Levanduľa – jej druhy a účinky na naše zdravie + TIPY na jej využitie

Petra Lyžičiarová Téma 2. júla 2020 2

Levanduľa patrí k bezpochyby k najobľúbenejším bylinkám. Má svoju charakteristickú vôňu a okrem toho, že vám skrášli vašu záhradku, ak si nasadíte levanduľu lekársku, pomôže vám s viacerými zdravotnými problémami.

Ak vás táto rastlinka zaujíma a chcete sa dozvedieť viac o tom, aké druhy levandule vlastne existujú, a aké má levanduľa účinky a využitie, prečítajte si náš článok. Nájdete v ňom aj skvelé tipy na levanduľové recepty.

Kde sa vzala levanduľa?

Levanduľa sprevádza ľudstvo už niekoľko tisíc rokov a využívali ju už starí Egypťania, ktorí používali túto rastlinku nielen v kozmetike a pri výrobe parfémov, ale aj pri balzamovaní mŕtvych. Pôvod má však levanduľa v oblasti Stredomoria, Stredného Východu a Indie. Hojne ju používali aj starí Gréci a tí ju nazývali nardus podľa sýrskeho mesta Naarda. Zaujímavosťou je, že práve v Grécku patrila levanduľa k posvätným bylinám.

 

Levanduľa v Ríme

Názov, akým je táto rastlinka dnes nazývaná – teda levanduľa, pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Práve Rimania používali levanduľu na voňavé kúpele a jej arómu využívali aj v posteli a levanduľovú esenciu aplikovali na telo, vlasy i oblečenie. No a taktiež ju využívali pre jej liečivé vlastnosti, pričom patrili k prvým objaviteľom jej zdravotných účinkov. V Ríme sa začala levanduľa využívať napríklad aj na osviežovanie oblečenia, používali ju pri bolestiach hlavy, problémoch s trávením, ale i pri kožných problémoch a využívali aj jej protizápalové a hmyz odpudzujúce účinky.

 

Znovuzrodenie v Anglicku

Počas stredovekých čias sa utiahlo pestovanie levandule hlavne za múry kláštorov, pričom akési znovuzrodenie tejto bylinky prišlo až v Anglicku za vlády Tudorovcov, kedy sa napríklad začal nábytok natierať zmesou levandule a včelieho vosku. Za vlády anglickej kráľovnej Alžbety I. sa levanduľa pestovala vo veľkom v blízkosti práčovní, no a údajne ju aj samotná kráľovná používali pri bolestiach hlavy a tiež vraj používala parfém z levandule. Neskôr sa táto bylina začala pridávať do mydiel.

história levandule

Používanie levandule má bohatú históriu

 

Renesancia v pravom zmysle slova

V 16. storočí sa vo Francúzsku levanduľa využívala vo veľkej miere na boj s rôznymi infekciami a údajne ju výrobcovia rukavičiek používali na navoňanie rukavičiek, čo malo slúžiť ako prevencia proti nákaze cholerou. Neskôr, v 17. storočí sa začalo o jej účinkoch podrobne písať v rôznych herbároch a bylinkári jej venovali veľkú pozornosť. Počas obdobia veľkej morovej nákazy ľudia verili, že ich pred morom môže levanduľa ochrániť, a tak sa z nej stala drahá komodita.

 

Milovala ju aj kráľovná Viktória

Kráľovná Viktória vôňu levandule údajne zbožňovala a v obľube ju mali aj jej dvorné dámy. Zo sušenej levandule sa vyrábali vrecúška, ktoré sa používali do skríň, ale levanduľa sa tiež používala na umývanie stien a nábytku. Okrem toho našla levanduľa využitie ako repelent, parfém, pridávala sa do mydla a využívala sa aj ako domáca medicína. Práve počas viktoriánskeho obdobia sa v londýnskom predmestí Mitcham začal vo veľkom produkovať levanduľový olej a anglické výrobky z levandule sa stali známe po celom svete.

levandula ilustrácia

Využitie levandule je rôzne

 

Obľúbená i v modernej ére

Rastlinka s charakteristickými fialovými kvietkami sa obľube teší dodnes. Jeden zo zakladateľov modernej aromaterapie Rene Gattefosse preukázal, že levanduľa je skutočne liečivá a protizápalová. Počas práce v laboratóriu sa popálil na hlave a na popáleniny používal len olej z levandule. Rana sa mu rýchlo zahojila, nevznikla žiadna infekcia a dokonca mu ani nezostali jazvy. A tak našla levanduľa svoje využitie i počas prvej svetovej vojny, kedy ju používali na liečivé obklady na rany vojakov.

Dnes sa levanduľa využíva hlavne pri problémoch s nespavosťou, depresiami, úzkosťami a stresom. Tiež sa používa pri bolestiach hlavy, únave a vyčerpaní. K tomu, aké rôzne má levanduľa využitie sa však v našom článku ešte dostaneme.

 

Druhy levandule

Z histórie prejdime trošku k botanike a pozrime sa na levanduľu z trošku odbornejšieho pohľadu. Levanduľa je rod rastlín, ktoré patria do čeľade hluchavkovitých, pričom u nás sa najčastejšie stretnete s druhom Lavandula angustifolia, teda s levanduľou lekárskou. Druhov levandule je niekoľko desiatok, pričom nie každá z nich má typické fialové kvety, ale nájdete aj ružové či biele levandule. Čo sa týka vzrastu, ide o polokríky, ktoré sú vysoké 40 až 70 cm. Poďme sa detailnejšie pozrieť na najčastejšie sa vyskytujúce druhy tejto voňavej bylinky.

 

Lavandula angustifolia (levanduľa úzkolistá)

Známa je tiež ako levanduľa lekárska či anglická levanduľa, hoci jej domovom je Stredomorie. Farba kvetov je rôzna – môžu byť tmavomodré, fialové, purpurové, i ružové či biele. Jej vôňa je veľmi prenikavá a s obľubou si ju ľudia vysádzajú do kvetinových i bylinkových záhonov. Má dekoračnú funkciu, no zároveň odpudzuje hmyz a má svoje využitie aj na rôzne zdravotné problémy.

Levanduľa lekárska

Levanduľa lekárska

 

Lavandula dantata (Francúzska levanduľa)

Hoci sa tento druh levandule nazýva francúzska, svoj pôvod má v Španielsku. Jej listy sú sivozelené a majú vrúbkované okraje. Jej vôňa v porovnaní s levanduľou lekárskou nie je taká výrazná, a tak sa využíva viac ako okrasná rastlina.

Francúzska levanduľa

Francúzska levanduľa

 

Lavandula Stoechas (Španielska levanduľa)

Tento typ levandule je tiež skôr vhodný pre okrasné využitie, pričom výrazne voňavé kvety sú uložené na vrchole stonky a pripomínajú ananás.

Španielska levanduľa

Španielska levanduľa

 

💡  Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o tom, ako pestovať levanduľu, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete všetko podstatné.

 

Využitie levandule

Liečivú rastlinu, ktorá má také široké využitie a teší sa takej veľkej obľube ako práve levanduľa, by sme asi hľadali len ťažko. Môžete ju totiž využiť v kuchyni, ale i na farmaceutické účely, prípadne ju môžete použiť na prevoňanie šatníka či skrine. 

 

Ak patríte k milovníkom levandule, možno vás zaujmú takéto dekorácie s jej motívom:

 

Levanduľa v kuchyni

Sladká a príjemná vôňa robí z levandule obľúbenú kuchynskú bylinku, ktorá je vhodná napríklad na ozvláštnenie omáčok, šalátov, ale i cestovín, dressingov, no predovšetkým sa výborné hodí k rôznym dezertom. Vysušené kvety levandule sú tiež vhodné aj ako dekorácia zákuskov a tortičiek, no a výborne ladia s čokoládovými dezertami. Zaujímavé je použitie kvetov levandule na okorenenie pohára so šampanským.

levanduľový dezert

Levanduľa sa výborne hodí k sladkým dezertom

Kulinárske využitie majú aj zelené časti levandule, ktoré môžete skombinovať s rozmarínom a ochutiť tak zeleninu či mäso. Zelené časti, ale i kvety levandule, tiež môžete použiť na čaj, pričom čaj zo zelených častí bude jemnejší.

 

💡 3 tipy na recepty s levanduľou

1. Levanduľový cukor

Zaujímavým tipom je výroba levanduľového cukru. Postup spočíva v tom, že kvety levandule dáte na 2 týždne do nádoby s cukrom. Počas tohto času sa z levandule uvoľnia esenciálne oleje a arómy, ktoré cukor nádherne prevoňajú.

levanduľový čaj

Levanduľový čaj sa postará aj o pokojný spánok

2. Levanduľový čaj

Levanduľový čaj je chutný a voňavý a navyše má upokojujúce účinky. 1 ČL sušenej či čerstvej levandule zalejte horúcou vodou a lúhujte 10 minút. Pomôže aj pri bolestiach hlavy či bolestivej menštruácii.

3. Levanduľový sirup

Na výrobu levanduľového sirupu budete potrebovať 500 g vetvičiek levandule, ktoré opláchnete a dáte do hrnca s asi litrom vody. Následne pridajte 3 celé škorice a rovnaký počet pokrájaných citrónov. Priveďte k varu a varte asi 15 minút. Následne nechajte lúhovať 24 hodín a potom sceďte. Pridajte za stáleho miešania kilo trstinového cukru a varte do požadovanej hustoty. Pripravený sirup nalejte do umytých sklenených fliaš. Môžete ho použiť na ochutenie dezertov i čaju.

 

Farmaceutické využitie levandule

Najvhodnejšie sú pre farmaceutické použitie kvety levandule, ktoré nazbierate od polovice júna do augusta. Z jednotlivých rastlín prstami stiahnite púčiky kvietkov, ale môžete tiež odstrihnúť celé kvetonosné stopky i vňať. Vhodný je pomer kvetov a vňate 5:1. Ak si chcete levanduľu nasušiť, ideálna je teplota 35 stupňov.

Vysušenú levanduľu môžete využiť rôzne:

 • čaj/zápar – 1,5 g sušenej levandule zalejte horúcou vodou a lúhujte 5 až 10 minút
 • zápar na vonkajšie použitie – 12 g kvetu zalejte litrom vriacej vody a pridajte do upokojujúceho kúpeľa, ktorý pomôže proti stresu i reume
 • inhalácia – zápar pripravíte rovnako, ako pri vonkajšom použití. Naparovanie pomôže pri chrípke, angíne i zápale priedušiek.
 • odvar na kloktanie pri problémoch v ústnej dutine – pripravte si silný výluh tak, že 3 g sušenej levandule zalejete horúcou vodou a budete lúhovať 5 až 10 minút

🌿 Vyrobte si doma levanduľový olej

levanduľový olej

Levanduľový olej si môžete vyrobiť aj doma

Levanduľový olej má veľmi široké využitie a môžete ho použiť napríklad pri reume, ale i vykĺbeninách, vyvrtnutiach či úrazoch, ale i natrhnutých svaloch, zápaloch nervov, ale i pri migréne a bolestiach hlavy, či na uvoľnenie po náročnom a stresujúcom dni.

Ak si chcete levanduľový olej vyrobiť doma, máme pre vás jednoduchý tip, ako na to:

Sušené kvety levandule dajte do uzatvárateľného skleneného pohára a zalejte ich olivovým alebo iným neutrálnym olejom. Pretrepte a položte pohár na slnečné miesto, kde ho necháte aspoň 6 týždňov. Potom už len preceďte cez gázu a levanduľový olej je pripravený na použitie. (zdroj)

Z levandule sa vyrábajú i rôzne tinktúry na vonkajšie a vnútorné použitie a veľmi obľúbený je aj esenciálny olej, ktorý sa môže aplikovať priamo na pokožku a výborne pôsobí pri bolestiach hlavy. Samozrejme, využíva sa i v rámci aromaterapie.

 

Ďalšie využitie

Ako sme už spomenuli viackrát, levanduľa je výborným odpudzovačom hmyzu. Ak nechcete, aby sa do vášho šatníka dostali mole, odporúčame vám doň zavesiť si vrecúško so sušenou levanduľou.

Vhodné je tiež potrieť si zápästia a krk čistým esenciálnym olejom z levandule počas pobytu v prírode. Vyhnete sa tak otravnému hmyzu. Vrecúško so sušenou levanduľou si tiež môžete uložiť pod vankúš, bude sa vám lepšie zaspávať.

kvety levandule

Levanduľa má skutočne všestranné využitie

 

Účinky levandule

Táto liečivá rastlina obsahuje triesloviny, silice a terpény a má využitie pri mnohých zdravotných ťažkostiach, no rovnako dobre sa využíva aj na kozmetické účely. Pozrime sa teda, pri akých zdravotných problémoch môžete siahnuť po levanduli a na čo všetko priaznivo vplýva:

 • na upokojenie
 • pri migréne
 • bolestiach hlavy
 • znižuje pocit úzkosti, nervozity, napätia
 • pri depresii
 • podporná liečba pri angíne i chrípke
 • podporuje hojenie popálenín
 • pomáha pri ekzémoch, vyrážkach, lupienke
 • na masáže
 • má protizápalové účinky
 • regeneruje pokožku aj po spálení slnkom
 • zmierňuje alergické reakcie
 • podporná liečba pri nespavosti
 • podporuje trávenie
 • pri plynatosti, zápche
 • na problémy v ústnej dutine
 • reuma, dna
 • regeneruje pleť

 

💡 Pripravte si levanduľovú soľ do kúpeľa
levanduľová soľ

Levanduľovú soľ si ľahko vyrobíte aj doma

Vhodným prostriedkom na odstránenie nervozity a napätia je levanduľový kúpeľ. Ten pomôže aj pri nespavosti, ale i kožných ochoreniach, no rovnako je vhodný aj pri reume a dne či bolestiach kĺbov. Kúpeľ si môžete pripraviť napríklad zo silného výluhu, ale i z levanduľovej soli, ktorú si ľahko vyrobíte doma.

Budete potrebovať len hrubozrnnú soľ a čerstvé levanduľové kvety. Do sklenenej nádoby ich striedavo navrstvíte a necháte mesiac postáť. Potom môžete používať na príjemný kúpeľ.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Na dvore nám rastie levanduľa, máta a iné bylinky. Rád sa na to pozerám a pravidelne si vložím do úst listy máty piepornej, pažítky a kvet levandule ….. Má to spolu horkastú, ostrú chuť a mám pri tom dobrý pocit. Možno robím týmto niečo aj pre svoje zdravie? Ako deti sme pravidelne “jedávali” šťavel a iné podobné byliny ….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.