Muškáty – pestovanie, rozmnožovanie, zazimovanie a čo s nimi na jar

Jaroslava Putirková Téma 27. marca 2021 1

U nás sú známe ako muškáty, označované aj pelargónie. V minulosti sa využívali pri dochucovaní jedál, na liečebné účely alebo ako výťažok do vôní či farieb. Prvý pestovaný druh bol privezený z Afriky pre botanickú záhradu v Holandsku. Má okolo 300 druhov a väčšina z nich sa pestuje v domácnostiach ako ozdoba balkónov, či okien. Vášniví pestovatelia si dávajú záležať, aby ich muškáty vyzerali čo najkrajšie a ich okná zdobili bohaté kvety. Poznáme muškáty vzpriamené, ktoré sa pestujú aj v záhradách alebo muškáty ťahavé, pestované prevažne na balkónoch alebo vo visiacich kvetináčoch. Aj vy chcete, aby zdobili váš balkón alebo okná a neviete ako na to? Poradíme vám čo je dôležité pri ich starostlivosti, kedy muškáty zazimovať a ako ich pripraviť na príchod jari.

Power Planter črepník
64,91 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad ružový
9,00 €
Truhlík samozavlažovací 50cm biely RATAN
9,50 €
Truhlík 50 cm, hnedý
1,99 €

Pozrieť ďalšie

 

Pestovanie a starostlivosť o muškáty

Muškát v okne

Aj vaše okno môžu zdobiť krásne muškáty.

Muškáty alebo aj pelargónie, nie sú náročné kvety na starostlivosť, potrebujú hlavne správne podmienky na rast a kvitnutie. Vyžadujú veľa slnečného žiarenia a tepla. Nemajú rady prehnanú zálievku, pretože s vodou vedia dobre hospodáriť. Sú na to prispôsobené z domovského prostredia, vodu si zhromažďujú v listoch a stonkách. Na prezimovanie vyžadujú chladnejšie miesta, kde však musia mať dostatok svetla. Aj keď muškáty znášajú sucho lepšie ako vlahu, pozor na prílišné vyschnutie. Opatrne aj s vodou, ak muškát prelejete, začne vám hniť.

 

Rozmnožovanie

Odrezky muskátu

Odrezky získate zo starších a vitálnejších muškátov.

Chcete si rozmnožiť svoje vlastné muškáty? Je to veľmi jednoduché. Na rozmnožovanie je najvhodnejší koniec leta alebo skorý začiatok jesene. V tomto období sú muškáty najkrajšie a v najlepšom stave. Postupujte podľa týchto krokov a na budúci rok sa budete môcť tešiť na nové prírastky krásnych muškátov.

 • potrebujeme čistý kvetináč a náradie, ktoré najskôr dezinfikujeme, aby sme odrezky neinfikovali
 • vyberáme kvetináč s priepustným dnom, aby sa v ňom nedržala voda
 • pripravíme si drenážnu vrstvu z kameňov a rašeliny, na ktorú uložíme substrát z čerstvej zeminy, hnojiva a piesku
 • zo staršieho muškátu si vyberieme časť, ktorú použijeme ako odrezok, ten vyberáme veľmi precízne, dávame pozor na suché, zhnité alebo choré časti
 • vybraný kúsok odrežeme ostrým nožom a zbavíme sa aj prebytočných listov, odrezok by mal byť dlhý približne 10 cm
 • odrezok zrežeme rovným rezom tesne pod viditeľným kolienkom
 • odrezok môžete namočiť do stimulátora, ktorý sa dá voľne kúpiť a napomáha pri rýchlejšom zakoreňovaní
 • následne odrezok vložíme do pripraveného substrátu a mierne zalejeme
 • uložíme na slnečné a vlhké miesto, substrát udržiavame vlhký  

Odrezky by sa mali zakoreniť do piatich týždňov, potom môžeme začať hnojiť alebo presádzať do väčších kvetináčov.

 

Sadenie

Sadenie mladého muškátu

Sadenie mladého muškátu.

Ak doma nemáte svoje muškáty, ktoré si môžete rozmnožiť, jednoducho ich kúpite ako malé sadenice. Pri kupovaní si dávajte pozor, vyberajte zdravé muškáty, ktoré sú na oko krajšie a silnejšie. Mladé sadenice môžeme začať sadiť už v marci, aby sa zakorenili pred uložením na balkón alebo okno. Pri sadení postupujeme podobne, ako pri rozmnožovaní.

 • používame čisté kvetináče a nádoby s priepustným dnom
 • pred sadením môžete muškáty ošetriť systémovým fungicídom, ktorý pomáha proti hubovým ochoreniam, ktoré sa vyskytujú na koreňoch
 • začíname drenážnou vrstvou
 • sadíme do čerstvého substrátu
 • do substrátu pridáme zásobné hnojivo, ktoré postupne vypúšťa svoje živiny a dopomôže pri vytvorení správneho prostredia
 • do substrátu vložíme sadenice muškátov a zalejeme, ťahavé muškáty môžeme zasadiť mierne šikmo pre prirodzenejší rast
 • kvetináče uložíme na slnečné a teplé miesto, kde sa budú môcť zakoreniť
 • so zálievkou to nepreháňame, substrát udržujeme vlhký 

Približne po mesiaci, ak bude potrebné, môžeme muškáty prihnojiť alebo presadiť do väčšieho kvetináča. Pri sadení dbajte hlavne na kvalitu substrátu. Odporúčam kúpiť špeciálne na balkónové kvety alebo priamo na muškáty. Môžete ho zohnať v záhradkárskych potrebách alebo v e-shopoch.

 

💡 Polievanie

Pôda by mala byť vždy vlhká, aj keď musíme dávať pozor na preliatie. Najvhodnejšie je muškáty polievať ráno alebo večer. Kedy slnko nesvieti prudko a muškáty môžu vodu využiť podľa potreby. Vždy vodu lejeme do črepníka, nie na listy. Vodu prispôsobte podľa počasia. V zimnom období zmenšite objem zálievky. Obmedzte polievanie na jeden krát do týždňa a ak sa vám bude zdať, že muškáty nestíhajú piť vodu, zálievku môžete obmedziť a polievať len raz mesačne. Pôdu musíte udržiavať vlhkú, nie mokrú.

 

Hnojenie

Hnojenie je pri muškátoch dôležité ak chcete mať krásne a zdravé kvety. Na jar, keď presádzate muškáty, primiešajte do substrátu hnojivo. Dopomôže k výžive muškátov na ďalšie obdobie. Od jari do jesene hnojte pravidelne pridaním hnojiva do vody, s ktorou budete zalievať raz týždenne. Hnojivá by mali obsahovať väčšie množstvo fosforu a draslíka. Pri mladých muškátoch môžeme použiť hnojivá s obsahom dusíka, ktoré napomáhajú k rozvetvovaniu. Pri starších muškátoch má dusík nepriaznivé účinky na kvitnutie.

Muškáty červené a ružové

Keď budete muškáty dostatočne hnojiť, budú vám krásne rásť a kvitnúť.

Domáca výroba hnojiva

Vyskúšajte domáce hnojivá. Pre rastlinky aj pre pohodlie vašeho domova je obmedzenie chémie veľmi prospešné.

 • Hnojivo z domáceho kompostu

Z kompostu si môžete jednoducho pripraviť výluh, ktorý budete mať doma vždy po ruke. Použijeme jeden diel kompostu a päť dielov vody. Necháme odstáť dva týždne na teplom mieste. Pri použití zmiešame jeden diel výluhu a päť dielov vody.

 • Hnojivo z droždia

Pripravte si domáce hnojivo z droždia. Budete potrebovať kocku droždia a jeden liter vody. Suroviny zmiešame a droždie necháme úplne rozpustiť, necháme dva týždne kvasiť na teplom mieste. Vykvasené hnojivo zmiešame s tromi litrami vody a používame na hnojenie.

 

Pozrieť ďalšie

 

Ako zazimovať muškáty a čo s nimi na jar

Koncom augusta úplne ukončite hnojenie a začiatkom septembra postupne znižujte zálievku. Muškáty by sme nemali hnojiť, aby ďalej nerástli, ale naopak, rast zastavili. Odstráňte suché a odumreté listy alebo kvety. Nové výhonky sa musia zrezať tesne pod kolienko, aby v zime nerástli a zbytočne rastlinu nevyčerpali. Potom muškáty presunieme do skleníka alebo nájdeme chladné a svetlé miesto. Najvhodnejšia teplota je v rozmedzí 8-10°C. Zálievku je potrebné obmedziť na jeden krát týždenne, časom bude stačiť dva krát za mesiac. Nezabúdajte, že v žiadnom prípade muškáty nesmú zamrznúť. Počas zimy kontrolujte muškáty, aby ste predišli chorobám. Odstraňujte opadané listy a kvety.

Presádzanie muškátov

Na jar je dôležité začať s presádzaním muškátov.

Na konci januára pridajte hnojivo a začnite zvyšovať zálievku. Muškáty môžete znova vyložiť, ak bude teplota nad 10°C. V apríli začnite hnojiť pravidelne, aspoň raz za týždeň. Nové výhonky je potrebné skrátiť, aby sa mohli lepšie rozvetviť. Nemusíte ich vyhadzovať, odrezky môžete použiť na vypestovanie mladých muškátov. Na jar je dôležité presadiť muškáty do nového substrátu s hnojivom, aby nabrali čerstvé živiny. Zálievku zvyšujeme podľa zvyšovania teploty. V máji je nevyhnutné hnojiť pravidelne raz za týždeň.

 

Pozrieť ďalšie

 

Škodcovia a choroby

Ak nevenujeme muškátom dostatok času a nedoprajeme im primeranú starostlivosť, stane sa, že ho začnú napádať škodcovia alebo choroby.

 

Škodcovia

Muškáty sa častou stávajú obeťou rôznych škodcov, ktorý sa rady živia kúskami listov alebo stoniek. Poznáme veľa druhov týchto škodcov. Najčastejšie muškáty postihujú:

 • molica
 • ploštica
 • voš
Molica na muškátovom liste

Molica z vašeho muškátu môže napadnúť aj ostatné rastliny.

Molica muškátová napáda spodnú časť lista. Takto napadnuté listy potom vysychajú a opadávajú. Najviac napádajú muškáty anglické a vyskytujú sa na miestach, kde je nedostatok vzduchu, vlhkosti, alebo ak rastliny medzi sebou nemajú dostatok miesta. Na ich odstránenie použijeme postrek proti molicam, ktorý zakúpime v potrebách pre záhradkárov.

Ploštica muškátová sa vyskytuje ojedinele. Poškodzuje pletivá listov a stoniek. Spôsobuje zasychanie listov alebo celých výhonkov. Napáda muškáty v suchom a teplom prostredí. Odstrániť ju môžeme prevažne postrekom na ploštice.

Voš muškátová napadá nie len listy, ale aj stonky mladých muškátov. Stonky sa pod jej vplyvom krútia a kvety opadávajú. Tieto vši môžu prenášať aj vírusové ochorenia. Najvhodnejšie je ich odstránenie špeciálnym postrekom na vši.

💡 Tip na domáci postrek proti škodcom:

Niekedy je lepšie zvoliť prírodnejšiu cestu a použiť podomácky vyrobený odstraňovač škodcov. Takýto prostriedok si ľahko vyrobíte doma zo základných surovín.  Budete potrebovať:

 • 0,5 l teplej vody
 • 0,5 dcl oleja
 • 0,5 dcl octa
 • 1 pl saponátu

Všetky ingrediencie premiešajte. Ako náhle bude postrek premiešaný, môžete postriekať celú rastlinku. Postrek môžete použiť aj v priebehu zimy, ako prevenciu pred škodcami.

 

Choroby

Muškáty môžu postihnúť rôzne choroby, ktoré často vznikajú po napadnutí škodcami alebo pri nesprávnom zaobchádzaní s rastlinou. Najčastejšie sa prejavujú na listoch tieto symptómy:

 • škvrny
 • hrdza
 • pleseň
 • praskanie
Hrdzavenie pelargónie

Najčastejším problémom pelargónie sú hrdzavé listy.

Škvrny vznikajú z dôvodu bakteriálnej choroby. Najčastejšie sa objavuje na spodných listoch, ktoré sú najstaršie. Škvrny sa časom začnú zväčšovať a zhnednú úplne. Táto choroba sa môže šíriť postihnutou pôdou alebo infikovaným náradím či hmyzom. Takéto pelargónie nie je možné ďalej udržiavať a časom vyhynú.

Hrdza sa vyskytuje najčastejšie na muškáte krúžkovanom. Na listoch sa začnú tvoriť škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú. Pri pokročilom štádiu listy úplne opadajú. Napadnuté časti odstráňte, ostatné časti postriekajte fungicidným postrekom na báze síry a zinku.

Pleseň na muškátoch sa objavuje pomerne často a nazýva sa aj šedá pleseň. Najviac sa vyskytuje na jar a na jeseň, kedy napáda celé telo muškátu, stonky aj kvety. Na napadnutých častiach sa vyskytuje šedý povlak. Napadnuté muškáty je potrebné ošetriť, zvýšiť teplotu prostredia a znížiť vlhkosť. Pomáha aj postrek z medi.

Praskanie postihuje väčšinou ťahavé muškáty, ktoré sa pestujú vonku. Spôsobuje to hlavne zmena vlhkosti v substráte a vzniká náhlym zvýšením zálievky a hnojiva. Predchádzať tomu môžete tak, že budete zálievku zvyšovať postupne.

 

Muškáty vzpriamené a ťahavé

Máme dva základné druhy muškátov

 • vzpriamené
 • ťahavé

Oba tieto druhy vyžadujú podobné podmienky na ich rast. Potrebujú vlahu, svetlo a vhodný substrát.

 

Muškáty vzpriamené

Muškáty vzpriamené v okne

Muškáty vzpriamené

Sú ideálne pre začínajúcich záhradkárov. Môžeme ich pestovať vonku v záhonoch alebo v kvetináčoch. Majú rady priame slnko, teda je vhodné umiestniť ich niekde, kde budú mať dostatok tepla a svetla alebo iba mierne zatienenie. Avšak ak ich umiestnite do tieňa, prestanú kvitnúť a začnú byť náchylné na choroby. V období vegetácie musíme z muškátov odstrániť suché a staré stonky, listy a odkvitnuté kvety.

 

Muškáty ťahavé

Ťahavý muškát v okne

S ťahavým muškátom môže aj vaše okno vyzerať takto.

Sú vhodné pre pestovanie v kvetináčoch, ktoré visia vo vzduchu alebo prevísajú z balkóna či okna. Sú to najpoužívanejšie okrasné kvety. Do kvetináčov by sa nemali vysádzať s iným rastlinkami alebo kvetmi. Tieto muškáty sa využívajú príležitostne aj v záhonoch, kedy vytvoria krásny hustý koberec. Taktiež vyžadujú teplo, svetlo a dostatok vlahy, s ktorou to však nesmiete prehnať.

 

Najčastejšie druhy muškátov

Ako sme už spomínali, muškáty majú viac ako 250 druhov, z ktorých každý z nich má svoje odrody. Veľa odrôd muškátov bolo vyšľachtených a aktuálne sa v šľachtení pokračuje. Aj na Slovensku sa využíva nespočetné množstvo muškátov, prevažne na okrasné pestovanie. My sme vybrali najčastejšie druhy, ktoré si ľudia obľúbili.

 • Muškát štítovitolistý
 • Muškát omamný
 • Muškát krúžkovaný
 • Muškát pestrolistý
 • Muškát veľkokvetý
4 druhy muškátov

Rozdiel v druhoch je niekedy veľmi malý skoro neviditeľný, niektoré sa však líšia na prvý pohľad.

Muškát štítovolistý je ťahavý muškát, ktorý sa najviac hodí na zavesenie alebo do črepníka, z ktorého môže visieť. Tieto muškáty časom strácajú svoju schopnosť znova rozvíjať svoje ťahavé stonky a kvitnúť. Preto by ste mali dbať na to, aby sme si ich čo najskôr rozmnožili. Listy majú po okrajoch lemovanie, ktoré vytvára krásny dojem.

Muškát omamný je voňavý muškát, ktorý vonia po citrónoch. Táto vôňa je pre viacerých ľudí skôr odpudzujúca ako lákavá. Pre svoj vzhľad nie je až tak lákavý na pestovanie. Jeho vzhľad je mohutný a dorastá do výšky až 60 cm.

Muškát krúžkovaný je druh, ktorý má výrazný a charakteristický obrazec na listoch. Rastú vzpriamene a husto. Majú bohaté kvety, ktoré sú väčšinou sadené v záhonoch a v okrasných záhradách.

Muškát pestrolistý nemá tak výrazné kvety ako ostatné muškáty. Je obľúbený hlavne kvôli sfarbeniu listov, ktoré môžu byť rôzne od žltej farby po bielu, slabo-zelenú až ružovkastú.

Muškát veľkokvetý vznikol krížením viacerých druhov a nevyskytuje sa nikde v prírode. Začína kvitnúť začiatkom leta a má bohaté kvety, ktoré rastú vzpriamene. Nemajú rady prehnanú zálievku, preto by ste ich mali pestovať mimo priameho dážďa. Vyžadujú však vlhký substrát.

💡 Zaujímavosť o názve Muškátový orech

Ako vznikol názov pelargónia či muškát? Názov pelargónia je odvodený z gréckeho pelargós – bocian. Tento názov použil Johannes Burman, pretože mu časť kvetu pripomínala zobák bociana. Neskôr bol nazývaný ako muškát, pretože vôňou pripomínal muškátový oriešok.

 

Power Planter črepník
64,91 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad ružový
9,00 €
Truhlík samozavlažovací 50cm biely RATAN
9,50 €
Truhlík 50 cm, hnedý
1,99 €
Truhlík JERSEY 380 tmavo šedá
4,69 €
Truhlík + miska 60cm, terakota
4,79 €
Truhlík plastový, 383x144x130 mm, 4,9l, BOARDEE CASE, antracit 40
3,49 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad zelený
8,50 €

Pozrieť ďalšie

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre

Si zlatá, že posúvaš informácie ďalej. Aj fotky si vybrala pekné 🙂 ale vymeň, prosím ťa, tú prvú s názvom “presádzanie mladého muškátu” ..to je kapucínka..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.