Antúria – exotická krása s tropickým šarmom – ako na jej pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 0

Antúria je jedným z najpopulárnejších tropických kvetov, pretože kvet vydrží aj šesť týždňov, alebo ešte viac v závislosti od odrody a sezóny. V gréčtine, názov Anthurium znamená kvet s chvostíkom. Dĺžka stonky rastliny môže rásť až do výšky 40 – 50 cm v závislosti od veľkosti tulca t.j. čím väčší je tulec, tým dlhšia je stonka. Listy sú zvyčajne jednoduché, veľké, atraktívne sfarbené a na dlhých stopkách. Existuje viac ako 800 odrôd antúrií. Niektorí vedci sa domnievajú, že existuje viac ako 1000 odrôd a nové odrody sa objavujú každý rok. Rastlina nás ohromí žiarivými farbami v širokej škále tvarov; niektoré sú kvitnúce odrody a niektoré majú nádherné lístie. Kvitnúce odrody týchto rastlín sú charakteristické svojimi farebnými tulcami a červenými alebo žltými kvetinovými hrotmi.

Iné odrody zas majú veľké, hlboko žilkované listy. Darí sa im v skleníkoch a žiadny typ antúrie nie je obzvlášť vhodný pre interiér, pretože vyžaduje veľkú pozornosť a starostlivosť. Pôvodom z tropických dažďových pralesov strednej a južnej Ameriky, antúria potrebuje vysokú vlhkosť a teplo, aby sa jej darilo.

Požiadavky na pestovanie

Antúria

Antúriu možno pestovať 4 metódami. Ide o vegetatívnu reprodukciu, semená, tkanivovú kultúru a oplodnenie. Antúria rastie v širokej škále pôdnych typov od piesočnatých až po ťažké hliny. Potrebuje vysoko organickú pôdu s dobrou schopnosťou zadržiavať vodu a dobrú drenáž. Dobre odvodnená zemina je dôležitá na zabránenie hniloby stoniek a koreňov. Antúria by mala byť vysadená vo zvýšenom lôžku o šírke 1,3 až 2 metre a hĺbke 20 cm. Nesaďte ju viac ako 5 cm hlboko, pretože hlboké výsadby vedú k hnilobe stoniek a koreňov. Rastlinu po výsadbe hneď zalejte. Antúria vyžaduje mulč – jej korene rastú do mulču.

Antúrii sa darí v jasnom, nepriamom svetle. Nemá rada vystavenie priamemu slnečnému žiareniu, okrem zimných mesiacov alebo u rastlín, ktoré boli dôkladne aklimatizované. Antúria má rada teploty teplotách nad 15 stupňov Celzia a niektoré preferujú teploty dokonca ešte vyššie. Ak sa teplota zníži pod túto úroveň, rastlina bude trpieť. Anthuria rastie v bohatej, voľnej pôde, ktorá musí byť udržiavaná po celý čas vlhká, ale nie mokrá. Listnaté antúrie môžu produkovať vzdušné korene, ktoré oceňujú poprašovanie vodou a môžu byť z času na čas jemne zatlačené do pôdy. Je to bezpečné. Odporúčame používať kvapalné hnojivo počas celého vegetačného obdobia alebo pelety na jar. Ak pestujete antúriu ako izbovú rastlinu, zmiešajte v pomere 1:1 zmes črepníkového substrátu a substrátu pre orchidey alebo perlitu, takto dostanete pôdu, ktorú preferuje antúria. Tieto rastliny nemajú radi kontinuálne vlhkú pôdu.

Antúria

 

Základná starostlivosť – polievanie, hnojenie

Antúriu polievajte pravidelne, ale nie príliš. Polievajte ju vtedy ak je pôda na dotyk suchá. Rastlina je náchylná na hnilobu koreňov, preto príliš veľa vody môže spôsobiť ich uhynutie. Ak však,  na druhej strane, dovolíte rastline príliš vyschnúť, spomalí sa jej rast a koreňovú loptu bude ťažké znova prevlhčiť. Ak sa korene v črepníku vysušia, namočte črepník s rastlinou na hodinu do vody, aby ste ju rehydratovali. Starostlivosť o tieto rastliny nevyžaduje príliš veľa hnojenia. Hnojenie potrebuje len raz za tri až štyri mesiace. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie kvitnutie, použite hnojivo, ktoré má vyššie číslo fosforu (stredné číslo). Správna starostlivosť o antúriu nie je zložitá. Akonáhle máte rastlinu v správnej pôde a na správnom mieste, je aj zalievanie jednoduché. Antúria sa vám odplatí nádhernými, dlhotrvajúcimi kvetmi.

Pozrieť ďalšie

 

Presádzanie a rozmnožovanie

Pripravte si črepník o jednu veľkosť väčšiu ako aktuálny. Ako všeobecné pravidlo, priemer nového črepníka by nemal byť väčší o viac ako 2,5-5 cm. Zakryte drenážny otvor malým kusom pletiva, papierovou utierkou alebo kávovým filtrom, aby ste zabránili úniku zeminy cez otvor. Rastlinu dôkladne polejte niekoľko hodín pred presádzaním: vlhká koreňová lopta sa ľahšie presádza a je pre rastlinu oveľa zdravšia. Izbová antúria vyžaduje veľmi ľahké, voľné médium s pH okolo 6,5. Ak máte pochybnosti, použite zmes dvoch častí orchideovej zmesi, jednej časti rašeliny a jednej časti perlitu, alebo rovnaké časti rašeliny, borovicovej kôry a perlitu.

Antúria

Umiestnite čerstvú zeminu do novej nádoby s použitím dostatočného množstva na to, aby ste koreň umiestnili asi 2,5 cm hlboko od okraja. Po presadení by mala rastlina “sedieť” na rovnakej úrovni pôdy ako v pôvodnom kvetináči. Antúriu opatrne vysuňte z jej aktuálneho črepníka. Prečešte zhutnenú koreňovú loptu jemne prstami, aby ste uvoľnili korene. Vložte antúriu do črepníka a potom ho vyplňte zeminou okolo koreňovej lopty. Zeminu ľahko spevnite prstami. Mierne polejte aby sa pôda usadila a v prípade potreby pridajte o niečo viac zeminy.
Umiestnite rastlinu na tienisté miesto na niekoľko dní. Nebojte sa, prvých pár dní vyzerá o niečo horšie. Mierne vädnutie sa pri presádzaní vyskytuje často. Hnojeniu sa niekoľko mesiacov po presadení vyhýbajte, aby mala rastlina čas na aklimatizáciu v novom črepníku.

Rastlina sa najlepšie rozmnožuje počas presádzania, alebo odobratím odrezkov zo špičky stonky. Staršie rastliny majú množstvo exponovaných vzdušných koreňov, ktoré prerastajú cez črepník. Tieto odkryté korene môžu byť odrezané na úrovni pôdy a vložené do nových črepníkov. Z týchto koreňov vyrastú stonky a potom sa objavia aj listy.

 

Ako prerezávať antúriu?

Prerezávanie antúrie by malo byť vykonávané pravidelne, aby sa rastlina udržala vo vzpriamenej a vyváženej polohe. Ak dovolíte starému rastu zostať na rastline, môže spôsobiť ohnutie stonky a mať za následok zakrpatený rast. Tu je niekoľko tipov na zdravé prerezávanie antúrie:

  • prerezávanie začnite zhora nadol
  • odstráňte všetky sfarbené alebo mŕtve listy
  • odstráňte zvlnené alebo mŕtve kvety až po základňu stonky
  • odstráňte odnože zo základne; inak budú čerpať energiu z rastliny, čím sa zníži veľkosť kvetu. Odnože odstraňujte keď sú malé; orezávanie veľkých odnoží môže poškodiť základňu rastliny
  • používajte kvalitné rezné nástroje, pretože tupé čepele môžu odtrhnúť a rozdrviť stonky, čím sa rastlina stáva náchylnejšou na choroby a škodcov
  • ak chcete zabrániť bakteriálnej infekcii, dezinfikujte rezné nástroje medzi jednotlivými rezmi, alkoholom alebo 10% bieliacim roztokom
  • antúria obsahuje chemické látky, ktoré sú toxické pre ľudí a domáce zvieratá. Pri orezávaní noste rukavice na ochranu rúk; môže spôsobiť mierne podráždenie pokožky

Pozor na antúrie, môžu dráždiť pokožku…

 

Choroby a škodcovia

Antúria nie je náchylná na choroby, ale môže podliehať koreňovej hnilobe alebo byť napadnutá voškami alebo červcami.

Antúria

Koreňová hniloba

Antúria môže byť infikovaná koreňovou hnilobou, ktorá sa prejaví koreňmi, ktoré hnednú a hnijú, a stopkami a listami, ktoré sú žlté alebo hnedé. Ak si všimnete tieto príznaky, vyberte antúriu z črepníka, odstráňte zhnité časti a zdravé kúsky vložte do nového dobre odvodňovaného záhradného kompostu. Koreňová hniloba sa vyvíja v dôsledku stagnujúcej vody; pravdepodobne to teda znamená nesprávne zavlažovanie. Aby ste tomu zabránili, nedávajte rastline žiadnu vodu, kým jej kompost nie je prakticky suchý a používajte iba špeciálny, dobre sa odvodňujúci črepníkový substrát.

Vošky a červce

Anthurium môže byť hostiteľom vošiek a červcov. Spozorujete buď samotný hmyz alebo hnedé a žlté škvrny na listoch rastliny. Vošky sa ľahko odstránia postriekaním studenou vodou z rozprašovača. Červcov sa je o niečo ťažšie zbaviť a bude potrebný organický pesticíd. Používajte ho podľa pokynov na obale, pravidelne kontrolujte rastlinu a v prípade potreby opäť ošetrujte. Červce nemajú radi vlhkosť, takže prevenciou môže byť časté postrekovanie antúrie rozprašovačom.

Kvety rastliny sú zelené

Ak sa na listoch vytvorí žltkastý nádych, antúria pravdepodobne dostáva príliš veľa slnečného svetla, takže najlepšie bude, ak ju posuniete o meter ďalej od okna. Ak antúria produkuje nové kvety, ktoré zostanú zelené, znamená to, že nedostáva dostatok svetla. V takom prípade by ste ju mali posunúť trochu bližšie k oknu. Vyčerpané kvety a staré žlté listy sa môžu bezpečne odrezať a rastlina bude produkovať viac kvetín!

 

Odrody antúrie

Anthurium adreanum

Anthurium adreanum

A. andreanum. Listy majú tvar srdca a rastú do výšky 30 cm. Kvetmi môžu byť červenej, bielej a ružovej farby alebo ich kombinácie. Vyznačujú sa priamym kvetinovým hrotom.

Anthurium scherzerianum.

Anthurium scherzerianum.

A. scherzerianum. Najmenej podobný antúrii, podobá sa na krútiaci sa oranžový bodec a listy sú v tvare šípky.

Anthurium crystallinum.

Anthurium crystallinum.

Anthurium crystallinum. Má hlboko zelené, zamatové listy s výraznými bielymi rebrami. Listy rastú až do veľkosti 60 cm.

Anthurium faustinomirandae

Anthurium faustinomirandae

Anthurium faustinomirandae. Obrovská rastlina s listami tuhými ako kartón, ktoré môžu byť veľké až 1,5 metra. Je to takmer výlučne skleníková rastlina.

Všetky druhy antúrií preferujú dostatok tepla, pravidelnú vlhkosť a dostatočné hnojenie. Najjednoduchšie sa doma pestujú A. scherzerianum a A. andreanum. Tieto rastliny boli značne hybridizované a sú pomerne bežné v záhradných centrách. Kvitnúce antúrie budú kvitnúť kedykoľvek počas roka za predpokladu, že sú zdravé. Listnaté antúrie nájdeme väčšinou v špeciálnych skleníkoch alebo prostredníctvom on-line škôlok. Ak chcete pre ich rast to najlepšie, zabezpečte podmienky podobné tropických zónam.

 

Najnovší trend: Antúria s nahými koreňmi

Antúria s nahými koreňmi, len vo vode (takže žiadna pôda) je najnovší a veľmi pútavý trend. Len jemne opláchnite pôdu z koreňov a postavte celú rastlinu do sklenenej vázy ako kyticu kvetov. Za okamih vytvoríte skutočného víťaza dekoru vo vašom domove. Budete môcť pozorovať ako sa korene ďalej rozvíjajú a samozrejme, nebude už žiadne “ups, zabudli sme poliať”. Antúriu v kvetináči, ktorú potom môžete umiestniť do vázy, kúpite v záhradných centrách, jej cena sa hýbe v hladine, ktorá určite nezruinuje váš rozpočet.

Antúria

Hydropónia

Pestovanie rastlín týmto spôsobom sa nazýva hydropónia. Starostlivo očistiť korene od všetkej pôdy a pestovať rastlinu len vo vode, je len jedným zo spôsobov, ako hydropóniu praktizovať. Hydropónia je najnovší trend a umožňuje nám vidieť izbové rastliny z veľmi nezvyčajného uhla.

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.