Dracena – dokonalá interiérová rastlina, ktorej pestovanie zvládne aj začínajúci záhradkár

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 2

Dracena je obľúbená izbová rastlina pôvodom z Madagaskaru a ďalších ostrovov Indického oceánu. Pôvod názvu rastliny pochádza zo starovekého gréckeho slova drakaina alebo “dračica”, vďaka červenej gumovitej živici v stonkách dracény, ktorú prirovnávali ku krvi draka. Pred niekoľkými storočiami sa táto živica používala ako zubná pasta, farbivo aj liek. Dnes sa stále používa ako fermež a pri svetlotlači. Dracena je tiež známa ako Pieseň Indie a Pleomele. Starostlivosť o dracenu je pomerne jednoduchá a môže dokonca prežiť aj určité zanedbávanie. Pozornosť v miestnosti púta nielen jej dramatická zeleň s krásnymi farebnými vzormi, ale dracena zlepšuje aj kvalitu ovzdušia. Pravidelné utieranie hornej aj spodnej časti listov vlhkou handričkou dovolí rastline voľne vymieňať vzduch v miestnosti.

Vďaka svojim charakteristickým listom v tvare meča a minimálnym požiadavkám na starostlivosť, je dracena takmer dokonalá izbová rastlina. Prirodzene rastie iba v teplých podnebných pásmach. Hoci v prirodzenom prostredí dosahuje slušnú výšku, v interiéri je oveľa menšia. Napríklad Dracaena fragrans (Dracena voňavá), v tropických častiach Afriky dosahuje výšku až 15 metrov zatiaľ čo v interiéri je 1 – 1,8 m vysoká.

Kvetináč Strend Pro, na priesady, okrúhly 10,5×10,5×8,5 cm,
0,06 €
Prosperplast Rato Round 20 cm, umbra DRTUS200L
3,35 €
Samozavlažovacia žardina Plastia Siesta záves 25 cm čokoláda
5,70 €
Plastia Kvetináč samozavlažovací na stěnu Siesta sivý, 29 cm
5,99 €

Pozrieť ďalšie

 

Druhy dracén

Rodina dracén má viac ako 100 členov. Zatiaľ čo mnohé odrody sa pestujú ako izbové rastliny, množstvo odrôd prežije aj vonku. Niekoľko odrôd sa rozvíja do veľkých stromov, zatiaľ čo niektoré, napríklad tzv. Lucky Bamboo, zostávajú maličké. Dve z najpopulárnejších druhov sú dracaena fragrans (Dracena voňavá) a dracaena marginata (Dracena lemovaná).

 

Dracaena Marginata (Dracena lemovaná)

Obyčajne známa ako dracaena s červeným okrajom alebo Strom draka Madagaskaru, Dracaena marginata je stále zelená rastlina, ktorá pri správnej starostlivosti môže dorásť do výšky 2 – 4 metre a šírky 1 – 2 metre. Má tuhé purpurovo-červené listy a tenké, zakrivené stonky. Vzhľadom k tomu, že toleruje slabé svetlo, ale nie je mrazuvzdorná, často sa pestuje v interiéri.

Dracena marginata

Dracena marginata (Dracena lemovaná)

 

Dracaena fragrans massangeana (Dracena voňavá)

Bežne sa pestuje v interiéri. Jej cena je v porovnaní s ostatnými izbovými rastlinami nízka a je najlacnejšou odrodou dracén. Vyznačuje sa hustými, drevitými stonkami a dlhými popruhovitými listami. Napriek tomu, že mierne prirodzené osvetlenie je ideálne, toleruje aj slabé svetelné podmienky. Dracaena massangeana rastie pomaly, takže môže trvať dlhší čas kým zapadne do určitého priestoru, ale bez potreby veľkej starostlivosti.

Dracaena fragrans massangeana (Dracena voňavá)

Dracaena fragrans massangeana (Dracena voňavá)

 

Dracaena Reflexa

Bežne známa ako Pieseň Indie alebo pleomele, Dracaena reflexa je najbežnejším druhom dracén. Vďaka jej listom ide o jednu z vizuálne najatraktívnejších izbových rastlín. Nemôžete si nevšimnúť žlté pruhy na úzkych ostrých listoch tejto rastliny. Tejto adaptabilnej rastline sa darí vo vnútri alebo v čiastočne tienistom vonkajšom priestore, ako napríklad na terase.

Dracaena reflexa

Dracaena reflexa

 

Pestovanie

Dracenu umiestnite v interiéri pri jasnom, nepriamom svetle. Väčšina druhov toleruje slabšie svetelné podmienky, ale zaručene spozorujete zvýšený rast, ak presuniete rastliny na slnečnejšie miesta. Nedávajte ich na priame slnko pretože listy sa môžu spáliť. Tieto rastliny sú dokonale vhodné pre domáce a kancelárske podmienky, ale niekedy trpia nedostatkom vlhkosti. Ak špičky listov začnú hnednúť, postriekajte listy vodou každých pár dní alebo umiestnite črepník na podnos naplnený kamienkami a vodou. (Uistite sa, že hladina vody je pod spodným okrajom kvetináča, takže rastlina nevysáva príliš veľa vody.) Keď sa voda odparuje, vlhkosť okolia sa zvýši.

Črepník musí mať dobrú drenáž. Zvoľte hlinený kvetináč s drenážnymi otvormi, ktoré umožňujú pôde medzi zavlažovaním čiastočne vyschnúť, ale nedovolia, aby vyschla úplne. Vyberte črepník, ktorý je max. o jednu tretinu väčší ako koreňová lopta vašej rastliny. Naplňte jednu tretinu kvetináča substrátom, ktorý neobsahuje žiadny kompost alebo kôru. Umiestnite rastlinu do nádoby tak, aby horná časť koreňovej lopty bola približne o 2.5 cm pod hornou časťou kvetináča (takto môžete rastlinu polievať bez toho, aby voda pretekala cez okraj nádoby). Doplňte kvetináč pôdou. Dôkladne polejte rastlinu, vodu nechajte vsiaknuť a potom ju umiestnite na jej trvalé miesto.

 

Starostlivosť

Vo všeobecnosti je starostlivosť o túto rastlinku pomerne jednoduchá.

Dracena vo svojom prirodzenom prostredí

Takto vyzerá dracena vo svojom prirodzenom prostredí

 

Polievanie

Dracaena vyžaduje menej vody ako väčšina interiérových rastlín. Pôdu udržiavajte pôdu ľahko vlhkú (nikdy nie mokrú) a dobre odvodnenú. Vždy nechajte pred zalievaním vrch substrátu vyschnúť. Nepolievajte príliš, pretože by mohlo dôjsť k hnilobe koreňov. Opadávanie alebo žltnutie listov by mohlo naznačovať, že rastlina dostáva príliš veľa vody alebo drenáž je slabá. Neľakajte sa však, ak si všimnete, že spodné listy začnú žltnúť a padať. Je normálne, že sa dracena zbavuje listov, aby vyrástli nové. Tieto rastliny sú citlivé na fluorid, ktorý sa nachádza v pitnej vode, takže je dôležité používať filtrovanú vodu pri starostlivosti o túto rastlinu. Listy s tmavo hnedými miestami a mŕtve oblasti so žltými okrajmi môžu naznačovať toxicitu fluoridom.

💡 Na zalievanie (nielen) draceny sa vám zídu takéto alebo podobné krhličky:

 

Hnojenie a strihanie

Rovnako ako všetkým interiérové rastliny, dracene sa darí ak ju budete hnojiť hnojivom určeným špeciálne pre izbové rastliny. Rastlinu hnojte iba počas vegetačného obdobia, od marca do septembra. Dracena dobre reaguje na prerezávanie, takže ak chcete znížiť jej výšku, odrežte stonku a nová koruna listov začne rásť. Ak listy zmenia farbu na hnedú od slabého svetla alebo prílišného zalievania, odrežte ich a na ich mieste vyrastú nové.

Dracena voňavá

Dracena voňavá

 

Rozmnožovanie

Odrežte stonku zo zdravej rastúcej rastliny a orežte spodné listy. Niekoľko menších listov môžete ponechať. Odrezanú vetvičku skráťte na polovicu pôvodnej dĺžky. Nový rast bude vyrastať z reznej hrany. Potom odrezok umiestnite do záhradného kompostu. Musí byť obrátený v smere, ktorým rástol na pôvodnej rastline, takže by ste mali pred začiatkom rezania označiť rastúcu stranu. Nechajte odrezok nasucho asi hodinu. Potom polejte a pridajte koreniace hormóny, ktoré pomáhajú odrezkom rýchlejšie zakoreniť. Rozmnožujte v lete.

 

Choroby

Škodcovia a choroby sú u draceny zriedkavým problémom, ale fluorid vo vode môže spôsobiť, že listy ožltnú alebo im zhnednú špičky. Skúste používať destilovanú, alebo dažďovú vodu, aby ste zistili, či to problém vyrieši. Rovnaké príznaky môžu vyplynúť z nízkej vlhkosti, preto pridajte vrstvu štrku na dno misky rastliny, aby ste vytvorili vlhkejšiu atmosféru. Voda, ktorú zadrží štrk, sa pomaly a konzistentne odparí priamo do okolitého ovzdušia, čím sa vytvorí malá, mini-atmosféra vlhkého vzduchu okolo rastliny.

 

Toxicita

Dracena je jedovatá pre malé zvieratá. U mačiek sa otrava prejaví rozšírenými zreničkami. Mačky aj psy môžu vykazovať príznaky ako zvracanie, nadmerné slinenie a nechuť do jedla. Ako majiteľ domáceho zvieraťa je dôležité, aby ste si starostlivo vyberali svoje izbové rastliny a učili sa o rastlinách, ktoré sú pre našich chlpatých priateľov jedovaté.

Dracena je nebezpečná pre psov a mačky

Pozor, dracena je nebezpečná pre vašich domácich miláčikov

 

Dracena znamená “drak”

Jednou z pozoruhodných skutočností o rodine Dracaena je, že názov rastliny je vlastne grécke slovo pre draka. Konkrétne ide o grécke slovo pre draka ženského rodu. Rastlina nedostala svoje meno preto, lebo vyzerá ako drak, ale preto, že niektoré odrody, keď sa odrežú listy, produkujú šťavu červenej farby.

Dracena cinnabari (Dragon´s blood tree - Dracena šarlátová)

Dracena cinnabari (Dragon´s blood tree – Dracena šarlátová)

Pravdepodobne najslávnejšia a najznámejšia rastlina ostrova Socotra, evokatívne nazývaná Strom dračej krvi (Dracena šarlátová), má jedinečný a bizarný vzhľad. Jej obrátená, husto obalená koruna má tvar dáždnika, ktorý leží “hore nohami”. Tento stálezelený druh draceny dostal svoj názov vďaka tmavočervenej živici, známej ako “dračia krv”, ktorá bola odpradávna vysoko cenená. Rastlina bola hlavným komerčným zdrojom tejto živice a tento nezvyčajný strom obklopujú mnohé mýty.

Domorodci ostrova Socotra stále používajú živicu z mnohých dôvodov. Obvykle sa používa na uľahčenie hojenia rán. Používa sa tiež na riedenie krvi a ako antipyretikum. Používa sa na liečbu vonkajších vredov, hnačky a úplavice.

  • živica je dobrým zdrojom alkaloidov a prokyanidínov
  • má aj adstringentné vlastnosti a preto sa používa ako svalový relaxant
  • hojenie rán pomocou živice je spôsobené prítomnosťou proantokyanidínov a taspínu

V roku 1998 bola Dracena šarlátová klasifikovaná ako ohrozená v Červenom zozname ohrozených druhov IUCN (Medzinárodný zväz ochrany prírody). V súčasnosti je klasifikovaná ako zraniteľná. Vyvíja sa úsilie na ochranu stromu. V roku 2010 bol uvedený do zoznamu spolu s ostatnými druhmi rodu Dracaena v dodatku II Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Vyvíja sa úsilie zachovať celosvetovo dôležitú biodiverzitu súostrovia Socotra. (Jemen). Obmedzenie pastvy hospodárskych zvierat a obmedzenie výstavby ciest v prirodzenom prostredí ich rastu môže tiež pomôcť pri ochrane tohto druhu rodu Dracena.

 

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dakujem za kvalitne spracovany clanok. Podane informacie mi dali vsetko potrebne a este vela zaujimaveho navysse co zlepsi pohlad na vnimanie rastlin samotnych.

ďakujem pekne za jasné a zrozumiteľné informácie.Toto je prvý článok, pri ktorom nemusím ďalej googliť, pretože všetko potrebné som tu našla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.