Ako sa zbaviť mravcov (v dome, v byte, záhrade…) – 20 zaručených tipov

Vladimír Rejholec Téma 28. decembra 2020 16 mravce

Mravce sú dozaista užitočnými stvoreniami. V prírode. Doma ich však nevidíme dvakrát radi a snažíme sa nechcených spolubývajúcich čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vypudiť. Ako na to? Ako sa zbaviť mravcov tak, aby po nich nezostala v domácnosti ani stopa? A aby sa k nám po čase nenasťahovali opäť? Koľko ľudí, toľko zaručených tipov. Niekto sa spoľahne na kuchynskú soľ či ocot, iný preferuje bylinky a citrusy, ďalší po nich ide natvrdo insekticídmi.

Pozrite si 20 zaručených tipov a možností ako sa zbaviť mravcov vo vašom byte, dome, na záhrade. Dokážete s nimi zatočiť aj vy? Čítajte ďalej.

Tipy na prípravky:

💡 TIP na produkt - SUBSTRAL Granulát na mravce 250g
SUBSTRAL Granulát na mravce 250g

Susbtral granulát na mravce 250 g je prípravok, ktorý účinne vyhubí nielen samotných mravcov, ale aj ich celé hniezda. Tento insekticíd v podobe granúl môžete aplikovať dvomi spôsobmi. Buď jednoduchým rozsypaním na cestičky a hniezda alebo pripraveným roztokom. Dávkovanie a aplikácia sú jednoduché a prípravok nemá účinok na ďalšie zvieratá, ktoré sa môžu u vás nachádzať. Nepoškodzuje dokonca ani trávnik.

Granulát má hmotnosť 250 gramov. Jedno balenie vám podľa dávkovania vydrží na vyhubenie až 25 mravčích hniezd. Využiť ho môžete nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Oneskorený účinok zaručuje 100 % účinnosť v celom hniezde.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Pozrieť ďalšie

Mravec, prečo nás vlastne tak vytáča

Mravec je užitočný tvor, ktorý v prírode plní pomyselnú funkciu sanitára a určite si zaslúži našu ochranu. To však neplatí pre spoločné spolunažívanie. Ak sa mravce premnožia, môžu spôsobiť v domácnosti, ale i záhrade či terase veľa nepríjemností. Nie len, že vás to zarazí, keď ich uvidíte pochodovať a mieriť k vašim skladovým zásobám vo vašej kuchyni, je to ešte aj nehygienické.

Mravce totiž kontaminujú všetko jedlo, s ktorým prídu do styku, napríklad škodlivými baktériami. Chutí im cukor a rôzne sladkosti, mäso i vajíčka, slané pečivo či orechy…

Mravec

Mravec – nevítaný hosť v našich bytoch, domoch i záhradách.

Kde sa vôbec ukrývajú? Tak sú to najmä neprístupné miesta, kde si zakladajú hniezda s vajíčkami, larvami, kuklami a samičkami. Stačí malá trhlinka a sú doslova všade: v bytovom jadre, pod obkladmi, akváriami, kvetináčmi, nábytkom. Hniezdo sa naplní a časť mravcov si hľadá nový úkryt.

Dostanú sa k vám šachtou s rozvodmi teplej vody, preliezajú medzi panelmi, v lete si to v pohode namieria “do voľného bytu” putovaním po fasáde. A čo záhrada? Mravce a ich symbióza so škodcami kultúrnych plodín ako sú vošky a puklice je priam legendárna. Pozrite si s deťmi taký večerníček Včielka Maja, časť 40: Boj o vošky 🙂

💡 Viete, že…

Myrmekológia - náuka o mravcoch…štúdiom života mravcov sa zaoberá veda zvaná myrmekológia, a odborník na tento blanokrídly hmyz sa nazýva myrmekológ?

…existujú ľudia, ktorí sa venujú ich chovu ako koníčku a to v špeciálnych nádobách zvaných formikáriá?

Prevencia

Jasné, pravdepodobne čítate tento článok, keď sú mravce vo vašej domácnosti už zabývané a vy potrebujete urgentne riešiť práve tento problém. Zamysleli ste sa však už nad tým, prečo si to nasmerujú práve k vám domov? Pretože im ponúkate množstvo ľahko prístupnej obživy, ktorú inak len tak vo voľnej prírode nenájdu. A preto hneď na úvod moja prvá rada znie: Nedajte im dôvod aby sa u vás uhniezdili. Základom je prevencia.

Pretože pokiaľ ich už doma máte, nepochybujte ani na okamih, že hlavným dôvodom je jedlo. Nepohrdnú v podstate čímkoľvek, vedia sa dostať cez papierové obaly a preto ich môžeme často nájsť v múke, cukre a podobných potravinách. Že ste zabudli uzavrieť plastovú či sklenenú nádobu s potravinami, prípadne ste na stole zabudli taniere so zvyškami? Buďte si istí, že kolónia mravcov tomuto pozvaniu neodolá.

Čo pomôže? V prvom rade svoje potraviny zabezpečte tým, že ich budete skladovať vo vhodných obaloch (vrecká, alobal, plastové dózy, sklenené poháre a podobne. A nenechávajte zbytky jedál roztrúsené po celom dome (popozerajte sa v detskej izbe, či za skriňami alebo pod posteľou nenájdete náhodou nejaké sladké lákadlá). V lete pri otvorenom okne sa zase spoľahnite na kvalitnú sieťku proti hmyzu, to je tiež jedna z ciest ako sa k vám veľmi rýchlo mravce dokážu nasťahovať.

20 tipov ako sa zbaviť mravcov

Ako sa zbaviť mravcov (faraónov, ale i ostatných druhov), ktoré tak obľubujú naše príbytky, záhrady, skleníky či terasy a spôsobujú pohromu? Mám pre vás rovných 20 tipov ako si s nimi jednoducho poradiť.

1. Lepiaca páska

Jednoduché elegantné riešenie, ktoré však nemôžete aplikovať vo veľkom. Vytvorte okolo objektu, ktorý chcete “chrániť” zábranu z lepiacej pásky, ktorú žiadny mravec neprekročí. Samozrejme, že lepiacou stranou nahor 🙂

Lepiaca páska na mravce

Tu nie je čo riešiť, páska mravca k chránenému objektu jednoducho nepustí…

2. Krieda

Výborný prostriedok ako sa zbaviť mravcov a zabrániť im vstup do domu. Stačí nakresliť čiaru (ešte lepšie vysypať kriedovým práškom) okolo vstupných miest. Mravce sú odpudzované uhličitanom vápenatým. Kriedový prášok tiež ochráni rastliny v záhrade (aj pred slimákmi).

Krieda na mravce

Krieda mravce odpudzuje vďaka uhličitanu vápenatému…

💡 TIP: Ako sa zbaviť mravcov v záhrade

Mravce a vošky - dokonalá symbiózaMáte problém s mravcami, ktoré si na vašich ovocných stromkoch založili “chovné stanice vošiek”? Výsledkom čoho sú potom zvinuté listy, pokrčené rastové vrcholy a deformované listy s typickým fialovým zafarbením?

Skúste na kmieniky stromov (najskôr menšieho ovocia ako sú egreše a ríbezle) nakriedovať pásiky v dvoch radoch za sebou niekoľko centimetrov široké. Mravcov na stromoch sa tak zbavíte v suchom počasí na celé 2 týždne. Keď však zaprší, musíte túto procedúru čo najskôr zopakovať, inak sa tam veľmi rýchlo nasťahujú späť.

3. Múka s …

…s klinčekmi, mletým čiernym korením, mletou horčicou či hocijakým iným aromatickým korením, by mali odradiť týchto malých tvorov od návštevy. Zmiešajte v nádobe za jednu šálku preosiatej hladkej múky s lyžicou spomínaného mletého korenia a zmesou posýpajte samotné mravce i cestičky, po ktorých korzujú.

Do niekoľkých hodín by mali vymiznúť. Otázkou však zostáva: kto z koho? Mravce sa budú vždy pokúšať vniknúť do vášho domu a vy sa vždy budete snažiť ich z neho vypudiť. Či na to stačí sypanie múky? V dlhodobejšom horizonte asi nie.

Tipy na prípravky:

Pozrieť ďalšie

4. Citróny

Ďalší prírodný prostriedok, ktorý pomôže mravce dostať z kuchyne. Ak sa chcete vyhnúť insekticídom, tak šťava z citrónov ich môže zastúpiť. Veď keď citrón dokáže namiesto chemikálií vyčistiť, prečo by nemohol aj hubiť. Potrite citrónovou šťavou prah dverí, okenné parapety, dostaňte vytlačenú šťavu všade tam odkiaľ ste videli vyliezať mravca.

Citrónová voda (4 celé citróny aj so šupou rozmixované v 2 litroch vody) je tiež účinná voči inému hmyzu (napríklad šváby). Stačí ňou umyť podlahu a nepríjemní návštevníci odchádzajú.

Citróny na mravce

Citrón pomôže dostať mravce z domu.

5. Pomaranče

Citrusové plody sú pre mravce doslova skazou. Po už spomínaných citrónoch to platí aj pre pomaranče. Tiež pomôžu udržať tieto malé tvory dostatočne ďaleko od vášho domu. Ako sa zbaviť mravcov s pomocou pomaranča? Jednoducho. Spravte si pastu (pyré) z pomarančových šupiek a vody, ktorú si pripravíte v mixéri. Naneste ju potom na miesta, ktorými sa hmyz dostáva do domácnosti.

Prípadne umiestnite pár šupiek na kuchynskú dosku alebo kdekoľvek, kde nechcete aby sa mravce ukázali – ako prírodný odstrašujúci prostriedok.

6. Kajenské korenie

Našli ste v kuchyni prvých prieskumníkov, ktorí sa začali obšmietať okolo vašej cukorničky? Skúste ich odradiť mletým kajenským korením. Štipľavé papričky v prášku, ktorý ste naniesli napríklad k okrajom kuchynskej linky či na podlahové lišty, by mali odradiť mravce od invázie.

💡 TIP: Ako sa zbaviť mravcov na stole v záhrade či na terase

Mravce na piknikovom stoleJe krásne leto a vy ste sa rozhodli stolovať na záhrade. Postavia sa vám vlasy dupkom, keď na váš záhradný stôl vtrhnú hordy mravcov? Už sa nemusíte báť. Naporúdzi je jednoduché riešenie. Postavte všetky 4 nohy stola do umelohmotných nádob s vodou. Neuvidíte žiadneho mravca (okrem okrídleného, prípadne toho, čo padne z lístia stromu nad vami).

7. Soľ

Pravidelné sypanie obyčajnej kuchynskej soli do škár a otvorov odkiaľ u vás vyliezajú mravce môže pomôcť udržať ich v dosahu vášho obydlia na dlhú dobu. Posypte ňou prah dverí, v záhrade a na terase posýpajte ich cestičky.

Podľa mňa jeden z najlacnejších spôsobov ako sa zbaviť mravcov v dome. Samozrejme, je treba sa obrniť aj potrebnou dávkou trpezlivosti a aplikovať túto metódu dovtedy pokým celkom nevymiznú. Môžete si tiež soľ rozpustiť v horúcej vode a striekať ju priamo na mravce – možno drastické, ale pomáha to.

8. Bylinky a korenie

Všetko aromatické dokáže mravce a ich komunikáciu perfektne rozhodiť. Použiť môžete majoránku, šalviu, bazalku, ale aj škoricu či mätu. Zmiešajte niektorú zo spomínaných ingrediencií s práškom do pečiva a posypte rizikové miesta a obľúbené trasy mravcov. Prášok do pečiva im “zababre nožičky”, arómy ich zase dostatočne znechutia a znemožnia komunikáciu (pre mravce je dôležitá najmä tá prostredníctvom čuchu).

Bylinky a korenie na mravce

9. Mastenec

Práškový mastenec pôsobí na mravce ako repelent. Rozsypte ho okolo základov domu, okolo okien a dvier, vlastne na všetky miesta kadiaľ môže tento hmyz vniknúť do domu. Podobne zaúčinkuje aj borax, ale i prášková síra. Princíp tejto ochrany je mechanický – šupinky mastenca sú také jemné, že sa na nich mravec nedokáže udržať.

10. Ocot

Mravce neznášajú “vôňu” octu. Nebude trvať dlho a po aplikácii octovej kúry sa zamerajú na iný cieľ. Stačí si zarobiť do rozprašovača roztok octu a vody v rovnakom množstve, dobre premiešať a nastriekať na miesta, ktorými mravce radi vstupujú (okenné parapety, dvere,…).

Týmto spôsobom mravce nezabíjate, skôr ich odrádzate od návštevy. Podľa mnohých ide o jeden z najúčinnejších prírodných spôsobov ako sa zbaviť mravcov v dome, byte, i na záhrade.

Tipy na prípravky:

Pozrieť ďalšie

11. Arašidové maslo

Mravce môžete nalákať aj na arašidové maslo. Stačí zmiešať 2 polievkové lyžice arašidového masla (približne 30 ml) s 2 PL medu (30 ml) a 1/2 lyžičky (2,5 g) boraxu. Umiestnite malé množstvo tejto hmoty na malé kúsky lepenky a kartón a položte na miesta, kde sú mravce aktívne. Prieskumníci túto návnadu odnesú do kolónie a tak zabijú všetkých mravcov. Návnady meňte vždy keď vyschnú (aspoň raz do týždňa) až dovtedy kým mravce prestanú chodiť. Váš problém s mravcami je pre túto chvíľu v podstate vyriešený.

12. Mäta

Mravce tiež neobľubujú mätu a vyhýbajú sa všetkému, čo nesie čo i len náznak pepermintovej arómy. Zožeňte si silicu mäty a nakvapkajte 10 kvapiek do 2 dcl vody a naneste všade tam, kde nájdete mravce. Túto vodičku si môžete vylepšiť aj mydlom a klinčekovou silicou. Aplikujte ju aspoň 2x denne.

Alternatívou môže byť použitie sušenej mätovej zmesi. V záhrade si nezabudnite nasadiť pár kríčkov mäty piepornej okolo domu či v záhonoch, ktoré chcete pred mravcami chrániť. Okrem ochrany tak máte k dispozícii aj chutný čaj 🙂

Mäta - prírodný spôsob ako sa zbaviť mravcov

Mäta – prírodný spôsob ako sa zbaviť mravcov.

13. Škorica

Škoricu, ale aj klinček napríklad, mravce bytostne neznášajú. Silná aróma pôsobí ako silný repelent. Škoricovým práškom posypte všetky miesta, kde na mravce natrafíte. Ešte lepšie výsledky dosiahnete, ak do škoricového prášku pridáte niektorý z výrazných esenciálnych olejov (klinčekový, mätový).

14. Droždie s medom

Ďalší osvedčený prostriedok ako potlačiť výskyt mravcov v domácnosti bez toho, aby ste museli použiť chemikálie. Droždie s medom vymiešajte na pastu a doslova ho ponúknite nechceným návštevníkom ako na tanieri (najlepšie čo v najtesnejšej blízkosti hniezda, ak sa vám ho podarí nájsť). Lákavá sladkavá zmes v tráviacom ústrojenstve mravca totiž potom začne kysnúť…

15. Kávová usadenina

Aspoň jeden kávičkár v domácnosti a máte o účinný prostriedok proti mravcom postarané. Kávová usadenina je totiž pre mravce pohroma. Narozdiel od ľudí im totiž káva ale vôbec nechutí. Kávovú usadeninu (ľudovo grunt) si pekne odkladajte a po vysušení ju môžete smelo na mravce použiť.

Kávová usadenina proti mravcom

Kávová usadenina mravcom práve dvakrát nechutí…

16. Po stopách mravcov

Mravce, napríklad hneď na začiatok prieskumníci, za sebou zanechávajú takzvanú feromónovú stopu, ktorú sledujú ďalší. Prerušte túto cestu a máte napoly vyhraté. Odstráňte túto pachovú stopu hocakým univerzálnym čistiacim prostriedkom alebo roztokom bielidla. Ak na to chcete použiť prírodný prostriedok, tak môžete jablčný ocot, zriedený s vodou 1:1.

💡 TIP

Ak ste natrafili priamo na štvorprúdovú mravčiu diaľnicu a zdá sa vám to už príliš, posypte ju komplet boraxom a kremelínou a následne povysávajte. Obsah vrecúška potom pre istotu čo najskôr vysypte do vonkajšieho odpadového koša.

17. Návnady – komerčné

Takéto návnady sú priamo určené na hubenie škodlivého hmyzu. Špeciálne aj na mravce. Návnadu s insekticídom si totiž odnesú do hniezda, aby sa mohli podeliť o potravu a následne ich chemická látka zahubí. Takéto návnady sa umiestňujú všade tam, kde ste zaregistrovali ich pohyb. To je všetko z vašej strany, potom už len musíte čakať. Účinok sa prejaví do niekoľkých dní až týždňov, závisí od značky zakúpenej návnady. Pri používaní takýchto výrobkov postupujte podľa pokynov výrobcu!

Buďte však opatrní pri umiestňovaní návnad v domácnostiach s deťmi a domácimi zvieratami. Po manipulácii si nezabudnite poriadne umyť ruky.

Návnada pre mravce s insekticídom

Návnada pre mravce s insekticídom.

💡 Deltametrín

Patrí medzi jednu z hlavných zložiek práškov proti mravcom. Látka samotná patrí medzi najpopulárnejšie a najviac používané insekticídy. Patrí do triedy najbezpečnejších pesticídov – syntetických pyretroidov. I tak je však veľmi toxický pre vodné organizmy, najmä ryby. Preto je potrebná maximálna opatrnosť pri aplikácii v blízkosti vody a vodných zdrojov. (wikipedia)

18. Návnady domácej výroby

Návnadu s adekvátnou účinnosťou na mravce si môžete vyrobiť aj sami. Zmiešajte kyselinu boritú (10 g) s cukrom (250 g). Takúto zmes potom nastražte okolo oblastí, kde sa mravce vyskytujú najčastejšie. Pozor! Pre deti a domáce zvieratá je táto zmes toxická. Bezpečným spôsobom je potom uzavrieť návnadu do pohára s vekom, do ktorého urobíte 2-3 malé dierky, ktorými sa mravce budú môcť dostať dovnútra.

💡 TIP

Mne sa celkom osvedčila aj špongia namočená v cukrovej vode. Niekoľko takýchto “darčekov” stačí rozmiestniť po dome a potom už len treba mravce preniesť na miesto, kde ich pohodlne môžeme zlikvidovať. Špongia sa nechá vyschnúť a môže sa použiť znova. Trpezlivosť a vytrvalosť je pri tomto boji dôležitá asi najviac.

19. Kyselina boritá

Kyselina boritá je celkom známy “hubič” mravcov i švábov. Rozrobený roztok alebo priamo prášok aplikujte na miesta kde sa často objavujú títo nechcení návštevníci. Funguje dokonca v dvoch rovinách. Tou prvou je priamo ničenie tela hmyzu, kde vstupuje do tráviaceho ústrojenstva hmyzu a dehydruje ho. V priebehu týždňa je mravec mŕtvy. Tou druhou je sterilizácia. Samičky, ktoré prídu do kontaktu s touto látkou, v priebehu pár dní stratia schopnosť produkovať potomstvo.

Pozor! Myslite na to, že kyselina boritá môže byť toxická ak ju požijú malé deti alebo domáce zvieratá. Podľa ECHA (Európska chemická agentúra) je to látka vzbudzujúca veľmi veľké obavy, a to ako látka poškodzujúca reprodukciu.

💡 Kyselina boritá (H3BO3)

Kyselina boritá je anorganická kyselina – biela kryštalická látka, ktorá sa rozkladá pri teplote 169 °C. Zriedený roztok (2-3%-ný) sa používa v očnom lekárstve pod označením borová voda (umelé slzy). Soli kyseliny boritej s alkalickými kovmi sa používajú k impregnácii dreva. Samotná kyselina a jej soli odpudzujú nepríjemný hmyz (aj mravce) a preto je aj častou súčasťou insekticídnych prípravkov. Kyselinu boritú si môžete zaobstarať v lekárňach či drogériách, kde sa predávajú chemikálie, alebo online v špecializovaných eshopoch.

Kyselina boritá na mravce

Kyselina boritá – to je na mravce tutovka. Pozor však, pre deti a domáce zvieratá je toxická…

20. Oslovte profesionálnu firmu

Neviete si rady a ste zúfalí čím ďalej tým viac. Niekedy je totiž nemožné zbaviť sa ich vlastným úsilím. Buď ich je už naozaj veľmi veľa, alebo sú na miestach, kde sa horšie ničia. Ako sa zbaviť mravcov na komplet? Obráťte na profesionálnu firmu, ktorá vykonáva dezinsekciu. Tí podrobne ošetria celý váš dom či byt a efektívne vás neželaného hmyzu zbavia. Vedeli ste, že mravce, ktoré vidíte, sú len jednou desatinou z reálneho počtu v jednej kolónii? Takéto vyhubenie aj niekoľkých hniezd je pre amatéra problematické, nechajte to radšej na profesionálov.

💡 TIP: Fascinujúce mravce

Pozri si článok o mravcoch v slovenčine, ktorý je poučný a ešte k tomu aj zaujímavý. Pretože ešte stále platí, že pred bojom poznaj svojho nepriateľa. A mravec je naozaj fascinujúci protivník!

Tipy na prípravky:

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre

Dobrý deň. Mám obrovský problém s mravcami. Behajú mi už všade po podlahe. Mám aj domčeky ale z vysoka kašlú na to. Ja už som zúfalý! Potrebujem niečo čo navždy ich likviduje.

Ahojte, ja som mravcov v byte vyhubila. Kúpila som vietnamskú kriedu na mravce, nakreslila čiary všade, kade chodili a potom som videla, ako sa v jednom dlhom rade odsťahovali k susedom. Oni museli urobiť to, čo ja. Kedysi predávali takú žltú zrnitú látku s monomoriom/ p. v drogérii. Aj to som nasypala na 2 miesta a mám pokoj.
Včera som skúsila inú vec na balkóne, kde sa objavili na rastlinách: mravce žijú v symbióze s voškami, olizujú lepkavú hmotu, ktorú vošky vylučujú na listy rastlín. Len tak som skúsila nasypať sódu bikarbónu na listy kvetu a po zemi. Dnes som nenašla ani jedného. Uvidím, čo bude ďalej… Skúste… Možno to robí uhličitan…

Pomer kyselina boritá a cukor býva rôzny, 1:1, 1:2, 1:3 atď. Aký je najúčinnejší to som sa nikde nedozvedel.

V detskom zasype je mastenec a ten je na mravce super. Sypem mastenec pod stromy, a hneď odišli. Nie je toxický ale nevedia po tom loziť a nechcú sa od toho zapudrovať.

Dobry den k nam sa nastahovali velke 1 cm cierne mravce az z hniezda nedaleko potoka kusok od susedov maju mravenisko mame tu aj blizko les a presli do naseho noveho dreva a skusali sme vela veci sol, soda drozdie no oni su taky mudry ze sa tomu vyhybaju a nedaju sa zlakat nicim navyse si k nam prestahovali celu koloniu aj s vajickami poradite nam prosim ako sa ich zbavit mozno ta chemia by asi pomohla je to s nimi tazke vystahovat ich nechcu odist…

Ja tu mam červenych mravcov uzmi to leze n nervy uz som slusila sol,ocot a stale mi to sem ze ja uz neviem co snimi. Najlepsie je ze tieto červene štipu.

Dobrý deň prajem prosím vás o radu nám sa do domu dostali okridleny samcekovia je ich tu celá kolónia a mame malé deti. Mame ich v spálni môžte nám poradiť? Ďakujem

Dobrý deň, mravce sa roja, keď je ich pôvodné mravenisko pre ne už priúzke a hľadajú si nový priestor. Treba v prvom rade zistiť odkiaľ prišli a zablokovať im prístup, či mravenisko rovno eliminovať a v druhom rade aj to, čo ich láka práve k vám. No a na ich vypudenie môžete použiť viaceré „babské“, no mnohými potvrdené metódy ako sóda, či krieda (inšpirovať sa môžete tipmi v tomto článku), tiež môžete siahnuť po chémii. Ale keďže spomínate malé deti, to by som zvolil ako poslednú možnosť.

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať, či dokáže mravce vyhubiť aj parný čistič. Predsa len, horúca para sa dostane aj do maličkých škár.

Ďakujem

Dobrý deň,

rady som si prečítala. Mám však problém nájsť v byte miesto odkiaľ mravce vychádzajú. Počas dňa ich až tak veľmi nevidno ale večer ako keby prišli všetci ešte aj z vonku. Jedlo im veľmi na voľno neponúkam a neviem ako ich vyhubiť.

Dobrý deň,

skúste po byte umiestniť domčeky s insekticídom, trvá to síce dlhšie, ale je to osvedčený spôsob ako sa zbaviť mravcov z jednej kolónie. Druhá vec je, že pravdepodobne sa k vám nasťahuje po čase ďalšia. Niekedy sa to môže zdať ako boj s veternými mlynmi, ale ak sa vám podarí zamedziť im prístup k potravinám (lepšie zabaliť a podobne), tak to napokon vzdajú samé.

Pekný zvyšok dňa

Dobrý deň, článok super 🙂
Chcem sa spýtať, či mi viete poradiť, ako sa zbaviť z chatky lesných mravcov. medzi betónovým strpom a dreveným obkladom je medzera, a nasťahovali sa tam lesný mravci. Na chatke sa za posledný rok bolo len raz, tak mali klud.

ďakujem za radu, prajem pekný deň.

Dobrý deň. Mne osobne sa osvedčil na záhrade v chatke na náradie tento prípravok Granulát na mravce – ak teda nemáte nič proti insekticídom. Inak potom radím niekoľko biospôsobov uvedených v našom článku.

Pekný zvyšok dňa.

Vaš článok je pekny , mal by som otásku mne sa v byte zjavili nravce Faraoni ,našiel som ich v špajzi na podlahe takže som celú vyšpároval a vymaloval , o pard dni boli znovu i ked bola špajza ešte prázdnená , zistil som že asi vychadzaju spod parkiet pri špajzi , nasypal som rôzne prípravky (Krieda-prášok do pečiva+dal som aj takzvane domčeky) neviem či je to správne alebo by mal byt iba jeden prípravok a či tie mravce mechanicky likvidovat (ked ich spozorujem) alebo tomu nechat volny priebech , dakujem vam za odpovet

Dobrý deň.
Sme radi, že sa článok páčil. Teraz k vašej otázke. Faraónske mravce ľúbia čerstvú a vlhkú potravu, takže ak máte v špajze voľne uskladnené potraviny, tak aspoň do doby kým vymiznú ich treba uchovávať inde. Domčeky sú fajn – len im treba nechať čas aby zapôsobili, to znamená, že insekticíd sa dostane aj do hniezda. Ak to nepomôže až potom skúšajte ďalšie postupy – máte ich v tomto článku naozaj dosť – niekedy je to totiž fuška trafiť na niečo čím odpudíte práve tie svoje mravce.

Pekný zvyšok dňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.