Ako doma pestovať avokádo (aj z kôstky v kvetináči)

Georgina Babinová Téma 4. apríla 2021 0

Pestovanie avokáda je jednoduchý projekt pre skúsených, ale aj začínajúcich záhradkárov, od detí po dospelých. Či už začínate z kôstky, alebo zo stromčeka pestovaného v škôlke, jednou z podmienok úspechu je trpezlivosť. Zasaďte strom a na ovocie si počkáte tri až štyri roky. Začnite semiačkom, môžete čakať 13 a viac rokov.

Áno, pestovanie avokáda vonku ako produktívneho ovocného stromu môže byť zložité, ale jeho pestovanie ako izbovej rastliny z kôstky je zábavné a ľahké. Ak máte dostatok trpezlivosti, z vašej kôstky sa nakoniec stane atraktívny malý exemplár s lesklými oválnymi listami dlhými 10 až 20 cm. Je pravda, že je nepravdepodobné, že váš strom niekedy prinesie ovocie (pokiaľ mu nedáte asi 10+ rokov) a aj keď to urobí, ovocie potomka sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude podobať originálu. Ale ako dekoratívna izbová, alebo záhradná rastlina, prečo nie?!

Pôvod avokáda

Avokádo, Persea americana, sleduje svoju rodovú líniu do juho-centrálneho Mexika rokov 7 000 a 5 000 pred Kristom. Toto však bola divoká odroda, ktorá sa začala kultivovať až o niekoľko tisícročí neskôr. V Peru boli objavené starodávne avokáda, ktoré boli pochované spolu s inkskými múmiami v roku 750 p. n. l. To znamená, že ľudstvo miluje avokádo už takmer tri tisíc rokov. A kto by mu to mohol aj vyčítať?

V 16. storočí, keď sa španielski dobyvatelia dozvedeli o plodoch od Aztékov, sa plodina stala známou aj v iných častiach sveta a cestovala aj do Európy ešte v tom istom storočí. Aztékovia považovali avokádo za pochúťku a afrodiziakum. Svoje meno získalo z nahuatského slova ahuacatl, čo znamená „semenník“. Pre Aztékov bolo avokádo, ktoré rastie v pároch, symbolom lásky a plodnosti.

Avokádo na strome

Pre Aztékov bolo avokádo, ktoré rastie v pároch, symbolom lásky a plodnosti.

 

Avokádo – pestovanie I.

Ak sa vám páči myšlienka vypestovať si vlastné avokádo z ovocia zakúpeného v supermarkete, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.  Prvým krokom je v každom prípade čo najšetrnejšie odstrániť veľkú kôstku – semienko a všetky prilepené kúsky ovocia umyť teplou vodou.

Ak ste sa už pokúšali zakoreniť semená avokáda tak, že ich zavesíte nad pohár vody prepichnuté špáradlami (áno, je to jeden zo spôsobov, ak vás zaujíma nižšie ho predstavíme), zabudnite na to. Existuje jednoduchší spôsob. Ukážeme vám nenáročný spôsob zakorenenia avokádových kôstok. Túto metódu odporúčame, pretože si vyžaduje len malé úsilie a pred výsadbou do kvetináčov vám presne ukáže, ktoré semená budú klíčiť. Budete potrebovať len kvalitný substrát a nič viac. Táto jednoduchá metóda vykazuje dobrú mieru klíčenia aj na avokáde zo supermarketu. Metóda špáradiel je náročná, vyžaduje viac úsilia, semeno môže zhniť a nie je taká spoľahlivá.

 

➡️ Predtým ako začnete… malá kontrola reality

 • Nie je potrebné sa ponáhľať kúpiť si chipsy pre svoju domácu guacamole. Vyhliadky, že vaša rastlina bude plodiť ovocie sú málo pravdepodobné, alebo ak sa tak stane, bude to trvať mnoho rokov a nemusí byť chutné.
 • Pestovanie avokáda zo semien je najpomalší a najmenej spoľahlivý spôsob, ako získať ovocie.
 • Komerční pestovatelia používajú metódy brúbľovania na zabezpečenie kvality a množstva ovocia, čo pre domácich pestovateľov nie je možné.
 • Pestovanie rastliny zo semena / kôstky je však jednoduchý spôsob, ako si vypestovať izbovú rastlinu. Ak by malo priniesť ovocie, môže to trvať aj 8 – 20 rokov. Štepené avokádo prinesie ovocie za 2-3 roky.
 • Proces opeľovania avokáda je dosť neobvyklý a zaujímavý a v prípade záujmu stojí za prečítanie.

 

Naklíčenie kôstky

Trvá 4-6 týždňov, kým budú semená avokáda zakorenené a pripravené na výsadbu.

 • vyberte semienko (kôstku) z čerstvého, dozretého avokáda. Nepoužívajte nôž, aby nedošlo k jeho poškodeniu
 • jemne očistite kôstku pod teplou tečúcou vodou a pomocou mäkkej kefy alebo handričky odstráňte všetku dužinu
 • semienko zabaľte do listu vlhkej (nie mokrej) papierovej alebo bavlnenej utierky
 • vložte do plastového vrecka na potraviny (nezipsujte) a uložte do tmavej skrinky
 • skontrolujte ho asi každé 4 dni. Do kalendára telefónu si vložte pripomienku, aby ste nezabudli. V prvom rade musíte zabezpečiť, aby papierová utierka zostala vlhká. Po niekoľkých týždňoch začnete pozorovať príznaky klíčenia. Keď kôstka vyklíči, postupne sa otvorí, čím sa odhalí hlboká puklina a nakoniec z jeho vnútra vyrastie korienok (alebo korienky).
 • kôstku nerozlomte: telo semienka kŕmi rast koreňov. Korene sú jemné, preto s nimi zaobchádzajte opatrne a nedolámte ich.
 • keď je koreň dlhý cca 7-8 cm, vaša kôstka je pripravená na výsadbu v kvetináči. Korene (zvyčajne) vyrastú zospodu kôstky. Naklíčené semeno vysádzame spodkom a koreňmi nasmerovanými dole do črepníka.
 • ak je koreň dlhší a nezmestí sa do vášho, môžete ho skrátiť späť na 8 cm pomocou ostrých nožníc vyčistených alkoholovým alebo bieliacim roztokom (4 čajové lyžičky bielidla na 1 l vody najmenej jednu minútu).

 

💡 Vyklíčené semienko môžete zasadiť aj do takýchto kvetináčov ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

Okrem kvetináča budete potrebovať už len substrát pre izbové rastliny. Avokádo má rado dobrú drenáž, takže môžete podľa potreby upraviť zeminu aj perlitom alebo pieskom.

 

Výsadba naklíčenej kôstky

Črepník naplňte do polovice substrátom a jemne vložte semienko. Zaobchádzajte s ním opatrne, aby sa korene nezlomili. Aby ste semienko stabilizovali jemne stlačte substrát a podľa potreby pridajte ďalší, pričom horných 2, 5 cm kôstky nechajte nad úrovňou pôdy. Odtiaľ vyrastie stonka rastliny.

Zalejte vodou izbovej teploty, kým pôda nie je vlhká, nie mokrá. Podľa potreby dosypte substrát. Umiestnite na teplé miesto bez prievanu so silným nepriamym svetlom. To je ideálne.

Mladá rastlina avokáda v kvetináči

 

Avokádo – pestovanie II.

Ďalším zo spôsobov, ako „naštartovať“ kôstku, je voda v bežnom kuchynskom pohári alebo váze. Je to jeden z najzábavnejších spôsobov, pretože môžete sledovať, ako rastú korene.

Kôstku starostlivo umyte. Potom zapichnite zhruba v jednej tretine od špicatého konca tri alebo štyri drevené špáradlá. Posaďte kôstku na pohár tak, aby špicatým koncom smerovala nahor tak, že špáradlá ju podopierajú o okraj. Pridajte vodu, aby ste pokryli spodnú polovicu kôstky a nádobu umiestnite na miesto s jasným svetlom. Je užitočné použiť číre sklo, aby ste videli, kedy začnú rásť korene a tiež to, kedy je potrebné meniť vodu. Mnoho sprievodcov odporúča meniť vodu každý deň, ale pokusom – omylom sa zistilo, že je lepšie meniť vodu každých päť dní až týždeň. Určite ju však musíte pravidelne meniť, aby ste zabránili množeniu plesní, baktérií a hniloby, ktoré môžu spôsobiť zánik vášho malého avokádového výhonku.

Asi za dva až šesť týždňov by sa z vášho semena mali vyvinúť korene. Ďalej sa otvorí vrch a objaví sa klíčok. Keď je klíčok vysoký 15 až 20 cm, odrežte ho späť na približne 10 cm, podporí to nový rast. Keď znova dosiahne 15 až 20 cm, zasaďte ho do bohatej humusovej pôdy v kvetináči s priemerom 20 až 25 cm a nechajte hornú polovicu semena odkrytú. Rovnako ako mnoho citrusových stromov, aj avokádo rastie veľmi dobre v interiéroch. Prírodná terakota je vynikajúcou voľbou pre kvetináče, pretože pórovitá hlina umožňuje pohyb vzduchu a vlhkosti pôdou. Začnite kvetináčom s už spomenutým priemerom a s dobrými drenážnymi otvormi. Ako vaša rastlina v priebehu rokov rastie, môžete presádzať do väčších kvetináčov. Položte na slnečný parapet. Avokádo miluje slnko – čím viac slnka, tým lepšie.

Avokádo - pestovanie pomocou špáradiel

 

Avokádo – pestovanie III.

Skúsení záhradníci majú v talóne aj tretiu možnosť: namočiť semeno na pol hodiny do horúcej vody a potom odrezať tenký plátok z vrchu a vložiť ho do kvetináča s vlhkým, piesočnatým kompostom, pričom horný koniec musí byť mierne nad pôdou. Udržujte v teple – nádobu môžete zakryť priehľadným igelitovým vreckom, aby ste vytvorili správne podmienky – a uvidíte, či začne rásť.

Akonáhle sa dostane na výšku asi 30 cm, môžete rastlinu zrezať späť na výšku 15 cm, aby rástla skôr kríkovite, než aby bola vysoká a štíhla. Ak s ňou budete dobre zaobchádzať tak, že ju budete udržiavať v teple, na svetlom mieste a pravidelne počas vegetačného obdobia polievať, mala by sa z nej stať krásna vždyzelená listová rastlina. Keď korene naplnia pôvodný kvetináč, presaďte ju do väčšej nádoby a každý rok doplňte čerstvým kompostom.

 

Starostlivosť

Usadeným rastlinám sa najlepšie darí na slnečných oknách. Na jar a v lete ich pravidelne prihnojujte vyváženým granulovaným hnojivom. Avokádo pestované v interiéroch je väčšinou listová izbová rastlina. Ak chcete, aby prinieslo ovocie a zmenilo sa na strom, ktorým v skutočnosti je, budete ho musieť presunúť von. Avokádo je pôvodom z tropickej Ameriky a pestuje sa v tropických až subtropických oblastiach sveta. Ak ho chcete pestovať ako strom vonku, ale nežijete práve v tropickom podnebí, nie je všetko stratené! Existuje zopár druhov chladu vzdorných a mrazu tolerantných avokádových stromov – nižšie si povieme o nich viac- teraz sa vráťme k starostlivosti.

 • svetlo – rovnako ako banány, aj avokádovým rastlinám sa darí na plnom slnku. Budú tolerovať nejaký tieň, ale izbové rastliny v kvetináčoch spravidla potrebujú najjasnejšie miesto, aké nájdete.
 • polievanie – rastliny avokáda by mali byť udržiavané nepretržite vlhké, je však nevyhnutná dostatočná drenáž. Všímajte si žltnutie listov, čo je znakom nadmerného polievania.
 • teplota – avokádo uprednostňuje teplé vegetačné obdobia, ale zimné teploty, keď je rast spomalený, môžu klesnúť na 10 stupňov Celzia.

 

➡️ Prerezávanie

K prvému serióznemu prerezávaniu by malo dôjsť, keď je rastlina vysoká 30 cm. V tom čase ju zrežte späť na 15 cm a nechajte ju vytvárať nové listy a stonky. S pribúdajúcou výškou počas leta odštipnite nové prírastky, aby ste ju donútili vytvárať nové konáre, pretože na novom raste sa vyvíja ovocie avokáda. Odstraňovanie nového rastu odštipnutím tiež spôsobí, že rastlina bude huňatá a zároveň sa bude kontrolovať aj jej veľkosť.

Prerezávanie avokáda

💡 Pri výbere kvalitných záhradných nožníc vám môže pomôcť táto ponuka: ⤵️

Viac záhradných nožníc

💡💡 u nás nájdete celý test záhradných nožníc

 

➡️ Presádzanie

Avokádo presádzajte každú jar, keď rastlina začne znova rásť. Prvých pár rokov je potrebné pravidelné prerezávanie, aby ste podporili huňatú rastlinu.

 

➡️ Prezimovanie

Ak bude teplota pod 10 stupňov Celzia, preneste svoje rastliny dovnútra. Nedostatok vlhkosti v zime môže spôsobiť, že vaša rastlina stratí listy, ale za teplého počasia sa znova objavia.

 

Škodcovia a choroby

Hľadajte príznaky ako žltnutie listov, ktoré môže naznačovať príliš veľa vody alebo spomalený odtok. V príliš vlhkej pôde sa v črepníku môže vyvinúť koreňová hniloba. Dávajte pozor aj na bielu krustu na pôde, čo znamená, že sa z hnojiva hromadí nadbytočná soľ.

Pri umiestnení kvetináča vonku sú rastliny ohrozené vädnutím spôsobeným hubou Raffaelea lauricola. Prenáša ju niekoľko druhov chrobákov. Napadnuté rastliny zvyčajne podľahnú do 4 až 8 týždňov.

 

Chladu a mrazuvzdorné avokádo – pestovanie v exteriéri

Avokádo sa pestuje v tropickej Amerike od predkolumbovských čias. Avokádový strom sa všeobecne klasifikuje ako vždyzelený, aj keď niektoré odrody na krátku dobu stratia listy. Ako sme už spomenuli avokádu sa darí v teple. Ak žijete v našich klimatických podmienkach a chcete pestovať avokádo v exteriéri, možno vás bude zaujímať, že existujú aj druhy tolerantné voči chladu.

Avokádo - pestovanie v exteriéri

 

➡️ Tolerancia voči chladu

Tolerancia avokáda voči chladu závisí od kultivaru stromu. Aká môže byť jej úroveň? Západoindické odrody rastú najlepšie pri teplotách od 15 do 29 ° C. Ak sú stromy dobre usadené, môžu krátkodobo prežiť poklesy teploty, ale mladé stromy musia byť chránené pred mrazom. Guatemalskému avokádu sa môže dariť aj pri chladnejších teplotách, – 1 až -3 ° C. Pochádza z vysokých nadmorských výšok a teda z chladnejších oblastí trópov. Toto avokádo je stredne veľký, hruškovitý zelený plod, ktorý po dozretí získa čiernozelenú farbu.

Maximálnu toleranciu voči chladu možno dosiahnuť výsadbou mexických druhov, ktoré pochádzajú zo suchých subtropických vysočín. Kvitnú v podnebí stredomorského typu a sú schopné odolávať teplotám až do -7 ° C. Plody sú menšie s tenkými šupkami, ktoré po úplnom dozretí získajú lesklú zelenú až čiernu farbu.

Nech už plánujete pestovať akékoľvek avokádo tolerantné k chladu, je treba dodržať niekoľko rád, ktoré vám pomôžu zabezpečiť ich prežitie v chladnom období:

 • avokádové stromy vysaďte na južnú stranu budovy alebo pod vrchlík vo vzdialenosti 7,5-9 metrov od seba, ak ich sadíte viac.
 • keď sa očakáva silný mráz na zabalenie stromu použite vrecovinu. Podnož a štep chráňte pred studeným vzduchom mulčovaním tesne nad štepom.
 • počas roka dostatočne hnojte. Prečo? Dobre hnojený a zdravý strom s väčšou pravdepodobnosťou prekoná zimné obdobie bez ujmy

 

➡️ Pestovanie a starostlivosť o avokádo v exteriéri

Avokádo je plytko zakorenený strom s väčšinou koreňov v hornej asi 15 cm časti pôdy. Z tohto dôvodu je potrebné ho vysádzať do dobre prevzdušnenej pôdy. Stromy by sa mali vysádzať na jar, keď sa pôdne teploty zahrejú a to v oblasti chránenej pred vetrom a mrazom. Udržujte svoje avokádo ďalej od všetkých častí trávnika, kde konkurencia o dusík môže zabrániť stromu v dostatočnom príjme tejto živiny.

Vyberte dokonale slnečné miesto a vykopte jamu hlbokú ako koreňový bal a trochu širšiu. Jemne umiestnite stromček do jamy. Naplňte zeminou. Okolo stromu naneste hrubý mulč (kôra zo stromu) v množstve 0,25 kubického metra na strom. Nezabudnite zostať od kmeňa stromu vo vzdialenosti 15 – 20 cm. Nový strom dobre zalejte. Zalievajte 2 – 3 krát týždenne v závislosti od počasia, ale medzi polievaním nechajte pôdu trochu vyschnúť.

 

➡️ Hnojenie avokáda v exteriéri

Aké sú požiadavky na hnojivo pre avokádo? Hnojenie rastlín avokáda je určené zložením pôdy. To znamená, že hnojíme, aby sme vyrovnali všetky výživové nedostatky pôdy, nie aby sme strom priamo „kŕmili“ jeho výživovými požiadavkami. Avokádo potrebuje v prvom rade dusík a trochu zinku. Môžete použiť hnojivo na citrusové rastliny, alebo ísť ekologicky a použiť kompost, kávu, rybiu emulziu atď. Hnojenie rastlín avokáda môžete minimalizovať ich správnou výsadbou. Správna výsadba a všeobecná starostlivosť sú predpokladom zdravého stromu.

Hnojenie nových avokádových stromčekov by sa malo v prvom roku realizovať trikrát – raz na jar, raz v lete a opäť na jeseň. Keď sa strom neskoro na jeseň uloží k spánku, prestaňte s hnojením.

 

Choroby a škodcovia avokáda v exteriéri

Avokádo je atraktívnym doplnkom záhrady, ale existuje veľa škodcov a chorôb, ktorých by ste si mali byť vedomí ešte pred výsadbou. Drvivú väčšinu problémov s avokádovými stromami možno vysledovať po umiestnení do zle odvodnených pôd alebo pri pestovaní stromov, v pôde, ktorú nemáte overenú ako oblasť bez výskytu chorôb – prináša so sebou patogény.

Napadnutý list avokáda cerkospórou

 

 • Hypoxylon fragiforme – je zvyčajne iba minoritnou chorobou stromu avokáda, ale je dobre viditeľný. Z vredov na kmeňoch stromov a konároch môže vytekať tekutina hrdzavému vzhľadu. Z konárov sa môže vyrezať, ale na kmeničasto zabíja postihnuté stromy.
 • koreňová hniloba – sa zvyčajne vyskytuje v oblastiach so zlým odtokom alebo na stromoch, ktoré sú chronicky extrémne zalievané. Ak sa dajú podmienky zlepšiť, bude možné strom zachrániť. Niekedy obnaženie koreňov umožní korune sa dostatočne vysušiť, aby sa zabránilo odumretiu stromu.
 • vädnutia a plesne – Vädnutie a plesne sú charakteristické odumretými oblasťami stromov, najmä keď je ovplyvnená iba časť stromu. Vädnutie spôsobuje náhle vädnutie a smrť v konároch; plesne môžu zabiť malé konáre alebo pôsobiť iba na samotné listy. Vyrezanie symptomatických tkanív zo stromov a poskytnutie dobrej starostlivosti môže pomôcť vášmu avokádu zotaviť sa.
 • piliarky – tunelujú stromy, kde sa kŕmia alebo kladú vajíčka. Vstupné otvory sú dobre viditeľné, môže vytekať miazga a konáre oslabené piliarkou sa môžu ľahko zlomiť. Napadnuté konáre vyrežte a ihneď zlikvidujte.
 • húsenice – napádajú lístie, kvety a ovocie a v krátkom čase môžu spôsobiť značné škody. Postreky sú vysoko účinné.
 • sietničky – občasní škodcovia avokáda, poškodzujú listy. Spôsobujú žlté škvrny, ktoré čoskoro vyschnú a namáhané listy budú opadávať a vystavovať drevo ultrafialovým lúčom. Keď sa objavia príznaky, odporúča sa ošetrenie avokádovým stromom postrekom záhradníckym olejom.
 • roztoče – roztoče spôsobujú podobné škody ako sietničky, ale listy môžu tiež nadobudnúť bronzový vzhľad a škodcovia budú len ťažko viditeľní voľným okom. Niektoré roztoče pradú jemné pavučiny, podobne ako pavúky. Ošetrujte ich záhradníckym olejom, insekticídy môžu spôsobiť populačné výbuchy.

 

Prinesie avokádo ovocie?

Pravdou je, že pravdepodobnosť, že avokádo prinesie ovocie, nie je veľká – nie je to v žiadnom prípade nemožné, ale pestovanie avokáda je dlhodobý záväzok. Použitá metóda pestovania bude mať najvýznamnejší vplyv na to, kedy rastlina prinesie ovocie.

Avokádo vypestované zo semien neprinesie ovocie, kým nebude minimálne desať rokov staré a môže to trvať ešte dlhšie. Stromy vysadené zo škôlky budú rodiť rýchlejšie, počnúc asi tromi alebo štyrmi rokmi. Aj keď to môže byť lákavé ísť rovno do škôlky, zvážte najskôr pestovanie zo semena, aby ste sa naučili oň starať. Takto, keď dorazí váš stromček, budete plne pripravení dať mu starostlivosť, ktorú potrebuje, aby sa mu darilo.

 

… a ešte zopár zaujímavých faktov na záver

 • Najstarší známy žijúci strom avokáda sa nachádza v kampuse Kalifornskej univerzity v Berkeley. Vysadený bol v roku 1879.
 • Avokádo je bobuľové ovocie! Kôstka avokáda (jeho semienko) tvorí 10 až 25 percent hmotnosti ovocia. Jeden avokádový strom dokáže ročne vyprodukovať až 500 avokád. Priemerná úroda z jedného stromu je asi 150 avokád.
 • Guacamole môže byť prvá vec, ktorá vás napadne, keď sa povie avokádo, ale toto ovocie sa používa na všetky možné spôsoby. Je vynikajúce do šalátov, sushi, polievok, dezertov(!), dokonca v Brazílii aj do guacamole zmrzliny!
 • Avokádo nie je len potravina! Avokádový olej sa používa do opaľovacích krémov, zvlhčovačov pokožky, vlasových kondicionérov a make-upov.
 • Niektoré známe osobnosti sú pestovateľmi avokáda. Medzi avokádových farmárov patria napríklad herci Tom Selleck (ktorého ranč kedysi vlastnil herec Dean Martin) a držiteľ Oscara Jamie Foxx. A čo je ešte na 40-akrovom Foxx ranči ? Nahrávacie štúdio!
 • Avokádom môžete nahradiť maslo. Namiesto masla mnoho vegánskych pekárov používa avokádo na pridanie vlhkosti do cupcake-ov, koláčov a iných pekárskych výrobkov. Chcete to vyskúšať? Majte na pamäti, že avokádo môže dať hotovému jedlu zelený odtieň.
 • Avokádo obsahuje viac draslíka ako banán. Zatiaľ čo banány sú dobre známe pre vysoký obsah draslíka, jedno avokádo obsahuje takmer dvojnásobné množstvo draslíka ako veľký banán.
 • Mexiko je top producentom avokáda. Pripisuje si 36% svetovej produkcie. Tropické podnebie krajiny vyhovuje stromom a odhaduje sa, že Mexiko vyprodukuje okolo 1,5 milióna ton avokáda ročne. Medzi štáty s najvyššou produkciou patria Puebla, Morelos a Michoacán.
 • Avokádo je nabité výživnými látkami a je pridané do kategórie superpotravín. Na ovocie má neobvykle vysoký obsah bielkovín a obsahuje vlákninu, omega tri mastné kyseliny a vitamíny A, C a E.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.