Ibištek – pestovanie, starostlivosť a liečivé účinky

Georgina Babinová Téma 4. apríla 2021 0

Ibištek – “Kráľovnú tropických kvetov” môžeme obdivovať v rôznych farbách a veľkostiach. Rastlina je známa svojimi veľkými farebnými kvetmi, ktoré môžu vytvoriť dekoratívny prvok vášho domova alebo záhrady, ale má tiež medicínske využitie. Niektoré druhy ibišteka majú vôbec najväčšie kvety v ríši rastlín. Napríklad Ibištek bahenný, niekedy nazývaný aj močiarny, alebo veľkokvetý (Hibiscus moscheutos) sa pýši najväčšími kvetmi zo všetkých ibištekov, a to od neskorej jari až po prvé mrazy, pričom niektoré dosahujú priemer až 30 centimetrov. Kvety ibišteka čínskeho (Hibiscus rosa-sinensis) môžu mať šírku 10 – 20 cm. Farba kvetov je nádherná, od bielej až ružovej cez červenú, oranžovú a broskyňovú až po žltú alebo fialovú. Farba sa u niektorých druhov, ako je napríklad  Ibištek okrasný (H. mutabilis ) a Ibištek lipovitý (H. tiliaceus) mení vekom.

Stovky druhov ibišteka by trvalo dlho aj vymenovať. V miernych zónach je pravdepodobne najčastejšie pestovaný okrasný druh Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus), bežný záhradný ibištek, známy v niektorých oblastiach aj ako “ruža Althea” alebo “ruža Sharon” V tropických a subtropických oblastiach je najobľúbenejší ibištek čínsky (H. rosa-sinensis) s mnohými známymi hybridmi. Do rodiny Hibiscus sa radí aj Ibištek jedlý (Hibiscus esculentus), ktorý je pre nás známy (alebo možno ani nie) ako okra – obľúbená zelenina indickej a tureckej kuchyne.

V dnešnom článku si povieme niečo o pestovaní tejto obľúbenej a dekoratívnej rastliny, o tom ako sa o ňu starať a v neposlednom rade aj o tom, aké sú jej liečivé účinky.

Ako vypestovať nádherný, vibrujúci ibištek?

S okázalými, nápadnými kvetmi, ktoré priťahujú motýle aj kolibríky, ibištek rozžiari letnú záhradku, ako málo iných kvitnúcich kríkov. Ak sa o ne staráte správne, tieto nenáročné, ale veľmi pôsobivé rastliny svojou úžasnou krásou na dlhé roky rozžiaria vaše záhrady a domovy.

Ibištek sýrsky

Ibištek sýrsky (Ruža Sharon)

 

Vyberte ideálne umiestnenie

V našich klimatických podmienkach je vhodné pestovanie tejto rastliny v kvetináči. To umožní jej presúvanie na ideálne miesto v závislosti od ročného obdobia. Poskytnite ibišteku najmenej šesť hodín slnečného svetla, najmä ak chcete vidieť jeho krásne kvety. Hoci teplé, vlhké podmienky sú pre tropický ibištek ideálne, keď je príliš horúco trocha popoludňajšieho tieňa mu len prospeje. A toto znova zjednoduší kvetináč. Ak žijete v oblasti náchylnej k veterným podmienkam, umiestnite rastliny na chránené miesta, pretože kvety sú jemné a ľahko sa roztrhajú.

Pripravte pôdu

Pre optimálny rast vyžaduje ibištek bohatú pôdu. Obohacujte pôdu pred výsadbou domácim alebo vrecovaným kompostom. Rastlina rastie najlepšie v mierne kyslej pôde, ktorá má pH medzi 6,5 a 6,8. Pred sadením zistite pH vašej pôdy testovaním. Pri ibišteku pestovanom v kvetináči používajte pôdu, ktorá dobre odteká a je určená pre kyslomilné rastliny, resp. substrát na subtropické dreviny.

 

Výsadba

Vyhĺbte jamu v mieste výsadby, ktorá je tak hlboká ako koreň ibišteka a dva až trikrát tak široká. Opatrne odstráňte ibištek z plantovacieho kvetináča a vložte ho do vyhĺbenej jamy. Zaplňte otvor do polovice zeminou vykopanou z jamy a potom zalejte, aby sa zemina dobre usadila a odstránili sa všetky vzduchové bubliny. Dokončite vyplnenie otvoru a utľapkajte pôdu okolo rastliny. Ak vysádzate viac ako jeden ibištek, ponechajte medzi nimi vzdialenosť 1 – 2 metre.

Ibištek čínsky

Ibištek čínsky

 

 

Zalievajte pravidelne

Udržujte pôdu obklopujúcu ibištek vlhkú, ale nie mokrú. Prvý týždeň po výsadbe polievajte denne, raz za dva dni v druhom týždni a potom asi dvakrát za týždeň. Ak je počasie obzvlášť horúce a suché, polievajte každý druhý deň. Vyvarujte sa polievania listov pri zavlažovaní ibišteka, pretože mokré lístie môžu viesť k ochoreniu, ako je múčnatka.

Pozrieť ďalšie

 

Časté hnojenie je žiaduce

Rastúca rastlina ibišteka vyžaduje dobré hnojivo, aby sa plne rozvinul jej potenciál. Vysoko draselné hnojivo sa odporúča v letných mesiacoch. Počas zimy rastlina hnojenie nepotrebuje. Ak chcete zvýšiť životnosť ibišteka, používajte riedené tekuté hnojivá na subtropické dreviny raz za týždeň a hnojivo s pomalým uvoľňovaním raz za mesiac. Prípadne pridajte pôdu s vysokým obsahom draslíka do kompostu.

 

Orezávajte pre podporu kvitnutia

Kvety ibišteka môžete obdivovať len jeden deň. Udržujte rastlinu očistenú od zvädnutých kvetov. Pre rastliny, ktoré prezimujú v interiéri alebo rastú vonku v miernom podnebí je strihanie dôležité. Orežte o jednu tretinu koncom zimy alebo začiatkom jari. Odstráňte mŕtve vetvičky a zastrihnite rastlinu tak, aby všetky stopky mali rovnakú dĺžku.

Ibištek

Ak ešte nemáte kvalitné záhradné nožnice, určite si vyberiete niektoré z nami testovaných:

Viac záhradných nožníc

💡💡 u nás nájdete celý test záhradných nožníc

 

Sledujte škodcov a choroby

Ibištek je náchylný na choroby. Škodcovia spôsobia predčasné opadnutie kvetov, neschopnosť kvitnúť a prežiť, otvory v listoch a okvetných lístkoch a zanechávajú lepkavú látku na rastlinách a okolitých plochách. Medzi bežných škodcov patria vošky, roztoče, strapky a molice. Pravidelne kontrolujte rastlinu, či neobjavíte príznaky poškodenia škodcami, resp škodcov samotných.Malé zamorenie odstraňte silným rozprášením vody.

Ibištek je tiež náchylný k chorobám listov, vrátane šedej plesne (botrytis) a pižmovej a púdrovej múčnatky. Takéto poruchy spôsobujú biele, sivé alebo žlté škvrny na listoch, môžu viesť k plesniam a listy padajú pred kvitnutím. Ak sa objavia príznaky, ošetrujte rastlinu vhodným fungicídom.

 

Presádzanie a rozmnožovanie

Keď príde na presádzanie kvetov ibišteka, vyberte miesto, ktoré zodpovedá ich potrebám. Akonáhle ste našli perfektné miesto, alebo kvetináč, začnite vyhĺbením jamy. Zasaďte krík čo najrýchlejšie, znížite tým riziko šoku pri presádzaní a stratu vlhkosti. Jama na výsadbu by mala byť dvakrát taká ako šírka rastliny a tak hlboká ako koreňová masa. Pokiaľ ide o rozmnožovanie, v prípade ibišteka to ide semenami aj odrezkami. Odrezky jednoducho zapichneme do vlhkého substrátu, ale zakorenia aj vo vode pri teplote 20° – 22° C.

 

Ako sa starať o ibištek?

Väčšina ibiškových kvetov kvitne len v jarných a letných obdobiach, v zimných mesiacoch by sa mali uchovávať na slnečnom okne, ak je to možné (ideálne sú dve až tri hodiny slnečného svetla) a polievať iba vtedy, keď je pôda suchá na dotyk. Treba si uvedomiť, že teplo vo vašej domácnosti môže v zimnom období vytvárať príliš suché podmienky, v takom prípade vaša rastlinka  bude vyžadovať viac vody, aby prežila.

Ibištek

 

Ak si všimnete žlté listy objavujúce sa v hornej časti vašej rastliny, mohla by to byť známka dehydratácie, takže dajte ibišteku extra dávku vody. Ak to nepomôže, vaša rastlina môže trpieť poškodením koreňov. A ak sa žlté listy tvoria uprostred rastliny, môže to byť príznakom nadmerného zalievania. Ak chcete, aby váš ibištek mal čo najviac kvetov, jedna vec, ktorej by ste sa mali vyvarovať, je vysadiť ho do kvetináča, ktorý je príliš hlboký. Ak tak urobíte, rastlina vloží svoju energiu do rastúcich nových koreňov namiesto toho, aby kvitla. Preto hľadajte kvetináč, ktorý nie je oveľa hlbší, ale je signifikantne širší ako plantovací kvetináč, aby ste dosiahli optimálne výsledky. Ak vaša rastlina nekvitne v mesiacoch, kedy by mala, skúste ju presunúť na miesto, ktoré má viac alebo menej svetla – môže to spraviť zázraky.

 

Liečivé účinky ibišteka

Rastlina ibišteka je nielen atraktívnou ozdobou vášho prostredia; má aj množstvo iných použití. Okvetné lístky a ďalšie časti rastliny sa často používajú ako šampón, čaj alebo prírodné farbivo. Čaj a kvapalný extrakt z kvetov a listov je účinný pri ošetrení a liečbe rôznych stavov. Môže pomôcť pri chudnutí, rakovine a prináša úľavu pri:

  • podráždenom žalúdku
  • vysokom krvnom tlaku
  • bakteriálnych infekciách
  • horúčke

Najobľúbenejšou odrodou je Ibištek sudánsky, nazývaný aj egyptský, alebo krvavý (Hibiscus sabdariffa.) Červené kvety tejto odrody sú najbežnejšie kultivované na lekárske účely a sú dostupné ako doplnky stravy.

Ibištekový čaj

Ibištekový čaj, nazývaný aj kyslý čaj, kvôli svojej chuti, je pripravený zo zmesi sušených ibištekových kvetov, listov a tmavo červených kalichov (stred kvetu v tvare pohára). Po odkvitnutí kvetu sa okvetné lístky a kalichy zmenia na struky. Tie obsahujú semená rastliny. Kalichy sú často hlavnými zložkami rastlinných nápojov obsahujúcich ibištek.

Čaj z ibišteka sudánskeho

 

Ibištek bol používaný rôznymi kultúrami ako prostriedok na liečenie rôznych ochorení. Egypťania používali ibištekový čaj na zníženie telesnej teploty, liečbu srdcových a nervových chorôb a ako diuretikum na zvýšenie produkcie moču. V Afrike sa čaj používal na liečbu zápchy, rakoviny, ochorenia pečene a príznakov nachladnutia. Buničina vyrobená z listov bola aplikovaná na kožu na liečenie rán. V Iráne bolo pitie kyslého čaju bežnou liečbou vysokého krvného tlaku. Dnes je ibištek obľúbený svojim potenciálom znížiť vysoký krvný tlak. Najnovšie štúdie sa ukazujú ako sľubné aj v prípade čaju aj extraktu ibišteka na zníženie krvného tlaku a hladiny cholesterolu. Hoci je ešte potrebný ďalší výskum, mohla by to byť dobrá správa pre budúcnosť liečby srdcových ochorení. Iná nedávna štúdia zistila, že extrakt ibišteka môže mať vplyv na metabolizmus, zabraňuje obezite a tvorbe tukov v pečeni. Tropická rastlina bola dokonca úspešne použitá ako súčasť zmesi rastlinných extraktov na liečbu vší.

Ibištekový čaj a extrakt je možné zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou ako doplnok stravy. Neexistuje žiadna odporúčaná dávka, pretože závisí od produktu, ktorý ste si kúpili a dôvod, pre ktorý ho budete užívať. Predaj týchto doplnkov výživy samozrejme beží aj cez internetové predajne. Cena doplnkov výživy s obsahom ibišteka nezruinuje vašu peňaženku a vyskúšať ich liečivé účinky má teda možnosť  naozaj takmer každý. Keď sa používa ako čaj, ibištek je všeobecne považovaný za bezpečný. Je však potrebný ďalší výskum na stanovenie bezpečnej dávky v tehotenstve alebo počas dojčenia, pre deti a ľudí s ochorením pečene alebo obličiek. Ibištekový čaj je veľmi kyslý a citlivé tkanivá to môžu vnímať mimoriadne výrazne. Ibištek môže tiež ovplyvniť spôsob, akým telo spracuje acetaminofén (Tylenol), ale tento účinok je pravdepodobne veľmi minimálny. Načúvajte vášmu telu a ak vám nerobí dobre, prestaňte ho používať.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.