Gardena 400 vretenová kosačka – pre trávnik ako z románov Agathy Christie (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 0
Gardena 400
 • Pohon: ručný
 • Záber: 40 cm
 • Výška kosenia: nastaviteľná (12-42 mm)
 • Hmotnosť: 8,9 kg
 • Plocha: do 200 m2
 • Zberný kôš: nie
 • Pojazd: nie
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Kosačky
120,90 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Alza.sk

Možno venujete hodiny láskavej starostlivosti svojmu trávniku a stále to nevyzerá ako vyzametané trávniky anglických kaštieľov. Možno jednoducho používate nesprávny typ kosačky. Ak chcete, aby váš trávnik vyzeral, akoby ste ho starostlivo strihali nožnicami, zvážte použitie vretenovej kosačky na trávu. Obľúbená nemecká značka má vo svojom sortimente ručnú kosačku Gardena 400, ktorá môže byť tá pravá.

Čítať viac...

porovnanie cien
Alza.sk ⭐️ veľmi rýchle doručenie, už do niekoľkých hodín od objednania
⭐️ bezkonkurenčná dostupnosť obrovského množstva produktov
⭐️ masívna predajná sieť
⭐️ nákup na splátky
120,90 € Do obchodu Alza.sk
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
89,00 € Do obchodu Heureka.sk

Prečo vretenová kosačka?

Čo to vlastne vretenová kosačka je a ako vám pomáha udržiavať trávnik? Pozrime sa bližšie na to, čo dokáže vretenová kosačka Gardena a aké výhody má ručné kosenie. A ak existujú aj nevýhody, budeme vás o nich samozrejme informovať.

 

➡️ Ako funguje vretenová kosačka?

Väčšinou ručne ovládaná kosačka dostala svoj názov podľa svojho dizajnu. Vreteno je centrálnym prvkom a je poháňané kolesami vľavo a vpravo. Ostré nože, ktoré sú usporiadané v mierne skrutkovitom tvare ako špirála, prebiehajú rovnobežne s osou otáčania. Pevný náprotivok, ktorým nože musia prechádzať, zaručuje, že steblá trávy sú oddelené čistým rezom. A tu je podstatný rozdiel oproti bežnej kosačke na trávu. Zatiaľ čo vretenová kosačka zaisťuje čistý rez, elektrická kosačka alebo jej nôž rotujúci vysokou rýchlosťou rovnobežne so zemou zráža steblá trávnika. Najmä keď je nôž trochu tupý, výsledkom je nečistý rez. V dôsledku toho to môže zase viesť k rozstrapkaným a mierne hnedastým špičkám trávnika.

Gardena 400

 

Gardena 400 – charakteristika

Vretenová kosačka Gardena 400 je nielen ekologická a tichá, ale funguje úplne bez elektriny. Princíp technológie je veľmi jednoduchý. Vďaka použitiu čistej sily svalov sa vo vnútri prístroja otáča valec vybavený nožom, ktorý trávnik nakrátko kosí. Výšku kosenia je možné nastaviť do štyroch rôznych úrovní. Kontrolná mierka na oboch stranách umožňuje presné vyrovnanie a priamy rez. Máte k dispozícii výšku kosenia od 12 do 42 mm. Čistá pracovná šírka (záber) zariadenia je 40 cm. K práci bez únavy prispieva aj ergonomické uchopenie a tvar rukoväte. Komfortne padne do ruky a nešmýka sa ani pri mokrých rukách. Hmotnosť je 8,9 kg. Kosačka sa perfektne hodí do malých až stredne veľkých záhrad.

Zvláštnou výhodou je, že ak kosačku už nepotrebujete, je možné ju zložiť v priebehu niekoľkých sekúnd. V porovnaní s ostatnými kosačkami Gardena, má tento model robustné veľké kolesá a nový dizajn ťahadiel. Kolesá majú špeciálny profil, ktorý zaisťuje ľahké pohyb kolies aj v mokrom lístí a uľahčujú jazdu po vysokých trávnikoch. Sú mimoriadne odolné a zaručujú ľahké riadenie kosačky.

 

Vlastnosti

Gardena 400 váži asi rovnako ako „normálna“ elektrická kosačka na trávu. Váha zaistí dobrý tlak na trávnik, čo umožní všetky steblá trávnika skosiť rovnomerne. Hlučnosť je nielen teoreticky nízka, ale aj prakticky. Pri kosení trávnika sa môžete normálne rozprávať. Samozrejme, tesný priechod nožov na pevnom náprotivku vytvára hluk. Úroveň je však taká nízka, že kosenie trávnika v nedeľu nie je vôbec problém.

Veď posúďte sami:

❤️ GARDENA Grasfangkorb REVIEW TEST Spindelmäher 400 C

 

➡️ Sekacia jednotka

Gardena sa pri tomto prístroji spolieha na klasické vreteno vybavené nožmi. Steblá trávy sa kosia otáčaním vretena. Oceľové vreteno má nepriľnavý povlak, ktorý pomáha zabrániť prilepeniu trávy. Nože z kvalitnej kalenej ocele zabezpečia úhľadný a presný rez. Existujú však kosačky, ktoré to dokážu ešte lepšie. Vďaka pracovnému záberu 40 cm je možné kosiť naraz veľkú plochu, takže sa nachodíte podstatne menej (vretenové kosačky majú bežne záber len 30 cm).

 

➡️ Komfort používania

Gardena prikladá veľký význam komfortu pri práci. Gardena 400 je vybavená mimoriadne veľkými kolesami. Vďaka nim sa dá ručná kosačka veľmi ľahko tlačiť a nevyžaduje to veľké úsilie. Rám prístroja sa dá sklopiť, čo vám pri ukladaní ušetrí veľa miesta. Celé to funguje s praktickým rýchloupinákom.

 

➡️ Ergonómia

Držadlo rukoväte je príjemne tvarované a pripomína model Fiskars Momentum. Fiskars je absolútne špičkové zariadenie za takmer dvojnásobnú cenu ako Gardena. Za málo peňazí si teda môžete dovoliť množstvo komfortu. Výška kosenia sa nastavuje pomocou ručného ovládača, nepotrebujete žiadne náradie ani špeciálne predchádzajúce znalosti.

 

➡️ Nastavenie výšky kosenia

Jednoduché nastavenie výšky kosenia poskytuje možnosť individuálneho použitia. Trávnik je možné skosiť tak, ako to vyhovuje vašim potrebám. S touto kosačkou môžete získať anglický trávnik, okrasný trávnik alebo detské ihrisko. Bezkontaktná technológia kosenia kosačky Gardena 400 poskytuje dostatočnú bezpečnosť. Flexibilne nastaviteľná výška kosenia so 4 úrovňami sa hýbe medzi 1,2 – 4,2 cm.

Gardena 400 - pohľad spredu

 

Zostavenie kosačky

Balenie je dosť veľké, ale nie ťažké. Montáž je veľmi ľahká a dokončená po cca 15 minútach. Rukoväť kosačky sa skladá z troch častí, ktoré sú v strede pripevnené skrutkou. V tomto bode je praktické, keď si zabezpečíte ďalšie dve ruky, ktoré vám pomôžu. Po zmontovaní rukoväte ju stačí iba pripevniť ku kosačke samotnej. Tu je rukoväť jednoducho zasunutá . Vretenová kosačka Gardena 400 je pripravená. Zberný kôš, žiaľ, nie je súčasťou balenia, dá sa však dokúpiť, čo však znamená dodatočné náklady. Ak ho máte, len sa zavesí na kosačku.

Zostavenie kosačky je jasne a dobre vysvetlené v pribalenom návode na použitie – ktorý je trochu objemný, pretože pokyny sú k dispozícii v mnohých jazykoch.

Po zložení kosačky môžete nastaviť výšku kosenia. Za týmto účelom jednoducho stlačte “tlačidlá” na valčeku, čo vám umožní nastaviť jeho výšku. Nastavenú výšku kosenia potom uvidíte na stupnici od 12 do 42 mm. Trochu ťažkopádne, že musíte výškovo nastavovať individuálne z oboch strán, ale napríklad u rotorových kosačiek, musíte výšku nastavovať individuálne na každom kolese. Nastavenie výšky je ľahko pochopiteľné a veľmi rýchle.

 

Gardena 400 – praktický test

Gardena 400 ponúka neviazanú voľnosť vďaka tomu, že je bezdrôtová. Vďaka šírke kosenia 40 centimetrov šetrí čas. Poďme sa ale pozrieť čo dokáže v skutočnosti.

Kosačka na trávniku

 

➡️ 1. kosenie

Testovací trávnik ešte nenarástol rovnomerne, preto sme nastavili výšku kosenia 42 mm, aby sme neodrezali príliš veľa trávy.
A úprimne povedané: neboli sme spokojní s výsledkom! Kosačka sa dá veľmi pohodlne, bez väčšej námahy tlačiť, zostalo však veľa stebiel nepokosených! Museli sme 2–3 krát prejsť cez to isté miesto, kým neboli pokosené všetky. Takto sme si to nepredstavovali.

 

➡️  2. kosenie

Prvé kosenie nedopadlo najlepšie. Trávnik medzičasom opäť narástol a rozhodli sme sa kosiť druhýkrát. Tentokrát s oveľa nižšou výškou – 22 mm. A… problém, ktorý sme mali s prvým kosením bol vyriešený. Kosačka steblá dokonale a čisto odrezala. Prvýkrát bola na vine buď vysoká výška kosenia 42 mm, alebo skutočnosť, že tráva bola vtedy príliš mokrá.

 

➡️ Výsledok

Po počiatočných pochybnostiach musíme povedať, že sme výsledkom čerstvo pokoseného trávnika nadšení. Povrch vyzerá super hladko a rovnomerne. Je to určite aj kvôli tomu, že steblá boli odrezané a nie zrážané. Vo výsledku neboli žiadne rozstrapkané steblá a trávnik vyzerá vďaka hladkému povrchu omnoho hustejší.

Pozitívne je, že kosačka kosí obzvlášť dobre v hustej tráve. Tiež sa nám páči, že zastaví bez problémov, ak ju chcete odparkovať. Za týmto účelom jednoducho posuňte páčku úplne hore. Kosačka stojí stabilne. Mínusom je, že sa kosačka príliš nepribližuje k okrajom, napríklad k stene. Zostáva tam relatívne veľa trávy, pretože vzdialenosť medzi nožmi a kolesom je dosť veľká.

 

Cena

S cenou 120,90 € je Gardena 400 zhruba v strede cenového rozpätia vretenových kosačiek. Keď sa pozriete na presvedčivé výkonové spektrum tejto kosačky, táto cena je príjemným bonusom. Potenciálne ju zvyšuje dokúpenie zberného koša, ale napriek tomu získavate za svoje peniaze skvelú hodnotu.

 

💡 TIP! Ak by ste ešte predtým, ako sa rozhodnete, potrebovali nejaký základ pre porovnanie, odporúčame do vašej pozornosti náš prehľad najlepších vretenových kosačiek roka 2021.

 

Čo sa nám na vretenovej kosačke Gardena 400 páči?

 • dobré výsledky kosenia
 • dobre navrhnutá, kvalitná konštrukcia
 • jednoduché nastavenie výšky kosenia
 • žiadne káble, žiadne nabíjanie, žiadny benzín a napriek tomu je rýchla, tichá a efektívna
 • ľahká manévrovateľnosť
 • ergonomicky tvarovaná rukoväť pre pohodlné uchopenie
 • veľké kolesá so špeciálnym profilom pre zvýšenú priľnavosť a manévrovateľnosť
 • sklopné rukoväte na uskladnenie a prepravu
 • šetrná k životnému prostrediu, bez emisií a bez prevádzkových nákladov
 • nepriľnavé vreteno z kalenej ocele

 

Čo sa nám na vretenovej kosačke Gardena 400 nepáči?

 • zberný kôš nie je súčasťou balenia
 • okraje blízko stien necháva nepokosené

 

Recenzie zákazníkov

Z existujúcich 14 hodnotení produktu na Heureke vyplýva, že napriek sparťanskej výbave je Gardena 400 veľmi obľúbená. Podľa názorov týchto kupujúcich je vretenová kosačka Gardena 400 spoľahlivá, ekologická, kosí nekomplikovane a takmer nehlučne. Rovnako ako my, aj jej majitelia jej kúpu rozhodne odporúčajú. Niektoré recenzie si pozrime aj spoločne.

Gardena 400 - recenzie

Zhrnutie na záver

Vretenová kosačka Gardena 400 je spoľahlivo pracujúca, veľmi dobre skonštruovaná, hladko fungujúca a stabilná ručná kosačka na trávu so záberom kosenia 40 centimetrov. Obzvlášť pôsobivé sú veľké kolesá so špeciálnym profilom, jednoduché nastavenie výšky kosenia a bezkontaktná technológia kosenia.

 

Najčastejšie otázky k vretenovým kosačkám

❓ 1. Existujú aj elektrické vretenové kosačky?

Áno, na trhu sú v súčasnosti aj elektricky poháňané vretenové kosačky. Skvelé na nich je, že sa dajú bez problémov použiť aj manuálne, teda bez elektriny.

❓ 2. Je čistenie a údržba vretenovej kosačky náročná?

Nie, práve naopak. Pretože sa na vretenovej kosačke zachytáva menej trávy ako pod krytom konvenčnej benzínovej alebo elektrickej kosačky, čistenie je oveľa jednoduchšie. Ak je to potrebné, môžete ju po použití jednoducho ľahko očistiť kefou alebo pomocou záhradnej hadice a potom nechať uschnúť. To sa však nemusí nevyhnutne robiť po každom procese kosenia. Pred zimnou prestávkou môžete kosačku o niečo intenzívnejšie prečistiť kefou a v prípade potreby trochu naolejovať.

❓ 3. So zberným košom, alebo bez neho?

Väčšina strojov, okrem Fiskarsov, odhadzuje odrezky dozadu. Ak vodíte kosačku relatívne blízko pred telom, môžu vám všetky odrezky trávy lietať priamo proti nohám. Ak vám toto vadí, mali by ste zvoliť kosačku so zberným košom.

❓ 4. Ako nabrúsiť nože vretenovej kosačky?

Na kvalitnej vretenovej kosačke by mali nože vydržať asi 2 až 3 roky, kým je potrebné ich znovu nabrúsiť. Ale to je absolútne nevyhnutné, inak bude strih veľmi trpieť a úsilie bude vyššie. Na ostrenie čepele je potrebná špeciálna brúska. Dôrazne sa odporúča vyhľadať odborníka, pretože nesprávne ostrenie môže nenávratne poškodiť čepele.

❓ 5. Môže sa s vretenovou kosačkou kosiť mokrá tráva?

Ak na kosenie mokrej trávy používate vretenovú kosačku, buďte pripravení spáliť nejaké kalórie. Výhodou tejto kosačky je však to, že bude menej škodlivá pre váš trávnik. Uistite sa, že nože sú ostré a pri kosení meňte vzorec kosenia.

Výhody

 • kvalitná konštrukcia
 • záber 40 cm
 • skladací rám/madlo
 • nízka hmotnosť
 • vhodná aj pri zakladaní trávnika

Nevýhody

 • bez zberného koša (dá sa dokúpiť)

Záver recenzie: Ručná vretenová kosačka, ktorá kvalitne pokosí, jednoducho sa s ňou narába, bez hluku - aj každý deň.

Hodnotenie autora
 • kvalita kosenia
 • komfort použitia
 • funkčnosť
 • pomer cena/hodnota

Súhrn

Gardena 400 je cenovo dostupná vretenová kosačka s rôznymi funkciami a veľmi dobre zvoleným 40 cm širokým záberom. Je už niekoľko rokov bestsellerom vďaka spoľahlivému výkonu a jednoduchej obsluhe.

4.7

Gardena 400

✅ Cena: 120,90 €

Chcem Gardena 400 Alza.sk
Vývoj ceny Gardena 400


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.