Ako si vybrať najlepší mop na plávajúcu podlahu

Georgina Babinová Téma 31. augusta 2020 1

Najlepší mop na plávajúcu podlahu nájdete úplne bez problémov, akonáhle sa zoznámite so špecifikami laminátových podláh. Napriek všetkým rôznym možnostiam, ktoré trh ponúka, plávajúce podlahy sa stále javia ako jeden z najobľúbenejších variantov podlahových krytín. Prichádzajú v rôznych prevedeniach a za skvelú cenu. Majú húževnatý živicový povrch, čo ich robí mimoriadne odolnými. A ich životnosť ešte predĺžite, ak sa o ne budete starať správne.

Najlepší spôsob, ako udržať vaše podlahy v top stave, je investovať do kvalitného mopu – mopu, ktorý je vyrobený špeciálne pre starostlivosť o plávajúce podlahy.

Aké sú benefity používania mopu pre plávajúcu podlahu?

Či vám čistenie podlahy prináša potešenie, alebo vykonávate túto fušku z nevyhnutnosti, potrebujete mop, ktorý je na túto prácu stvorený. Mop odstraňuje nečistoty a špinu rýchlo a efektívne. Pozostáva z tyče, ku ktorej sú pripojené zväzky hrubej priadze alebo šnúrok, alebo v niektorých prípadoch špongia, kus látky alebo akýkoľvek iný materiál, ktorý je absorbentný a používa sa na namáčanie do kvapaliny pri čistení podláh, alebo len nasucho na utretie prachu. Laminátové podlahy však vyžadujú špeciálny typ mopu. Výhody jeho  použitia na laminátovej podlahe sú zreteľné, zanecháva vašu podlahu čistú a sviežu a to ešte nie je všetko:

Mop na plávajúcej podlahe

⭐Nezanecháva za sebou nečistoty ani šmuhy

Jedným z najviac rozčuľujúcich vecí, s ktorými sa pri čistení plávajúcej podlahy stretnete, sú nečistoty a šmuhy, ktoré na podlahe zostávajú. V závislosti od zvoleného mopu, sa už nebudete musieť starať o opätovné čistenie podlahy. Napríklad mopy z mikrovlákna, na rozdiel od špongie alebo šnúrkových bavlnených mopov, nezanechávajú pruh špiny, ktorý vás núti začať znovu.

⭐Žiadne škrabance na podlahe

Posledná vec, ktorú na svojej plávajúcej podlahe chcete mať, sú škaredé škrabance od čistiacich materiálov. Preto je potrebné, aby ste sa pri použití mopu na čistenie podlahy uistili, že nezanecháva na podlahe škrabance. Napríklad mop z mikrovlákna robí v tomto prípade vynikajúcu službu a je zárukou toho, že vaša plávajúca podlaha zostane v dobrom stave bez ohľadu na to, ako často ju umývate.

⭐ Nezaťaží chrbát

Väčšina mopov je ľahká a schopná čistiť bez prílišného tlačenia alebo šúchania. A dokonca je menej pravdepodobné, že sa budete cítiť unavení,  pretože pri upratovaní nebudete musieť namáhať chrbát.

⭐Pokrýva veľké plochy

Veľa mopov má veľké hlavice. V kombinácii s otočným kĺbom dokáže pokryť oveľa väčšiu plochu ako iné spôsoby umývania podlahy. A vďaka tomu, strávite oveľa menej času upratovaním. To platí najmä pre mikrovlákna a rotačné mopy.

⭐Dokonalý výsledok

Ak máte plávajúcu podlahu, viete, že voda nie je najlepšou voľbou pri jej čistení. Ale mopy dokonca aj bez vody odvedú dobrú prácu pri dosahovaní aj injektážnych línií a prepadnutých oblastí podlahy. Suché aj mokré mopy sú navrhnuté tak, aby zachytávali jemné častice, prach aj vlasy, keď nimi prejdete po podlahe, zanechávajúc ju tak dokonale čistú.

 

Ktorý je najlepší mop na plávajúcu podlahu?

Najlepší mop na plávajúcu podlahu

Predstavujeme vám jednotlivé typy mopov vhodné pre plávajúce podlahy:

 

Rotačné mopy

Na plávajúcu podlahu môžete použiť tradičný rotačný mop. Ak čistíte podlahu namokro, rotačný mop je vhodnejší ako špongiový. Tento typ mopu odstredí prebytočnú vodu a / alebo čistiaci roztok, na rozdiel od špongiového, ktorý drží vlhkosť a zanecháva laminátové podlahy mokré.

A ktorý rotačný mop si kúpiť? Tu sú naše tipy:

 

Mopy s rozprašovačom

Tento typ mopu je vhodný na rýchle upratovanie. Umožní vám utrieť zablatenú stopu bez toho, aby ste sa museli ťahať s vedrom. Jednotka sa dodáva so vstavanou alebo odnímateľnou nádobou na čistiaci roztok. Zvyčajne majú tieto mopy v rukoväti spúšťací mechanizmus na uvoľnenie prúdu z nádrže cez trysku. Väčšina modelov využíva suchý zips pre pripevnenie čistiaceho návleku. Pozitívom je, že používa menej čistiaceho alebo mokrého roztoku ako rotačný mop, čo je pre vašu plávajúcu podlahu jednoznačne prospešné.

Ak sa rozhodnete pre mop s rozprašovačom, možno vám bude vyhovovať niektorý z týchto modelov:

 

Mopy na suché použitie

Pokiaľ ide o starostlivosť o plávajúcu podlahu, suché mopy sú veľmi vhodné (aj pohodlné) pretože nevyžadujú vodu. Tiež označované ako mopy na prach, majú hlavicu z mikrovlákna alebo návlek v podobe jednorazovej utierky, ktorú možno vymeniť po každom použití. Mopy sú navrhnuté tak, aby zbierali a zachytávali prach, jemné častice a vlasy, keď ich potiahnete po podlahe. Pri upratovaní sa uistite, že hlava mopu je v kontakte s podlahou, zdvíhajte ho len pri odstraňovaní zachytených nečistôt do koša.

Na suché upratovanie môžete použiť nasledujúce modely:

 

Ako vybrať najlepší mop na plávajúcu podlahu?

Pokiaľ ide o výber mopu pre laminátovú podlahu, je potrebné zvážiť niekoľko vecí:

⭐1. Dizajn a konštrukcia

Pri výbere mopu hľadajte taký, ktorý má návleky alebo hlavu z mikrovlákna, robustnú rukoväť a veľký záber hlavice.

⭐2. Hmotnosť a flexibilita

Hoci najľahší mop nie vždy vyhráva, v konečnom dôsledku sa mu to ale darí. Prirodzene, veď vytieranie podlahy je intenzívna činnosť a ťažký mop by nebol práve ideálny. Tiež potrebujete, aby ste ho mohli mobilizovať kedykoľvek a aby práca s ním nevyžadovala príliš veľa úsilia. Z hľadiska vlastných funkcií mopu sú nastaviteľné rukoväte veľmi praktické. Keď hovoríme o rukovätiach, stojí za zmienku otočný kĺb, ktorý je rovnako dôležitý. Je to preto, že flexibilná funkcia hlavice umožňuje mopu dosiahnuť aj pod nábytok, kuchynské skrinky a za toaletu.

⭐3. Návleky

Návleky sú pre mopy rozhodujúce. Čo je dôležité, už pri nákupe sa uistite, že náhrady môžete v prípade potreby kedykoľvek bez problémov kúpiť, pretože aj keď návleky môžete prať v práčke a opakovane použiť, ich životnosť nie je nekonečná.

⭐ 4. Životnosť mopu a návlekov

Samozrejme potrebujete mop, ktorý vám vydrží viac ako niekoľko týždňov alebo mesiacov. Životnosť mopu je preto niečo, čo by ste mali zvážiť. Šnúrkové bavlnené mopy sa napríklad opotrebovávajú rýchlejšie ako mikrovlákno alebo špongia. Životnosť mopu aj hlavíc predĺžite správnou starostlivosťou a uskladnením. Písali sme o tom v našom veľkom teste mopov 2021.

⭐ 5. Cena

Áno, vždy je lákavé kúpiť produkt, ktorý je najlacnejší a to sa deje aj pri kúpe mopu. Ak však chcete mop, ktorý vám vydrží celé roky, mali by ste zvažovať. Bavlnené mopy sú menej odolné a preto sú lacnejšie, zatiaľ čo mikrovláknové mopy dosahujú optimálne hodnoty, ale sú drahšie. Zvážte drahší model, ak sa chcete rozhodnúť pre kvalitu. Koniec koncov, potrebujete mop, ktorý zachová top stav vašej plávajúcej podlahy bez ohľadu na to, koľkokrát ju umyjete.

 

Ako udržiavať plávajúcu podlahu?

Znečistená plávajúca podlaha

Pokiaľ ide o údržbu plávajúcich podláh, v tomto prípade je menej niekedy viac. Roztoky na čistenie podláh, alebo dokonca čistiace prostriedky na báze oleja nie sú ideálnym riešením. Pri použití bežných čistiacich prostriedkov pre domácnosť často vznikajú šmuhy, alebo lepkavé zvyšky. Pri starostlivosti o plávajúcu podlahu musíte byť trochu flexibilnejší, pokiaľ ide o čistiace prostriedky.

Niektorí výrobcovia mopov ponúkajú na plávajúce podlahy špecifické čistiace roztoky. Ak to pre vás nie je opcia, môžete si vytvoriť vlastné čistiace riešenia, ktoré vám môžu ušetriť peniaze a minimalizovať riziko poškodenia podlahy chemikáliami. Najlepšou voľbou pre dokonale čistú plávajúcu podlahu bez šmuhov je používanie čistej vody. Môžete pridať trochu octu pre ešte lepšie výsledky. Destilovaná voda bude fungovať tiež úplne ideálne. Predtým, ako začnete pracovať s mopom, zbavte podlahu nečistôt. Môžete na to použiť vysávač alebo metlu. Vysávač je však účinnejší. Zaručene ním dosiahnete aj tie kúty, kam s mopom nedočiahnete.

 

Chyby pri čistení a údržbe plávajúcich podláh

  • mokrým mopom rovnakej saturácie, ako by ste použili pre vinylovú podlahu, alebo dlažbu, by ste sa mali vždy vyhnúť. Okrem najsuchšieho vlhkého mopu, s ničím iným na plávajúcej podlahe neexperimentujte.
  • na plávajúcu podlahu nikdy nepoužívajte vosky ani leštidlá. Povrchová úprava vašej podlahy je už integrovaná do nosnej vrstvy, takže nie je možné zmeniť jej vzhľad.
  • abrazívne čistiace prostriedky alebo čokoľvek hoci aj vzdialene abrazívne, by ste mali držať od plávajúcej podlahy čo najďalej. Zatiaľ čo povrch plávajúcej podlahy je prekvapivo dobrý vo vyhýbaní sa jemným škrabancom, abrazívne čistiace prostriedky ho zbavia lesku.
  • mydlové čistiace prostriedky zanechávajú film, ktorý zmatní povrch a dokonca priťahuje špinu.
  • parné čističe sú pre plávajúce podlahy absolútne nepotrebné a môžu byť dokonca škodlivé. Ak však máte problémové miesto, ktoré sa obmedzuje na malú oblasť, pokrýva iba jednu podlahovú dosku a ste rozvážni pri nanášaní vlhkosti na podlahu, môžete skúsiť použiť paru.

💡 TIP Ak vás však zaujíma, kde je využitie parných čističov priam žiaduce, prečítajte si náš článok, ktorý vám prezradí všetko, čo ste kedy o parných čističoch chceli vedieť.  


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.