Poschodová posteľ pre deti – multifunkčná, s písacím stolom alebo s úložným priestorom? Aké sú možnosti a ktorú zvoliť?

Georgina Babinová Téma 26. augusta 2021 0

Poschodová posteľ – spojenie zábavy a funkčnosti – je skvelým doplnkom detskej izby, či už slúži pre súrodencov, ktorí zdieľajú izbu, alebo na príležitostné prespanie.  Rovnako ako deti milujú poschodovú posteľ, tak rodičia ocenia jej vlastnosti šetriace priestor: je to síce vysoký nábytok, ale ponúka relatívne kompaktnú stopu.

Samozrejme, aj tu existuje hierarchia, pretože niektoré z najlepších súčasných kúskov sa predbiehajú v boji dostať sa na vrchol šikovnými dizajnovými funkciami, ako sú extra police, alebo dokonca písací stôl v spodnej časti. Poschodové zostavy teda už dávno nie sú iba dvojicou postelí so schodiskom. Na výber je množstvo typov vyrábaných v rôznych štýloch a materiáloch. Môžu byť dokonca vybavené skriňou a tak ponúkajú viac možností úspory miesta. Ak teda hľadáte poschodovú posteľ, ale neviete, kde začať, mal by vám pomôcť tento nákupný sprievodca.

💡 Niečo pre inšpiráciu hneď na úvod:

Pozrieť ďalšie

 

 

Poschodová posteľ – nevyhnutné úvahy pred kúpou

Kúpiť poschodovú posteľ a navrhovať nový priestor pre deti je veľká zábava! Ale môže to byť aj trochu výzva,  ak neviete, kde začať. Na dnešnom trhu je na výber neuveriteľne veľa rôznych možností poschodových postelí a preto vás prevedieme jednotlivými krokmi tohto procesu. Tu sú faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere perfektnej poschodovej postele, ktorá vyhovuje všetkým potrebám!

Biela poschodová posteľ

 

➡️ Zvážte dostupný priestor

Priestor, do ktorého plánujete poschodovú posteľ umiestniť, určí, akú veľkosť, tvar a konfiguráciu budete potrebovať. Napríklad výška stropu môže obmedzovať výšku postele, ktorú kupujete. Naopak, rozľahlejší dizajn poschodovej postele môže byť pre malú miestnosť priestorovo príliš náročný. Pokúste sa nájsť rovnováhu, ktorá je primeraná pre vaše priestorové obmedzenia, vertikálne aj horizontálne.

 

➡️ Akému účelu bude posteľ slúžiť?

S toľkými dostupnými možnosťami môže poschodová posteľ teraz slúžiť viac než len účelu spánku. Niektoré ponúkajú ďalší úložný priestor, pracovné priestory alebo prístelku. Niektoré môžu dokonca slúžiť ako priestor na hranie, napríklad poschodové postele so šmýkačkami .. takže zistite, aké sú potreby vaše a vašich detí, pretože posteľ môže byť naozaj viac, než len miesto na spanie.

 

➡️ Pre koho ju kupujete ?

Zamyslite sa aj nad tým, pre koho kupujete posteľ – sú to deti, tínedžeri, alebo dospelí? Koľko rokov majú deti? Sú pripravené na vysokú poschodovú posteľ alebo potrebujú začať bližšie k zemi? Potrebujú pre výstup väčšie schody, alebo dokážu bezpečne vyliezť na rovný, alebo šikmý rebrík? Sú to chlapci alebo dievčatá? Koľko úložného priestoru potrebujete? Aké ďalšie riešenia šetriace priestor by ste chceli, aby posteľ spĺňala? Odpovede na všetky tieto otázky určia vaše konečné rozhodnutie pri výbere dizajnu, ktorý je vhodný pre vaše dieťa (deti).

 

Ako rozpoznám, že je dieťa pripravené spať na vrchnej posteli?

Existuje niekoľko rôznych kritérií, ktoré naznačujú, či je dieťa pripravené na vrchnú posteľ:

  • Dieťa je staršie ako 6 rokov – šesť rokov sa považuje za minimálny vek pre vyššie lôžko, pretože deti, ktoré sú mladšie, ešte nemusia mať schopnosti potrebné pre bezpečnú navigáciu.
  • Dieťa dokáže po rebríku pohodlne vyliezť – istota je kľúčová, pokiaľ ide o bezpečnosť, takže ak vaše dieťa dokáže bez váhania vyliezť hore a dole po rebríku, je pripravené na vrchné lôžko.
  • Dieťa jasne rozumie bezpečnostným požiadavkám na používanie horného lôžka – pred výberom poschodovej postele sa porozprávajte so svojim dieťaťom o tom, na čo poschodová posteľ slúži a uistite sa, že porozumelo pravidlám bezpečnosti.

Ak dieťa spĺňa vyššie uvedené kritériá a ak potrebujete šetriť priestor, môžete pokračovať vo výbere detskej poschodovej postele. Ak je dieťa malé a/alebo mu používanie rebríka nie je príjemné, mali by ste zvoliť inú možnosť. Bezpečnosť je na prvom mieste.

 

➡️ Rozmer postele – jednolôžko, alebo dvojlôžko?

Poschodové postele už nie sú k dispozícii iba v klasickej veľkosti, ale sú ponúkané aj v plnej XL veľkosti a dokonca nájdete aj atypické modely s rozšíreným spodným lôžkom. Pri výbere veľkosti postele berte do úvahy vek dieťaťa, ale tiež zvážte, či bude tento nábytok použitý v izbe, kde bude spať čo najviac detí, alebo možno dokonca dospelých. Teraz máte možnosť v prípade potreby zvoliť veľkosť tak, aby vyhovovala deťom, mladistvým aj dospelým.

 

➡️ Možnosti zabezpečenia

Jednou z najväčších obáv, ktoré majú rodičia pri kúpe poschodových postelí je, či deti spia a hrajú sa bezpečne a zdravo. Ale možnosti zabezpečenia prešli už kus cesty! Výrobcovia nábytku používajú silné komponenty, ktoré sú pre bezpečnosť kľúčové. Tieto postele, ak sú správne skonštruované a zostavené, sú konštrukčne bezpečné. Problémy s bezpečnosťou spočívajú v nesprávnom zostavení rámu postele alebo v dôsledku nehôd na hornom lôžku. Týmto chybám sa dá ľahko vyhnúť. Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré je potrebné mať na pamäti, aby ste zabezpečili, že sa nikto nezraní.

  • Zaistite, aby bola na poschodovej posteli na oboch stranách umiestnená bezpečnostná bočnica. Nezabudnite na bezpečnostnú lištu pri stene, pretože malé deti môžu skĺznuť medzi matrac a stenu.
  • Uistite sa, že je rebrík zaistený, aby nevykĺzol spod niekoho, kto lezie na hornú posteľ.
  • Zabezpečte, aby v hornom lôžku spala iba jedna osoba (pokiaľ nejde o dvojlôžko).
  • Ak dieťa spí na hornom lôžku, je dobré používať nočné svetlo, aby videlo, keď v noci potrebuje použiť rebrík.
  • Odporúčame, aby ste pre posteľ používali iba matrac správnej veľkosti. Vrchná posteľ bude mať odporúčanú maximálnu výšku matraca, aby bolo zaistené, že dieťa je v bezpečí a neprevalí sa cez bočnice.
  • Pravidelne kontrolujte či sú zábradlia, rebrík a ostatné diely v správnej polohe, bez poškodenia a či sú všetky upevnenia bezpečné.
  • Nepoužívajte náhradné diely, ktoré nie sú určené na použitie s posteľou.

 

Výber materiálu postele

Dva preferované materiály poschodových postelí sú drevo a kov.  Ktorý je pre vás ten pravý? Každý má totiž svoje výhody.

Kovová a drevená poschodová posteľ

Kovová, alebo drevená? (zdroj: pinterest.com)

 

➡️ Kovová poschodová posteľ

Ak je rozhodujúcim faktorom rozpočet, životaschopnejšou možnosťou sú kovové postele. Sú robustné, dlho vydržia a sú o niečo lacnejšie ako drevené postele. Môžete sa sťahovať z domu do domu a oni odolajú všetkým škrabancom a nárazom. Tiež sa dajú ľahko čistiť a udržiavať. Ak existuje malá nevýhoda kovových postelí, tak je to to, že sú studené na dotyk. V lete to nemusí byť také zlé, ale v zime to môže byť menej príjemné. K vyriešeniu problému môže samozrejme pomôcť hrejivá posteľná bielizeň. Sú skvelé pre minimalistický a moderný vzhľad. Obvykle sa vyrábajú z oceľových rúrok, sú potiahnuté práškovou farbou, aby bola zaistená ich trvanlivosť a aby sa zvýšila ich vizuálna príťažlivosť.

 

➡️ Poschodová posteľ z masívu

Rovnako ako kovové postele, aj drevené postele sú relatívne silné, ale sú o niečo drahšie ako kovové (aj keď nie tak strašne). Veľkou výhodou drevených postelí je ich univerzálnosť pokiaľ ide o súlad s dizajnom miestnosti. Drevo môžete namoriť a natrieť tak, aby zodpovedalo zvyšku dekoru. Ako budú vaše deti rásť, posteľ môžete premaľovať, aby jej vzhľad viac zodpovedal ich vkusu. Refinišovanie dreva však znamená demontáž postele a ošetrenie každej časti zvlášť, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, takže zvážte, či sa vám do toho chce! Všestrannosť však nie je jediným vynikajúcim atribútom. Drevo pôsobí príjemne a útulne, čo dodáva interiéru teplejšiu atmosféru.

Ekologickejšia voľba – mnoho moderných drevených postelí je vyrobených z udržateľných zdrojov. Môžu byť nastriekané netoxickým lakom, alebo farbou v rôznych farebných variantoch.

 

💡 Poschodové postele z masívu sú robustné a odolné a spĺňajú najvyššie možné štandardy bezpečnosti pre vaše dieťa 

 

 

Ktorý typ poschodovej postele je pre vaše potreby najvhodnejší?

Možno si myslíte, že poschodová posteľ je len miestom na spanie, ale nie je tomu tak. Má často ďalšie funkcie, navrhnuté tak, aby vám uľahčili život. Zamyslite sa nad niektorými z týchto možností:

 

Poschodová posteľ s úložným priestorom

Upgrade štandardného dizajnu – mnoho modelov poschodových postelí má skvelé integrované úložné priestory. Môžu zahŕňať regály, zásuvky pod posteľou, ktoré ponúkajú cenné úložné priestory, alebo dokonca aj šatník. Bez ohľadu na to, aké sú vaše deti lenivé, už nebudú mať výhovorku, prečo nechávajú svoje veci pohodené po izbe.

Poschodová posteľ s úložným priestorom

Poschodová posteľ s úložným priestorom je nielen praktickým, ale aj atraktívnym prvkom detskej izby

 

💡 Poschodové postele s úložným priestorom sú ideálne, keď potrebujete maximalizovať možnosti skladovania 

Pozrieť ďalšie

 

 

Poschodová posteľ s prístelkou

Navrhnuté pre dvoch spáčov a pre príležitostné použitie tromi, sú ideálne na prespanie keď prídu hostia. Tieto poschodové postele sú vybavené treťou mini posteľou – prístelkou, ktorá sa vysúva spod spodného lôžka. Pravidlá sú jednoduché: najmenšie dieťa spí na prístelke, ktorá je zvyčajne na kolieskach, aby sa dala skryť, keď sa nepoužíva.

Poschodová posteľ s prístelkou

Prístelka ponúka komfortné hosťovské, resp. príležitostné spanie

 

💡 Poschodové postele s prístelkou skrývajú ďalší matrac, ktorý je možné kedykoľvek vysunúť, aby ste získali pohodlné tretie lôžko

Pozrieť ďalšie

 

 

💡 Apropo, matrac!

Detail matracaUistite sa, že objednávate matrac, ktorý je vhodný k danej posteli (náš článok venovaný výberu správneho matraca vám s tým pomôže). V závislosti od výšky bočníc a veľkosti priestoru medzi posteľami, resp. stropom a horným lôžkom môžete zvážiť nízkoprofilový detský matrac, ktorý maximalizuje priestor a zaistí dieťaťu väčšiu bezpečnostnú ochranu a svetlú výšku.

 

Poschodová posteľ s rozšíreným spodným lôžkom

Potrebujete extra priestor na spanie pre rastúce deti, dvojičky, alebo tínedžerov? Potom asi znie „Poschodová posteľ s rozšíreným spodným lôžkom“ ako skvelý nápad!

Poschodová posteľ s rozšíreným spodným lôžkom

Väčšia spodná posteľ ponúka dostatok priestoru pre staršie dieťa a zvyčajne aj veľa úložného priestoru, poprípade ďalšiu prístelku pod posteľou. (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Poschodové postele s rozšíreným spodným lôžkom ponúkajú spánkový priestor pre viac nocľažníkov, alebo dokonalý priestor na hranie

 

Poschodová posteľ so stolom

Ak hľadáte spôsob ako ušetriť miesto, poschodová posteľ s písacím stolíkom môže byť riešením. Je obzvlášť praktická pre staršie deti, ktoré potrebujú priestor na domáce úlohy alebo prácu na školských projektoch. Poschodové postele s písacím stolom môžu byť na prvý pohľad drahšie, ale porovnajte celkové náklady na kúpu postele a písacieho stola – je tam potenciál, ako ušetriť aj peniaze.

Postel so stolíkom

Ekonomické riešenie, ktoré šetrí nielen priestor, ale je priateľské aj k peňaženke (zdroj: pinterest.com)

 

💡 Poschodové postele s písacím stolom šetria priestor a navyše ich kúpou „zabijete dve muchy jednou ranou“: 

Pozrieť ďalšie

 

 

Multifunkčná poschodová posteľ

Mnoho ľudí považuje malý priestor za frustrujúci, pretože na nábytok jednoducho nie je dostatok miesta. Aj keď je pravda, že malé pôdorysy môžu predstavovať určité výzvy, existujú spôsoby, ako ich obísť.  Napríklad, multifunkčná poschodová posteľ je dokonalým šetričom miesta. Zábavný priestor na spanie pre deti i dospelých s množstvom ďalšieho úložného priestoru. S takýmto typom postele vytvoríte pre svoje deti flexibilné a praktické prostredie a súčasne maximalizujete priestor.

Multifunkčná poschodová posteľ

A malý pôdorys vás už nemusí frustrovať …(zdroj: pinterest.com)

 

 Multifunkčné poschodové postele – úžasné priestor šetriace riešenie

Pozrieť ďalšie

 

 

Poschodová posteľ so šmýkačkou

Kúpa poschodovej postele by mala byť skutočne zábava! Aktuálny trh ponúka nekonečné možnosti a umožní urobiť z vášho nového kusu nábytku viac než len posteľ, v ktorej sa bude spať! Čo tak poschodová posteľ so šmýkačkou? Z poschodovej postele môžete seriózne urobiť niečo tak zábavné, že vaše deti sa tam budú chcieť celý deň hrať a celú noc spať!

Poschodová posteľ so šmýkačkou

Bývanie hrou? Prečo nie! (zdroj: pinterest.com)

 

Odporúčanie na záver

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek posteľ, pamätajte, že ju nekupujete pre seba. Robíte to pre svoje deti. Detstvo je najdôležitejším obdobím života človeka a spomienky, ktoré budú sprevádzať vaše deti po zvyšok života, závisia od prostredia, v ktorom teraz žijú. Vyberte im poschodovú posteľ plnú života, ktorá osloví ich osobnosť a prinesie do ich života zábavu a farby. Uvidíte, že sa to premietne aj do vášho života.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.