Vyberáme autosedačku 0+/I (do 18 kg) – v teste 2021 najlepšie obstáli Joie, BeSafe a Britax Römer

Petra Lyžičiarová Test 0

Celkoví víťazi testu

Joie i-Spin Safe 2020 Joie i-Venture 2020 BeSafe iZi Twist i-Size 2020 Britax Römer Dualfix 2 R 2020
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Joie i-Spin Safe 2020 Coal
Joie i-Venture 2020 Dark Pewter
BeSafe iZi Twist i-Size 2020 Cloud Mélange
Britax Römer Dualfix 2 R 2020 Storm Grey
 1. ukotvnenie ISOFIX-om
 2. nastaviteľnosť polôh i výšky opierky hlavy
 3. možnosť otočenia autosedačky pre ľahšie nastupovanie a vystupovanie
 4. jednoduché ovládanie aj jednou rukou
 5. kompaktné rozmery
 1. umiestnenie v smere i v protismere jazdy
 2. možnosť polohy ležmo
 3. snímateľný poťah
 1. je otočná
 2. ukotvenie ISOFIX-om
 3. odmítateľný poťah
 4. ľahká inštalácia
 5. kvalitné spracovanie
 1. otočná
 2. ľahká manipulácia
 3. kvalitné prevedie
 4. ľahká inštalácia
 5. ukotvenie pomocou ISOFIX-u
 6. snímateľný poťah
 7. umiestnenie v smere i do protismeru jazdy
 1. možnosť umiestniť len v protismere jazdy
 1. nutné prikúpiť ISOFIX základňu
 2. nie je otočná
 1. vyššia cena
 2. možná je inštalácia len v protismere jazdy
 1. pásy sa ťažšie posúvajú a nastavujú
 2. nedá sa nastaviť sklon na polohu ležmo
Autosedačka, ktorá sa vyznačuje maximálnou bezpečnosťou, jednoduchosťou ovládania a komfortnosťou. Otočená však môže byť len do protismeru jazdy. Cenovo dostupná autosedačka s možnosťou umiestenia v smere i do protismeru jazdy, ku ktorej si však musíte dokúpiť ISOFIX základňu. Veľmi pohodlná otočná autosedačka s množstvom bezpečnostných prvkov, ktorú však môžete umiestniť len v protismere jazdy auta. Kvalitná a pohodlná otočná autosedačka, ktorú možno používať v smere i v protismere jazdy, a poslúži od narodenia až do 4 rokov.
387,90 € 209,00 € 619,00 € 370,90 €
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Každý rodič chce, aby bolo jeho dieťatko v maximálnom bezpečí, a tak mnohí veľmi dbajú o správny výber autosedačky vhodnej pre deti do 18 kg. A práve pre túto hmotnostnú kategóriu sú určené autosedačky kategórie 0+/I. Autosedačky typu 0+ sú určené deťom, ktoré už vyrástli z vajíčka, majú viac ako 9 kilogramov, a využijete ich do približne 13 kg hmotnosti dieťaťa. Typ autosedačiek I je pre deti schopné samostatne sedieť, to znamená, že zhruba pre deti staršie ako 9 mesiacov. Ide o sedačky v celkom širokom vekovom rozsahu, pretože využiť ich môžete pre deti do 4 rokov.

Ak si lámete hlavu nad tým, ktorá autosedačka by pre vašu ratolesť bola tá najlepšia a najbezpečnejšia, no v širokej ponuke na trhu sa neviete zorientovať, v našom teste autosedačiek 0+/I nájdete všetko dôležité. Vybrali sme pre vás 8 kvalitných modelov autosedačiek v kategórií 0+/I, pričom najlepšie výsledky v našom teste mali autosedačky značiek Joie, BeSafe a Britax Römer. Do porovnania autosedačiek sme zaradili modely značiek 4x Joie, 2x BeSafe, 1x Graco, 1x Britax Römer.  Pri hodnotení nás zaujímalo napríklad to, či sú vybrané autosedačky vybavené ochranou proti bočnému nárazu, ISOFIXOM, či sú polohovateľné, či majú snímateľný poťah, ale tiež to, či zodpovedajú normám a aká je ich hmotnosť.

Najlepšie Autosedačky do 18 kg na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto
Víťaz testu 2021 Zlatá stredná cesta Pre náročných Ľudová voľba
Joie i-Spin Safe 2020 BeSafe iZi Modular X1 i-Size 2020 Britax Römer Dualfix 2 R 2020 BeSafe iZi Twist i-Size 2020 Joie Every Stage FX 2020 Joie i-Venture 2020 Graco Slimfit 2020 Chilli Joie Steadi 2020
Joie i-Spin Safe 2020 Coal BeSafe iZi Modular X1 i-Size 2020 Cloud Mélange Britax Römer Dualfix 2 R 2020 Storm Grey BeSafe iZi Twist i-Size 2020 Cloud Mélange JOIE Every Stage FX 2020 deep sea Joie i-Venture 2020 Dark Pewter Graco Slimfit 2020 Chilli Joie Steadi 2020 Dark Pewter
387,90 € 399,00 € 370,90 € 619,00 € 290,00 € 209,00 € 229,00 € 169,00 €
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Mall.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Autosedačky do 18 kg DO 290 €

Recenzie 8 najlepších autosedačiek do 18 kg pre rok 2021

1. Joie i-Spin Safe 2020

Váha dieťaťa: 0 až 18 kg ● Vek dieťaťa: 0 až 4 roky ● Použitie: v protismere jazdy ● Odpovedá norme: i-Size ● ISOFIX: Áno ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 65 x 58 x 51,5 – 76 cm ● Váha sedačky: 14,3 kg

Joie i-Spin Safe 2020 Coal

Autosedačka JOIE i-Spin Safe je čisto protismernou autosedačkou, ktorá kladie maximálny dôraz na bezpečie dieťaťa od narodenia až do približne štyroch rokov. Spĺňa najnovšiu normu i-Size, ba dokonca presahuje jej bezpečnostné nároky. Je vybavená ISOFIX-om, pričom základňa je súčasťou balenia. Sedačka veľmi dobre obstála vo viacerých spotrebiteľských testoch a preukázala sa jej maximálna bezpečnosť pri bočnom aj čelnom náraze.

Veľkou výhodou autosedačky je nízke riziko nesprávnej inštalácie a tiež možnosť ovládať ju jednou rukou. Ak chcete dieťaťu uľahčiť nastupovanie a vystupovanie, viete autosedačku natočiť smerom k dverám auta. Spomenúť musíme aj menšie rozmery autosedačky, takže je vhodná aj do menej priestranných automobilov. Autosedačku viete polohovať do 6 polôh sklonu a opierku hlavy môžete nastaviť dô 6 rôznych výškových pozícií. Poťah je snímateľný a o pohodlie počas teplých dní sa stará ventilácia zaisťujúca príjemnú klímu.

Výhody

 • ukotvnenie ISOFIX-om
 • nastaviteľnosť polôh i výšky opierky hlavy
 • možnosť otočenia autosedačky pre ľahšie nastupovanie a vystupovanie
 • jednoduché ovládanie aj jednou rukou
 • kompaktné rozmery

Nevýhody

 • možnosť umiestniť len v protismere jazdy

Verdikt: Autosedačka, ktorá sa vyznačuje maximálnou bezpečnosťou, jednoduchosťou ovládania a komfortnosťou. Otočená však môže byť len do protismeru jazdy.

Naše hodnotenie:

Cena: 387,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Detail


2. BeSafe iZi Modular X1 i-Size 2020

Váha dieťaťa: 9 až 18 kg ● Vek dieťaťa: 6 mesiacov až 4 roky ● Použitie: v smere i v protismere jazdy ● Odpovedá norme: i-Size ● ISOFIX: Áno ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 66 x 44 x 59 cm ● Váha sedačky: 8,6 kg

BeSafe iZi Modular X1 i-Size 2020 Cloud Mélange

Autosedačka iZi Modular X1 i-Size značky BeSafe poskytuje deťom bezpečie a pohodlie aj vďaka výbornej schopnosti absorbovania otrasov. Bezpečnosť počas jazdy zvyšuje tiež prídavná bočná ochrana a ľahká inštalácia autosedačky. Autosedačka sa ukotvuje pomocou ISOFIX-u, má nastaviteľnú opierku hlavy a je možné ju polohovať.

Umiestniť ju môžete v smere i v protismere jazdy. Inštalácia v protismere jazdy je pre dieťa pohodlná vďaka predlžovaciemu mechanizmu poskytujúcemu väčší priestor pre nohy. Poťah autosedačky je snímateľný, a tak si s jeho čistením nemusíte lámať hlavu.

 

 

Výhody

 • ukotvenie pomocou ISOFIX-u
 • snímateľný poťah
 • umiestnenie v smere i do protismeru jazdy
 • jednoduchá inštalácia
 • predlžovací mechanizmus pre viac priestoru na nohy

Nevýhody

 • nedá sa otočiť o 90 stupňov

Verdikt: Kvalitne spracovaná, pohodlná a bezpečná autosedačka, ktorú môžete umiestniť v smere i do protismeru jazdy. Oceňujeme mechanizmus, ktorý poskytuje väčší priestor pre nožičky v prípade umiestnenia do protismeru.

Naše hodnotenie:

Cena: 399,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


3. Britax Römer Dualfix 2 R 2020

Váha dieťaťa: 0 až 18 kg ● Vek dieťaťa: od narodenia až 4 roky ● Použitie: v smere i v protismere jazdy ● Odpovedá norme: i-Size ● ISOFIX: Áno ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 70 x 45 x 53 cm ● Váha sedačky: 14,3 kg

Britax Römer Dualfix 2 R 2020 Storm Grey

Detská autosedačka DUALFIX2 R disponuje viacerými bezpečnostnými, ale aj užitočnými praktickými prvkami. Spomenieme napríklad možnosť otočiť sedačku smerom k otvoreným dverám auta len pomocou stlačenia tlačidla. Sedačku môžete umiestniť v smere i v protismere jazdy. Keďže je polohovateľná, môžete na nej jednoducho nastaviť pohodlnú polohu pre vaše dieťa. Menším mínusom však je, že ju neviete sklopiť do polohy ležmo.

Z praktického hľadiska oceňujeme aj prateľný a ľahko odnímateľný poťah, ktorý snímete bez nutnosti odstraňovať popruhy. Čo sa týka bezpečnosti, autosedačka poskytuje dieťaťu maximálnu ochranu aj vďaka možnosti otočenia v protismere jazdy až do 18 kg. Autosedačka sa ukotvuje pomocou ISOFIX-u.

 

Výhody

 • otočná
 • ľahká manipulácia
 • kvalitné prevedie
 • ľahká inštalácia
 • ukotvenie pomocou ISOFIX-u
 • snímateľný poťah
 • umiestnenie v smere i do protismeru jazdy

Nevýhody

 • pásy sa ťažšie posúvajú a nastavujú
 • nedá sa nastaviť sklon na polohu ležmo

Verdikt: Kvalitná a pohodlná otočná autosedačka, ktorú možno používať v smere i v protismere jazdy, a poslúži od narodenia až do 4 rokov.

Naše hodnotenie:

Cena: 370,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


4. BeSafe iZi Twist i-Size 2020

Váha dieťaťa: 0 až 18 kg ● Vek dieťaťa: od narodenia až 4 roky ● Použitie: v protismere jazdy ● Odpovedá norme: i-Size ● ISOFIX: Áno ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 44 x 73 x 50 cm ● Váha sedačky: 14,6 kg

BeSafe iZi Twist i-Size 2020 Cloud Mélange

Autosedačka značky BeSafe je navrhnutá pre pohodlné a bezpečné cestovanie v protismere jazdy. V smere jazdy totiž túto sedačku inštalovať nemôžete. Funkcia plynulého otáčania umožňuje pohodlne usadiť dieťa do sedačky. Z bezpečnostných prvkov stojí za zmienku prídavná bočná ochrana, ktorá zvyšuje bezpečie dieťaťa v prípade bočného nárazu. Sedačka sa ukovtuje univerzálnym ISOFIX-om.

Praktické asistenčné magnety uľahčujú pripútanie dieťaťa, čo ocení nejeden rodič. Samozrejmosťou je polohovateľnosť aj výškové nastavenie. Komfrot počas cestovania zvyšuje aj ventilačný systém na zadnej strane autosedačky. Súčasťou výbavy je aj dvojitá odnímateľná vložka umožňujúca vhodné nastavenie pre každé dieťa. Chybnej inštalácii autosedačky sa vyhnete vďaka zvukovým a optickým indikátoromi správneho uchytenia.

Výhody

 • je otočná
 • ukotvenie ISOFIX-om
 • odmítateľný poťah
 • ľahká inštalácia
 • kvalitné spracovanie

Nevýhody

 • vyššia cena
 • možná je inštalácia len v protismere jazdy

Verdikt: Veľmi pohodlná otočná autosedačka s množstvom bezpečnostných prvkov, ktorú však môžete umiestniť len v protismere jazdy auta.

Naše hodnotenie:

Cena: 619,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


5. Joie Every Stage FX 2020

Váha dieťaťa: 0 až 36 kg ● Vek dieťaťa: od narodenia až 12 rokov ● Použitie: v smere i v protismere jazdy ● Odpovedá norme: ECE R44/04 ● ISOFIX: Áno ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 54 × 48–52,6 × 65,5 – 85,5 cm ● Váha sedačky: 13,8 kg

JOIE Every Stage FX 2020 deep sea

Autosedačka Joie Every Stage FX je unikátna autosedačka schválená pre deti od 0 do 36 kg, to znamená, že ju využijete od narodenia až do 12 rokov. Okrem toho je jej veľkou výhodou tiež možnosť cestovania v protismere jazdy až do 18 kg, teda približne 4 rokov. Je vybavená systémom ochrany proti bočnému nárazu a môžete ju ukotviť ISOFIXOM aj bezpečnostným pásom.

Sedačka poskytuje malým pasažierom počas jazdy pohodlie aj vďaka veľkému množstvu odnímateľných polstrovaní a možnosti polohovania do viacerých sklonov, pričom samozrejmosťou je výškovo nastaviteľná opierka hlavy. Sedačka má zabudované odvetranie a automatické rozširovanie priestoru pre ramená. Sedačka sa jednoducho ovláda aj zapína a páčia sa nám aj praktické sieťované bočné vrecká na drobnosti.

 

Výhody

 • využijete ju od narodenia až do 12 rokov
 • možnosť jazdy v protismere až do 4 rokov
 • jednoduché nastavenie
 • praktické bočné vrecká

Nevýhody

 • nie je otočná

Verdikt: Bezpečná autosedačka, ktorá poslúži od narodenia až do 12 rokov a vyznačuje sa veľkou mierou flexibility.

Naše hodnotenie:

Cena: 290,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


6. Joie i-Venture 2020

Váha dieťaťa: 0 až 18 kg ● Vek dieťaťa: od narodenia až 4 rokov ● Použitie: v smere i v protismere jazdy ● Odpovedá norme: i-Size ● ISOFIX: Áno (základňa nie je súčasťou balenia) ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 69 x 56 x 119-131 cm ● Váha sedačky: 7,6 kg

Joie i-Venture 2020 Dark Pewter

Detská autosedačka Joie i-Venture je určená deťom od narodenia do 4 rokov a spĺňa prísne bezpečnostné štandardy. Sedačka poskytuje dieťaťu nielen bezpečie, ale aj pohodlie, a to vďaka viacerým prvkov. Spomenieme napríklad možnosť polohovania aj do polohy ležmo, či tkaniny, regulujúce teplo a absorbujúce vlhkosť.

O bezpečnosť sa stará aj ochrana proti bočnému nárazu, či štandardný 5-bodový bezpečnostný pás, ale aj možnosť umiestiť dieťa v protismere jazdy až do veku 4 rokov. Poťah je snímateľný a môžete ho oprať. Sedačka sa ukotvuje ISOFIX-om, avšak základňa nie je súčasťou balenia.

Výhody

 • umiestnenie v smere i v protismere jazdy
 • možnosť polohy ležmo
 • snímateľný poťah

Nevýhody

 • nutné prikúpiť ISOFIX základňu
 • nie je otočná

Verdikt: Cenovo dostupná autosedačka s možnosťou umiestenia v smere i do protismeru jazdy, ku ktorej si však musíte dokúpiť ISOFIX základňu.

Naše hodnotenie:

Cena: 209,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


7. Graco Slimfit 2020 Chilli

Váha dieťaťa: 0 až 36 kg ● Vek dieťaťa: od narodenia až 12 rokov ● Použitie: v smere i v protismere jazdy ● Odpovedá norme: ECE R44/04 ● ISOFIX: nie ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 51 × 46 × 86 cm (d × š × v) ● Váha sedačky: 8,76 kg

Graco Slimfit 2020 Chilli

Autosedačka Slimfit od americkej značky Graco patrí k autosedačkám schváleným pre deti od narodenia až do 12 rokov, resp. od 0 do 36 kg. Ide o bezpečnú a starostlivo testovanú autosedačku, ktorá však nemá ISOFIX. Na druhej strane jej však nechýba ochrana proti bočnému nárazu ani možnosť umiestenia v smere i do protismeru jazdy. V protismere ju môžete využívať až do 18 kg.

Samozrejmosťou sú 5-bodové bezpečnostné pásy, 10 výškových pozícií opierky hlavy a možnosť nastavenia do dvoch pozícií sklonu. Praktickou záležitosťou je snímateľný držiak na nápoje.

 

 

Výhody

 • umiestenie v smere i do protismeru jazdy
 • využijete ju od narodenia až do približne 12 rokov
 • snímateľný držiak na nápoje

Nevýhody

 • nemá ISOFIX
 • nastavenie len do dvoch pozícií sklonu
 • nie je otočná

Verdikt: Jednoduchšia, no bezpečná autosedačka pre menej náročných, ktorú možno umiestiť aj do protismeru jazdy. Plusom je, že ju využijete od narodenia do 36 kg.

Naše hodnotenie:

Cena: 229,00 €

Zobraziť ponuku
Mall.sk
Detail


8. Joie Steadi 2020

Váha dieťaťa: 0 až 18 kg ● Vek dieťaťa: od narodenia až do 4 rokov ● Použitie: v smere i v protismere jazdy ● Odpovedá norme: ECE R44/04 ● ISOFIX: nie ● Vnútorné pásy: 5-bodové ● Ochrana proti bočnému nárazu: áno ● Polohovateľnosť: áno ● Snímateľný poťah: áno ● Rozmery: 50 x 42,5 x 72,3 cm ● Váha sedačky: 7,52 kg

Joie Steadi 2020 Dark Pewter

Autosedačka anglickej značky Joie vám umožňuje voziť dieťa v protismere jazdy až do 18 kg, čím sa stará o bezpečnosť tých najkrehkejších detí. Ide o sedačku bez ISOFIX-u, avšak z bezpečnostných prvkov nechýba ochrana proti bočnému nárazu či 5-bodový bezpečnostný pás.

O pohodlie malého pasažiera je postarané vďaka polohovateľnosti a systému Grow Together s nastavením výšky pásov a podhlavníka zároveň. Pri vození väčšieho dieťaťa môžete automaticky rozšíriť priestor pre ramená. Poťah je snímateľný a môžete ho prať.

Výhody

 • nízka cena
 • možnosť umiestniť v smere i do protismeru jazdy
 • jednoduché nastavenie
 • pohodlná
 • snímateľný poťah

Nevýhody

 • nie je otočná
 • nemá ISOFIX

Verdikt: Jednoduchšia autosedačka bez ISOFIX-u, v ktorej môžete dieťa voziť v smere i v protismere jazdy. Plusom je cenová dostupnosť.

Naše hodnotenie:

Cena: 169,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Základné informácie o autosedačkách kategórie 0+/I

V našom teste sa venujeme typu autosedačkám 0+/I, teda autosedačkám určeným deťom od narodenia, resp. od 9 kilogramov do 18 kilogramov. Tento typ autosedačiek sa umiestňuje aj v protismere jazdy a ich výhoda je v tom, že v nich môžete deti voziť veľmi dlhé obdobie.

Konštrukčne ide o veľmi pevné a kompaktné modely autosedačiek, ktoré musia spĺňať najprísnejšie bezpečnostné kritériá, pretože musia ochrániť tie najkrehkejšie deti. Ide o typ autosedačiek, ktoré nie sú určené na prenášanie detí, čiže ich nemôžete vyberať z auta a nosiť v ňom dieťa ako vo vajíčku. Manipulácia s nimi je o čosi náročnejšia, no deťom poskytujú veľké pohodlie a bezpečie. Tieto rastúce autosedačky môžu byť rôzne vybavené a ich súčasťou môže byť viacero doplnkov.

 

➡️ Základná výbava

Kategória autosedačiek 0+/I je tzv. rastúca, to znamená, že ju viete prispôsobovať vášmu dieťaťu, čiže je nastaviteľná. K základnej výbave patria určite 5-bodové bezpečnostné pásy či možnosť nastaviť sklon operadla, v niektorých prípadoch až do ľahu. Samozrejmosťou by mali byť tiež snímateľné poťahy, ktoré je možné prať v práčke. Materiál musí byť zdravotne nezávadný a bezpečný, no a tiež musí dieťaťu poskytovať pohodlie.

 

Vyberáme autosedačku 0+/I

Keď si chcete zadovážiť pre svoje dieťa rastúcu autosedačku, ktorú bude môcť pohodlne a bezpečne využívať až do hmotnosti 18 kg, na trhu nájdete množstvo vysokokvalitných a výborne prepracovaných modelov poskytujúcich maximálnu bezpečnosť i komfort. Prinášame vám krátky prehľad informácií, ktoré vám pri výbere autosedačky 0+/I určite poslúžia.

💡  Ak hľadáte detailné informácie o tom, ako si vybrať autosedačku a na čo všetko pri jej kúpe brať ohľad, prečítajte si náš podrobný Test autosedačiek 2021.

 

➡️ Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť by pri výbere autosedačiek mala byť prioritou a práve na bezpečnostné prvky by ste mali počas výberu klásť maximálny dôraz. Okrem certifikátov a bezpečnostných noriem svedčí o bezpečnosti autosedačky tiež prítomnosť určitých prvkov, ktoré môžu zohrať v prípade autonehody významnú úlohu.

Bezpečnostný pultík – je to veľmi užitočný prvok, ktorý nájdete na autosedačkách určených najmenším deťom. Bezpečnostný pultík nahrádza päťbodový bezpečnostný pás, umožňuje lepšiu fixáciu ako pás a v prípade nárazu dokáže lepšie rozložiť jeho silu.

Bočná ochrana proti nárazu – pri bočnom náraze je najzraniteľnejšia hlava dieťaťa. Preto sú tie najlepšie autosedačky vybavené bočnou ochranou, ktorá časť nárazu pohltí. Ak bočná ochrana proti nárazu nie je súčasťou výbavy danej autosedačky, je možné, že si ju k nej viete dokúpiť.

Polohovateľná opierka hlavy – polohovateľnú opierku hlavy mnohí považujú skôr za prvok dodávajúci pohodlie, avšak nie je to celkom tak. Niektoré autosedačky majú patentovanú opierku hlavy, ktorá zabraňuje prepadávaniu hlavičky dieťaťa dopredu v prípade, že zaspí. Vďaka tomuto je hlava neustále chránená bočnicami, čo je dôležité v prípade bočného nárazu.

 

➡️ Pohodlie dieťaťa

Okrem bezpečnosti by vás pri kúpe autosedačky pre vaše dieťa malo zaujímať aj to, aký komfort sedačka vášmu dieťaťu poskytne. Je potrebné uvedomiť si, že dieťa môže v niektorých prípadoch v autosedačke stráviť aj niekoľko hodín bez toho, aby sa mohlo nejako výraznejšie hýbať. Dbajte preto o to, aby mala sedačka kvalitné polstrovanie a zosilnené bočnice.

Žena zapína dieťa v autosedačke

Pri výbere autosedačky myslite aj na pohodlie dieťaťa

Polstrovanie a pohodlie

Pohodlie vášho dieťaťa počas jazdy v autosedačke výrazne ovplyvňuje možnosť polohovania a polstrovanie autosedačky. Ideálne je, keď je autosedačku možné nastaviť do rôznych polôh, nastaviť jej výšku, umiestnenie bezpečnostného pásu aj hlavovú opierku. Pohodlné tiež môže byť zadovážiť si taký model autosedačky, ktorý viete otáčať v smere i do protismeru jazdy.

Materiál

Keď vyberáte autosedačku, nehľaďte len na jej dizajn či na farbu a materiál podľa toho, či sa vám hodí do auta. Zvoľte kvalitný materiál polstrovania, pretože práve s ním je dieťa v blízkom kontakte. Ak vášmu dieťaťu býva počas jazdy autom nevoľno a hrozí “nehoda”, dbajte o to, aby bol poťah syntetický, pretože taký sa najjednoduchšie čistí.

V prípade, že sa vaša ratolesť viac potí, siahnite po bavlnenom poťahu. Na výber máte aj poťah zo semišu, ktorý je veľmi príjemný a mäkký na dotyk. Mnohé modely poskytujú možnosť dokúpenia samostatných poťahov navyše – napríklad chladiacich poťahov vhodných na leto, či teplých zimných poťahov, ktoré príjemne zohrejú.

Nebezpečné látky

Podozrivo lacné autosedačky neznámych značiek môžu obsahovať látky, ktoré by sa v materiálu autosedačky rozhodne nemali objaviť – sú to napríklad ftaláty, spomaľovače horenia či polycyklické aromatické uhľovodíky. Tieto látky sú nebezpečné v tých častiach, s ktorými je dieťa v priamom kontakte.

 

➡️ Orientácia, umiestnenie a ukotvenie autosedačky

Bezpečnosť dieťaťa počas jazdy autom sa odvíja nielen od samotnej autosedačky, ale aj od jej umiestnenia a spôsobu pripevnenia v aute.

⭐ V smere jazdy alebo v protismere – podľa testov je najbezpečnejšie umiestnenie sedačky v protismere jazdy. V niektorých krajinách sa takto bežne vozia deti aj do troch rokov i dlhšie. Je to preto, lebo v prípade nárazu je lepšie chránený krk a hlava dieťaťa, čo je dôležité hlavne pri najmenších bábätkách, ktoré ešte nemajú dostatočne silné krčné svaly. Bezpečnostné predpisy normy i-Size uvádzajú, že dieťa by v protismere jazdy malo sedieť najmenej do 15 mesiacov. Ak tak budete dieťa voziť dlhšie, nebude to na škodu veci.

Dieťa v autosedačke umiestnenej v protismere jazdy

Dieťa by malo v protismere jazdy sedieť najmenej do 15. mesiaca

⭐ Zadné alebo predné sedadlo sedadlo spolujazdca je v prípade nehody tým najnebezpečnejším miestom, preto by ste umiestnenie detskej autosedačky na toto miesto mali dôkladne zvážiť. Hoci to môže byť pre vás i pre dieťa pohodlné, pretože dieťa dobre vidí na cestu a viete sa mu pri zastavení venovať, umiestnenie autosedačky na miesto spolujazdca by malo byť tou poslednou možnosťou.

Oveľa bezpečnejšie je umiestniť autosedačku na zadné sedadlo, kde je riziko zranenia v prípade autonehody najmenšie. Asi najčastejšie rodičia usadia svoje dieťa na miesto za sedadlom spolujazda, kde pri zastavení dočiahnete a viete sa aj otočiť k dieťaťu. Vhodné je myslieť na to, aby bola sedačka umiestnená na strane, na ktorej je chodník, kvôli jednoduchšej manipulácii pri nastupovaní a vystupovaní.

⭐ Upevnenie bezpečnostným pásom – mnoho rodičov dnes ešte stále používa autosedačku bez ISOFIX-u, a to najčastejšie z toho dôvodu, že vlastnia auto, ktoré im ukotvenie autosedačky pomocou ISOFIX-u neumožňuje. Dôvodom môže byť aj to, že autosedačky bez ISOFIX-u sú zvyčajne cenovo dostupnejšie. Treba však povedať, že tento spôsob ukotvenia je v porovnaní s ISOFIX-om menej bezpečný.

⭐ Upevnenie ISOFIX-om – tento systém je medzinárodným štandardom na ukotvenie autosedačky v automobile a jeho veľkou výhodou je, že je autosedačka pripevnená priamo ku konštrukcii auta.

Autosedačka sa jednoducho zacvakne a o správnom umiestnení vás informuje vizuálne alebo zvukové upozornenie. Podstatné je, aby bol ISOFIX na autosedačke, ktorú kupujete, univerzálny, resp. sa zhodoval s vašim automobilom. To, že je ISOFIX univerzálny, spoznáte podľa tretieho úchytu, brániacemu rotácii sedačky pri čelnom náraze.

 

Ako sa starať o autosedačku

Údržba autosedačky nie je vo väčšine prípadov nijako zvlášť náročná, no je dôležitá z viacerých dôvodov – jednak vám sedačka, o ktorú sa budete starať, dlhšie vydrží, a jednak je to potrebné kvôli hygiene. Dieťa sa predsa môže v autosedačke spotiť, no a neraz ju i znečistiť jedlom či nápojmi. Veľmi výhodné je preto z praktických dôvodov zaobstarať si autosedačku so snímateľným poťahom, ktorý viete jednoducho oprať v práčke. Viac o čistení detských autosedačiek sa dozviete tu.

 

Obľúbené značky

Značiek autosedačiek tejto kategórie (ale aj ostatných) je na trhu skutočne veľa. Niektoré patria už k rokmi overenej kvalite, iné sú možno menej zvučného mena, no i tak sú ich výrobky vysokokvalitné. My sme sa rozhodli priblížiť vám v krátkosti niektoré z nich.

Autosedačky Joie

Značka Joie má svoj pôvod v Anglicku a patrí medzi exkluzívnych výrobcov detských autosedačiek. Autosedačky Joie získavajú v rôznych testoch veľmi dobré hodnotenia. Sú nielen kvalitne vybavené, ale aj praktické a funkčné.

Joie logo

 

Autosedačky Britax Römer

Ďalšou stálicou medzi značkami autosedačiek je nemecká Britax Römer, ktorá sa môže podobne ako Joie, tešiť z výborných výsledkov rôznych testoch. V ponuke tejto značky nájdete autosedačky všetkých kategórií a ich spoločným menovateľom je kvalita a maximálna bezpečnosť.

Autosedačky Britax Römer

 

Autosedačky BeSafe

Nórska značka BeSafe možno nie je až taká známa ako predchádzajúce dve, no počiatky jej výroby autosedačiek siahajú až do roku 1963. Autosedačky BeSafe sú vybavené množstvom bezpečnostných prvkov, úprav a vychytávok. V ponuke nájdete autosedačky pre všetky vekové kategórie a spoločnosť kladie dôraz na inštaláciu autosedačie v protismere jazdy.

BeSafe Logo

💡 Viac o ďalších výrobcoch a značkách autosedačiek

Viac priestoru výrobcom autosedačiek pre deti sme venovali v našom článku Ako vybrať vhodnú sedačku pre dieťa.

 

Kde kúpiť a aká je cena?

Detskú autosedačku odporúčame kupovať od overeného predajcu, ktorý má v ponuke certifikované značky a modely s absolvovanými testami. Prvé, čo by vás malo pri kúpe zaujímať, je to, či autosedačka spĺňa medzinárodné normy. Možno vás láka kúpa autosedačky z bazára, no tu by ste mali byť skutočne obozretný a nedať sa zlákať výhodnejšou cenou.

Autosedačka 0+/I alebo akýkoľvek iný typ autosedačky z bazára má svoju minulosť a je možné, že má za sebou aj nejakú nehodu, ktorá mohla spôsobiť bežne neviditeľné poškodenia. Ak predsa len chcete autosedačku z druhej ruky, kúpte ju od známych či od rodiny, jednoducho od niekoho, komu v takejto dôležitej veci naozaj dôverujete.

Čo sa týka ceny autosedačiek v kategórii 0+/I, môže sa líšiť na základe rôznych parametrov. Najlacnejšie autosedačky 0+/I zoženiete za približne 50 eur, avšak ide o jednoduchšie modely v základnej výbave bez ISOFIX-u a často aj bez ochrany proti bočnému nárazu. Kvalitnejšie modely detských autosedačiek v tejto kategórii zakúpite za sumu okolo 300 eur a viac. Myslite však na to, že v tejto cenovej relácii kúpite autosedačky známych a overených značiek v špičkovej kvalite.

 

Časté chyby pri používaní autosedačky

Ani tá najbezpečnejšia a najlepšia autosedačka 0+/I nebude plniť svoju funkciu v prípade, že je nesprávne nainštalovaná a používaná. Tu je niekoľko najčastejších chýb, ktorých sa rodičia pri inštalovaní a používaní autosedačky dopúšťajú.

 

⭐ Nevhodne zvolená autosedačka – ak chcete mať istotu, že ste si vybrali vhodnú veľkosť autosedačky, prečítajte si kapitolu v našom článku, v ktorom sme sa výberu autosedačky venovali veľmi podrobne. Dôležitá je tiež kompatibilita s vašim autom.

⭐ Nesprávne pripevnená autosedačka – ide o azda najčastejšiu chybu, ktorej sa rodičia dopúšťajú. Niektoré modely autosedačiek sú vybavené ukazovateľmi, podľa ktorých zistíte, že je sedačka nesprávne umiestnená. Pri sedačkách, ktoré do auta umiestňujete pomocou bezpečnostného pásu, je potrebné uistiť sa, že pás vediete správnym spôsobom.

⭐ Zapnutý airbag – autosedačku je vždy bezpečnejšie umiestniť na zadné sedadlo ako na sedadlo spolujazdca. Ak z nejakého dôvodu autosedačku umiestnite na predné sedadlo, vždy sa uistite, že ste vypli airbag. Ak by sa v prípade nehody airbag nafúkol, mohol by dieťaťu spôsobiť vážne zranenia.

⭐ Zle umiestnené pásy -nesprávne umiestnené pásy môžu byť pre život vášho dieťaťa nebezpečné. Okrem toho, že je autosedačka nedostatočne upevnená, pás vedúci v oblasti krku dieťaťa môže spôsobiť uškrtenie.

⭐ Nedostatočne utiahnuté pásy – bezpečnostné pásy nesmú byť ani príliš voľné ani príliš tesné. To, že je pás utiahnutý správne, zistíte tak, že sa vám medzi pás a dieťa podarí umiestniť maximálne dlaň.

⭐ Hrubé oblečenie dieťaťa – ak necháte dieťa v autosedačke oblečené napríklad v zimnej bunde alebo v hrubom overale, nie sú bezpečnostné pásy utiahnuté správne. V zime preto najskôr vykúrte auto, dieťa dajte do autosedačky bez bundy a po zapnutí pásov ho prípadne prikryte dekou.

Dieťa v zimnej bunde sedí v autosedačke

V takomto hrubom oblečení nie je dieťa správne pripútané v autosedačke

 

Najčastejšie otázky

Ak vo vás kúpa autosedačky ešte stále vyvoláva otázky, tu sú odpovede na tie najčastejšie z nich.

 

Čo je to ISOFIX?

ISOFIX je medzinárodne štandardizovaný systém pripevnenia autosedačky vo vozidle. Jeho výhodou je jednoduchšia inštalácia v porovnaní s pripevnením pomocou bezpečnostných pásov, ale aj bezpečnejšie upevnenie v aute. Uistite sa však, že vaše vozidlo umožňuje pripevnenie sedačky pomocou ISOFIX-u.

Čo znamená i-Size?

Ide o európsku normu, ktorá je platná od roku 2013. Zvyšuje úroveň ochrany dieťaťa, pretože takto označené sedačky napríklad musia mať aj ochranu proti bočnému nárazu. Okrem toho musí byť takáto autosedačka vybavená ISOFIXOM, musí mať absolvované crash testy aj proti bočnému nárazu a musí mať viacbodové vnútorné bezpečnostné pásy.

Ako spoznám, že je autosedačka naozaj bezpečná?

Základom je, aby mala autosedačka medzinárodné označenie R44-04 alebo R44-03. Zároveň musí mať certifikát, o čom vám napovie označenie ECE R44 alebo i-Size.

 

💡 TIP O dôležitých normách a certifikátoch sa dočítate tu.

 

 

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Autosedačky v našom katalógu

Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.