Porovnali sme 7 najlepších rázových uťahovákov – test 2021 vyhrali DeWALT, Extol a Güde

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 3

Celkoví víťazi testu

DeWALT DW292 (elektrický) Güde ESS 350 (elektrický) Makita 6906 (elektrický) DWT SS09-24 (elektrický)
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
DeWALT DW292
Uťahovák rázový elektrický Güde ESS 350
Makita 6906
Uťahovák rázový elektrický DWT SS09-24, elektrický
 1. profesionálny nástroj
 2. dobrá konštrukcia aj povrchová úprava
 3. dobre padne do ruky
 4. výkon patrí medzi tie najlepšie pri rázových uťahovákoch vo svojej triede
 1. nízka cena
 2. jednoduché ovládanie
 3. kvalitné prevedenie
 4. nízka hmotnosť
 5. dlhá prívodná šnúra
 1. rázový uťahovák s extrémne vysokým krútiacim momentom
 2. možnosť elektronického nastavenia počtu rázov
 3. prevodová skriňa je z ľahkého kovu
 4. prídavna rukoväť je otočiteľná o 360°
 5. priaznivá poloha ťažiska vďaka stredovej rukoväti
 1. kryt z magnéziovej zliatiny - dlhšia životnosť
 2. protisklzová rukoväť SoftGrip
 3. rýchla výmena nástrojov
 1. hodil by sa aspoň základný kufrík
 2. prívodný kábel by mohol byť silnejší a dlhší
 3. trochu vyššia cena
 1. mohol by byť vyšší výkon
 2. absentuje nastavenie sily doťahovania
 1. vyššia cena
 2. vyššia hmotnosť
 1. absentuje nástrčný kľúč
 2. nutnosť zapojenia do zásuvky
 3. vyššia hmotnosť
Profesionálny prístroj, ktorý obstojí aj pri niekoľkohodinovom nasadení. Na občasné využitie v domácnosti je ho škoda, ale pokiaľ trváte na kvalite, tak tento prístroj vás uspokojí - a za akceptovateľnú cenu. Za málo peňazí celkom dosť muziky. Takto by sa dal charakterizovať tento domáci rázový uťahovák, ktorý by mal byť súčasťou výbavy každého kutila. Dokonalé vyváženie nástroja + enormne vysoký krútiaci moment. Toto sú parametre, ktoré ocení každý milovník kvalitného náradia. Robustný elektrický uťahovák od Makity je presne takým perfektným kúskom. Ak sa nepotrebujete s náradím voľne pohybovať, tak elektrický rázový uťahovák DWT SS09-24 je pre vás ideálnou voľbou v primeranej cene.
221,93 € 50,31 € 509,00 € 85,99 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Rázové uťahováky nám uľahčujú prácu s uťahovaním a povoľovaním skrutiek, či už je to pri výmene kolies na aute, skrutkovaní kovových konštrukcií, lešenia…

Profesionálny uťahovák kúpite v cene od 250-300 €, tie najmodernejšie aj za tisícku. Zdá sa vám to dosť? Ste domáci majster, ktorý sa realizuje najradšej vo svojej dielni, okolo domu či chalupy a podobná vecička by sa vám zišla? Tak nemusíte smútiť. Domáce “hobby” rázové uťahováky totiž zoženiete už od 30 €, kvalitnejšieho poloprofesionála si zadovážite aj za necelú stovku. Takéto náradie si určite zaobstarajte na kolesá – ak vás čaká pravidelná výmena kolies (zimné za letné a naopak), výmena noža na vašej kosačke, nasadzovanie kotúča na cirkulár. Baví vás “šprtať” sa vo veteránoch, máte doma staršie poľnohospodárske stroje a teda potrebujete nástroj na doťahovanie väčšieho množstva skrutiek a matíc? Rázový uťahovák je pre vás nutnosť. 

Len sa treba rozhodnúť aký. Hneď na začiatok sa zamyslite nad zdrojom pohonu uťahováka. Máte doma kompresor? Zvoľte pneumatický. Vašou základňou je najmä dielňa? Tak elektrický. Potrebujete byť mobilný? Zvoľte akumulátorový uťahovák. Samozrejme faktorov, podľa ktorých si vybrať ten správny uťahovák je viac a my sa na ne v našom článku podrobne zameriame. Plus v našom teste vám predstavíme podľa nášho názoru 7 najlepších rázových uťahovákov za rok 2021 spolu s krátkymi recenziami.

Najlepšie Rázové uťahováky na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto
Víťaz testu 2021 Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
DeWALT DW292 (elektrický) Extol Premium WI 680 (pneumatický) Güde ESS 350 (elektrický) Makita 6906 (elektrický) DWT SS09-24 (elektrický) DeWALT DCF887D2 (aku) Einhell DSS 260/2 (pneumatický)
DeWALT DW292 Doťahovák rázový EXTOL PREMIUM WI 680 Uťahovák rázový elektrický Güde ESS 350 Makita 6906 Uťahovák rázový elektrický DWT SS09-24, elektrický DEWALT DCF887D2 Einhell DSS 260/2 (pneumatický)
221,93 € 72,25 € 50,31 € 509,00 € 85,99 € 244,31 € 60,00 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Rázové uťahováky DO 86 €

Recenzie 7 najlepších rázových uťahovákov pre rok 2021

1. DeWALT DW292 (elektrický)

Akumulátor/sieť: sieť ● Maximálny krútiaci moment: 440 Nm ● Výkon: 0,37 kW ● Priemer skrutky: do M20 ● Hmotnosť: 3,2 kg ● Otáčky: 2 200/min ● Počet rázov: 2 700/min

DeWALT DW292

Elektrický rázový uťahovák DeWALT DW292 disponuje príkonom až 710 W. Hodnota krútiaceho momentu 440 Nm je jedna z najlepších vo svojej kategórii pre chod vpred i vzad. Takáto vyššia hodnota momentu a vyššie otáčky (2200 za minútu) zvyšujú produktivitu práce. Mäkká ergonomická rukoväť znižuje vibrácie a zvyšuje komfort obsluhy. Robustná konštrukcia nástroja predlžuje jeho životnosť.

Takmer profesionálny produkt, ktorý ponúka silu, ktorá sa dá využiť aj v remeselných dielňach alebo autoservisoch. To všetko pri súčasnom zachovaní skvelej ovládateľnosti a pomerne nízkej hmotnosti s ohľadom na jeho robustnejšie prevedenie.

Výhody

 • profesionálny nástroj
 • dobrá konštrukcia aj povrchová úprava
 • dobre padne do ruky
 • výkon patrí medzi tie najlepšie pri rázových uťahovákoch vo svojej triede

Nevýhody

 • hodil by sa aspoň základný kufrík
 • prívodný kábel by mohol byť silnejší a dlhší
 • trochu vyššia cena

Verdikt: Profesionálny prístroj, ktorý obstojí aj pri niekoľkohodinovom nasadení. Na občasné využitie v domácnosti je ho škoda, ale pokiaľ trváte na kvalite, tak tento prístroj vás uspokojí – a za akceptovateľnú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 221,93 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Náš tip


2. Extol Premium WI 680 (pneumatický)

Typ: pneumatický ● Spotreba vzduchu: 113 l/min ● Max. pracovný tlak: 6,3 Bar (0,63 MPa) ● Maximálny krútiaci moment: 680 Nm ● Priemer skrutky: M9 – M27 ● Hmotnosť: 2,1 kg ● Otáčky: 7 500/min ● Počet rázov: ?

Doťahovák rázový EXTOL PREMIUM WI 680

Pneumatický rázový uťahovák EXTOL PREMIUM WI 680 je na rýchle a spoľahlivé uťahovanie a povoľovanie skrutiek či matíc ako stvorený. Disponuje príklepovým systémom. Jeho označenie Twin Hammer vám napovie, že využíva dvojicu kladív, ktoré vyvíjajú krútiacu silu na dvoch stranách, čo prispieva k ochrane skrutkového spoja. Vedzte, že tento systém sa používa pre uťahováky s vyšším krútiacim momentom a je určený pre profesionálne použitie.

Ergonomická konštrukcia zabezpečí, že uťahovák padne priamo do ruky. Pokiaľ máte v dielni výkonný kompresor, tak s týmto uťahovákom máte k dispozícii doslova profesionálne náradie s veľkou krútiacou silou.

Výhody

 • výborný výkon
 • veľká krútiaca sila
 • bez problémov uvoľní silne utiahnuté matice
 • nízka hmotnosť
 • ergonomická rukoväť

Nevýhody

 • potreba výkonného kompresora
 • len jeden stupeň na odťahovanie

Verdikt: S týmto rázovým uťahovákom uvoľníte každú maticu či skrutku. Príklepový systém, nízka váha a vysoký krútiaci moment ho predurčujú do každej dielne s kompresorom.

Naše hodnotenie:

Cena: 72,25 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


3. Güde ESS 350 (elektrický)

Akumulátor/sieť: sieť ● Maximálny krútiaci moment: 350 Nm ● Výkon: 0,4 kW ● Priemer skrutky: M17 – M21 ● Hmotnosť: 2 kg ● Otáčky: 3 100/min ● Počet rázov: 4 000/min

Uťahovák rázový elektrický Güde ESS 350

Güde ESS 350 je malý výkonný a kompaktný rázový uťahovák, ktorý uspokojí väčšinu nenáročných užívateľov. Ak uťahovák nepotrebujete k profesionálnej činnosti, tak práve tento bude pre vás vhodnou voľbou. Za nízku cenu si uľahčíte mnoho činností – občasné vytiahnutie hrdzavých skrutiek, dotiahnutie kolies motocyklov či auta…

Ďalšími plusmi je výborné intuitívne ovládanie, ktoré ocenia aj laici. Spolu s nízkou hmotnosťou a ergonomicky tvarovanou rukoväťou je tento model jeden z tých, ktoré si nájdu miesto v každej domácnosti/dielni.

Limitovať vás môže akurát malý krútiaci moment, preto Güde ESS 350 využijete k menej náročným úkonom. S poctivo utiahnutými skrutkami už bude problém, v tom prípade treba zvoliť silnejší model uťahováka. Na druhú stranu poteší praktický kufrík s príslušenstvom, v ktorom nájdete aj 3 výmenné nástavce (17, 19 a tiež 21 mm).

Výhody

 • nízka cena
 • jednoduché ovládanie
 • kvalitné prevedenie
 • nízka hmotnosť
 • dlhá prívodná šnúra

Nevýhody

 • mohol by byť vyšší výkon
 • absentuje nastavenie sily doťahovania

Verdikt: Za málo peňazí celkom dosť muziky. Takto by sa dal charakterizovať tento domáci rázový uťahovák, ktorý by mal byť súčasťou výbavy každého kutila.

Naše hodnotenie:

Cena: 50,31 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


4. Makita 6906 (elektrický)

Akumulátor/sieť: sieť ● Maximálny krútiaci moment: 600 Nm ● Príkon. 620 W ● Priemer skrutky: M16-M22 ● Hmotnosť: 5,6 kg ● Otáčky: 1 700/min ● Počet rázov: 1 600/min

Makita 6906

Rázový elektrický uťahovák Makita 6906 disponuje príkonom až 620 W. Maximálny uťahovací moment 600 Nm a 1700 otáčok za minútu maximálne podporujú efektivitu práce. Zaťahuje matice a skrutky bez námahy a bez poškodenia hláv skrutiek. Výborné je, že disponuje integrovaným prepínačom spätného chodu na hlavnej rukoväti. Upínanie nástroja je 3/4 “- pre obvyklé zakladacie náradie.

Povoľovanie aj uťahovanie veľkých skrutiek, napríklad pri opravách väčších strojov (aj poľnoshospodárskych), pôjde ľahšie práve s týmto uťahovákom s predĺženou konštrukciou a bočným držadlom.

Dodávané príslušenstvo: prepravný kufor, nástrčkový kľúč SW 32, bočná rukoväť.

 

Výhody

 • rázový uťahovák s extrémne vysokým krútiacim momentom
 • možnosť elektronického nastavenia počtu rázov
 • prevodová skriňa je z ľahkého kovu
 • prídavna rukoväť je otočiteľná o 360°
 • priaznivá poloha ťažiska vďaka stredovej rukoväti

Nevýhody

 • vyššia cena
 • vyššia hmotnosť

Verdikt: Dokonalé vyváženie nástroja + enormne vysoký krútiaci moment. Toto sú parametre, ktoré ocení každý milovník kvalitného náradia. Robustný elektrický uťahovák od Makity je presne takým perfektným kúskom.

Naše hodnotenie:

Cena: 509,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


5. DWT SS09-24 (elektrický)

Akumulátor/sieť: sieť ● Maximálny krútiaci moment: 320 Nm ● Výkon: 0,9 kW ● Priemer skrutky: M8 – M24 ● Hmotnosť: 3,5 kg ● Otáčky: 2 100/min ● Počet rázov: 2 700/min

Uťahovák rázový elektrický DWT SS09-24, elektrický

Elektrický rázový uťahovák DWT SS09-24 má konštrukciu s využitím zliatiny magnézia s výkonným silným motorom 900 W.

Krútiaci moment s 320 Nm a rázový systém s 2700 rázmi za minútu dokáže urýchliť vašu prácu a odbremení zápästie pri povoľovaní a uťahovaní skrutiek a matíc.

Ergonomická rukoväť v prevedení SoftGrip je mäkčená a protiskĺzavá, takže uťahovák pohodlne sedí. Tvar upnutia nástroja dovoľuje jeho výmenu rýchlo a bez použitia nástrojov. Ideálny nástroj do servisov a montážnych dielní. Každý užívateľ tiež ocení veľký spínač so spätným chodom.

 

Výhody

 • kryt z magnéziovej zliatiny – dlhšia životnosť
 • protisklzová rukoväť SoftGrip
 • rýchla výmena nástrojov

Nevýhody

 • absentuje nástrčný kľúč
 • nutnosť zapojenia do zásuvky
 • vyššia hmotnosť

Verdikt: Ak sa nepotrebujete s náradím voľne pohybovať, tak elektrický rázový uťahovák DWT SS09-24 je pre vás ideálnou voľbou v primeranej cene.

Naše hodnotenie:

Cena: 85,99 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


6. DeWALT DCF887D2 (aku)

Akumulátor/sieť: akumulátor ● Výkon: 0,4 kW ● Maximálny krútiaci moment: 205 Nm ● Dĺžka nabíjania: 60 minút ● Kapacita batérie: 2,0 Ah ● Hmotnosť: 1,56 kg ● Otáčky: 0 – 1 000, 0 – 2 800, 0 – 3 250 /min ● Počet rázov: 3 800/min

DEWALT DCF887D2

Akumulátorový uťahovák DEWALT DCF887D2 je ľahké a kompaktné náradie s komfortným ovládaním. Vhodný aj na prácu v malých priestoroch. Má vysoko výkonný bezuhlíkový motor, ktorý poskytuje maximálny krútiaci moment až 205 Nm – prácu rýchlo dokončíte. Pomyselnou čerešničkou na torte je režim PrecisionDrive, ktorý ponúka lepšiu ovládateľnosť pri skrutkovaní a zabráni poškodeniu materiálu a aj upevňovacieho prvku. Samozrejmosťou je kruhové LED svietidlo pre vynikajúce osvetlenie obrobku.

Batéria XR poskytuje dlhú prevádzkovú dobu a je plne kompatibilná s každým náradím DeWALT radu 18 V XR. Držiak nástrojov 1/4″ typu drop in umožňuje rýchle upnutie nástroja iba jednou rukou.

Dobre sa pozrite aj na príslušenstvo tejto uťahovačky: 2 x batérie XR Li-Ion s kapacitou 2,0 Ah a indikátorom stavu nabitia, univerzálna nabíjačka XR, háčik na remeň, magnetický držiak nástrojov, kompatibilný kufor TSTAK.

Výhody

 • 3 prevodový stupeň a nastavenie hodnoty momentu (režim PrecisionDrive)
 • ľahký a kompaktný a silný
 • vhodný aj na prácu v stiesnených podmienkach
 • LED svietidlo
 • bohaté príslušenstvo
 • dlhá prevádzková doba

Nevýhody

 • relatívne nižší krútiaci moment, ktorý je však v porovnaní s ostatnými aku uťahovákmi nadpriemerný

Verdikt: S týmto rázovým uťahovákom už nikdy nebudete závislý na dostupnom pripojení k elektrine. Výborný doma i v profi prevádzkach. Oceníte jeho využiteľnosť v menších priestoroch.

Naše hodnotenie:

Cena: 244,31 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


7. Einhell DSS 260/2 (pneumatický)

Typ: pneumatický ● Spotreba vzduchu: 113 l/min ● Max. pracovný tlak: 6 Bar (0,6 MPa) ● Maximálny krútiaci moment: 320 Nm ● Priemer skrutky: M9 – M27 ● Hmotnosť: 4,4 kg ● Otáčky: 7 000/min ● Počet rázov: ?

Einhell DSS 260/2 (pneumatický)

Einhell DSS 260/2 je pneumatický rázový uťahovák v praktickom kufríku a s rozsiahlym príslušenstvom (súčasťou dodávky je 11-dielna sada nástrčkových kľúčov 9/10/11/13/14/17/19/22/24/27 mm). Nepotrebujete teda zásuvku či batériu ale malý kompresor. Spotreba tohto modelu na 1 hodinu nepretržitej práce je cca 113 litrov vzduchu. Medzi dobré parametre môžeme zaradiť aj maximálny krútiaci moment, ktorý má hodnotu 320 Nm a je spojený s pracovným tlakom o hodnote 6 bar.

Je robustný a výkonný, s možnosťou regulácie. Gumová rukoväť zabezpečí, že sa nebude kĺzať a výborne padne do ruky. Uchytenie prebieha klasicky, cez štvorhran 1/2″.

Výhody

 • robustný a výkonný
 • rozsiahle príslušenstvo
 • pogumovaná rukoväť
 • pravý i ľavý chod
 • trojstupňová regulácia krútiaceho momentu

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • potreba výkonného kompresora

Verdikt: Vďaka chodu vpravo i vľavo a trojstupňovej regulácii krútiaceho momentu je tento pneumatický uťahovák vhodný pre široké spektrum prác. Ideálny do každého domu.

Naše hodnotenie:

Cena: 60,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Ako vybrať rázový uťahovák?

DWT SS09-24 testAko sme už na začiatku článku úchytkom spomenuli, najprv by ste pri výbere rázového uťahováka mali zvážiť aký typ vlastne preferujete. Prístroj na pripojenie do elektrickej siete alebo na akubatériu? Alebo máte doma výkonný kompresor a chcete pracovať ako profesionál s pneumatickým uťahovákom?

Samozrejme sú dôležité aj ďalšie parametre ako hodnota maximálneho krútiaceho momentu, otáčky, hmotnosť prístroja. Určite by vás mal zaujímať údaj o tom akú veľkosť skrutky vybraný uťahovák zvládne či to, akú má výdrž batéria pri aku uťahovákoch a koľko trvá jej nabitie. Všímajte si tiež ďalšie doplňujúce funkcie, ktoré prístroj dokáže. Neviete aké? O tom všetkom si prečítate v nasledujúcich riadkoch. Pomôžeme vám s výberom toho správneho náradia.

 

Typy

Rázové uťahováky sa rozdeľujú na elektrické, AKUmulátorové a pneumatické.

Rozdelenie rázových uťahovákov - elektrické, aku, pneumatické

Elektrické rázové uťahováky

Najviac preferované uťahováky – elektrické na 230 V. Teda modely s káblom na pripojenie do obyčajnej zásuvky.

Výhody elektrických

 • vyšší výkon
 • nie je potrebné kontrolovať stav batérie
 • nižšia cena

Nevýhody elektrických

 • nutnosť zapojenia do zásuvky

AKU rázové uťahováky

Alternatíva ku klasickým elektrickým prístrojom. O energiu sa stará akumulátor. Nie ste tak nijak obmedzení a použiť ho môžete doslova kdekoľvek.

Výhody AKU

 • jednoduchá manipulácia s náradím
 • možnosť pracovať aj na miestach bez dostupnosti elektrického prúdu

Nevýhody AKU

 • vyššia cena
 • zväčša nižší výkon

Pneumatické rázové uťahováky

Menej rozšíreným pohonom je stlačený vzduch a teda pneumatické uťahováky. Sú síce lacnejšie ako predošlé, potrebujú však k svojej činnosti kompresor, ktorý ak nemáte doma, tak sa konečná suma o dosť navýši. Aj preto sú pneumatické (vzduchové) uťahováky využívané skôr v profesionálnych remeselných dielňach, servisoch, kde je ich využitie široké.

 

Krútiaci moment

Toto je kľúčový parameter, ktorý by mal mať zásadný vplyv na výber vášho uťahovača. Udáva totiž silu, akou budete na objekty práce pôsobiť. Platí: čím je väčšia hodnota maximálneho krútiaceho momentu, tým je vaša práca rýchlejšia a efektívnejšia. Na trhu nájdete uťahováky na domáce použitie, ktoré majú tento parameter v rozmedzí od 200-600 Nm. Profesionálne prístroje majú zväčša tento parameter vo vyšších hodnotách (aj 800 Nm a viac).

 

Hmotnosť a tvar

Dôležitá vec hlavne z dôvodu komfortu pri práci. Existujú modely, ktoré majú len niečo cez kilo, obvyklá hmotnosť priemerných uťahovákov je však 2,5-3 kg. Nájdu sa samozrejme aj profesionálne 5 kg kúsky a viac. Tu zas zväčša platí, že váha modelu je úmerná jeho sile. Určite berte na zreteľ aj tvar uťahováka. Vyberajte taký, ktorý má ergonomickú rukoväť, ktorá pekne “sadne do ruky”, niektoré môžu byť aj pogumované aby vám prístroj v ruke nekĺzal, niektoré uťahováky sa môžu tiež umiestniť na opasok.

 

Počet otáčok za minútu

Podľa mnohých dôležitý, ale zas nie úplne kľúčový parameter. Tým je skôr krútiaci moment. Ale aj tak, v podstate aj tu platí, že čím vyššia hodnota tým rýchlejšia práca. Čo môže byť niekedy až kontraproduktívne, pretože ak otáčky nie sú v rovnováhe so spomínaným krútiacim momentom, tak to v konečnom dôsledku skôr zvyšuje pravdepodobnosť poruchy prístroja. Najčastejšie sa hodnota všeobecne pohybuje v rozmedzí 2000 až 3000 otáčok za minútu.

 

Počet rázov (príklep)

Rázy, alebo inak tiež príklep zvyšujú efektivitu celkovej práce. Táto hodnota by v sprievodných informáciách určite nemala chýbať. Orientačne sa môžete držať hodnôt ako pri otáčkach, ideálna je totiž v niekoľkých tisícoch za minútu (2000-4000).

 

Ďalšie funkcie

Všímajte si aj ďalšie funkcie, ktoré jednotlivé prístroje ponúkajú. Najčastejšie ide o bezpečnostné, kedy ide hlavne o ochranu motora pred preťažením a prehriatím. Takisto majú niektoré typy možnosť využitia LED osvetlenia, čo sa hodí najmä pri zlých svetelných podmienkach. Kvalitné modely tiež disponujú praktickou reguláciou otáčok. Pri AKU rázových uťahovákoch sa zase zíde aj informácia o stave batérie, ktorú potom ľahko zistíte pomocou indikátoru.

 

Maximálny priemer skrutky

Toto je tiež veľmi dôležitý údaj. Overte si najprv, na aký typ spojovacieho materiálu budete uťahovák používať najčastejšie a podľa toho vyberajte. Priemer skrutky býva označený písmenom M a číslicou (napríklad M12 znamená, že prístroj bude pracovať so skrutkou s maximálnym priemerom 12 mm).

 

Kapacita batérie a dĺžka nabíjania

Makita DTW1001RTJ testAk uvažujete o zadovážení akumulátorového uťahováka, tak dôležitým faktorom pri výbere je tiež dĺžka nabíjania akumulátora a čas, počas ktorého je prístroj schopný fungovať s maximálne nabitým zdrojom. Dobré hodnoty sú do 1 hodiny dĺžka nabíjania a aspoň 2 hodiny neprerušovanej práce. Lacnejšie modely zväčša kombinujú dlhšiu dobu nabíjania s krátkou výdržou. Na to si pri výbere určite dajte pozor.

TIP: Nekupujte AKU uťahováky z bazáru, či prístroj v akcii za dobrú cenu, keď viete, že ho budete používať len minimálne. Akumulátory totiž starnú aj keď ich nevyužívate a strácajú svoju kapacitu i bez toho, aby ste ich používali. Jednoducho sa to neoplatí.

 

Značka

Ako ste si už určite stihli všimnúť, kvalita náradia je značne determinovaná značkou. To isté samozrejme platí aj pri rázových uťahovákoch. Ak hľadáte ozajstnú kvalitu, tak sa poobzerajte po prístrojoch renomovaných a overených značiek, najlepšie tých, ktoré majú v portfóliu aj tie najvýkonnejšie stroje pre profesionálov. Toto sú podľa nás značky, pri ktorých máte zaručenú uspokojivú odolnosť aj použiteľnosť:

 • Makita, DeWalt, Narex, Extol, Güde, DWT, Einhell,
 • Milwaukee, Parkside, Bosch, Metabo, Rodcraft, Chicago, Deprag

 

Cena

Pripravte sa na to, že za značku a schopnosť uťahováka podávať kvalitný výkon s nasadením aj zaplatíte adekvátnu sumu. Preto pri občasnom použití nemá zmysel kupovať profesionálny prístroj. Ale aj kvalitné „hobby“ náradie dokáže prekvapiť svojim dostatočným výkonom, dobrými ergonomickými parametrami či príslušenstvom.

Kvalitný rázový uťahovák pre domáce účely hľadajte v cene od 50 € vyššie. Profesionálnu kvalitu od 200 € a viac. Samozrejme, špičkové prístroje stoja aj tisícky EUR. Uvádzame pravdaže len orientačné ceny, dosť závisí aj od typu konkrétneho prístroja (elektrický, AKU, pneumatický).

Do testu sme vybrali Rázové uťahováky len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Uťahováky v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre

Celkom zaujimavy test utahovakov,ale zabudli ste na Geko 1050W,cena pod 100e,elektronicke nastavenie vykonu a ozaj brutalna sila…

Dobrý deň,
ďakujeme za upozornenie na konkrétny model. Bohužiaľ nie je v našich možnostiach porovnávať všetky modely na trhu. V každom prípade Geko 1050W môže byť fajn odporúčanie pre čitateľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.