Najčastejšie poruchy umývačiek riadu a ich chybové kódy – Whirlpool, Bosch a iné

Jaroslava Putirková Téma 1. apríla 2021 25

V základe je to veľmi jednoduché, myčka ukáže chybový kód, my ho musíme rozlúštiť a vyriešiť. To však ide ťažko ak neviete, čo chybový kód znamená. Preto sme pre vás spísali zoznam najčastejších chybových kódov a ako ich vyriešiť. Musíte však rátať s tým, že niekedy si sami neporadíte. Preto sme vyhľadali aj kontakty na zákaznícky servis alebo kde nájdete najbližšieho servisného technika vo vašom okolí. Pridali sme aj pár tipov, ako predchádzať poruchám práčky alebo s akými sa môžete stretnúť najčastejšie. 

💡 Otestovali sme umývačky riadu – toto sú tie najkvalitnejšie

Dosluhuje vaša umývačka, alebo s ňou nie ste spokojní? Pomôžeme s výberom.

➡️ 5 najlepších umývačiek riadu za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test umývačiek riadu

➡️ Tu nájdete → celý test umývačiek riadu

 

Najčastejšie poruchy a ako sa im vyhnúť

Umývačky riadu pomáhajú každý deň žienkam v domácnosti s ich povinnosťami. Šetria ich čas, krásne ruky a dokonca pri výbere správnej umývačky vieme ušetriť aj spotrebu vody, energie, teda aj životného prostredia. Je však dôležité sa o ňu starať a pravidelne ju čistiť. Čo sa stane, ak zanedbáte prevenciu?

Najčastejšie poruchy

Poruchy na umývačke riadu, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

 • nefunkčný odtok – vzniká v dôsledku upchatého odtoku zvyškami jedla
 • zlý ohrev vody – má za následok poškodenie vykurovacieho telesa
 • vytekajúca voda – je spôsobená poruchou snímača hladiny vody
 • hluk pri oplachovaní – nastáva, ak sa voda dostane do ložiska
 • nedostatočné oplachovanie – trysky sú upchaté, nízky tlak vody

A prečo sú také časté? Väčšina ľudí robí tie isté chyby a nedodržiava pravidelnú prevenciu a údržbu. Niektoré poruchy však zapríčinilo opotrebovanie a je na čase ich vymeniť za nové.

 

Ako sa im vyhnúť

Stačí sa začať zaujímať o potreby umývačky riadu a starať sa o ňu. Pri pravidelnom čistení nebudete potrebovať ani toľko času.

 • čistením a ošetrovaním
 • servisnou kontrolou

Čistenie a ošetrovanie

Umývačka riadu je stroj, ktorý stále umýva, očisťuje a stará sa o naše riady. Je dôležité aby sme aj my jej dopriali trochu relaxu a wellnessu. Jednoduché tipy a triky sa môžete dočítať v našom článku ako ľahko vyčistiť umývačku riadu. Nájdete tam návod na to, ako ju krok po kroku vyčistiť a prečo je to dôležité. Dočítate sa aj ako ju čistiť prírodnou cestou octom, citrónovou šťavou, sódou, ale aj komerčnými prípravkami, bez ktorých sa občas nezaobídeme.

Servisná kontrola

Odborný dohľad je potreba aj pri umývačke riadu. Servisná kontrola by sa mala vykonávať aspoň raz za rok. Odborník môže objaviť skrytú závadu a vy tak ušetríte oveľa viac peňazí, aj s platbou za servisného technika, ako keby ste na to prišli neskoro. Je dôležité volať odborníka ak sa vám začne opakovať jedna porucha, nebodaj sa k nej pridávajú ďalšie. S tým si sami neporadíte.

 

Chyby pri používaní umývačky riadu

Príčiny prečo sa umývačka riadu kazí a hlási chybové kódy vedia byť rôzne. Niektoré prehliadnuteľné chyby, vedia zariadenie poškodiť a spôsobiť nepríjemné komplikácie.

 • používanie nevhodných prostriedkov
 • zanedbaná starostlivosť
 • preťaženie zariadenia
 • výber nevhodného režimu
 • prílišná tvrdosť/mäkkosť vody

Používanie nevhodných prostriedkov

Prostriedky, z ktorých môžete vyberať je naozaj mnoho, od veľmi lacných po veľmi drahé. Nie je vždy pravda, že čo je drahšie je kvalitnejšie, ale určite by ste nemali používať prostriedky, ktoré vašej práčke viac uškodia ako pomôžu. Najlepšie je používať overené značky, vďaka ktorým vám bude umývačka dlhšie slúžiť.

Zanedbaná starostlivosť

O umývačku riadu by ste sa mali starať. Pravidelne ju čistiť, umývať, kontrolovať filtre alebo čistiť koše. Nezabúdajte na to, že ak nebude čistá umývačka, nebudú čisté ani vaše riady. Nevkladajte do umývačky riady, na ktorých sú zbytky jedla. Môžete upchať filter alebo jedlo ostane v umývačke a riady budú neustále mastné.

Preťaženie zariadenia

Nepreťažujte umývačku riadu. Vkladajte iba predpísané množstvo riadov a dbajte na to, aby jednotlivé taniere alebo misy mali medzi sebou priestor na dostatočné umytie. Dávajte si pozor, aby bol riad v umývačke uložený podľa jednotlivých prepážok na to určených. Umývačku riadu pustite radšej viackrát.

Výber nevhodného režimu 

Aj keď sa vám to zdá možno zbytočné, pred použitím si naozaj prečítajte návod. Aspoň základnú časť s režimom/programom. Vybrať správny režim je veľakrát ťažšie ako sa zdá. Je potrebné zvoliť taký, aby bol vhodný na druh riadov, ktoré umývame, množstvo alebo stupeň zašpinenia.

Prílišná tvrdosť/mäkkosť vody

Soľ na zmäkčenie vody chráni umývačku riadu pred vodným kameňom. Odborníci odporúčajú používať soľ, ktorá má väčšie zrnká. Inak sa môže stať, že zrnká soli sa dostanú na nežiadúce miesta a môžu spôsobiť nepríjemnosti. Taktiež je dôležité nastaviť v programoch správnu tvrdosť alebo mäkkosť vody, aby umývačka vedela správne dávkovať soľ.

Najčastejšie chyby pri používaní umývačky riadu

Vyhýbajte sa chybám pri používaní umývačky riadu a predĺžte jej životnosť.

 

Najčastejšie chybové kódy

Vypísali sme najčastejšie chybové kódy, s ktorými sa môžete stretnúť pri používaní umývačiek riadu. Vždy ale kontaktujte servisného technika, aby vašu umývačku opravil alebo vymenil náhradný diel. Kontakt na servis sme uviedli nižšie.

 

WhirlpoolZnačka Whirlpool

Whirlpool je americká značka a jednotka vo výrobe bielej techniky, domácich spotrebičov a rôznych vybavení v domácnosti. Vo väčšine spotrebičov má zavedenú funkciu 6. zmysel, ktorá má za úlohu dosiahnuť čo najmenšiu spotrebu energie a času pri maximálnych výsledkoch.

F1 Termistor

 • Termistor je poškodený alebo skratoval – kontaktujte servisného technika.
 • Nízka teplota – voda sa neohrieva, teplota klesá, kontaktujte servisného technika.

F2 Únik vody

 • Voda vteká do riadiacej jednotky – umývačku vypustite, snažte sa z nej vybrať všetku vodu a nechajte ju vysušiť. Ak sa bude chyba opakovať kontaktujte servisného technika.

F3 Ohrev vody

 • Porucha ohrevu vody – porucha teplotného senzoru, skontrolujte jeho pripojenie alebo či nie je poškodené.

F4 Únik vody 

 • Voda vyteká z umývačky – odčerpávajúca hadica môže byť upchatá, čerpadlo môže byť poškodené. Skontrolujte odčerpávanie a čerpadlo.

F6 E2 Prívod vody

 • Vodovod je zavretý – otvorte vodovodný kohútik.
 • Zablokovaná prívodová hadica – odblokujte hadicu, môže byť upchatá alebo ohnutá.
 • Upchatý filter na prívod vody – skontrolujte filter, pravdepodobne je znečistený.

F6 E7/F6 E1 Tlak vody

 • Tlak vody je príliš nízky – skontrolujte vodovodný kohútik, musí byť úplne otvorený.
 • Prítoková hadica – voda nemôže prejsť cez prítokovú hadicu, skontrolujte či nie je upchatá alebo zohnutá.

F6 E4 Ohrevné teleso

 • Z ohrevného telesa vyteká voda – pravdepodobne bolo poškodené ohrevné teleso, bude potrebné kontaktovať servisného technika.

F8 E1 Vypúšťanie vody

 • Zanesený filter – skontrolujte filter môže byť znečistený.
 • Málo vody v umývačke – voda sa mohla napustiť do dutých nádob napr. misky, šálky a podobne. Musíte ich vždy ukladať smerom nadol.
 • Vypúšťacia hadica – je zablokovaná alebo ohnutá, skontrolujte či je hadica v poriadku.

F8 Hladina vody

 • Senzor hladiny vody poškodený – senzor nevie rozpoznať hladinu vody v umývačke, môže to byť spôsobené nadmerným penením alebo poškodením snímača.

FA Tvrdosť vody

 • Nesprávne nastavenie tvrdosti vody – v nastaveniach je potrebné nastaviť správnu tvrdosť vody a používaný prostriedok.

💡 Kontakt na servis Whirlpool

Vyhnite sa nepríjemnostiam a kontaktujte servisného technika spoločnosti Whirlpool. Na stránkach whirlpool.sk nájdete zákaznickú linku alebo formulár, kde môžete nahlásiť svoju poruchu.

 

Bosch logoBosch

Robert Bosch GmbH je strojárenská a elektronická spoločnosť. Sídli v Nemecku a sústredí sa na výrobu automobilových dielov. Má pod sebou aj iné značky, pod ktorými vyrába rôzne spotrebiče, práčky, kotle, umývačky a veľa iného.

E09 Ohrevné teleso

 • Voda sa nezohrieva – pravdepodobne bolo poškodené ohrevné teleso, kontaktujte servisného technika.

E15 Únik vody 

 • Voda uniká do centrálnej jednotky – vysajte vodu a umývačku nechajte otvorenú vysušiť. Ak sa bude chyba opakovať, zavolajte servisného technika.

E19 Obehové čerpadlo

 • Obehové čerpadlo bolo poškodené alebo je nesprávne zapojené – skontrolujte obehové čerpadlo a jeho pripojenie.

E22 Filter 

 • Filter je upchatý alebo poškodený – skontrolujte filter, či v ňom nie sú zvyšky jedla alebo či nie je poškodený.

E23 Vypúšťacie čerpadlo

 • Elektrický problém s vypúšťacím čerpadlom – bude potrebné vymeniť vypúšťacie čerpadlo.

E24/E25 Problém s vypúšťaním 

 • Voda neodteká – filter môže byť znečistený a neumožňuje vode odtekať, skontrolujte aj čerpadlo, môže byť poškodené.

💡 Kontakt na servis Bosch

Pri akýchkoľvek situáciach odporúčam kontaktovať servisného technika, ktorého môžete vyhľadať na stránkach bosch-profesional.com, kde nájdete vyhľadávanie servisných predajcov. Nájdete tam aj servisné centrum značiek Bosch.

Vytekajúca vody z umývačky

Nečakajte kým bude neskoro a kontaktujte odborníka.

 

Siemens

Logo SiemensSiemens je najväčší výrobca elektroniky. Vyrába prístroje pre zdravotníctvo, spotrebiče do domácnosti, mobilné technológie, práčky, umývačky, sušičky a veľa ďalšieho. Vedenie firmy sídli v Berlíne, odkiaľ idú všetky dôležité rozhodnutia.

E09/E11 Ohrev umývačky

 • Poruchy ohrevu umývačky – tepelné teleso môže byť poškodené alebo nesprávne zapojené. Skontrolujte funkčnosť.

E15 Únik vody 

 • Vody vyteká do vnútra umývačky – vypnite umývačku a zavrite prívod vody. Vysajte vodu z umývačky a kontaktujte servisného technika.

E20/E21 Oplachovací systém

 •  Obehové čerpadlo – môže byť poškodené alebo upchaté. Kontaktujte zákaznícky servis.

E22 Upchatý filter

 • Filtračný systém – skontrolujte filter, môže byť upchatý alebo poškodený. Ak je filter upchatý, vyberte ho a očistite.

💡 Tip: Odporúčam prečítať článok pravidelná údržba a starostlivosť o umývačku riadu od firmy Siemens, kde vás na konci článku čaká video, ako vyčistiť správne filter. Na tejto stránke môžete nájsť aj zvyšné chybové kódy.

E23 Porucha čerpadla 

 • Čerpadlo môže byť porušené – kontaktujte servisného technika aby skontroloval obehové čerpadlo.

E27 Elektrické pripojenie

 • Umývačka má problém s elektrickým napätím – napätie je príliš nízke alebo žiadne. Skontrolujte elektrické pripojenie. Ak sa chyba bude opakovať, kontaktujte servisného technika.

💡 Kontakt na servis Siemens

V niektorých situáciach si naozaj sami neporadíte, preto je lepšie kontaktovať servisného technika alebo zákaznícku linku. Na stránkach spoločnosti Siemens nájdete číslo na zákaznícku linku, môžete si objednať servisného technika alebo vyhľadať pomoc v online podpore.

 

Electrolux

Electrolux logo

Electrolux je švédska spoločnosť so sídlom v Štokholme. Je druhým najväčším výrobcom spotrebičov. Prevažne vyrába domáce spotrebiče, na svojom konte má však aj spotrebiče pre profesionálne využitie. Svoje spotrebiče predáva pod rôznymi značkami vrátane vlastnej.

i20 Vypúšťacia hadica 

 • Vypúšťacia hadica je upchatá – skontrolujte prietok hadice na vypúšťanie a filter, môžu tam byť zvyšky jedla alebo usadená mastnota.

i30 Hromadenie vody

 • Voda sa dostala do spodnej časti umývačky – vodu je potrebné vysať, pravdepodobne neodteká kvôli upchatému filtru. Kontaktujte servisného technika.

i40, i41, i43

 • Dvierka – dvierka sú zle zavreté, skúste ešte raz, problém môže byť aj v zatváracom mechanizme.
 • Upchatý filter – skontrolujte filter, ak je zanesený, odstráňte nečistoty.

i50 Obehové čerpadlo

 • Motor alebo obehové čerpadlo – skontrolujte zapojenie obehového čerpadla do elektriny, poprípade či nie je poškodené.

i60 Ohrev vody

 • Tepelné teleso teleso – skontrolujte tepelné teleso či je správne zapojené alebo či nie je poškodené, mohlo zlyhať aj obehové čerpadlo.

💡 Kontakt na servis Electrolux

Ak potrebujete poradiť, vymeniť súčiastku alebo si neviete odstrániť chybový kód, môžete vyhľadať najbližšieho servisného technika vo vašom okolí. Na stránkach electrolux.sk nájdete vyhľadávač servisného strediska vo vašom okolí podľa adresy, ktorú zadáte.

 


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre

Dobrý deň prajem máme umývačku Philco a neustále počas umývania stále hlási chybu E6 čo je únik vody ale žiadny únik reálne nevidno. Kde by mohol byť problém?

dobrý deň, mám umyvačku AEG a zo zásobníka nezoberie prášok. zásobník je otvorený po skončení programu a prášok zostal v zásobníku. už sme dali aj tabletku, tiež zostala v zásobníku. neviem sa nikde dočítať, kde je problém.

Mame mycku Beko teraz novu, dnes sme nastavili tvrdost vody na 5, a spustili program na 58 minut a pred koncom co uz ma susit si sama od seba este pridala dalsich 30 minut.Moze to urobit?doteraz pokial nebola tvrdost nastavena isla podla casu.

mam umývačku riadu Elektrolux a dnes 1 minutu pred ukoncenim programu mi vsetko na displeji zhaslo a neukazuje nič. Elektrika do nej ide

Dobrý deň mám taký problém mám umývačku bosch a signalizuje E16 stále mi na púšťa micku aj keď mam dvierka otvorené samozrejme ze aj vypustí ale keď zavrem prívod vody tak ide chvíľu normálne a potom ukáže chybu E15 že nemá prívod vody a keď pustím vodu tak zase chyba E16 co to môže byť dakujem

Dobrý deň. poradte čo je za porucha umývačka napusti vodu , umýva prejde program,ale vodu neohrieva .Topne teleso je v poriadku,chybu nevýhadzuje žiadnu. Ďakujem za radu.

Dobrý deň, no i tak to podľa vášho popisu vyzerá, že odišlo tepelné čerpadlo… odporúčame kontaktovať autorizovaný servis.

Zdravim. Mam umyvačku Beko model 26410 .je to ta lacnejsia varianta. Umyvacka zatial ide ako ma ale pri napuštaní vody huči.. vydáva taky zvláštny zvuk nevie ako to opísať presne ale je to take hlučne vybrovanie ako keby. Dakujem za kazdu radu.

Dobrý deň, mám umývačku Bosh a pri poslednej minúte sa umývačka nezastaví ale pracuje ďalej. Môžete mi poradiť kde je chyba?

Dobrý večer prosím vás nám začala teraz myčka signalizovať chybu H vedeli by ste mi poradiť co to znamená??

Dobrý večer,na umývačke riadu Electrolux,mi svieti kontrolka i5E a neviem zistiť o akú poruchu sa jedná?

Chyba I50 na umyvacke elektrolux, v nasom pripade bola zaseknuta ihla v obehovom cerpadle, ihla odstranena a umyvacka funguje bez problemov

Skontrolovať prívod vody, tlak, zalomená hadica, upchaté sitko elektromagnetického ventilu /vstup vody/..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.