Porovnali sme fény na vlasy, ktoré z 13 v teste 2020 dopadli najlepšie?

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 1

Celkoví víťazi testu

Remington D5220 Sencor SHD 6400 Valera SXJ7500RC Wellneo 2v1 Airpro
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Remington D5220 sušič
Sencor SHD 6400 sušič
Valera Swiss Silent Jet 7500 Light Ionic Rotocord
Wellneo Fén na vlasy 2v1 Airpro
 1. vysoký výkon
 2. ionizácia
 3. možnosť fúkať studený vzduch
 4. vyberateľná mriežka na pohodlné čistenie
 1. sklápacia rukoväť
 2. nízka cena
 3. vhodný ako cestovný fén
 1. kábel dlhý až 3 metre
 2. ľahký
 3. má ionizátor
 4. funkcia na ochranu farbených vlasov
 1. vysoký výkon
 2. technológia tunelového sušenia
 3. ionizačná funkcia
 4. ergonomický tvar
 5. zaujímavý dizajn
 1. nič sme nenašli
 1. slabší výkon
 2. nemá ionizátor
 1. vyššia cena
 1. vyššia cena
Vysokovýkonný sušič na vlasy s bohatou výbavou a praktickou možnosťou čistenia uspokojí aj náročnejších zákazníkov. Lacný cestovný fén, ktorý nezaberie veľa miesta v batožine. Výkonný fén s množstvom funkcií pre náročných. Fén s inovatívnou technológiou tunelového sušenia, ktorá vlasy nielen vysuší, ale aj vyrovná. Vlasy suší v porovnaní s bežnými fénmi až o 70% rýchlejšie.
32,90 € 7,41 € 88,90 € 14,90 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Náš porovnávací test fénov na vlasy sa podrobne zameral na 13 najlepších sušičov vlasov za rok 2020, ktoré sme vybrali na základe obľúbenosti medzi zákazníkmi. Svoje zastúpenie medzi nimi mali 2x Valera, 2x Sencor, 2x Philips, 2x Rowenta, 2x Remington, 1x Braun, 1x Wellneo, 1x Babyliss a na troch najlepších miestach sa umiestnili Remington, Rowenta a Wellneo. O každom z fénov sme napísali aj krátku recenziu, pričom sme dôraz kládli na parametre, ako je príkon fénu, ale aj počtu rýchlostí a stupňom teploty. Zohľadňovali sme aj to, či ide o fén s ionizátorom a možnosťou použitia studeného vzduchu, no a v neposlednom rade sme si všímali dĺžku kábla.

Čo sa týka vybavenia fénu, do úvahy sme pri našom teste sušičov vlasov brali aj to, či je jeho súčasťou difúzer, prípadne či má koncovku na dotvarovanie účesu alebo detaily, ako je háčik na zavesenie či rôzne nadstavce. Všímali sme si taktiež aj to, či ide o fén vyslovene len na domáce použitie, alebo či je vďaka jeho rozmerom možné využiť ho aj ako cestovný fén a pridali sme užitočné rady a tipy na to, ako si vybrať najlepší sušič na vlasy.

Základné rady pri výbere fénu na vlasy

Pri výbere fénu by ste mali myslieť na zopár vecí, a tak vám prinášame niekoľko stručných tipov ako vybrať fén:

 • ideálny príkon by mal byť 1300 W, tak bude sušenie vlasov efektívne a vlasy nebudú príliš dlho vystavené teplému vzduchu
 • ak chcete šetriť svoje vlasy, vyberte si fén s možnosťou nastavenia viacerých úrovní teploty vzduchu a fénujte ich nie tým najteplejším vzduchom
 • ak chcete, aby vám po vyfénovaní účes čo najdlhšie držal tvar, zaobstarajte si fén s možnosťou fúkania studeného vzduchu
 • ak nemáte zástrčku priamo pri zrkadle, všímajte si aj dĺžku kábla
 • v prípade, že máte kučeravé vlasy, vyberajte si fén s difúzerom

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Fény na vlasy DO 21 €

Recenzie 13 najlepších fénov na vlasy pre rok 2020

1. Remington D5220

Príkon: 2400 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 1,8 m

Remington D5220 sušič

Tento mimoriadne výkonný fén značky Remington má generátor iónov, ktorý sa postará o lesklé vlasy bez krepovitosti. Pre prípad časovej tiesne môžete použiť stupeň rýchlosti sušenia Turbo. Disponuje aj možnosťou studeného vzduchu pre fixáciu účesu a jeho súčasťou je aj difúzer a koncentrátor.

Kábel tohto sušiča vlasov meria 1,8 m a sušič je vybavený aj praktickým pútkom na zavesenie. Oceňujeme, že zadnú mriežku je možné pohodlne vybrať a fén jednoducho vyčistiť. Fén sa dobre drží a je ľahký, takže si s ním pohodlne vysušia vlasy aj majiteľky hustej či dlhej hrivy.

Výhody

 • vysoký výkon
 • ionizácia
 • možnosť fúkať studený vzduch
 • vyberateľná mriežka na pohodlné čistenie

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Vysokovýkonný sušič na vlasy s bohatou výbavou a praktickou možnosťou čistenia uspokojí aj náročnejších zákazníkov.

Naše hodnotenie:

Cena: 32,90 €

Zobraziť ponuku
Detail

Náš tip


2. Rowenta Beauty Powerline CV5090F0

Príkon: 2300 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 1,8 m

Rowenta Beauty Powerline CV5090F0

Tento výkonný sušič vlasov značky Rowenta sa postará o pohodlné a rýchle vysušenie vašich vlasov a kábel dlhý 1,8 m vám zabezpečí pohodlnú manipuláciu a flexibilitu pri používaní fénu. K dispozícii máte s týmto fénom dva stupne rýchlosti sušenia a tri úrovne nastavenia teploty. Pre finálnu fixáciu účesu určite využijete možnosť studeného vzduchu.

Súčasťou tohto modelu je aj difúzer a koncentrátor a vaše vlasy budú šetrne vysušené vďaka technológii ionizácie. Vlasy tak budú hladké a plné lesku bez nepríjemnej statickej elektriny.

Výhody

 • elegantný dizajn
 • ionizátor
 • možnosť studeného vzduchu na fixáciu účesu

Nevýhody

 • väčšie rozmery

Verdikt: Výkonný a ľahký sušič na vlasy s potrebnými funkciami a v zaujímavom elegantnom dizajne.

Naše hodnotenie:

Cena: 24,90 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


3. Wellneo 2v1 Airpro

Príkon: 2000 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 1,6 m

Wellneo Fén na vlasy 2v1 Airpro

Fén na vlasy Wellneo AirPro 2v1 je výbornou voľbou aj pre náročnejšie dámy, ktoré si skutočne potrpia na starostlivosti o svoju korunu krásy. Keďže fén disponuje výkonom až 2000 W, ide o veľmi výkonné zariadenie. Vďaka tomu je sušenie vlasov veľmi efektívne a v porovnaní s inými fénmi rýchlejšie až o 70%. Fén vám navyše umožňuje zvoliť si dva spôsoby sušenia vlasov – klasický, ktorý je vhodný pre krátke i dlhé vlasy, a tunelový, ktorý je určený na dlhé vlasy.

Fénom sa dobre manipuluje vďaka ergonomickému dizajnu a dostatočne dlhému káblu s dĺžkou 1,6 metra. Okrem toho oceňujeme, že nechýba ani ionizátor, a tak je sušenie vlasov nielen rýchle, ale aj šetrné. Čo sa týka výberu teploty, môžete si zvoliť 3 úrovne a z hľadiska rýchlosti prúdenia vzduchu máte na výber medzi dvoma možnosťami.

Výhody

 • vysoký výkon
 • technológia tunelového sušenia
 • ionizačná funkcia
 • ergonomický tvar
 • zaujímavý dizajn

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Fén s inovatívnou technológiou tunelového sušenia, ktorá vlasy nielen vysuší, ale aj vyrovná. Vlasy suší v porovnaní s bežnými fénmi až o 70% rýchlejšie.

Naše hodnotenie:

Cena: 14,90 €

Zobraziť ponuku
Recenzia

Zlatá stredná cesta


4. Philips ThermoProtect Ionic HP8232/00

Príkon: 2200 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 6 ● Dĺžka kábla: 1,8 m

Fén Philips ThermoProtect Ionic HP8232/00 biely/zlatý

Fén Philips vás osloví už na prvý pohľad elegantným bielo-zlatým prevedením, no ponúknuť vám toho môže omnoho viac – napríklad výkon 2200 W a až 6 stupňov nastavenia teploty presne podľa vašej potreby. Je vybavený technológiou ThermoProtect  a ionizačnou ochranou, takže vysuší vaše vlasy bez toho, aby došlo k ich poškodeniu.

Na úpravu vlasov môžete použiť nadstavec na tvarovanie alebo difúzer pre veľký objem. Dĺžka kábla je praktická a umožňuje vám dobrú manipuláciu so sušičom a oceňujeme aj možnosť vybrať vzduchový filter a ľahko ho vyčistiť.

Výhody

 • až 6 stupňov nastavenia teploty
 • možnosť vybrať vzduchový filter a ľahko ho vyčistiť
 • ionizátor

Nevýhody

 • väčšie rozmery

Verdikt: Cenovo dostupný sušič na vlasy s možnosťou nastavenia až šiestich stupňov teploty.

Naše hodnotenie:

Cena: 24,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


5. Rowenta CV3820F0

Príkon: 1800 W ● Počet rýchlostí: 3 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 1,8 m

Rowenta CV3820F0 sušic

Tento sušič na vlasy Rowenta je vďaka svojím kompaktným rozmerom vhodný aj na cestovanie. Disponuje jednoduchým ovládaním a pri sušení vlasov je vďaka šikovným rozmerom veľmi praktický. Jeho súčasťou je aj ionizačná technológia, ktorá vlasy vysuší bez poškodenia a statickej elektriny a vlasy budú hladké a hebké.

Ak chcete, aby váš účes držal, môžete ho zafixovať pomocou studeného vzduchu alebo ho môžete dotvarovať do dokonalosti pomocou koncentrátora vzduchu. Dĺžka kábla je 1,8 metra a fén má aj praktické pútko na zavesenie.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • cena
 • má ionizátor

Nevýhody

 • bez difúzera

Verdikt: Cenovo dostupný fén kompaktných rozmerov vhodný aj na cestovanie.

Naše hodnotenie:

Cena: 20,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


6. Sencor SHD 7170

Príkon: 2000 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 1,7 m

Sencor SHD 7170 sušič

Praktický sušič na vlasy Sencor s ultraľahkou konštrukciou je vhodný aj ako cestovný fén, pretože má sklopnú rukoväť. Na svoje rozmery má vysoký výkon a vlasy vysuší v krátkom čase. Disponuje 2 stupňami rýchlosti sušenia a finálne dotvarovanie a fixáciu účesu zabezpečíte prúdom studeného vzduchu.

Teplotu môžete na tomto féne nastaviť na 3 úrovne no a o rovnomerné vysušenie vlasov a objem sa postará difúzer. Motor má tichý chod a dĺžka kábla je 1,7 m, čo by vo väčšine prípadov malo byť postačujúce.

Výhody

 • nízka cena
 • malé rozmery
 • vhodný ako cestovný fén
 • skladacia rukoväť

Nevýhody

 • trošku kratší kábel

Verdikt: Elegantný cestovný fén vybavený difúzerom a vysokým výkonom.

Naše hodnotenie:

Cena: 15,96 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


7. Valera SXJ7500RC

Príkon: 2000 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 3 m

Valera Swiss Silent Jet 7500 Light Ionic Rotocord

Sušič vlasov značky Valera vás osloví napríklad aj tichým chodom, ale to nie je ani zďaleka všetko, čo ponúka. Technológia Smart AirFlow sa stará o optimalizáciu vnútorného prúdu vzduchu, a tak je možné dosiahnuť vysokú rýchlosť aj pri nižších teplotách. Vďaka tomu sú vaše vlasy suché o 20% rýchlejšie ako pri jednosmerných motoroch.

Súčasťou tohto fénu je aj difúzer a ionizátor.  Vďaka káblu dlhému až 3 metre je jeho používanie veľmi komfortné a praktické. Zaujímavosťou je funkcia na ochranu farbených vlasov Colorcare, ale tiež funkcia Rotocord, ktorá umožňuje otáčanie kábla o 360 stupňov a zabraňuje jeho zamotaniu.

Výhody

 • kábel dlhý až 3 metre
 • ľahký
 • má ionizátor
 • funkcia na ochranu farbených vlasov

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Výkonný fén s množstvom funkcií pre náročných.

Naše hodnotenie:

Cena: 88,90 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


8. BaByliss PRO BAB6350

Príkon: 2100 W ● Počet rýchlostí: 6 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 2,7 m

BaByliss PRO BAB6350 sušič

Tento ultraľahký fén na vlasy s ionizátorom talianskej značky BaByliss je výborný aj pre profesionálne kaderníčky. Súčasťou je aj kondenzátor vzduchu a poskytuje vám aj možnosť studeného prúdu vzduchu pre fixáciu účesu. Tento fén má k dipozícii až 6 rýchlostných stupňov prúdenia vzduchu a musíme tiež spomenúť, že hoci ide o ľahký fén, je veľmi výkonnný.

Oceňujeme kábel dlhý až 2,7 m a ergonomicky tvarovanú rukoväť, ktorá je špeciálne navrhnutá tak, aby znižovala napätie predlaktia. Praktickou súčasťou je aj pútko na zavesenie sušiča na vlasy.

Výhody

 • až 6 stupňov rýchlostí
 • dlhý kábel
 • ľahký
 • aj pre profesionálne kaderníčky
 • ionizátor

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Ultraľahký fén s ionizátorom vhodný aj pre profesionálne kaderníčky.

Naše hodnotenie:

Cena: 42,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


9. Philips MoistureProtect HP8281/00

Príkon: 2300 W ● Počet rýchlostí: 6 ● Počet teplôt: 6 ● Dĺžka kábla: 2,5 m

Philips MoistureProtect HP8281/00

Tento praktický sušič vlasov je výborný na domáce použitie a je vhodný aj na sušenie dlhých či krátkych vlasov. Ponúka 6 stupňov rýchlosti sušenia a nastaviteľné teploty. Súčasťou je aj možnosť studeného prúdu vzduchu, ktorý finálne zafixuje váš účes podľa potreby.

Sušiť je vybavený snímačom MoistureProtect, ktorý zachováva vlasy hydratované a nepretržite vyhodnocuje optimálnu teplotu,bola počas fénovania zachovaná vlhkosť štruktúry vlasov. Samozrejmosťou je difúzer a funkcia ionizácie pre šetrné sušenie vlasov bez nepríjemnej statickej elektriny. Páči sa nám aj 2,5 m dlhý kábel pre pohodlné používanie.

Výhody

 • dlhý kábel
 • ionizátor
 • zaujímavý dizajn

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Dizajnovo zaujímavý sušič na vlasy s mimoriadne šetrným sušením bez poškodzovania vlasov.

Naše hodnotenie:

Cena: 79,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


10. Remington D5219

Príkon: 2300 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: ?

Remington D5219 sušič

Tento sušič vlasov značky Remington vám poskytuje až 3 vymeniteľné nadstavce, ktoré sa postarajú o účes podľa vašich predstáv. Pre zachovanie pružnosti vlasov, na objem vlasov a pre kučeravé vlasy je vhodný difúzer. No a extra objem im dodá nadstavec Root Boost, ktorý ich vyfúka od korienkov, prípadne použite koncentrátor na vytvorenie požadovaného tvaru účesu. Ak by sa vám málilo, môžete si dokúpiť ešte ďalšie dva nadstavce.

Fén má nízku hlučnosť, praktickú vyberateľnú mriežku pre rýchlejšie čistenie a šikovné očko na zavesenie. Samozrejmosťou je aj ionizátor pre šetrné sušenie.

Výhody

 • vysoký výkon
 • nízka hlučnosť
 • vyberateľná mriežka pre rýchlejšie čistenie
 • ionizátor

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Sušič vlasov, ktorý ponúka možnosť až piatich nadstavcov, uspokojí aj náročnejších zákazníkov.

Naše hodnotenie:

Cena: 37,31 €

Zobraziť ponuku
Detail


11. Valera Swiss Silent Jet 8500 Ionic Rotocord

Príkon: 2000 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 3 m

Valera Swiss Silent Jet 8500 Ionic Rotocord

Tento profesionálny fén má ergonomickú rukoväť, ktorá sa pohodlne drží v dlani a uvoľňuje napätie svalov v predlaktí. Má tiež ionizačnú funkciu, takže vlasy sú vysušené maximálne šetrne. Za spomenutie stojí aj funkcia Colorcare na ochranu farbených vlasov.

Oceňujeme štedrú dĺžku kábla, ktorý meria až 3 metre a páči sa nám tiež, že je možné otáčať ho až o 360 stupňov, takže nehrozí jeho zamotanie a poškodenie. Súčasťou je aj difúzer a možnosť prúdu studeného vzduchu. Páči sa nám možnosť odnímateľného filtra, ktorý sa ľahko čistí.

Výhody

 • dlhý kábel
 • mimoriadne tichý chod
 • funkcia na ochranu farbených vlasov
 • ionizátor

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Profesionálny fén na vlasy, ktorý uspokojí požiadavky aj náročnejších zákazníkov a zaujme pohodlným používaním vďaka ergonomickej rukoväti.

Naše hodnotenie:

Cena: 64,71 €

Zobraziť ponuku
Detail


12. Sencor SHD 6400

Príkon: 850 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 2 ● Dĺžka kábla: 1,7 m

Sencor SHD 6400 sušič

Ten malý a praktický cestovný fén je vybavený sklápacou rukoväťou a disponuje dvoma stupňami výkonu. Poskytuje aj možnosť fúkania studeného vzduchu pre finálnu fixáciu vášho účesu. Kábel meria 1,7 m a fén má aj praktické pútko na zavesenie.

Keďže ide o cestovný fén, má aj ochranné bočné gumové nárazníky, ktoré zabraňujú jeho odretiu pri odložení či pri ceste vo vašej batožine. Hoci ide o fén s nižším výkonom, pre použitie na cestách je to postačujúce. Čo sa týka teplotných stupňov, má tento fén značky Sencor dva.

Výhody

 • sklápacia rukoväť
 • nízka cena
 • vhodný ako cestovný fén

Nevýhody

 • slabší výkon
 • nemá ionizátor

Verdikt: Lacný cestovný fén, ktorý nezaberie veľa miesta v batožine.

Naše hodnotenie:

Cena: 7,41 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


13. Braun SATIN HAIR 3 HD 385

Príkon: 2000 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Počet teplôt: 3 ● Dĺžka kábla: 1,8 m

Braun SATIN HAIR 3 HD 385 sušič

Tento sušič vlasov Braun má je vhodný aj na každodenné sušenie vlasov a vďaka rovnomernému prúdeniu vzduchu sú  vlasy vysušené bez toho, aby došlo k ich poškodeniu. Kompaktné rozmery a ergonomický tvar fénu sa postarajú o jednoduchú a pohodlnú manipuláciu.

Súčasťou tohto sušiča vlasov je tiež ionizátor, ktorý zabezpečí účes bez krepovatenia a statickej elektriny. Pre lepšie zafixovanie účesu môžete použiť prúd studeného vzduchu. Samozrejmosťou je aj difúzer a oceňujeme tiež praktickú dĺžku kábla 1,8 metra a možnosť zavesiť fén vďaka závesnému očku.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • ionizátor
 • zaujímavý dizajn

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Jednoducho ovládateľný sušič na vlasy s ionizátorom pre menej náročných zákazníkov.

Naše hodnotenie:

Cena: 41,18 €

Zobraziť ponuku
Detail


Typy fénov

Sušič vlasov je dnes súčasťou takmer každej domácnosti a ak vám ten váš už doslúžil a chcete si zaobstarať nový, máme pre vás užitočné rady, ako si vybrať ten najlepší sušič na vlasy. Jeho výber totiž netreba podceňovať, pretože kvalitný fén bude k vašim vlasom šetrný a zároveň ich efektívne vysuší. No a ak si vlasy fénom sušíte pravidelne, malo by to pre vás platiť dvojnásobne. Začnime teda tým, aké typy sušičov na vlasy môžete na trhu nájsť.

Pri výbere fénu na vlasy sa môžete stretnúť so skutočne rozmanitou ponukou typov a vybavenia, ktorým jednotlivé modely disponujú.

Čo sa týka typov fénov, nájdete:

 • klasické fény – to je úplný základ, ktorý je vhodný pre domáce použitie a uspokojí menej náročných užívateľov
 • cestovné fény – ide v podstate o klasické fény, ktoré však zaberú vo vašej batožine málo miesta
 • profesionálne fény na vlasy – pre profesionálne kaderníčky či náročných zákazníkov sú dostupné fény určené na časté používanie, ktoré disponujú rôznymi rozšírenými funkciami
 • fény s difúzerom – difúzer sa postará o objem vašich vlasov, no a ide o fény vhodné na kučeravé vlasy
 • fény s ionizátorom – tento typ fénu chráni vlasy pred vysušením, takže je fénovanie šetrnejšie
 • kulmofény – tu už ide o spojenie kulmy a fénu, pričom kulmofén pomocou kefy vaše vlasy pri fénovaní rozčeše a dodá im objem. Kulmofén býva označený niekedy aj ako fén na vlasy s rotačnou kefou.
ako si vybrať fén

Na domáce využitie vám postačí klasický fén

 

Klasický fén

Klasické domáce fény sú cenovo dostupné a väčšina ľudí si zadováži práve tento typ sušiča vlasov. Nájdete aj také, ktoré sú vybavené difúzerom či ionizátorom alebo ďalšími funkciami a doplnkami, ale i úplne jednoduché modely. Parametrom, s ktorými sa pri výbere fénu môžete stretnúť, sa však ešte budeme venovať.

Výhody

 • cenovo dostupné
 • môžu byť vybavené ionizátorom i difúzerom
 • niekedy disponujú aj ďalšími nadstavcami a funkciami

Nevýhody

 • pri cestovaní zaberú veľa miesta
 • pri každodennom používaní sa môžu rýchlo opotrebovať

 

Cestovný fén

Cestovné fény sa vyznačujú hlavne tým, že sú skladné a zaberajú málo miesta. Môžu mať napríklad držiak, ktorý sa dá sklopiť tak, aby ste mohli fén bez problémov uložiť do vášho kufra či cestovnej tašky. Tento typ fénu však rozhodne nie je určený na pravidelné a každodenné používanie. V porovnaní s domácim fénom značne zaostáva vo funkciách, a tak nemusí byť jeho časté používanie pre vaše vlasy práve najvhodnejšie.

Výhody

 • sú lacné
 • skladné

Nevýhody

 • v porovnaní s domácim fénom má menej funkcií
 • nie sú určené na každodenné používanie

 

Profesionálny fén

Fény určené pre profesionálov či náročných zákazníkov sú rozmerovo väčšie a disponujú širokou ponukou funkcií, pričom sú tiež často vybavené bohatým príslušenstvom. Výhodou je dlhý kábel a silný výkon. Ak chcete jednoducho ovládateľný fén, modely určené pre profesionálov takými zvyčajne nie sú.

Výhody

 • silný výkon
 • dlhý kábel
 • množstvo funkcií a bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • vyššia cena
 • pre niekoho môže byť zložitý na ovládanie

 

💡 10 pravidiel správneho fénovania

fén na vlasy

Pri fénovaní by ste mali dodržiavať niekoľko zásad

Či už fén na vlasy používate každý deň alebo len sporadicky, mali by ste pri sušení vašej koruny krásy dbať na niekoľko základných pravidiel. Tu sú:

 1. Pri fénovaní držte sušič minimálne 20 cm od vlasov.
 2. Vyhýbajte sa používaniu najvyššieho teplotného stupňa.
 3. Pri fénovaní jemných vlasov dbajte o to, aby ste nastavili sušič na čo najslabší výkon. V opačnom prípade by sa vaše vlasy mohli zapliesť.
 4. Ak sa ponáhľate, radšej fénujte vlasy rýchlejším prúdom vzduchu ako tým teplejším.
 5. Pramienky vlasov fénujte v smere od korienkov ku končekom.
 6. Fénom počas sušenia vlasov stále hýbte, aby ste príliš dlho nevystavovali horúcemu vzduchu jedno miesto vo vlasoch. Ak máte husté vlasy, rozdeľte ich pomocou sponiek alebo štipcov.
 7. Používajte produkty na ochranu vlasov pred poškodením teplým vzduchom.
 8. Po umytí nechajte vlasy preschnúť aspoň 15 minút a až potom ich fénujte.
 9. V závere fénovania nechajte na vaše vlasy prúdiť studený vzduch, ktorý účes zafixuje.
 10. Vďaka difúzeru budú vaše vlasy rovnomerne vysušené.

Parametre pri výbere fénu

S tým, aké typy fénov nájdete na trhu, sme vás už oboznámili. Vyznať sa medzi nimi a vybrať si ten najlepší však pre laika nemusí byť jednoduché, a tak vám prinášame prehľad základných parametrov a funkcií, ktorým by ste pri výbere fénu mali venovať pozornosť. Človek sa totiž ľahko môže stratiť v pojmoch v rôznych testoch fénov či užívateľských recenziách, a tak pre vás máme tie podstatné informácie prehľadne rozdelené.

Príkon

Pri výbere fénu zohráva parameter príkonu dôležitú úlohu. Tento parameter vám totiž ukazuje, aký má motor sušiča na vlasy výkon. Znamení to, že fény s vyšším výkonom dokážu vyprodukovať silnejší prúd vzduchu, a tak aj rýchlejšie vysušia vaše vlasy. Zaobstarajte si fén s výkonom minimálne 1300 W, ale úplne najlepšie spravíte, ak siahnete po modeli s výkonom 1750 W a viac. Ide totiž o to, že čím menej sú vaše vlasy vystavované prúdu horúceho vzduchu, tým menej sa ničia.

Nastavenie teploty vzduchu

Nastavenie viacerých úrovní teploty fúkania vzduchu je dnes už súčasťou výbavy takmer každého domáceho fénu. Táto možnosť je dôležitá, pretože vysoká teplota poškodzuje mokré vlasy a vysušuje ich, takže sa môžu častým fénovaním poškodiť a lámať. Vhodné je preto sušiť si vlasy vlažným vzduchom.

Niektoré fény sú tiež vybavené možnosťou studeného prúdu vzduchu, ktorý sa postará o spevnenie vášho účesu po vysušení.

Rýchlosť prúdenia vzduchu

Tento parameter nie je až taký podstatný ako možnosť nastavenia teploty, no je to celkom užitočná možnosť, ktorá vám umožňuje vysušiť si vlasy takým spôsobom, ktorý vám je najpríjemnejší.

Materiál, z ktorého je povrch

Fény, ktoré majú celokovové ohrievacie teleso, sú náchylnejšie na prehriatie a teplo z nich sála nerovnomerne. To má na naše vlasy zlý vplyv a môže to viesť k ich poškodeniu. Ak si zadovážite sušič na vlasy s keramickým modulom, teplo bude rozložené rovnomerne a vlasy budú pred poškodením chránené. 

Niektoré fény majú vnútorné steny pokryté minerálom turmalín. Ten vytvára pri vysokej teplote záporné ióny. No a natrafiť môžete aj na také sušiče vlasov, ktoré majú rôzne tepelne aktivované technológie a pri sušení môžu do vašich vlasov vpúšťať jemný opar vitamínov alebo výživných olejov.

💡 Ako na čistenie fénu?

Hrebeňový nadstavec vám vlasy počas fúkania nadvihne a prečeše ich od korienkov. Tým docielite objemný účes.

Vedeli ste, že pravidelné čistenie môže životnosť vášho fénu? Ak používate svoj sušič na vlasy pravidelne, mali by ste ho čistiť raz za mesiac. Čistenie fénu vám môže značne zjednodušiť odnímateľná mriežka umiestnená v jeho zadnej časti. Čistenie fénu by ste nemali podceňovať, pretože ak sa zanesie, jeho výkon sa zníži, prípadne sa môže začať prehrievať, a to môže viesť nielen k skráteniu životnosti, ale i poškodeniu vašich vlasov.

Funkcie a príslušenstvo

1. Ionizácia

Väčšina fénov na domáce použitie je dnes vybavená ionizátorom. Ide o zariadenie, ktoré dodá vlasom vlhkosť, zabraňuje ich elektrizovaniu a zabezpečí im lesk a hebkosť. Funguje to tak, že prístroj zbiera z okolia molekuly vody a pridáva do nich elektróny, a tak sa tvoria záporne nabité častice. Tie sa fénom prenesú na vlasy a zneutralizujú kladne nabité častice spôsobujúce nezdravý vzhľad a vysušovanie vlasov. Fény s ionizátorom oceníte najmä vtedy, ak sa fénujete pravidelne a chcete sa vyhnúť poškodeniu vlasov, ale tiež vtedy, ak máte suché, krehké a lámavé vlasy.

nadstavce na fény

Nadstavce sa vám môžu zísť

2. Nadstavce

Najčastejším a najvyužívanejším nadstavcom je tvarovacia koncovka, ktorá vám umožní smerovať vzduch presne tam, kam potrebujete. Celkom šikovný je aj hrebeňový nadstavec, ktorý je určený na nadvihnutie a prečesanie vlasov od korienkov, čím dosiahnete objem.

3. Tepelná poistka

Tepelná poistka je vlastne jediným bezpečnostným prvkom, ktorý by mal váš nový fén rozhodne mať. Táto poistka sa postará o vypnutie fénu v prípade prehriatia a znemožní vám opäť ho zapnúť, kým dostatočne nevychladne. Dnes ide už o bežnú súčasť takmer všetkých modelov.

4. Difúzer

Každý fén na kučeravé vlasy by mal mať vo výbave aj difúzer. Ide v podstate o nadstavec, ktorý sa postará o prirodzený vzhľad kučier, dodá vlasom objem a vlnenie ešte podporí. 

Hmotnosť fénu

Hoci nejde o kľúčový parameter, aj hmotnosť fénu by ste si mali pri jeho výbere všímať. Ľahšie fény oceníte najmä vtedy, ak máte dlhé vlasy, ktorých sušenie si predsa len vyžaduje niekedy aj polhodinu, no a práca s fénom s vyššou hmotnosťou počas niekoľkých desiatok minút môže byť pre niekoho nekomfortná. 

Dĺžka napájacieho kábla

Tento parameter by ste si mali všímať najmä v tom prípade, ak nemáte zástrčku priamo pri zrkadle. Dĺžka napájacieho kábla fénu sa pohybuje od 1,8 do 3 metrov. Praktickou súčasťou viacerých modelov je závesné pútko na rukoväti. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa kábel na féne zalomil, vyberte si model s otočným kĺbom. Vyhnete sa tak aj stáčaniu kábla, ktoré ho môže poškodiť alebo znížiť jeho životnosť.

Ceny fénov

Fény na vlasy nepatria k nákladným spotrebičom a kvalitný kúsok môžete kúpiť za niekoľko desiatok eur. Ak však chcete profesionálny model s viacerými funkciami, rátajte s tým, že si zaň budete musieť zaplatiť viac. Poďme sa teda pozrieť na to, v akých cenových reláciách sa pohybujú fény.

Do 15 eur

V najnižšej cenovej kategórií nájdete hlavne cestovné fény, alebo jednoduchšie modely na domáce použitie. Za túto cenu si môžete zadovážiť aj modely s príkonom okolo 2000 W, no a voľba dvoch rýchlostných stupňov a viacerých možností nastavenia teploty je tiež takmer samozrejmou súčasťou modelov v tejto cenovej relácii. Nie je výnimkou, že súčasťou výbavy týchto fénov je aj difúzer. 

Od 15 do 35 eur

V tejto cenovej relácii nájdete sušiče na vlasy, ktoré disponujú aj príkonom väčším ako 2000 W. S vyšším výkonom zvyčajne narastá aj počet rýchlostných programov či stupňov teploty. Niektoré drahšie modely môžu mať tiež keramický modul.

35 eur a viac

Za túto sumu si môžete zakúpiť fény, ktoré sú výkonom porovnateľné s predchádzajúcou cenovou kategóriou fénov, no sú vybavené viacerými zaujímavými technológiami. Niektoré z nich sú mimoriadne tiché a mnohé sú vybavené keramickým povrchom.

Obľúbené značky

Medzi najžiadanejšie a u zákazníkov najobľúbenejšie značky fénov patria Remington, Rowenta, Sencor, ale aj Philips.

Fény Remington

Značka Remington už roky vyrába kvalitné a overené výrobky, ktoré sú obľúbené medzi zákazníkmi po celom svete. Svojim klientom ponúka spotrebiče slúžiace na starostlivosť o telo – teda holiace strojčeky, kulmy, fény a prostriedky na depiláciu a zastrihávanie chĺpkov. Fény Remington disponujú zaujímavou technológiou Keratin Therapy s napusteným mikrokondicionérom a senzorom tepelnej ochrany.

 

Fény Rowenta

Nemecká značka Rowenta funguje už od roku 1909 a vo svojom portfóliu má okrem sušičov na vlasy aj epilátory, parné generátory, vysávače, žehličky a iné. 

Fény Rowenta v sebe spájajú technologický výkon, prepracovaný dizajn a vysokú úroveň praktickosti.

 

Fény Sencor

Logo Sencor

Japonská značka Sencor má vo svojej ponuke skutočne široké spektrum domácich spotrebičov a nechýbajú medzi nimi ani sušiče na vlasy. Fény Sencor nájdete nielen so základnou výbavou, ale aj také, ktoré uspokoja potreby náročných zákazníkov. Samozrejmosťou je praktickosť a zaujímavý dizajn.

 

Fény Philips

Logo Philips

Značka Philips patrí k overenej klasike a v množstve výrobkov, ktoré ponúka, nechýbajú ani fény. Sušiče vlasov Philips sa postarajú o lesk vašich vlasov a zabránia ich vysušovaniu. Vo svojej ponuke majú nielen klasické fény, ale aj praktické cestovné fény.

Do testu sme vybrali Fény na vlasy len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Fény na vlasy v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre

taaak pridávam ďalšiu osobnú skúsenosť – tentokrát ide o fén orava HD – 422 – mám husté dlhé vlasy a s ním ich mám vysušené do 15 minút hladko…ďalej kladne hodnotím funkciu ionizácie a dĺžku kábla cez 2 metre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.