Vyberáme kamenný obklad na stenu do interiéru

Veronika Štrbová Téma 5. marca 2021 1

Svet architektúry rokmi napreduje, postupne sa zavádzajú na trh nové dizajny a materiály. To nielen prinieslo revolúciu do sveta architektúry a navrhovania, ale aj vytvorilo dostatok priestoru pre vstup nových materiálov a dizajnov spolu už s tými existujúcimi. Nejde o to, že kamenný obklad alebo kamenná dyha sú najnovším prírastkom, ale skôr o to, že ich popularita po celé storočia absolútne neklesla. Z toho vyplýva najväčšia výhoda kamenného obkladu a to tá, že nikdy nevyjde z módy, nech si už dáte takýto obklad kdekoľvek vo vašej domácnosti.

Aj v dnešnej dobe veľa majiteľov domov uprednostňuje kamenné obklady či dyhové kamene pred ostatnými architektonickými materiálmi dostupnými na trhu, ktoré sú relatívne lacnejšie. Je to takpovediac konkrétny architektonický návrhový vzor, v ktorom sú tenké kúsky alebo plátky prírodných kameňov pripevnené v určitom vzore, aby zakryli kolmú štruktúru – zvyčajne stenu, aby jej poskytli nový vzhľad a kvalitnú ochranu. Pozrite si mnoho inšpirácií na obklad na stenu, či už prírodný alebo umelý a skrášlite si aj vy svoj domov.

Čo je to kamenný obklad?

Kamenný obklad je dekoratívna krytina z pravého alebo simulovaného kameňa. Môžete ním navrstviť steny z betónu, ocele alebo cementu. Materiály použité na opláštenie môžu byť prírodné kamene ako žula, pieskovec, bridlica alebo materiály, ktoré vyzerajú ako prírodný kameň a majú malú hmotnosť ako dyha.

 

Obývačka s obkladom na stene

 

Ako obklad na stenu do interiéru môžete použiť akýkoľvek prírodný alebo umelý kameň. Hrúbka jednotlivých obkladov je vo väčšine prípadov približne 1-3 cm a hmotnosť 40-50 kg/m². Pokiaľ nemôžete zaťažovať stavebné konštrukcie, alternatívnou voľbou je tehlový obklad s hmotnosťou cca. 20 kg/m². Novinkou posledných rokov je kamenná dyha. Je to tenučký (cca. 2 mm) a veľmi ľahký (2 kg/m²) obkladový kameň vo veľkom formáte 122 x 61cm ale aj v klasickom formáte 60 x 30cm.

 

Prečo je kamenný obklad najlepším dekoračným materiálom?

Mnoho ľudí rado používa rôzne prírodné kamene v kombinácii s niečím, zatiaľ čo iní uprednostňujú použitie jedného druhu prírodného kameňa – môže to byť napríklad vápenec, pieskovec alebo bridlica, v dvoch až troch rôznych farbách alebo tónoch. V závislosti na preferenciách majiteľov domov je možné použiť klasický kamenný obklad alebo kamennú dyhu na vytvorenie klasického alebo moderného vzhľadu. Kamenné obklady nielen dodávajú budove výrazný vzhľad, ale tiež dodávajú stenám prírodnú textúru bez ohľadu na to, či sa to robilo v interiéroch alebo exteriéroch.

 

Kde v interiéri sa dá použiť?

Pri obkladaní stien kameňom v interiéroch vyberajte predovšetkým dominantné, tzv. pohľadové steny. Vtedy máte istotu, že neuniknú pozornosti určite žiadnej návšteve.

👉 Najobľúbenejšie miesta pre kamenný obklad sú:

 • stena, na ktorej je umiestnený televízor
 • obklad na krb alebo pozadie krbových kachlí
 • priestor okolo schodiska a nosných stĺpov
 • stena za sedačkou v obývačke
 • stena za posteľou v spálni

Ak chcete váš kamenný obklad na stenu ešte viac zvýrazniť, je vhodné ho doplniť o bodové osvetlenie, prípadne o svietniky a sviečky. Jemné osvetlenie bodového svetla alebo sviečky vytvára na kamennej stene jemné tiene, ktoré vytvoria v miestnosti príjemnú relaxačnú atmosféru. V moderných interiéroch sa odporúča skôr použiť jemnejšie vzory. Väčšinou sú to rôzne formáty obdĺžnikových obkladov, ktoré sú často dodávané už v jednoduchej predpripravenej forme tzv. obkladových panelov.

 

Prírodný kamenný obklad verzus umelý kamenný obklad

Na trhu obkladov stien existujú najrôznejšie materiály. Niektoré z nich však nie sú prírodnými kameňmi. Ľudia sú tým často zmätení. Preto si dôkladne overte s akým materiálom ste prišli do kontaktu. Pokiaľ ide o obklad z prírodného kameňa, je to vždy dobrá voľba. Nie len kvôli jeho úžasným vlastnostiam a ohromujúcim odtieňom, ale tiež kvôli tomu, že nikdy nevyjde z módy. Prírodné kamene ako je vápenec, pieskovec, mramor, kremenec, žula a bridlica sa vo veľkej miere používajú na kamenné obklady na fascinujúce premeny interiéru, ale aj exteriéru.

 

Prírodný kamenný obklad

Steny v interiéri tvoria najväčšiu plochu. Obklad na stenu z prírodného kameňa je trendový a moderný bude aj o 20 rokov. Keďže ide o prírodný materiál, interiéru dodá vizuálnu pohodu a príjemnú atmosféru. V súčasnosti sa moderný interiér riadi jednoduchými pravidlami. Musí byť maximálne funkčný, farebne vyvážený a napriek minimalizmu aj vytvárať príjemné prostredie pre relax a oddych. Práve kamenný obklad na stenu pomôže celý interiér nielen zútulniť ale napomôže zvýrazniť jednotlivé konštrukčné prvky, súčasti zariadenia,  akým je okolie krbu, stena za sedačkou alebo televízorom.

 

Umelý kamenný obklad, resp. imitácia kameňa

Umelý kameň na stenu je vyrábaný ako imitácia, napodobnenina obkladov z prírodného kameňa. Základom je vibroliaty farbený betón doplnený o prísady na celkové zlepšenie a zušľachtenie betónovej zmesi. Kvalitný umelý kameň je farbený v celom priereze, čo zabezpečuje farebnú stálosť umelého kameňa. Imitácia kameňa je vhodná na obkladanie vonkajších stien, ale aj na použitie v interiéri. Vďaka svojej priaznivej cene sa imitácia kamenných obkladov stáva veľmi obľúbeným obkladovým materiálom. Práve nízka cena umelého kameňa je pri jeho výbere dôležitým faktorom, nakoľko na trhu nájdete aj umelý kameň cenovo porovnateľný s prírodným kameňom.

 

👉 Zakúpiť si môžete napríklad aj tieto druhy imitácie kamenného obkladu:

 

V akých farbách si zvoliť obklad na stenu?

Obklad na stenu z prírodného kameňa v interiéri nebýva obzvlášť finančne náročný. Výmera stien vhodných na obkladanie v interiéri býva len niekoľko pár metrov štvorcových a už len z tohto dôvodu sa tu neoplatí šetriť. Vyberte si taký obkladový kameň, aký sa vám páči, bez ohľadu na jeho cenu. Či už ide o obklad do obývačky, kuchyne, kúpeľne alebo spálne, doprajte si to najlepšie. Kamenný obklad na stenu je často lacnejší ako nejaký kus nábytku pomocou ktorého interiér dotvárate.

Momentálnym trendom sú kamenné obklady čiernej, bielej prípadne šedej alebo striebornej farby. Táto kombinácia sa prevažne používa na obkladanie stien v moderných interiéroch. Z materiálového hľadiska ide o obklady z mramoru a bridlice. Pokiaľ je váš interiér ladený do prírodných teplých farieb, obľúbenou farbou sú žltá, hnedá a béžová. V týchto farbách prevažujú kamenné obklady z travertínu, ruly (gneis), vápenca a pieskovca.

Farebné inšpirácie pre váš domov:

 

Aké výhody prináša prírodný kamenný obklad

Ak chcete renovovať svoj interiérový dizajn, môže kamenná stena dodať vášmu domovu pocit pevnosti a autenticity. Ľahko sa čistiace, odolné a teplé steny z prírodného kameňa dobre ladia s vašimi doplnkami. Ak uvažujete o použití tohto krásneho a odolného materiálu, určite majte na pamäti niekoľko dôležitých výhod.

Nielen tú, že vám kamenný obklad zabezpečí neodolateľný vzhľad a dlhodobú ochranu stien, ale prinesie vám aj výhodu nízkonákladovej a ľahkej údržby. Kamenné obklady sú k dispozícii v rôznych farbách, textúrach a vzoroch a sú jednou z možností, ako dodať vášmu domovu eleganciu a zmysel pre históriu. Funguje tiež ako „ochranný obal“ na stenách a tiež pomáha pri izolácii alebo udržiavaní teploty vášho domu.

 

👉 Prírodný kamenný obklad vás poteší týmito výhodami:

 • Chráni steny pred plesňou – ako prírodný materiál je kameň prirodzene paropriepustný. To znamená, že pri použití obkladového kameňa z prírodného kameňa umožňuje stene dýchať. Vďaka tomu sa nemusíte obávať žiadneho vlhnutia a vzniku plesní.
 • Nadčasový dizajn nikdy neomrzí – prírodný kameň je materiál, ktorý vám dá záruku aj mnoho rokov dopredu, že nikdy nevyjde z módy. Môžete ho teda použiť ako v kuchyni, kúpeľni, obývačke, spálni alebo vonku na múriku či na terase, vždy bude vyzerať štýlovo.
 • Prírodný kameň je odolný a trvácny – prírodný kameň je vysoko odolný a to nielen proti nízkym mrznúcim teplotám, ale rovnako aj horúcim letným plusovým teplotám.
 • Voda mu taktiež neublíži – niektoré druhy kameňa sú vysoko vodoodolné. Kamenný obklad na stenu môžete navyše naimpregnovať špeciálnou emulziou. Potom je dokonca schopný odolávať vode úplne. To zároveň zabráni zmrznutiu vody v mikropóroch kameňa a jeho následnému prasknutiu.
 • Povrch, aký len chcete – Drsný, hladký, leštený. Luxusný leštený mramor do kúpeľne, či obývačky, drsný mramor na obkladanie soklov, múrikov a fasád, hladký travertín na podlahy a terasy, atď. Možností je skutočne veľa. Výber záleží už len od vás, vašej predstavy a konkrétneho použitia.
 • Farby obkladu nikdy nevyblednú – farby na fasádnych prvkoch z umelého materiálu, na ktoré neustále svieti slnko, majú tendenciu vyblednúť. Prírodné kamenné obklady však ošetrovať nemusíte. Navyše sa môžete spoľahnúť, že sýtosť farby vášho obkladu zostane zachovaná.
 • Bezproblémová údržba – nevyžaduje si nijaké špeciálne čistiace prostriedky ani extra čistiace práce. Na jeho vyčistenie vám bude úplne stačiť čistá voda alebo vysokotlakový čistič. Impregnovaný prírodný kameň totiž odpudzuje prach, takže sa vďaka tomu ani príliš nezašpiní.
 • Široká škála využitia – možnosti ako využiť kamenné obklady sú naozaj široké. Vyniknú na stenách v interiéri, ochránia a okrášlia váš dom na vonkajších stenách, poslúžia ako trvácne a funkčné podlahy. Vďaka obkladom z prírodného kameňa bude vaša obývačka moderná, kuchyňa štýlová a kúpeľňa luxusná.
 • Máte skutočne veľký výber – interiérové obklady na stenu sa vyrábajú v nespočetných odtieňoch a z obrovského množstva prírodných kameňov. Ružový, snehobiely, zelený alebo čierny mramor, zemité odtiene pieskovca, farebne žilkovaný ónyx či viacfarebná bridlica. Príroda vytvorila rozsiahlu paletu farieb, z ktorých si stačí len vybrať.

 

Výhody použitia rôznych druhov prírodného kameňa

Teraz si popíšeme výhody použitia rôznych prírodných kameňov, ktoré sa používajú na obkladanie stien. Kamenný múr vo vašom dome vydrží totiž naveky. Najstaršie stavby postavené ľuďmi, ktoré ešte stoja, sú vyrobené práve z kameňa. Tento pevný materiál je solídnou voľbou pre obloženie stien. V porovnaní s inými umelými stavebnými materiálmi, ktoré môžu po určitom čase vyžadovať povrchovú úpravu alebo výmenu, si steny z prírodného kameňa vyžadujú veľmi malú údržbu.

Začneme vápencom. Obloženie stien vyrobené z vápenca dodáva starým stenám ktorejkoľvek budovy nádherné farby, ktoré sa líšia rôznymi odtieňmi od svetlejších, až po tie najtmavšie. Použiť sa dá ako v interiéri, tak aj na vonkajších fasádach.

 

Okrem toho sú k dispozícii ďalšie prírodné kamene v podobe kamenných obkladov. Jeden z najkrajších prírodných kameňov mramor – často považovaný za “kráľovský kameň”, je k dispozícii vo viacerých oku lahodiacich odtieňoch. Použitie mramoru na kamenné obklady, či už v interiéroch alebo exteriéroch, dodáva priestoru okázalé kúzlo. Okrem toho sa s trochou starostlivosti ľahko čistí a udržiava. Použiť ho môžete v akejkoľvek miestnosti, avšak najobľúbenejší je práve v kúpeľniach.

 

Stena z prírodného kameňa dodáva vašej kúpeľni nádych sviežosti. Prináša minimalistické dekorácie modernú rustikálnu príťažlivosť. Kúpeľne z kamenných stien vyzerajú úžasne a teplo. Jednoduchosť prírodného kameňa, ako je žula alebo mramor, môže napríklad pre vašu sprchu tiež vytvoriť ďalšiu hodnotu. Kamenný múr premení vašu kúpeľňu na oázu pokoja a harmónie.

 

Na kamenné obklady sa často používajú aj iné prírodné kamene, ako je žula, pieskovec a bridlica. Zatiaľ čo popularitu obkladu zo žulového kameňa možno pripísať jeho trvanlivosti a dostupnosti v nespočetných odtieňoch a vzoroch povrchových úprav, pieskovcový obklad je všeobecne preferovaný pre svoj zvetraný prírodný vzhľad. Pieskovcové obklady sú všeobecne uprednostňované pre vonkajšie obklady stien tým, ktorí chcú dať svojim vlastnostiam neoklasický vzhľad. Bridlica sa rovnako hojne používa na obklady stien v interiéroch aj exteriéroch kvôli svojej odolnosti a dostupnosti v tmavých odtieňoch, ktoré sa najlepšie hodia k minimalistickému dizajnu.

 

Ako vybrať kamenný obklad do interiéru

Prírodný kameň je v dnešnej dobe už neoddeliteľnou súčasťou modernej architektúry. Okrem všetkých výhod, ktoré ponúka, je obľúbený najmä kvôli tomu, že stenám a budovám dodáva šmrnc, originalitu a jedinečnosť. Pri výbere kamenného obkladu do interiéru však treba tiež brať do úvahy niektoré aspekty. Môžete sa riadiť samotným materiálom, jeho vzhľadom alebo farbou, hrúbkou obkladu a napokon aj konkrétnym použitím vo vašom interiéri.

 

➡️ Materiál

Prírodné kamenné obklady budú vždy symbolom výnimočnosti a zárukou kvality. Vyrábajú sa z rôznych prírodných kameňov, ktoré ponúkajú širokú škálu farieb, ktorú namiešala sama príroda. Čo je však oveľa dôležitejšie, kamenné obklady vďaka svojim vlastnostiam nepoznajú takmer žiadne limity. V konečnom dôsledku preto o použití elegantného mramoru, známeho andezitu, obľúbeného travertínu i bridlice, ale aj gneisu, vápenca, pieskovca, či kvarcitu napokon budú s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodovať iba vaše osobné preferencie a osobný vkus.

 

➡️ Vizuálna stránka obkladu

Čo sa týka vizuálnej stránky, prírodné kamenné obklady môžu mať viacero alternatív, ako farebných, tak aj tvarových. Pri farebnom prevedení ponúkajú kamenné obklady rôzne atraktívne varianty. Vybrať podľa tohto hľadiska si tak dokáže každý. Či už preferujete decentné čierno-sivé odtiene alebo dávate prednosť skôr luxusne pôsobiacim hnedo-žltým či zlato-medeným kombináciám obkladov, pri výbere máte skutočne voľnú ruku. Dokonca aj vtedy, ak preferujete fascinujúce zelené, červené alebo jemnejšie biele a béžové farebné tóny. Pestrá škála prírodných farieb zároveň ponecháva veľký priestor pre vytvorenie požadovaného kontrastu alebo naopak, pre zladenie interiéru s ostatnými prvkami.

Kamenné obklady z prírodného kameňa vás však rozhodne nesklamú ani z pohľadu tvarových možností. K dispozícii máte štiepaný kameň s nepravidelnými tvarmi, formátované obkladové panely a pásiky alebo veľkoformátový kamenný obklad. Každý z nich má svoje vlastné výhody a špecifiká. Pozrime sa teda aj na to, akým spôsobom môže formát kamenného obkladu ovplyvniť vaše rozhodovanie.

 

➡️ Tvary obkladu

Výber podľa tvaru obkladu nemusí byť vôbec komplikovaný. Štiepaný kameň má ako jediný nepravidelné tvary a je vhodný na obloženie fasád vidieckych domov, chát, altánkov alebo ako obklad plotov, krbov, či studní. Nepravidelné štiepané obklady sa najčastejšie získavajú z gneisu, vápenca, kvarcitu, pieskovca alebo andezitu.

Pre svoj prírodný štiepaný povrch a nekomplikovanú montáž sa veľkej obľube tešia formátované kamenné obklady v podobe obkladových panelov alebo rezaných pásikov. Tie sú zasa tradične získavané z mramoru, andezitu, travertínu, bridlice, gneisu alebo kvarcitu. Obkladové panely známe aj ako remienkové panely pozostávajú zo 4 alebo až 6 kusov, ktoré sú spravidla zlepené do rozmerov 60 x 15 cm alebo 35 x 18 cm. Rezané pásiky môžu mať výšku od 5 do 15 cm a dĺžku od 20 do 60 cm.

Veľkoformátové obklady disponujú rozmermi od 30,5 x 61 cm, 61 x 61 cm a 60 cm x 120 cm, ktoré ich predurčujú na fasády domov alebo na obkladanie reprezentatívnych budov úspešných firiem. V interiéri sa veľkoformátový kamenný obklad uplatní v kúpeľni, obývačke, spálni, alebo ako obklad kuchynskej linky.

 

➡️ Hrúbka kamenného obkladu

Hrúbka obkladu má význam hlavne vtedy, keď nechcete zaťažiť vyššou hmotnosťou konštrukciu interiérovej steny alebo máte obavy, že fasáda budovy neunesie záťaž, ktorú môže predstavovať masívny kamenný obklad s hmotnosťou nad 50 kg na m². Nemusíte sa však obávať, vždy sa nájde vhodné riešenie.

Ak z nejakých dôvodov nemôže byť použitý kamenný obklad s vyššou hmotnosťou, stále ostáva možnosť nainštalovania tenkého obkladu z prírodného kameňa alebo kamennej dyhy. Kamenná dyha flexi z bridlice v rôznych farebných prevedeniach má široké použitie a výborne poslúži ako klasický obklad na stenu v interiéroch. Hmotnosť troch milimetrov obkladu z dyhy predstavuje len cca 2 kg na m².  Pri tenkom obklade do hrúbky 1,2 cm treba počítať s hmotnosťou 25 kg na m² a pri štandarde s hrúbkou do 3,5 cm hmotnosť kamenného obkladu dosahuje 50 kg/m².

 

➡️ Cena kamenného obkladu

Pozitívom je, že v súčasnosti je kamenný obklad cenovo oveľa dostupnejší v porovnaní s predošlými rokmi. Na svoje si tak príde každý kto túži práve po tomto type obkladu. Napríklad taký štiepaný drobný obklad z andezitu vhodný na obkladanie menších plôch alebo krbov môžete dostať pritom už od 7 EUR za m². Cena kamenných obkladov potom primerane s kvalitou i atraktivitou stúpa a začína od zhruba 11 EUR. Za exkluzívny a luxusný kamenný obklad do interiéru si samozrejme priplatíte viac. Cena sa v týchto prípadoch pohybuje od 48 EUR až po takmer 58 EUR za m².

 

Ako obkladať steny v interiéri prírodným kameňom

Interiérové obklady na stenu slúžia na obloženie steny hlavne za účelom jeho estetického výrazu. Pre tento účel nie je teda potrebné obkladať všetky steny miestnosti. Aj jedna stena dodá interiéru patričnú atmosféru a kameň sa vďaka svojmu prírodnému pôvodu stane živým prvkom v miestnosti. A niekedy to nemusí byť ani jedna celá stena, ale iba jej časť. Či už dolná, vrchná alebo jej stred. Možností je veľmi veľa a obklad na stenu je určite vždy dobrá voľba.

Obkladať steny v interiéri nie je až také zložité, ako by sa mohlo zdať. Budete však potrebovať dosť pracovných nástrojov a určite nebude na škodu nejaký pomocník. Ideálne by bolo, ak by ste sa do tejto práce pustili po predošlých skúsenostiach s obkladaním. V opačnom prípade to nemusí ísť celkom podľa vašich predstáv. Ak by ste predsa len rozhodli to vyskúšať sami, pomôcť vám môže nasledovné video. Uvidíte na ňom celý postup, potrebné pomôcky a výsledok, ktorý za tú prácu určite stojí.

 

👉 Aj takto môže vyzerať obkladanie vašich stien kameňom:

Obkladanie steny prírodným kameňom: bez škár

 

6 nápadov na neodolateľný kamenný obklad stien pre váš domov

1. Rustikálny dotyk

Vytvorte dobrý prvý dojem na každého, kto vstúpi do vášho domu, s kamenným obkladom vo vstupnej hale. Ten vytvára hrejivý a upokojujúci účinok, keď ľudia vchádzajú. Kamenný obklad za kuchynskou linkou dodá kuchyni sviežosť a so svetlým odtieňom vytvára v tejto oblasti zreteľný pocit priestoru. Je neutrálny a nádherný, zatiaľ čo kamenný obklad dodáva rustikálny nádych. Ak chcete doma rozdeľovač miestností, pravdepodobne hľadáte niečo, čo nezaberie veľa miesta. Môžete sa rozhodnúť pre kamenný obklad na časti steny, aby ste vytvorili zreteľné priestory. Najčastejšou voľbou je napríklad obklad na krbe v obývačke.

2. Krása v asymetrii

Toto nádherné a naskladané usporiadanie dlaždíc je známe ako „ledgestone“. Tenké obdĺžnikové kúsky dlaždíc rôznych výšok a šírok sú navzájom spojené a dávajú miestnosti rušný pocit. Ledgestone má drsný, nedokončený vzhľad a funguje ako krásny protipól k hladkému a efektívnemu nábytku a vybaveniu. Kúpeľňový dekor sa pomaly stáva populárnym trendom a túto myšlienku kamenného obkladu steny môžete rozšíriť aj vy.

 

3. Čierna kráska

Tento čierny kamenný obklad steny je univerzálnym a nadčasovým doplnkom každej spálne či obývačky, pretože ho možno zladiť s rôznymi farebnými schémami. Kamenné výbrusy nie sú príliš výrazné a do elegantného priestoru vnášajú správne množstvo textúry.

 

4. 3D efekt

Vďaka zaujímavej súhre tieňov a hĺbky vám tento kamenný obklad steny ukradne pozornosť a krásne kontrastuje so svetlejšími odtieňmi v dome. 3D efekt kamenného obkladu je tiež veľmi obľúbený.

 

5. Biele a pokojné prostredie

Určite nesmieme zabudnúť ani na kúpeľne. Môžete sa rozhodnúť pre kúpeľne v bielych a svetlejších farbách, zatiaľ čo pre oživenie priestoru ešte pridáte kamenný obklad. Pre domácnosti, ktoré sú úplne biele alebo neutrálne, je to zaujímavý spôsob prelomenia jednotvárnosti.

 

6. Tam, kde to najmenej čakáte

Kto povedal, že kuchyne musia byť navrhnuté iba kvôli funkčnosti? Ak im chcete pridať zábavný nádych, prečo nezačať s nejakým kamenným obkladom? Ten vytvára niečo neobvyklé a pritom sa zároveň stáva stredobodom pozornosti. Navyše na váš domov nikto len tak ľahko nezabudne. Kamenný obklad preto môžete využiť napríklad na piliere v kuchyni, krásne vynikne aj na kuchynskom ostrovčeku.

 

Často kladené otázky

❓ 1. Ako sa čistí kamenný obklad na stene?

Všeobecne sa na čistenie obkladového kameňa používa prachovka a ak je to potrebné, tak použite čistú vodu. Určite sa nepokúšajte hrubé nečistoty odstrániť mechanicky pomocou ostrého náradia. Poškriabali by ste nielen kameň, ale aj farbu. Vyhnite sa chemickým a kyslým čistiacim prostriedkom, ktoré by kamenný obklad mohli trvalo poškodiť. Nepoužívajte čistiace prostriedky na umývanie riadu alebo iné prostriedky pre použitie v domácnosti, väčšinou sú úplne nevhodné na čistenie kameňa. Predovšetkým sa vyhnite práškovým čističom a nepoužívajte ani tekuté prášky, nerozlišujú medzi nečistotou a povrchom kameňa! Použitie organických rozpúšťadiel a riedidiel môže poškodiť impregnáciu kameňa, v riedidlách sú často aj oleje a látky, ktoré môžu na kameni zanechať fľaky.

❓ 2. Môžem použiť kamenný obklad na krbové kachle a za krbovými kachľami?

Áno, je to možné. Obklady sú odolné voči vysokým teplotám, môžete ich lepiť aj na krbové kachle a aj za krbovými kachľami.

❓ 3. Je prírodný kameň vhodný pre podlahové kúrenie?

Áno, prírodný kameň je veľmi vhodný pre podlahové vykurovanie, pretože na začiatku naakumuluje teplo, ktoré aj po vypnutí podlahového kúrenia ďalej voľne sála a vyžaruje do priestoru. Kombinácia prírodného kameňa a podlahového kúrenia je naozaj veľmi príjemná a komfortná záležitosť.

❓ 4. Potrebujem na obkladanie stien kameňom odborníka alebo to zvládnem sám?

V prípade, že už máte s prírodným kameňom skúsenosť, zvládnete to aj sám. Lepenie prírodného kameňa bez predošlých skúseností sa však neodporúča. Preto je vždy lepšie si zavolať firmu, ktorá má s lepením prírodného kameňa rozsiahlu skúsenosť alebo sa len na toto zameriava. Takáto firma bude už vedieť, čo inštalácia kameňa obnáša, akú stavebnú chémiu a aké stavebné postupy je možné použiť alebo nie.

 

💡 TIP: Ak si na takýto kamenný obklad netrúfate, je tu aj iná možnosť. Lacná, jednoduchá a rýchla. Kúpte si tapety so vzorom kamenného obkladu. Všetko o tom, ako tapetovať sa dozviete v našom článku Tapety sú späť.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

velmi pekne. Doma to mam podobne. Ale čo mi tam chyba je sedaci vak. Mame šedu kamennu stenu, velku bielu sedačku a velky biely sedaci vak . Vyzera to velmi pekne a hlavne je to teraz velmi moderne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.