iRobot Roomba 981 – robotický vysávač pre náročných (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 0
iRobot Roomba 981
 • Vhodný na koberce: Áno
 • Systematický pohyb robota: Áno
 • Kapacita zásobníka: 0,60 l
 • Maximálne pokrytie plochy: 185 m²
 • Rýchlosť nabíjania: 180 min
 • Maximálna doba upratovania: 120 min
 • HEPA filter: Áno
 • Mop / Mokré čistenie: Nie
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Robotické vysávače
443,90 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

S robotickým vysávačom iRobot Roomba 981 prináša iRobot mnoho malých vylepšení v porovnaní s takmer identickým vlajkovým modelom Roomba 980. Obzvlášť sa nám teraz páči takmer dokonalá navigácia a nové funkcie aplikácií. Robot je tiež o niečo rýchlejší.  Nastavuje zariadenie iRobot Roomba 981 skutočne nové štandardy alebo je to len ďalší model iRobot, ktorý má integrovanú Wi-Fi? Pokúsime som sa to zistiť.

Čítať viac...

kde kúpiť
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
443,90 € Do obchodu Heureka.sk

Porovnanie - Najdôležitejšie parametre

Najdôležitejšie parametre iRobot Roomba 981 v porovnaní s víťazmi testu robotických vysávačov

iRobot Roomba 981
iRobot Roomba 981
Ľudová voľba Klarstein Cleanhero
Klarstein Cleanhero
Pre náročných Robotický vysávač iRobot Roomba s9+ (9558) WiFi
iRobot Roomba s9+
Zlatá stredná cesta Neato Botvac D4 Connected
Neato Botvac D4 Connected
Cena443,90 €259,90 €1 299,00 €592,00 €
Vhodný na koberceÁnoÁnoÁnoÁno
Ďalšie typy povrchuNa všetky druhy podláhNa všetky druhy podláhNa všetky druhy podláhNa všetky druhy podláh
Na zvieracie chlpyÁnoÁnoÁnoÁno
NavigáciaÁnoÁnoÁnoÁno
Pokračovanie v upratovaníÁnoÁnoÁnoÁno
Kapacita zásobníka (l)0,600,370,550,77
Maximálne pokrytie plochy (m²)18520185170
Maximálna výška prahu (cm)2-22
Kapacita batérie (mAh)3 0002 2003 3002 100
Rýchlosť nabíjania (min)180240120100
Maximálna doba upratovania (min)12012012075
Hlučnosť (dB)60556060

Porovnanie - Výbava, funkcie a rozmery

Výbava, funkcie a rozmery iRobot Roomba 981 v porovnaní s víťazmi testu robotických vysávačov

iRobot Roomba 981
iRobot Roomba 981
Ľudová voľba Klarstein Cleanhero
Klarstein Cleanhero
Pre náročných Robotický vysávač iRobot Roomba s9+ (9558) WiFi
iRobot Roomba s9+
Zlatá stredná cesta Neato Botvac D4 Connected
Neato Botvac D4 Connected
Cena443,90 €259,90 €1 299,00 €592,00 €
HEPA filterÁnoNieÁnoÁno
Ďalšie filtreAero ForceTrvalý filterAero Force-
Signalizácia plného zásobníkaÁnoÁnoÁnoÁno
ČasovačÁnoÁnoÁnoÁno
Počet hlavných kief1111
Počet bočných kief111-
NárazníkÁnoÁnoÁnoÁno
Časový rozvrh upratovaniaÁnoÁnoÁnoÁno
Diaľkový ovládačNieÁnoNieNie
Oddeľovač oblastíVirtuálna / sonická stenaVirtuálna / sonická stenaV aplikáciiV aplikácii
Senzor proti pádu zo schodovÁnoÁnoÁnoÁno
Funkcia proti zamotaniu káblovÁnoNeuvedenéNieNeuvedené
Automatické nabíjanie a dokovanieÁnoÁnoÁnoÁno
Wi-fi pripojenieÁnoNieÁnoÁno
Mop / Mokré čistenieNieNieNieNie
Nádoba na vodu na mokré čistenieNieNieNieNie
Čistiaca kefa na čistenie vysávačaNieNeuvedenéNieNeuvedené
Hovorí po česky/slovenskyÁnoNeuvedenéÁnoNeuvedené
Ďalšia výbava a príslušenstvo----
Výška (cm)9,28,09,310,0
Šírka (cm)32,032,033,531,9
Dĺžka (cm)35,132,033,533,5
Hmotnosť (kg)4,03,18,13,4

iRobot Roomba 981 – základné informácie

iRobot Roomba 981 sa objavil na trhu na jeseň 2018. Má hmotnosť 4 kilogramy a pri prevádzke je úroveň hlučnosti cca 58 decibelov. To zodpovedá približne hladine hluku normálnej konverzácie. S priemerom 35,1 cm a výškou 9,2 cm je jedným z kompaktnejších robotických vysávačov. 981 má potenciál spojiť silu výkonu a možností pripojenia ako nikdy predtým. Má dokonca kameru a kompletné mapovacie schopnosti. Tento robot je veľmi obľúbený po celom svete a my vám v dnešnej recenzii predstavíme všetky dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy.

iRobot Roomba 981 robotický vysávač pre náročných

Dôležité parametre: 
Hlučnosť:58 dB
Hmotnosť:4 kg
Doba nabíjania:3 h
Typ batérie:Li-Ion
Virtuálna zábrana:áno
WiFi pripojenie:áno
Typ podláh:tvrdé aj koberce
Diaľkové ovládanie:áno
HEPA filter:áno
Výška robota:9,2 cm

 

Funkcie a vlastnosti

Zariadenie je možné ovládať vo forme aplikácie priamo z tabletu alebo smartfónu. Pri použití Amazon Alexa je možné nasmerovať robot vlastným hlasom. Robotický systém je vybavený 3-stupňovým čistiacim systémom. Nachádzajú sa tu dvojité kefy so špeciálnymi drážkami na čistenie hrán. Umožní to odstránenie zvieracích chlpov, nečistôt a prachu aj z ťažko dostupných miest.

Jediným stlačením tlačidla robot zaistí vyčistenie podláh v celom dome. Zariadenie sa môže presunúť aj na poschodie, schody rozozná a nespadne. Robot sa nabíja znova a znova, kým nie je zadaná aktivita dokončená. Výška vysávača je relatívne malá, dostane aj aj pod nábytok. Vďaka množstvu zabudovaných senzorov vie o schodoch, alebo iných prekážkach a vyhýba sa im.Vďaka integrovanej technológii detekcie nečistôt (Dirt Detect) rozozná silnejšie znečistenie a túto oblasť potom podrobí ďalšiemu dôkladnému čisteniu, počas ktorého niekoľkokrát spracuje podlahovú krytinu alebo koberec. Navigácia iAdapt detekuje okolie a čistené povrchy a zariadenie to potom používa na vytvorenie trasy čistenia. Robot tiež automaticky zistí, na akom podlahovom kryte sa nachádza. Ak sa napríklad zariadenie dostane na koberec, sací výkon sa vďaka funkcii Carpet Boost automaticky zvýši.

 

➡️ Nové funkcie aplikácie

Aplikácia iRobot je stále jednou z najrozsiahlejších, ktoré možno nájsť na trhu. Môžete v nej nastaviť časy pravidelného vysávania. Môžete tiež zobraziť štatistiku minulých priebehov upratovania, pohľadať robota (v prípade, že by sa schoval pod posteľ) alebo zobraziť mapy pokrytia. Novinkou je podpora služieb ako Amazon Alexa alebo IFTTT. Takže môžete dať zadať upratovaciu úlohu ich prostredníctvom alebo prepojiť robota s inými aplikáciami vo formáte „Ak sa stane X, potom urobte Y“. Aplikácia iRobot Home sa dá použiť na plánovanie a aktiváciu čistiaceho výkonu aj keď ste mimo domu, na cestách. Takže napríklad pri návrate z dovolenky sa môžete tešiť, že sa vrátite do uprataného bytu.

Konkurencia však nespí: Napríklad u iných robotov môžete teraz na mape definovať tzv. “No go” zóny (zóny bez zásahu). Potom sa robot vyhýba napríklad chaotickej detskej izbe. Medzitým Roomba 981 ešte stále prichádza s už staromódnym virtuálnym majákom, pomocou ktorého môžete bezdrôtovo vypnúť miestnosti, alebo aj misky domácich miláčikov..

 

➡️ Výdrž batérie

Vysávač je vybavený lítium-iónovou batériou. Táto verzia batérie má čas nabíjania 3 hodiny. Robot potom môže bežať celých 120 minút, počas ktorých zvládne upratať plochu 180 metrov štvorcových. Robot sa automaticky vracia do nabíjacej stanice, kým nedokončí naprogramovanú činnosť a potom sa automaticky nabíja na nabíjacej stanici.

 

➡️ Navigácia

IRobot Roomba 981 má veľmi dobrý navigačný systém. Pred začatím práce zmapuje miestnosť. Výsledkom je, že vždy presne vie, kde je, kam musí ešte ísť a kde už bol. Okrem toho sú súčasťou dodávky dve virtuálne steny. Pomocou aplikácie iRobot Home App je možné pomocou smartfónu ovládať vysávač odkiaľkoľvek. Táto funkcia aplikácie tiež umožňuje vytvoriť upratovaciu kartu a prijímať aktuálne informácie. Robot môže byť tiež naprogramovaný prostredníctvom Amazonu Alexa pomocou hlasu užívateľa. Virtuálna stena s dvojitým režimom sa dá použiť na presné určenie toho, čo sa má vyčistiť a do ktorých oblastí by robot nemal prejsť.

iRobot Roomba 981 pripravený na vysávanie

 

➡️ Inteligentné upratovanie s iAdapt 2.0

iAdapt je názov výrobcu pre technológiu, pomocou ktorej jeho roboty zaznamenávajú okolie. IRobot Roomba 981 prichádza s vylepšenou technológiou. Okrem iného zaisťuje vizuálnu lokalizáciu: Tento marketingový pojem opisuje techniku, ktorá vedie k tomu, že vysávač si pamätá obraz svojho okolia. Takže vie, kde sa momentálne nachádza.

V praxi to má okrem iného tieto účinky:

 • Akonáhle je batéria vybitá (čo by malo trvať asi 90 až 120 minút) a nabíjanie prebehlo v nabíjacej stanici, iRobot Roomba 981 sa automaticky vráti do bodu, v ktorom musel predtým zastaviť. Funguje to veľmi presne: robot nájde svoje predchádzajúce pracovné prostredie s presnosťou na niekoľko centimetrov a tam začína znova upratovať. Návrat do nabíjacej stanice a nový odchod fungujú automaticky. Najväčšou výhodou je to, samozrejme, pre veľké domácnosti s podlahovou plochou 150 metrov štvorcových a viac: Tam sa iRobot Roomba 981 iAdapt 2.0 môže prejaviť v plnom rozsahu a dokáže upratať celú plochu oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.
 • Či z toho budete mať úžitok, záleží výlučne na veľkosti bytu. Ak sú menšie modely dostatočné na upratovanie vašej domácnosti, iAdapt 2.0 sa nebude veľmi využívať. V takom prípade môžete tiež ušetriť niekoľko stoviek eur a prípadne sa rozhodnúť pre Roomba 782 alebo 871.
 • iAdapt 2.0 prichádza s ďalšími snímačmi, ktoré pomáhajú zaznamenávať okolie. A je to skutočne vydarené: Namiesto narážania na nohy stolov a stoličiek sa iRobot Roomba 981 snaží vyhnúť sa týmto prekážkam. Podľa výrobcu by to malo tiež viesť k lepšiemu prispôsobeniu vysávača k chaotickým bytom a tým k predĺženiu životnosti batérie.

 

➡️ Výkon

Pokiaľ ide o výkon, výkon 1 700 Pa je viac ako dostatočný na akúkoľvek upratovaciu úlohu. Neznie to najsilnejšie na papieri – existujú vysávače, ktoré prichádzajú za menej ako polovicu ceny a sacím výkonom 2000 Pa, ale v tomto prípade hovoríme o robotickom vysávaní, ktoré nie je len o číslach.

 

➡️ HEPA filter a gumové kefy

Tu ide v prvom rade o vlastníkov spoločenských zvierat a alergikov. Toto je miesto, kde môžu lacnejšie vysávače vypadnúť z kalkulácie, pretože používajú skôr filtre AeroVac, ako ich ekvivalenty HEPA a využívajú lacnejšie valcové kefy. Prvé menované nie sú celkom účinné pri odstraňovaní menších častíc a druhé sú náchylné na zamotanie. To, čo predstavuje najlepší vysávač pre majiteľov zvierat, v skutočnosti často nezahŕňa schopnosť pozbierať chĺpky – väčšina modelov to dokáže. Ide o kombináciu schopnosti odstraňovať alergény zo vzduchu a dĺžky času, ktorý musíte stráviť trimovaním kefy po každom upratovaní, aby ste ju dostali späť do prevádzkyschopného stavu.

Gumové kefy na Roomba 981 zaistia, že spletence vlasov a chlpov sú minulosťou, zatiaľ čo filtre HEPA predstavujú to najlepšie, čo môžete získať na odstránenie aj tých najmenších častíc. To znamená, že okrem toho, že tento vysávač je vynikajúcim všestranným pomocníkom, má čo ponúknuť aj majiteľom zvierat a alergikom.

Všetky dôležité pokyny k používaniu robota prináša manual k sérii vysávačov Roomba 900, ktorý nájdete tu.

 

iRobot Roomba 980 vs 981

Roomba 981 vyniká v porovnaní s modelom 980 predovšetkým zlepšenou navigačnou schopnosťou. Zdá sa, že robot má teraz menej problémov s kobercovými strapcami – v mnohých prípadoch smrteľným nepriateľom každého robotického vysávača. Dobre sa tiež vyrovná s tenkými behúňmi, ktoré ťažšie roboty často nezvládnu. Robot sa vyhne káblom, Lego kockám, nohám stoličiek aj ponožkám hodeným na podlahe a ani prahy dverí do výšky 1,7 centimetra neznamenajú problém. Okrem toho dokáže jazdiť takmer v úplnej tme – predtým sa za súmraku ľahko dezorientoval. Pri slabom osvetlení sa síce Roomba 981 môže byť trocha zmätená a niekedy vysáva dvakrát na tom istom mieste, ale to nič nemení na fakte, že nočné videnie je naozaj slušné.

 

➡️ Čo sa stalo so sacím výkonom?

Nevieme si však vysvetliť jednu zmenu: V porovnaní s Roomba 980 sa sací výkon modelu Roomba 981 znížil. Roboty sa testovali v automatickom režime s rovnakým množstvom kremenného piesku na rovnakom povrchu (koberec s nízkym vlasom). Zatiaľ čo Roomba 980 odsávala v priemere 93 gramov z vlákien, Roomba 981 sa dostala iba na 76 gramov. To ešte stále nie je zlý výkon a kompenzuje sa to častou prevádzkou. Máme podozrenie, že zmeny softvéru a firmvéru mali vplyv na sací výkon.

Vysávač detekuje nečistoty pomocou funckie Dirt Detect

 

Čo sa nám na iRobot Roomba 981 páči?

 • veľmi dobrá navigácia
 • rýchly postup v upratovaní
 • jednoduchá obsluha
 • minimálna potreba údržby
 • ovládateľné pomocou aplikácie
 • energeticky efektívne
 • detekuje typ podlahy
 • vhodný pre všetky typy podláh, vrátane kobercov
 • účinný HEPA filter
 • vynikajúci výkon batérie a technológia obnovenia nabíjania pre všetky veľkosti domácností
 • skvelé pripojenie pre diaľkové a hlasové ovládanie

 

Čo sa nám na iRobot Roomba 981 nepáči?

 • vyššia cena
 • nižžší sací výkon oproti jeho predchodcovi
 • funkcie aplikácie ešte nevyčerpali úplne svoj potenciál

 

💡 TIP Ak by ste sa vo svete tohto relatívne nového typu pomocníka pre domácnosť chceli zorientovať lepšie, nevynechajte článok, ktorý vás jeho výberom prevedie krok po kroku. Pozrite si aktuálny test robotických vysávačov.

 

Recenzie zákazníkov

Hodnotení zákazníkov nie je veľa. Nie je to prekvapujúce, pretože cena zariadenia je dosť vysoká a nejde o výrobok, ktorý je v domácnostiach bežný. Avšak tí, ktorí sa pre kúpu tohto vysávača rozhodli sú s ním v prevažnej väčšine spokojní. Oceňujú jednoduché ovládanie pomocou aplikácie a aj efektívne vysávanie. Pozrime si niektoré z recenzií aj spoločne:

iRobot Roomba 981 - recenzie

Zvyšok recenzií → nájdete tu

 

Zhrnutie na záver

iRobot Roomba 981 je vybavený všetkým, čo by mal robotický vysávač vedieť: programovanie, filtre HEPA, bariéry pre dvere a celé obmedzené priestory, vynikajúci výkon a najmä viditeľné zlepšenie výkonu na kobercoch. Aplikácia, pomocou ktorej môžete zariadenie ovládať na diaľku a obnovenie upratovania na rovnakom mieste s iAdapt 2.0 – určite stojí za to. Nakoniec sa musíte sami rozhodnúť, či skutočne chcete odľahčiť svoju peňaženku o niekoľko stoviek eur (napríklad v porovnaní s Roomba 871). Špičkový produkt za špičkovú cenu – to je iRobot Roomba 981.

Výhody

 • jednoduché ovládanie pomocou aplikácie iRobot HOME
 • vhodný aj na koberce
 • výška len 9,2 cm
 • jednoduchá údržba
 • HEPA filter
 • antitangle funkcia

Nevýhody

 • vyššia cena
 • zvládne prekážky iba do 1,6 cm
 • zberný kôš je horšie prístupný na čistenie a vysypávanie ako pri predchádzajúcich modeloch (subjektívne)

Záver recenzie: iRobot Roomba 981 je robotický vysávač, ktorý je momentálne akýmsi pomyselným štandardom tejto značky i keď s cenou, ktorá nie je práve najnižšia.

Hodnotenie autora
 • sací výkon
 • navigácia
 • funkčnosť
 • jednoduchosť olvádania
 • cena

Súhrn

iRobot Roomba 981 predstavuje najnovšiu technológiu, ktorú iRobot ponúka vo svojej línii robotických vysávačov.

4.6

iRobot Roomba 981

✅ Cena: 443,90 €

Chcem iRobot Roombu 981 Heureka.sk
Vývoj ceny iRobot Roomba 981


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.