Pestovanie skalničiek v okrasnej záhrade – v tieni aj na slnku + NÁVOD na založenie skalky a TIPY na inšpirácie

Petra Lyžičiarová Téma 16. marca 2021 1

Skalničky sú rastliny, ktoré sa pestujú v záhradách v umelo vytvorených skalkách, ale aj na prirodzených svahoch. Nazývajú sa aj alpínky a ide o horské rastlinky typické svojim nízkym vzrastom. Existuje množstvo druhov skalničiek, pričom niektoré z nich sú vhodné na pestovanie na slnku a iné na tieni, preto je pri výbere rastlín dôležité zvážiť, na aké stanovisko ich plánujete umiestniť. Zaujímavé je, že skalničky nemusíte pestovať len v záhrade, ale môžu vám skrášliť aj váš balkón, pretože je možné ich pestovať aj v črepníkoch.

Ak sa chcete dozvedieť užitočné rady o tom, ako pestovať skalničky, všetko dôležité nájdete v našom článku. Pozrieme sa aj na to, ako si založiť skalku v tieni i na slnku a ako sa o skalničky starať. Pridáme aj rozdelenie druhov skalničiek, takže si ľahko zvolíte kvitnúce i nekvitnúce skalničky, ale dozviete sa aj, ktoré skalničky sú trvalky a ktoré zo sukulentov môžu vašu skalku ozvláštniť.

Pozrieť ďalšie

 

Skalničky a ich druhy

Ku skalničkám patria predovšetkým trvalky, ktoré sú veľmi odolné a znesú sucho, priame slnko a dobre sa rozrastajú. Typické sú skôr nižším vzrastom a nízkymi nárokmi na živiny v pôde. Pestovanie skalničiek nie je náročné, pretože väčšina z nich si nevyžaduje nejakú väčšiu starostlivosť, no napriek tomu vás potešia pestrými kvetmi a farebnými listami.

Do skalky, ktorá je umiestnená v tieni, však vysádzate iné druhy skalničiek ako na slnečné stanovisko, a tak sa poďme pozrieť na to, aké druhy skalničiek môžete do tej-ktorej skalky vysadiť. Skalka totiž môže prekypovať rôznymi rastlinami – vhodné sú nielen trvalky, ale aj cibuľoviny, no môžete zasadiť aj sukulenty či rastliny, ktoré vás potešia pestrými listami, napríklad rôzne trávy. Môžete si tak vytvoriť zaujímavú kombináciu farieb i foriem, a tá bude tešiť váš zrak takmer počas celého roka.

 

Kvitnúce skalničky

Kvety tvoria akýsi základ skalky, pretože väčšina z nás sa chce potešiť pohľadom na pestrofarebné rozkvitnuté rastliny, ktoré oživia našu záhradu. Tu je niekoľko obľúbených kvitnúcich skalničiek, medzi ktorými nájdete druhy vhodné pre pestovanie na priamom slnku, ale aj druhy vhodné skôr do tieňa.

 

Klinček

Klinčekov nájdete vyše 300 druhov, pričom niektoré sú vyššie a iné sú nižšieho vzrastu. No a práve tie nižšie, ktoré patria k vysokohorským druhom, sú vhodným druhom rastlín do skalky. Ide o stálozelené trvalky s voňavými kvetmi a nájdete ich v ružovej, fialovej aj bielej farbe. Klinček je schopný vytvárať celé koberce, ktoré vás kvetmi potešia na jar a v lete. Dariť sa mu bude najviac na slnečnom mieste.

Klinček - ružový a biely

Klinček spestrí každú skalku krásnymi kvietkami

 

Delosperma

Ide o pôdopokryvnú skalničku so zvláštnym exotickým vzhľadom, ktorá kvitne už od apríla. Listy má dužinaté, pripomínajúce sukulent, avšak ide o kvitnúcu mrazovzdornú trvalku. Táto skalnička je vhodná nielen do skaliek, ale aj ako skalnička do nádoby. Má rada kamenistú pôdu a dariť sa jej bude na slnečnom stanovisku.

Delosperma

Delosperma je skalnička vhodná aj na pestovanie v nádobách

 

Materina dúška

Materina dúška je odolná skalnička, ktoré znesie horúce teploty, priame slnko aj mrazy. Vytvára celé koberce, takže je vhodná ako pôdopokryvná rastlina. Nájdete viacero druhov materinej dúšky, ktoré sú ideálne do skalky, prípadne ju môžete pestovať vo svojej skalke aj v jej prirodzenej forme ako liečivú bylinu.

Materina dúška v skalke

Materina dúška rozvonia skalku a priláka včely

 

Mydlica bazalkovitá

Mydlica je rastlina, ktorá sa prirodzene vyskytuje v horách, a tak je ideálnou skalničkou-trvalkou. Kvitne od mája do júla a vytára bohaté trsy kvetov s výškou až 20 cm. Má rada priame slnko a priepustnú kamenistú pôdu bohatú na vápnik. Je odolná voči mrazu aj suchu, pričom nemá rada vlhko. Vhodné je preto ju na jeseň a v zime chrániť ochranným krytom. Mydlica patrí medzi skalničky vhodné aj na pestovanie v črepníku či v iných nádobách.

Mydlica

Mydlica vytvára bohato kvitnúce vankúše

 

Flox šidolistý

Flox šidolistý patrí medzi skalničky, ktoré vás ako prvé potešia na jar svojimi kvetmi. Rastlina je nižšieho vzrastu, narastá približne do 15 cm a vytvára koberce ružovej, bielej, červenej a fialovej farby. Listy sú zelené po celý rok. Flox je mrazuvzdornou trvalkou a vyhovuje mu slnečné stanovisko alebo polotieň. Bohatšie zakvitne na priamom slnku.

Flox šidolistý na skalke

Flox šidolistý vytvára nádherné farebné koberce

 

Lomikameň

Do rodu lomikameň Saxifrage patrí viac ako 400 druhov rastlín. Tie prirodzene rastú v horských a arktických oblastiach. Ide o rastliny malého vzrastu, ktoré rastú nízko pri zemi a majú malé kvietky na dlhých stonkách. Rastlina, ktorá patrí medzi trvalky, kvitne v lete a kvety má najčastejšie biele, červené, fialové, žlté či ružové. Vyhovuje mu slnečné stanovisko aj polotieň.

Skalnička lomikameň

Lomikameň poteší kvetmi rôznych farieb

 

Zvonček

Zvončeky môže vašu skalku spestriť viacerými farbami. Ide o trvalky, medzi ktorými nájdete aj druhy vhodné do skalky, no môžete ich použiť aj do klasických kvetinových záhonov. Vhodné je umiestniť ho na slnečné miesto alebo do polotieňa a potrebuje vlhkú a dobre priepustnú pôdu.

Zvonček, fialový, na skalke

Skalničkové zvončeky nájdete vo viacerých farbách

 

Zbehovec plazivý

Táto skalnička je vhodná do tieňa alebo polotieňa, kde vytvorí hustý koberec kvetov. Zbehovec nie je náročný na pestovanie a jeho výhodou je, že vás zbaví buriny. Môžete ho sadiť nielen ako skalničku, ale vhodný je aj do záhonov či ako pôdopokryvná trvalka.

Zbehovec plazivý

Zbehovec plazivý vytvorí v skalke hustý koberec

 

Orlíček

Táto rastlina sa bežne pestuje v okrasných záhradách, no môžete ju zakomponovať aj do skalky. Rastlinka je odolná voči mrazu a vhodná je na pestovanie na priamom slnku, prípadne v polotieni. Má rada dobre priepustnú pôdu a kvetmi vás poteší na jar a počas leta. Hoci nejde o typickú skalničku, táto trvalka vám svojimi nezvyčajnými kvetmi spestrí vašu skalku. Rastlina je schopná vytvárať celé koberce, a tak je vhodná aj ako pôdopokryvná rastlina.

Orlíček

Orlíček má netradičné kvety a je vhodný do záhonov aj do skaliek

 

Tarička

Tarička je skalnička vytvárajúca husté koberce malých svetlozelených listov, ktoré však v čase kvitnutia rastliny ani nie je vidno. Tarička vás kvetmi, najčastejšie žltej, purpurovej či fialovej farby poteší už od apríla. Okrem skaliek ju môžete vysadiť aj na okraje záhonov, no vhodná je aj na súvislé pokrytie plôch. Pekne vynikne s kameňmi a môžete ju pestovať aj ako skalničku v nádobách. Dariť sa jej bude na suchom a slnečnom mieste.

Tarička na ozdobných tvárnicách

Taričke sa bude dariť na suchom a slnečnom mieste

 

💡 Skalničky môžete pestovať aj v črepníkoch či vyvýšených záhonoch:

 

Skalničky – sukulenty

Ak chcete skalničky pestovať na priamom slnku, ideálnou voľbou budú sukulenty. Tu je niekoľko z nich, ktoré vám skrášlia vašu skalku a navyše nie sú náročné na starostlivosť. K jednoznačne najobľúbenejším sukulentom-skalničkám patria rozchodníky a skalnice, ktorý nájdete množstvo druhov v rôznych farbách i veľkostiach.

 

Skalnica

Skalnica je obľúbená sukulentná skalnička, ktoré je známa svojimi typickými listami. Ide o nenáročnú a odolnú rastlinu a na svoj rast nepotrebuje takmer žiadnu pôdu, a tak je ideálna práve pre skalky. Neprekáža jej extrémne sucho ani mráz a darí sa jej na slnečnom stanovisku.

Skalnica na skalke

Skalnica je veľmi nenáročný sukulent ideálny do skalky

 

Rozchodník

Rozchodník, rod sedum, je tvorený vyše 450 druhmi rastlín. Ide o sukulent, ktorý nájdete ako krík, bylinu aj plazivú rastlinku. Jeho veľkou výhodou je, že je veľmi odolný a nepotrebuje v podstate žiadnu starostlivosť. Tvoria ho listy zadržiavajúce vodu, ktoré vytvárajú hustý kobercovitý porast a nad nimi počas celého leta kvitnú drobné kvietky. Rozchodník má rád priame slnko.

Rozchodník

Rozchodník je veľmi obľúbenou skalničkou – sukulentom

 

Echevéria

Echevéria je sukulent vhodný na pestovanie vonku i vnútri, pričom je veľmi nenáročný. Potrebuje plné slnko a dobre pripustnú pôdu. Jediné, čo od vás bude vyžadovať, bude pravidelná zálievka. Menšou nevýhodou je, že rastlina nie je odolná voči nižším teplotám, a tak je potrebné ju na jeseň zo skalky premiestniť do interiéru.

Echevéria

Echevéria zaujme krásnymi ružicami

 

Kotyledon

Tento sukulent vydrží mnoho rokov, pričom dorastá až do výšky 50 cm a svojimi kvetmi vás poteší na jar. Listy sú hrubé a mäsité a kvety majú žlto-červenú farbu. Rastlina uprednostňuje svetlé a teplé miesto, v zime má rada chlad. Nepotrebuje časté polievanie a vhodné je vysadiť ju do priepustnej pôdy.

kotyledon

Kotyledon vytvára husté porasty

 

Agáva

Agáva si dokáže vo svojich listoch vytvoriť dostatočné zásoby vody, a tak ich nie je potrebné často polievať. Stačí ich poliať raz za týždeň, niekedy pokojne aj raz za dva týždne. Vhodné je zasadiť ju na slnečné miesto a vyhovujujú jej kamenisté svahy. Dôležité je, aby bolo miesto chránené pred vetrom. Agáve potrebuje priepustnú pôdu a je odolná voči mrazom, a tak prežije aj zimu.

Agáva

Agáva si vyžaduje priepustnú pôdu

 

Cibuľoviny vhodné do skalky

Skalku môžete spestriť aj niektorými cibuľovinami, pričom ako skalničky sa uplatnia predovšetkým druhy nižšieho vzrastu. Platí, že cibuľky je dobré vysádzať do menších skupiniek a neodporúča sa použiť v rámci jednej skalky príliš veľa druhov cibuľovín. Vašu skalku si môžete spestriť napríklad týmito druhmi.

 

Krókusy

Niektoré druhy krókusov začínajú kvitnúť už vo februári, a tak budú patriť k prvým kvetom, ktoré prebudia vašu skalku. Ak ich chcete pestovať ako skalničky, môžete ich umiestniť do skalky na priamo slnku, ale znesú aj polotieň a tieň. Cibuľky môžete po odkvitnutí nechať v zemi.

Krókusy v skalke

Krókusy sú veľmi decentným a príjemným jarným spestrením skalky

 

Snežienky

Ak chcete, aby vaša skalka prekvitala kvetmi hneď na začiatku jari, môžete do nej zasadiť a cibuľky snežienok. Umiestnite ich však do dobre priepustnej humóznej pôdy a myslite na to, že tieto jarné kvety preferujú skôr polotieň.

snežienky na skalke

Snežienky rozkvitnú medzi prvými vo vašej skalke

 

Bledule

Skalku vám môžu krášliť aj jemné bledule, ktorým sa bude dariť na slnku, v tieni aj v polotieni. Potrebné je zabezpečiť im dostatok vlahy, pretože nemajú rady suchú pôdu.

Bledule pokryté rosou

Bledule potrebujú vlhkú pôdu

 

Modrice

Modrice začínajú kvitnúť už v marci a sú ideálnymi cibuľovinami do skaliek. Na jednom mieste ich môžete pokojne pestovať aj niekoľko rokov. Potrebujú dobre priepustnú pôdu a slnečné stanovisko, avšak znesú aj polotieň.

Modrice

Modrice môžete na jednom mieste pestovať aj niekoľko rokov

 

Prehľadná tabuľka rôznych druhov skalničiek

Pre lepší prehľad tu máme tabuľku s jednotlivými druhmi rastlín vhodných do skaliek spolu s informáciami o tom, či sú vhodné na slnečné alebo tienisté stanovisko, či sú kvitnúce, trvalky alebo sukulenty.

Názov

Stanovisko

Druh

Klinčekslnečnétrvalka
Delospermaslnečnétrvalka
Materina dúškaslnečnétrvalka
Mydlica bazalkovitáslnečnétrvalka
Flox šidolistýslnečné/polotieňtrvalka
Lomikameňslnečné/polotieňtrvalka
Zvončekslnečné/polotieňtrvalka
Zbehovec plazivýtieň/polotieňtrvalka
Orlíčekslnečné/polotieňtrvalka
Taričkaslnečnétrvalka
Skalnicaslnečnésukulent
Rozchodníkslnečnésukulent
Echevériaslnečnésukulent
Kotyledonslnečnésukulent
Agávaslnečnésukulent
Krókusyslnečné/polotieň/tieňcibuľovina
Snežienkypolotieňcibuľovina
Bleduleslnečné/polotieň/tieňcibuľovina
Modriceslnečné/polotieňcibuľovina

 

Pestovanie skalničiek

Či už chcete využiť časť vašej záhrady, ktorá je náročná na údržbu, alebo len chcete svoj pozemok ozvláštniť a spestriť, založenie skalky môže byť pre vás tým správnym krokom. Ak pridáte do svojej záhrady či predzáhradky kamene, ozvláštnite ju zaujímavým prvkom, ktorý vás svojou krásou môže tešiť od skorej jari až do neskorej jesene.

Skalničky môžete vysádzať nielen na prirodzené svahy, ale aj na umelé, ktoré si celkom jednoducho môžete sami vybudovať. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na všetko, čo potrebujete o výsadbe skaliek a ich pestovaní vedieť. No a samozrejme, nebudú chýbať ani rady, ako si takú skalku vlastne založiť.

Ako pestovať skalničky?

Základom úspechu je, okrem samotného vybudovania skalky, aj výber kvalitných a zdravých rastlín. Tu je niekoľko rád, ktoré by ste mali pri pestovaní skalničiek dodržať, a uvidíte, že sa budete môcť tešiť z jedinečnej atmosféry vlastnoručne vytvorenej skalky:

  • nekupujte podozrivo lacné skalničky – ak má niekto na predaj skalničky za cenu, ktorá sa od ceny skalničiek v záhradníctvach výrazne líši, radšej sa takýmto rastlinkám vyhnite
  • uvedomte si, na akom mieste bude vaša skalka a prispôsobte tomu výber rastlín – možno túžite po skalke plnej sukulentov, no ak ju máte v tieni, dariť sa im u vás nebude.
  • ušetrite, kde sa dá – áno, lacné skalničky kupovať neodporúčame, no sadenice skalničiek nemusíte nutne kupovať. Niekedy sa stačí poobzerať po rodine či susedoch, ktorým sa rastlinky na skalkách rozmnožili. Možno vám radi zo svojich skalničiek darujú. Rovnako to platí aj pri kameňoch – zaujímavé kusy nájdete aj v prírode.
  • nepodceňte prípravu pôdy – skalničky si vyžadujú dobre priepustnú pôdu, ak chcete, aby sa im vo vašej skalke darilo, určite sa pri budovaní vyhnite ťažkej ílovitej zemine
  • myslite na dostatok priestoru pri výsadbe – keď budete sadiť skalničky, doprajte im dostatok priestoru na rozrastanie a rozmnožovanie. Myslite na to, že z malej priesady materinej dúšky môže byť o pár rokov krásny hustý koberec.

 

Skalku môžete doplniť aj zaujímavou dekoráciou alebo solárnou fontánou:

 

Budovanie skalky krok za krokom

Najčastejšie sa skalničky pestujú v skalke v záhrade či v predzáhradke, menej často ich môžete vidieť aj v nádobách či v kvetináčoch, napríklad aj na balkónoch. No a keďže založiť si skalku nie je náročné a efekt je pri dodržaní istých pravidiel zvyčajné taký, ako si predstavujete, máme pre vás návod na to, ako si založiť skalku.

Ako je z názvu jasné, základom každej skalky sú kamene. Tak ako rastliny, aj kamene a skaly nájdete v rôznych veľkostiach a tvaroch. To, aké kombinácie si zvolíte, je v podstate len na vašom vkuse. Použiť môžete prírodné kamene, ktoré vytvoria dojem naturálneho horského svahu, no použiť môžete aj farebnejšie kúsky pre oživenie prostredia. Pozrime sa teda, ako založiť skalku krok za krokom.

 

1. Výber stanoviska

Najvhodnejšie miesto na umiestnenie skalky je dostatočne slnečné stanovisko, avšak využiť môžete aj polotieň. Tomu je, samozrejme, potrebné prispôsobiť aj výber skalničiek. Rozhodne však vyberajte miesto, na ktoré svieti slnko aspoň niekoľko hodín. Síce nájdete aj druhy skalničiek vhodné do tieňa, no nie je ich veľa, a tak ich budete v skalke musieť doplniť o druhy rastlín, ktoré potrebujú aspoň polotieň. Plochu, na ktorej bude vaša skalka stáť, si vopred vytýčte.

 

2. Príprava pôdy

Pri výbere miesta pre skalku je potrebné zvoliť aj vhodnú pôdu. Skalničky totiž potrebujú dobre priepustnú pôdu, ktorá bude odvádzať prebytočnú vlhkosť a nebude ju zadržiavať. Vhodné je odstrániť pôdu do hĺbky približne 20 cm a zbaviť sa koreňov, buriny a veľkých kameňov.

Potom po úroveň terénu navezte drenážnu vrstvu, na ktorú je možné použiť riečny štrk. Práve táto vrstva sa postará o odvádzanie prebytočnej vody zo skalky. Na vrstvu drenáže potom dajte zeminu so štrkopieskom. Množstva závisí od toho, ako vysoko chcete mať najvyššie miesto vašej skalky. Následne uložte na túto vrstvu netkanú textíliu a na ňu potom už len navezte zeminu. Použiť môžete aj tú, ktorú ste odstránili pri výkope.

 

3. Ukladanie kameňov

Na takto pripravené miesto môžete začať ukladať kamene. Najskôr umiestnite veľké kamene, pričom ich začínajte ukladať zdola a postupujte smerom hore k najvyššiemu bodu skalky. V teréne je potrebné veľké kamene ukotviť tak, že ich čiastočne zakopete do zeme. Kamene rozmiestňujte nepravidelne, aby vytvorili prirodzený dojem. Vhodné je väčšinu najväčších kameňov uložiť do spodnej časti skalky, no niekoľko kusov si môžete nechať aj navrch.

 

4. Sadenie skalničiek

Nasleduje časť, na ktorú sa pri zakladaní skalky zrejme tešíte najviac – výsadba rastlín. Ak sa pýtate, ako sadiť skalničky, odpoveď je jednoznačná. Rastliny je vhodné umiestniť vždy ku kameňom a do priestoru medzi nimi. Pri výsadbe doprajte rastlinám dostatok priestoru, aby ste po pár rokoch, keď sa jednotlivé skalničky rozrastú, nemuseli pristupovať k ich radikálnej redukcii.

Voľba rastlín je opäť len na vašom vkuse, avšak je potrebné zohľadňovať aj umiestnenie skalky a množstvo slnečných lúčov, ktoré na ňu dopadajú. Ako už viete, väčšina skalničiek je vhodná na slnko, no nájdu sa aj skalničky určené vyslovene do tieňa či polotieňa.

 

5. Záverečné úpravy

Záverečnou fázou pri budovaní skalky je umiestnenie jemnej skalnej drviny medzi rastliny. Drvina bude dobre držať aj na svahu a zabráni vyplavovaniu živín z pôdy. Zároveň však nebude brániť rastlinám v raste. Po tom, čo skalku pokryjete skalnou drvinou, môžete ju ešte doplniť menšími a stredne veľkými kameňmi, ktoré vzhľad celej skalky zjednotia.

 

Pozrite si video, v ktorom uvidíte, ako môže vyzerať zakladanie skalky:

TVOŘÍM SKALKU...

 

 

Niekoľko inšpirácií na záver

Ak ste sa rozhodli založiť si skalku, no ešte nemáte predstavu o tom, ako by mohla vyzerať, máme tu na záver pre vás niekoľko inšpirácií. Tieto krásne fotografie skaliek a skalničiek, ktoré na nich rastú, vás presvedčia o tom, že atmosféra, ktorú vašej záhrade skalka vdýchne, je neopakovateľná. No a pre tých, ktorí túžia pestovať skalničky, no nemajú na to dostatok priestoru, pridáme aj inšpirácie na to, ako môžu vyzerať skalničky na balkóne, v kvetináči či v iných originálnych nádobách.

 

Skalka tvorená sukulentami vnesie do vašej záhrady kúsok exotiky

Sukulenty v skalke

Sukulenty v skalke

 

Pri budovaní skalky sa môžete riadiť aj farbou rastlín a vytvoriť si priestor, ktorý sa bude niesť v jednom farebnom tóne rozkvitnutých kvetov

Rozkvitnutá skalka

Rozkvitnutá skalka

 

Obľúbená delosperma v spojení s vysokými trávami vytvára zaujímavý kontrast

Delosperma a trávy v skalke

Delosperma a trávy v skalke

 

Jednoduchá menšia skalka s hostou, malým ihličnanom a viacerými pôdopokryvnými rastlinami pôsobí decentne a nerušivo

Jednoduchá skalka

Jednoduchá skalka

 

Skalky nemusia nutne hýriť pestrými farbami, môžete zvoliť aj zelené rastliny a doplniť ich o niekoľko kvitnúcich skalničiek

Skalka v zelenom tóne

Skalka v zelenom tóne

 

Skalka s floxom, irisom, lomikameňom a hrachorom pôsobí pestro a sviežo

Kvitnúce skalničky vás potešia pestrými farbami

Kvitnúce skalničky vás potešia pestrými farbami

 

Na pestovanie skalničiek môžete využiť aj rôzne zaujímavé nádoby

Skalničky v nádobe

Sukulentné skalničky pekne ukážu aj v zaujímavých nádobách

 

Na pestovanie skalničiek môžete využiť aj široký a plytký črepník

Skalničky v črepníku

Skalničky v črepníku

 

Jednoduchá miniatúrna skalka zo sukulentov v peknej nádobe ozdobí balkón aj interiér

Skalničky v košíku

Skalničky v nádobe v tvare košíka pôsobia veľmi jemne

 

Originálne bude pôsobiť skalka na balkóne vytvorená z palety

Skalka v palete

Skalku si môžete vytvoriť aj pomocou palety

 

Skalničky v kmeňoch budú zaujímavým doplnkom balkóna, terasy aj záhrady

Skalničky v kmeňoch

Nezvyčajné umiestnenie skalničiek

 

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.