Eko a bio drogéria chráni životné prostredie

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 20. januára 2020 0

S pojmami eko drogéria či bio drogéria sa už určite stretol každý z nás. Iba málokto však presne vie, čo sa za týmito skratkami vlastne skrýva. Väčšinou len nejasne tušíme, že ide o nejakú spojitosť s ochranou životného prostredia, no do akej miery a čoho všetkého sa to týka, už nevieme. Práve preto nastal ten správny čas, aby sme si to objasnili. Prečítajte si, čo je to bio, resp. eko drogéria, ako sa vyrába a ako aj vy môžete pomôcť prispieť k ochrane prírody.

Bežné čistiace prostriedky zaťažujú životné prostredie

Je až neuveriteľné, koľko nebezpečných chemikálii sa používa v každej domácnosti. Pritom všetci dobre vieme, že mnohé látky v kozmetike, chemických bielidlách, čistiacich a pracích prostriedkoch (napríklad chlór), sú veľmi ťažko odbúrateľné a ich rozklad môže trvať až desiatky rokov. Často ide aj o látky toxické, prípadne kumulatívneho charakteru. Ak teda hľadáme vhodnú alternatívu, odporúčanou cestou je používanie ekologických prípravkov.

Eko drogéria je bez fosfátov, ropných derivátov, chlóru, syntetickej parfumácie, farbív, enzýmov, odpeňovačov, optických rozjasňovačov či plnidiel. Naopak, prináša možnosť znížiť celkové množstvo bežne používaných chemických látok a tak zmierniť ich nepríjemný dopad na prírodu a človeka. Mnohé chemické látky totiž okrem poškodzovania zdravia spotrebiteľov ničia aj užitočné baktérie, napomáhajúce rozkladu odpadu v kanalizácii. Eko drogéria spoľahlivo nahradí bežne používanú neekologickú drogériu. Aj takýmto spôsobom sa každý z nás môže podieľať na ochrane a zlepšení stavu životného prostredia.

 

Čo znamená označenie bio a aký je jeho význam

Ak niekde vidíme produkty, ktoré sú označené ako bio, je to pre nás informácia, ktorá hovorí, že daný výrobok obsahuje certifikované organické zložky a bol vyrobený podľa zásad kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Tieto zásady zahŕňajú pestovanie rastlín bez používania chemických herbicídov, pesticídov a umelých hnojív, ako aj ich šetrné spracovanie.

Čo sa týka ekologického chovu zvierat, tu sa dáva dôraz na minimalizáciu bolesti a utrpenia zvierat počas celého ich života, preto sú zvieratá chované vo voľných výbehoch bez priväzovania a cez zimu majú vo svojom výbehu dostatok miesta. Medzi produkty s označením bio nepatrí len bio kozmetika či bio drogéria, ale aj bio potraviny.

Význam a podmienky stanovené pre označenie produktov eko

Označenie produktov eko sa využíva pre výrobky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Aby produkt získal označenie eko, musí byť počas celej doby svojej životnosti priateľský a nezaťažujúci nielen k životnému prostrediu, ale aj k zdraviu používateľov. Počas kontroly a následnej certifikácie sa preveruje nielen zloženie prípravku a jeho šetrnosť k životnému prostrediu, ale aj celý proces výroby či pôvod jednotlivých zložiek.

Rozpoznať kvalitný produkt od nekvalitného nám pomáhajú najmä certifikáty, pretože na získanie takéhoto certifikátu je potrebné podrobiť prípravok prísnym testom Škála produktov, ktoré sú označované environmentálnou značkou eko je pomerne široká. Obľúbená je najmä eko drogéria či eko prostriedky na upratovanie a čistenie v domácnostiach.

 

Eko drogéria ponúka veľa výhod

Eko Drogéria - Frosch, Biobaza

  • šetrí životné prostredie (vodu, vzduch i pôdu)
  • znižuje riziko vzniku alergií
  • pre jej nedráždivé zloženie je vhodná pre malé deti a ľudí s citlivou pokožkou
  • je ľahko odbúrateľná a rozložiteľná vo vode i v pôde
  • nie je testovaná na zvieratách
  • nevtieravo vonia jemnými prírodnými vôňami
  • ekologické čistiace prostriedky sú vhodné aj do ČOV – čističiek odpadových vôd

 

Eko drogéria je kľúč k zdravšiemu životnému štýlu

Tak, ako si väčšina z nás už nedokáže predstaviť upratovanie bez chemických prostriedkov, mnohí ľudia si nevedia predstaviť svoj život bez eko drogérie. Ide tu totiž nielen o šetrné zaobchádzanie s prírodou či zdravší prístup k životu, ale pre niekoho je eko drogéria nevyhnutnou súčasťou domácnosti predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Minimalizuje totiž riziko vzniku kožných, ale aj iných alergií. Z tohto dôvodu ju uprednostňujú i astmatici a matky malých detí.

Okrem toho je bio drogéria a eko drogéria rovnako účinná, ako tá chemická. Možno vás to prekvapí, no eko drogéria dokonale zbaví bielizeň i domácnosť špiny, baktérií a plesní. V súčasnej dobe v sortimente ekologických čistiacich prípravkov nájdete všetko, čo pri kompletnom upratovaní potrebujete. Okrem toho máte istotu, že eko drogéria nebola testovaná na zvieratách. V opačnom prípade by prípravok nezískal potrebnú certifikáciu a nemohol by sa nazývať eko, teda šetrný k prírode a životnému prostrediu.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.