Fólie na okná domu či bytu – ozdobné, zrkadlové, protislnečné, termoizolačné a iné fólie na okná

Petra Lyžičiarová Téma 5. augusta 2021 0

Fólie na okná majú rôzne uplatnenie – niektoré druhy poslúžia ako bezpečnostný prvok a ochrana proti neželanému vniknutiu či proti požiaru, iné slúžia ako ochrana pred UV žiarením, no a nájdete aj také, ktorých úlohou je odrážať slnečné lúče a brániť prehrievaniu interiéru.

Ak sa o okenných fóliách chcete dozvedieť viac, ste na správnom mieste. V našom článku sa pozrieme na to, aké rôzne druhy fólií na okno môžete na trhu nájsť a na čo jednotlivé typy slúžia. Okrem toho vám poradíme, ako sa o okenné fólie starať a zaujímalo nás tiež, aké majú s nimi ľudia skúsenosti.

Čo sú fólie na okná

Fólie na okno majú rôzne funkcie, pričom najčastejšie po nich ľudia siahajú preto, aby svoj domov alebo kanceláriu ochránili pred prehriatím a UV žiarením. Na trhu nájdete aj fólie na okná slúžiace ako tienenie na vytvorenie väčšieho pocitu súkromia. Takéto fólie ocenia hlavne ľudia, ktorí nechcú mať doma konvenčné riešenia v podobe žalúzií, roliet alebo závesov. Stretnúť sa môžete aj s bezpečnostnými fóliami na okná, ktorých úlohou je ochrana proti zlodejom, požiarom a prírodným živlom. Ponuka na trhu je pomerne pestrá, pričom natrafíte aj na univerzálne fólie, ktoré v sebe spájajú viac funkcií a v neposlednom rade sa stretnete aj s dekoračnými fóliami.

Okenná fólia

Funkcie fólií na okná

Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi fólií na okno, pričom zákazníci často hľadajú termozilačné fólie, bezpečnostné fólie na okná či tieniacie, resp. protislnečné fólie na okná.

Poďme sa teda podrobnejšie pozrieť na to, aké funkcie majú jednotlivé druhy fólií na okná:

⭐ Okenné fólie na solárnu kontrolu a zníženie tepla

Okenné fólie určené na redukciu teploty v interiéri, sú postavené na princípe odrážania slnečných lúčov. Znamená to, že fólia odráža určité percento slnečnej energie, čím zabraňuje hromadeniu tepla v interiéri. Zvyčajne sú tieto fólie sú navrhnuté tak, aby sa inštalovali z vnútornej časti okna, avšak nájsť môžete aj modely, ktoré sa inštalujú zvonka. Tieto fólie vyzerajú na okne počas dňa takmer ako vyleštené zrkadlo, takže okrem odrážania slnečných lúčov zabraňujú aj neželaným pohľadom do interiéru. Ide teda o veľmi štýlové a trvalé riešenie problému so súkromím. Ten môžu pociťovať napríklad ľudia žijúci v domoch s veľkými preskleným stenami či francúzskymi oknami.

Skvelé na tom je, že vám zrkadlové fólie na okná nijakým spôsobom nekazia výhľad von. Fungujú totiž ako slnečné okuliare – vy spoza nich vidíte, no ostatní ľudia vaše oči nevidia. Inštalácia tohto typu okenných fólií vám zabezpečí príjemnejšiu teplotu vo vašom dome alebo vo vašej kancelárií bez toho, aby ste sa museli vzdať prirodzeného denného svetla alebo pekného výhľadu.

 

⭐ Fólie na okná s funkciou tienenia

Možno si poviete, že solárna kontrola a funkcia tienenia je to isté, no nie je to celkom tak. Tieniacie fólie na okná redukujú množstvo slnečného svetla dopadajúceho do interiéru. Priame slnečné svetlo môže byť celoročným problémom, a to nielen v domácnostiach, ale často aj v kanceláriách. Práve tam môže priame slnečné žiarenie sťažovať prácu s počítačom, čo môže byť pre pracovníkov veľmi nepohodlné. Trvalým riešením tohto problému môžu byť práve fólie na okná s funkciou tienenia, ktoré vytvoria príjemné prostredie bez toho, aby obmedzovali výhľad. Skvelé je, že si môžete na trhu vybrať fólie s rôznou mierou priepustnosti svetla.

 

⭐Fólie na okná pre vytvorenie súkromia

Vytvoriť súkromie a zabrániť neželeným pohľadom môžete aj inak ako žalúziami či závesmi, ktoré sa do niektorých domácnosti jednoducho nehodia. Moderným a efektívnym riešením sú práve fólie, ktoré blokujú výhľad zvonka. Na výber máte typ fólií, ktoré zabránia pohľadom počas denného svetla, ale tiež úplne nepriehľadné fólie na okná, ktoré vytvoria súkromie tak cez deň, ako aj v noci.

 

⭐ Ochrana pred vyblednutím

Ak vám domov alebo do kancelárie svieti priame slnečné svetlo, môže to spôsobiť vyblednutie nábytku, podláh alebo poťahov. V takomto prípade mnohí ľudia siahajú práve po okenných fóliách, ktoré sú schopné blokovať až 99% slnečných lúčov spôsobujúcich vyblednutie.

 

⭐ Bezpečnosť

Ak je vašim cieľom dosiahnutie vyššej bezpečnosti, zrejme budete chcieť siahnuť po bezpečnostných fóliách na okná. Tie sú typické svojou extrémnou pevnosťou a odolnosťou proti prerazeniu a roztrhnutiu. Určené sú predovšetkým na ochranu ľudí, majetku, budov a vybavenia interiéru. Slúžia teda ako ochrana pred vandalmi, zlodejmi, ale tiež pred tlakovými vlnami pri výbuchu či pred prírodnými živlami.

Bezpečnostné okenné fólie sú vyrobené z odolných polyesterových materiálov a sú zvyčajne číre. Ich veľkou výhodou je, že okrem funkcie bezpečnosti dokážu zadržať až 99 percent UV žiarenia. Vhodné sú do výkladov, na ochranu okien priemyselných budov, úradov, bánk, ale i rodinných domov či bytov na prízemí. Ich veľkou výhodou je aj to, že ich poisťovne akceptujú ako dostatočné zabezpečenie objektu.

Bezpečnostné fólie sú dostupné v rôznych hrúbkach, pričom fólie, ktoré majú väčšiu hrúbku, ochránia sklo aj pred rozbitím. Z tohto dôvodu sa používajú aj ako ochrana proti vykradnutiu. Tenšie bezpečnostné fólie nezabránia rozbitiu skla, ale len tomu, aby sa roztrieštilo. Ak by teda došlo k jeho poškodeniu, sklo sa nerozbije na drobné kúsky a nehrozí zranenie. Výmena za nové však bude nutná.

 

⭐ Dekoračná funkcia

Ak chcete dosiahnuť napríklad optické rozdelenie priestoru alebo zabezpečenie súkromia, siahnite po dekoračných fóliách na okno. Vybrať si môžete napríklad z matovaných fólií s predtlačenými vzormi, ktoré plnia funkciu nepriehľadnosti. Po tomto type dekoračných fólií na okná siahajú hlavne firmy. V prípade, že by ste chceli ozvláštniť svoj interiér, zvoľte dekoračné fólie s ornamentom, ktoré plnia ozdobnú funkciu a zároveň funkciu zachovania súkromia.

Dekoračná okenná fólia

Dekoračná okenná fólia

 

Pozrite si tipy na dekoračné fólie:

Pozrieť ďalšie

 

Interiérové alebo exteriérové?

Pri kúpe fólií na okná natrafíte na dve základné skupiny – interiérové a exteriérové fólie. Exteriérové fólie, teda tie, ktoré sa inštalujú na vonkajšiu stranu skla, sú v porovnané s interiérovými efektívnejšie. Zabraňujú totiž nahrievaniu samotného skla a slnečné lúče zachytia ešte predtým, ako prídu do kontaktu so sklom.

V porovnaní s nimi interiérové fólie na okná zachytia nahromadené teplo zo skla. Preto v prípade, že je vašim cieľom znížiť prehrievanie vašej domácnosti či kancelárie, siahnite po vonkajších okenných fóliách. Navyše, interiérové okenné fólie sú určené na okná s čírym jednosklom.

Treba si však uvedomiť, že exteriérové fólie na okná majú nižšiu životnosť ako tie interiérové. Ich kratšia životnosť je spôsobená tým, že sú vystavené rôznym poveternostným vplyvom a musia odolávať dažďu, snehu, mrázu i možnému mechanickému poškodeniu.

 

Výhody a nevýhody okenných fólií

Používanie fólií na okná má viacero výhod, pričom niektoré z nich sme už načrtli. Poďme sa teda na ne pozrieť podrobne.

Výhody

  • šetrenie energie a peňazí – inštalácia okenných fólií môže pomôcť znížiť vaše náklady na energie. Keď si totiž dáte na okná doma či v kancelárií fólie, zabránite tomu, aby sa priestor prehrieval, takže nebudete potrebovať používať klimatizáciu, resp. jej používanie výrazne obmedzíte. No a tým šetríte jednak peniaze, a jednak životné prostredie.
  • znižovanie teploty – okenné fólie určené na elimináciu slnečného žiarenia, teda termoizolačné fólie na okná, sú efektívnou možnosťou na znižovanie teploty v domácnosti či v pracovnom prostredí
  • redukcia UV žiarenia – UV žiarenie môže spôsobiť vyblednutie nábytku, kobercov alebo poťahov, a tak v prípade, že vám do interiéru svieti slnko niekoľko hodín denne na jedno miesto, určite si zaobstarajte okenné fólie
  • tienenie – práca s počítačom alebo sledovanie televízie môžu byť znepríjemnené priamym slnečným svetlom, preto je potrebné okná nejakým spôsobom zatieniť. Žalúzie či závesy nemusia byť vhodným riešením pre každý priestor, a tak sa tu núka použitie fólie na okno.
  • vytvorenie súkromia – skvelou vlastnosťou okenných fólií je okrem funkcie tienenia aj to, že niektoré druhy vytvárajú pri pohľade zvonka efekt zrkadla, a tak sa nemusíte báť o svoje súkromie ani vtedy, ak nemáte závesy či žalúzie. Denné svetlo bude do vášho interiéru dopadať, no zvedavé pohľady sa k vám nedostanú.

 

Nevýhody

  • pri vonkajších okenných fóliách musíte rátať s kratšou životnosťou
  • samoinštalácia môže byť náročnejšia, preto to radšej nechajte na odborníkov
  • v zimnom období môže byť použitie termoizolačných okenných fólií kontraproduktívne, pretože zabránia tomu, aby sa interiér prehrial aj pôsobením slnečných lúčov, a tak budete musieť viac kúriť

 

Údržba a starostlivosť

Starostlivosť o okná, na ktorých máte nainštalované okenné fólie sa nijako nelíši od starostlivosti o okná bez fólií. Okná môžete normálne umývať, avšak nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, ani kefy či drôtenky, ktoré by fóliu mohli poškodiť.

Ak chcete dosiahnuť, aby vám okenné fólie slúžili tak ako majú čo najdlhšie, odporúčame vám nechať ich inštaláciu na odborníkov. Vyhnete sa tak príprave v podobe dôkladného čistenia a leštenia okien, ale tiež tomu, že v prípade roztrhnutia alebo nesprávneho nalepenia, si budete škodu musieť hradiť z vlastného vrecka.

Inštalácia okennej fólie

Inštaláciu okennej fólie nechajte na odborníkov

 

Aká je cena?

Jednou z dôležitých otázok, ktoré vás môžu pri zaobstarávaní fólií na okná vášho domu, bytu, kancelárie či firmy môže zaujímať, je otázka ceny. Cena okenných fólií sa líši v závislosti od jej funkcie. Ak hľadáte lacnejšie možnosti, v obchodoch pre kutilov natrafíte na kusové protislnečné fólie na okná aj na zrkadlové fólie na okná, ktorých cena sa pri výške asi 90 cm a šírke zhruba 2 m pohybuje okolo 20 eur a viac.

V prípade, že by ste sa rozhodli pre špecializovaného predajcu okenných fólií, môžete sa tešiť zo širokého výberu rôznych typov jednotlivých fólií – a to tak bezpečnostných, ako aj protislnečných či zrkadlových. Navyše vám predajcovia okenných fólií poskytujú aj poradenstvo pri výbere a profesionálnu inštaláciu. No a keďže je ponuka fólií veľmi široká, cena je pri každom type individuálna. Ak by ste mali záujem o okenné fólie, väčšina predjacov vám na požiadanie vypracuje cenovú ponuku.

Čo sa týka dekoračných fólií pre ozvláštnenie interiéru, ich cena nie je vysoká a pohybuje sa približne od dvoch eur za meter.

 

Tu je niekoľko tipov na dekoračné fólie na okná do vášho interiéru:

Pozrieť ďalšie

 

Skúsenosti s okennými fóliami

Zaujímalo nás, aké skúsenosti majú ľudia s používaním okenných fólií, a tak sme sa pozreli na niekoľko názorov na internetových fórach.

Skúsenosť s okennými fóliami

Skúsenosti ľudí s okennými fóliami sú pozitívne, viacerí chválili zníženie teploty v interiéri počas horúceho leta.

Skúsenosť s okennými fóliami Skúsenosť s okennými fóliami

Zníženie teploty môže byť výrazné – viaceré skúsenosti s okennými fóliami uvádzajú 3 až 5 stupňov.

Skúsenosť s okennými fóliami

 

Časté otázky

Pozreli sme sa na niekoľko častých otázok, ktoré sa v súvislosti s okennými fóliami môžu vyskytnúť:

Nahradia okenné fólie klimatizáciu?

Niektorí ľudia používajú termoizolačné okenné fólie ako náhradu za klimatizáciu. Hoci tieto fólie odrážajú slnečné lúče a zmierňujú prehrievanie interiéru, v porovnaní s klimatizáciou nemajú takú výraznú funkciu regulácie teploty. Vhodné je však používať ich spolu s klimatizáciou, pretože môžu znížiť čas jej prevádzky a tým predĺžiť jej životnosť.

💡 TIP: Hľadáte mobilnú klimatizáciu? Pozrite si náš veľký test, v ktorom vám poradíme aj to, ako si prenosnú klimatizáciu vybrať.

Sú okenné fólie lepšie ako žalúzie?

Odpoveď na otázku, či sú okenné fólie účinnejšie ako žalúzie, nie je jednoznačná. Žalúzie slúžia na tienenie, čiže na zmiernenie svetla, avšak fólie slúžia aj na reguláciu teploty. To znamená, že žalúzie síce pomôžu zatieniť, no teplo do interéru prepustia. Okenné fólie s termoregulačnou funkciou zabránia prieniku tepla i slnečných lúčov.

Nemôžu škodiť okenné fólie izbovým rastlinám?

Okenné fólie, ktoré majú UV filter by nemali rastlinám za oknom nijakým spôsobom škodiť.

Môžem inštalovať okennú fóliu sám?

Samozrejme, môžete, no má to svoje riziká – montáž vám nemusí vyjsť podľa vašich predstáv a vám nebude poskytnutá záruka na montáž. Preto odporúčame zveriť montáž fólií do rúk vyškoleným odborníkom.

Aká je životnosť okenných fólií?

Životnosť exteriérových okenných fólií je pri kvalitných výrobcoch približne 10 až 20 rokov. Závisí od viacerých faktorov, akými sú napríklad orientácia okna na svetovú stranu, typ skla a iné.

Nebudem mať po inštalácii fólie na okno doma tmu?

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu protislnečnej fólie na okno, možno vás trápi práve táto otázka. Pravda je taká, že ak si zadovážite fóliu s priepustnosťou svetla 50 %, rozdiel bude takmer nepostrehnuteľný. Ak by ste siahli po fólii s nižšou priepustnosťou svetla, bude svetlo rozptýlené po celej miestnosti, a tak bude pre ľudské oko efekt veľmi ťažko badateľný.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.