Nakupovanie z Číny – ako na to, na čo si dať pozor, čo sa oplatí a čo nie

Georgina Babinová Téma 26. februára 2020 1

Nakupovanie z Číny sa v posledných rokoch stalo lacnou a obľúbenou voľbou pre zákazníkov na celom svete. A to z jediného dôvodu – čínske on-line nákupné stránky ponúkajú obrovské množstvo produktov, dopravu po celom svete a atraktívne ceny. Na druhej strane, kvalita produktov a úroveň služieb sa od stránky k stránke výrazne diferencuje a v tomto prípade je rozhodnutie, na ktorej stránke nakupovať a na ktorej nie, naozaj dôležité.

Facebook je zaplavený reklamami na štýlové, lacné dámske oblečenie vyrobené v Číne. Spoločnosti používajú ukradnuté fotografie a výrazné zľavy na prilákanie zákazníkov, ktorí zvyčajne skončia s tovarom, ktorý sa podstatne líši od toho, čo im bolo sľubované. Množstvo značiek, vrátane DressLily aj RoseGal, je prepojených na tú istú spoločnosť registrovanú v Shenzhene, ktorú vlastní jeden z najbohatších mužov v Číne. Tieto značky majú na svojich stránkach milióny “like”-ov, ale to neznamená, že sú dôveryhodné. Ale, západní zákazníci sa pomaly učia.

Nakupovanie z Číny – ako na to?

Bluetooth smartwatch od Senbono sa pozoruhodne podobá na Apple Watch, ale stojí len 20 eur. Bude to však trvať 20 až 40 dní, kým sa k vám dostane z Číny. Bluetooth slúchadlá sú za polovičnú cenu, dostanete ich za menej ako 15 eur, ale… Keď sa pokazia, alebo ich budete musieť vracať do Číny, alebo ich zahodíte a radšej kúpite nové v najbližšej elektro predajni.

Toto je len snapshot obrovského množstva tovaru dostupného na AliExpress, mnohojazyčnej verzii čínskeho internetového giganta Alibaba. Stále rastúci počet Európanov nakupuje na tejto a jej podobných stránkach v Ázii, pričom si kupuje lacný tovar, od spotrebnej elektroniky až po kozmetické výrobky a oblečenie.

Kde nakupovať?

Rovnako ako je Amazon synonymom pre online nakupovanie v Európe a USA, v Číne je dominantným hráčom Alibaba. Gigant, ktorý založil bývalý učiteľ angličtiny Jack Ma v roku 1998, predstavoval 80% online maloobchodného predaja v Číne v čase, keď sa dostal na akciové trhy v New Yorku. Pod dáždnikom Alibaba sa skrýva aj AliExpress, ktorý bol spustený v roku 2010 a zameral sa na medzinárodné publikum. Je to trh, na ktorom pôsobia čínski maloobchodníci, s mnohými, pre nás neznámymi značkami, ako sú Aun, Mi, Gimi a Teclast, a ktorí predávajú elektroniku spolu so slnečnými okuliarmi Merry a teniskami OneMix.

Existujú stovky legitímnych čínskych webových stránok, ktoré dodávajú výrobky na medzinárodnej úrovni. A skutočnosť, že nové stránky (ktoré sú legálne) sa spúšťajú každý deň, zoznam nikdy nebude kompletný. Ak však nájdete nižšie uvedené webové stránky, nemusíte mať obavy o legitímnosť, ani o váš nákup.

➡️ Čínske webové stránky pre nákup elektroniky

 1. Geekbuying
 2. GearBest
 3. Banggood
 4. AliExpress
 5. TVC-Mall
 6. T-Mart

➡️ Čínske webové stránky pre nákup kozmetiky

 1. AliExpress
 2. DHGate
 3. Lightinthebox
 4. Tidebuy

➡️ Čínske webové stránky pre nákup módnych doplnkov a oblečenia

 1. AliExpress
 2. Rosewe
 3. Zaful
 4. Gamiss
 5. Rotita

Ako nakupovať?

Jak nakupovat na Aliexpressu? Bezpečnost, tipy a triky

Uvedený video-návod sa vzťahuje síce k AliExpressu, ale je všeobecne platný a uľahčí vám orientáciu na ktorejkoľvek stránke.

 

Ako zistiť, či je čínsky internetový obchod bezpečný a dôveryhodný?

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete zistiť, či je daná webová stránka dôveryhodná alebo nie.

 • skontrolujte ich prítomnosť na sociálnych sieťach – uistite sa, že webové stránky, z ktorých nakupujete nájdete na Facebooku, Twitteri aj Instagrame. Legitímne online stránky budú nepochybne prítomné v sociálnych médiách. Kontrola ich stránok vám tiež umožní overiť, aký majú prístup k svojim zákazníkom. Na Facebooku nájdete aj hotnotenie webshopu. Je to dobrý ukazovateľ toho, či je webová stránka dôveryhodná, alebo ide o scamming. Ak webová stránka nie je prítomná na sociálnych sieťach, je to pravdepodobne podvod a vy sa jej radšej vyhnite.
 • pozrite si recenzie zákazníkov – stačí navštíviť webovú stránku, odkiaľ chcete nakupovať. Odtiaľ vyberte ľubovoľný produkt, ktorý sa hojne predáva. Tu si prečítajte recenzie zákazníkov a tiež si pozrite hodnotenia stránky. Ak je to legitímny obchod, nájdete tu hodnotenia pre webovú stránku aj produkt. Preverte obchod na stránke Trustpilot.
Takto vyzerá hodnotenie AliExpresu na stránke Trustpilot

Takto vyzerá hodnotenie AliExpresu na stránke Trustpilot

 • skontrolujte vek a rank domény – stačí ísť na Alexa.com a skontrolovať ranking webovej stránky, na ktorej uvažujete nakupovať. Ak je to dôveryhodná stránka, mala by mať hodnotenie menej ako 10 000. Alexa hodnotí návštevnosť v celosvetovom meradle. Tiež je dobré skontrolovať vek domény. Zabehnuté internetové stránky sú takmer vždy staršie ako 3 roky. A ak je to tak, webová stránka je pravdepodobne legitímna. Podvodné webové stránky všeobecne používajú tzv. “churn and burn” techniku a presúvajú sa z domény na doménu. Tento nástroj môžete použiť na kontrolu veku domény.

 

Aká je kvalita čínskeho tovaru?

V ideálnom prípade bude tovar, ktorý si kúpite, rovnaký ako tovar z butiku u vás na hlavnej ulici. Niekedy sa však môže stať, že nebudete s produktom spokojní. Napríklad, kvalita materiálu šiat nie je taká, ako ste očakávali. V takom prípade by ste mali byť pri kontakte s predajcami realistickí. Ak neviete uviesť niečo konkrétne, na čo by ste mohli poukázať ako na vadu a tovar, ktorý ste si kúpili sa vám len jednoducho nepáči – nie je to dôvod na žiadanie náhrady. Čo teda môžete urobiť, ak nie ste spokojní?

 • pripíšte si to ako skúsenosť a od tohto predajcu už nenakupujte
 • možno budete môcť dohodnúť čiastočnú refundáciu. Ak váš prvý inštinkt bol ohodnotiť produkt ako 1-hviezdičkový, počkajte chvíľu. Hodnotenia sú dôležité a môžu byť vaším jediným nástrojom na vyjednávanie.
 • možno budete v pokušení vrátiť tovar, ale buďte veľmi opatrní. Odoslanie niečoho späť do Číny môže stáť viac, ako ste zaplatili za objednaný tovar a tieto náklady nebudú vrátené. Sledovanie zásielok zasielaných späť do Číny je v najlepšom prípade nespoľahlivé a niekedy môžu úplne zmiznúť na čínskom colnom úrade.

 

Platí medzinárodná záruka na nákup z čínskych stránok?

Toto je zložité. Kým online čínske stránky ponúkajú medzinárodnú záruku, uplatniť ju nie je veľmi jednoduché. Ak si niečo objednáte a produkt nedostanete vôbec, žiadajte o vrátenie platby alebo náhradu. Ale ak dostanete produkt, chvíľu ho budete používať a potom začne mať problémy, so zárukou bude tiež problém.

Online čínske stránky poskytujú záruku jeden rok na väčšinu svojich produktov. Ale je tu háčik. Je vašou zodpovednosťou odoslať produkt späť predajcovi. A to nie je jednoduché. Ak je cena výrobku , ktorý ste si objednali, nižšia ako 100 eur, ani sa neobťažujte procesom odoslania. Bude to trvať dlho a pravdepodobne vás to bude stáť toľko peňazí, že kúpiť nový výrobok bude lacnejšie!

AliExpress je jednou z najpopulárnejších čínskych nákupných lokalít a súčasťou skupiny Alibaba. Je to platforma, na ktorej tisíce čínskych maloobchodníkov ponúkajú milióny čínskych výrobkov zo širokej škály kategórií za atraktívne ceny.

AliExpress je jednou z najpopulárnejších čínskych nákupných lokalít a súčasťou skupiny Alibaba. Je to platforma, na ktorej tisíce čínskych maloobchodníkov ponúkajú milióny čínskych výrobkov zo širokej škály kategórií za atraktívne ceny.

Čo robiť, keď nakupujete online na čínskych stránkach

 • kupujte radšej lacnejšie a ľahšie výrobky, než drahé a vo veľkom
 • uistite sa, že vaša krajina umožňuje importovať produkt, ktorý plánujete kúpiť
 • venujte pozornosť veľkosti. Ázijské veľkosti môžu prísť oveľa menšie ako ich ekvivalenty v Európe – „L“ môže znamenať rôznu veľkosť v rôznych regiónoch.
 • ak viete produkt nájsť lokálne a cenový rozdiel nie je príliš veľký, jednoducho si ho neváhajte kúpiť doma
 • plaťte kreditnou kartou prostredníctvom spoľahlivého platobného nástroja. Legitímne internetové obchody prijímajú kreditné karty a platobný nástroj tretej strany. Ak predávajúci neakceptuje kreditné karty alebo vás požiada o zaplatenie bankovým prevodom, zastavte nákup. Tretia strana zaručuje, že skutočne zaplatíte po prijatí zásielky. Ak tovar nedostanete, banka, ktorá vydáva vašu kreditnú kartu, vám môže pomôcť získať vaše peniaze späť.
 • dvakrát skontrolujte nákupné aplikácie vo svojom smartfóne. Čoraz viac ľudí nakupuje zo svojich smart telefónov. Niektoré nákupné aplikácie však vyžadujú prístup k informáciám používateľa, ako sú zoznamy kontaktov, správy, záznamy hovorov a heslá, ktoré potom môžu dostať do rúk bezohľadným podvodníkom. Vyberte aplikácie, ktoré vyžadujú menej povolení alebo obmedzujú prístup k aplikáciám v telefóne.
 • buďte opatrní s produktami, ako sú hračky a elektronika, pretože nemusia dodržiavať rovnaké normy ako Európe. Tovar z EÚ je v súlade s určitými bezpečnostnými normami. Výrobky z iných krajín nemusia spĺňať rovnaké normy.
 • pamätajte si, že trpezlivosť je cnosť a budete ju potrebovať, keď nakupujete online z čínskych stránok. Môže to trvať 20-40 dní, kým sa tovar dostanete k vám.
 • vyhnite sa využívaniu DHL, EMS alebo iných prémiových služieb. Nielen, že budete platiť vyššie prepravné poplatky, budete tiež platiť vyššie clo, ak pôjdete touto cestou.
 • pred nákupom si nezabudnite prečítať recenzie používateľov a spätnú väzbu. Vrátenie produktu nebude jednoduché.
 • najlepšie je kupovať výrobky, ktoré sú menšie. Budete musieť zaplatiť nižšie prepravné náklady
 • vyskúšajte nakupovať u jedného dodávateľa. Ak tak urobíte, všetky položky budú spojené v jednom balíku.
 • spravte fotografie balíkov, keď ich dostanete. Ak bude výrobok chybný, budete mať solídny dôkaz v prípade, že ho budete chcieť vrátiť.

 

Čo nerobiť, keď nakupujete online na čínskych stránkach

 • ak to vyzerá príliš dobre, aby to bola pravda, buďte opatrní. Alibaba pracuje na riešení problému falzifikátov a niektoré stránky majú po novom aj opatrenia na zastavenie falšovania. Ale zato niečo prekĺzne. Používajte svoj inštinkt. Buďte opatrní pri obchodoch, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé – zvyčajne ani nie sú. Nekupujte niečo, čo viete, že je hlboko pod odporúčanou maloobchodnou cenou, bez ohľadu na to, aké lákavé to je.
 • nekupujte z webových stránok, ktoré sú príliš nové a nemajú recenzie. Uistite sa, že prejdú testom legitímnosti uvedeným vyššie
 • buďte racionálni a nekupujte veci, ktoré nepotrebujete
 • spodnú bielizeň, plavky a luxusné alebo ťažké oblečenie, ako sú večerné šaty alebo obleky, by ste nemali kupovať od čínskych online predajcov. Tieto kategórie je lepšie vyskúšať v kamenných obchodoch. Najmä tie druhé sú príliš drahé pre nákup online, pretože vždy je šanca, že to, čo ste kúpili, sa nedá vrátiť, ak sa vám to nepáči.
 • neukladajte prihlasovacie údaje karty a vaše osobné údaje, ako je napríklad telefónne číslo, na serveri čínskeho obchodu
 • po nákupe skontrolujte, váš zostatok na účte. Z času na čas, obchod môže účtovať o niečo viac, kvôli prepočtu meny.

 

Prečo sa oplatí nakupovať v Číne?

Pretože doprava je zadarmo. Teda, ide o to, že jej cena je už zahrnutá v cene tovaru, ale vo väčšine prípadov je veľmi nízka a kupujúci si ju takmer nevšimne. Je to veľmi výhodné pre každého! Nie je potrebné počítať konečnú kúpnu cenu – všetko už bolo zahrnuté. Kde inde si môžete kúpiť tovar s poštovným do ľubovoľného kúta sveta za 1 euro?

Ďalšou veľkou výhodou týchto obchodov je množstvo zliav. Čínski predajcovia sa nikdy nezastavia v hľadaní spôsobov, ako pritiahnuť pozornosť kupujúcich. Počas rôznych propagačných predajov si môžete kúpiť výrobky s veľkými zľavami. Preto by ste mali vždy sledovať novinky v obchode. Navyše, na väčšine stránok môžete zbierať bonusy. Môžete ich získať za rôzne aktivity: nákupy, recenzie produktov, fotografie a videá kúpených produktov.

Čínske obchody sú veľmi populárne medzi online nakupujúcimi, ktorí si uvedomili, že čínske oblečenie, obuv, elektronika alebo prístroje môžu byť vysoko kvalitné a nie horšie ako západné. Dokonca aj známe medzinárodné značky a európske módne domy otvárajú svoje továrne v Číne a niektoré čínske obchodné spoločnosti spolupracujú s továrňami, ktoré vyrábajú pre známe značky.

V súčasnosti sa v Číne vyrába ohromný podiel tovaru, ktorý kupujeme – elektronika, odevy, predmety pre domácnosť a záhradu a mnohé ďalšie. Existuje široká škála internetových stránok, ktoré predávajú masívny sortiment tovaru bez sprostredkovateľov a tým ponúkajú nižšie ceny. Niet divu, že mnohí zákazníci na celom svete sa už rozhodli a prešli na online nakupovanie. Takéto nakupovanie nie je rizikom, vyžaduje len trocha skúsenosti. Začnite nákupom malých, lacných predmetov. A keď si už niekoho overíte, môžete začať kupovať drahšie výrobky a vo väčšom množstve. Vyhnite sa novším stránkam, ktoré tvrdia, že majú najnižšie ceny. Tiež si nekupujte nič, čo bolo použité. Ak si kúpite takéto výrobky priamo u vás doma, vymeniť ich alebo vrátiť je jednoduchá záležitosť. Nie je tomu však tak, keď kupujete veci z Číny.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Moja skúsenosť s obchodom banggood..tento obchod je odpad a hnus nič horšie už nie ..objednal som si u nich laserový projektor v hodnote 1500€ a elektrickú kolobežku v hodnote 2159€ a nikdy mi tovar nedošiel !!!!!!!! ..žiadne číslo ktore mi poslali na sledovanie zásielky sa nedalo použiť …nedá sa ani spočítať koľko krát som ich kontaktoval stal len tie iste odpovede čakajte a.t d nemám ani chuť Otom tu písať lebo som doslova cely roztrasení od zlosti ak by som ich dostal do ruky tak by som ich bez váhania do jedného pozabíjal!!!!!!! ( neviem nájsť v tejto chvíli presne slova ktoré by vyjadrovali čo momentálne cítim) samozrejme som dal aj podnet na vrátenie platby no do dnes nemám nič ani tovar ani moje peniaze sú to neskutočne hovada!!! ..je to tak ako som niekde čítal všetko sú to len sprostí Číňania na Livechte majú vymyslene mena a aj fotografie a nerobia nič len kopírujú a preposielaju odpovede a robia to dovtedy kým to nevzaté ..toľko kráť som osobe vola až jedného dna som sa už nedovolal lebo mi stále hlásilo že telefóne číslo je zrušene !! Sprosté ma okradli viac ako 3659€!!!!!! Plus poistenie ktore som im zaplatil za prepravu 85€

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.