Ako vyčistiť koberec – všetky tipy a triky na jednom mieste

Vladimír Rejholec Téma 26. februára 2020 0 čistenie, koberce

Krásny koberec stále je a vždy aj bude ozdobou každej domácnosti. A to aj navzdory vzmáhajúcej sa popularite plávajúcich podláh a iných tvrdých povrchov. Okrem toho, že oživuje priestor, je príjemne mäkký a našim nohám poskytuje nebývalý komfort. Ak máte doma malé deti je prosto neoceniteľný, perfektne tiež funguje ako tepelná izolácia. Na druhú stranu je pravda, že taký koberec je doslova chovnou stanicou a útočiskom pre prach, nečistoty, roztoče, zvieracie chlpy, ľudské vlasy…

Máte aj vy svoj obľúbený koberec a nedarí sa vám celkom zbaviť ho starých škvŕn či zápachu? Čítajte ďalej a dozviete sa pár tipov a trikov ako vyčistiť koberec jednoducho a bez námahy. Existuje totiž niekoľko spôsobov ako vyčistiť koberec – klasických, ale aj s pomocou prírodných prostriedkov.

Klasika – vysávanie

Rutina. Každý to robí a ani sa nad tým nepozastaví. My sa však pri vysávaní trochu pristavme. Ste si istí, že to robíte správne?

 1. Najprv si pripravte miestnosť, ktorú chcete vysávať. To znamená – pozbierajte všetky hračky, lopty, papiere alebo aj iné predmety, ktoré by inak bránili priechodu vysávača. Vyzbierajte aj malé predmety ako mince, mohli by totiž poškodiť vysávač – a pozrite aj pod nábytok, gauč…
 2. Utrite prach z nábytku či žalúzií alebo parapety. Popadané zvyšky prachu potom následne ľahko povysávate.
 3. Na čistenie ťažšie prístupných oblastí použite vhodné nástavce vysávača. Dostaňte sa pod nábytok i gauč, kde sa veľmi radi usadzujú chuchvalce prachu.
 4. Vysávajte horizontálne aj vertikálne. Najprv prejdite vysávačom celú plochu dopredu a dozadu a potom zľava doprava. Prečo? Pretože kobercové vlákna sú zväčša skrútené a vy takto potom dosiahnete na každú časť vlákna.
 5. Vysávajte pravidelne. Čo to znamená? Vo všeobecnosti sa odporúča vysávať aspoň raz za týždeň na osobu v domácnosti alebo približne 9-10 kg zviera. Tak napríklad pár s dvoma mačkami by mal vysávať trikrát týždenne. Jedna osoba s 30 kg havkom by mala vysávať štyrikrát týždenne. Samozrejme, pokiaľ je koberec viditeľne znečistený častejšie aj vysávanie bude na programe častejšie.

💡 Profi čistenie

Chcete dôkladne vyčistiť váš koberec, respektíve máte toho viac? Zavolajte si upratovaciu firmu s profi strojmi. Tá zabezpečí čistenie vašich kobercov niekoľkými možnými spôsobmi:

1. Extrakčná metóda čistenia kobercov – čistenie mokrou cestou.
2. Kartáčová metóda čistenia kobercov – strojový spôsob čistenia kobercov pomocou rotačných brusiek.
3. Čistenie kobercov suchou penou – čistenie pomocou čistiaceho prostriedku, ktorý vytvára suchú penu.

Prírodné čistiace prostriedky

Ok, povysávané už máme, na koberci však stále ostávajú nepekné škvrny, stále nepríjemne páchne, stále nemá farbu ako mal pôvodne. S týmto všetkým si dokážete poradiť aj pomocou prírodných prostriedkov. Akých? Všetky máte vo svojej kuchyni! Ako vyčistiť koberec “s tím, co dům dá”?

Sóda bikarbóna

Jedlá sóda je jednoducho neuveriteľný pomocník, ktorý môžete pohodlne použiť na čistenie doslova celej domácnosti. Po vyčistení koberca sódou budete nadšení. Prinavráti mu farbu a zbaví nepríjemného zápachu. A nie je to žiadna záťaž pre životné prostredie.

Na zapáchajúci koberec

Postup: Najprv poriadne povysávajte koberec a následne naň nasypte sódu bikarbónu. Jemným kefovaním ju zapracujte do koberca a necháte pôsobiť najlepšie celú noc. Ráno ju stačí už len povysávať a nepríjemného zápachu ste sa tak perfektne zbavili. Odporúčam použiť tiež pri “fungel” nových kobercoch – odstráni totiž aj typický chemický zápach.

Na rozliate víno

Ak vás ako prvé napadne soľ, je to v poriadku – funguje to. To isté však platí aj pre sódu. Konkrétny príklad: Podarí sa vám nešťastnou náhodou vyliať na koberec pohár červeného vína. Najskôr vysajte papierovými utierkami čo sa dá tak, aby sa škvrna ďalej nešírila. Môžte priliať kvapku dve vody, aby sa víno trošku zriedilo a lepšie sa dalo vypiť papierom. Zmiešajte v pripravenej nádobke jedlú sódu s vodou (pomer 1:3) a vytvorenú pastu votrite do škvrny. Nechajte pôsobiť a keď vyschne, jednoducho sódu povysávajte.

Červené víno na koberci

Červené víno na koberci? Pomôže aj obyčajná jedlá sóda…

Hĺbkové vyčistenie koberca

Takéto čistenie kobercov sa vykonáva len párkrát v roku (zvyčajne pred sviatkami). Aby ste sa zbavili aj tej najhlbšie ukrytej špiny, vytvorte si zmes z octu a sódy (prípadne posypte koberec sódou a postriekajte octom). Škvrny a zápach sú v momente preč. Môj tip: pridajte do tejto zmesi aj za lyžičku saponátu na riad a dolejte vodou. Dobre premiešajte a naneste ju na škvrnu na koberci, nechajte pôsobiť 10 minút a miesto vyčistite hubkou. Potom už len pretriete vlhkou handričkou a vybavené. Odolnejšie škvrny takto odstránite na viackrát.

Ocot

Viete, že ocot je výborný na opätovné rozžiarenie vášho zašednutého a matného koberca? Obnovuje totiž pôvodné farby. Ako na to? Rozmiešajte 20 ml octu v 1 litri vody. Tento roztok naneste a zapracujte do koberca (ale aby bol len vlhký, nie premočený). Nechajte pôsobiť 15-20 minút a pretrite ho suchou handrou a nakoniec povysávajte. Výsledok? Farby výrazné, koberec takmer ako nový. Len, dajte si pozor, aby nakoniec nebol ocot pre váš koberec prisilný, pretože niektoré menej farebne stále koberce môže “vybieliť”.

Zelený čaj

Tiež spôsob ako eliminovať škvrny. Pripravte si obľúbený sypaný zelený čaj. Celé lístky zo sitka naukladajte na zašpinené miesta, počkajte kým úplne nevyschnú a natiahnu do seba špinu. Potom ich už len povysávajte.

Soľ

Kuchynská soľ je na a hrubú špinu ideálna (a nielen na víno). Keď sa vám stane, že vaše deti a/alebo domáce zviera prejdú po koberci zašpinenými topánkami/labkami, nezúfajte. Posypte špinavé miesta soľou a po pár minútach, keď pohltí špinu, ľahko ju povysávate.

Komerčné čistiace prostriedky

Nie ste zástancom prírodných čistiacich prostriedkov a “babských” metód? V poriadku. Na trhu nájdete veľké množstvo produktov, ktoré sú určené špeciálne na čistenie kobercov. A to ako na suché tak i na mokré.

Suché čistenie

Ako vyčistiť koberec suchým čistením? Jednoducho. Najprv povysávajte koberec aby ste ho zbavili bežných nečistôt. Potom naň nanesiete prípravok (prášok) určený na suché čistenie. Koľko asi? Tak to závisí od hustoty a dĺžky vlasu koberca a na intenzite znečistenia. Prášok zapracujte do koberca kefou alebo vysávačom s rotačnou kefou. Necháte krátko pôsobiť (podľa návodu) a následne povysávate prášok aj s naviazanými nečistotami. Výhodou je, že pri tomto spôsobe šetríte koberec a v podstate hneď po vyčistení ho môžete používať. Menšou nevýhodou je, že čistiaci prášok sa zvykne pri práci trochu rozvíriť a vy tak potom budete musieť pretrieť celú miestnosť.

Je vhodné v podstate pre všetky typy kobercov, jedinou výnimkou je koberec s veľmi vysokým vláknom či hrubou slučkou.

Mokré čistenie kobercov

Na veľmi znečistené koberce musíte použiť metódu mokrého čistenia. To si dokáže poradiť aj s odolnými škvrnami od farby či jedla. Ako vyčistiť koberec mokrým čistením? Zaobstarajte si vhodný prípravok na čistenie – taký, pri ktorom jeho aktívna pena rozpúšťa špinu a viaže na seba jej zbytky. Koberec najprv povysávajte a následne pomocou špongie vytvorte penu z prípravku, ktorú votriete do koberca. Po vyschnutí už len zvyšky povysávame. Takéto čistenie býva veľmi efektívne a dokáže aj oživiť pôvodnú farbu koberca. Na druhú stranu je náročnejšie na prácu a čas, pretože koberec nebudete môcť používať niekoľko hodín pokým úplne nevyschne.

Pozor, mokré čistenie nie je vždy tá najvhodnejšia metóda. Vodu by ste mali vynechať najmä vtedy, pokiaľ máte pod kobercom drevený materiál, alebo farebnosť vlákna nie je stála či koberec je vlnený.

💡 TIP: Ako vyčistiť koberec bez obáv, že ho zničíte? Čistiaci prostriedok si najprv vyskúšajte na nenápadnejšej časti koberca. Niektoré totiž nemusia byť pre váš koberec vhodné. Neskúšajte ho ani priamo na škvrne. Zmysel tohto malého testu nie je to ako si poradí so špinou, ale to, či nezmení farbu.

Tipy a triky ako vyčistiť koberec

A ktoré má v zálohe každá dobrá gazdiná, pretože vie, že pre každú škvrnu existuje spôsob ako ju úspešne odstrániť.

Krv na koberci

Krv na koberci či čalúnení je doslova postrachom každej domácej panej. Ak sa dostane do styku s kobercom, je potrebné aby ste zasiahli čo najskôr. Ako vyčistiť koberec so stopami krvi? Tak hlavne neodstraňujte ju teplou ale studenou vodou! Škvrnu navlhčite a následne potierajte roztokom čpavku. Takto si môžete pomôcť aj s niektorými zaschnutými škvrnami.

Ako vyčistiť krv na koberci

Trocha nepozornosti a “nešťastie je na svete” – neplatí pre krv na koberci, s tým si poradíte…

Mastná škvrna

Ďalšia katastrofa. Mastnotu skúste spolu so zvyškami jedla zoškrabať decentne nožom a zakryte špinavé miesto papierovými utierkami. Následne na ne priložte žehličku nastavenú na najnižšiu teplotu a pár krát ich prežehlite. Tuk uvoľňovaný teplom vsiakne do papiera. Škvrnu, ktorá po nej ostane ešte prejdite roztokom z octu, mydla a vlažnej vody.

Môžete skúsiť aj iný spôsob. Na mastnú škvrnu nasypte hladkú múku, ktorá má tendenciu vsiaknuť všetku mastnotu. Škvrnu následne “dorazíte” mydlovou/saponátovou vodou.

Škvrna od jedla

Ak sa ocitnú kúsky jedla na vašom koberci a na dôvažok sa vám ich podarí nechtiac dobre do koberca aj zapracovať nohou, skúste niektorý z prípravkov určených na čistenie skiel. Nastriekate ho na tmavú škvrnu, necháte minútku dve pôsobiť a zbytky zotriete suchou handrou. Nakoniec koberec vyčistíte vodou s mydlom či saponátom.

Škvrna od kávy

Rozlieta káva môže v okamihu zničiť váš koberec (svetlý, ale aj ten tmavší). Škvrnu od kávy najlepšie vyčistíte perlivou vodou, ktorú necháte na nej chvíľu pôsobiť a následne znečistené miesto dočistíte liehom.

Škvrny od mejkapu a laku na nechty

Ak sa vám podarí na koberec vyliať lak na nechty, odstránite ho acetónovým odlakovačom. Škvrny z mejkapu odstránite tak, že ich mierne navlhčíte a vydrhnete hubkou s mydlovou vodou. Ak sa nezadarilo ešte nezúfajte. Mejkap obsahuje dosť olejových zložiek, takže to môžete skúsiť ešte so suchou handričkou s niekoľkými kvapkami rozpúšťadla.

Ako vyčistiť koberec od zvieracích chlpov

Špina, ktorá sa do koberca dostane spolu so zvieracími chlpmi je tiež veľmi nepríjemná záležitosť. A teda pokiaľ váš domáci miláčik práve vo veľkom púšťa srsť, skúste na odstránenie mačacích a psích chlpov použiť vlhkú špongiu. Na ňu sa totiž neposlušné chlpy veľmi radi prilepia.

Psie chlpy na koberci

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom

Koberec s vysokým vlasom, alebo inak zvaný shaggy, je populárny najmä v poslednom období. Vlákna dlhé 2-7 cm sú veľmi príjemné na dotyk (syntetické i bavlnené), ale niekoho odrádza práve náročnejšia údržba a čistenie tohto koberca. Nemusíte sa obávať, veľký rozdiel v čistení klasického a shaggy koberca veru nie je.

Základom je pravidelnosť – 2 až 3 krát týždenne ho poriadne povysávajte nasucho špeciálnym užším nástavcom s kefou. A nezabudnite, že po prípadnom mokrom čistení ho nechajte dobre preschnúť, aby vám náhodou nezatuchol a nezačal páchnuť. Ak ich máte doma viacero, čas a nervy si ušetríte, keď si na to najmete profesionálnu firmu.

Pár trikov nakoniec

 • na silne znečistený koberec môžete rovnomerne rozsypať aj prášok do pečiva, necháte ho pôsobiť najlepšie cez noc a potom všetko dôkladne povysávajte
 • vyskúšajte kyslú kapustu – zlejte ju z vody, naneste na koberec, nechajte pôsobiť (natiahne do seba špinu) a potom ju zameťte a koberec ešte poriadne povysávajte
 • na stopy po fixkách dobre poslúži aj citrónová šťava
 • vosk z koberca dostanete pomocou kuchynskej utierky a žehličky
 • škvŕn od červeného vína vás dobre zbaví aj obyčajná kuchynská soľ – nasypte ju na čerstvú škvrnu, soľ cez noc do seba farbu natiahne
 • žuvačku z koberca dostanete najlepšie prikladaním ľadu (zmrzne) a následným vydrolením, prípadné zbytky žuvačky zotriete náhradou terpentínu alebo aj pomocou liehu
 • s mláčkou od šteňaťa, ale i jedlom si poradí aj handrička namočená v octe
 • žiarivý koberec vďaka snehu – ideálna metóda čistenia pre kusové koberce, ktoré lícom položíte na sneh a poriadne vyprášite, najlepšie keď je von pod bodom mrazu, inak hrozí, že vám sneh koberec dobre rozmočí
 • krém od topánok na koberci odstráni čistiaci prostriedok, ktorý inak používate na okná a sklo
 • vytlačené miesta po nábytku dáte do pôvodného tvaru tak, že na ne položíte vlhkú handru a prejdete niekoľkokrát žehličkou, potom ešte vlas koberca prekefujte

A čo ešte?

 • strapce na koberci môžete postriekať škrobom (nezabudnite predtým zakryť papierom okraj koberca) – budú sa ľahšie udržiavať a nebudú tak “rozcuchané”
 • behúne z kokosového vlákna najlepšie vyčistíte vo vani pod tečúcou vodou (nezabudnite ich dobre vysušiť, pokiaľ ho položíte na podlahu ešte vlhký, má kokosové vlákno tendenciu zahnívať)
 • na čistenie škvŕn na koberci nepoužívajte farbené látky ani tie so vzormi – môžu farbu preniesť na koberec a situáciu so špinavým kobercom ešte viac zhoršiť
 • nepoužívajte kefy s tvrdými štetinami, ktoré môžu poškodiť vlákna koberca (a určite nie drôtené)
 • prach spôsobuje matný odtieň vlákien vášho koberca – takže praker do ruky a poďho von prášiť (vyklepávajte ho však z rubu aby ste neponičili vlákna a prach nezatláčali viac dovnútra)
 • nad škvrnami, ktoré nejdú ničím vyčistiť, ešte nezalamujte rukami – skúste zmes technického benzínu a čpavku (1:1), ktorú nanesiete na inkriminované miesto a vydrhnete ho, škvrny zmiznú a už len ho opláchnete trochou vlažnej vody a necháte uschnúť
 • nenechávajte si čistenie škvrny na neskôr – pôjde to dole oveľa ťažšie
 • farebné škvrny čistite smerom zhora nadol a späť, nikdy nie do špirály – iba čo sa ešte viac roztiahne

Nechcete tak často čistiť svoj koberec?

Nejedzte nad ním

A nemá vám tak naň čo spadnúť a znečistiť ho. Koberec je textil a nepochybne sa čistí ťažšie ako napríklad dlažba. Ukojenie svojich základných potrieb – smädu a hladu 🙂 teda nasmerujte do miest, kde sa koberce nenachádzajú.

Nechoďte po ňom obutí

Vyzúvajte sa prosím pekne a poraďte to aj svojim deťom ak sa dá. Topánky patria do botníka, či na predložku. Takto sa zbavíte veľmi častej príčiny znečistenia vašich kobercov.

Špinavé topánky na koberci

Vyzúvajte sa, vo vlastnom záujme 🙂

Domáce zvieratko si vytrénujte

A to tak, že váš psík, mačička, či iné malé zvieratko nebude špiniť na váš najlepší a najobľúbenejší koberec. Mačací záchod a misky so žrádlom umiestnite do priestoru, ktorý sa dá ľahko vyčistiť, prípadne ich položte na väčšiu gumenú podložku.

Čo dodať na záver?

Snáď iba to, škvrnám na koberci sa jednoducho vyhnúť nedá. Nech robíte čo robíte, aj napriek vašej veľkej snahe to nie je ani fyzicky možné aby ste ho udržali dlhodobo čistý bez akejkoľvek škvrnky. Bežnú špinu, natrúsené omrvinky zvládne vysávač bez problémov. Niektoré škvrny však nie. Ale netreba hneď hádzať flintu do žita.

Ako vyčistiť koberec? V našom článku si určite nájdete ten najlepší spôsob a metódu, ktorými odstránite takmer všetky možné škvrny aké si len viete predstaviť. Takže už nebudete musieť kupovať koberec nový, ako vám už dozaista nezriedka prebehlo hlavou, či volať profi upratovaciu firmu.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.