Ako pestovať kvet Cyklámen vonku aj v byte

Georgina Babinová Téma 16. marca 2021 0

Cyclamen persicum, perzský cyklámen pochádza z Blízkeho východu a prirodzene rastie v krajinách ako Palestína, Sýria, Izrael, Grécko, Turecko, Tunisko, a dokonca aj na stredomorských ostrovoch Rhodos, Cyprus a Sicília. Nie však v Iráne, starobylej Perzii, ako naznačuje jeho botanický názov! V Európe sa objavil na konci 16. začiatkom 17. storočia a najskôr dobyl Francúzsko … alebo to bola Veľká Británia? Existujú rôzne názory …

Cyklámen sa bežne pestuje ako črepníková rastlina a umiestňuje sa do dekoratívnych nádob alebo košov ako výrazný akcent interiéru. Rastie však dobre aj v krytých vonkajších prostrediach, ako sú balkóny a terasy. Cyklámen je vítaným osviežením v chladnejších mesiacoch, keď je v kvete tak málo iných rastlín. A jeho pestovanie vôbec nie je zložité.

Blumfeldt Luxflor, kvetináč, 55 x 50 x 55 cm, tmavosivý (GDW11-Luxflor-55.50)
149,90 €
Samozavlažovací Plastia Mareta 30 hnedá, závesný, pr. 30 cm
6,55 €
Samozavlažovacia žardina Plastia Siesta záves 25 cm čokoláda
5,80 €
Prosperplast Rato Round 20 cm, umbra DRTUS200L
3,40 €

Pozrieť ďalšie

 

Cyklámen – charakteristika

Cyklámen je rod asi 20 hľuzovitých trvaliek pestovaných pre ružové a biele kvety, ktoré sa objavujú v čase, keď kvitne veľmi málo ďalších rastlín. Niektoré druhy kvitnú od septembra do decembra, iné od decembra do marca. Väčšina dorastá do výšky asi 10 cm, aj keď už zavedené hľuzy môžu dosiahnuť veľkosť taniera a priniesť desiatky kvetov. Aj keď všetky cyklámeny tvoria hľuzy, patria do rovnakej rodiny ako prvosienky.

Cyklámen (Cyclamen persicum) je drobná kvitnúca rastlina, ktorá má sladko voňajúce, malé (1,5 až 2 cm) kvety na dlhých stonkách, ktoré sa tiahnu až nad lístie. Je to hľuzovitá trvalka, čo znamená, že počas letného obdobia vegetačného pokoja odumiera do svojich silných koreňov (hľúz) a potom každú jeseň znova narastie. Jej kvety sú v odtieňoch ružovej, fialovej, červenej a bielej. Listy v tvare srdca sú stredne zelené, často so strieborným mramorovaním. Bežne sa pestuje ako izbová rastlina a je obzvlášť obľúbená počas zimných sviatkov, keď nájdete cyklámen kvitnúci na policiach v záhradných centrách a supermarketoch.

Ružové a červené cyklámeny

 

Pestovanie a starostlivosť o cyklámen v interiéri

Cyklámen, ktorý sa pestuje v interiéroch bol vyšľachtený z Cyclamen persicum a pri snahe o väčšie kvety sa stratila veľká časť elegancie tohto druhu. To sa teraz do istej miery napráva. Divoký C. persicum je oveľa menší, ale je tiež podstatne voňavejší. Pred zakúpením sa oplatí rastlinu ovoňať, aby ste skontrolovali jej vôňu. Ružové, fialové a biele sú často najvoňavejšie a šarláty najmenej.

 

Pestovanie

Všetky rastliny cyklámenov majú potenciál vydržať roky, ale v interiéri to môže byť aj len niekoľko týždňov. Je to do značnej miery spôsobené problémami s ich polohou alebo polievaním. Darí sa im na svetlom a vzdušnom mieste, takže pobyt na konferenčnom stolíku v tmavom rohu obývačky rýchlo vedie k problémom. Keď sú ochudobnené o svetlo, nové listy sú menšie a rastú na dlhších stopkách. Staršie listy žltnú a nové kvety sú oveľa bledšie ako zvyčajne. Ideálna teplota pre cyklámen je asi 10 ° C, preto je najlepšie nechať ho čo najviac v nevykurovanej miestnosti.

Pretože cyklámen je veľmi citlivý na hnilobu, je dôležité, aby sa voda nezhromažďovala okolo základne lístia. Rastliny sa žiaľ často sadia s hľuzou pod pôdou, čo znemožňuje správne zalievanie. Vďaka tomu môže dôjsť k hnilobe, najmä v nevetranej miestnosti, takže rastlina skolabuje. Najlepším spôsobom polievania je počkať, kým rastlina nie je takmer suchá, alebo nezačne vädnúť, potom črepník postavte na 30 minút do vody, alebo kým nebude pôda nasiaknutá.

Hneď ako sa objavia odumreté kvety a listy, odstráňte ich. Otočte stonky a potom ich prudko zatiahnite, aby ste ich čisto oddelili od základne. Vyvarujte sa ich rezaniu, pretože pne, ktoré po nich zostanú, budú hniť a môže sa to rozširovať. Každých pár týždňov použite tekuté hnojivo s vysokým obsahom draslíka, napríklad paradajkové hnojivo, ktoré napomáha kvitnutiu.

 

Rozmnožovanie

Ak množíte interiérové rastliny cyklámenov, budete musieť zhromaždiť semená. Dá sa to urobiť tak, že sa kúsky nylonových pančuchových nohavíc omotajú okolo hlavičiek so semenami pred ich dozretím. Ďalším bežným spôsobom zberu semien je umiestňovanie papierových vriec nad hlavičky, ale keďže cyklámenové semená sú malé, túto metódu je ťažké realizovať bez ich poškodenia.

Zber semien cyklámenov je možné vykonať aj odstránením toboliek so semenami pred úplným dozretím a ich roztvorením. Ak ich však zberáte príliš skoro, nemusí byť semeno životaschopné. Nezrelé vyvíjajúce sa tobolky cyklámenových rastlín sú na dotyk tvrdé a pevné, keď ich jemne stlačíte medzi prstami. Keď dozrejú, po stlačení zmäknú a trochu a poddajú.

 

➡️ Semienka cyklámenu

Ako izbové rastliny cyklámeny buď príliš často nechajú zvädnúť svoje hlavičky, aby prešli do semena, alebo dlho neprežijú. Po zvädnutí kvetov sa stonky kvetov predĺžia a zvlnia, špirálovite alebo klenbovite smerom dole k pôde. Niektorí popisujú tieto stočené stonky ako hady. Na konci každej stonky sa vytvorí okrúhla tobolka so semenami. V závislosti od odrody môžu tieto kapsuly obsahovať 6 – 12 semien.

Vo voľnej prírode sa môžu semená cyklámenov samo-zasiať. Spôsob, akým sa stonky skrúcajú alebo klenú nadol k pôde, je prirodzený spôsob, ako jednoducho uložiť semená na zem. Keď sú tobolky zrelé, na vrchu sa rozdelia a semená uvoľnia. Sú pokryté lepivou, sladkou látkou, ktorá priťahuje mravce, iný hmyz, vtáky a malé cicavce. Malé stvorenia vezmú semienka, zjedia sladkú látku a potom ich spravidla opustia. Toto je prírodný spôsob rozmnožovania nových rastlín.

Semienka cyklámenu a tobolka

 

➡️ Ako zasadiť semienka?

Cyklámen najradšej rastie v organicky bohatej, dobre priepustnej pôde s mierne kyslým pH. Pri interiérových rastlinách môžete použiť bežnú zmes, ale potom do pôdy primiešajte rašelinu, aby ste zvýšili jej kyslosť. Výsadba cyklámenových semien si vyžaduje črepníky s hĺbkou 7,5 až 10 cm. Do každého kvetináča zasaďte asi 20 semien a zakryte ich jemnou vrstvou väčšieho množstva zeminy. V prírode cyklámenové semená klíčia na jeseň a v zime, čo znamená, že to majú radi chladné a tmavé. Kvetináče umiestnite na chladné miesto, ideálne okolo 15 ° C, a zakryte ich niečím, čo úplne zablokuje svetlo.

Klíčenie môže trvať až niekoľko mesiacov. Akonáhle semená vyklíčia, odstráňte kryt a črepníky postavte pod pestovateľské svetlá. Rastliny udržujte v chlade – cyklámen rastie v zime. Ako sa zväčšujú, prerieďte ich a podľa potreby presaďte do väčších kvetináčov. Keď príde leto, uložia sa k spánku, ale ak sa vám podarí udržať ich po celý čas v chlade, budú rásť aj v lete. Ale v prvom roku pravdepodobne neuvidíte žiadne kvety.

 

Starostlivosť

Doprajte cyklámenom jasné, nepriame svetlo v zime, keď rastlina aktívne rastie. V lete, keď je v pokoji, je najlepšie udržiavať cyklámen na chladnom a tmavom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu.

Cyklámeny na parapete

 

➡️ Polievanie

Ak sú prítomné listy, rastlina aktívne rastie. Počas tohto obdobia zalievajte, kedykoľvek je pôda suchá. Dajte pozor, aby sa na listy alebo korunu rastliny (časť, kde sa stonka stretáva s koreňmi), nedostala voda, ktorá by mohla spôsobiť hnilobu. Zatiaľ čo je rastlina v pokoji (stráca väčšinu alebo všetky listy), zalievajte ju len zriedka, aby ste zabránili úplnému vyschnutiu pôdy.

Ak pestujete v kvetináči na zalievanie sa vám zídu takéto alebo podobné krhličky:

 

➡️ Teplota a vlhkosť

Rastliny nemajú rady extrémne horúčavy, prievan alebo suchý vzduch. Najlepšie sa im darí v klíme ktoré kopíruje ich pôvodné prostredie. Preferujú teploty v noci medzi 4 a 10 stupňami Celzia a cez deň medzi 15 až 20 stupňami Celzia. Vysoká vlhkosť vzduchu, najmä počas zimy, je rozhodujúca. Na zvýšenie vlhkosti udržujte rastlinu na podnose naplnenom vodou a okruhliakmi a dávajte pozor, aby sa kvetináč nedotýkal vody (pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov).

Ak ste svoju rastlinu na leto premiestnili do exteriéru, vráťte ju späť do interiéru skôr, ako sa počasie ochladí. Dobrým pravidlom je priniesť ju dovnútra, zatiaľ čo teplota je stále príjemná pre otvorenie okien.

 

➡️ Hnojenie

Spravidla sa odporúča kompletné hnojivo pre izbové rastliny – cyklámeny, napríklad 10-10-10 alebo 20-20-20. Hnojte každé 3-4 týždne. Rastlinám so žltnúcimi listami môže prospieť kompletné hnojivo pre izbové rastliny s prídavkom železa. Na podporu a predĺženie kvitnutia začnite na začiatku zimy rastliny hnojiť hnojivom s vysokým obsahom fosforu, napríklad 4-20-4, rovnako keď sa začnú rozvíjať kvety. Cyklámenové rastliny obľubujú mierne kyslú pôdu a raz ročne im môže prospieť kyslé hnojivo. Príliš veľa hnojiva môže spôsobiť bujné lístie, ale málo kvetov. Cyklámen kvitne v zime a potom zvyčajne okolo apríla prejde do vegetačného pokoja. V apríli, keď rastlina začne byť nečinná, prestaňte s hnojením.

💡 Tipy na hnojivá na kvety a izbové rastliny ⤵️

 

➡️ Presádzanie

Pri prvom presádzaní cyklámenu vyberte kvetináč, ktorý okolo hľuzy ponechá asi centimeter voľného miesta. Vložte hľuzu do substrátu tak, aby mierne vytŕčala z pôdy. Cyklámen by sa mal presádzať každé dva roky. Môžete presádzať, kým je rastlina v lete v pokoji.

Novú nádobu čiastočne naplňte zeminou. Potom vyberte hľuzu z pôvodného črepníka a starú zeminu odhrňte, ale neoplachujte ju. Vložte hľuzu do nového kvetináča, takže jej vrchol je asi 5 cm od okraja. Prikryte ju zeminou. Kvetináč položte na zvyšok leta na tienisté a suché miesto. Začnite ju polievať okolo septembra a najneskôr v októbri by ste mali začať vidieť prichádzať nový prírastok.

 

💡 Nechajte sa inšpirovať týmito atraktívnymi možnosťami ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

Pestovanie a starostlivosť o cyklámen v exteriéri

Otužilý cyklámen rozžiari vašu záhradu efektnými pahorkami striebristo-bieleho lístia a listami v tvare srdca, ktoré sa objavujú na jeseň a trvajú, až kým rastlina neskoro na jar neusne. Koncom zimy a skoro na jar sa objavujú sýto ružové kvety. Dostupné sú aj odrody kvitnúce na jeseň.

Aj keď táto rastlina vyzerá jemne, cyklámen je odolný a mocný a ľahko sa pestuje. Rastlina sa dobre znáša s inými rastlinami, ako sú napríklad čemerica, zbehovec alebo trillium. Jej pestovanie vonku je jednoduché, pokiaľ sa budete riadiť niekoľkými všeobecnými zásadami. Cyklámen sa ťažko množí zo semien, ale hľuzy môžete vysadiť koncom leta alebo začiatkom jesene. Vysádzajte hornou časťou hľuzy tesne pod povrch pôdy. Medzi každou hľuzou ponechajte 15 – 25,5 cm.

Odolný cyklámen toleruje chladné podnebie a mrazivé zimy. Táto rastlina však neprežije tam, kde sú letá horúce a suché. Otužilý cyklámen rastie v takmer akomkoľvek type voľnej, dobre priepustnej pôdy. Pred výsadbou do pôdy zamiešajte niekoľko centimetrov mulču, kompostu alebo iných organických látok, najmä ak je vaša pôda hlinitá alebo piesčitá.

Hľuza cyklámenu

 

Starostlivosť

Starostlivosť o cyklámen je jednoduchá a rastlina potrebuje minimálnu údržbu, aby vyzerala čo najlepšie. Na jar a v lete ju pravidelne zalievajte, ale nepremáčajte ju, pretože hľuzy môžu hniť v podmáčanej pôde. Na jeseň odstráňte prebytočné listy a zvyšky z rastliny. Aj keď ľahká vrstva mulču alebo listov chráni korene pred zimným chladom, zároveň zabraňuje aj prístupu svetla. Koncom leta rozdeľte hľuzy, ale nerušte staré hľuzy, ktoré môžu dorásť až do veľkosti taniera a každoročne vyprodukovať stovky kvetov. Jedna hľuza môže niekedy žiť aj niekoľko generácií.

 

Ako sa starať o cyklámen po odkvitnutí

Po odkvitnutí cyklámen prejde do pokojového stavu. Prechod do nečinného stavu vyzerá veľmi podobne ako odumieranie rastliny, pretože listy žltnú a opadávajú. Nie je mŕtvy, iba spí. Správnou starostlivosťou mu môžete pomôcť cez vegetačný pokoj a za pár mesiacov znova zakvitne. (Upozorňujeme, že cyklámen vysadený vonku prejde týmto procesom prirodzene a na opätovné kvitnutie nepotrebuje osobitnú starostlivosť.) Pri starostlivosti o cyklámen po odkvitnutí nechajte listy odumrieť a rastlinu prestanete zalievať, hneď ako uvidíte príznaky, že listy odumierajú. Rastlinu umiestnite na chladné, trochu tmavé miesto. Ak chcete, môžete odstrániť akékoľvek odumreté lístie. Rastlinu nechajte dva mesiace tak.

Rastlina vyžaduje počas leta pokoj, aby mal koreň hľuzy čas na opätovné energizovanie sa pre nadchádzajúce obdobie kvitnutia :

 • zalievanie postupne redukujte keď listy začnú vädnúť a žltnúť. pomocou nožníc odstráňte všetky zostávajúce odumreté a odumierajúce lístie
 • hľuzu vložte do nádoby s hornou polovicou hľuzy umiestnenou nad povrchom pôdy
 • nádobu umiestnite do chladnej a tienistej miestnosti mimo jasného alebo priameho svetla
 • uistite sa, že rastlina nie je vystavená mrazu
 • eliminujte vodu a hnojivo počas obdobia nečinnosti – zvyčajne šesť až osem týždňov
 • akonáhle uvidíte nový prírastok niekedy medzi septembrom a decembrom, premiestnite cyklámen na jasné slnečné svetlo a rastlinu dôkladne zalejte
 • udržujte cyklámen v chladnej miestnosti s dennými teplotami medzi 16 a 18 ° C a nočnými teplotami okolo 10 ° C
 • hnojte rastlinu mesačne tekutým hnojivom pre rastliny v interiéroch
 • ideálne je, aby cyklámen znova zakvitol v strede zimy, keď sú podmienky tak akurát

 

Potencionálne problémy cyklámenu

Informovaní zákazníci kupujú rastliny cyklámenu, keď sú nabité púčikmi, aby si mohli doma dlho vychutnávať krásu záplavy kvetov. Púčiky, ktoré sa neotvárajú, vedú k sklamaniu.

Zvädnutý cyklámen

 

➡️ Prečo sa cyklámenové puky neotvárajú?

Dnešné hybridy cyklámenov sú väčšie a živšej farebnosti ako kedykoľvek predtým. Niektoré z nich majú aj úžasnú sladkú vôňu. Tieto krásne rastliny sú trochu náročné na udržiavanie, ale stoja za tú trochu viac úsilia. Nedodržanie ich požiadaviek na vlhkosť a teplotu môže spôsobiť, že sa puky neotvoria.

V pôvodnom podnebí kvitnú cyklámenové kvety počas miernych stredomorských zím, keď si užívajú chladné teploty. Ideálne denné teploty sú medzi 15 až 18 ° C, nočné okolo 10 ° C. Moderné hybridy umožňujú tieto teploty trochu natiahnuť, ale aj tak radšej zostávajú v chlade. Zároveň uprednostňujú nepriame svetlo, preto ich nikdy nedávajte do jasného okna. Ak si nie ste istí, či máte priame alebo nepriame slnečné svetlo, pozrite sa na tieň za rastlinou. Priame svetlo vrhá ostrý tieň, zatiaľ čo nepriame svetlo vytvorí nejasný tieň, ak vôbec nejaký.

Cyklámen je náročnejší na potrebu polievania ako väčšina rastlín. Naučili sme sa zalievať naše rastliny v kvetináčoch, keď je pôda suchá v hĺbke asi 2,5 cm. Avšak cyklámen chce vodu, keď je povrch pôdy suchý. Keď rastlinu zalievate, nenamáčajte korunu ani stred rastliny. Ak nie je miesto na zalievanie rastliny bez toho, aby ste korunku namočili, vložte kvetináč do misky s vodou a nechajte ho nasávať vlhkosť zo dna asi 15 minút.

Rovnako ako u väčšiny rastlín, aj v tomto prípade by ste mali mať zvädnuté kvety odstrániť. To ich povzbudzuje k voľnejšiemu a dlhšiemu obdobiu kvitnutia. Je najlepšie použiť nožnice a odstrihnúť ich čo najbližšie k spodnej časti.

 

➡️ Roztoče a nekvitnúci cyklámen

Ak ste splnili všetky požiadavky a puky vašich cyklámenov sa neotvoria, odpoveďou môžu byť roztoče cyklámenové. Tieto maličké stvorenia útočia na širokú škálu kvitnúcich rastlín v skleníkoch, ale najviac spôsobujú škody na cyklámenových rastlinách. Spravia nájazd na nové rastliny vo vašom domove a šíria sa z rastliny na rastlinu.

Roztoče nevidíte voľným okom, ale môžete ich vidieť zoskupené okolo kvetných pukov pomocou lupy. Sú oranžové alebo ružové a mierne priehľadné a na rozdiel od iných roztočov, ktoré majú iba šesť nôh, cyklámenové roztoče majú osem. Samice kladú vajíčka okolo púčikov a keď sa vyliahnu, larva vstúpi do púčikov, kde sa živí cmúľaním šťavy z neotvorených lupeňov. Napadnuté púčiky sa nikdy neotvoria.

Získať nad nimi kontrolu je veľmi ťažké, veľmi rýchlo sa šíria. Najlepším riešením je zlikvidovať napadnuté rastliny, aby ste ochránili ostatné rastliny vo vašej domácnosti. Ak sa rozhodnete cyklámen zachrániť, majte ho izolovaný a nástroje, ktoré na ňom používate udržujte čisté . Pri práci s napadnutými rastlinami noste zásteru a nechajte ju v miestnosti s rastlinou. Roztoče nereagujú ani na insekticídy.

Napadnuté púčiky odrežte z nekvitnúcich cyklámenov a vrchol rastliny ponorte do vedra s vodou s teplotou 40 ° C. Nechajte rastlinu pod vodou 15 až 30 minút a dbajte na to, aby teplota vody zostala stabilných 40 stupňov. Po ponorení nechajte rastlinu izolovanú, kým si nebudete istí, že už na nej nie sú roztoče.

 

➡️ Žltnutie listov

Môže to byť normálne. Cyklámen pochádza z krajín Stredomoria, kde sú mierne zimy a letá mimoriadne suché. Mnoho stredomorských rastlín kvitne v zime a spí cez leto, aby nemuseli vynakladať úsilie prežiť suché podmienky. Keď listy na cyklámenoch žltnú, keď sa blíži leto, môže to jednoducho znamenať, že sa rastlina pripravuje na letný pokoj.

Nie je ľahké vrátiť cyklámen po dlhom letnom spánku opäť do rozkvetu, ale ak sa chcete pokúsiť vašu rastlinu cez leto zachrániť, nechajte listy zostať na mieste, kým samy neopadnú. To umožňuje hľuze absorbovať živiny z umierajúcich listov. Uložte kvetináč na letné mesiace do najchladnejšej miestnosti v dome. Na jeseň presaďte hľuzu do čerstvej zeminy. Zasaďte ju tak tak, aby trochu vrchu zostalo nad pôdou. Zalievajte mierne, kým sa nezačnú objavovať listy a potom udržujte pôdu neustále mierne vlhkú. Hnojte hnojivom pre izbovú rastliny určeným pre kvitnúce rastliny podľa pokynov na obale.

Skontrolujte teplotu a zalievanie. Vyššie teploty a nesprávna zálievka môžu tiež spôsobiť žltnutie listov. Cyklámen má rád mierne vlhkú pôdu. Na dotyk by mala byť vlhká, ale nikdy nie mokrá.

 

➡️ Škodcovia

Cyklámen je citlivý na obvyklý hmyz izbových rastlín, ktorý môže čiastočne spôsobiť aj žltnutie. Roztoče, vošky, červci a vlnatky môžu byť ošetrené insekticídnym mydlovým sprejom. Cyklámenové roztoče sú obzvlášť nepríjemný hmyz a pravdepodobne sa ich už nezbavíte. Napadnuté rastliny zlikvidujte, aby sa hmyz nerozšíril na ďalšie izbové rastliny.

Vošky na cyklámenových listoch

 

➡️ Vädnúci cyklámen

Ovisnuté listy cyklámenu môžu byť výsledkom prirodzeného procesu. Rastliny začínajú znova rásť na jeseň a aktívne rastú v zime. V čase, keď sa objaví letné horúčavy, rastliny pomaly odumierajú a nakoniec nebude existovať žiadna známka toho, že vôbec žili. Tento proces je prirodzený a môže mať za následok poklesnutie listov na cyklámene. Ovisnuté listy sú aj častým príznakom stresu z tepla alebo chladu.

Rastlina tiež uprednostňuje jasné, ale nepriame svetlo. Rastliny umiestnené v južnom okne alebo v horúcom prostredí záhrady môžu trpieť a naznačovať svoju tieseň vädnutím. Ovisnuté kvety sa vyskytujú, aj keď má rastlina príliš veľa vody. Cyklámen uprednostňuje vlhkú pôdu, ale nie mokré podmienky. Ak je zasadený do pôdy v exteriéri, uistite sa, že pôda dobre presakuje a ak sa tak nie je, pridajte štrkový alebo pieskový materiál na zlepšenie odtoku. Rastliny v kvetináčoch by mali mať tiež dobre priepustnú pôdu a niekoľko otvorov na dne črepníka.

U príliš vlhkých rastlín sa vyvinú ovisnuté listy a tiež hniloba koruny. To vedie k tomu, že jadro rastliny je napadnuté plesňovými chorobami a spôsobuje prípadný úhyn rastlín. Cyklámeny dobre reagujú na nadmernú vlhkosť a radi si nechajú postriekať listy, ale požadujú dobré vetranie, aby listy mohli rýchlo vyschnúť.

Zvädnutý cyklámen

 

➡️ Ako oživiť zvädnutý cyklámen

Cyklámen je ochotný odpustiť nesprávnu starostlivosť, za predpokladu, že ho neutopíte. Chorý cyklámen v kvetináči môže jednoducho potrebovať novú pôdu. Rastlina vychádza z hľúz a hľuzy v bahnitej pôde nasiaknu vodou a vytvoria sa na nich mäkké body. Rastlinu vyberte z pôdy a hľuzy opláchnite. Skontrolujte každú, či nie poškodená a vyraďte všetky s mäkkými miestami alebo sfarbením. Použite čerstvú, sterilnú pôdu a hľuzy znova zasaďte Pôdu udržiavajte vlhkú a na chladnom, nepriamo osvetlenom mieste.

Cyklámen v pokojovej fáze potrebuje o niečo menej vody, ako keď aktívne rastie. Polievanie zvyšujte koncom zimy až skoro na jar. Použite ¼ čajovej lyžičky (1 ml) hnojiva na izbové rastliny na 4 l vody zakaždým, keď polievate, od neskorej zimy až kým rastlina neprestane kvitnúť. Počas pokojovej fázy pozastavte hnojenie.

 

Je cyklámen toxický?

Cyklámen je nebezpečný pre domáce zvieratá aj ľudí. Vážnejšie príznaky zvykne spôsobovať u zvierat, malo by sa však v každom prípade uchovávať mimo dosahu malých detí. U domácich miláčikov aj u ľudí patria medzi príznaky otravy slintanie, zvracanie, hnačky a strata chuti do jedla. Medzi závažnejšie príznaky patrí abnormálna srdcová frekvencia, záchvaty alebo dokonca smrť. Ak máte podozrenie na otravu, okamžite kontaktujte lekára.

 

Vedeli ste že…

 • súčasný botanický názov „Cyclamen“ pochádza z latinčiny. Časť názvu „cycle“ odkazuje na takmer dokonalý kruh, ktorý kvety prezentujú, keď sú vzpriamené. Slovo pochádza zo starogréčtiny „κύκλος“ alebo „kuklos“. V mnohých jazykoch sa vedecký názov rastliny používa aj v bežnom jazyku, čo je pomerne zriedkavé!
 • je zaujímavé, že v určitých oblastiach Grécka nájdete recepty, ktoré predpisujú aby listy cyklámenu boli naplnené lahodnou plnkou. Ale buďte opatrní! Cyklámenové hľuzy sú toxické!
 • niektoré odrody cyklámenu sa používajú na výrobu vône, ktorá sa pridáva do parfumov. Je na pocit jemná a vlhká, podobná osviežujúcemu účinku plátku uhorky počas horúceho letného dňa.
 • jeho veselé malé kvietky majú okvetné lístky vyklopené nahor, ako sukňa Marylin Monroe na ikonickej fotografii „lietajúcej sukne“
 • V staroveku bol cyklámen uznávaný pre svoje terapeutické vlastnosti vďaka prítomnosti cyklamínu, horkej látky s účinkom preháňadlom. Bol to základný liek v homeopatii na depresie, skryté trápenia, alebo keď bol človek obrátený sám do seba ….

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.