Ako vyčistiť upchatý záchod

Georgina Babinová Téma 25. augusta 2020 2

Je to skutočná nočná mora: čeliť situácii, keď na návšteve u priateľov splachujete toaletu … a nič sa nedeje – upchatý záchod. Alebo ešte horšie, splachujete a voda v toalete (ako aj jej obsah) pomaly začína stúpať ako hladina riek pred záplavami. Už toto samo osebe vyvoláva stav blízky infarktu, ale potom urobíte rýchlu prehliadku toalety a uvedomíte si, že zvon nie je na dohľad. Neprepadajte panike! Namiesto toho vyskúšajte naše taktiky a rady.

Zastavte vodu ešte pred pretečením, RÝCHLE!

Toalety sú niečím, o čom ľudia zriedka premýšľajú, až kým sa niečo nepokazí. Upchatý záchod, alebo aj iná porucha, môže byť horšie ako nepohodlné, môže to byť trocha trápne. Najmä ak ste v dome niekoho iného a snažíte sa zvládnuť upchatú toaletou. Nezúfajte, ak narazíte na túto prekérnu situáciu. S trochou vynaliezavosti nie je upchatý záchod nič, čo by sa nedalo rýchlo opraviť. Či už ste v dome niekoho iného alebo doma sami, situáciu viete vyriešiť.

Ak sa toaleta chystá pretiecť, skôr ako začnete premýšľať o tom, ako zlikvidovať upchatie, musíte zabrániť pretečeniu. Ak voda stúpa, konajte rýchlo! Pretečeniu môžete zabrániť dvoma spôsobmi: buď zatvorte vodu za toaletou, alebo zabráňte vniknutiu vody z nádrže do misy. Ak chcete zastaviť vodu v nádrži, najskôr zložte veko. Potom zatvorte otvorenú klapku. Nerobte si starosti s vodou v nádrži; je to dokonale čistá voda. Druhou možnosťou je siahnuť za záchod a vypnúť prívod vody. Hotovo! Teraz môžete prejsť k upchatiu toalety.

Pretečená toaleta

 

Väčšina kúpeľní má všetko, čo potrebujete

Budete potrebovať tri veci, ktoré nájdete takmer v každej kúpeľni: mydlo, horúcu vodu a nádoba na transport vody do záchodovej misy. Najlepšie funguje saponát na riad a 15 litrové vedro, ale ak je diskrétnosť prvoradá a odchod z toalety by „roztrúbil“ váš problém, malý plastový odpadkový kôš a niekoľko dávok tekutého mydla bude v poriadku.

Ako prípravu, nechajte tiecť horúcu vodu v umývadle, alebo vo vani a dajte jej dostatok času na dosiahnutie maximálnej teploty. Nemusíte (ani nepotrebujete) používať vriacu vodu, ktorá by mohla poškodiť porcelán toalety, ba čo viac, mohla by vás zraniť. Maximum z kohútika bude dostatočne horúce. Kým čakáte na horúcu vodu, odstráňte všetko z podlahy, napríklad váhy a koberčeky. Budete, samozrejme, veľmi opatrní, aby ste sa vyhli akémukoľvek rozliatiu, ale je lepšie byť v bezpečí, ako premočený.

 

➡️ Namiešajte magickú zmes

Cieľom je dostať tekutinu do toaletnej misy čo najteplejšiu a najmydlovejšiu, bez toho, aby pretiekla. Mydlo môžete naliať (alebo napumpovať) priamo do misy a potom pridať horúcu vodu, alebo pred pridaním do misy môžete mydlo zmiešať s horúcou vodou. Odporúčame pridať mydlo priamo do záchodovej misy, ak upchatie nezanechalo veľa voľného miesta (povedzme menej ako 2 cm) nad vodnou hladinou. To zaistí vysoký pomer mydla k vode. Ak je však nad vodnou hladinou dostatočný priestor (2 alebo viac cm), premiešanie zabezpečí rovnomernejšie rozdelenie mydla. V tejto chvíli to naozaj nemôžete prehnať s mydlom. Nehovoríme, že tam musíte naliať celý dávkovač, ale tiež nehovoríme, že by ste nemali. Malo by fungovať čokoľvek od polievkovej lyžice až po šálku.

 

➡️ Opatrne a jemne pridajte horúcu vodu

Zmiešanie všetkého v toaletnej mise je krokom, ktorý vyžaduje najvyššiu finesu. Potrebujete zvýšiť priemernú teplotu vody a dostať mydlo do každej štrbiny, ale nemusíte nutne vytvárať zmes s tým, čo už je tam. Preto nepoužite nič na premiešanie. Namiesto toho len vehementne nalejte horúcu vodu, len dajte pozor, aby ste nepreplnili misu. Väčšina záchodov nie je celkom upchatá, takže je veľká šanca, že pomaly začne odtekať. Sledujte hladinu vody a pri poklese pokračujte v pridávaní horúcej vody, aby bola misa plná. Ak nie je upchatie príliš húževnaté, zvýšený tlak v plnej toaletnej mise by mal pomôcť rýchlo previesť upchatú hmotu cez odtok.

 

➡️ Ak všetko ostatné zlyhá, čas je na vašej strane

Najhorší scenár je, že upchatie je zaklinené príliš pevne na svojom mieste a vyššie uvedené kroky ho neodstránia. Ak k tomu dôjde, ešte stále nemusíte volať inštalatéra. Pokúste sa dať nejaký čas tomu, aby horúca mydlová voda zapracovala na rozbití upchatia. Počkajte 30 až 60 minút, než sa na to znova pozriete. Ak tak urobíte, môžete byť príjemne prekvapení, keď zistíte, že váš problém zmizol v odtoku. Už stačí len spláchnuť.

Pieskové hodiny

Čas je v tomto prípade na vašej strane…

Žiadne nástroje nie sú potrebné – sóda bikarbóna a ocot

Keď toaleta nechce spláchnuť a nie je po ruke žiadny zvon, obráťte sa na dôveryhodných netoxických pomocníkov domácnosti: jedlú sódu a ocot. Možno viete, že sóda bikarbóna a ocot sú efektívne pri čistení mnohých povrchov, sú vynikajúce dezodoranty a pomáhajú udržiavať hladké fungovanie odtokov. Jedlá sóda a ocot môžu byť riešením aj keď potrebujete vyčistiť upchatý záchod. Stačí len pridať jednu šálku sódy do upchatej misy. Počkajte pár minút. Potom pomaly nalejte do misy dve šálky octu. Jedlá sóda a ocot reagujú tak, že vznikajú bublinky, preto nalievajte pomaly a opatrne, aby voda z toalety nestriekala, ani nepretiekla. Nechajte ocot a zmes sódy pôsobiť niekoľko minút. Spláchnite toaletu, aby ste zistili, či sa upchatie vyčistilo.

 

Technika podržania stlačeného splachovača

Najjednoduchšie zo všetkých našich „ uvoľňovacích“ tipov. Upchatia môžu byť spôsobené slabým návalom splachovania. Splachovač ste stlačili iba do polovice a keďže odpad zmizol, predpokladáte, že prešiel odtokom. Je však veľmi vysoká šanca, že sa zachytí v sifóne, čo pravdepodobne spôsobí upchatie. Ak zistíte, že voda stúpla o niečo vyššie, ako zvyčajne, pri opätovnom spláchnutí stlačte gombík úplne. Pri pôsobení tlaku zostane klapka otvorená; to znamená, že plná sila vody môže byť všetkým, čo potrebujete na to, aby sa veci pohli. Ak máte toaletu s dvojitým splachovaním, spláchnite tlačidlom, ktoré uvoľní viac vody a pridržte ho.

Splachovač

 

Použite drôtený vešiak

Závažnejšie zablokovanie môže vyžadovať manuálne presunutie upchatia. Aby ste to vedeli urobiť, rozmotajte drôtený vešiak, až kým nebude rovný. Koniec drôtu zatlačte do upchatej oblasti. Štuchajte do upchatia, až kým sa neuvoľní a nestečie odtokom. Pravdepodobne si myslíte, že táto technika je „old-school“, ale môže byť skutočne účinná pre prekážky, ktoré sú blízko priestoru sifónu. Tip: koniec vešiaka zakryte páskou, aby ste nepoškodili porcelán misy.

 

Epsomská soľ

Táto technika bude nesmierne nápomocná, ak zablokovaná toaleta nie je vaša. Väčšina majiteľov domov má v kúpeľni Epsomskú soľ, ktorá sa často označuje ako „bomba do kúpeľa“. Ak potrebujete riešiť upchatý záchod, vložte soľ do toaletnej misy. Pomáha pri rozpúšťaní akéhokoľvek upchatia, ktoré sa ukladá do odpadového potrubia. Pred spláchnutím jej doprajte niekoľko minút na pôsobenie.

Epsomská soľ (Síran horečnatý – MgSO4) je rýchla a spoľahlivá; zadovážte si ju, ak ju ešte nemáte:

 

Ako vyčistiť upchatý záchod s tradičným zvonom?

Vo väčšine prípadov môže byť upchatý záchod vyčistený správnym použitím zvonu. Najbežnejším typom je gumový zvon s plochým okrajom pripevneným k rukoväti. Je určený na čistenie drezov, vaní a spŕch. Ďalším typom je špeciálny záchodový zvon. Tento má jedinečne odlišný tvar so zúženou spodnou časťou, ktorá je navrhnutá tak, aby sa zmestila do otvoru v záchodovej mise a väčším zvonom, ktorý tesní okolo vonkajšej strany otvoru.

  • podľa potreby pridajte vodu do záchodovej misy, až kým nebude do polovice plná. Voda je potrebná, aby sa zabezpečilo tesnenie okolo vypúšťacieho otvoru.
  • uistite sa, že príruba (úzka časť) na spodnej časti zvonu je vysunutá. Táto zúžená časť je na mnohých modeloch zasunutá do zvonu, aby sa dal použiť aj na umývadlá a vane.
  • spustite zvon do misy pod uhlom tak, aby sa pohárik zvona naplnil vodou pri spúšťaní; to zvyšuje prítlačnú silu. Nasaďte zvon na otvor v mise tak, aby bola príruba vo vnútri otvoru a pohár tesnil okolo vonkajšej strany otvoru.
  • rýchlym a silným tlakom zatlačte zvon nadol, aby ste uvoľnili prekážku tak, že pošlete dostatočný tlak nadol. Počas pohybu udržiavajte dobré tesnenie okolo otvoru. Keď zvon vyjde hore vytvára sací efekt, ktorý pomáha uvoľňovať upchatie; keď klesá, tlačí upchatie dolu cez odtok.
  • po piatich alebo šiestich nárazoch vytiahnite zvon z misy. Ak väčšina vody zmizne, pravdepodobne ste upchatý odtok WC vyčistili.
  • odstráňte veko z nádrže. Spláchnite, aby ste zistili, či sa upchatie vyčistilo, ale buďte pripravení: Ak misa vyzerá, že pretečie, rýchlo siahnite do nádrže a zatlačte gumovú klapku (zakrýva otvor v spodnej časti nádrže). Tým sa zastaví prietok vody do misy, aby sa zabránilo pretečeniu.
  • proces opakujte, až kým upchatie nebude odstránené

 

Môžete skúsiť nasadiť aj techniku, alebo chémiu:

 

Keď to už svojpomocne nejde, zavolajte inštalatéra

Jednoduchý a pravdepodobne najspoľahlivejší a najľahší spôsob ako odblokovať tvrdohlavú toaletu. Je to dobrá voľba pre problémové zariadenie, ktoré sa často upcháva a ak sa vám už veci vymknú z rúk. Ak vidíte vodu, ktorá sa vo vašom dome vracia do iných odtokov, keď sa toaleta splachuje, môže to znamenať vážny problém, ktorý v každom prípade vyžaduje znalosti profesionála.

 

Prečo sa toalety upchávajú?

Ruka hádže vlhčenú utierku do toalety

 

Tu sú štyri najčastejšie dôvody:

➡️ 1. Sifón je blokovaný

Zakaždým, keď sa spláchnete, obsah pretečie cez sifón, ktorý je zakriveným kanálom na záchode, ktorý bráni tomu, aby odpadové plyny prenikli potrubím a do vašej kúpeľne. Ak sa spláchne príliš veľa toaletného papiera alebo nesplachovateľných materiálov, úzky sifón sa môže zablokovať a spôsobiť tak upchatie toalety.

 

➡️ 2. Nesplachovateľné veci uviaznu v potrubí

Toaletný papier je navrhnutý tak, aby sa rýchlo rozpustil vo vode a preto je vhodný na splachovanie a presun cez potrubie. Ale iné, ako papierové utierky, vatové tampóny, dentálna niť a vlhčené obrúsky (aby sme vymenovali aspoň niektoré) nie sú. Keďže sa nerozpúšťajú, je pravdepodobnejšie, že sa zaseknú a spôsobia upchatie vo viacerých bodoch potrubia.

 

➡️ 3. Toaleta so slabým splachovaním nedokáže túto prácu zvládnuť

Ak máte staršiu toaletu (20 a viac rokov), možno budete mať model prvej generácie so slabým prietokom. Účelom týchto toaliet bolo ušetriť vodu, čo je skvelé. Mnohé z modelov však neposkytovali dostatočný tlak na spláchnutie všetkého cez sifón a odtok. Ak ste sa pokúsili obmedziť používanie toaletného papiera a stále dochádza k upchávaniu, môže nastať čas upgradovať toaletu na novší model, ktorý je úsporný, ale oveľa efektívnejší.

 

➡️ 4. Zanesené kanalizačné potrubie

Ak si všimnete, že nielen WC, ale aj ostatné odtoky sa upchávajú alebo pomaly vyprázdňujú, môže to znamenať, že máte väčší problém s kanalizáciou. Môže sa to hýbať od hromadenia upchatých materiálov až po korene stromov rastúcich do línie potrubia, čo spôsobí zablokovanie. Tento problém žiaľ nie je ľahko riešiteľný – vyžaduje aby kanalizáciu skontroloval a problém vyriešil odborník.

 

Ako predísť upchatiu toalety?

Najúčinnejším spôsobom „ošetrenia“ upchatej toalety je v prvom rade zabrániť upchatiu.

  • obmedzte používanie toaletného papiera. Ak to nejde, môžete splachovať po krokoch, aby ste zabránili preťaženiu odtoku.
  • zaistite, aby bol každý produkt, ktorý spláchnete, určený na použitie v toaletách a septiku.Vyhnite sa splachovaniu ťažkých papierových výrobkov, ako sú utierky, vlhčené obrúsky a výrobky hygienickej starostlivosti pre dámy. Tieto kúsky môžu spôsobiť značné poškodenie celého kanalizačného systému.
  • pomôžte deťom pochopiť, že splachovať je dovolené iba toaletný papier.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobrý deň, Vaša rada ako spriechodniť upchatú toaletu tekutým mydlom a horúcou vodou výborne fungovala! Ďakujem!

Jasne funguje to vyskušal som to a objednal som si 2 produkty a moja rodina je s tym zatial spokojna. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.