iRobot Roomba 980 – robotický vysávač (recenzia)

Redakcia DoDomácnosti.sk Recenzia 19. októbra 2021 0
iRobot Roomba 980
 • Vhodný na koberce: Áno
 • Systematický pohyb robota: Neuvedené
 • Kapacita zásobníka: 0,55 l
 • Maximálne pokrytie plochy: 185 m²
 • Rýchlosť nabíjania: 180 min
 • Maximálna doba upratovania: 120 min
 • HEPA filter: Áno
 • Mop / Mokré čistenie: Nie
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Robotické vysávače
488,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

Robotický vysávač iRobot Roomba 980 patrí v súčasnosti na poli robotických vysávačov k úplnej špičke, s čím korešponduje aj jeho vyššia cena. Ocenia ho predovšetkým nároční zákazníci, pretože disponuje viacerými praktickými funkciami, je kvalitne spracovaný a maximálne efektívny pri práci. Je výborný pre alergikov a domácnosti s domácimi miláčikmi, pretože je vybavený HEPA filtrom s dvoma rotujúcimi gumovými kefami.

Vysávač má výbornú inteligentnú navigáciu a systematický pohyb, a tak zvládne prácu aj vo veľkých priestoroch. Na jedno nabitie si dokáže poradiť s plochou až 185 m2 a v prevádzke vydrží 120 minút. Pracuje pomerne ticho, keďže jeho maximálna hlučnosť je uvedená na úrovni 60 dB. Samozrejmosťou je, že ak sa vybije, dopraví sa do nabíjacej stanice a po nabití sa vráti na miesto, kde prestal s vysávaním. Robotický vysávač iRobot Roomba 980 si poradí s prahmi vo výške 1,6 cm.

Povysáva nielen hladké podlahy, ale je vhodný aj na koberce, čo z neho robí skutočne všestranného pomocníka v domácnosti. Vďaka funkcii Carpet Boost zvýši pri teréne s väčším odporom automaticky svoj výkon. No a príjemným bonusom je, že robot s vami komunikuje v českom jazyku.

Čítať viac...

kde kúpiť
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
488,00 € Do obchodu Heureka.sk

Porovnanie - Najdôležitejšie parametre

Najdôležitejšie parametre iRobot Roomba 980 v porovnaní s víťazmi testu robotických vysávačov

iRobot Roomba 980
iRobot Roomba 980
Ľudová voľba Klarstein Cleanhero
Klarstein Cleanhero
Pre náročných Robotický vysávač iRobot Roomba s9+ (9558) WiFi
iRobot Roomba s9+
Zlatá stredná cesta Neato Botvac D4 Connected
Neato Botvac D4 Connected
Cena488,00 €239,90 €1 299,00 €592,00 €
Vhodný na koberceÁnoÁnoÁnoÁno
Ďalšie typy povrchuNa všetky druhy podláhNa všetky druhy podláhNa všetky druhy podláhNa všetky druhy podláh
Na zvieracie chlpyÁnoÁnoÁnoÁno
NavigáciaÁnoÁnoÁnoÁno
Pokračovanie v upratovaníÁnoÁnoÁnoÁno
Kapacita zásobníka (l)0,550,370,550,77
Maximálne pokrytie plochy (m²)18520185170
Maximálna výška prahu (cm)2-22
Kapacita batérie (mAh)3 3002 2003 3002 100
Rýchlosť nabíjania (min)180240120100
Maximálna doba upratovania (min)12012012075
Hlučnosť (dB)58556060

Porovnanie - Výbava, funkcie a rozmery

Výbava, funkcie a rozmery iRobot Roomba 980 v porovnaní s víťazmi testu robotických vysávačov

iRobot Roomba 980
iRobot Roomba 980
Ľudová voľba Klarstein Cleanhero
Klarstein Cleanhero
Pre náročných Robotický vysávač iRobot Roomba s9+ (9558) WiFi
iRobot Roomba s9+
Zlatá stredná cesta Neato Botvac D4 Connected
Neato Botvac D4 Connected
Cena488,00 €239,90 €1 299,00 €592,00 €
HEPA filterÁnoNieÁnoÁno
Ďalšie filtreAero ForceTrvalý filterAero Force-
Signalizácia plného zásobníkaÁnoÁnoÁnoÁno
ČasovačÁnoÁnoÁnoÁno
Počet hlavných kief2111
Počet bočných kief111-
NárazníkÁnoÁnoÁnoÁno
Časový rozvrh upratovaniaÁnoÁnoÁnoÁno
Diaľkový ovládačNieÁnoNieNie
Oddeľovač oblastíV aplikáciiVirtuálna / sonická stenaV aplikáciiV aplikácii
Senzor proti pádu zo schodovÁnoÁnoÁnoÁno
Funkcia proti zamotaniu káblovÁnoNeuvedenéNieNeuvedené
Automatické nabíjanie a dokovanieÁnoÁnoÁnoÁno
Wi-fi pripojenieÁnoNieÁnoÁno
Mop / Mokré čistenieNieNieNieNie
Nádoba na vodu na mokré čistenieNieNieNieNie
Čistiaca kefa na čistenie vysávačaNeuvedenéNeuvedenéNieNeuvedené
Hovorí po česky/slovenskyÁnoNeuvedenéÁnoNeuvedené
Ďalšia výbava a príslušenstvo----
Výška (cm)9,28,09,310,0
Šírka (cm)35,132,033,531,9
Dĺžka (cm)35,132,033,533,5
Hmotnosť (kg)4,03,18,13,4

Základné informácie

Robotický vysávač iRobot Roomba je prvým vysávačom od iRobotu, ktorý je vybavený inteligentnou navigáciou pomocou kamery, vysokým sacím výkonom a tiež výkonnou lítiovou batériou. Na jedno nabite zvládne povysávať až 185 m2 plochy. V prípade, že sa batéria vybije, prístroj sa sám dopraví do nabíjacej stanice a následne bude pokračovať v práci presne tam, kde prestal. Bez problémov povysáva podlahy i koberce a zvládne prahy s výškou 1,6 cm.

Dá sa povedať, že iRobot Roomba pri práci skutočne nič nezastaví. Okrem virtuálnej steny, ktorou môžete oddeliť miesta, kam nechcete, aby vysávač išiel. Samozrejme, zastavia ho aj schody, keďže je vybavený poistkou proti pádu zo schodov. Dĺžka nabíjania je 180 minút, čo je celkom dosť, no prevádzková doba je 120 minút. V prípade, že budete počas jeho upratovania doma, nejako výraznejšie by vás svojou prácou rušiť nemal. Jeho hlučnosť sa pohybuje na úrovni menej ako 60 dB.

Z hľadiska rozmerov patrí k väčším modelom robotických vysávačov – jeho výška je 9,2 cm a priemer 35,1 cm. Hmotnosť má 4 kg.

Dôležité parametre:

Čas nabíjania180 minút
Prevádzkový čas120 minút
Pokrytie plochy185 m2
Hlučnosť65 dB
Výška prahu1,6 cm
Kapacita zásobníku na prach0,55 l
Priemer35,1 cm
Je vhodný aj na koberceáno

 

Prevádzka

Robotické vysávače sú pre mnohých z nás tak trochu futuristickým pomocníkom v domácnosti, a tak je na mieste otázka, ako vlastne iRobot Roomba 980 funguje.

Jeho ovládanie je jednoduché, pričom ovládať ho môžete buď diaľkovo pomocou aplikácie iRobot Home, alebo manuálne. V každom prípade vám môžeme stiahnutie aplikácie len odporúčať, pretože vďaka nej využijete všetko, čo vám robot ponúka.

Pomocou aplikácie si môžete zvoliť jazyk, v akom bude s vami robot komunikovať, pričom na výber máte aj český jazyk. Tiež si môžete nastaviť plánované upratovanie počas konkrétneho dňa v týždni a v presnú hodinu, ktorú si zvolíte. Aplikácia tiež prináša informácie o údržbe vysávača a dokonca aj štatistiky o upratovaní. V prípade, že máte veľký dom, v ktorom by sa mohol vysávač stratiť, jednoducho ho nájdete tiež pomocou aplikácie. Veľkou výhodou takéhoto ovládania je, že svoj iRobot Roomba 980 môžete riadiť v podstate odkiaľkoľvek.

Ak by ste sa rozhodli pre manuálne ovládanie, na vysávači nájdete tlačidlá pre začatie a ukončenie vysávania, dopravenie vysávača do nabíjacej stanice a tiež takto viete nastaviť vysávanie len určitej oblasti. Vysávač vám tiež bude signalizovať stav batérie i nádoby na prach, poruchy a pripojenie k sieti Wi-Fi.

Pozrite si video, ako vyzerá iRobot Roomba 980 v akcii:

Robotický vysavač iRobot Roomba 980

 

Programy a výbava

Z hľadiska výbavy a programov je na tom iRobot Roomba 980 mimoriadne dobre a nemáme mu v podstate ani čo vytknúť. Má jednu bočnú kefu, môžete ho pomocou WiFi ovládať aj cez mobilnú aplikáciu, nechýba virtuálna stena, HEPA filter, nárazník a ochrana proti pádu zo schodov. Samozrejmosťou je aj časovač.

iRobot Roomba 980 ponúka nasledovné programy:

 • plánované upratovanie – zvolíte si dni a hodiny v týždni, počas ktorých bude vysávač čistiť vašu domácnosť
 • Carpet Boost – čím bude odpor na koberci vyšší, tým bude vyšší aj výkon vysávača
 • SPOT – vysávač vyčistí len menšiu znečistenú plochu
 • Edge Clean – po ukončení vysávania na otvorenom priestore vysávač ešte vyčistí okolie pozdĺž stien či nábytku
 • Antitangle – funkcia, ktorá zabraňuje tomu, aby sa vysávač zamotal napríklad do káblov
 • nastavenie počtu prejdení – zvyčajne stačí, ak vysávač prejde po jednom mieste počas čistenia len raz. Ak máte však v domácnosti zvieratá, bude vhodné počet prejdení zvýšiť na dva.

 

Príslušenstvo a náhradné diely

Súčasťou balenia iRobot Roomba 980 je, samozrejme aj Li-Ion batéria, no okrem nej tiež nabíjacia základňa s adaptérom. Zakúpením tohto robotického vysávača získate aj dve virtuálne steny so 4 batériami, jeden náhradný HEPA filter a jednu náhradnú bočnú kefku. Nechýba ani užívateľský manuál v slovenčine.

V prípade, že by ste po čase potrebovali niečo k robotickému vysávaču dokúpiť, bez problémov zoženiete nielen ďalšie HEPA filtre, ale aj bočné kefy či napájací kábel. No a ak by vám dve virtuálne steny boli málo, môžete si prikúpiť aj ďalšiu. Celkom užitočný môže byť aj čistič na kefky.

 

Údržba

Upratovanie iRobot Roomba 980 zvládne za vás, no nie je úplne bezúdržbový. Vhodné je po každom upratovaní vysypať zbernú nádobu na prach, keďže je dosť malá. Ak chcete, aby bola hygiena dokonale zachovaná, mali by ste približne jedenkrát týždenne čistiť prachový filter. Dva razy do mesiaca odporúčame vybrať kefy a vyčistiť otvory a tiež senzory naplnenia zbernej nádoby. Údržba a čistenie sú v podstate celkom jednoduché a zvládnete ich v priebehu niekoľkých minút.

 

Recenzie užívateľov

Robotický vysávač iRobot Roomba 980 je skutočne plný superlatívov a patrí k zariadeniam vhodným aj pre tých najnáročnejších. Zisťovali sme teda, aké sú naň recenzie a čo hovoria užívatelia stránky Heureka.

Zákazníci sú vo všeobecnosti spokojní s jeho efektívnosťou vysávania, hoci niektorým sa vysávanie zdalo nesystematické. Podľa viacerých názorov je jeho mínusom hlučnosť, avšak na druhej strane, zvyčajne ho zákazníci používali v čase, keď neboli doma. Za veľkú výhodu označujú užívatelia možnosť ovládania cez aplikáciu.

 

irobot roomba 980 recenzia irobot roomba 980 recenzia

 

Zhrnutie na záver

Robotický vysávač iRobot Roomba 980 uspokojí aj náročného spotrebiteľa, a to nielen po stránke dizajnovej, ale predovšetkým tej funkčnej. Čistenie zvládne na výbornú a nezastavia ho ani koberce. Ideálny je do domácností s alergikmi a tiež pre ľudí, ktorí majú vo vnútri domácich miláčikov. Pohodlne a jednoducho ho môžete ovládať v podstate odkiaľkoľvek pomocou aplikácie a jeho údržba vám zaberie len minimum času. Pre pohodlných zákazníkov, ktorí si na kvalite potrpia je tento model iRobota skvelou voľbou. Jedinou nevýhodou pre niekoho môže byť vysoká cena, keďže iRobot Roomba 980 patrí k cenovo náročným modelom.

Ak by ste chceli dať prednosť niektorému z lacnejších modelov od iRobot, pozrite si náš test robotických vysávačov, do ktorého sme vybrali aj niekoľko kúskov tejto značky. No a v prípade, že chcete celkom veľa muziky za málo peňazí, pozrite sa na našu recenziu konkurenčného robotického vysávača Xiaomi Mi Robot Vacuum.

Výhody

 • efektívnosť upratovania
 • virtuálna stena sa dá vytvoriť priamo v aplikácii
 • aplikácia iRobot HOME
 • antitangle funkcia
 • Dobíjanie počas upratovania
 • HEPA filter

Nevýhody

 • vyššia cena
 • prekoná prahy iba do 1,6 cm
 • akonáhle si zapamätá mapu a vy niečo premiestnite, nie vždy nájde nové miesta

Záver recenzie: Solídny robotický vysávač s inteligentnou navigáciou pomocou kamery a praktickým ovládaním, uspokojivým sacím výkonom a výdržou upratovania.

Hodnotenie autora
 • Efektívnosť vysávania
 • Výdrž batérie
 • Doba nabíjania
 • Hlučnosť
 • Funkcie

Súhrn

Drahší robotický vysávač, ktorý však uspokojí aj tých najnáročnejších a najpohodlnejších užívateľov.

4.6

iRobot Roomba 980

✅ Cena: 488,00 €

Chcem iRobot Roomba 980 Heureka.sk
Vývoj ceny iRobot Roomba 980


Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.