Ako si vybrať vhodný robotický čistič okien – toto sú odporúčané „roboty na okná“

Veronika Štrbová Téma 17. februára 2021 1

Umývanie okien nepatrí práve k obľúbeným domácim prácam. Obzvlášť, ak ich máte doma veľa alebo sú priveľké. Vtedy sa naozaj narobíte a nie vždy sú výsledky také, aké ste očakávali. Tomuto však môžete dať raz a navždy zbohom. Namáhavé a vyčerpávajúce umývanie okien za vás urobí robotický čistič okien. Je to moderný spotrebič podobný robotickému vysávaču s tým rozdielom, že čistí okná a nie podlahy. Predstavte si, že čistič okien jednoducho len nastavíte diaľkovým ovládačom a celú prácu urobí za vás. Vy si zatiaľ môžete voľný čas vychutnať pri káve a dobrej knihe alebo ho venovať svojim blízkym.

Dajte si však pozor na to, či tento spotrebič naozaj nevyhnutne potrebujete. Ujasnite si všetky pre a proti a konečné rozhodnutie dobre zvážte. Môže sa totiž stať, že si robotický čistič okien zakúpite a nakoniec zistíte, že ho nemôžete využívať podľa vašich predstáv. Je veľmi dôležité zamerať sa na všetky okná vo vašej domácnosti, na ich rozmery a umiestnenie a podľa toho pokračovať ďalej vo výbere robota. Na trhu ich nie je až tak veľa, preto by ste s jeho výberom nemali mať žiadny problém. Prečítajte si všetky potrebné informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri končenom rozhodovaní a kúpe robotického čističa okien.

Pozrieť ďalšie

 

Ako efektívne umyť okná?

Hoci nie je umývanie okien príliš obľúbená činnosť, z času na čas ju treba vykonať v každej domácnosti, v práci či trebárs aj na chate. V dnešnej dobe sa však už nemusíte báť zdĺhavej a namáhavej práce, pretože trh ponúka rôzne možnosti, ako efektívne umyť všetky okná. Vo všeobecnosti poznáme tri základné spôsoby umývania okien.

Úplnou klasikou je ručná stierka na okná bez pohonu. S tou sa narobíte najviac a určite bude treba niekedy prejsť umyté miesta aj viackrát. Druhou možnosťou, ako efektívne umyť okná je akustierka, resp. vysávač na okná. Akustierku používate tiež ručne, avšak svojimi funkciami zaručuje oveľa kvalitnejšie a efektívnejšie čistenie okien ako klasická ručná stierka. A napokon tu máme robotický čistič okien, ktorý si zamilujete hneď na prvý pohľad. Všetko, čo pri tomto spotrebiči musíte totiž urobiť je, zapnúť ho, nastaviť diaľkovým ovládačom a o čistotu vašich okien sa už postará sám. My sa budeme teraz venovať práve tretej možnosti a povieme si všetko o tom, ako funguje robotický čistič okien a aké sú jeho výhody či nevýhody.

 

Robotický čistič okien

➡️ Ako funguje robotický čistič okien

Automatický čistič okien na skle drží pomocou podtlaku, ktorý zaisťuje výkonný prisávací motor. Sklá precízne a rýchlo čistí a leští pomocou utierok z mikrovlákien bez zanechania šmúh. Niektoré typy robotov používajú dva druhy utierok – modrú pre suché čistenie a žltú pre vlhké čistenie. Majú vlastné senzory pre kontrolu znečistenia okien.

Existujú varianty s kruhovými kefami, ktoré sa dobre prispôsobia celej ploche okien aj ich okrajom, ale nedosiahnu do rohov. Tento problém nemá štvorcový typ robotického čističa. Robot však nezvláda čistiť zaoblené povrchy ako napríklad okná na aute, potrebuje rovinu. Roboty na čistenie okien sú vždy vybavené podložkami z mikrovlákna na efektívne čistenie skla bez zanechania šmúh.

 

➡️ Ovládanie robotického čističa okien

Prvé, čo musíte urobiť, je robotický čistič okien zapnúť. Následne ho priložíte na okno a zvolíte čistiaci program. Všetko ostatné už zvládne automatický čistič okien sám. Je to vďaka senzorom, navigačnému systému a umelej inteligencii. Smer pohybu určíte jednoducho diaľkovým ovládačom alebo všetko nechajte na zariadení. Robotický umývač okien si zmeria veľkosť plochy a vypočíta dráhu pohybu.

Je však možné, že budete potrebovať čistiace prostriedky. Tie nastriekate na sklo alebo na utierky na hlaviciach prístroja. Vďaka nim zvládne robot na umývanie okien čistenie na mokro aj leštenie na sucho. Na vyleštenie bude stačiť jedna utierka, v priebehu väčšieho umývania ale utierky vymieňajte. Z čistiacich hlavíc ich ľahko zložíte a vyperiete.

 

➡️ Napájanie robota

Robotický umývač okien môže mať dva druhy napájania. Buď disponuje káblom a poskytuje tak počas umývania okien trvalé pripojenie do elektrickej siete alebo obsahuje dobíjací akumulátor, čiže zabezpečuje bezkáblovú prevádzku.

Robot s káblom – jeho výhodou je takmer nepretržitá prevádzka, nakoľko je počas celej doby pripojený do elektrickej zásuvky. Môžete ho využívať kdekoľvek, kde máte k dispozícii elektrickú zásuvku. Výrobcovia tieto modely väčšinou vybavujú dlhým predlžovacím káblom, preto býva pripojenie takmer bezstarostné. Nevýhodou môže byť však práve tento kábel, ktorý vám môže zavadzať pri výkone ďalších domácich prác. Káblový robot na umývanie okien máva často v balení aj bezpečnostné lano, ktoré tiež slúži na zabezpečenie čističa pri náhodnom páde zo skla, napríklad pri poruche.

Robot s akumulátorom – bezkáblový robotický čistič okien môžete využívať prakticky kdekoľvek. Keďže nepotrebuje žiadny kábel, ale poháňa ho dobíjací akumulátor. Ak sa však vybije, musíte ho znovu nabiť. Na jedno nabitie vydrží robot umývať okná približne 1 hodinu.

 

➡️ Pre koho je vhodný

To, čo robí daného robota na čistenie okien pre vás vhodným alebo nie, bude veľmi závisieť od vašich potrieb. Pred akýmkoľvek nákupom si musíte položiť otázky, aký druh okien je potrebné vyčistiť, koľko ich je a ako často je potrebné vykonávať túto prácu.

Určite si dokážete predstaviť, ako sa odpovede na tieto otázky môžu výrazne líšiť napríklad medzi priemerným majiteľom domu a malým podnikateľom. To, čo by sa považovalo za dobrého robota pre jedného človeka, nemusí zďaleka vyhovovať niekomu inému. Preto nie je pri kúpe automatického robota na okná dôležitý vek užívateľa, pohlavie alebo iné podobné faktory. Ide čisto o vaše potreby pri umývaní okien. Preto môžeme povedať, že robotický čistič okien je vhodný pre každého, kto si potrebuje uľahčiť prácu s nepríjemným a vyčerpávajúcim umývaním veľkých okien.

 

Základné výhody a nevýhody robotického čističa okien:

Výhody

  • Ušetrí čas aj námahu, keďže všetky okná umyje celkom sám.
  • Ľahká manipulácia a obsluha pomocou diaľkového ovládača.
  • Vhodný na rôzne sklenené povrchy, dlažby a obklady.

Nevýhody

  • Vyššia obstarávacia cena.
  • Nedokáže umyť rámy okien.

 

👉 Takto funguje robotický čistič okien:

Robotický čistič oken Hobot 268 v akci

 

Na čo treba dbať pri výbere robotického čističa okien

➡️ Parametre

Veľkosť robota

Rozmery vášho robota sú vždy tým najlepším začiatkom pri výbere. Jeho veľkosť bude priamo určovať okná, ktoré dokáže vyčistiť. Ak potrebujete vyčistiť veľa malých okien, nemá ani zďaleka taký zmysel zaobstarávať si veľkého robota, ako u niekoho, kto má po celom dome masívne okná. Keďže sa robot na okná nedostane cez lišty a rámy, nie je vhodný na príliš členité plochy. Každý model má preto určenú minimálnu pracovnú plochu – najčastejšie 30 × 30 cm, 40 × 40 cm alebo 50 × 50 cm. Pri výbere si vždy zistite, či zvládne čistič umývanie práve vašich okien.

 

⭐ Aký môže mať tvar

Tvar robotického čističa okien vplýva aj na to, ako pracuje a na aké plochy sa hodí. Tvar čistiacich plôch býva guľatý alebo hranatý. Štvorcový robotický čistič okien však môže skrývať aj okrúhle rotačné hlavice, čo je výhodná kombinácia. Hranatý robot na okná sa pri čistení dostane aj do rohov, ale nemusí stačiť na silne znečistené miesta. Okrúhly robot na okná čistí vďaka rotačným hlaviciam veľmi účinne, nedostane sa však až do rohov.

 

⭐ Hmotnosť

Hmotnosť je často prehliadaným parametrom. Avšak, vytvorené silné sanie unesie rôznu váhu, preto by s hmotnosťou samotného robota nemal byť problém. Môže sa tak stať, ak žijete v staršom dome s tenkým sklom, že by to sklo nemuselo prežiť. Aj keď mnoho novších modelov túto nevýhodu nemá, je vždy lepšie skontrolovať v špecifikáciách minimálnu hrúbku skla. U týchto čističov dosahuje hmotnosť 1 kg až 3 kg. Vzhľadom k vyššej hmotnosti prístroja by šírka čisteného skla mala byť minimálne 3 mm.

 

⭐ Hlučnosť

U robotických čističov okien nepresiahne 70 dB. Ide o podobnú hlučnosť ako napríklad u umývačky riadu v prevádzke. Susedov tým preto určite rušiť nebudete ani náhodou.

 

⭐ Kvalita motora

Motor je pravdepodobne najpôsobivejšou časťou každého automatizovaného čističa okien. Nielen kvalita priamo určuje sací výkon, ale aj rýchlosť pohybu a dokonca aj jeho hlasitosť. Väčší sací výkon a rýchlosť sú vždy vhodnejšie, najmä pre tých, ktorí sa obávajú pádu, alebo pre tých, ktorí majú veľa okien, ktoré treba pravidelne čistili.

Kvalitné stroje sú schopné poskytnúť neuveriteľné sanie a zároveň zostať relatívne tiché. To znamená, že roboty strednej triedy majú tendenciu byť oveľa hlasnejšie, čo je problém iba vtedy, ak ich plánujete používať pri odpočinku.

 

⭐ Bezpečnosť

Automatický čistič okien akejkoľvek úrovne je veľká investícia, vďaka ktorej je zameranie na bezpečnosť o to dôležitejšie. Väčšina používateľov preto ocení značky, ktoré implementujú ďalšie funkcie. Napríklad, väčšina týchto robotov na čistenie má už záložnú batériu, ktorá slúži na udržanie stroja pripojeného v prípade, že dôjde k odpojeniu napájania.

Často prehliadaným bezpečnostným prvkom sú indikátory používané na upozornenie ľudí na problémy. Zatiaľ čo sa väčšina zariadení stále spolieha na jednoduché pípanie a kontrolky LED, niektoré novšie modely začali na prenos dôležitých informácií používať hlasové výstrahy. To významne znižuje pravdepodobnosť kritického zlyhania.

 

👉 Automatický čistič okien neumýva len okná:

Winbot W850 - robotický čistič oken od Ecovacs

 

➡️ Funkcie robotov

Al-Technology – Jedná sa o navigačný systém, ktorý vypočítava dráhu čistenia, detekuje okraje a rámy čistenej plochy a automaticky vyčistí celý povrch.

Single-Side-Cleaning – Všestranný systém, ktorý zaistí čistenie skiel akejkoľvek hrúbky a rôzne druhy sklenených povrchov.

Bezpečnostné prvky – Robot obsahuje bezpečnostné lano a niekoľko senzorov, ktoré neustále vyhodnocujú situáciu.

 

👉 Doplnkové vlastnosti:

Prispôsobenie čistenému povrchu – Na spodnej časti robota sú umiestnené pneumatické podložky, ktoré sa automaticky nastavujú a prispôsobujú čistenému povrchu.

Automatizované postrekovače – Jednou z čoraz viac požadovaných nových funkcií pri týchto robotoch sú automatizované postrekovače. Namiesto toho, aby ste každé okno museli vopred nastriekať, zaručujú pri každom použití správne rozloženie čističa.

Dĺžka napájacieho kábla – Vždy by ste mali myslieť na to, aký dlhý je kábel a kde budete čistič najviac používať. Nezabudnite zvážiť, kde sú zásuvky, a či budete potrebovať predlžovací kábel.

Výmenná podložka – Aj keď je väčšina podložiek z mikrovlákien predávaných s automatickými čističmi okien umývateľná v práčke, nevydrží navždy. Preto je vhodné porovnať cenu rôznych značiek. Či tak alebo onak, aby ste predĺžili životnosť svojich podložiek, po každom použití ich umyte.

Výmena podložiek na robotickom čistič okien

Pravidelnou výmenou čistých podložiek predídete šmuhám na umytých oknách

 

Značky robotických čističov na okná

Robotický čistič okien ponúka hneď niekoľko výrobcov vo svojej ponuke. Pri kúpe voľte známe a overené značky, ktoré nerobia problémy napríklad s prípadnou reklamáciou a ich produkty majú na internete pozitívne recenzie. Medzi najznámejších výrobcov týchto robotov patria Hobot, Tesla či Mamibot. Práve Hobot sa pýši veľmi kvalitným a pokročilým modelom, medzi zákazníkmi naozaj obľúbeným, avšak takmer najdrahším. Ide konkrétne o Hobot 298, ktorý sa v prípade neobmedzeného rozpočtu oplatí zakúpiť. Pri pravidelnom čistení väčších okien určite oceníte jeho funkcie a vlastnosti.

💡 TIP na produkt - Hobot 298
Hobot 298

Do nášho testu sme zaradili aj robotický čistič okien Hobot, ktorý zaujme predovšetkým náročných zákazníkov. Vhodný je nielen na čistenie okien, ale poslúži aj na zrkadlá, obklady a iné hladké povrchy. Čistený povrch si toto zariadenie samo navlhčí, pri umývaní sa pohybuje v dvoch smeroch. Čistí aj bezrámové sklenené plochy.

Proti výpadku elektriny chráni robota vstavaná záložná batéria. Pohyb zariadenia kontrolujú senzory s navigačným systémom. Robot používa prispôsobivý držiak utierok z mikrovlákna, ktorý sa pri čistení prispôsobuje povrchu, po ktorom sa robot pohybuje. Výhodou je, že robotický čistič okien môžete ovládať ovládačom, ale i cez mobilný telefón.

 

340,00 €
Hobot 298 v eshope roboticky-vysavac.sk

💡 TIP č.1: doručenia 1-2 pracovné dni💡 TIP č.2: doprava 5 € (objednávky nad 40 € doprava zadarmo)💡 TIP č.3: platby: dobierka, prevod, online, kartou

 

Kde kúpiť a aká je cena

Kúpa robotického čističa okien nie je lacná záležitosť. Avšak, aj tu väčšinou platí, čím drahší, tým lepší a tým viac funkcií a technológií, ktoré napomáhajú k tomu najkvalitnejšiemu čisteniu okien. Najjednoduchšie je zakúpiť si tieto moderné spotrebiče cez internet. Robotický čistič okien recenzie väčšinou máva na internete, preto sa môžete riadiť aj nimi. V každom prípade je dobré držať sa známych a overených značiek, aj keby ste mali za tento čistič okien zaplatiť viac.

  • cena do 230 EUR – do tejto kategórie patria tie základnejšie roboty, u ktorých nenájdete tie najmodernejšie technológie. Čistiaci prostriedok je teda často potrebné nastriekať pred umytím najskôr na okno.
  • cena od 230 do 300 EUR – do strednej cenovej kategórie zaraďujeme tie modely, ktoré môžete využiť na rôznych hladkých povrchoch, ako napríklad dlažba a obklady. Poskytujú tiež šikovné funkcie, ktoré uľahčia ich prácu.
  • cena od 300 EUR – najdrahšie robotické čističe okien disponujú rôznymi praktickými funkciami a technológiami, ktoré zaručujú to najkvalitnejšie umytie vašich okien. Dajú sa dokonca ovládať pomocou aplikácie v mobile a to pohodlne z gauča vo vašej obývačke.

👉 Tu sú robotické čističe zoradené od najdrahších po najlacnejšie:

Pozrieť ďalšie

 

Často kladené otázky

❓ Je pre mňa robotický čistič okien naozaj vhodný?

Ak ste majiteľom firmy, v ktorej je veľa okien, určite áno. Každá firma totiž dbá na čistotu a sú to malé výdavky na zabezpečenie toho, aby vaše podnikanie vždy vydávalo najlepší možný dojem bez toho, aby ste pracovníkom mrhali čas. Rovnako tiež ho využijete aj v tom prípade, že máte doma viac väčších okien. Vo väčšom dome je určite viac práce a robot vám s čistením okien nesmierne pomôže. Ak však máte doma len pár malých, dosiahnuteľných okien, nemusí ísť o nevyhnutný nákup.

❓ Ktorý automatický robot na okná je najlepší?

Tu sa nedá jednoznačne povedať, ktorý je najlepší. Každý užívateľ má iné nároky na spotrebič a keď ich daný produkt spĺňa, je to pre neho jasná voľba. Ak by ste však chceli naozaj niečo moderné a kvalitné, určite je dobrou voľbou napríklad Hobot 298, ktorý síce patrí medzi tie najdrahšie modely, avšak tomu zodpovedajú aj jeho vlastnosti a najmodernejšie technológie.

❓ Ako funguje robotický čistič okien?

Prevažná väčšina týchto strojov sa dá ľahko nastaviť a používať. Po prečítaní príručky s informáciami o dôležitých tipoch a trikoch pripojte napájací a bezpečnostný kábel. Uistite sa, že je podložka z mikrovlákna správne pripevnená, v prípade potreby vopred nastriekajte okno čističom, priložte robota k oknu a stlačte napájanie. Z tejto pozície sa automaticky spustí veľa modelov alebo môžete jeho nastavenia zmeniť pomocou diaľkového ovládača alebo aplikácie podporujúcej Bluetooth. Robot vás pomocou jasného indikátora upozorní na ukončenie cyklu a oznámi vám, že je čas presunúť ho na ďalšie miesto.

❓ Je možné robotický čistič využiť aj na iné povrchy ako sú okná?

Áno. Automatický čistič okien môžete využiť aj na čistenie skla v sprchovacom kúte, ale napríklad aj na čistenie dlažieb a obkladov, aké bývajú v kúpeľni. Poradí si takmer s každým hladkým povrchom, pozor však na rámy a členitejší povrch, kde je robot bezradný.

❓ Je čistič okien náročný na údržbu?

Robotický čistič okien nie je vôbec náročný na čistenie a údržbu. Po každom použití ho stačí len utrieť navlhčenou handričkou. Ak chcete, aby mali vaše podložky z mikrovlákna dlhšiu životnosť, po každom použití ich umyte a osušte. Čiže pravidelne vymieňajte podložky na čistenie. Ak robot kĺže na čistenom povrchu, je potrebné očistiť pásové kolesá od naneseného prachu a prílišného množstva vody. Ďalšie čistenie nie je potrebné. Pred prvým použitím sa však vždy odporúča určite si prečítať pokyny od výrobcu v manuáli.

❓ Ako sa vyhnúť kruhovým odtlačkom na oknách?

Nechajte okno vyčistiť čistými, suchými utierkami z mikrovlákna, bez použitia trysky. Potom vymeňte utierky za suché a čisté a nechajte robot opäť okno umyť so zapnutou tryskou, ktorá bude okno jemne vlhčiť.

❓ Je možné robotický čistič okien ovládať cez aplikáciu?

Robotický čistič okien môže byť ovládaný pomocou inteligentného telefónu so systémom iOS alebo Android. Aplikáciu pre ovládanie si jednoducho stiahnete zadarmo na App store alebo Google Play. Robota môžete tiež ovládať pomocou diaľkového ovládania, ktoré je súčasťou balenia.

 

💡 TIP: Pri upratovaní určite oceníte aj robotický vysávač. Všetko o tomto šikovnom spotrebiči sa dozviete v našom článku Najlepšie robotické vysávače.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

Nedávno boli u nás chalani z https://www.jovitep.sk/ a rozprávali sme sa s nimi o týchto robotoch na okná a hovorili, že je to fajn vec, ale najväčšia robota je umývanie rámov a to bohužial tieto roboty nedokážu :/ lebo tiež som nad tým rozmýšlala, ale teraz neviem no 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.