Ako pestovať aksamietnicu (aj na balkóne) – zo semienok, alebo sadeníc?

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 0

Aksamietnice poznáme bežne ako malé oranžové a žlté kvety, ktoré pestuje každý, pretože každý ich pestovať dokáže. Vďaka ich tolerancii k menej ako dokonalým pôdnym podmienkam, schopnosti prosperovať vo všetkých, okrem najchladnejších a najtvrdších, klimatických podmienkach a prirodzene odpúšťajúcej povahe, pokiaľ ide o starostlivosť (alebo jej absenciu), sa stali obľúbencami záhradkárov po celom svete. Ale v týchto malých kráskach, ktoré možno poznáte skôr pod názvom „smraďošky“, je toho ešte oveľa viac…

Aksamietnica a jej druhy

Aksamietnice sú veselé, kompaktné žlté, oranžové a bordó letničky s tvarmi, ktoré sa podobajú sedmokráskam, krásnoočkám a dokonca aj klinčekom. Aj keď sú pôvodom z Mexika, môžete ich pestovať takmer kdekoľvek. Sú široko adaptabilné a mimoriadne nenáročné na starostlivosť. Tri najbežnejšie pestované druhy aksamietnice sú:

Tagetes erectaAksamietnica vzpriamená (Tagetes erecta) – s veľkými brmbolcovými kvetmi na kompaktných a relatívne vysokých rastlinách sú populárne ako v záhonoch, tak aj ako rezané kvety. Môžu narásť cez 60 cm a majú kvety, ktoré majú priemer cca 12 cm. Farby zahŕňajú žltú a oranžovú farbu.

 

Tagetes patulaAksamietnica rozložitá (Tagetes patula) –  je to jeden z najhojnejšie kvitnúcich druhov aksamietnice. Je to nízka, krovitá rastlina, ktorá môže dorásť od 15 do 45 cm výšky. Má purpurovo zafarbené stonky s dvojitými kvetmi v žltej, oranžovej a mahagónovej farbe, ktoré majú priemer asi 5 cm.

 

Tagetes tenuifoliaAksamietnica drobnokvetá (Tagetes tenuifolia) – vyzerá úplne odlišne s čipkovými listami a malými, jednoduchými kvetmi podobnými sedmokráskam. Jej listy s vôňou citrusov, rovnako ako aj kvety môžu do kulinárskych pokrmov pridať citrónovú arómu. Prichádza v žltej a oranžovej farbe s vhodnými názvami Orange Gem a Lemon Gem. Nedávno sa objavili na trhu niektoré hybridy s rozšírenou paletou farieb, ako sú odtiene smotanovej, vínovej a dvojfarebné.

 

💡 Všetky uvedené druhy môžete zasadiť i do takýchto krásnych kvetináčov. ⤵️ 

Pozrieť ďalšie

 

Ako a kde pestovať aksiamietnicu?

Aksamietnici sa darí na plnom slnku a často vydrží aj veľmi horúce letá. Aksiamietnice vzpriamené a drobnokveté sú tolerantné voči suchu, zatiaľ čo rozložitá toleruje vlhké podmienky. V období extrémnych horúčav je popoludňajší tieň prospešný. Odrody T. Erecta by sa mali vysádzať v oblasti chránenej pred silným vetrom a škodlivými zrážkami. Tieto vyššie odrody môžu tiež vyžadovať trochu podoprenia. Ak sú zasadené v tieni a chladných a vlhkých oblastiach sú náchylné na múčnatku a nekvitnú dobre. Aj keď rastie takmer v každej pôde, najlepšie sa jej darí v mierne úrodnej a dobre odvodnenej pôde. Pôdu pripravte vykopaním asi 15 cm aby ste ju uvoľnili. Odstráňte kamene. Zdravie kvetov sa výrazne zlepší veľkorysým množstvom organického kompostu alebo dobre prestarnutého hnoja zmiešaného do pôdy pred výsadbou.

Mladé sadenice aksamietnice

 

➡️ Pestovať aksamietnicu zo semienok, alebo sadeníc?

Aksamietnica rozložitá sa ľahko pestuje zo semien, zatiaľ čo vzpriamená sa odporúča kúpiť ako mladá rastlina (keď ju začínate pestovať zo semien, môžu trvať dlho, kým zakvitne). Akonáhle je pôda na jar dostatočne teplá, zasejte semená priamo do záhrady. Štartovanie semien v interiéri neponúka žiadnu výhodu, pretože aj vonku klíčia veľmi rýchlo.

Pokiaľ ide o aksamietnicu vzpriamenú kúpte sadenice, alebo zasaďte semienka v interiéri asi 4 až 6 týždňov pred posledným dátumom mrazu. Semená zasejte do biologicky odbúrateľných štartovacích kvetináčov a zakryte tenkou vrstvou vermikulitu, perlitu alebo zmesi pre kvetináče. Semená nepotrebujú pre klíčenie slnečné svetlo, ale ťažia z priehľadného plastového veka, ktoré funguje ako skleníkové veko. Rastlinka vyklíči v priebehu jedného týždňa za teplého počasia a rastliny zvyčajne kvitnú asi za 8 týždňov.

 

➡️ Výsadba

Výsadba aksamietnice je dobrým záhradníckym projektom pre začínajúcich záhradkárov. Rastie rýchlo a ľahko, klíči za pár dní. Aksamietnice zvyčajne kvitnú od júna do prvých mrazov. Najlepší čas na výsadbu je skoro ráno alebo podvečer, takže rastliny nie sú ihneď stresované horúcim slnkom.

Semená saďte asi 2,5 cm od seba a dôkladne zalejte. Po vyklíčení semien by sa mali nariediť podľa nasledujúcich pokynov: odrody Tagetes patula a Tagetes tenuifolia vzdialené od seba 20 až 25 cm a odrody T. erecta od seba vzdialené 25 – 30 cm. Na vyrezanie sadeníc použite malé záhradné nožnice, pretože ich vytiahnutie môže narušiť korene sadeníc, ktoré zostali. Ak ste semená naštartovali vnútri, vyklíčené sadenice sa môžu vysádzať, keď sú vysoké 5 cm.

Pri vysádzaní aksamietnice zakúpenej v škôlke, alebo záhradnom centre vykopte a uvoľnite pôdu asi 6 centimetrov nadol, pričom konečná výsadbová diera je o niečo väčšia ako koreňová guľa. Zasypte zeminou a pevne zatlačte na miesto. Dôkladne polejte. Pridanie 2,5 až 5 cm vrstvy mulča pomôže udržať vlhkosť pôdy a odradiť burinu.

Výsadba sadeníc aksamietnice

 

Pozrieť ďalšie

 

Starostlivosť

 • akonáhle sa aksamietnica ustáli, odštipnite vrcholy rastlín, aby ste ich povzbudili k rastu. To zabráni tomu, aby sa rastliny stali pretiahnutými a podporí kvitnutie.
 • aksamietnice síce nevyžadujú odstraňovanie uvädnutých kvetov, ale ak sú pravidelne odstraňované, povzbudí to rastlinu k intenzívnemu kvitnutiu
 • keď zalievate, nechajte pôdu medzi jednotlivými polievaniami trochu vyschnúť, potom dobre zalejte a proces zopakujte. Zalievajte častejšie pri vysokých horúčavách.
 • rastlinu nezalievajte zhora. Polievajte základňu rastliny. (Prebytočná voda na listoch môže viesť k plesniam.)
 • počas rastu aksamietnice nehnojte. Hnojivo, ktoré je príliš bohaté na dusík, stimuluje svieže lístie na úkor kvetov.
 • pokiaľ vaša pôda nie je extrémne chudobná, rastlina nepotrebuje žiadne doplnkové hnojivo
 • husté, dvojité kvetinové hlavy T. erecta majú tendenciu hniť sa vo vlhkom počasí
 • medzi rastliny pridajte vrstvu mulču aby ste potlačili burinu a udržali vlhkosť pôdy, najmä keď sú rastliny mladé.
 • rastlinky Tagetes erecta aj keď sú odolné, niekedy potrebujú jemnú oporu, aby vydržali silné vetry a dažde alebo ruch pešej premávky. Vyberte nenápadné malé kolíky, dlhé asi 60 cm a zapichnite ich do pôdy vedľa stonky každej rastliny dostatočne hlboko, aby boli o niečo kratšie ako plná výška zrelých rastlín. Okolo kolíka obtočte mäkkú tkaninu alebo plastové spojky, potom stonku pripevnite ku kolíku.

Odumreté kvety aksamietnice

 

➡️ Ako odstraňovať zvädnuté hlávky kvetov?

Odstraňovanie uhynutých kvetov povzbudzuje rastlinu k produkcii nových kvetov a predlžuje obdobie kvitnutia. Proces je veľmi jednoduchý:

 • keď začne vädnúť kvet, odštipnite (odrežte) jeho stonku pri najbližšej skupine listov
 • rastlina bude povzbudzovaná k produkcii nových kvetov

Neočakávajte, že táto aktivita bude obmedzená na jeden týždeň alebo mesiac. Toto je práca, ktorú budete robiť celé leto. Odstraňovanie uhynutých kvetov je proces, ktorý by mal pokračovať tak dlho, kým budú rastliny kvitnúť.

 

Škodcovia a choroby

Aksamietnice majú celkovo málo škodcov a nehrozia ani choroby, ale rastliny sú niekedy napadnuté roztočmi a voškami. Tento problém zvyčajne vyrieši postrek vodou alebo aplikácia insekticídneho mydla, ktoré opakujte každý druhý deň počas týždňa alebo dvoch. Ak sú podmienky príliš vlhké, občas sú rastliny zasiahnuté hubovými chorobami, ako je múčnatka. Aby sa predišlo plesňovým problémom, zabráňte zhromažďovaniu vody na listoch, odstraňujte burinu a saďte do dobre odvodnenej pôdy.

 

Aksamietnica ako partnerská rastlina

Je ťažké nájsť miesta, kde aksamietnice nie sú vítané. Poľnohospodári a záhradkári už dávno vedia, že sú dôležitými partnerskými rastlinami pre celú záhradu:

✅ Je známe, že najmä podzemné aktivity rastliny odpudzujú škodlivé háďatká (mikroskopické červy), ktoré napádajú korene záhradnej zeleniny. Medzi najviac postihnuté plodiny patria paradajky, uhorky, jahody, fazule, tekvica, cibuľa a cesnak. Ukázalo, že korene likvidujú nematódy až po dobu jedného roka.

✅ Aby ste využili tento efekt, nevysádzajte aksamietnice priamo vedľa zeleniny. Namiesto toho na jar nasaďte množstvo rastlín v oblasti, kde chcete pestovať jesennú plodinu. V polovici až neskoro v lete odstráňte aksamietnicu a vysaďte zeleninu pre jesennú úrodu.

Zdá sa, že vôňa kvetu odpudzuje nepríjemné chrobáky a škodcov, ktorí by inak boli pripravení začať chrúmať vaše ďalšie rastliny.

Skúste skombinovať aksamietnice, paradajky, bazalku a alyssum (taricu). Vyzerá to pekne a zdá sa, že rastliny si túto spoločnosť užívajú.

Pri výsadbe kvetín a zelene ako spoločníkov aksamietnice vyberte tie rastliny, ktoré majú rovnaké podmienky pestovania. Aksamietnice sú rastliny odolné voči suchu, ktorým sa darí za slnečného a horúceho počasia. Nie sú náročné ohľadne typu pôdy, ale dobre odvodnená pôda je absolútnou nevyhnutnosťou.

Zvážte tiež veľkosť, pretože aksamietnice sa pohybujú od drobných 15 cm až po 1 m vysoké rastliny, ktoré najlepšie ukážu v zadnej časti kvetinového záhonu. Hoci môžete zasadiť rastliny vedľa kvetov podobných odtieňov, môžete si tiež zvoliť rastliny v doplnkových farbách. Napríklad modré a fialové kvety sú komplementárne pre oranžové a žlté aksamietnice

Včela na kvete nechtíka

 

Pôsobí aksamietnica na včely ako repelent?

Mnohé z našich obľúbených bylín a kvetín môžu byť prospešnými partnerskými rastlinami v záhrade. Niektoré odpudzujú zlý hmyz, iné fixujú dusík v pôde a ďalšie priťahujú opeľovače potrebné na vývoj ovocia. Ak máte zlú a otravnú populáciu včiel, ktorej by ste sa chceli zbaviť bez chemikálií, môže byť dobrým nápadom hľadať medzi partnerskými rastlinami. Odpudzuje aksamietnica včely? Aksamietnice vydávajú skôr zápach ako vôňu a môžu mať potenciál odradiť bodavý hmyz.

Včely sú prospešným hmyzom, ktorý opeľuje mnohých rastlín. Existujú však aj iné druhy hmyzu, ktoré síce klasifikujeme ako„včela“, ale môžu byť iritujúce a dokonca nebezpečné. Medzi ne môžu patriť sršne a osy, ktorých rojové správanie a podlé bodnutie môže zničiť akýkoľvek piknik na záhrade.

Použitie prírodných metód na odpudzovanie tohto hmyzu je rozumné, keď sú prítomné zvieratá a deti. Výsadba aksamietnice na odradenie včiel môže byť tým správnym riešením. Tento kvet je bežnou partnerskou rastlinou najmä pre potravinárske plodiny. Zdá sa, že jeho štipľavý zápach odrádza množstvo hmyzích škodcov a niektorí záhradníci dokonca uvádzajú, že drží mimo aj ostatných škodcov, ako sú napríklad zajace. Pokiaľ ide o otázku: „Pôsobí aksamietnica na včely ako repelent?“, nie je žiadny vedecký dôkaz, že áno, ale zdá sa, že ľudová múdrosť naznačuje, že pôsobí. Rastliny však neodpudzujú včely medonosné. Aksamietnica a včely medonosné patria k sebe ako slnko a leto.

 

➡️ Výsadba aksamietnice ako odpudzovača piknikových škodcov

Včely vidia svetlo inak ako my, čo znamená, že vidia aj farby odlišne – vidia ich v ultrafialovom spektre, takže tóny sú v čiernej a sivej. Takže farba nie je lákadlom pre včely. To, čo priťahuje včely, je vôňa a dostupnosť nektáru. Aj keď vôňa aksamietnice môže byť pre nás dosť odpudivá, neobťažuje to včelu, ktorá ide po nektári a je v procese opeľovania. Odpudzuje však ostatné „včely“? Sršne a osy na jar a v lete, keď sú najaktívnejšie, nehľadajú nektár. Namiesto toho hľadajú bielkoviny vo forme hmyzu, húseníc a áno, dokonca aj vášho sendviča so šunkou.

V skutočnosti neexistuje definitívna odpoveď na otázku, či aksamietnice môžu odraziť útok tohto nepríjemného hmyzu. Na ich kvety sa však dobre pozerá, prichádzajú v širokej škále tónov a tvarov a kvitnú celé leto, tak prečo si ich okolo svojej terasy nevysadiť. A ak ponúka navyše ešte bonus ako prostriedok proti hmyzu…! Mnohí skúsení záhradníci prisahajú na jeho využitie ako repelent. Zdá sa, že v boji proti piknikovým škodcom ide o víťazný experiment.

Aksamietnica vo váze

Vo váze vydrží týždeň aj viac…

 

Zber

Aksamietnice sú vynikajúce rezané kvety pre živé aj sušené aranžmány. Pre živé kytice odstrihnite novo otvorené kvety skoro ráno a okamžite vložte stonky do pohára teplej vody. Neskôr odstráňte zo stoniek spodné listy, ktoré by mohli znečistiť vodu, a kvety usporiadajte do vázy s čerstvou vodou. Vydržia až týždeň – dokonca aj dlhšie, ak do vázy pridáte nejaké kvetinové konzervačné prostriedky.

Aksamietnice sú skvelé aj pre sušené kompozície. Odstrihnite dokonalé kvety na vrchole kvitnutia; odstráňte listy zo stoniek; a zaveste hore nohami na teplé a suché miesto, ako je napríklad podkrovie, až kým sa nevysušia. Kvety sa trochu zmenšia, ale ich farba zostane intenzívna. Ak je to potrebné na podporu aranžmá do stonky vložte drôt.

Aksamietnicu môžete vidieť uvádzanú ako jedlý kvet. V skutočnosti ide o kvety Calendule (nie Tagetes), ktoré skvele dopĺňajú letné pokrmy. Kvety Tagetes môžu značne dráždiť, preto ich neodporúčame konzumovať.

 

Pestovanie aksamietnice v kvetináči

Aj keď sú krásne v záhonoch, pestovanie aksamietnice v kvetináči, hoci aj na balkóne, je istým spôsobom, ako si túto nádhernú rastlinu užiť. V kvetináči sa môže pestovať ktorýkoľvek druh, nezabudnite však, že niektoré druhy, napríklad T. erecta môžu dosiahnuť výšku až 1 meter a pre štandardné kontajnery to môže byť príliš veľké. Väčšina záhradkárov pestuje v kvetináčoch skôr aksamietnice rozložité, malé, huňaté rastliny, ktoré dosahujú výšky iba 15 až 20 cm, v závislosti od odrody. Sú k dispozícii v oranžovej, žltej, mahagónovej alebo dvojfarebnej, s dvojitými alebo jednoduchými kvetmi. Aksamietnica drobnokvetá je ďalšou dobrou voľbou pre črepník. Huňaté rastliny majú atraktívne, čipkované lístie a oranžové, žlté alebo hrdzavo červené kvety.

Aksamietnice v kvetináči

 

➡️ Výber a príprava kvetináča

Nevysádzajte rastlinu v kvetináči nahusto, pretože zdravé aksamietnice si vyžadujú dobrú cirkuláciu vzduchu. Jedna sadenica postačuje na kvetináč s veľkosťou 15 cm, ale môžete vysadiť dva alebo tri v črepníku s rozmerom 30 cm a päť alebo viac malých rastlín vo veľkej nádobe s priemerom 45 cm. Uistite sa, že nádoba má v spodnej časti odtokový otvor. Používajte kvalitnú a ľahkú výsadbovú zmes. Hrsť piesku, perlitu alebo vermikulitu zlepší odvodnenie.

Naplňte nádobu do výšky 2,5 cm od vrchu akoukoľvek kvalitnou komerčnou pôdou. V kvetináči nepoužívajte bežnú záhradnú pôdu, pretože sa v nádobe zhutní tak, že voda nedosiahne korene rastliny. Záhradná pôda môže obsahovať aj baktérie, hmyz a semená burín.

 

💡 Nechajte sa inšpirovať týmito atraktívnymi možnosťami ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Výsadba

Kúpte mladé rastlinky v škôlke alebo záhradnom centre. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a farbách a všetky sú vhodné pre pestovanie v kvetináči. Vyklopte sadenice zo štartovacích kvetináčov. Vyhĺbte malú jamu v kvetináči a potom vložte rastlinu do otvoru v rovnakej hĺbke, v akej bol vysadený pôvodne. Okolo koreňov jemne zalejte pôdu. Aksamientnice môžu byť zasadené k sebe oveľa bližšie v kontajneroch ako v zemi. Nechajte asi 8 cm medzi malými odrodami a 12 cm medzi veľkými. Kvetináč umiestnite na miesto, kde budú rastliny na priamom slnku najmenej šesť až osem hodín denne.

 

➡️ Starostlivosť

 • ihneď po výsadbe zalejte rastlinu a pôdu udržujte vlhkú, až kým neuvidíte nový rast. Potom už sú aksamietnice tolerantné voči suchu, a necítia sa dobre v prevlhčenej pôde. Ťažia však z občasného zalievania počas horúceho letného počasia.
 • hnojivo je pre aksamietnice pestované v kontajneroch dôležité, pretože rastliny nie sú schopné čerpať živiny zo zeme. Hnojte ho každý týždeň pomocou vo vode rozpustného hnojiva zmiešaného podľa pokynov na obale. Ak pokyny na obale odporúčajú mesačné hnojenie, zrieďte roztok jednou štvrtinou, čo bude adekvátne pre týždenné hnojenie. Prípadne použite hnojivo s postupným uvoľňovaním aplikované podľa odporúčaní v obale.
 • pravidelne odstraňujte zvädnuté hlavičky kvetov. Akonáhle začnú vädnúť, odštipnite nechtami alebo odstrihnite záhradnými nožnicami ich a nečakajte, až kvety úplne zahynú. Kvety, ktoré zostanú na rastline, spôsobia, že rastlina prejde do semena a kvitnutie sa obmedzí. Odstraňovanie zvädnutých hlavičiek povzbudí vaše rastliny, aby kvitli hojne až do jesene.

 

Vedeli ste, že…

 • aksamietnice sú osvedčeným zdrojom nektáru pre motýľov
 • pigmenty ich výrazných farieb sú v Európe schválené na použitie pri farbení mnohých potravín
 • aksamietnice sú prírodným odpudzovačom háďatiek a iných záhradných škodcov. Ich výsadba okolo rastlín rajčiaka, baklažánu, papriky a zemiakov povedie k zdravším rastlinám aj produkcii.
 • štipľavá vôňa aksamietnice chráni vaše rastliny aj pred hlodavcami
 • aksamietnice majú aj liečivé účinky. Niektoré druhy sa používajú antisepticky na liečbu atletickej nohy (tinea pedis), uhryznutia a bodnutia
 • aksamietnica bola považovaná za kvet mŕtvych v predhispánskom Mexiku, paralelne s ľaliou v Európe a stále sa s ňou stretávame v rámci osláv Dňa zosnulých.
 • rastlina je veľmi významná v nepálskej kultúre, kde sa girlandy z aksamietnice používajú takmer v každej domácnosti, najmä počas festivalu Tihar. Na trhoch sa predáva pre každodenné bohoslužby a rituály.
 • dôvodom popularity tejto rastliny je jej schopnosť kvitnúť, kvitnúť a kvitnúť…. Keď z vašej záhrady pomaly mizne všetko ostatné, aksamietnice tam stále budú.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.