Všetko, čo potrebujete vedieť o kompostovaní + 4 pravidlá pre urýchlenie procesu

Jaroslava Putirková Téma 26. marca 2020 0

Pre niekoho odpad, pre iného poklad. Aj tak by sa dalo definovať kompostovanie. Je to starý spôsob, ktorý dávno poznali už naše babky. Volali to však veľmi obyčajne, hnojisko. Aj vy si určite pamätáte ako v rohu záhrady stála drevená ohrádka, do ktorej ste ukladali zvyšky ovocia, zeleniny, rastliniek alebo pokosenej trávy. Dnes to už vyzerá trochu modernejšie a precíznejšie. Viete si predstaviť, že by ste kompostovali priamo v byte? Áno, dá sa to a je to veľmi jednoduché. Zvyšky, ktoré by sme vyhodili do odpadkové koša, môžeme zúžitkovať a vytvoriť si organické hnojivo. Ako a prečo kompostovať, komu tým vlastne pomáhame? 

Čo je kompostovanie

Kompostovanie je prirodzená cesta, ako rozložiť biologicky rozložiteľný odpad a zúžitkovať ho. Miesto kde kompostujeme je často ohraničené dreveným plotom alebo pletivom. Najčastejšie ho máme umiestnené na záhrade. Skladujeme tu biologicky rozložiteľný odpad (konáre, trávu, listy, čistý kuchynský odpad ako šupy od zemiakov, mrkvy, cibule…), o ktorý sa priebežne staráme a prehrabávame ho. Na tomto mieste vzniká proces, v ktorom sa využíva biologicky rozložiteľný odpad a mení sa na organické hnojivokompost.

Kuchynský odpad

Kuchynský odpad môžete veľmi ľahko skompostovať.

Kompostovanie je teda rozklad BRO za využitia živých organizmov, ako sú huby, mikroorganizmy alebo bezstavovce, ktoré rozkladajú biologický odpad. Ten sa pod vplyvom kyslíka a tepla mení na kvalitný humus, ktorý má svoje využitie v každej domácnosti. Pri kompostovaní je takisto prítomný oxid uhličitý, ktorý však z veľkej časti zostáva v komposte a do ovzdušia sa nevylučuje. Jednoduchým spôsobom vraciame prírode to čo nám dala, znižujeme produkciu škodlivých plynov a vytvárame si prírodné hnojivo. (zdroj)

 

Prečo by sme mali kompostovať?

Veľké množstvo odpadu, ktorý tvoríme je biologicky rozložiteľný odpad, ktorý nepatrí na skládku. Sú to zvyšky z ovocia, zeleniny, škrupiny z vajec, lístie a podobné. Aj vy ste si mysleli, že tieto zvyšky v koši, nebudú ovplyvňovať znečistenie životného prostredia? Je to logické, predsa rozložiteľný odpad sa rozloží na každom mieste. Prečo nás má teda zaujímať?

Kuchynsky odpad v koši

Kuchynský odpad v koši medzi plastami.

Odpoveď je jednoduchá. Biologicky rozložiteľný odpad si nedokáže na skládke vytvoriť vhodné podmienky a prostredie na rozklad. Na skládkach sa okrem BRO vyskytuje aj iný odpad, hlavne plasty, ktoré ho zatláčajú a tak prebieha rozklad bez prítomnosti kyslíka. Rozklad bez prítomnosti kyslíka spôsobuje hnilobný proces, počas ktorého sa do ovzdušia uvoľňuje metán. Počas hnilobného procesu sa dostávajú škodlivé látky aj do podzemných vôd, prostredníctvom infikovanej pôdy. (zdroj)

 

Kde sa dá kompostovať

Kompostovať môžete takmer všade, kde nájdete dostatočné miesto. Záleží na vás, koľko biologického odpadu vyprodukujete a teda aké veľké miesto budete vyžadovať na uskladňovanie tohoto odpadu. Veľmi dobrým spôsobom je aj domáce kompostovanie priamo v byte. Stačí si zaobstarať vermikompostér, ktorý vám za pomoci kalifornských dážďoviek premení kuchynský odpad na kompost.

Drevený kompostér na záhrade

Drevený kompostér na záhrade.

 

Na záhrade

Kompostovanie na záhrade môžete je jednoduché a potrebujete len priestor pri svojom dome či paneláku. Stačí ak si nájdete vhodné miesto a vytvoríte správne podmienky. Jednoducho pripravíte miesto na odkladanie zvyškov biologického odpadu a budete sa mu občas venovať. Budete potrebovať kompostový zásobník, ktorý umiestnite na vašej záhrade. Ten si môžete ľahko vyrobiť aj doma. Kompostovací zásobník môže byť:

 • drevený
 • plastový
 • tehlový
 • z pletiva
 • kovový
 • rotačný

Drevený

Drevené kompostéry

Drevený kompostér môže mať viac podôb a vytvoríme ho prakticky z väčšiny dreveného odpadu.

Je populárny aj vďaka dostupnosti materiálu a jednoduchého postupu pri výrobe doma. Avšak životnosť dreveného kompostéra je podstatne kratšia. Vplyvom rozkladu a počasia sa drevo opotrebuje rýchlejšie. Tomuto problému sa dá predísť správnym výberom dreva napríklad dub, gaštan, slivka alebo čerešňa. Dostupnejšie drevá môžu byť napríklad smrekové alebo borovicové, je dôležitý vyšší obsah živice. Riešenie je aj v podobe laku, ktorým predĺžime životnosť dreva. Dajte si však záležať aby neobsahoval chemikálie a jedovaté látky, ktoré by sa mohli dostať cez kompost na váš tanier. Môžete teda použiť ekologické laky napríklad z konopného oleja alebo na báze včelieho vosku.

💡 Ako si vyrobiť drevený kompostér do záhrady

Paletový kompostér

Budeme potrebovať:

 • 4 rovnaké drevené palety
 • klince

Postup pri vytvorení kompostéra z drevených paliet je jednoduchý. Z paliet vytvoríme steny kompostéra a pripevníme ich klincami, vznikne nám kocka. Ak by ste nemali palety, kompostér môžete vytvoriť aj z rovnakých drevených dosiek.

Plastový (otvorený, zatvorený)

Plastové kompostéry

Plastové kompostéry sa vyrábajú z recyklovateľného plastu.

Otvorený má rovnaký dizajn ako drevený. Je vytvorený z plastových hranolov, ktoré sú pospájané do kocky. Výhoda plastového materiálu je dlhšia životnosť. Avšak zohnať plastový materiál je zložitejšie a cenovo náročnejšie. Takýto plastový zásobník si môžete zakúpiť v rôznych e-shopoch.

Zatvorený je vhodnejší aj do menších záhrad alebo priestorov. Manipulácia s nimi je zložitejšia a nemôžete si ho vyrobiť doma, to znamená vyššiu investíciu. Musíte dávať pozor na odvetrávacie otvory, aby boli dostatočne veľké. Keďže sú uzatvorené je horšia prístupnosť a manipulácia s kompostom, ktorý treba premiešavať. Odpad v nich by sa mal však rýchlejšie rozložiť a je chránený pre hlodavcami.

Tehlový (betónový)

Tehlový kompostér

Prebytočné tehly sa dajú ľahko využiť na výrobu kompostéra.

Tento typ kompostového zásobníka je vhodný, ak máte na záhrade zvyšné tehlové kocky alebo ak vám z betónovania ostal materiál. V podstate je však nákladnejší a nepraktický. Nezabúdajte na to, že aj v takomto zásobníku by ste mali mať vetracie otvory a odtok na prebytočnú vodu. Z hľadiska životnosti materiálu sú trvanlivé a kvalitné. Sú vhodnejšie do väčších záhrad alebo záhonov. Pri výstavbe však nepoužívajte materiál s obsahom škodlivých látok, ktoré by mohli znehodnotiť kompost a jeho využitie.

Z pletiva 

Pletivové kompostéry

Pletivové kompostéry môžete vyrobiť z prebytočného pletiva.

Na zhotovenie použijeme pletivo, ktoré stočíme a na bokoch zviažeme. Dobré je zvoliť optimálnu výšku, kvôli stabilite. Do vnútra môžeme umiestniť kvôly, okolo ktorých sa bude ovíjať pletivo aby lepšie držalo. Aby odpad rýchlo nevysychal je dobré využiť trstinový rohož na obloženie pletiva. Tento druh zásobníka je menej praktický aj kvôli neudržateľnosti. Materiál nie je najpevnejší, ale môže slúžiť ako dočasný a improvizovaný zásobník.

Kovový (plechový)

Kompostér z plechov

Kompostér z prebytočného plechu.

Kovový zásobník je finančne menej dostupný a je nevyhnutná antikorózna povrchová úprava a dostatočné vetranie. Z časového hľadiska je však veľmi praktický, pretože má najdlhšiu životnosť. Neodporúča sa cínový materiál, kedy môže preniknúť cín do kompostu a následne do rastlín alebo zeleniny. Môžete využiť aj staré sudy z kvalitného materiálu, na ktorom je potrebné spraviť otvory pre cirkuláciu vzduchu. Je však dôležité vedieť čo v nich bolo uskladnené aby ste náhodou kompost nenainfikovali. Na obrázku je uvedený kompostér z prebytočných plechov, ktoré sú však napadnuté hrdzou, ako sme spomínali môže to ovplyvniť kvalitu kompostu.

Rotačný

Rotačný kompostér

Vďaka rotačnému kompostéru nebudeme musieť kompost prekopávať.

Tieto kompostéry sú cenovo veľmi náročné, ale o to viac praktické. Sú uzavreté, takže zabraňujú vniknutiu zvierat ku kompostu a fungujú na rotačnom princípe. Kompost teda nemusíte prekopávať a prehadzovať, jednoducho otáčate bubon do ktorého vkladáte zvyšky. Kompostéry tohoto typu sú však pomerne malé, sú vhodné na menšie záhrady, kde nie je veľa odpadu, alebo na kompostovanie kuchynského odpadu. Tým, že sú menšie sa však jednoduchšie uskladňujú. Rotačný kompostér môžete mať aj zavesený na stene.

 

V byte (vermikompostér)

V byte sa dá jednoducho kompostovať vo vermikompostéri. Dostanete ho kúpiť v rôznych e-shopoch ale aj kamenných obchodoch. Toto kompostovanie je založené na hnojných (kalifornských) dážďovkách. Dážďovky sa živia kuchynským odpadom, ktorý strávia a následne vylučujú. Z toho vzniká vermikompost bohatý na živiny, ktorý sa využíva ako hnojivo.

Dážďovky hnojné

Dážďovky, vďaka ktorým vzniká vermikompost.

Zloženie vermikompostéra

 • domček dážďoviek
 • nádoba na odtekajúcu prebytočnú vodu tzv. dážďovkový čaj

Domček dážďoviek

Domček je vrchná nádoba, v ktorej dážďovky žijú a vkladáme im tam potravu. Toto prvé poschodie má dierkovaný spodok, aby mohla odtekať prebytočná voda. Pri zakladaní vermikompostéru dážďovky pokladáme do pripravenej podstielky, ktorá sa skladá z kokosového vlákna, natrhaného kartónu, lístia a nakrájaných zvyškov z ovocia a zeleniny. Dážďovky zasypeme ďalšou vrstvou kartónu, lístia, kuchynského odpadu. Môžeme pridať aj nastrihané noviny, čajové sáčky či vylúhovaný kávový odpad. Následne domček zalejeme trochou vody, aby sme dážďovkám zabezpečili vlhkosť. Tento domček zavrieme priliehavým vekom, na ktorý môžeme navŕtať dierky, cez ktoré bude prúdiť vzduch. Aj pri vermikompostovaní platí, čím menšie kúsky, tým lepšie. Dážďovkám sa bude potrava lepšie konzumovať a rýchlejšie ju strávia.

Vermikompostér

Vermikompostér zakúpite v rôznych e-shopoch, často aj priamo s dážďovkami. (zdroj: http://www.urbalive.cz/vermikomposter)

Nádoba na prebytočnú vodu

Táto nádoba je umiestnená pod domčekom. Zhromažďuje sa tam prebytočná voda, ktorú do vermikompostéra priebežne prilievame aby sme udržiavali vlhkosť. Aj dážďovky vyprodukujú určité množstvo tekutín, ktoré spolu s vodou vytečú a tento dážďovkový čaj môžeme používať ako tekuté hnojivo zmiešané s vodou v pomere 1:1.

💡 Odoberanie kompostu

Ak máme kompost úplne spracovaný a nenachádza sa na ňom žiaden náznak nespracovanej potravy, potrebujeme ho oddeliť od dážďoviek. Na takéto odobratie môžeme využiť dva spôsoby:

 • pridáme ďalšie poschodie – v takom prípade na domček položíme ďalšie poschodie, do ktorého naukladáme čerstvú potravu pre dážďovky a vytvoríme im tam novú podstielku. Dážďovky zacítia čerstvú potravu a cez dierkované dno sa presunú na vrchné poschodie. Po presunutí môžeme odobrať stredné poschodie a použijeme kompost.
 • presunutím na jednu stranu – ak by sme stále chceli pokračovať iba v jednom domčeku, vzniknutý kompost s dážďovkami presunieme na jednu polovicu a na druhú polovicu pridáme čerstvú potravu len s trochou vzniknutého kompostu. Dážďovky sa znova presunú za čerstvou potravou a vzniknutý kompost budete môcť odobrať. Je dôležité aby sa tieto polovičky dotýkali, aby mohli dážďovky bezpečne preliezť

Musíte byť trpezlivý, dážďovkám môže presun chvíľku trvať a dokonca sa nemusia presunúť všetky. Pár dážďoviek môže v komposte ostať. Tie budete musieť vybrať a vložiť ich naspäť do domčeka.

 

Čo sa dá kompostovať

Ak kompostujete na záhrade máte väčší priestor a môžete tam ukladať viac surovín. Do záhradného kompostéru je vhodné dávať aj väčšie kusy. Vo vermikompostéri si dávajte pozor na prekŕmenie dážďoviek. Ak dážďovky prekŕmime začnú nám hynúť a potrava bude plesnivieť. 0,5 kg dážďoviek spotrebuje približne 0,25 kg potravy denne. Jeden balíček dážďoviek, ktorý vieme zakúpiť v internetovom obchode obsahuje 0,5 – 2,5 kg. Najlepšie je ak dážďovky kŕmite maximálne dvakrát do týždňa a potravu nechajte pár dní odstáť aby nebola čerstvá. (Zdroj)

Do kompostu patrí:

 • kávová usadenia
 • sáčky od čaju
 • papier
 • papierové obrúsky
 • tráva
 • seno
 • lístie
 • zvyšky ovocia/zeleniny
 • škrupiny z vajec (podrvené nadrobno)

💡 Tip: Buďte opatrní pri kŕmení dážďoviek citrusovými plodmi. Ich šupka môže byť chemicky infikované, preto je vhodné šupku najprv umyť.

Zelenina a ovocie patria do vermikompostéru ale mäso a kože nie.

Zelenina a ovocie patria do vermikompostéru ale mäso a kože nie.

Do kompostu nepatrí:

 • mäso
 • kosti
 • kože
 • olej
 • zvyšky uvareného jedla
 • mliečne výrobky
 • kontaminovanú zeleninu/ovocie

Dávajte si pozor ak kompostujete na záhrade a voľne naozaj správne suroviny inak môžete prilákať hlodavce alebo iné zvery, ktoré vám kompost znehodnotia.

 

Využitie kompostu

Vzniknutý kompost má veľké množstvo živín a minerálov, ktoré využijeme tak, že budeme kompost pridávať k rastlinkám ako hnojivo. Môžeme ho používať v pevnom ale aj tekutom stave (dážďovkový čaj). Kompost má biostimulačný účinok, teda vie zlepšiť vývoj rastlín, zvýšiť jej príjem minerálny látok a rastlina bude odolná voči zmene teploty či svetla. Kompost môžeme pridávať na vrch k hline ako hnojivo alebo na spodok pri presádzaní či rozmnožovaní. Taktiež sa môže používať aj na sadenie a presádzanie stromov.

💡 Recept na domáce tekuté hnojivo z vermikompostu

kompost

Tekuté hnojivo z vermikompostu si vyrobím veľmi jednoducho. Budeme potrebovať:

 • 60 g vermikompostu
 • 1 l dážďovkového čaju (prefiltrovanej vody bez chlóru)

Vermikompost zmiešame z dážďovkovým čajom alebo vodou a necháme 24 hodín lúhovať. Občas premiešame. Následne precedíme a tekutinu používame ako hnojivo. Dážďovkový čaj môžeme používaj aj samostatne ako hnojivo zmiešané s vodou 1:1.

 

4 pravidlá pre urýchlenie kompostovania

Pre kompostovanie je veľmi dôležité vytvoriť vhodné podmienky pre mikroorganizmy, ktoré zapríčiňujú správny rozklad. K takýmto podmienkam sa vieme dopracovať ak budeme dodržiavať jednoduché pravidlá.

Základné pravidlá

Je dôležité udržiavať tieto pravidlá pre kvalitu našeho kompostu – malé kúsky, rôznorodosť, prekopávanie a primeraná vlhkosť.

 

1. čím menšie tým lepšie 

Materiál, ktorý budeme chcieť kompostovať by mal byť nasekaný, nakrájaný alebo nastrihaný na čo najmenšie kúsky. Menšie kusy sa rýchlejšie rozložia, kompost sa bude lepšie prehadzovať a bude viac prevzdušnený. Väčšie kusy sa musia dlhšie rozkladať a kompost by mohol začať plesnivieť a hniť. Vo vermikomposte sa budú menšie kúsky lepšie tráviť dážďovkám a kompostovanie bude pre nich jednoduchšie.

 

2. pozor na pomer kompostovaného materiálu

Poznáme dva druhy materiálu, ktorý kompostujeme

 • uhlíkaté – piliny, hobliny, drevo, slama, lístie, ktoré sú tvrdšie a suchšie
 • dusíkaté – tráva, hnoj, zvyšky z kuchyne, ktoré sú mäkké a vlhké

Je dôležitá rovnováha v materiáloch. Pretože ak by sme mali prevahu uhlíkatého materiál kompost by bol suchší a rozkladal by sa dlhšie. Prevaha dusíkatého materiál zapríčiní premokrenie materiálu a začal by hnilobný proces.

 

3. bez kyslíka sa nedá kompostovať

Ak chceme pretvoriť odpad na kompost, musíme mu dopriať dostatok kyslíka. Prevzdušňovanie a prekopávanie kompostu je dôležité aj preto, aby sme zabránili nadmernému hnitiu a vzniku plesne. Kým sa nám zo zvyškov vytvorí kompost, bude to trvať približne 6 mesiacov. Za tú dobu bude potrebné hmotu aspoň 2 krát prekopať. Nič nepokazíte ak prekopete viackrát, docielime tak rýchlejší a rovnomernejší rozklad. Pri vytváraní kompostéru musíme myslieť na dostatočné otvory , aby mohol vzduch vnikať do stredu hromady.

 

4. potrebujeme vlhkosť, ale primeranú

S týmto bodom súvisí rozdelenie materiálu na dusikaté a uhlikaté. Kompostovanie je založené na vlhkosti. Nedostatok vlhkosti pozastavuje rozklad ale tak isto aj nadmierna vlhkosť. Optimálnu vlhkosť zistíte v pokročilejšom štádiu rozkladu, kedy do hrste naberieme hmotu z kompostéra a stlačíme. Po stlačení by malo byť prítomných iba pár kvapiek vody a po otvorení dlane musí hmota udržať tvar. Ak vám však z ruky vytečie voda, kompost je premočený a treba pridať uhlikaté suroviny. Ak je hmota príliš suchá a rozsype sa vám, kompost môžete zaliať vodou, prekopať alebo pridať dusíkatý materiál.

 

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.