Ako vybrať vhodný záhradný malotraktor a ako ho efektívne využívať

Veronika Štrbová Téma 10. marca 2021 0

Záhradný malotraktor perfektne využijete, ak máte doma veľký pozemok a plánujete sa oň aj patrične starať. Či už ide o hobby hospodárenie, farmárčenie alebo dokonca len bežnú starostlivosť o trávnik, aj v tomto smere sa nájdu pomocníci, ktorí vám s ťažšou prácou radi pomôžu. Jedným z nich je aj záhradný malotraktor, ktorý sa dá využiť okrem spomenutých prác, napríklad aj na údržbu komunikácií, hlavne v zimných mesiacoch. Tieto malé traktory sú šikovné a kompaktné stroje, ktorých je na trhu samozrejme veľmi veľa. Ponúkajú ich rôzni výrobcovia záhradnej techniky v rozmanitých druhoch, farbách, s kabínou alebo bez nej. Majú multifunkčné využitie, no rôzne parametre a funkcie, ktoré treba pred kúpou veľmi dobre poznať, aby ste vedeli, ktorý záhradný malotraktor bude pre vás ten najlepší. Prečítajte si preto, ako postupovať pri jeho výbere a tiež aj to, ako efektívne tento stroj využívať.

👉 Na vašom pozemku môžete využiť aj niektorý z týchto strojov:⤵

Pozrieť ďalšie

 

Čo je to záhradný malotraktor?

Malotraktory sú určené pre drobné farmárske práce alebo komunálne služby. Aj keď môžete traktory spájať s veľkými farmami, je pravda, že traktory majú rôzne tvary a veľkosti. Jedná sa o multifunkčné traktory s menšími kompaktnými rozmermi a menšou hmotnosťou. Malotraktory sú vyrábané buď s kabínou, alebo bez nej. Tieto stroje sú obľúbené najmä vďaka ich multifunkčnému využitiu, vďaka možnosti pripevnenia rôznych typov vozíkov, atď. Je možné ich využiť napr. na sekanie, hnojenie, orbu, upratovanie, odpratávanie snehu, prevoz materiálu, a pod. Užitočné sú, aj keď máte len pár hektárov pozemku, aj na nich vám môžu pomôcť značne uľahčiť život. Malotraktor je skvelou alternatívou traktoru, ktorý je však náročnejší na obsluhu a tiež mnohonásobne drahší.

Muž na červenom malotraktore

 

Aký traktor potrebujem pre svoj rozmer pozemku?

To závisí od toho, čo chcete robiť s traktorom a aký terén má váš pozemok. Každý malotraktor ponúka široké možnosti, a preto je k nemu možné pripojiť rôzne druhy nadstavcov pre rôzne činnosti, vďaka čomu sa stanú vaším pomocníkom počas každého ročného obdobia. Ak chcete len kosiť trávu na pomerne malom, rovnom dvore, bude vám pravdepodobne stačiť jazdecká kosačka. Na druhej strane, ak chcete zorať pole, baliť seno, ťahať pne alebo vymieňať náradie so susedmi, budete potrebovať určite výkonnejší stroj.

 

Čo je pri výbere malotraktora dôležité?

 • Motor
 • Prevodovka
 • Hydraulický systém
 • Výška kosenia
 • Šírka záberu žacej časti
 • Požiadavky – s kabínou alebo bez nej
 • Technické údaje jednotlivých malotraktorov (maximálny výkon, otáčky, max. krútiaci moment, zdvíhacie kapacita, a pod.)

 

Druhy záhradných malotraktorov

Vo všeobecnosti môžeme záhradné malotraktory rozdeliť na záhradné malotraktory (dvojkolesové a štvorkolesové) a ridery. Aký je medzi nimi rozdiel?

 

Záhradné malotraktory

Tradičný záhradný traktor má žacie ústrojenstvo pod sebou, čo môže byť obmedzujúce a spojené s horšou manévrovateľnosťou. Je to však patrične vykompenzované širokou škálou príslušenstva a využitia. Je možné pripojiť záhradný vozík, valec, snehovú radlicu alebo rotačnú kefu. Zároveň je pokosená tráva posielaná do zberného koša, ktorý je štandardným vybavením väčšiny traktorov. V porovnaním s riderom je klasický traktor celoročný pomocník. Záhradné traktory poznáme dvojkolesové a štvorkolesové. Aký je medzi nimi rozdiel?

 

Dvojkolesové malotraktory

Dvojkolesový alebo aj jednonápravový malotraktor je zložený z motora a dvoch kolies. Je vhodný predovšetkým na úpravu pôdy s menšou rozlohou. Tieto malotraktory sú cenovo dostupnejšie, ľahšie sa s nimi manipuluje a vďaka svojim kompaktným rozmerom si nevyžadujú veľký priestor na skladovanie. Dvojkolesový malotraktor je ideálny najmä na obrábanie oplotených pozemkov, ktoré zvláda obrábať práve vďaka svojej obratnosti. Nevýhodou však je fyzická náročnosť, nakoľko sa pri práci s týmto strojom dosť narobíte a unavíte. Sú všestrannými pomocníkmi v každom ročnom období, v každých, aj extra náročných podmienkach.

Výkonné benzínové i dieselové motory, uzávierky diferenciálu, hydrostatické prevodovky, redukcie a moderné technické riešenia sú zárukou vysokej robustnosti, ľahkej ovládateľnosti a dlhej životnosti. Veľké množstvo najrozličnejšieho prídavného pracovného náradia ako sú pluhy, rotavátory, kosačky rotačné i lištové, cepákové mulčovače, vlečky, štiepkovače, snehové frézy, radlice, zametacie kartáče, atď. z nich robí profesionálnych pomocníkov.

Dvojkolesový malotraktor v záhrade

 

Štvorkolesové malotraktory

Štvorkolesové dvojnápravové malotraktory sú naopak skvelým pomocníkom na veľké plochy, kde by bola práca s dvojkolesovým príliš zdĺhavá a namáhavá. Tento typ má dve nápravy, ktoré ponúkajú pohon buď na jednu či na obe strany, vďaka čomu sú výkonnejšie a vy s nimi zvládnete urobiť omnoho viac práce. Tieto malotraktory disponujú väčšinou aj kabínou pre vodiča a tiež majú svoju ŠPZ, takže s nimi môžete jazdiť aj po pozemných komunikáciách. Pri dvojkolesovom malotraktore a aj pri tomto type je veľmi dôležitým parametrom práve veľkosť motora.

Zeleno žltý štvorkolesový malotraktor

 

Ridery

Rider je na prvý pohľad menej rozmerným strojom, často býva vybavený len jednovalcovým motorom. Najväčšiu odlišnosť uvidíte už v jeho samotnom tvare. Ridery majú motor umiestnený na opačnej strane než záhradné traktory, a to pod sedadlom vodiča. Žacie ústrojenstvo je v prednej časti, čo uľahčuje manévrovanie. Ich primárnou úlohou je kosenie menších trávnatých plôch, ktoré majú prevažne členitý terén. Ak máte na záhrade stromčeky, je potrebné sa vyhýbať takýmto prekážkam. To vám rider bez problémov umožní.

Ridery sa ešte delia na miniridery a ridery. Aký je medzi nimi rozdiel? Miniridery sú menšie kosačky podobné záhradným traktorom. Vyznačujú sa slabšími nápravami, slabším motorom. Dostupné sú vo verzii s košom či bez koša. Vo väčšine prípadov bývajú jednonožové. Sú to obratné stroje so zadným náhonom.  Ridery sa využívajú na kosenie väčších plôch, sadov, atď. Riadia sa volantom alebo pákami. Dajú sa zohnať vo verzii bez koša, no nie je problém si ho dokúpiť. Vyznačujú sa nulovým polomerom otáčania, čo znamená, že sa otočíte na mieste, čo je veľmi praktické.

Žlto čierny rider

Cub Cadet LR2 FR60 Mini Rider

 

Parametre záhradných malotraktorov

 

➡️ Motor

Motor je základom každého stroja a malotraktor nie je výnimkou. Stretnúť sa môžete s jednovalcovým alebo dvojvalcovým motorom. Jednovalcové motory sa nachádzajú v strojoch s výkonom okolo 9 až 12 koní. To možno v prípade menšieho traktora považovať za absolútne minimum, ktoré si poradí skôr s rovným povrchom a menšou zatrávnenou plochou. U dvojvalcovej verzii môže byť výkon dokonca aj vyšší ako 24 koní. Súčasťou takéhoto zariadenia je zvyčajne tlakové mazanie vhodné pre jazdu vo svahovitom teréne. Nechýba ani pohon 4 × 4 zvládajúci horšie prístupné miesta.

Ak máte menší a rovinatý pozemok, postačí vám jednovalcový stroj s 11 konskými silami (HP). S väčšou plochou a členitosťou je samozrejme lepšie zvoliť silnejší motor s dvoma valcami a aspoň 15 HP. V prípade veľkých a kopcovitých plôch potom voľte traktor s pohonom 4 x 4 a s výkonom nad 20 koní.

Majte na pamäti, že drahší a silnejší motor nemusí byť vždy výhodný. Príliš silný motor na menšej ploche nevyužijete a budete sa stretávať s vyššou spotrebou. Určitý vplyv má aj objem motorovej jednotky, väčší objem ale automaticky neznamená väčší výkon. Dôležitý je tiež počet valcov. Bežne narazíte na trhu na motory s objemom 300 až 500 kubických centimetrov, objavíte však aj väčšie pohonné jednotky.

 

➡️ Prevodovka

S celkovou motorizáciou záhradného traktora súvisí aj prevodovka. Vybrať si môžete z troch typov prevodoviek – mechanickej a hydrostatickej prevodovky alebo variátor. Najjednoduchším a najlacnejším variantom je mechanická prevodovka. Je ideálna pre plochy bez prekážok a bez nutnosti cúvať. Práve pri cúvaní je totiž nutné zastaviť, zaradiť rýchlosť a až potom cúvať. V jej prípade si musíte strážiť iba dve zásadné časti, ktorými sú klinový remeň a mazacia oblasť. Fungovanie tohto systému je pomerne jednoduché, počas jazdy máte možnosť radiť odlišné rýchlosti stupňa. A práve radenia môžu byť pre niektorých záujemcov o túto techniku ​​obťažujúce. Pri lacnejších modeloch musíte kvôli preradeniu dokonca zastaviť, čo nie je ideálny stav.

Druhou možnosťou je variátor. Je o triedu lepší ako mechanická prevodovka. Priebežne radíte medzi jazdou vpred a cúvaním, samotné stupne potom ovládate pákou alebo pedálom. Ide síce o lepší variant, než je mechanická prevodovka, ale aj tak sa oplatí zvoliť tretie riešenie.

Tým sú drahšie hydrostatické prevodovky. Objavujú sa u prepracovanejších modeloch traktorov. V tomto smere zohráva podstatnú úlohu čerpadlo. Súčasťou traktora sú iba dva pedále pre jazdu vpred a jazdu vzad, žiadne radenie. Stačí len zošliapnuť plyn a stroj sa rozbehne vyššou rýchlosťou. Nákladnejšie obstarávacia cena je úmerná komfortu a hlavne dlhej životnosti prevodovky.

 

➡️ Šírka záberu žacej časti

Tento parameter sa odvíja predovšetkým od celkovej plochy, ktorú budete pravidelne kosiť. Šírka záberu vychádza z dĺžky a počtu nožov, ktoré sa v žacom ústrojenstve otáčajú (bežne sú dva s opačným smerom otáčania, niekedy ale iba jeden). Opäť platí, že čím väčšia žacia plocha, tým by mal mať motor väčší výkon. Ten totiž musí zabezpečiť ako pohon, tak aj samotné kosenie.

 • záber okolo 60 cm = plocha do 500 m²
 • záber 60 – 90 cm = plocha do 3 000 m²
 • záber 90 – 100 cm = plocha cca 4 000 m²
 • záber 100 – 122 cm = plochy okolo 5 000 m² a viac

 

➡️ Výška kosenia

Netreba zabudnúť ani na výšku kosenia a jej nastaviteľnosť. Výrobcovia väčšinou uvádzajú minimálnu a maximálnu výšku kosenia a tiež počet stupňov, ktoré môžete medzi týmito koncovými hodnotami plynulo nastaviť. Čím viac nastaviteľných stupňov, tým jemnejšie a presnejšie kosenie. Za pomerne bežnú považujeme minimálnu výšku kosenia okolo 25 až 30 milimetrov. Horná hranica sa pohybuje približne pri 90 až 95 milimetroch.

 

Funkcie a príslušenstvo záhradných traktorov

Mulčovanie – niektoré záhradné traktory sú vybavené tiež mulčovacou hlavou. Tento špeciálny systém dokáže trávu nasekať na naozaj malé kúsky. Tie sú následne vyhadzované von na pokosený trávnik. Tento proces je istým druhom hnojenia, ktorý prospieva akejkoľvek pôde. V lete navyše poslúži ako prirodzená ochrana proti vysušovaniu.

⭐ Vyhadzovací komín – okrem zadného vyhadzovania do koša, existuje aj bočné vyhadzovanie, poprípade špeciálny vyhadzovací komín. Za vami teda zostáva pokosená tráva v pravidelných riadkoch. Tú je možné napríklad sušiť. Bočné vyhadzovanie je praktickou pomôckou vtedy, keď sa chystáte kosiť veľké plochy. Vyhadzovací komín musí mať jednoduchý tvar bez zásadných zlomov alebo ohybov. Len vtedy môže tráva skrz komín prúdiť efektívne. V opačnom prípade sa upchá nielen komín, ale tiež sa zastaví hlava a vy budete musieť všetko ručne prečistiť.

⭐ Tempomat  – pokročilejšia funkcia, ktorá za vás bude strážiť nastavenú rýchlosť pri kosení, a vy tak nemusíte pridávať alebo uberať plyn.

⭐ Pripojenie vozíka – ak máte sad alebo pozemok so stromami, oceníte možnosť za traktor pripojiť vozík. V ideálnom prípade s touto možnosťou počítajte už pri výbere samotného traktora a siahnite po výkonnejších modeloch.

⭐ Palubný počítač – prvok, ktorý vás bude prostredníctvom displeja informovať o tom, aké funkcie využívate, prípadne vám oznámi stav stroja.

⭐ Posilňovač riadenia – systém podobný tomu automobilovému. Pri jazde v záhrade či v členitejšom teréne ide o nepostrádateľný doplnok.

⭐ Hydraulické prípojky – doménou drahších záhradných traktorov sú tiež hydraulické prípojky, ku ktorým napojíte rad ďalšieho príslušenstva. Tieto vymoženosti oceníte skôr pri profesionálnom použití traktora.

 

Príslušenstvo k záhradným traktorom

Predné zametacie kefy – doplnok, s ktorým veľmi rýchlo a pohodlne odpracete napríklad štrk po zime, poprípade zametiete iný neporiadok na zemi.
Prívesné vozíky – vozíky rôznych veľkostí pripojiteľné k zadnej časti traktora, s ktorými môžete prepravovať ľubovoľné veci (drevo, záhradný odpad, hlinu…)
Prevzdušňovače – prvky, s ktorými sa môžete zbaviť nevzhľadných machov a prevzdušniť pôdu.
Rozmetadlá – prípojné rozmetadlá vám umožnia rýchlejšie rozsievať trávu či rôzne plodiny.
Valce – nepostrádateľný doplnok pri sejbe, ktorý všetko zatlačí poriadne do pôdy.
Snehové radlice – pomocník nachádzajúci svoje pevné miesto predovšetkým v zimnom období pri odpratávaní snehu. Aby ste zvýšili efektivitu tohto príslušenstva, je dobré záhradný traktor vybaviť ešte snežnými reťazami.
Deflektory – pripájajú sa k zadnej časti a rozširujú otvor pre vyhadzovanie trávy.
Hliníkové nájazdy – ak záhradný traktor často presúvate z miesta na miesto za pomoci prívesného vozíka za automobil, stanú sa nájazdy nepostrádateľnou a bezpečnú pomôckou.
Krycia plachta – parkujete ak traktor vonku či pod prístreškom, vybavte ho krycou plachtou na mieru.

 

💡 TIP: Máte menší pozemok, na ktorý bude stačiť klasická kosačka? Prečítajte si náš článok Porovnali sme benzínové kosačky s pojazdom a možno si jednu novú vyberiete práve z nich.

 

Údržba a servis

Nakoľko sa v žiadnom prípade nejedná o pár eurovú záležitosť, mali by ste aj o záhradný traktor aj pravidelne starať. Údržbu si z časti alebo v plnej miere môžete vykonať sami, alebo dajte prednosť autorizovanému servisu. Úplným základom je výmena zapaľovacích sviečok, motorového oleja a palivového filtra vo vopred stanovených intervaloch. Tie sa môžu líšiť výrobcu od výrobcu. Ďalej ide skôr o kontrolu, z ktorej vzíde potreba obmeny konkrétneho dielu. Po každom kosení je vhodné vykonávať očistu záhradného traktora, vrátane kontroly funkčnosti jednotlivých častí a bezpečnostných prvkov.

Po každom kosení trávnika je dobré žacie ústrojenstvo vyčistiť. To môžete urobiť buď vodou alebo mechanicky. Čistenie vodou je síce rýchlejšie, ale s ohľadom na ložiská sa príliš neodporúča. Mechanická možnosť je lepšia a dôkladnejšia.

 

Značky záhradných malotraktorov

Značka Šupa

Logo firmy Šupa

Firma Šupa pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990. Odvtedy sa zaoberá predajom malej poľnohospodárskej techniky pre záhradu, les a komunálnu sféru. Jej cieľom je prinášať zákazníkom prvotriednu kvalitu, inovácie a výnimočný servis. Ponúka komplexnú techniku pre vašu záhradu, ako napríklad malotraktory, kosačky, krovinorezy, rotavátory, vertikutátory či postrekovače. V portfóliu firmy však nájdete aj lesnú techniku, ako motorové píly a štiepačky dreva. Výnimkou nie je ani komunálna technika.

 

Značka Stiga

Logo firmy Stiga

STIGA je švédska firma, ktorú založil Stig Hjelmquist v roku 1934. Táto značka patrí k popredným výrobcom záhradnej techniky v škandinávskych krajinách, kde pokrýva veľkú časť trhu. Venuje sa hlavne výrobe motorových a elektrických kosačiek, záhradných traktorov a mulčovačov. STIGA sú spoľahlivé stroje, ktoré vás ohromia svojim výkonom a spoľahlivosťou. Produkty Stiga odporúča mnoho spokojných zákazníkov, ktorí s nimi majú vynikajúce skúsenosti.

 

Ceny záhradných traktorov

Možnosti využitia záhradného traktora sa do značnej miery odvíja od toho, koľko do tejto techniky chcete investovať. Keď však uvažujete o domácom či poloprofesionálnym záhradnom traktore, bude cenové rozpätie ponúkaných produktov trochu odlišné. Nasledujúca kapitola ponúka nákupný záhradných traktorov naprieč jednotlivými cenovými kategóriami.

 • cena do 1000 EUR – váš vysnívaný záhradný traktor si bez problémov zaobstaráte aj v najnižšej cenovej kategórii. Na rider však narazíte iba ťažko, takže voľba padne na klasické traktory. V tomto prípade počítajte s produktmi so šírkou záberu do 98 cm. Tiež maximálny výkon bežne neprekročí 17 koní.
 • cena od 2000 do 4000 EUR – ak investujete viac ako 2000 EUR, otvárajú sa vám pomerne široké možnosti výberu. Môžete mať zariadenie s výkonom okolo 18 až 21 koní, ktoré vám ponúknu priemer záberu 102 až 105 cm. V mnohých smeroch nebude chýbať ani mulčovacia hlava, vrátane žacieho ústrojenstva pozostávajúceho až z troch nožov.
 • cena od 4000 EUR do 7500 EUR – záhradné traktory s pohonom 4 × 4, výkonom až 23 koní a objemom koša okolo 350 litrov. To je záhradná technika v tomto cenovom rozpätí, kde samozrejme nájdete aj profesionálne ridery. U týchto strojov narazíte na vyššie modelové rady preverených výrobcov, medzi ktoré patrí napríklad Stiga, Honda alebo Husqvarna
 • cena 7500 a viac EUR – pre domáce prostredie sú toto až predimenzované stroje, ktoré svoje pevné miesto nájdu hlavne pri každodennom a zároveň dlhom využívaní. Výkony presahujúce 25 koní, objem koša až 640 litrov a zábery cca 118 až 122 cm. Tak vyzerajú stroje so štyrmi nožmi a nadštandardnou výbavou. Tu sa jedná viac menej už o profesionálne využitie.

 

Efektívne využitie malotraktorov

Malotraktory môžu byť vybavené radom príslušenstva pre širšie využitie v priebehu celého roka. Na jeseň nájde využitie rotavátor, zberací kôš na lístie, pluh na vyorávanie zemiakov, v zime zase snehová radlica alebo snehová fréza pre upratanie príjazdových ciest a priechodov. V priebehu celého roka prívesný vozík na prepravu tovaru, kosačka, zmeták a iné príslušenstvo k malotraktorom pre rôzne práce nielen v záhrade.

Na rozdiel od veľkých poľnohospodárskych traktorov sú vďaka svojim kompaktným rozmerom a menšej hmotnosti určené najmä pre drobných farmárov a komunálne služby (technické služby miest a obcí). Zvyčajne preto tiež bývajú vybavené pre prevádzku na pozemných komunikáciách (vlastné ŠPZ). Malotraktory sú dodávané s kabínou (klimatizácia, vykurovanie) alebo bez. Obrovskou výhodou malotraktorov je ich variabilita, je možné k nim pripevniť rozličné typy nástavcov pre rôzne činnosti (kosenie, hnojenie, orba, upratovanie, odpratávanie snehu, prevoz materiálu atď.).

Pre obrábanie pôdy slúžia rotavátory – kultivátory. Sú určený pre záhradkárov, vinohradníkov, chalupárov, či obce. Rotavátory vyberajte podľa veľkosti obrábanej pôdy, od jednoduchých strojov, až po robustné výkonné stroje na obrábanie veľkej plochy. Za pomoci kultivátora eliminujete ťažkú fyzickú prácu, šetríte svoj čas, aj zdravie. Slúži na plošné obrábanie pôdy, prípadne na obrábanie medziriadkové – plečkovanie. Vďaka širokej ponuke príslušenstva ho môžete používať na to, čo aktuálne potrebujete. Je mimoriadne obľúbeným strojom vďaka jeho všestrannosti. Kultivátor sa využíva na spracovanie pôdy pred sadením rastlín, počas vegetačného obdobia, ale aj po zbere úrody na úpravu pozemku pred zimou. Netreba zabúdať, že pri používaní týchto pomocníkov, je potrebné dbať na bezpečnosť pri práci, preto majú stroje robustné konštrukcie, obojručné ovládanie a množstvo iných bezpečnostných prvkov.

 

Ktorý z nasledovných modelov malotraktorov je váš favorit?

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.