Kontajnerové domy na Slovensku – predaj, ceny, skúsenosti

Veronika Štrbová Téma 4. apríla 2021 23

Každý z vás určite vie, ako vyzerá taký kontajner. O tom niet pochýb. Vedeli by ste si však predstaviť, že by ste bývali alebo pracovali v kontajnerovej budove? Hoci to neznie príliš lákavo, presvedčíme vás o tom, že aj toto je cesta k plnohodnotnému bývaniu. Keďže sa doba mení, prináša nové požiadavky, ale aj iné možnosti. A práve jednou z možností je postaviť si tzv. kontajnerový dom.

Viac rázových uťahovákov

💡💡 u nás nájdete celý test rázových uťahovákov

 

Čo znamená kontajnerové bývanie

Kontajnerové domy a stavby pozostávajú zo samostatne stojacich kontajnerov, ktoré sa k sebe ukladajú ako samostatné moduly a následne sa spájajú do jedného celku tvoriaceho celú budovu. Preto sa často označujú aj ako modulové alebo modulárne domy.

Modulárna výstavba kontajnerového bývania

Povedali by ste, že takto môže vyzerať kontajnerové bývanie?

 

Základným konštrukčným prvkom kontajneru alebo modulu je oceľová konštrukcia, tzv. oceľový skelet. Oceľový skelet si môžete predstaviť ako kocku alebo kváder, ktorý je zhotovený z oceľových profilov typu U, I a L. V základnom prevedení je konštrukcia buď ošetrená iba farbou alebo kvalitnejšie bývajú najčastejšie pozinkované. Samozrejme, od toho sa odvíja aj cena kontajnerového domu a aj jeho životnosť.

Postup výroby modulárnej výstavby:

Jak se vyrábí modulární výstavba.mpg

 

Životnosť modulárneho domu je minimálne 70 rokov a viac, ako je to aj v prípade klasického murovaného domu. Na výstavbu modulárneho domu sa používajú z 90 % ekologické a recyklovateľné materiály. Práve vďaka týmto materiálom sú domy vhodné pre alergikov a pre ľudí, ktorí potrebujú zdravý a čistý vzduch. Kontajnery sú dostupné v rôznych veľkostiach a taktiež sú vzájomne kompatibilné. Jednotlivé kontajnery môžete kombinovať ľubovoľne a podľa svojej potreby. V závislosti od veľkosti sa mení aj ich štandardné vybavenie.

 

Ako vzniká stavba – kontajnerový dom

Na prvý pohľad je skutočne ťažké rozoznať kontajnerový dom od murovaného. Sú takmer identické. Prvé rozdiely uvidíte, až keď vstúpite dovnútra. Čo sa teda týka vonkajšej fasády, tá môže byť zhotovená takmer z akéhokoľvek dostupného materiálu.

 1. Prvým krokom po tom, ako sa rozhodnete pre kontajnerové bývanie, je nájsť vhodný pozemok. Mal by byť v prvom rade prístupný pre žeriav a nákladné auto, ktoré naň kontajner privezie. Druhým krokom, rovnako ako u klasických murovaných domoch, aj v tomto prípade musíte mať pred samotnou realizáciou vypracovaný projekt podľa vašich predstáv. Podľa neho sa vyrobia moduly vhodné pre výrobu konkrétnej stavby. Môžete si vybrať kontajnerové domy na kľúč alebo ako holodom, prípadne podľa dohody s konkrétnou firmou.
 2. Po vyhotovení oceľovej konštrukcie sa následne pripravujú jednotlivé moduly podľa projektovej dokumentácie k vnútornému a vonkajšiemu oplášteniu. Vzhľadom na to, že je každý modul súčasťou inej časti kontajnerového domu či kontajnerovej stavby, tak sa musí samozrejme pripraviť do podoby, kedy sa bude na pozemku už len spájať do jedného celku. Preto sa dôsledne vyhotovujú moduly už aj s rozvodmi elektriny, plynu, vody, prípadne inými potrebnými komponentmi priamo vo fabrike.
 3. Koncová fáza spočíva v tom, že na pozemku s vopred predpripraveným základom sa ukladajú žeriavom jednotlivé moduly do jedného celku. Každý modul sa uchytáva špeciálnymi úchytmi, aby vznikla jedna súvislá stavba. Jednotlivé moduly sa naukladajú vedľa seba, prípadne na seba, ak ide o viacpodlažnú budovu.

 

Základom je kvalitná izolácia

Určite vám prebehlo mysľou, ako sa dá bývať v kontajnerových domoch počas celého roka, však? V lete horúčavy, v zime mínusové teploty. Žiadny strach, základom pri stavbe kontajnerových domov je izolácia.

Kontajnerové domy môžete izolovať z vonkajšej alebo vnútornej strany. Rosný bod presuňte do izolácie a vyhnete sa kondenzácii vody na nesprávnych miestach a iným nepríjemnostiam, ktoré by mohli nastať. Väčšinou sa odporúča izolovať kontajner zvonka. Hlavne z toho dôvodu, že si neuberáte z úžitkovej plochy, viete pridať v interiéri niektoré plechové steny, a najmä je to lepšie kvôli výslednej stavebnej fyzike domu. Nevýhodou môže byť, že dom stratí z vonkajšej strany typický kontajnerový vzhľad.

Krátka ukážka jednej z možností izolácie kontajnerového domu:

Izolace kontejnerového domu

 

A takto vyzerá interiér kontajnerového domu tesne pred dokončením:

Kontajnerový dom - prehliadka interiéru pred liatim nivelitu

 

Kontajnerové bývanie na Slovensku

Vlastné bývanie či ľahko dostupné pracovné priestory za relatívne krátky čas a málo peňazí sú naozaj lákavé. Aj to je možno dôvod, prečo stavieb z kontajnerov vídame okolo seba čoraz viac. Postaviť murovaný dom a skolaudovať ho trvá väčšinou viac ako rok. V štýlovom kontajnerovom dome však môžete bývať už za pár týždňov. Takýto dom bude vlastne oceľostavba a v konečnom dôsledku bude mať veľmi nízke prevádzkové náklady.

Tak, ako bežné murované domy, aj obytné kontajnerové domy vznikajú na základe vašich požiadaviek na vlastné vysnívané bývanie. Každý dom je zaujímavý a jedinečný a každý zákazník má iné potreby a predstavy. Vypracovaný projekt predchádza výrobe skeletu a jednotlivým modulom a ich oplášteniu. Jednotlivé moduly so všetkými potrebnými komponentmi sa sfinalizujú a pripravia na prepravenie k zákazníkovi.

Modulový dom ako skvelá alternatíva bývania

Krásna modulová výstavba

 

Takýto projekt a dokonca aj celú realizáciu stavby modulových domov poskytujú aj firmy na Slovensku. Väčšina renomovaných firiem dokáže splniť zákazníkom takmer každý návrh interiéru, po akom v rámci vnútorného priestoru túžia. Jednotlivé firmy môžu ponúkať rôzne typy kontajnerov. Stretnúť sa môžete okrem klasických lodných kontajnerov napríklad aj s kancelárskymi, sanitárnymi, skladovými, wc-kontajnermi či nájomnými kontajnermi. Tieto produkty majú skutočné široké využitie. Na výber sú samostatné obytné a sanitárne kontajnery aj zložité zostavy, ktoré môžu mať aj tri poschodia.

Moduly, ktoré sa vyrobia samostatne podľa dokumentácie návrhu domu, disponujú rozvodmi elektriny, plynu, či vody. Na vašom pozemku sa už len spoja do vytúženej podoby. V niektorých prípadoch sa však môžete stretnúť aj so samostatným kontajnerovým domom bez iných modulov, ktorý slúži napríklad ako doplnkové bývanie k veľkému domu, nejaká malá pracovňa mimo domu či predajné miesto. A nemusíte sa báť, špeciálne úchyty zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.

 

Prístavba Materskej školy v Bernolákove

Na Slovensku sú modulové stavby vyhľadávané aj ako alternatívne dodatočné priestory. Napríklad, v Bernolákove postavili prístavby základnej aj materskej školy modulovou stavbou. Keď uvidíte konečný výsledok, nebudete veriť vlastným očiam, že takto môže vyzerať modulová stavba. Spĺňa všetky podmienky a plní funkciu plnohodnotných priestorov pre kvalitné vzdelávanie detí. Na videu môžete vidieť, ako prebiehala prístavba Materskej školy v Bernolákove:

Materská škôlka - prístavba 2016

 

Cena modelových stavieb

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú čoraz viac obľúbené obytné kontajnerové domy. Cena patrí medzi tie najhlavnejšie. Každý, aj kontajnerový dom je iný. A práve preto je cena kontajnerového domu naozaj individuálna. Závisí od toho, čo všetko od kontajnerového domu očakávate. Je teda veľmi ťažké povedať presnú sumu za kontajnerový dom, spravidla sú ceny nižšie ako pri klasických murovaných. Cena začína približne od 30 000 EURpo 80 000 EUR za holodom. Závisí hlavne od veľkosti a náročnosti dispozície.

Modulárny dom ako jediný z dostupných riešení sa jednoducho dá rozšíriť kedykoľvek. Ak máte dostatočne veľký pozemok, rozšíriť modulárnu stavbu nie je žiadny problém. Napríklad, ste dvojčlenná rodina a stačí vám menší modulárny domček. Časom zistíte, že potrebujete viac priestoru alebo sa chcete rozrásť a treba ďalšiu izbu. Úplne jednoducho sa dá váš domov rozšíriť o ďalší potrebný priestor. Alebo naopak, ak deti vyrastú a rozhodnú sa odsťahovať, modul vám firma ľahko odoberie a vy tak budete vykurovať menší priestor, ktorý naozaj využijete. Preto, aj vzhľadom na tieto situácie, sa ceny modulov, resp. modulových domov, môžu pohybovať.

💡 Vedeli ste že…

Stavebné povolenie

Hoci sa jedná o alternatívne bývanie, nedá sa takýto dom postaviť len tak hocikde. Rovnako, ako pri klasických murovaných domoch, potrebujú aj kontajnerové domy stavebné povolenie. Preto nezabudnite pri rozhodovaní aj na tento fakt.

 

Využitie samotných kontajnerov

Výstavba obytných kontajnerov predstavuje novú alternatívu v stavebníctve. Jednak ekonomickú, finančne nenáročnú, ale navyše aj ekologickú. Široká ponuka moderných modulových stavieb je využiteľná na akékoľvek účely:

 • predajné stánky, obchody, kiosky, bufety
 • terasy, showroomy, garáže
 • toalety
 • služobné, kancelárske, reštauračné a obchodné priestory
 • kontajnery a kontajnerové zostavy
 • altánky, zastávky
 • shop-moduly vhodné do areálov čerpacích staníc
 • moderne spracované unimobunky s použitím kombinovaných materiálov
 • obytné bunky, skladové a sanitárne moduly
 • chatky, apartmánové zostavy, apartmánové domy, zmenárne a iné obchodné resp. obytné objekty.

Varianty kontajnerových stavieb

 

Modulové systémy sú ľahko prenosné, čo je ich veľkou výhodou v porovnaní s pevnými základovými stavbami. Z viacerých modulov je možné vytvoriť zostavu (modulovú stavbu), z ktorej vznikne požadovaný priestor. Z modulov je možné urobiť aj viacposchodovú modulovú budovu. Vonkajšia povrchová úprava stavieb môže byť štandardná z moderných sendvičových panelov alebo z iných prírodných materiálov (drevo, kameň a pod.). Inšpirácie môžete hľadať aj na rôznych internetových stránkach, napríklad Pinterest.

 

Panelový systém

Využiť môžete aj flexibilný panelový systém, ktorý vám umožňuje individuálnu úpravu a rozšírenie každej steny kancelárskeho kontajnera. Takto môžete do svojho kontajnera nechať dodatočne zabudovať deliace steny, dvere, okná, či klimatizačné a vykurovacie zariadenia. Vďaka panelovému systému je dokonca možná zmena lokality celej kontajnerovej zostavy.

 

Výhody a nevýhody domov z kontajnerov

Pri kontajnerových domoch vás určite potešia ich tepelno energetické parametre, ktoré sú oveľa lepšie ako pri akomkoľvek tehlovom dome. V niektorých prípadoch sú tieto modulové domy dokonca aj krajšie ako bežné murované stavby. Šetria nielen čas, ale aj peniaze. Mnohí však takýmto „experimentom“ príliš neveria. Ak patríte tiež medzi nich, nasledovné výhody vás možno presvedčia o opaku.

Výhody kontajnerových domov:

 • rýchla výstavba modulárneho domu, rádovo niekoľko týždňov od podpisu zmluvy až po dodanie a nasťahovanie
 • modulárny dom je vhodný pre alergikov
 • lacná, no napriek tomu trvanlivá (kvalitná) stavba
 • mobilita domu, musí sa s ňou počítať už pri návrhu a projekte
 • industriálny dizajn interiéru, (prípadne aj exteriéru)
 • ekologické hľadisko – 90 % použitých materiálov v dome je recykľovateľných
 • pri podpise zmluvy viete presné náklady na výstavbu a dodanie domu, žiadne iné náklady mať nebudete a ani sa zázračne neobjavia, ako tomu býva pri iných typoch stavieb
 • po dodaní domu sa len nasťahujete a môžete rovno bývať a dom si užívať na plno
 • modulárne bývanie šetrí vaše energie vďaka kvalitným izoláciám a použitým materiálom, je teda ultranízkoenergetický
 • jednoduchá zmena dispozičného riešenia – modulárne domy sú veľmi flexibilné a jednotlivé moduly sa dajú pridávať, rozširovať alebo odstraňovať kedykoľvek podľa požiadaviek v priebehu niekoľkých dní
 • výstavba je možná aj v zimných mesiacoch
 • možnosť originálnych architektonických tvarov
 • zaujímavé využitie pre obchod, rekreáciu, komerciu atď.
 • suchý proces výroby, jediným mokrým procesom je pri výstavbe základovej dosky, ak však zvolíte zemné vrty, je celá stavba realizovaná suchým procesom
 • výhoda možnosti demontáže a opätovnej montáže celého objektu na novom mieste

 

Nevýhody kontajnerových domov:

 • váš vybraný pozemok musí byť prístupný pre nákladné auto, žeriav a manipuláciu s kontajnermi
 • šírka kontajneru je približne 2,5 metra, je preto niekedy potrebné spájanie viacerých kontajnerov
 • poschodové sú kvôli výraznému vystužovaniu porovnateľné s napr. murovanými
 • potrebné tepelné izolovanie kontajnerov, požadovaný tepelný odpor
 • potrebné statické dovystužovanie kontajnerov
 • v niektorých prípadoch skôr rekreácia ako trvalé bývanie

 

Video pre inšpiráciu

Určite má každý z nás predstavu o vysnívanom vlastnom bývaní. Či už ide o murovaný dom alebo kontajnerové bývanie, nikdy nie je na škodu taká inšpirácia. Pozrite si nasledovné video, na ktorom možno nájdete to pravé pre vás:

50+ Shipping Container Homes

 

Záver

Kontajnerové domy na území našej krajiny nachádzajú čoraz častejšie využitie. Zahoďte za hlavu strach a obavy z neznámeho, využite možnosť architektonicky a dizajnovo netradičného riešenia rôznych administratívnych, ubytovacích priestorov, škôlok či iných objektov, a dodajte životu priestor vďaka modulárnej výstavbe. Modulárne budovy sú plnohodnotnými stavbami, ktoré sú nielen super rýchle, ale majú aj moderný dizajn. Zvonka sú takmer nerozoznateľné od murovaných a interiér si zariadite presne podľa vašich predstáv.

 

Prácu pri pretváraní kontajnera na nový domov vám môže spríjemniť niektoré z týchto rádií:

💡💡 u nás nájdete celý test stavebných rádií

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

Dobrý deň,
Tiež by som sa zaujimala o kontakt na zodpovednú firmu, čo sa zaoberá výstavbou kontajnerovych domov, ideálne v blízkosti Žiliny.
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem,
s pozdravom Scarlett.

Dobrý deň, poprosila by som o kontakt na firmu, ktorá realizuje kontajnerové domy. Dakujem s pozdravom Iveta.

Dobrý deň
Poprosil by som info :
Cca 140 až 160 m2 tvar L alebo T možnosť aj poschodia
3x detská izba obývačka s kuchyňou jedálenský kút 2x WC+ sprchovací kút 1x spálňa / na kľúč /
Cenová ponuka a vizualizácia ???
Ďakujem pekne

Dobry den mam zaujem o katalog domov aj s cenami videla som jeden a bol mooc dobry a firma z vychodneho Slovenska dakujem

Dobrý deň,
mala by som záujem o kúpu kontajnerového domu, môžem poprosiť kontakt na firmu.
ďakujem

Chcem sa informovať o kontajner na záhradu okolo 25m štvorcových s predĺženou strechou na jednej strane aj s pripojením na elektriku vodu zabudovanu vnútri .Prosím o predbežnú orientačnú cenu a prosím o kontakt ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.