Ako začať s chovom včiel – všetko čo potrebujete vedieť

Georgina Babinová Téma 17. februára 2021 0

Chov včiel nie je nič iné ako držať včelstvo v úli a zbierať med, ktorý produkuje. Znie to jednoducho, však? No, v skutočnosti to tak jednoduché nie je… Včely medonosné nie sú (a nemôžu byť) domestikované, takže potrebujete vedieť veľa o tom, ako založiť úľ, riadiť ho a ako sa stať včelárom. Ak pochopíte, ako sa včely správajú, môžete sa ich naučiť ovládať. V tomto článku nájdete informácie o tom, ako funguje úľ a ako sa stať úspešným včelárom.

V každom prípade, či už sa chystáte začať s včelárstvom ako so záľubou, podnikaním alebo dokonca ako kombináciou týchto dvoch spôsobov, je potrebné toho vedieť veľa, skôr ako začnete.

Ako naštartovať chov včiel – krok za krokom

Predtým, ako skočíte do „hlbokej vody“, je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ ide o úspešné prevádzkovanie vašich vlastných úľov, musíte najprv absolvovať tvrdé kolo učenia sa.

Existuje určitý postoj k včeláreniu, keď ľudia nemyslia na včely ako na zvieratá. Na včelárenie myslia skôr ako na záhradkárčenie alebo založenie vtáčej búdky. Nemôžete len založiť úľ a očakávať, že sa o seba postará sám. Ak „budúci včelári“ nevedia, do čoho idú, často to končí úhynom včiel. A keď váš úľ zomrie, je to signifikantné. Môžete uškodiť ostatným včelárom v danej oblasti. Ak napríklad necháte svoje úle ochorieť, môže sa to rozšíriť do ďalších kolónií. Preto je najdôležitejším prvým krokom naštudovať si čo najviac.

 

Čo by ste mali vedieť o včelách?

V priemere bude jedna kolónia včiel obsahovať 30 000 – 50 000 včiel, v závislosti od veľkosti. V tejto komunite žije kráľovná (ktorá znesie viac ako 1 500 vajec denne), včely robotnice, ktoré „prevádzkujú“ úľ, a trúdy, čo sú včely mužského pohlavia, ktoré sa pária s kráľovnou. Pochopenie včelárskej biológie je zásadné pre všetkých začiatočníkov. Preto je viac ako žiaduce, aby nováčikovia absolvovali včelársky kurz od skúseného, rešpektovaného jednotlivca alebo organizácie. Naučíte sa základné informácie vrátane správnej terminológie, používania vybavenia a spôsobu hospodárenia so včelami od sezóny k sezóne.

Robotnice okolo kráľovnej

 

➡️ Porozumejte „letovej dráhe“ včiel

Včely sa najrýchlejšou cestou dostanú zo zdroja potravy do úľa. To niekedy vedie k vyrušovaniu ľudí alebo zvierat a domácich miláčikov. Včely sa tiež vyprázdňujú počas letu na ceste k jedlu a vode. To zas môže zafarbiť povrchové úpravy automobilov a zanechať farebné škvrny na všetkom čo je pod nimi. Ak budú včely lietať cez cestu, po ktorej ľudia chodia, zvážte inštaláciu oplotenia alebo vysokých výsadieb v blízkosti úľov, aby včely povzbudili k rýchlemu získaniu výšky. Udržíte tým ich (aj seba) v bezpečí.

 

Výber správneho stanovišťa

Našťastie včely dokážu žiť takmer na akomkoľvek mieste. Existujú rôzne štýly úľov, ale nezávisle od toho, pokúste sa úľ postaviť smerom k vychádzajúcemu slnku (východ) alebo smerom na juh. Ranné slnko na prednej strane úľa je skvele vec; ohrieva úľ a včely. Umiestnite svoje úle na chránené miesto. Snažte sa vyhnúť vrcholom kopcov, pretože bývajú veterné. Vyvarujte sa tiež nízko položených miest, ktoré dlhšie zadržiavajú studený vzduch a bývajú vlhké. Uistite sa, že v danej oblasti nie sú problémy so záplavami, aby ste mali vždy prístup k včelínu.

Rovnako ako slnečné svetlo, včely potrebujú každý deň v roku vodu. Je voda prístupná? Ak vy alebo váš sused máte bazén, zaobstarajte si alternatívny zdroj vody pre včely ešte pred príchodom včiel, aby ich chemicky upravená voda nelákala. Tento zdroj by mal byť bližšie k úľu ako k bazénom.

Včely tiež potrebujú nektár a peľ. Budete musieť kŕmiť včely, aby ste zabezpečili ich prežitie? Áno, niekedy možno budete musieť včelám pomôcť s kŕmením. Platí to najmä v období sucha alebo ako pomoc pri príprave slabého úľa na zimu. To nás privádza k potravinovým zdrojom …

 

➡️ Poznajte svoje kvety

Včely vyrábajú med z kvetinového nektáru. Nájdeme ich v rastlinách, ako je ďatelina biela, astry, púpavy, javory, atď. Po určitom čase budete vedieť rozoznať, kedy dôjde k silnému prúdeniu nektáru a kedy je tok nektáru skromný. Predtým, ako včely budete vlastniť, uistite sa, že im poskytujete bezpečné a prirodzené prostredie. Pesticídy na kvetoch sú hlavnou príčinou smrti včiel medonosných. Uistite sa, že žiadne veľké plochy vo vašom okolí nie sú ošetrené komerčnými insekticídmi. Ak včelu robotnicu nezabije jed na mieste, je možné, že ju prinesie späť do úľa a zabije ďalšie včely, dokonca aj kráľovnú.

Teraz, keď už viete, čo potrebujú vaše včely, zistite, čo vy – včelár – budete potrebovať ako vybavenie.

Včela hľadajúca nektár na kvete

 

Aké vybavenie budete potrebovať?

Aké včelárske potreby, oblečenie a vybavenie budete potrebovať na chov včiel? Tu sú položky, ktoré vám pomôžu začať.

 

➡️ Včelárske oblečenie

Začnite so základmi včelárskeho oblečenia. Vždy majte závoj na tvár a noste oblečenie, ktoré vás ochráni pred bodnutím. Mnoho spoločností ponúka kompletné včelárske kombinézy alebo včelárske blúzy. Tieto sú pre začiatočníkov najlepšie. Takúto kombinézu dostanete už od cca 35 eur. Celkovo sa držte bielej alebo svetlých farieb a voľného strihu. Niektorí včelári sa vzdávajú rukavíc, aby mohli lepšie manipulovať vo vnútri úľa, ale keď pre začiatočníkov sa to všeobecne neodporúča.

Noste oblečenie, ktoré vás bude jednak chrániť a jednak vám nebude vadiť, že sa zašpiní. Včely budú produkovať odpad, ktorý sa na vašom odeve javí ako žltkasté stopy, takže nemajte na sebe svoje najlepšie oblečenie. Chráňte si zápästia a členky. Nohavice si zastrčte do ponožiek a košeľové rukávy do rukavíc. Omotajte si zápästia aj členky nejakým typom pásky, aby ste si zaistili oblečenie na mieste.

Včelárske oblečenie pravidelne perte. Včely uvoľňujú feromón, keď bodajú, aby upozornili iné včely na útočníka. Tým, že máte na sebe predtým bodnuté oblečenie, v podstate prosíte, aby vás bodli!

 

➡️ Včelárske potreby a výbava

Okrem včelstiev (o ktorých si povieme nižšie), existujú tri – štyri základné potreby ktoré budete vždy potrebovať pri manipulácii so včelami:

 • dymák – dym, ak sa používa správne a nie nadmerne, pomôže upokojiť včely. Malý dymák je v poriadku pre pár úľov. Ak máte vo včelíne 4 alebo viac včelstiev, možno budete potrebovať väčší. Potrebujete produkovať studený biely dym. Môžete to dosiahnuť špeciálnym palivom pre dymáky alebo vo svojom dymáku použite suché borovicové ihly.
 • rozperák – najlepšie antikorový. Slúži na uľahčenie práce pri oddeľovaní rámikov a nadstavkov.
 • škrabka – pomôže vám odstrániť nahromadenie vosku a / alebo propolisu na komponentoch úľa.
 • odviečkovávacia vidlička – pre ľahšie odviečkovanie plástov pred vytáčaním medu

Včelárske nástroje

 

Výber úľa

Teraz si povieme niečo o domove pre vaše včely … Ako sme už spomenuli vyššie, existuje množstvo typov úľov. Môžeme ich kategorizovať podľa použitého materiálu, podľa typu diela, podľa veľkosti, podľa typu izolácie aj podľa prístupnosti. Včelári sa však zhodujú, že pre začiatok je vhodné použiť nízkonástavkový úľ Langstroth.

 

➡️ Úľ Langstroth

Úľ Langstroth (na obrázku nižšie) je dnes najbežnejším používaným štýlom a je obľúbeným u nových včelárov. Dizajn si dal patentovať reverend Lorenzo Langstroth v polovici 19. storočia a jeho súčasťou sú odnímateľné rámy, do ktorých včely zabudujú plást. Langstrothské úle pozostávajú z boxov, ktoré sa naukladajú na seba.

Úľ sa skladá z nasledujúcoch častí:

 • vonkajší / teleskopický kryt – udržuje celý úľ v suchu, chráni pred dažďom. Podobne ako strecha na dome.
 • vnútorný kryt – je medzi horným boxom a vonkajším krytom. Poskytuje izoláciu a zabraňuje prilepeniu rámov k vonkajšiemu krytu. Môže sa použiť na únik včiel pri zbere medu.
 • nízka nástavka – nízke nástavky sú najčastejšie používanou veľkosťou na výrobu medu.
 • Queen Excluder – umožňuje priechod iba včelám robotniciam, pričom kráľovnú a trúdy drží ďalej od medu. Toto je voliteľné vybavenie, ktoré bráni kráľovnej v kladení vajíčok do medových nástaviek. Nie každý včelár používa tento vylučovač.
 • rámy – odnímateľné rámy (drevené alebo plastové) sadnú do boxov. Dodávajú v rôznych veľkostiach, aby sa zmestili do troch rôznych veľkostí nástaviek. Včely si vo vnútri drevených rámov vytvárajú plást (často sa používa základ z včelieho vosku / plastový základ na navádzanie) V bunkách sa nachádzajú mladé včely, peľ, nektár a med.
 • základ – väčšina včelárov používa ako vodítko vo vnútri rámov základ z včelieho vosku (alebo z plastu). To pomáha povzbudiť včely, aby si vo vnútri rámov vytvorili plást.
 • chovná komora –  tiež sa volá hlboká nástavka alebo chovná skrinka – obsahuje väčšie rámy ako nízka. Kráľovná tu kladie vajíčka pre ďalšiu generáciu včiel. V tejto pôrodnici sa „zdravotné včely“ starajú o mláďatá.
 • úľové dno – základňa úľa. Spodné dosky sú k dispozícii ako pevné, alebo sieťované.

Langstrothov úľ môže obsahovať ľubovoľnú kombináciu troch veľkostí nástaviek: hlboké, stredné alebo nízke.

Langstrothov úľ

Langstrothov úľ

 

Ako získať včely?

Bez včiel nemôžete byť včelárom! Pred zakúpením včiel do úľa je dôležité mať všetko svoje vybavenie a úľ pripravené. A tu je návod, ako získať kolóniu včiel medonosných pre včelín.

 

➡️ Základy spoločenstva včiel

Včely medonosné sú spoločenský hmyz so štruktúrovanou spoločnosťou. Včelia kráľovná je najdôležitejšou včelou v úli, ale nemôže robiť všetku prácu sama! Včelia komunita napĺňa tri základné roly:

 • robotnice – sú samičky a sú zodpovedné za rôzne činnosti, ako je starostlivosť o kráľovnú a jej vajíčka, stavanie plástu, stráženie vstupu do úľa a zbieranie potravy.
 • trúdy – sú samce a ich jedinou zodpovednosťou je párenie s kráľovnou. Sú väčšie ako včely robotnice, ale menšie ako kráľovná.
 • kráľovná – je zodpovedná za všetky genetické vlastnosti v kolónii. Kladie vajíčka a je matkou všetkých.

Aby kolónia prežila, potrebuje všetky tri druhy včiel.

 

➡️ Kúpa včiel

Pre včelára začiatočníka je nákup včiel najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob založenia včelína. Ak si chcete objednať včely, obráťte sa na miestne včelárske potreby alebo miestne včelárske združenie. Väčšina balení bude obsahovať kráľovnú, niekoľko robotníc a napájač naplnený cukrovým sirupom. Cestujú bezpečne v špeciálnej klietke. Dodávateľ včiel by vám mal poskytnúť informácie o inštalácii včiel do ich nového domova a predstavení včelej kráľovnej robotniciam. Najbežnejšou metódou predstavenia kráľovnej je použitie nepriamej metódy. Včely robotnice spoznávajú novú kráľovnú, keď sa pomaly prehrýzajú potravou v klietke.

Plastové klietky so včelami

Plastové klietky s kráľovnou a robotnicami

 

Včely môžete kúpiť aj vo forme oddelkov. Oddelok je kolónia polovičnej veľkosti. Najbežnejšia veľkosť je 5 plástov, kráľovná a plody (malé včely). Najlepšie je oddelky kúpiť počas júna alebo začiatkom júla, čo je doba s kvalitnými znáškovými podmienkami.

 

➡️ Odchyt roja

Zhluky včiel, ktoré sa občas vidia vo voľnej prírode, sa nazývajú roje. Včely si často rozdelia svoje kolónie, pretože rastúca kolónia potrebuje viac priestoru. Rojenie je prirodzenou tendenciou včiel medonosných a vyskytuje sa najčastejšie na jar. Zber roja nie je ťažký, pretože včely bývajú mierne. Bez ohľadu na to vždy noste správne oblečenie. Môže byť tiež dobrý nápad nosiť so sebou cukrovú vodu a / alebo dymák na upokojenie zle naladených včiel.

Včely na konároch stromov je možné zbierať odrezaním konára a jeho jemným umiestnením alebo trasením vo vnútri nádoby. Včely na rovnom povrchu alebo stĺpiku plotu je možné viesť do nádoby jemným posúvaním kusom kartónu, alebo pomocou lopatky. Môžu byť tiež nasmerované fúkaním dymu za nimi, čo ich povzbudí, aby sa pohybovali v opačnom smere (smerom k nádobe). Včely premiestnite z nádoby do úľa jemným trasením.

Niekedy však to čo je zadarmo nie je zákonite lepšie. Divé včely môžu byť nositeľmi chorôb alebo majú slabý genetický materiál. Kráľovná mohla byť zranená alebo zabitá a je často ťažké ju nájsť medzi divými včelami. Ďalším problémom založenia včelstva z roja je stará matka. S rojom odlieta stará kráľovná, ktorá bola z domáceho úľa vystrnadená novou, mladou kráľovnou. Niekedy je tak stará, že sa nedožije ani nasledujúcej jari. So starou matkou riskujte aj nízky výnos medu. Preto myslite dopredu a hneď po odchyte roja si kúpte novú kráľovnú a matky vymeňte, najneskôr do jeseň.

 

Spravovanie včelína

Všeobecná údržba vyžaduje v teplých mesiacoch pravidelné kontroly, aby ste sa uistili, že vaša kráľovná kladie vajíčka, robotnice budujú sklady medu a vaša kolónia má dostatok priestoru na rozšírenie. V chladných mesiacoch sa kolónia zhlukuje a stravuje sa v medových skladoch, čo nastáva, až keď je teplota nad bodom mrazu, aby sa eliminovali straty. Počas tejto doby sa neodporúča vykonávať inšpekcie, aby sa zabránilo úniku vzácneho tepla z úľa. Čas a štýl riadenia bude závisieť od vášho podnebia, štýlu úľa a vašich konkrétnych včiel. Všetky kolónie sú jedinečné a každý včelár bude mať inú skúsenosť.

 

Zber medu

Len čo si založíte svoje včelstvo, je čas začať zbierať vlastnú zásobu medu! Tu je niekoľko rád a vecí, ktoré je potrebné zvážiť.

Mať nekonečný zdroj medu priamo vo vašej záhrade môže znieť luxusne, ale mnoho nových včelárov má nerealistické očakávania týkajúce sa výroby medu. Napríklad včely vo väčšine regiónov nerobia med celoročne a pre mnohých z nás to bude až v druhom roku, keď budú mať včely prebytočný med. Navyše množstvo medu, ktoré vaša kolónia vyprodukuje, závisí od toho, kde sa nachádza. Ak žijete v oblasti bez prístupu k množstvu kvetov počas celej jari, leta a jesene, výroba medu nemusí byť dosť veľká na to, aby ste sa o ňu mohli podeliť. Ale, akonáhle sa kolónia rozbehne, na med sa oplatí čakať!

Pomerne pracovitým procesom včely vyrábajú med z rastlinného nektáru. Výsledný med sa skladuje v úli a používa sa počas chladného počasia alebo sucha ako zdroj potravy pre úľ. Našťastie včely veľmi tvrdo pracujú a často vyrábajú viac medu, ako potrebujú, čo umožňuje včelárom zber prebytkov. Včelár môže v priemere očakávať, že zo zdravej kolónie v úrodnej oblasti vyprodukuje každý rok asi 20 kg medu. Množstvo sa však môže z roka na rok a z miesta na miesto dosť líšiť.

Zber medu

 

➡️ Praktické tipy pred zberom

Na zber medu sa pripravte správnym oblečením a vybavením. Ak je to možné, najskôr to niekoľkokrát absolvujte so skúseným včelárom, aby ste sa dostali na kĺb zhromažďovania medu. Včely vedia, že ich zimné prežitie závisí od zdroja potravy a nebudú zvlášť horlivé vzdať sa úrody!

Buďte pripravení a neskúšajte urýchliť proces zberu medu. Jemné, pokojné pohyby –  nie veľké, prehnané – pomôžu udržať včely v pokoji. Uistite sa, že nemáte na sebe žiadne parfumy, kolínske vody, vody po holení atď., Pretože to bude lákať zvedavé včely, aby k vám prileteli, a bude sa vám tým ťažšie pracovať.

 

💡 Dôležité! NIKDY nemanipulujte so včelami, ak existuje možnosť alergickej reakcie. Vždy je dobré mať po ruke aj epipén, pre každý prípad.

 

➡️ Zbieranie plástov z úľa

Na produkciu medu dávajú včelári silným kolóniám extra úľové boxy, ktoré sa nazývajú „nástavky“. Tieto boxy obsahujú rámy preformovaného plástu. Potom, čo včely nástavku naplnia a plást zalepia voskom, je pripravený na zber. Pamätajte, že z úľa nesmiete brať všetok med – nechcete predsa, aby vaše včely cez zimu hladovali! Vezmite iba prebytok alebo to, čo je v extra nástavke. Včelári často používajú na upokojenie včelstva dymáky, ale príliš veľké množstvo dymu počas zberu môže ovplyvniť chuť medu.

 

➡️ Extrakcia medu

Po vybratí nástavky z úľa a jej prenesení na miesto chránené pred včelami môžete začať proces extrakcie:

 • Horúci nôž sa používa na odrezanie voskových viečok z buniek plástu. Tieto voskové obaly sa dajú použiť na výrobu sviečok, takže ich nevyhadzujte! Po odstránení viečok môžete začať oddeľovať tekutý med od plástu.
 • Extraktor medu – elektrický alebo manuálny – využíva odstredivú silu na oddelenie tekutého medu od plástu bez jeho poškodenia. Toto umožňuje včelárovi znovu použiť rám s prázdnym plástom v nástavke.
 • Prípadne je možné plást vystrihnúť z rámu, rozdrviť a prepasírovať cez gázu. Včelí vosk je možné použiť na sviečky alebo iné projekty.
 • Po extrakcii alebo precedení sa tekutý med nechá niekoľko dní usadiť v uzavretej nádobe a potom je pripravený na plnenie do fliaš.

 

💡 Med môžete plniť aj do takýchto pohárov ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

Bežní včelí škodcovia a choroby

Zdravie včiel je veľmi dôležitou súčasťou úspešného včelárenia. Ponúkame vám informácie o najbežnejších škodcoch a chorobách včiel a o tom, ako s nimi nakladať vo včelíne.

Mŕtva včela

 

➡️ Syndróm kolapsu včelstiev

V zime roku 2006 začali včelári hlásiť straty včelstiev oveľa väčšie ako normálne. Tieto kolónie náhle zlyhali, pričom väčšina robotníc zmizla z úľa a kráľovná a hŕstka mladých včiel boli ponechané samy na seba. Tento jav sa začal nazývať „syndróm kolapsu včelstiev“ (CCD). O možných príčinách CCD sa diskutuje dodnes. Vedci sa zhodujú, že porucha pramení z kombinácie problémov, naďalej však hľadajú definitívnu odpoveď.

 

➡️ Klieštik včelí

Klieštik včelí, alebo Klieštik zhubný napáda dospelé aj larválne včely, Oslabuje včely a v konečnom dôsledku skracuje ich životnosť. V skutočnosti sú klieštiky zabijakom včiel číslo 1 na celom svete kvôli svojej schopnosti šíriť včelie vírusy a choroby. Klieštik sa šíri ako “nežiaduci pasažier” na tele trúdov. Pre trúdov je charakteristické zalietavania do cudzích úľov a tak sa stávajú hlavnými prenášačmi parazita.

Nemôžete zabrániť svojej kolónii pred infekciou, ale môžete zachrániť svoju kolóniu pred kolapsom. Vo vojne proti klieštikom z rodu Varroa je k dispozícii veľa schválených spôsobov liečby. K dispozícii je niekoľko schválených syntetických chemikálií aj jemnejšie organické miticídy. ApiVar, Api-Life Var, Apiguard, Hopguard, kyselina mravčia a kyselina šťaveľová sú len niektoré z možností.

Každý typ liečby má svoje klady a zápory. Nájdite najlepšiu metódu, ktorá vyhovuje vášmu podnebiu a vašej včelárskej filozofii. Potom sledujte hladiny klieštikov vo vašej kolónii. Ak váš úľ potrebuje ošetrenie, urobte to čo najskôr.

Klieštik včelíVarroa destructor

Klieštik včelí (Varroa destructor)

 

➡️ Pesticídy

Pesticídy sú účinné pri ničení hmyzích škodcov, ale včely, motýle a iný užitočný hmyz, od ktorého závisí aj naše bytie, sú na pesticídy chúlostivé. Žiaľ, pesticídy niekedy končia v našej pôde a vode a kontaminácia má vplyv na naše opeľovače.

Pokračujú debaty o skutočnom rozsahu vplyvu pesticídov na včely. Aby ste chránili svoju kolóniu pred poškodením, vyhnite sa používaniu pesticídov na kvety a plodiny, s ktorými môžu včely prísť do styku – alebo ak je ich použitie potrebné, nepoužívajte ich, keď sú rastliny rozkvitnuté. Nezabudnite si tiež prečítať štítky pesticídov a dodržiavať uvedené pokyny, aby ste predišli zbytočnému úhynu včiel.

 

➡️ Mor včelieho plodu

Mor včelieho plodu spôsobujú baktérie lariev Paenibacillus, ktoré ničia uzavreté znášky včiel. Toto ochorenie je veľmi nákazlivé a môže sa ľahko šíriť po celom úli a z jednej kolónie do druhej. Spóry baktérií môžu žiť vo včelárskom vybavení, ako sú rámy a nástavky, po celé roky. Z tohto dôvodu môže byť nákup použitého vybavenia riskantný. V súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý liek na liečbu, hoci sa preukázalo, že antibiotiká túto chorobu spomaľujú. Kvôli pretrvávaniu baktérií však nejde o dlhodobé riešenie. Niektoré štáty požadujú úplné zničenie infikovaných kolónií.

 

Zazimovanie včiel

Potrebné množstvo prípravy na zimu závisí od vašej klímy. Silná a zdravá kolónia so dostatočnými zimnými zásobami potravy môže vo väčšine regiónov prežiť sezónu bez problémov. Pred príchodom zimy sa ubezpečte, že sú vaše kolónie dobre kŕmené s dostatočnými zásobami. Zatvorte väčšinu vchodov z úľa, aby ste zabránili studenému prievanu a myšiam. Ak žijete v regióne s tuhými zimami, môžete úle zabaliť. Pamätajte však, že vetranie je pre včely veľmi dôležité – a to aj počas zimy.

Tu zohráva veľkú úlohu miestna komunita včelárov. Aký typ zimnej prípravy používajú ostatní včelári vo vašom regióne? Stretávajú sa s problémami s inými chorobami alebo škodcami? Konzultácia s nimi vám pomôže pri predchádzaní problémom s vašou kolóniou.

Zazimované úle

Zazimované úle

 

Zopár fascinujúcich včelích faktov na záver…

Iste viete, že včely opeľujú naše plodiny a dávajú nám med. Ale v tomto bzučiacom hmyze je toho oveľa viac.

✅ 1.  Bodnutie včelou má svoje benefity

Toxín vo včelom jede nazývaný melittín môže zabrániť HIV. Melittín môže zabíjať HIV tým, že vypichne otvory do ochranného obalu vírusu. (od normálnych buniek sa iba odrazí a nechá ich bez ujmy.) Včelie bodnutie môže tiež zmierniť bolesť spôsobenú reumatoidnou artritídou. Molekuly vo včelom jede zvyšujú hladinu glukokortikoidu, protizápalového hormónu v našom tele.

✅ 2. Včely pracujú tvrdšie ako my

Počas chladnejších období môžu včely robotnice žiť deväť mesiacov. Ale v lete len zriedka vydržia dlhšie ako šesť týždňov – doslova sa upracujú k smrti.

✅ 3. Ich mozog vzdoruje času

Keď starnúce včely vykonávajú prácu zvyčajne vyhradenú pre mladších členov, ich mozog prestáva starnúť. V skutočnosti ich mozog starne opačne. (Predstavte si, že keď sa pri jazde na trojkolke nebudete cítiť iba mlado – ale váš mozog v skutočnosti začne „tikať“ ako u mladšej osoby.) Vedci z Arizonskej štátnej univerzity veria, že tento objav nám môže pomôcť spomaliť nástup demencie.

✅ 4. Včely menia medicínu

Na posilnenie svojich úľov používajú včely živicu z topoľov a vždy zelených stromov, ktorá sa nazýva propolis. Je to v podstate lepidlo na úle. Aj keď ho včely používajú ako tesniaci materiál, ľudia ho používajú na potlačenie baktérií, vírusov a plesní. Propolis odobratý z úľa môže zmierniť opary, rany, opary, boľavé hrdlo, dutiny a dokonca aj ekzémy.

✅ 5. Včely vedia rozoznať ľudské tváre

Včely rozoznávajú tváre rovnako ako my. Zoberú časti – ako obočie, pery a uši – a dávajú ich dohromady tak, aby vytvorili celú tvár. Nazýva sa to „konfiguračné spracovanie“ a môže pomôcť počítačovým vedcom vylepšiť technológiu rozpoznávania tváre, uvádza The New York Times.

✅ 6. Včely majú Vikingom podobné navigačné techniky

Včely používajú Slnko ako kompas. Ale keď je zamračené, navigujú polarizovaným svetlom a pomocou špeciálnych fotoreceptorov nachádzajú miesto Slnka na oblohe. Vikingovia možno použili podobný systém: V slnečných dňoch navigovali slnečnými hodinami, ale v zamračených dňoch im slnečné kamene – kúsky kalcitu, ktoré fungujú ako polaroidový filter – pomohli udržať kurz.

✅ 7. Včely dokážu vyriešiť matematické problémy

Predstavte si, že je víkend a je čas vybaviť veci. Musíte navštíviť šesť obchodov a všetky sú na šiestich samostatných miestach. Aká je najkratšia vzdialenosť, ktorú musíte prejsť pri návšteve všetkých šiestich? Matematici to nazývajú „problém obchodného cestujúceho“ a niektoré počítače môžu dokonca zamrznúť. Ale pre včely je to hračka. Vedci z londýnskej Royal Holloway University zistili, že včely lietajú najkratšou možnou cestou medzi kvetmi. Zatiaľ sú to jediné zvieratá, o ktorých je známe, že tento problém vedia riešiť.

✅ Včely nám môžu pomôcť chytiť sériových vrahov

Sérioví vrahovia sa správajú ako včely. Trestné činy páchajú blízko domova, ale dosť ďaleko na to, aby susedom neboli podozriví. Podobne včely zbierajú peľ v blízkosti svojho úľa, ale dosť ďaleko na to, aby ich úle predátori nenašli. Vedci študovali správanie včiel aby pochopili, ako táto „nárazníková zóna“ funguje a vytvorili niekoľko algoritmov. Ich objavy vylepšili počítačové modely, ktoré polícia používa na nájdenie zločincov.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.