Ako si vybrať tú správnu kancelársku stoličku a pracovať efektívne aj z pohodlia domova?

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 24. apríla 2021 1

Nepriaznivosť súčasnej situácie donútila mnohých Slovákov pozmeniť svoj pracovný štandard a viacero z nich zostalo vykonávať všetky pracovné záležitosti prostredníctvom home office. Mnohí ale s týmito aktuálnymi podmienkami nerátali, a preto museli pri tvorbe pracovného prostredia v domácnosti značne improvizovať.

Kým však pracovný stôl nie je pri provizórnej domácej kancelárii absolútnou nevyhnutnosťou a vystačíte si aj s klasickým modelom stola, pri bežnej jedálenskej stoličke si rýchlo uvedomíte, akú kľúčovú rolu mala kancelárska stolička v priestoroch vašej pracovne. Značná nesústredenosť a nepohodlné sedenie vás rýchlo presvedčia o hľadaní kvalitnejšej náhrady a pokiaľ budete dlho odolávať, nesprávne sedenie pocíti aj vaša chrbtica. Poďme sa preto pozrieť, čo očakávať od kancelárskej stoličky a na aké parametre sa zamerať pri jej výbere.

💡 Pri výbere kancelárskeho kresla sa môžete inšpirovať týmito produktami:

Pozrieť ďalšie

 

Ak pracujete z domova už nejaký čas, určite viete, aké podstatné je mať oddelenú vlastnú miestnosť. Mať ale zvlášť vyhradenú kanceláriu v dome je ale luxus a priestory bývania nám to väčšine z nás ani neumožňujú. Našou snahou je tak aspoň ako taká snaha o oddelenie pracovného priestoru od súkromného života, no práve to nebýva vždy najšťastnejšie riešené. Slušný pracovný stôl sa často v domácnostiach už vyskytuje, problém ale nastáva pri stoličke. Tá totiž nie je prispôsobená niekoľkohodinovej práci, ale len občasnému zapnutiu počítača. To, že je správne sedenie dôležité, určite už dávno viete, možno ale nemáte poňatie o tom, akú významnú rolu v tom zohráva kancelárska stolička.

improvizovaný kancelársky kút

Takýto improvizovaný kancelársky kút vám uľahčí prácu, pamätajte ale, že tento typ stoličky nie je na dlhodobé sedenie

 

Správne sedenie je základ

Rady, ako sa musíte vystrieť, držať vzpriamene telo a rovno sedieť, nás učia už od útleho detstva. Správne sedacie návyky sú účinnou prevenciou proti bolesti chrbtice a ak patríte k tým, ktorí majú sedavé zamestnanie, mali by ste tieto odporúčania brať obzvlášť na zreteľ. Naša chrbtica je totiž najdôležitejšou časťou tela. Práve tá totiž zodpovedá za celkové fungovanie organizmu a je oporou celého ľudského tela Vyhnite sa ochabnutiu svalstva a bolestiam hlavy, jediné, čo musíte urobiť, je zmeniť niekoľkoročný zlozvyk v podobe nesprávneho sedenia.

 

Ako teda sedieť za počítačom?

Chrbát by sa mal so stoličkou dotýkať nielen v jeho spodnej časti ale po celej svojej ploche. Mali by sme mať vzpriamené telo a rovný chrbát. Stehná by mali byť s predkolením v pravom uhle s 90 stupňami. Zabudnite ale aj na prekríženie nôh a vyhnite sa aj chodidlám vo vzduchu. Nohy sú kolmo na zemi a chodidlá ju pokrývajú zase celou svojou plochou.

Pravý uhol by sa mal dodržať aj medzi ramenami a predlaktím. Váš pohľad by mal smerovať zase rovno na počítač, vyhnite sa teda zohýbaniu hlavy do predklonu či záklonu a nezabúdajte, že úroveň očí by mala byť v rovine hornej časti obrazovky. Ideálna vzdialenosť by mala byť približne 70 až 90 centimetrov. Pamätajte, že by ste sa nikdy nemali prispôsobovať vy klávesnici či monitoru, ale práve tie by ste si mali nastaviť a priblížiť podľa vašich potrieb.

 

💡 TIP – Masážne kreslo Zaujímavým a prospešným doplnkom domácnosti môže byť domáce masážne relaxačné kreslo. Odporúčam pozrieť naše porovnanie najlepších modelov.

 

Opodstatnenie kancelárskej stoličky

Určite sa pýtate, či je kancelárska stolička vôbec nutná a či nepostačí len tá bežná. Pokiaľ ale pracujete dennodenne osem a viac hodín, investíciou do špeciálneho typu stoličky len získate. Nastaviteľná ergonomická kancelárska stolička je totiž zárukou kvalitymaximálneho pohodlia a správnej formy sedenia. Ak však už trpíte dlhodobo silnými bolesťami chrbta či krčnej chrbtice, takáto stolička ponúkne riešenie, ako tieto bolesti zmierniť, určite ich ale neeliminuje, nakoľko od toho je tu totiž už žiadaná pomoc špecialistu. Viete ale, čo od tohto kancelárskeho nábytku vyžadovať a na čo sa pri kúpe stoličky upriamiť?

Zlý výber stoličky

Zlý výber stoličky vám počas dlhodobého sedenia nijako celkovú produktivitu nevylepší

 

Prečo práve tá ergonomická?

Mnohých pri výbere kancelárskej stoličky odrádza najmä vyššia obstarávacia cena pri tej ergonomickej. Táto cena je však zodpovedajúca svojmu kvalitnému vybaveniu. Umožňuje jej vlastníkovi nielen pohodlne sedieť, ale ponúka mu aj oveľa viac prispôsobivejších nastavení v porovnaní s možnosťami typickými pre bežný štandard kancelárskej stoličky.

Ergonomická kancelárska stolička tak bude investíciou, ktorá vám zabezpečí absolútne pohodlie počas osemhodinového sedenia a toto pohodlnejšie sedenie sa pričiní aj na znížení napätia a stresu. Oceníte ale aj výrazné zvýšenie produktivity a čoraz menej častejšie bolesti chrbtice. Stolička svojou konštrukciou má za úlohu podporiť držanie tela a tá ergonomická si spĺňa svoj účel tým maximálne dostupným spôsobom.

 

Variabilné nastavenia stoličky

Dlhodobé sedenie predstavuje pre naše telo statickú záťaž. Zanedbávať by sme tak nemali ani správny sklon operadla. Práve ten by nemal byť totiž presne v pravom uhle, ale mal by zvierať aspoň 100 až 110 stupňov a kopírovať tvar ľudskej chrbtice.

Lakťové opierky by mali byť taktiež prispôsobivé a napomôcť vám k lepšiemu používaniu klávesnice bez toho, aby ste presiľovali svalstvo v pažiach a ramenách. Vhodnejšia bude voľba stoličky aj s bedrovou opierkou, ktorá správnemu sedeniu ešte viac pomôže.

Jedným z klasických nastavení je aj samotné prispôsobenie výšky stoličky. Často sa s ním stretneme aj pri bežných kancelárskych stoličkách. Optimálna výška neexistuje, každý by si mal stoličku prispôsobiť tak, aby mal chodidlá s celou plochou na zemi a kolená boli ohnuté v pravom uhle.

Správne zvolený typ stoličky nám prácu ešte uľahčí

Správne zvolený typ stoličky nám prácu ešte uľahčí

 

Typy mechanického spracovania

Ergonomické kancelárske stoličky sa od seba vzájomne môžu líšiť aj ich spracovaním. Pomerne známe sú najmä jej štyri prevedenia, no poznáme ich však oveľa viac. Kým permanentnú mechaniku by ste našli najmä pri lacných variantoch s nastaviteľnou výškou a sklonom operadla, ďalšie tri už sú o niečo špecifickejšie a vyžadujú si lepšie priblíženie.

 

Asynchrónne spracovanie

Stolička s asynchrónnou mechanikou umožňuje nezávislé nastavenie polohy sedadla a operadla. Pomocou stláčania pák alebo otáčania koliesok si dokážete takto manuálne prispôsobiť ako pozíciu, tak aj rôzny uhol. Tento variant je pomerne vítanou voľbou najmä z toho dôvodu, že sa dokáže svojím nastavením prispôsobiť výške či rozvrhnutiu pracovného stola. Pre tento model sú najčastejšie typické tri páky určené na ovládanie.

 

Synchrónne spracovanie

Je v porovnaní s tým asynchrónnym odlišné predovšetkým tým, že nastavenie operadla a sedadla funguje súčasne a prispôsobuje sa vašim pohybom. Nastavenie vhodnej výšky zase spočíva v tom, že dochádza k nemu vďaka sile prítlaku. Takéto ergonomické spracovanie sa vyznačuje kvalitou a je taktiež vhodné aj na dlhšie sedenie pri pracovných záležitostiach a bude vhodnou voľbou do každej kancelárie. Ak sedíte na stoličke 12 a viac hodín, dajte prednosť synchrónnej mechanike pred tou asynchrónnou.

 

Hojdacie spracovanie

Tento variant je výrazne rozdielny od predošlých dvoch mechaník. V tomto prípade totiž nedochádza k nastavovaniu uhla a polohy operadla a sedadla, všetko to za vás zabezpečuje mechanizmus na otočnej báze. Práve ten totiž pomocou nastavenia sily odporu zariadi prispôsobivé sedenie. Výškové nastavenie stoličky nie je možné pákou, funguje totiž na základe vzduchového mechanizmu. Tento model ale nie je príliš vhodný na dlhodobejšie sedenie a býva často u lacnejších variantov kancelárskych kresiel.

 

💡 Mohlo by vás zaujímať. Dlhodobé sedenie za počítačom, aj na kvalitnej kancelárskej stoličke, zaťažuje chrbát. Pozrite si náš článok o tom, ako si vybrať kvalitný matrac a v noci nechať chrbát oddychovať.

 

Podstatné detaily

Okrem detailného nastavenia vhodnej polohy sedenia a výberu adekvátneho typu mechanického spracovania je nutné nezabúdať ani na detaily, ktoré pri voľbe taktiež výrazne rozhodujú. Samozrejme, technické parametre v štýle odporúčanej hmotnosti, špecifikácie opierok a možného nastavenia spojeného s montážou sú pri výbere prioritne vyhľadávané, na nižšie detaily sa však často zabúda.

Výber stoličky by ste mali prispôsobiť aj tomu, ako dlho na nej plánujete denne sedieť

Výber stoličky by ste mali prispôsobiť aj tomu, ako dlho na nej plánujete denne sedieť

 

Typ čalúnenia

Ak chcete staviť na kvalitu a pohodlie, určite ste si vedomí, že nie je všetko o vizuále a prispôsobiť sa musíte často aktuálnej ponuke. V tomto prípade to ale úplne neplatí. Pokiaľ chcete záruku maximálneho pohodlia v spojení s kvalitou, upriamiť by ste sa mali aj na spôsob čalúnenia kancelárskej stoličky.

Variant, ktorý sa uprednostňuje vďaka svojim vlastnostiam najmä na dlhodobé sedenie, je práve klasické čalúnenie. Stolička so sieťovinou je vítanou voľbou počas letných mesiacov vyznačujúcich sa extrémnymi teplotami, nakoľko vďaka priedušnému materiálu výrazne spríjemní sedenie. Luxusnejšou voľbou je kožené čalúnenie, na dlhodobú prácu sa však neodporúča. Aj keď nie je vôbec náročné na údržbu a vyznačuje sa oveľa dlhšou životnosťou, na zdĺhavé sedenie bude len utrpením.

 

Výber koliesok

Všeobecne má každá jedna stolička riešenú svoju stabilitu pomocou piatich ramien zakončených s kolieskami. Len málokto ale vedel, že aj tie sa môžu líšiť. Kým tie tvrdšie sú vhodnejšie na koberce a mäkšie pokrytia, nakoľko by mohli poškodiť vašu podlahu, kolieska vyznačujúce sa mäkkosťou sú ideálne zase na tvrdšie povrchy, pričom ide najmä o parkety, dlažbu či plávajúce podlahy. Poznáme ale aj tretí typ a ten je charakteristický svojou praktickosťou, pričom ide o tie univerzálne kolieska. Práve tie sú totiž vhodné naozaj na všetky povrchy.

Existujú však aj ďalšie špecifické parametre a tie vás môžu ešte bližšie nasmerovať pri konečnom výbere. Vyššie uvedený súhrn je ale taký základ, ktorý vám dokáže pomerne slušne pomôcť v zorientovaní sa. Ak teda pracujete dlhodobo a hľadáte vhodného kandidáta na pohodlné sedenie, určite stavte na ergonomickú kancelársku stoličku. Uvidíte, že táto investícia bude len prínosom.

 

💡 Pri výbere kancelárskeho kresla sa môžete inšpirovať týmito produktami:

Pozrieť ďalšie


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre

tiež som už pol roka na home office a tiež som si musela zariadiť pracovňu. Manžel mi kupil stol, kancelarsku stoličku a par drobnosti, aby som mohla pracovať a neubralo to na jej efektivite

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.