Scheppach SG 3100 domáca elektrocentrála – aby ste zostali vždy „pripojení“ (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 0
Scheppach SG 3100
 • Typ: rámová
 • Pohon: benzín
 • Spotreba paliva: 0,6 l/kWh
 • Objem palivovej nádrže: 15 l
 • Počet fáz: 1
 • Max./menovitý výkon: 2,7 kW / 2,5 kW
 • Hmotnosť: 43 kg
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Elektrocentrály
365,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
zvaracky-obchod.sk

Prenosné generátory sú predovšetkým o mobilite. Dodávajú elektrinu v odľahlých oblastiach odpojených od elektrickej siete. Malé elektorcentrály sú ideálne pri kempovaní. Väčšie prenosné generátory obklopené ochranným oceľovým rámom, sú bežne viditeľné v zadnej časti pickupov smerujúcich na stavenisko alebo vonkajšie podujatia. Okrem toho sa prenosné generátory stávajú mimoriadne obľúbenými u majiteľov domov unavených z výpadkov elektrickej energie. Dokážu generovať dostatok „šťavy“, aby vám pomohli prekonať búrku. Dnes sa pozrieme bližšie na Scheppach SG 3100, malú elektrocentrálu, ktorú využijete na chate aj v záhrade.

Čítať viac...

porovnanie cien
zvaracky-obchod.sk ⭐️ výpredaj tovaru → nájdete tu
⭐️ platba: kartou, online prevodom, dobierkou
⭐️ autorizovaný servis vybraných značiek
⭐️ najväčší eshop s predajom vybavenia dielne v ČR a SK
365,00 € Do obchodu zvaracky-obchod.sk
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
299,00 € Do obchodu Heureka.sk

Pre koho je domáca elektrocentrála Scheppach SG 3100 vhodná?

Výpadky elektriny už nie sú ničím neobvyklým a v časoch technologického vývoja sa zdá byť takmer nemysliteľné, aby sa tieto scenáre neodohrávali ešte častejšie. A práve preto, že vývoj našich technológií často prekonáva nás samotných, zdá sa byť spoľahlivý generátor energie v domácnosti praktickým pomocníkom.

Firmy tiež môžu profitovať z takéhoto núdzového napájacieho zariadenia, pretože pri takom množstve vonkajšieho osvetlenia vo forme reklamy alebo priťahovania pozornosti, je veľmi dôležité nezostať „mimo“. Generátor  by mal byť k dispozícii v zubných ambulanciách, IT budovách atď. V súkromnom sektore je elektrocentrála zaujímavá pre záhradné domčeky alebo chaty, ktoré nie sú vždy pripojené k elektrickej sieti, ale aj pre domácnosti samotné.

Scheppach SG 3100

 

Scheppach SG 3100 – charakteristika

Elektrocentrála Scheppach SG 3100 je jednofázový benzínový model, ktorý je vďaka nižšej konštrukčnej hmotnosti v porovnaní s naftovými generátormi výrazne ľahšie presúvateľný (´k tomu dopomôžu aj veľké nafukovacie kolesá a madlo). Ďalšou výhodou benzínového paliva je, že sa ľahko naštartuje aj v zime. Štvortaktný benzínový motor s výkonom 4,8 kW / 6,5 hp pri 3000 ot./min. a zdvihovým objemom 196 cm3 zaisťuje stály výkon 2500 wattov s maximálnym výkonom 2700 wattov. Kapacita nádrže 15 l je pre Scheppach SG 3100 dostatočná na prevádzkovú dobu až 11 hodín. Spotreba benzínu je 0,54 l/kWh. Vďaka praktickému ukazovateľu jeho hladiny, vždy viete, kedy je čas ho doplniť. K dispozícii sú dve zásuvky so vstupným napätím 230 V. O bezpečnosť pri práci sa postará ochrana proti preťaženiu a ochrana motora pri nedostatku oleja a trieda krytia IP 23. Generátor sa štartuje jednoducho – po stlačení spínača ON-OFF – ručne, pomocou štartovacieho lanka.

➡️ Výhody a nevýhody benzínového motora elektrocentrály

Výhody

 • ľahko sa prepravuje
 • veľmi jednoduché použitie
 • tichá prevádzka

Nevýhody

 • spotrebuje viac paliva ako naftový generátor
 • na rozdiel od nafty je benzín mimoriadne horľavý a emisie sú o niečo vyššie 

 

Ako funguje elektrocentrála?

Generátor má nasledujúce časti a všetky zohrávajú úlohu pri získavaní elektrickej energie:

 • 4-taktný, vzduchom chladený motor – dodáva generátoru energiu. Výkon motora určuje, koľko elektrickej energie dokáže elektrocentrála poskytnúť.
 • alternátor – tu dochádza k premene z mechanickej energie na elektrickú. Obsahuje pohyblivé aj stacionárne časti, ktoré spolupracujú na vytvorení elektromagnetického poľa a pohybu elektrónov, ktoré generujú elektrinu. Alternátor Scheppach SG 3100 je certifikovaný aj pre použitie s motormi Briggs & Stratton a aj motory certifikované nemeckou skúšobňou TÜV na 300 hodinovú nepretržitú záťaž.
 • palivový systém – umožňuje generátoru vyrábať potrebnú energiu. Systém obsahuje 15 litrovú palivovú nádrž, palivové čerpadlo, potrubie spájajúce nádrž s motorom a spätné potrubie. Palivový filter odstraňuje nečistoty skôr, ako sa dostanú k motoru, a vstrekovač tlačí palivo do spaľovacej komory.
 • automatický regulátor napájania AVR – tento komponent pomáha regulovať otáčky motora a tým aj výkon samotný, čo znamená, že nepoškodí ani spotrebiče náročnejšie na kvalitu napájacieho prúdu
 • mazací systém – pretože generátor obsahuje vo svojom motore pohyblivé časti, vyžaduje si mazanie, aby sa zabezpečila odolnosť a plynulý chod po dlhú dobu. Motor generátora je mazaný olejom nachádzajúcim sa v nádrži s objemom 1,6 litra.. Hladinu mazacieho oleja by ste mali skontrolovať každých 8 hodín prevádzky generátora. Mali by ste tiež skontrolovať prípadné úniky maziva a olej meniť každých 500 hodín prevádzky generátora.
 • rám –  je to časť, ktorú vidíme; štruktúra, ktorá drží všetko na svojom mieste.

 

➡️ Princíp fungovania elektrického generátora

Cieľom elektrického (indukčného) generátora je premena mechanickej energie na elektrickú. Ak sa v nasledujúcom texte použije slovo sila, treba si pamätať, že fyzická sila nie je nič iné ako energia za čas alebo práca za čas.

Práca alebo energia je sila krát vzdialenosť a preto má fyzický rozmer: kg m2 / s2
Výkon P  znamená energiu za čas, jej fyzikálny rozmer je preto: kg m2 / s3 = W (watt alebo joule za sekundu).

Generátor odoberá mechanickú energiu z otáčania hriadeľa. Prečo sa však tento hriadeľ točí? V generátore sa jeho mechanická rotácia zvyčajne uvádza do pohybu pomocou benzínového (alebo naftového) motora. Premena tohto rotačného pohybu na elektrickú energiu je založená na Lorentzovej sile, fyzikálnom princípe, ktorý uvádza, že v magnetickom poli je vyvíjaná sila pôsobiaca kolmo na pohyb elektrických nábojov (t. j. prúd).

Lorentzova sila F = v x B
Smerové vektorové veličiny F (sila), v (rýchlosť) a B (hustota magnetického toku). Táto jednoduchá rovnica popisuje, že záporne nabité elektróny a kladne nabité ióny sa v magnetickom poli odkláňajú v opačných smeroch, v dôsledku čoho sa medzi oboma stranami hromadí elektrické napätie. Tento princíp hrá rolu aj pri búrkach.

Rotor sa otáča vo vzťahu k stojacemu statoru. Samotným rotorom môže byť elektromagnet (cievka so železným jadrom), alebo sa skladá z permanentného magnetu, v každom prípade predstavuje cirkulujúce magnetické konštantné pole, ktoré prostredníctvom „záhadnej“ Lorentzovej sily indukuje elektrické napätie vo vinutí statora.

Elektrický výkon generátora zodpovedá mechanickému výkonu mínus prípadné straty. Túto skutočnosť vyjadruje výkonová rovnica elektrického generátora. Podiel straty výkonu Pv závisí od mechanického trenia, ale aj od elektrických odporov, ktoré vedú k tepelným stratám.

Sila magnetického budiaceho poľa je do značnej miery zodpovedná za elektrické napätie alebo výkon generátora. Tieto základné poznatky sa využívajú napríklad v elektrárňach, ale aj v alternátoroch motorových vozidiel.

 

Nasledujúce krátke video vám predvedie elektrocentrálu Scheppach SG 3100 v akcii. Miera hlučnosti je po počiatočnom šoku vcelku prijateľná a prestávame ju vnímať:

 

Scheppach SG 3100 Power plant - Generator 2700W/2500W

 

Bezpečnostné pokyny k používaniu elektrocentrály

V každom prípade si prečítajte návod k obsluhe a dôsledne dodržujte všetky pokyny a varovania, aby ste bezpečne spustili a používali generátor. Tieto tipy sú iba doplnkové a ich účelom nie je nahradiť pokyny z manuálu:

 • nikdy nespúšťajte generátor v interiéri alebo v čiastočne uzavretých priestoroch, ako sú napríklad garáže. Používajte ho iba vonku a na miestach s dostatočným vetraním. Použitie ventilátora alebo otváranie dverí a okien nezabezpečí dostatočné vetranie.
 • elektrocentrálu prevádzkujte iba na rovných povrchoch a na miestach, kde nebude vystavená nadmernej vlhkosti, nečistotám, prachu alebo korozívnym parám.
 • palivovú nádrž neprepĺňajte. Vždy nechajte priestor na expanziu paliva.
 • nikdy nepridávajte palivo, ak je jednotka v chode alebo je horúca. Pred doplnením paliva nechajte generátor a motor úplne vychladnúť
 • nikdy neuchovávajte zariadenie s palivom v nádrži na miestach, kde by výpary benzínu mohli dosiahnuť otvorený plameň, iskru alebo kontrolné svetlo
 • nepripájajte generátor priamo k elektroinštalácii vášho domu alebo k bežnej zásuvke v domácnosti. Pripojenie prenosného elektrického generátora priamo k elektroinštalácii v domácnosti môže byť pre vás i ostatných smrteľné. Generátor, ktorý je priamo pripojený k elektroinštalácii vášho domu, môže „spätne napájať“ elektrické vedenie pripojené k vášmu domu a spôsobiť zranenie.
 • generátor musí byť správne uzemnený. Ak nie je uzemnený, riskujete zásah elektrickým prúdom. Dôrazne odporúčame skontrolovať a dodržiavať všetky príslušné predpisy týkajúce sa uzemnenia.
 • počas prevádzky nechajte na všetkých stranách generátora aspoň 1,5 m voľného priestoru.
 • nepreťažujte generátor. Prenosný elektrický generátor by sa mal používať iba v prípade potreby a iba na napájanie základného vybavenia.

 

Cena

Zvyčajne, čím vyšší je výstupný výkon, tým je generátor nákladnejší. Elektrocentrála Scheppach SG 3100 patrí s cenou 365,00 € do nižšej hladiny, adekvátne k výkonu, ktorý však pre bežné rezidenčné využitie absolútne postačuje.

 

💡 TIP! Ak pre vaše zámery táto malá elektrocentrála nie je postačujúca, Porovnanie najlepších modelov roka 2021 vám určite pomôže s najdením vhodného modelu.

 

Čo sa nám na Scheppach SG 3100 páči?

 • rýchly štart aj keď je chladno
 • jednoduché ovládanie
 • ľahké manévrovanie
 • kompaktné rozmery
 • ukazovateľ hladiny benzínu
 • výborný pomer cena/výkon
 • bežnú domácnosť pri výpadku energie bez problémov „utiahne“
 • relatívne tichá
 • prehľadný a zrozumiteľný návod

 

Čo sa nám na Scheppach SG 3100 nepáči?

 • pre nalievanie oleja musíte mať naozaj ten správny lievik

 

Recenzie zákazníkov

Elektrocentrála Scheppach SG 3100 patrí k naozaj obľúbeným a dobre hodnoteným modelom. Ako na slovenských, tak aj na českých stránkach tomuto zariadenie nie je vytýkané takmer nič. To, že treba dokupovať benzín, resp. olej sa za nedostatok výrobku považovať rozhodne nemôže. Pozrime si niektoré recenzie aj spolu.

Sceppach SG 3100 - recenzie

 

Zhrnutie na záver

Aj na také „drobnosti“, ako napríklad ochrana proti preťaženiu, alebo ochrana pred nedostatkom oleja sa u tohto modelu, ktorý je výkonom absolútne presvedčivý, myslelo. Jeho možnosti použitia v bežnej domácnosti, na chate alebo v záhrade sú takmer neobmedzené. Je ideálny ako kempingový generátor, pre staveniská, výpadky elektrickej energie alebo garden party. Za primeranú cenu získate dobre skonštruovaný a skvele premyslený produkt s vynikajúcimi hodnotami výkonu.

 

Najčastejšie otázky k domácim elektrocentrálam

❓ 1. Aký je rozdiel medzi menovitým výkonom a maximálnym výkonom?

Menovitý výkon popisuje množstvo energie, ktoré dokáže prenosný generátor nepretržite produkovať. Maximálny výkon je výkon, ktorý generátor dokáže krátkodobo vyprodukovať. Sila, ktorú motor potrebuje pri štarte, je dobrým príkladom maximálnych požiadaviek na výkon.

❓ 2. Čo je prepínač prenosu?

Prepínač vám umožní pripojiť prenosný generátor k elektrickému systému vášho domu a bezpečne vás odpojiť od elektrickej siete. Tým sa vylúči akákoľvek šanca na nebezpečný spätný tok.

❓ 3. Čo je spätné napájanie?

K spätnému napájaniu dochádza, keď je generátor zapojený do elektrickej zásuvky a dodáva energiu späť do inžinierskych sietí. To znamená ohrozenie života všetkých, ktorí pracujú na obnovení napájania z týchto vedení.

❓ 4. Musí byť elektrocentrála uzemnená?

Áno. Z bezpečnostných dôvodov musí byť generátor správne uzemnený. Ak generátor nie je uzemnený, riskujete zásah elektrickým prúdom. Skontrolujte a dodržiavajte všetky príslušné predpisy týkajúce sa uzemnenia.

❓ 5. Môžem generátor používať počas nepriaznivého počasia?

Generátor môžete používať v rôznych poveternostných podmienkach a teplotách. Ak sa však generátor nepoužíva, mali by ste ho chrániť pred skratmi a hrdzavením. Nikdy nespúšťajte generátor v interiéri.

❓ 6. Ako často by sa mala vykonávať údržba zariadenia?

Odporúčaný harmonogram údržby nájdete v príručke zariadenia.

Výhody

 • jednoduchá obsluha
 • bez problémový štart
 • pomer cena/výkon
 • utiahne toho naozaj dosť
 • podvozok s kolieskami

Nevýhody

 • hlučnosť je síce podľa užívateľov nízka, ale výrobca v popise tento základný údaj neuvádza
 • vyššia hmotnosť

Záver recenzie: Výkonná elektrocentrála s veľkým záberom použitia za výbornú cenu. Doma aj na stavbe, všade tam kde ste odstrihnutí od prívodu elektrickej energie.

Hodnotenie autora
 • výkon
 • užívateľská prívetivosť
 • funkčnosť
 • pomer cena/výkon
 • hlučnosť

Súhrn

Elektrocentrála, ktorá presvedčí plošne - výkonom, stabilitou napätia, nízkou hladinu hluku, vypnutím v prípade preťaženia aj beproblémovým štartom a vynikajúcou manévrovateľnosťou.

4.7

Scheppach SG 3100

✅ Cena: 365,00 €

Chcem Scheppach SG 3100 zvaracky-obchod.sk
Vývoj ceny Scheppach SG 3100


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.