Orchidea – fascinujúca rastlina, ktorej pestovanie a starostlivosť si vyžaduje nemálo trpezlivosti

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 3

Orchidea je krásny a charakteristický druh kvetu, ktorý je však aj jedným z najrozmanitejších. Obľúbenosť kvetu orchideí sa môže pripísať mnohým faktorom – vôňa, ich krása a farebnosť kvetov. Nádhera, komplexnosť a neuveriteľná rozmanitosť kvetov orchideí je v rastlinnom svete bezkonkurenčná. Tieto exotické krásky tvoria najväčšiu rodinu kvitnúcich rastlín na svete s viac ako 30 000 rôznymi druhmi a najmenej 200 000 hybridmi. Orchidea je doma v rovníkových trópoch, v arktickej tundre a všade medzi tým. Dôvodom tejto rozmanitosti je úžasná schopnosť orchidey prispôsobiť sa danému prostrediu. S toľkými rozmanitými druhmi orchideí, ktorým sa darí v mnohých rôznych pestovateľských podmienkach, je pomerne ľahké nájsť tú, ktorá je vhodná pre podmienky, ktoré jej viete poskytnúť vy- či už je to kuchynské okno alebo skleník plnej veľkosti. Ak patríte k nadšencom, ktorí majú záujem o orchidey náš článok vám pomôže lepšie spoznať ich históriu aj potreby.

💡 Orchideu si môžete zasadiť aj do takýchto kvetináčov ⤵️

Kvetináč Strend Pro, na priesady, okrúhly 10,5×10,5×8,5 cm,
0,05 €
Prosperplast Rato Round 20 cm, umbra DRTUS200L
3,35 €
Plastia Samozavlažovací kvetináč Mareta zelená+ béžová, pr. 25 cm
3,99 €
Plastia Bergamot samozavlažovací kvetináč 25 x 25 cm sivý
5,49 €

Pozrieť ďalšie

Pestovanie

ružovo biela orchidea

Väčšina kultivovaných orchideí pochádza z trópov. Vo svojom prirodzenom prostredí rastú na kmeni stromov alebo na povrchu iných rastlín. Ich husté biele korene sú špeciálne prispôsobené na absorbovanie vlhkosti a rozpustených živín. Pretože tieto tropické orchidey zvyčajne rastú  skôr na stromoch ako na lesných pôdach, sú zvyknuté na dobrú cirkuláciu vzduchu a dostatok svetla. Dávajú prednosť celoročnému 12-hodinovému dňu a vyžadujú si vysokú intenzitu svetla – približne takú ako v letných mesiacoch v miernych oblastiach.

Je zložité pestovať orchidey? Mnohé z nich áno. V skutočnosti, niektoré je takmer nemožné udržať nažive, oveľa menej kvitne, alebo nekvitne vôbec – a to dokonca aj v prípade profesionálnych pestovateľov. Existujú však desiatky odrôd orchideí a stovky hybridov, ktoré sú dokonale šťastné keď rastú na vašom slnečnom parapete. Aby ste spoznali chuť úspechu, začnite tým, že vyberiete jednu z menej náročných odrôd, ktorá je prispôsobená typu rastových podmienok, ktoré môžete poskytnúť. Kúpte si najstaršiu rastlinu, ktorú kvetinárstvo ponúka (mladé rastliny je oveľa ťažšie potešiť), a ak je to možné, kúpte si ju v kvete, takže budete vedieť, o čo sa snažíte. Cena mladých a starých rastlín sa nejako výrazne nelíši.

žltá orchidea s ružovým stredom

Ako pestovať orchideu?

Orchidey sú zvyčajne zoskupené do dvoch širokých kategórií, ktoré charakterizujú ich rastové návyky. Monopodiálne orchidey majú jediný, vzpriamený kmeň s listami usporiadanými proti sebe navzájom pozdĺž stonky. Stonka sa vynára zo základov najvyšších listov. Orchidey s týmto rastovým zvykom zahŕňajú phalaenopsis a vandy.

Bežnejší rastový zvyk je sympodiálny. Tieto orchidey rastú vodorovne a nové výhonky vyrastajú zo starých podzemkov. V hornej časti nových výhonkov sa vytvárajú listy a kvety. Mnoho sympodiálnych orchideí tvorí pseudohľuzy, ktoré sú vlastne opuchnuté výhonky, ktoré dodávajú vodu a živiny, aby pomohli rastline prežiť obdobia dlhotrvajúceho sucha. Sympodiálne orchidey zahŕňajú cattleya, cymbidium, oncidium a dendrobium.

Orchidey môžu byť tiež klasifikované podľa ich prirodzeného biotopu, ktorý udáva teplotu, vlhkosť a úroveň svetla, ktoré uprednostňujú. Orchidey, ktoré sa vyskytujú na vlhkých trópoch, ako napríklad phalaenopsis a paphiopedilum, preferujú denné teploty 22 až 29 ° C s 80 až 90% vlhkosťou. Sú najšťastnejšie na východnom alebo juhovýchodnom okne, kde svetlo nie je príliš intenzívne.

Orchidea, ktorá obľubuje teplú klímu, vrátane cymbidia a dendrobia, je zvyknutá na priemernú teplotu 12 ° až 21 ° C, stabilnú dodávku vlhkosti a dobrú cirkuláciu vzduchu. Vo všeobecnosti sú šťastné v okne s orientáciou na juh, aj keď počas leta môžu potrebovať trochu tieňa.

Monopodiálna orchidea phalaenopsis

Monopodiálna orchidea phalaenopsis

Cattleya a niektoré druhy oncidium rastú na miestach, ktoré sú suché a relatívne chladné. Sú schopné tolerovať dlhú suchú sezónu s teplotami 26 ° až 32 ° C, po ktorých nasleduje výrazné obdobie dažďov. Ich potreba svetla je vysoká, a preto by mali byť umiestnené v slnečnom okne s orientáciou na juh.

Vysokohorské orchidey, ako je masdevallia a epidendrum, rastú v lesoch, kde sú priemerné teploty 15 až 21 ° F a vlhkosť je veľmi vysoká. Tieto orchidey preferujú filtrované svetlo, ktoré nie je príliš intenzívne.

 

Starostlivosť

Pre 30 000 rôznych druhov orchideí nie je možné poskytnúť všeobecné rady pre starostlivosť a pokyny pre pestovanie. Avšak, orchidea vie poskytnúť kľúč k svojim preferenciám pre svetlo, vodu a pestovateľské médium. Ak má rastlina málo listov, alebo sú kožovité (ako cattleya a oncídium), je pravdepodobné, že rastlina potrebuje mimoriadne osvetlené prostredie. Ak sú listy mäkké a ochabnuté (ako niektoré Phalaenopsis a väčšina paphiopedilum), rastliny sú pravdepodobne veľmi citlivé na svetlo a nemali by byť umiestnené na slnečnom okne orientovanom na juh. Ak má orchidea tučné pseudohľuzy, polievanie by malo byť šetrné a mala by sa pestovať na hrubých kusoch kôry alebo lávovej horniny. Ak orchidea nemá žiadne pseudohľuzy, môže si vyžadovať častejšie zavlažovanie alebo by mala byť pestovaná v rastúcom médiu, ktoré zachováva vlhkosť, ako je napríklad mach sphagnum.

Orchidea

 

Svetlo

Vo všeobecnosti, orchidea je rastlina hladná po svetle. Preto by mala každý deň dostať 12 až 14 hodín svetla, celoročne. V tropickom prostredí sa trvanie a intenzita prirodzeného svetla nemení ako v miernom podnebí. Z tohto dôvodu možno budete musieť vaše orchidey presúvať, a doplniť umelým svetlom, aby sa cítili dobre počas zimných mesiacov.

Okná orientované na juh a východ sú obvykle najlepším miestom pre orchidey. Západné okná môžu byť príliš horúce a severné sú zvyčajne príliš tmavé. Ak nemáte dobré umiestnenie okien pre vaše orchidey, budú dokonale šťastné, keď budú rásť pod umelým osvetlením. Orchidey by nemali byť umiestnené viac ako 15 až 20 cm od žiaroviek. Názory sa líšia, pokiaľ ide o výhody studenej bielej, teplej bielej žiarovky. Nové žiarovky s plným spektrom sú pravdepodobne najlepšou voľbou. Niektoré orchidey s veľmi vysokými požiadavkami na svetlo, ako napríklad vandy a cymbidia, potrebujú intenzívne osvetlenie kvôli kvitnutiu.

žltá orchidea, slnečné svetlo

 

Pestovacie médium

Suchozemské orchidey, ako sú paphiopedilumy a niektoré cymbidia, rastú v pôde. Ale väčšina tropických orchideí je epifyt, čo znamená, že rastú vo vzduchu. Ich mäsité korene sú pokryté vrstvou bielych buniek nazývaných velamen, ktoré pôsobia ako huba na absorbovanie vody. Povlak tiež chráni korene pred stratou tepla a vlhkosti.

Médium na pestovanie orchideí musí zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu a umožniť rýchlu drenáž vody. Musí tiež poskytnúť koreňom niečo, na čo vedia bezpečne priľnúť. V závislosti od typu orchideí môžu byť spokojné v rašeliníku, jedlej kôre, sušených koreňoch, sphagnového machu, minerálnej vlny, perlitu, korkových nugetov, kameňov, kokosových vlákien, lávových kameňov alebo zmesi, ktorá kombinuje niekoľko týchto materiálov. Vo všeobecnosti platí, že nugety borovicovej kôry sú najobľúbenejším rastovým médiom.

ruňové kvety orchidey v záhrade

 

Polievanie

Väčšina orchideí dokáže tolerovať sucho oveľa lepšie, ako dokáže tolerovať prebytočnú vlhkosť. Nič nezabije orchideu rýchlejšie ako nechať ju sedieť v premočenom kvetináči. Bez dostatočnej cirkulácie vzduchu sa rastlina udusí a zomrie. Ako veľmi všeobecné pravidlo platí, že orchidea by mala byť polievaná raz týždenne. Pestovacie médium by sa malo nechať vyschnúť medzi zalievaním a nadbytočná voda by nemala prísť do kontaktu s koreňmi alebo pestovacím médiom. Po presadení väčšina orchideí neobnoví aktívny rast aj niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia opätovnej aklimatizácie polievajte veľmi opatrne.

💡 Na zalievanie sa vám zídu takéto alebo podobné krhličky:

Vlhkosť

Väčšina tropických orchideí preferuje vlhkosť od 60 do 80 percent. Pri zimnej vlhkosti, ktorá sa blíži k 30 percentám, pestovatelia orchideí často používajú zvlhčovač alebo umiestnia svoje orchidey do špeciálnych podnosov poskytujúcich vlhkosť alebo na štrkopieskové podnosy. Niektoré orchidey tiež profitujú z toho, že sú poprašované vodou z rozprašovača.

svetloružová orchidea

 

Hnojenie

Pestovacie médiá poskytujú veľmi málo živín, takže orchidey musia byť hnojené, aby si udržali zdravý rast. Používajte kvapalné hnojivo a rieďte ho viac, ako pre iné rastliny. Hnojivo by sa malo používať len vtedy, keď sú rastliny v aktívnom raste. To znamená, že väčšina orchideí by nemala byť hnojená v strede zimy, alebo hneď po tom, čo boli presadené. Mnohí pestovatelia používajú hnojivo 30-10-10, aj keď iní preferujú 10-10-10 alebo 10-10-30. Poprašovanie vašich orchideí emulziou z rýb alebo extraktov z morských rias poskytne rastline mikroživiny.

 

💡 Odporúčané hnojivá na orchideu ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

Presádzanie

Orchidey sú zvyčajne najšťastnejšie v pomerne malom kvetináči. Preferované sú skôr plastové kvetináče, pretože keď je čas na presádzanie, korene sa ľahšie oddelia, alebo kvetináč môže byť jednoducho rozrezaný. Ak chcete zabezpečiť dobrú drenáž, môžete naplniť spodných 2 – 5 centimetrov kvetináča penovými “arašidmi.” Kvetináč naplňte borovicovou kôrou alebo akýmkoľvek iným rastovým médiom, ktoré používate. Koruna rastliny by mala byť len trochu pod vrcholom kvetináča. Niekedy je užitočné použiť trochu drôtu na zaistenie rastliny, až kým sa jej korene neudomácnia.

žltá orchidea s ružovým stredom a presádzanie

Niektoré orchidey by sa mali byť presadené každý rok. Iné sú spokojné v tom istom kvetináči počas siedmich alebo viacerých rokov. Ako všeobecné pravidlo platí, nepresádzajte vašu orchideu, ak to nie je potrebné. Orchidey nie sú rady rušené. Presádzajte, ak sa rastové médium začalo rozkladať a neposkytuje dostatok prevzdušňovania; ak sa korene krútia mimo kvetináča; alebo ak nový rast spôsobil nerovnováhu rastliny.

 

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie orchideí zo semien je pomerne zložité. Na rozdiel od semien iných rastlín, semená orchideí neobsahujú výživné tkanivá. Na pestovanie musí osivo pristáť tam, kde nájde určitý druh húb, ktoré môžu preniknúť do koreňového systému a premeniť živiny na použiteľnú formu. Ak chcete rozmnožovať orchideu zo semien, musíte pracovať v sterilných podmienkach. Semená sa musia pestovať v želatínovej látke, ktorá obsahuje živiny a rastové hormóny. Musíte byť veľmi trpezliví. Trvá niekoľko mesiacov, kým sa vyvinú prvé listy, a dokonca budú viditeľné iba pomocou lupy. Korene sa objavujú dokonca ešte neskôr. Budú to najmenej tri a možno až osem rokov, kým uvidíte kvet.

Je omnoho ľahšie rozmnožovať orchidey delením. Ale pamätajte, že rozdelenie rastliny znamená vzdať sa kvetov najmenej na jeden rok.

purpurový kvet orchidey

 

Choroby a škodcovia

Ak pestujete orchidey, skôr či neskôr budete čeliť problému spôsobeného škodcom alebo chorobou. Vedieť, ako diagnostikovať a liečiť choroby orchideí, je kľúčom k tomu, aby ste sa stali ich dobrým pestovateľom. Najčastejšie choroby orchideí sú hubové. Môžu to byť hniloba koreňov a pleseň kvetov. Existuje aj bakteriálna hniloba, ktorá môže poškodiť zdravie orchideí. Určenie, ktoré ochorenie má vaša rastlina, je rozhodujúce pre liečbu. Najčastejším ochoreniam možno predchádzať alebo ich vyliečiť, obzvlášť ak sú zachytené včas. Rovnako ako u škodcov, je dôležité často monitorovať zdravie rastlín a okamžite konať, ak sa vyskytnú abnormálne stavy. Žltnutie listov vás nemusí vystrašiť, rastlina nahrádza staré listy novými.

Väčšina týchto nádherných rastlín pochádza z oblastí dažďových pralesov, kde sú teploty mierne až tropické. Existujú aj druhy, ktorým sa darí v suchých podmienkach, ale tieto nie sú široko pestované. Choroby orchideí sa vyskytujú s najväčšou pravdepodobnosťou, keď prebytok vlhkosti zostáva na listoch a kvetoch a keď má pôda slabú drenáž.

Hubové ochorenia orchideí

 • čierna hniloba je plesňová choroba, ktorá vzniká, keď je na orchidei stojaca voda. Tmavé čierne škvrny sa tvoria na listoch a rýchlo sa rozširujú cez všetky časti rastliny, ak nie sú kontrolované. Vyvarujte sa striekaniu vody medzi vašimi rastlinami a odrežte všetky postihnuté oblasti sterilným nôžíkom.
 • hniloba horeňov, podzemkov a pseudo hľuzí – je prevalentná keď zemina nie je sterilná a je tam nadbytočná voda. Táto choroba je veľmi nákazlivá a je primárne koreňovou chorobou, ale príznaky môžu byť aj nad zemou. Liečba ochorení koreňov vyžaduje odstránenie rastliny z jej média a použitie sterilného noža na oddelenie infikovaného materiálu. Potom použite fungicíd na namáčanie koreňov a očistite rastúcu oblasť 10% roztokom bielidla. Ak prežil dostatok koreňov, rastlina môže znovu nadobudnúť zdravý rast
 • pleseň na okvetných lístkoch – vyskytuje sa keď je počasie teplé a vlhkosť je vysoká. Nízka cirkulácia vzduchu a dobrá sanitácia môžu pomôcť predchádzať tejto chorobe. Pleseň pochádza z huby Botrytis a na okvetných lístkoch vytvára malé čierne alebo hnedé škvrny. Kvety chorobu prenášajú, takže ich odstránenie je rozhodujúce. Fungicíd a sanitácia sú kľúčom k liečbe tohto ochorenia

orchidea červená

Bakteriálna mäkká a hnedá hniloba

Patogén preferuje horúce, vlhké podmienky a šíri sa vodou. Na listoch sa vyvinú vodou nasiaknuté oblasti často s žltými okrajmi. Choroba sa rýchlo rozšíri na korene a pseudohľuzu. Zhnité oblasti môžu mať nepríjemný zápach. Len za dva dni môže vírus zničiť extrémne citlivý Phalaenopsis. Na Vande sa škvrny stávajú priesvitnými, zatiaľ čo na Dendrobiu sú fľaky čierne a vpadnuté. Na odstránenie infikovaného materiálu použite sterilné nástroje. Medené fungicidy môžu byť použité s výnimkou Dendrobia počas kvitnutia (tu až po odkvitnutí), alebo môžete použiť peroxid vodíka. Jednoducho postriekajte peroxidom vodíka rastlinu a aj všetky susedné rastliny, pretože infekcia sa môže rýchlo šíriť.

Škodcovia

Ak má vaša rastlina lepkavé listy znamená to prítomnosť škodcov – štítničiek alebo puklíc. Rastlinu umyte jednoducho vodou, mäkké korene odstráňte a ošetrite prípravkom proti škodcom – Bergaluxom alebo Symfóniou 3v1.

 

Zaujímavosti, ktoré robia orchideu ešte fascinujúcejšou

Orchidea

Vedeli ste, že určité druhy orchideí môžu prežiť až 100 rokov? A že orchidey majú najväčšiu škálu kvetov s počtom úžasných 25 000+ oficiálne zdokumentovaných druhov? S takou rozmanitosťou by nemalo byť prekvapením, že existujú úžasné fakty o orchideách, ktoré nie sú všeobecne známe:

 • každá kvetina orchidey je bilaterálne symetrická, čo znamená, že sa dá rozdeliť na dve rovnaké časti
 • veľkosť, tvar a štruktúra listov závisí od biotopu. Orchidey, ktoré žijú v suchom podnebí majú husté listy pokryté voskom, zatiaľ čo druhy žijúce v teplých a vlhkých oblastiach majú tenké, predĺžené listy. Niektoré druhy orchideí nemajú listy vôbec.
 • orchidey nemajú obvyklé korene. Majú koreňovité, hľuzovité alebo vzdušné korene.
 • orchidey môžu žiť na zemi (terestriálne formy), pripojené k drevinám (epifytické typy) alebo pod zemou.
 • niektoré druhy orchideí sú parazitické. Nie sú schopné produkovať potravu (cukor) pomocou slnečného žiarenia a oxidu uhličitého (ako ostatné rastliny). Namiesto toho získavajú živiny z húb, ktoré žijú v ich koreňoch.
 • spojenie medzi orchideami a určitými druhmi hmyzu je úzke a vysoko špecializované. Okvetné lístky majú podobný tvar a farbu ako hmyz ženského rodu, aby prilákali samcov a zabezpečili opelenie. Ophrys apifera, známa ako Bee Orchid, láka trúdov lákavou vôňou a včelím vzhľadom.
 • vzhľadom na vysokú špecializáciu opelenia, vyhynutie hmyzu znamená vyhynutie orchidey
 • kvetina orchidey môže prežiť od niekoľkých hodín do 6 mesiacov, v závislosti od druhu.
 • orchidey produkujú niekoľko miliónov miniatúrnych semien. Len niekoľko semien sa rozvinie do zrelej rastliny.
 • rod Orchis pochádza zo starovekého gréckeho slova, ktoré znamená “semenník”; kvôli tvaru zakrslých koreňov. Výraz “orchidea”, ktorý je len skrátenou formou čeľade Orchidaceae, bol zavedený až v roku 1845.
 • semená orchideí nemajú endosperm, ktorý poskytuje živiny potrebné na klíčenie. Z tohto dôvodu všetky orchidey (vrátane neparazitárnych foriem) žijú v symbióze s hubami počas klíčenia. Klíčenie môže trvať niekoľko týždňov až 15 rokov.
 • orchidey sa používajú na mnohé účely. Látky izolované z orchideí sa používajú pri výrobe parfumov, korenín a v tradičnej ázijskej medicíne.
 • vanilka je jednou z najznámejších a najpoužívanejších chutí. Je extrahovaná z Vanilla planifolia, ktorá je druhom orchidey
 • orchidey sú veľmi staré rastliny. Podľa fosílnych dôkazov existujú orchidey na našej planéte okolo 100 miliónov rokov.

 

💡 TIP na zajímavé kvetináče pre orchidey ⤵️

Nova Grow záhradný záhon
179,90 €
Airflor kvetináč
141,90 €
Blumfeldt Luxflor, kvetináč, 55 x 50 x 55 cm, tmavosivý (GDW11-Luxflor-55.50)
141,90 €
Timberflor kvetináč
122,90 €
Solidflor, antracit, kvetináč, nádoba na kvety, 50x50x50 cm, fiberton
99,91 €
Solid Grow Rust kvetináč
99,91 €
Solidflor kvetináč
79,91 €
Modu Grow 50 vyvýšený záhon
79,91 €

Pozrieť ďalšie

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Prosím o radu pani Danielu, jednostonková orchidea mi odkvitla, mám stonku odstrániť alebo počkať , som v pestovaní otchidei nováčik, ďakujem za radu.

Aj keď neskoro, odpoviem… mám skúsenosť len s jednou orchideou, ale treba sledovať konček stonky. Ak je živý počkajte, vyrastú z neho ďalšie kvety. Vraj z jednej stonky kvitne 2x. Po druhom odkvitnutí môžete nechať stonku uschnúť a potom odlomiť, alebo ju odrezať. Vyženie potom ďalšiu stonku

dostala som v jan.2019 rozkvitnutú ružovú jednostonk.orchideu-prenádherne kvitla v južnomokne až do 19.marca-zalievala som ju raz týždenne a nestála vo vode—a potom začala zhadzovať jeden kvet za druhým až ostala prázdna byl—čo teraz ?môžete mi poradiť ?-možno sa to zíde i iným-velmi dakujem-ak je to možné-prosím odp.na mail-vďaka srdečná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.