Ako sa pestujú petúnie a surfínie, kráľovné balkónov

Georgina Babinová Téma 14. marca 2021 2

Petúnie a surfínie sú favorimti záhrad a balkónov už celé desaťročia. Surfínia je vlastne druh ťahavej petúnie, hybrid, ktorý vypestovali v Japonsku botanickým experimentom na petúnii. Na trh s ňou prišla japonská firma Suntory, ktorá má na svedomí aj obchodne chránený názov Surfinia®. Rastlina nesie stovky malých zvonovitých kvetov a často sa používa ako kaskádovitý kvet na zakrytie balkónov. Tieto jednoročné kvety kvitnú takmer celé leto. Tradičné petúnie uprednostňovali chladné počasie a potrebovali nepretržité odstraňovanie uhynutých kvetov, aby sa podporil rast nových. Najnovšie druhy, ako napríklad populárne vlnové petúnie a petúnie Calibrachoa sú oveľa bezstarostnejšie a nenáročné na údržbu.

Power Planter črepník
64,91 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad ružový
9,00 €
Truhlík samozavlažovací 50cm biely RATAN
9,50 €
Truhlík 50 cm, hnedý
1,99 €
Truhlík JERSEY 380 tmavo šedá
4,69 €
Truhlík + miska 60cm, terakota
4,79 €
Truhlík plastový, 383x144x130 mm, 4,9l, BOARDEE CASE, antracit 40
3,49 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad zelený
8,50 €

Pozrieť ďalšie

Všetko o petúniách i surfíniách

Petúnie sa ľahko pestujú zo semien a veľmi ľahko sa pestujú z komerčne pestovaných sadeníc. Vysádzajte petúnie všade tam, kde je slnko. Nízko rastúce typy sú ideálne pre prednú hranicu záhonu, v kvetináčoch pri dverách, bazénoch alebo na terasách. Skombinujte petúnie so vždyzelenými kríkmi na rozžiarenie danej oblasti. Použite petúnie „Wave“ – majú tendenciu priťahovať krásne nočné motýle po zotmení. Mnoho majiteľov domov pestuje petúnie blízko záhradného osvetlenia, okna alebo terasy, kde si môžu v noci vychutnať pohľad na kvety a ich návštevníkov.

Hoci všetky druhy petúnií sú vynikajúce pre okenné kvetináče, v kontajneroch sa najlepšie darí tým s dvojitými kvetmi. Surfínie a kaskádové petúnie sú ideálne na zavesenie košov. Nech je zvolený akýkoľvek typ petúnie, vysaďte 3 sadenice na kôš s 25 cm priemerom. Ak sadíte sadenice do kvetináča, rozmiestnite ich asi 20-25 cm od seba.

ružové Petúnie Wave

Petúnie Wave prilákajú do vašej záhrady život v podobe nočných motýľov

 

Pestovať petúnie zo semien alebo zo sadeníc?

Jednoročné alebo záhonové petúnie sa môžu pestovať zo semien vysiatych v interiéri na jar v bunkových táckach, alebo malých kvetináčoch pri teplote 18 až 24 ° C. Semená petúnie klíčia notoricky pomaly, takže začnite včas, aby ste mali pripravené sadenice, keď príde teplé výsadbové počasie. Semená sú aj veľmi drobné, takže ich zmiešajte so suchým pieskom, aby rovnomerne posypali rastové médium.

Šesť až desať týždňov pred dátumom posledného očakávaného mrazu vo vašej oblasti vyplňte 5 cm hlboké ploché boxy alebo rašelinové kvetináče vlhkou štartovacou zmesou semien, alebo výsadbovou zmesou. Semená petúnií zasejte jemným zatlačením, aby ste sa uistili, že sú v kontakte s rastovým médiom. Semená petúnie nezakrývajte pôdou, pretože na vyklíčenie potrebujú svetlo. Polievajte zdola, aby semená neboli rušené. Petúnia klíči za 5 až 15 dní pri normálnych teplotách v interiéri, skôr, ak je umiestnená na tepelnú podložku. Pre optimálny rast umiestnite nové klíčky pod žiarivkové svetlá na 12 hodín denne, aby ste simulovali svetelné podmienky neskorej jari.

Ak sú už dostatočne veľké na to, aby sa s nimi manipulovalo, vypichujte rastlinky jednotlivo do bunkových tácok alebo malých kvetináčov a pestujte pri teplote 10 až 15 °C pri dostatočnom svetle. Pred výsadbou vonku postupne aklimatizujte rastliny na vonkajšie podmienky po dobu 7 až 10 dní, ale až keď všetky riziká mrazu pominuli.

 

Vyberať môžete napríklad aj z týchto úžasných odrôd:

Ak nemáte možnosť ich pestovania zo semien, skoro na jar sú k dispozícii aj sadenice mladých petúnií. Petúnie sa vysádzajú v máji / júni po tom, ako nebezpečenstvo mrazu pominie. Vykopte otvor vhodnej veľkosti pre výsadbu, ktorý je dostatočne veľký na to, aby sa ľahko „ubytoval“ koreňovú guľu. Pridajte vrstvu organického materiálu – napríklad kompost alebo výsadbový kompost – na dno otvoru a rozprestrite ho. Vložte koreňovú guľu do výsadbového otvoru a upravte hĺbku výsadby tak, aby bola vysadená v tej istej hĺbke, v ktorej pôvodne rástla a horná časť koreňov bola zarovnaná s povrchom pôdy.

Zoskupte sadenice do trojíc alebo, ak je priestor úzky, vedľa seba v radoch vo vzdialenosti 20 až 30 cm od seba . Potom, čo sadenice dorastú do výšky 15 cm, odštipnite stredové stonky, aby ste rastliny prinútili vyvinúť bočné stonky a stali sa bohatými. Posypte čajovou lyžičkou univerzálneho, pomaly pôsobiaceho granulovaného hnojiva pôdu okolo každej novo vysadenej sadenice, bude vsakovať vďaka daždu. To zabezpečí konzistentnú základnú výživu petúnií počas sezóny.

Aplikácia 5-7,5 cm hlbokého mulču, kvalitného záhradného kompostu alebo podobného materiálu na pôdu pomôže udržať vlhkosť pôdy a zabrániť rastu buriny. Ak máte teplý skleník, na jar môžete vysadiť kvetináče a koše na jar pripraviť rastlinky na umiestnenie von koncom mája / začiatkom júna. Týmto spôsobom budete mať kvety už začiatkom leta.

Sadenice petúnií v kelímkoch

 

➡️ Odporúčané miesta výsadby a typ pôdy

Okraje kvetinových záhonov, záhony, terasy, kontajnery, závesné koše, mestské dvory, chaty a neformálne záhrady. Petúnie uprednostňujú pestovanie na úplnom slnku, aj keď počas horúcich slnečných dní tolerujú mierny tieň. Najlepšie rastú v úrodnej, vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde. Zapracujte veľa organických látok – napríklad záhradný kompost, hnoj alebo iné prostriedky na zúrodnenie pôdy – najmä do veľmi dobre odvodnených piesočných pôd, ktoré zadržiavajú vlhkosť.

 

Starostlivosť

Pretože sú to veľmi bohaté blooméry od konca jari až do polovice jesene, oceňujú energetickú podporu zo zriedeného tekutého hnojiva buď naliateho na pôdu, alebo nastriekaného na listy. Petúnie v kontajneroch hnojte pridaním granulovaného pomaly pôsobiaceho hnojiva do kultivačného média. Alebo pravidelne polievajte so zriedeným tekutým hnojivom. Ph kultivačného média udržujte medzi 5,5 a 5,8. Petúnie potrebujú pravidelnú vlhkosť, pretože ich plytké korene rýchlo vysychajú. Ak sú v pôde bohatej na organické látky, nebude ich potrebné zalievať tak často. Petúnie v nádobách na slnku je potrebné zalievať každý deň – najmä v hlinených kvetináčoch. Ale neprežeňte to s polievaním, pretože príliš veľa vody spôsobí, že rastliny sa „natiahnu“ a kvetov bude málo.

Zvädnuté kvety odstráňte. V strede leta sa rastliny natiahnu a dlhé stonky produkujú menej kvetov, ktoré sú aj menšie. Zrežte každú stonku na polovicu, aby ste oživili rastlinu. Po chvíli s chuťou obnovia kvitnutie.

 

Trh ponúka veľký výber hnojív určených špeciálne pre petúnie, resp. surfínie:

 

Prezimovanie

Viacročné, ťahavé odrody môžu byť na jeseň tvrdo odrezané. Postavte ich do kvetináčov, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby mohli vložiť koreňovú guľu a čerstvý kompost, a prezimujte ich na svetlom mieste bez mrazu – najlepšie v skleníku, alebo zimnej záhrade.

 

Škodce a choroby

Infekcia listov petúnie patogénom múčnatky

Infekcia listov petúnie patogénom múčnatky

 

➡️ Škodce

Ak je lístie petúnie zvrásnené a žltkasté, skontrolujte, či nemá vošky. Tento hmyz má veľkosť špendlíkovej a mäkké hruškovité telo. Zhlukuje sa a nasáva šťavu z krehkých nových stoniek a spodnej strany listov. Odštipnite napadnuté časti rastlín. Nasprejujte rastlinu komerčným insekticídnym mydlom podľa pokynov na štítku.

Motýle lišajovité, Spilosoma virginica a iné húsenice sa niekedy živia listami petúnie a skeletonizujú ju. Jednoducho uchopte týchto dobre viditeľných škodcov a vložte ich do plastového vrecka na odpadky. Uvedomte si, že niektoré húsenice majú tendenciu byť skôr osamelé, než sa zhlukovať do veľkých hromád. Môžu to byť larvy užitočných motýľov, takže sa dajú niekoľko týždňov tolerovať, kým sa nezačnú kukliť. Potom odštipnite poškodené časti rastlín, pohnojte a zalejte. Petúnie sa vzchopia. Napadnuté záhony môžete postriekať alebo poprášiť produktom obsahujúcim Bacillus thuringiensis (Bt). Postupujte podľa pokynov na štítku.

 

➡️ Choroby

Petúnie sú citlivé na niekoľko vírusov, ako sú kučeravosť, mozaika, potyvírus a bodkované vädnutie, ktoré nie sú liečiteľné. Najlepšou obranou proti chorobám je ničenie škodcov, ktoré môžu prenášať choroby. Kľúčovými škodcami, ktorých je potrebné sledovať, sú vošky, huby, komáre, roztoče, strapce a molice. Medzi choroby petúnií patria Botrytis, Phytophthora, Pythium, múčnatka a Rhizoctonia.

Choré, zvädnuté rastliny petúnie vykopte a zlikvidujte, aby neinfikovali iné rastliny. Dezinfikujte všetky nástroje, ktoré prišli do styku s infikovanými rastlinami.

 

Rozmnožovanie trvalých petúnií

Trvalé odrody sa môžu množiť z odrezkov odobratých v marci / apríli z prezimovaných rastlín alebo v auguste / začiatkom septembra. Vyberte silné a zdravé mladé stonky, ktoré nekvitnú. Ak nenájdete vhodný rast, odrežte jednu alebo dve stonky v zadnej časti rastliny, aby ste podporili silný opätovný rast. Odrežte 7,5 až 10 cm dlhé rezy tesne pod kĺbom listu alebo uzlom. Odstráňte listy z dolných dvoch tretín stonky a vložte päť alebo šesť odrezkov do kvetináčov. Kompostujte po spodnú časť najnižších listov. Vložte kvetináče do plastového vrecka alebo do propagátora a umiestnite niekam na svetlé miesto, ale mimo priameho slnečného žiarenia. Odrezky by sa mali zakoreniť za 2 až 3 týždne, keď sa môžu zasadiť jednotlivo a pestovať ďalej.

 

Pre aký druh petúnie sa rozhodnúť?

Dnešné petúnie ponúkajú nesmiernu rozmanitosť: jedno- a dvojlôžkové kvety, rozcuchané alebo hladké okvetné lístky, pruhované, žilkované alebo jednofarebné, kaskádové zvyky a dokonca niektoré aj so „staromódnou“ vôňou, ťahavé aj kobercové. Väčšina petúnií, ktoré sa dnes predávajú, sú hybridy vyvinuté na špecifické dizajnérske účely, ako je lemovanie záhonov, kaskádovanie visiacich košov alebo pokrývanie terénu. V súčasnosti je ťažké siahnuť vedľa, pokiaľ ide o výber petúnií, ale predsa máme pre vás niekoľko tipov, ako zosúladiť petúnie s vašou konkrétnou potrebou dizajnu.

 

➡️ Petunia Grandiflora

Petunia Grandiflora (bledo ružová)Grandifloras sú jednou z najstarších odrôd. Tieto petúnie dorastajú do výšky 20 až 30 cm a majú veľké (10 až 12 cm) kvety s vlnitými okrajmi, vďaka ktorým sa stali známymi. Kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité. Petúnia Grandiflora má najväčšie kvety, ale kvety sa ničia dažďom a menia sa na kašovitý „bordel“, čo robí odstránenie uhynutých kvetov takmer nemožným – a ak budete chcieť, aby pokračovali v kvete, je to potrebné urobiť. Ak sú zvädnuté kvety ponechané, stonky porastú do výšky, ale nevytvoria sa žiadne nové púčiky. Existujú však aj niektoré standouty, napríklad maslovožlté „Prism Sunshine“, ktoré sú také úžasné, že za to úsilie stoja. Grandiflory dobre fungujú v záhonoch aj kontajneroch.

 

➡️ Petunia Multiflora

Petúnia Multiflora (sýto ružová)Petúnie Multiflora majú kompaktnejší rastový zvyk ako grandiflory. Kvety sú menšie, majú priemer asi 5 cm, sú však hojnejšie a lepšie odolávajú dažďu. K dispozícii je tiež široká škála farieb. Kvôli svojmu rastovému zvyku sú multiflora petúnie lepšou voľbou pre záhradné záhony ako grandiflory a veľmi dobre fungujú v kontajneroch.

Existujú tiež hybridy grandiflory a multiflora petúnií, ktoré zdieľajú vlastnosti oboch typov. Na ich opis bola vytvorená úplne nová kategória známa ako floribundy. Séria „Madness“ floribundy, ktorá bola predstavená v 70-tych rokoch, mala kvety veľkosti Grandiflora a mnohorakú toleranciu počasia. Dnes tu nájdete floridbundské petúnie s malými alebo veľkými kvetmi.

 

➡️ Petunia Wave

Petunia Wave (zľté, ružové, biele)Séria Wave vyvolala pri svojom predstavení rozruch a kvety stále pokračujú vo vývoji . Vlnové petúnie rastú iba do výšky 15 cm, ale môžu sa šíriť až do šírky 1,2 m. Už len kvôli tejto vlastnosti stoja za to, ale navyše nepotrebujú ani odstraňovať zvädnuté kvety. Boli množené semenami a majú masívny koreňový systém. V podstate sú veľmi agresívne rastúce a rýchlo zaplnia pridelený priestor. Nevýhodou je, že sa vyčerpajú v najteplejšej časti leta. Horúčava znižuje kvitnutie vo wave petúnií, ale trochu prerezávania ich zvyčajne oživí. Vlnové petúnie vytvárajú nádherné pozemné koberce a závesy na kontajnery. Séria „Tidal Wave“ má tendenciu zostať trochu vzpriamenejšia.

 

➡️ Petunia Supertunia

Petunia Supertunia (ružové)Séria Supertunia je vegetatívne rozmnožovaná, čo znamená, že sa pestuje odrezkami a nerastie do semena. Každý rok sa na trh uvádza viac a viac nádherných farebných odrôd a farby sú naozaj ohromujúce.  Koreňový systém Supertúnie je menší, čo znamená, že neprerastá, ani neškrtí iné rastliny, hrá férovo a je ideálny spoločník k iným rastlinám. Supertúnie rastú aj kvitnú veľmi intenzívne, ale aby zostali vo forme potrebujú časté hnojenie. Ak ich však trochu pohnojíte pri každom zalievaní, alebo najmenej raz mesačne, kvitnú a kvitnú. Supertúnie tolerujú aj počasie. Sú považované za výkonných šampiónov pre kvetináče a závesné koše.

 

➡️ Petunia Surfinia a Cascadia

Surfinia (fialové)Cascadia a Surfinia sú ďalšie dva populárne typy petúnií. Sú pestované pre svoj popínavý zvyk, živé farby a plodné kvitnutie. Zvyčajne majú široké kvety tradičných petúnií v neobvyklých farbách. U týchto petúnií nájdete veľa zaujímavých odtieňov a žilkovaní Je tiež ľahké sa o ne starať. Ťahajú sa asi do 45 cm. Tieto petúnie sú ideálne do visiacich košov a okien.

 

➡️ Calibrachoa (Milióny zvončekov, Superbells)

Calibrachoa (oranživé, fialové, červené, žlté)Calibrachoa vyzerá ako malé petúnie, ale je to úplne iný druh. Je však čoraz obľúbenejší a je ideálny do závesného koša. Drobné kvety pokrývajú lístie a Calibrachoa zdieľa tie najlepšie vlastnosti hybridných petúnií: dlhé kvitnutie, žiadne odstraňovanie zvädnutých a tolerancia počasia. Prichádzajú tiež v nezvyčajných petúniových farbách, ako je zlatá a terakota.

 

Petúnie v skratke 
Doba kvitnutialeto/jeseň
Sezóna lístiajar/ leto /jeseň /zima
Slnečné svetloplné slnko
Pôdny typílovitá, piesčitá
PH pôdyneutrálne
Vhlkosť pôdyvlhká, ale dobre odvodnená
Maximálna výška rastlinyaž 30 cm v závislosti od odrody
Maximálna šírka - rozsahaž 1,5 m v závislosti od odrody
Doba dosiahnutia maxima4 - 6 mesiacov

 

6 dôvodov, prečo je Petunia Surfinia® jednoducho iná

Pravdepodobne ste počuli, že sa značka Surfinia® mylne používa ako všeobecný názov pre (popínavú) petúniu. A hoci každá Surfinia® je petúnia, určite nie každá petúnia je Surfinia®. Možno sa pýtate – záleží na tom vôbec? Áno! Surfinia má niekoľko jedinečných atribútov, vďaka ktorým vyniká v porovnaní s akoukoľvek inou petúniou.

Surfínie - biele, ružové

 

Úžasný pohyb

V súčasnosti je na trhu množstvo druhov petúnií, ale zatiaľ žiadna rastlina nedokáže poraziť skvelý popínavý zvyk Surfinie. Bola špeciálne vypestovaná na „tanec okolo kvetináčov“ a ohromí vás svojimi očarujúcimi tvarmi.

 

Nepretržité kvitnutie

Surfinia kvitne celú sezónu! Prvé kvety sa začnú objavovať skoro na jar. Nebuďte prekvapení, ak u vášho predajcu nie je v plnom kvete, potrebuje priestor na rast, takže si ju zoberte jej domov a vyčleňte jej vhodné miesto. Za okamih sa zmení na nádhernú surfíniu so všetkými regáliami a bude zahalená do kvetov, ktoré sa stratia až na jeseň. Aj keď všetky ostatné petúnie pomaly umierajú, surfínia na rozdiel od nich vrcholí až do prvého mrazu.

 

Show musí pokračovať

Surfínia je jednou z najodolnejších a poveternostné podmienky najtolerujúcejších petúnií vôbec. Od horúcich stredomorských podnebí cez chladnejšie rakúske horské dediny až po naše záhrady, surfínia všade prekvitá.

 

Dôveryhodný príbeh

Za posledných 30 rokov sa pestuje surfínia v celej Európe so starostlivosťou a láskou. Pri jej pestovaní sa využíva spolupráca s najlepšími propagátormi a pestovateľmi, takže sa môžete spoľahnúť, že ešte mnoho ďalších rokov dostanete len tú najlepšiu kvalitu.

 

⭐ Pantone farby

Či už uprednostňujete žiarivú červenú alebo romantickú ružovú farbu, surfínie sú k dispozícii v každom odtieni dúhy.

 

⭐ Hlavne v pohode…

Záhradkárčenie nie je nič iné ako relax. Musíme však pripustiť, že nie všetky úlohy sú zábavné. Nie ste fanúšikom odstraňovania zvädnutých, uhynutých kvetov? Žiadny problém, surfínia odhodí svoje kvety sama. Inými slovami, samočistiaca nádhera bez potreby prílišnej starostlivosti.

Čierne petúnie

 

Čo ste o petúniách možno ani netušili

  • hoci sa petúnie pestujú ako jednoročné rastliny, v skutočnosti sú to trvalky. Zaobchádzame s nimi ako s letničkami, pretože neprežijú chladné zimy.
  • petúnie dostali svoje meno podľa tabaku. V roku 1803 francúzsky botanik Antoine Laurent de Jussieu pomenoval rod Petunia, pretože rastlina bola blízkym príbuzným tabaku (Nicotiana tabacum), v tom čase vo Francúzsku nazývaným „pétun“. Samotné slovo petun je odvodené od názvu patagonského kmeňa, ktorý fajčil tabak.
  • pôvodne boli všetky petúnie voňavé. Keďže však hybridizátory pracovali na vytváraní nových farieb a foriem (dvojité kvety, dvojfarebné kvety, kvety rôznej veľkosti atď.), zanedbávali vôňu a väčšine moderných hybridov v podstate chýba. Zistíte však, že niektoré biele kvety petúnie majú lahodnú dennú vôňu a niektoré fialové hybridy voňajú príjemne v noci.
  • až do 50. rokov 20. storočia existovali petúnie iba v 3 farbách: biela, ružová a fialová. Prvá červená petúnia bola uvedená na trh v roku 1953 a žltá nasledovala v roku 1977. Prvá čierna Petúnia, „Black Velvet“, pochádza až z roku 2011! Farebná škála je teraz takmer úplná: jediný chýbajúci je modrý odtieň True Blue.
  • petúnie sú mäsožravé: lepkavé chĺpky na stopkách a listoch zachytávajú drobný hmyz. Keď hmyz zomrie a rozpadne sa, rastlina absorbuje živiny, ktoré obsahuje. Túto črtu zdieľajú s inými príbuznými v rodine Solanaceae, ako sú paradajky, zemiaky a tabak.
  • kvety petúnie v tvare trúbky boli navrhnuté Matkou Prírodou tak, aby priťahovali kolibríky, motýle, včely a mory
  • hoci sú petúnie krásne, nemôžu sa používať ako jedlá ozdoba, pretože sú jedovaté
  • skúste pestovať petúnie vo svojej zeleninovej záhrade, najmä v blízkosti fazule alebo uhoriek. Vyplnia priestor okolo rastlín a skvele vyzerajú v kontraste so zeleňou.
  • petúnie a surfínie sú skvelé aj ako rezané kvety. Vydržia 4 až 6 dní. Najlepšie je odrezať ich s krátkymi stonkami a umiestniť do malej vázy, pretože ich listy sú lepkavé a stonky laxné.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Prvýkrát som si vysadila petúnky na balkóne a celé leto až doteraz sa z nich vytešujem. Rada som si prečítala o nich zaujímavý článok. ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.