Hortenzia – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie + zopár zaujímavostí

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 5

Hortenzia je najobľúbenejším letným kvitnúcim kerom. Jej veľké farebné kvety ponúkajú výnimočný pohľad od jari do jesene. Hoci dokonalosť vo svete rastlín skutočne neexistuje – ani kdekoľvek inde – hortenzie sú jej dosť blízko. S dlhotrvajúcimi kvetmi modrej, fialovej, ružovej, bielej alebo chartreuse (svetlozelenej) farby a s jednoduchou “povahou” sa tieto osvedčené letné kvitnúce kríky zdajú byť doma v širokej škále prostredí, od rozpustilých vidieckych záhrad až po formálne špecializované. Keď už mnoho ďalších kvitnúcich kríkov a trvaliek má svoj vrchol za sebou, tieto listnaté krásky pokračujú vo svojom predstavení, s bohatými a vzrušujúcimi kvetmi.

Hortenzie sú ideálne pre celý rad záhradných stanovíšť od skupinových výsadieb, cez hranice kríkov až po výsadbu v kvetináči. Rozmanitosť odrôd ( zdá sa, že pestovatelia nám ponúkajú každý rok viac a viac možností) a očakávania záhradníkov od veľkosti a farby kvetu sú nekonečné. Vymenovať všetky druhy je nemožné, ale spomeňme aspoň niektoré: hortenzia kalinolistá, metlinatá , stromčekovitá, popínavá, dubolistá a mohli by sme ešte pokračovať.

Pestovanie

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla )

Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla)

Najprv musíte vybrať správny druh hortenzie. Výber je založený na tom, aké sú vaše potreby a aký priestor je k dispozícii. Koľko slnečného svetla má daná lokalita? Aký typ pôdy máte? Ako veľké kvety a akú farbu kvetov chcete? Pre podrobnejšie informácie sme pre vás nižšie vytvorili aj sprievodcu druhmi hortenzií, ktorý vám pomôžu určiť, ktorý druh bude pre vás ten najvhodnejší. Väčšine hortenzií sa darí v bohatých, pórovitých, trochu vlhkých pôdach. Pridajte kompost na obohatenie chudobnej pôdy. Tieto rastliny dávajú prednosť plnému slnku v dopoludňajších hodinách, s popoludňajším tieňom; ale mnohé budú rásť a kvitnúť aj v čiastočnom tieni. To platí najmä pre hortenzie Bigleaf (veľkolisté) Vysádzajte ich na jar alebo na jeseň.

 • vyhĺbte jamu tak hlbokú ako koreňová guľa a 2 až 3 krát širšiu
 • umiestnite rastlinu do otvoru a naplňte ju do polovice pôdou. Zalejte.
 • po vsiaknutí vody vyplňte zvyšok otvoru pôdou
 • dôkladne zalejte
 • sadenie rastliniek je ideálne vo vzdialenosti 1 – 3 metre od seba

 

Rozmnožovanie

Hortenzie ľahko vypestujete z odrezkov – ľahko zakoreňujú. Tu je postup, ako to urobiť:

 • na dobre “udomácnenej” hortenzii nájdite vetvičku, ktorá je z nového rastu a ktorá nekvitla. Nový rast sa javí svetlejší než starý a stonka nie je tak pevná.
 • od špičky vetvy sa posuňte 10 až 12 cm nadol a urobte horizontálny rez. Uistite sa, že na reze máte najmenej 3 až 4 páry listov.
 • odstráňte najnižší pár listov z odrezku, odstrihnite ich zarovno so stonkou. Korene rastú ľahšie z týchto uzlov listov, takže ak si môžete dovoliť odstrániť viac ako jeden pár listov, urobte tak. Dbajte na to, aby ste ponechali minimálne 2 páry listov na konci špičky.
 • ak zostávajúce listy sú pomerne veľké, rozrežte ich na polovicu a odstráňte aj polovicu špičky. Zabráni to tomu, aby listy narážali na boky plastového vrecka, ktoré budete neskôr umiestňovať na odrezok (aby ste udržali vlhkosť).
 • (voliteľné) Poprášte bezlistú časť stonky koreňovým hormónom a protiplesňovým práškom pre rastliny (obe dostupné v záhradnom centre). To povzbudí zakorenenie a odvráti hnilobu.
 • pripravte malý kvetináč a naplňte ho zvlhčeným substrátom. Zastoknite odrezok do pôdy a stlačte ho prvý pár zostávajúcich listov. Zľahka zalejte, aby ste odstránili akékoľvek vzduchové bubliny okolo stonky.
 • voľne zakryte celý črepník plastovým vreckom. Uistite sa, že vrecko sa nedotýka lístia rezu, inak môžu listy zhniť. (čínske paličky alebo niečo podobné môžu byť použité na podopretie vrecka a jeho udržanie od listov.)
 • umiestnite kvetináč na teplé miesto, ktoré je chránená pred priamym slnečným žiarením a vetrom
 • každých niekoľko dní skontrolujte odrezok, aby ste sa uistili, že nehnije a opäť len zalejte, keď je vrstva pôdy suchá. Ak to vyjde, odrezok by mal zakoreniť za pár týždňov. (Skontrolujte jemným potiahnutím odrezku, ak cítite odpor, vytvorili sa korene.)
Biela hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

Biela hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

 

Starostlivosť

Niektoré fakty o hortenziách sa naučíte už len pochopením ich mena. Predpona “hydro” znamená vodu, zatiaľ čo prípona “angeion” znamená plavidlo. Čiže ich latinský názov Hydrangea napovedá, že tieto kvety milujú vodu!

 

Polievanie

Hortenzia potrebuje vlhkú, ale dobre odvodnenú pôdu, aby sa jej darilo. Namiesto toho, aby ste sa snažili dodržiavať “pravidlá” pre zavlažovanie hortenzií, je lepšie polievať tak, aby pôda bola stále vlhká, ale nie príliš mokrá. Každý druh hortenzie vyžaduje rôzne úrovne polievania. Aj lokalita výsadby určuje, koľko vody potrebuje rastlina.

Zvyčajne budete vždy vedieť, kedy rastlina potrebuje vodu pri pohľade na lístie. Keď rastlina potrebuje vodu, listy začnú vädnúť. Hydrangea macrophylla (kalinolistá) a hortenzie paniculata (metlinatá)vyžadujú viac vody ako hydrangea aborescens (hortenzia stromčekovitá) a Hydrangea quercifolia (dubolistá).

Pozrieť ďalšie

 

Hnojenie

K dispozícii je špeciálne hnojivo vytvorené pre hortenzie, nie je však nevyhnutné. Obvykle sa najjednoduchšie používa univerzálne 10-10-10 hnojivo. Malo by sa aplikovať na jar alebo začiatkom leta. Nie na jeseň, keď sa rastliny pripravujú na spánok a hnojivo by mohlo spustiť nový rast, ktorý nie je pre rastliny zdravý. Je dôležité si uvedomiť, že hnojenie nespôsobí kvitnutie hortenzie.

Hydrangea paniculata Pinky Winky

Hydrangea paniculata Pinky Winky

 

Zmena farby kvetu hortenzie

Hnojivo nezmení farbu kvetov. Je možné, že dodatočné prísady pridané k hnojivám môžu zmeniť farbu, ale samotné hnojivo nemá túto silu. Je oveľa jednoduchšie zmeniť hortenziu z ružovej na modrú ako z modrej na ružovú. Zmena hortenzie z ružovej na modrú znamená pridanie hliníka do pôdy. Zmena z modrej na ružovú znamená odobratie hliníka z pôdy alebo jeho odstránenie z dosahu hortenzie. Nemôžete zmeniť farbu bielych hortenzií.

 

Strihanie

Jedným z kritických faktorov pre úspešné kvitnutie hortenzie je, kedy a ako strihať. Kľúčovým faktorom je, či rastlina kvitne na novom alebo starom dreve. Existuje päť typov hortenzií, ktoré spadajú do dvoch skupín prerezávania.

⭐Skupina 1.

Všeobecne kvitne na starom dreve. Tieto rastliny tvoria kvetné puky na stonkách od augusta do októbra pre kvety nasledujúceho leta. Ak sa tieto stonky prerezávajú na jeseň, v zime alebo na jar, odstránia sa aj puky a ďalšie leto bude kvitnutie slabé alebo žiadne. Patria sem nasledujúce druhy hortenzií:

 • Hydrangea macrophylla (kalinolistá)  Big Daddy, Homigo, Lemon Daddy, Nikko Blue, Pia alebo Pistachio
 • Hydrangea quercifolia (dubolistá) Alice, Munchkin, Sikes Dwarf, Snow Queen
Hydrangea quercifolia (Hortenzia dubolistá)

Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia)

⭐Skupina 2.

Kvitnú na novom dreve. Tieto rastliny tvoria puky v aktuálnej sezóne, začínajúc asi mesiac alebo dva pred tým, než kvitnú. Preto môžu byť prerezané kedykoľvek potom, ako odkvitnú až kým začnú produkovať puky. Typy v tejto skupine sú:

 • Hydrangea arborescens (stromčekovitá) Annabelle, Bella Anna, Invincibelle Spirit, Incrediball.
 • Hydrangea paniculata (metlinatá) Bobo,  Bombshell, Fire & Ice, Limelight, Little Lime, Phantom, Pinky Winky, Quick Fire, Sweet Summer, Vanilla Strawberry, Vanilla Fraise, Grandiflora
 • Hydrangea anomala petiolaris (popínavá hortenzia)
 • stále kvitnúce druhy Hydrangea macrophylla (kalinolistá) patria do skupiny II a zahŕňajú Forever & Ever Hydrangea Series a Endless Summer Series.

Ak máte pochybnosti, odstrihnite len staré hlavičky kvetov a zvyšok nechajte do jari. Akonáhle príde jún, môžete bezpečne prerezávať stopky, ktoré nevytvorili listy.

 

Zazimovanie

Správne zazimovanie hortenzie určí úspech a množstvo kvitnutia v nasledujúcom lete. Kľúčom k zimnej ochrane hortenzie je chrániť vašu rastlinu, či už v kvetináči alebo v zemi, pred prvým zimným mrazom a posledným mrazom nadchádzajúcej jari. Poďme sa pozrieť na to, čo potrebujete urobiť pre váš hortenzie v zime.

Hortenzie v črepníku dáme do priestorov s teplotou okolo 10 stupňov Celzia – v byte by bolo príliš teplo, môže to byť skôr pivnica. Ak tú možnosť nemáme prezimovanie rastlinky zabezpečíme obalením kvetináčov vrecovinou, alebo podobným materiálom. U záhonových hortenzií redukujeme zalievanie a záhony vystelieme rašelinou, lístím alebo pilinami a vrchnú časť rovnako obalíme nejakým vzdušným materiálom.

 

Druhy hortenzií

Existuje 5 hlavných druhov hortenzií, ktoré nájdete v Európe. Náš sprievodca vám pomôže identifikovať hortenzie ľahko pohľadom na obrázky, rovnako ako referenciami na hlavné charakteristiky, ktoré sú pre jednotlivé druhy typické. Existujú potom samozrejme aj nižšie klasifikácie – tých je nespočet, zopár z nich sme už vyššie vymenovali.

 

1. Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla)

Tiež nazývaná francúzska hortenzia. Toto je najbežnejší druh hortenzie. Existujú tri rôzne typy hydrangea macrophylla; mophead, lacecap a hortenzie pílovité.

➡️ Hydrangea macrophylla mophead

Hortenzia kalinolistá - Hydrangea macrophylla

Hortenzia kalinolistá – Hydrangea macrophylla Mophead

Ide o najpopulárnejšiu veľkolistú hortenziu. Je ľahko rozpoznateľná vďaka veľkým kvetinovým hlavám, ktoré sú fialové, modré a ružové. Vo všeobecnosti sú mopheadové listy relatívne hrubé a svieže, trochu lesklé a často v tvare srdca. Ich okraje sú hrubo ozubené. Sú približne 10-15 cm dlhé a 8 – 12 cm široké, ale v niektorých prípadoch môžu byť ešte väčšie. Stonky listov sú krátke, čo spôsobuje, že listy sa vo väčšine prípadov objímajú hlavnú stonku. Stonky majú často čierne alebo červené pruhy alebo škvrny.

 

➡️ Hydrangea macrophylla lacecap

Hydrangea macrophylla lacecap

Hortenzia kalinolistá – Hydrangea macrophylla lacecap

Vedecký názov hortenzie lacecap je Hydrangea macrophylla normalis. Rastliny sú rovnaké ako mopheads v každom smere, okrem tvaru ich kvetov. Malé púčiky v strede sú plodné kvety a veľké okázalé kvety okolo vonkajšieho okraja sú sterilné kvety.

 

➡️ Hydrangea macrophylla serrata – Hortenzia pílovitá

Hydrangea macrophylla ssp. serrata - Hortenzia pílovitá

Hydrangea macrophylla ssp. serrata – Hortenzia pílovitá

Vedecký názov je Hydrangea macrophylla ssp. serrata. Ide o najmenej bežnú veľkolistú hortenziu. Má oveľa menšie kvety, ale rastliny sú extrémne odolné a stavané tak, aby prežili kruté zimy a zvládli drsné podnebie.

 

2. Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)

Hortenzie metlinaté (Hydrangea paniculata)

Hortenzie metlinaté (Hydrangea paniculata)

Metlinaté hortenzie sú známe svojimi kužeľovitými kvetinovými hlavami. Ide o veľké kvety obvykle sú zo začiatku biele a môžu sa zmeniť na ružovú. Táto hortenzia je chladu najviac odolná. Listy metlinatej hortenzie sa relatívne ľahko identifikujú v porovnaní s inými hortenziami. Sú menšie, tenšie a drsnejšie než listy hortenzie mophead, typicky 8-15 cm dlhé a 8-10 cm široké. Okraje sú jemne ozubené. Sú stredne zelené s matným povrchom. Jednou z charakteristík, ktoré pomôžu pri identifikácii H. paniculata, je že tri listy rastú z uzla kmeňa a sú rozdelené okolo uzla v prasleni. Metlinatá hortenzia je jedinou hortenziou, ktorá tvorí stromy. Ich centrálne stonky sa môžu rozvinúť do veľmi atraktívnych kmeňov.

 

3. Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)

Hortenzia stromčekovité (Hydrangea arborescens)

Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)

Tiež sa nazývajú divoké hortenzie a sú pôvodom zo Spojených štátov. Tieto kríky tolerujú aj teplejšie podnebie. Vďaka ich veľkosti sú ideálne na živé ploty. Listy arborescens sú v tvare srdca, tenké a pružnejšie ako macrophylla. Majú matný povrch a drsnejšiu štruktúru ako hladké listy mophead. Stonky listov sú dlhé a držia listy vzdialené od hlavnej stonky.

 

4. Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Hortenzie dubolisté (Hydrangea quercifolia)

Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia)

Je ľahké zistiť, odkiaľ pochádza názov hortenzie dubolistej. Jej listy sú tvarované podobne ako listy červeného duba. Listy môžu byť 10 X 10 cm alebo môžu byť obrovské až 25 X 25 cm. Listy týchto hortenzií menia na jeseň farbu a sú jediným typom hortenzií, ktoré to robia. Farba sa zmení z oranžovej cez červenú až po mahagón.

 

5. Hortenzia popínavá (Hyndrangea petiolaris)

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)

Ľahko ju rozoznáte, pretože je to vlastne vinič. Popínavé hortenzie pochádzajú z Ázie a nazývajú sa aj japonské hortenzie. Stávajú sa čoraz obľúbenejšími vďaka jedinečnosti štruktúry rastu a veľkým kvetom.

Všetky spomenuté druhy tejto farebnej nádhery si môžete zakúpiť v záhradných centrách, predaj beží v e-shopoch aj bazároch ako je napríklad Bazos. Cena rastliniek sa líši podľa jednotlivých druhov, ale je našťastie taká, že nenabúra vážnejšie váš rozpočet.

 

9 zaujímavostí, ktoré by mal každý fanúšik hortenzií poznať

V závislosti od jednotlivých kultúr hortenzie majú mnoho dôležitých významov. V starovekom Japonsku sa verilo, že vždy keď muž urobí niečo zle, ospravedlní sa svojej dáme hortenziami. V Japonsku hortenzie typicky symbolizujú smútok, ľútosť alebo ospravedlnenie. V Amerike majú hortenzie oveľa šťastnejší význam. Najčastejšie sú spojené s rodinnou láskou a sú jednou z najobľúbenejších kvetinových volieb na Deň matiek. A teraz už k sľúbeným zaujímavostiam:

 • ⭐ existuje asi 70 – 75 druhov hortenzií
 • ⭐ rastú všade od južnej Ázie, cez Európu až po Ameriku
 • ⭐ milovníci hortenzií pozor! Nekonzumujte ich, sú mierne toxické.
 • ⭐ Lana del Rey skladá hold milovanej kvetine vo svojej piesni “Old Money”
 • ⭐ v Ázii ak dáte niekomu ružovú hortenziu, symbolizuje to, že “dýchate v rytme jeho srdca”
 • ⭐ hortenzia bola prvýkrát objavená v Japonsku
 • svadobná kytica herečky Blake Lively bola z ružových hortenzií
 • ⭐ zdá sa, že sú najmenej obľúbenou kvetinou Madony
 • ⭐farba kvetov je ovplyvnená hliníkovými iónmi v pôde

 

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobry den,
prosim o radu, moje hortenzie rastu, listy maju krasne ale vobec nekvitnu.
Da sa nejak pomoct tomu, aby zakvitli?
Dakujem vopred prajem pekny den.

Milá pani Georgína, Váš článok je veľmi obsiahlý, ale nenašla som tam radu, čo s tým, keď som nepostrehla predpoveď prvého mrazu a krásna veľká guľa sa premenila na tabak. Je mi to veľmi ľúto o to viac, že je to darček od mojej dcéry a neviem ako ďalej postupovať. Stiahla som ju dnu, zalievam ju a neviem, či ten tabak ostrihať, alebo ošúpať a tak nechať do jari. Budem Vám vďačná za radu. Pozdravujem Vás a prajem Vám krásny a požehnaný čas.

Dobrý deň pani Vierka, tu už naozaj pomôže len orezanie. Zoškrabte nechtom stonky, aby ste zistili, či sú ešte pod kôrou zelené. Postupujte od špičky nadol k základni, až kým nenarazíte na zelenú, čo znamená koniec poškodenia. Nekonajte príliš rýchlo. Ak okamžite orežete rastlinu a znova zasiahne mráz, vystavíte aj nové časti hortenzie možnému poškodeniu a rastlinku stojí veľa energie kým sa zotaví. Ako náhle počasie spolupracuje (nemrzne), odrežte poškodenú rastlinku čo najbližšie k zdravej časti. Môžete rezať niekoľko centimetrov od zeme. Zalejte a zapracujte 1/2 šálky hnojiva s pomalým uvoľňovaním – pre malé hortenzie menej – do pôdy nad koreňovou guľou hortenzie. Toto jej pomôže zotaviť sa. Dúfam, že sa z vašej hortenzie budete ešte dlho tešiť. Zostávam s pozdravom : ) Gina

Dobrý deň, ja mám skôr otázku. Pestujem hortenziu už niekoľko rokov, ale musím ju z určitých dôvodov presadiť. Môžem ju vykopať a s celým koreňovým balom dať na iné miesto? Nie je veľká, tak by sa sa praktický dalo, ale či porastie aj ďalej. Ak mi poradíte, ďakujempekne

Dobrý deň pani Zdenka, áno môžete ju presadiť aj s koreňovou guľou. V krátkosti takto: Pri presádzaní hortenzie je prvým krokom vykopať jamu na novom stanovisšti. Nenechávajte ju “čakať” už vybratú zo starého stanovišťa, kým vykopete novú jamu. Vyberte miesto, ktoré dostáva aspoň nejaký tieň. Hortenziu vykopte tak, že lopatu ponoríte do zeme rovno, v kruhu okolo rastliny, aby ste uvoľnili koreňovú guľu. Koreňové gule hortenzie môžu byť veľké a ťažké. Akonáhle ju dostanete von, presuňte ju na nové stanovište, vyplňte pôdu okolo nej a dôkladne namočte koreňovú guľu. Ak je jeseň alebo zima, nemali by ste ju znova polievať až do jari. Na vrch pôdy dajte niekoľko cm kompostu. Keď príde jar, zalievajte ju často počas celého vegetačného obdobia, aby ste jej pomohli “etablovať sa”. Ak ju budete presádzať na jar alebo začiatkom leta, bude potrebovať veľa vody, kým sa korene usadia v novom prostredí. Pozdravujem. Gina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.