Scheppach HS 100 S stolová kotúčová píla – základný model, ideálny pre začiatočníkov

Georgina Babinová Recenzia 6. decembra 2021 0
Scheppach HS 100 S
 • Príkon: 2000 W
 • Otáčky: 5000 / min.
 • Priemer pílového kotúča: 250 mm
 • Prerez pri 45°: 65 mm
 • Prerez pri 90°: 85 mm
 • Hmotnosť: 22 kg
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Píly
156,90 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Alza.sk

Ak veľa pracujete s drevom, budete skôr či neskôr chcieť a potrebovať stolovú pílu. A akonáhle sa začnete venovať téme stolových píl, rýchlo natrafíte na výrobcu Scheppach, pretože stolová píla tejto značky je zastúpená takmer v každom teste. Spoločnosť Scheppach má sídlo v Nemecku a je jedným z najpopulárnejších výrobcov v remeselnom odvetví. Všetky stolové píly sú vyrábané s maximálnou starostlivosťou a vyznačujú sa svojou vybavenosťou. Spoločnosť vyrába remeselné zariadenia aj ako špeciálne vydania v pravidelných intervaloch. K takým patrí aj stolová kotúčová píla Scheppach HS 100 S Special Edition, ktorej vlastnosti vám dnes priblížime.

Čítať viac...

porovnanie cien
Alza.sk ⭐️ veľmi rýchle doručenie, už do niekoľkých hodín od objednania
⭐️ bezkonkurenčná dostupnosť obrovského množstva produktov
⭐️ masívna predajná sieť
⭐️ nákup na splátky
156,90 € Do obchodu Alza.sk
{{shop_name}}
161,00 € Do obchodu {{shop_name}}
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
156,50 € Do obchodu Heureka.sk

Konštrukcia / prvé dojmy / spracovanie Scheppach HS 100 S

Ako obvykle od tohto výrobcu, stolovú pílu Scheppach HS 100 S dostávame kvalitne zabalenú v pevnej krabici. Telo a jednotlivé časti sú starostlivo a dobre stabilizované polystyrénom a sú pevne na svojom mieste. Po otvorení obrovského balenia sa vám dostane do ruky návod na obsluhu a montáž. Pokyny veľmi zrozumiteľne, krok za krokom vysvetlia, čo musíte urobiť. Obrázky tiež poskytujú dobrý prehľad o spojoch a drážkach. Nastavenie je preto celkom jednoduché a rýchle. Potrebujete asi 20 minút a píla stojí. Zvládnu to aj začiatočníci ktorí nikdy predtým nemali nič spoločné so stolovou pílou.

Súčasťou balenia sú dva otvorené kľúče, čo znamená, že montáž aj neskoršia výmena pílového listu bude úplne jednoduchá. Pre samotnú montáž nie sú potrebné žiadne ďalšie „špeciálne nástroje“. Všetky diely sa dajú ľahko spojiť a lícovanie sedí. Kvalita vyhotovenia je na jednotku.

Scheppach HS 100 S

 

Model Scheppach sa skladá prevažne z plastu a plechu, a preto má praktickú hmotnosť okolo 20 kilogramov. V teste sa budeme podrobnejšie venovať tomu, či má váha negatívny vplyv na vibračný efekt a aká je vo výsledku presnosť rezania. Samotný korpus je vyrobený z robustného tvrdého plastu a pôsobí stabilným dojmom, stolová doska je z hliníka. Čo sa týka spracovania, nevieme uviesť nič negatívne. Až na niekoľko malých tvrdých plastových „franforcov“ z odliatku, čo je zanedbateľné. Na ľavej strane tela je tlačná páka a pod ňou držiak napájacieho kábla. Považujeme to za veľmi praktické, pretože po každom použití a odpojení máte káble upratané. Tlačidlá zapnutia a vypnutia sú pokryté gumovým chráničom na ochranu pred prachom a trieskami. K otočnému koliesku tiež nie je veľa čo povedať, robí to, čo má. Ľahko sa používa a funguje.

 

Technické údaje

U stolnej píly Scheppach HS 100 S vyzerajú technické špecifikácie nasledovne:

Technické údaje Scheppach HS 100 S 
Hmotnosť:22 kg
Rozmery:94 x 64,2 x 83 cm
Napätie:230 Volt
Príkon:2000 Watt
Priemer pílového kotúča:250 mm
Rýchlosť otáčok:5000 ot/min

Pri tomto prístroji nie je potrebné používať batérie. Medzi ďalšie vlastnosti produktu patrí výkonný elektromotor s príkonom 2 000 W, mimoriadne stabilná úprava materiálu, pevná základňa a moderná posúvacia páka.

Keďže spoločnosť Scheppach sa nedostala na vrchol náhodou, ale vďaka prepracovanosti a kvalite produktov, ako aj vďaka excelentnému zákazníckemu servisu, nemusíte mať obavy ani o náhradné diely, sú dostupné či už v kamenných, alebo internetový predajniach.

 

Test pílenia

Scheppach HS100S má výkonný motor s príkonom 2 000 W, ktorý pri voľnobežných otáčkach spraví až 5 000 otáčok za minútu. Pre model v tejto cenovej kategórii to je veľmi chvályhodné. Mäkký štart a motorová brzda fungujú perfektne. Prvý dojem, beží čisto – bez vibrácií, ale trochu nahlas. Vzhľadom na vysokú rýchlosť je to pravdepodobne malý vedľajší účinok. Pílime rôzne tvrdé drevo a trámy, väčšie aj menšie. Záver: výkonný motor ukázal, čo dokáže a to aj pri väčších obrobkoch bez známok únavy. Rez je vynikajúci – lepší, ako sa očakávalo.

A takto to vyzerá v praxi:

Pila stolová Scheppach HS 100S Special Edition

 

⭐ Výška pílenia

S výškou pílenia 85 milimetrov prekoná tento základný model nejednu profesionálnu stolovú pílu. S pílovým listom nakloneným o 45 stupňov získate vynikajúcu výšku pílenia 65 milimetrov. Čo je naozaj skvelé. V porovnaní so všetkými pílami základnej úrovne je Scheppach HS 100 S v tejto oblasti na čele.

 

⭐ Pílový kotúč

Dodaný pílový list (Ø 30 x 250 mm) pracoval v teste solídne a dobre. Upozorňujeme však, že ide o pomerne hrubý pílový list. Odporúčame kúpiť jemnejší druhý pílový kotúč so 40 – 60 zubami, najmä pre filigránske drevené projekty. Potom ste dokonale pripravení na každú eventualitu.

 

⭐ Pílový stôl

Ponúka podpornú plochu 642 x 485 milimetrov. Je postačujúca a ponúka dostatok priestoru a podpornej plochy aj pre väčšie obrobky a pri teste pôsobil stabilným dojmom.

 

Aká je kvalita príslušenstva?

Priečne, alebo uhlové dorazy, ako aj uhlové pravítko sú dobre spracované a tiež pevne sedia na píle. V teste sme neodhalili žiadne rozmerové odchýlky. Dorazy sú však vhodnejšie pre menšie obrobky, čo znamená, že pri väčších obrobkoch môže doraz trochu skĺznuť. Malé mínus.

S priečnym alebo tiež nazývaným uhlovým dorazom je možné robiť rezy s premenným uhlom. Pri normálnych rezoch v uhle 90 ° jednoducho položíte obrobok na pozdĺžne vodidlo a vediete ho cez stôl píly. Nie je potrebný žiadny priečny / uhlový doraz. S uhlovým dorazom však viete vytvárať uhly nad a pod 90 °. Uhlové polohy je možné presne nastaviť pomocou mierky na doraze. Vysoko kvalitné modely stolových píl majú zvyčajne aj takzvanú snap-in funkciu. To znamená, že často požadované uhly, napríklad 15 °, 30 ° alebo 45 °, je možné zaistiť automaticky. Táto píla túto možnosť neponúka, ale uhly je možné nastaviť rýchlo a ľahko bez dlhého manévrovania.

Praktickým doplnkom je nadstavec na odsávanie pilín. Enormne podporuje presnosť práce a ponúka dobrý a jasný výhľad pri pílení. Veľmi praktické, pretože v tomto prípade je možné sací nadstavec pripojiť k štandardným modelom vysávača a nemusíte kupovať vhodné zariadenie. V každom prípade, kvalitný vysávač je pre tento model potrebný, pretože výkonný 2 000 wattový motor čoskoro vyprodukuje pomerne veľa pilín.

 

💡 TIP: S výberom vhodného vysávača vám pomôže Test najlepších vysávačov roka 2021.

 

Cena

S mimoriadne férovou cenou 156,90 € ponúka spoločnosť Scheppach lacnú, ale kvalitne vyrobenú a ľahko použiteľnú stolovú pílu, ktorá otvára široké spektrum nových príležitostí pre hobby stolárov.

 

Čo sa nám na Scheppach HS 100 S páči?

 • mimoriadne dostupná cena
 • kvalitné prevedenie
 • výkonný 2 000 wattový elektromotor
 • možnosť rozšírenia stola – vľavo a vpravo, zväčšuje nosnú plochu aj pre väčšie obrobky
 • vrátane ochrany pílového kotúča, uhlového a pozdĺžneho dorazu
 • držiak kábla pre úhľadné uloženie napájacieho kábla
 • variabilné nastavenie pílenia
 • nízka hmotnosť

 

Čo sa nám na Scheppach HS 100 S nepáči?

 • vyššia hlučnosť
 • dorazy nie sú úplne ideálne pre rozmernejšie obrobky
 • veľa plastu

 

💡 TIP: Ak ste sa ešte nerozhodli, test stolových píl vám poskytne aktuálny prehľad ponuky trhu, aby ste mali základ pre porovnanie.

 

Recenzie zákazníkov

Recenzií tohto stroja je naozaj veľa. Len Heureka ich prináša viac ako 100 a nájdu sa medzi nimi samozrejme aj negatívne. Tie spomínajú predovšetkým výhradu voči množstvu použitého plastu, opakuje sa sťažnosť, že píla vyhadzuje poistky, že vodiace lišty sú nepresné a že ide o zariadenie pre hobby stolárov. Ale to si treba pred kúpou naozaj uvedomiť! Pozrime si niektoré z recenzií aj spoločne.

Scheppach HS 100 S - recenzie

 

Zhrnutie na záver

So stolovou pílou Scheppach HS100 S získate dobrý a solídny základný model, ktorý funguje viac než presvedčivo za málo peňazí. Výkonný motor s príkonom 2 000 W a výška pílenia 85 mm sú iba jedným z najdôležitejších prvkov. Jasné odporúčanie k nákupu pre ambiciózneho kutila!

 

Najčastejšie otázky k stolovým pílam

❓ 1. Kde by som mal stáť pri práci so stolovou kotúčovou pílou?

Najlepšie je, keď pri stolovej píle stojíte vľavo od čepele v polohe, ktorá je pre vás prirodzená a pohodlná.

❓ 2. Stojí to za to kúpiť si stolovú pílu?

Ak ste pracovali s drevom, určite ste si vedomí vynaloženého úsilia a precíznosti pri použití ručnej pílky. Ak sa to nerobí so správnymi nástrojmi, môže byť práca s drevom dosť obtiažna. Takže namiesto toho, aby ste bojovali s ručnou pílou, navrhujeme používať stolové píly, pretože sú oveľa efektívnejšie.

❓ 3. Aký druh materiálu by sa nemal rezať stolovou pílou?

Okrúhly materiál by sa nemal rezať na stolovej píle. Pri úkosových rezoch majte ruky a materiál vždy napravo od pílového kotúča.

❓ 4. Je manipulácia so stolovou pílou bezpečná?

V porovnaní s iným domácim elektrickým náradím (vrátane nastreľovacích pištolí, reťazových píl a kotúčových píl) sú stolové píly najnebezpečnejším domácim elektrickým náradím a môžu spôsobiť katastrofické zranenia.

❓ 5. Aká je minimálna dĺžka materiálu, ktorý sa môže rezať na stolovej píle?

15 cm - na pílenie materiálu ktorý má šírku 15 cm alebo menej použite posuvnú páku. Ruka, ktorá sa nenachádza v blízkosti čepele, sa neporeže. Všeobecne sa minimálna vzdialenosť 15 cm od čepele považuje za bezpečnú, aj keď sa niekedy uvádza aj 10 cm.

Výhody

 • veľmi výkonný elektromotor
 • veľký pílový kotúč
 • nízka hmotnosť
 • výborná cena
 • skladný model
 • univerzálna píla
 • variabilita nastavení pílenia

Nevýhody

 • slabšie odsávanie
 • viac plastu
 • hlučnejšia

Záver recenzie: Scheppach HS 100 S sa nestratí v žiadnej v domácej dielni, ani na stavbe.

Hodnotenie autora
 • kvalita rezu
 • komfort použitia
 • kvalita prevedenia
 • pomer cena/výkon

Súhrn

Vďaka rozsiahlemu vybaveniu a jednoduchému použitiu je HS100S zaujímavý pre rôznorodé projekty domácich a hobby majstrov.

4.7

Scheppach HS 100 S

✅ Cena: 156,90 €

Chcem Scheppach HS 100 S Alza.sk
Vývoj ceny Scheppach HS 100 S


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.