Ako skladovať veci, aby zabrali čo najmenej miesta

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 30. apríla 2020 0

Problém s miestom má skôr či neskôr každá domácnosť. Veci sa kopia, je ich stále viac a úložný priestor sa zmenšuje. Prinášame vám niekoľko tipov, kde a ako skladovať veci tak, aby ste nestratili prehľad a kedykoľvek ich mali poruke.

Mnohí riešia pomerne často ťažký rébus – kam s tým? Obzvlášť, ak bývate v byte s malou, alebo dokonca so žiadnou pivnicou, každá nová vec v domácnosti robí vrásku na čele. Kde jej nájsť miesto? Keďže dom ani byt nenafúkneme, musíme všetko uložiť tak, aby nám veci zabrali čo najmenej miesta. Ako na to?

 

Skutočne to potrebujete?

Takto by mala znieť základná otázka. Budete danú vec ešte používať, alebo ju chcete dostať z dohľadu len preto, lebo ju nevyužívate, ale zároveň je vám ju ľúto vyhodiť? Či už ide o motivačné oblečenie, ktoré je poctivo odložené v najzadnejšej časti skrine s vetou „raz do toho opäť schudnem“, alebo sú to hračky detí, ktoré z nich už dávno vyrástli, vždy sa nájde kopa zbytočností, ktoré je načase odstrániť. Vytrieďte veci, ktoré nepoužívate viac ako rok a urobte domáci výpredaj. Buď ich môžete ponúknuť známym, alebo sa ich pokúste predať za pár drobných či darovať za odvoz prostredníctvom internetových stránok, ako sú bazar.sk či predajné skupiny na populárnej sociálnej sieti Facebook.

 

Začíname

Pred tým, ako začnete veci ukladať si na to vytvorte vhodný priestor. Či už ide o pivnicu, garáž alebo skriňu, nech to znie akokoľvek divoko, vypracte ju. Pozrite sa na každú vec, ktorá tam už nejakú dobu odpočíva a opäť si položte otázku „skutočne to potrebujem?“. Ak je odpoveď „áno“, odložte ju bokom, ak „nie“, položte ju k veciam určeným na predaj/darovanie/vyhodenie.

Keď máte celý úložný priestor voľný, zamyslite sa, či ho využívate naplno. Máte policový systém? Odkladacie skrinky? Alebo sú len veci nahádzané na sebe a nikto netuší, kde sa čo nachádza?

Nezabudnite využiť aj miesto, ktoré sa na prvý pohľad javí ako nepoužiteľné. Ak aj má rôzne nepravidelné tvary, prípadne ide o priestor pod schodami, alebo, naopak, nad bojlerom, vždy sa dá šikovne zužitkovať. Jednou z možností sú koľajničky navŕtané do stropu, do ktorých je možné nasunúť plastové boxy s vecami. Nezabudnite si ich slovne označiť, aby ste aj po pol roku vedeli, čo sa v nich nachádza.

Hoci to môže znieť zvláštne, strop sa skutočne dá využiť ako výborný odkladací priestor. Ak naň nechcete montovať koľajničky, pouvažujte nad závesným systémom, ako aj nad stropným držiakom na bicykel.

 

Zariaďujeme a ukladáme

Využitie stropu ako držiaka na boxy je len jednou z možností. Samozrejmosťou je policový systém, ktorý by mal byť súčasťou každej pivnice či garáže. Ak ho chcete využiť do posledného milimetra, veci neukladajte priamo na police, ale opäť zvoľte boxy. Tentoraz siahnite skôr po priehľadných, vďaka čomu budete na prvý pohľad vedieť, čo v nich je. Ak neviete, kde ich kúpiť, máme pre vás tip – nájdete ich v aktuálnom LIDL letáku, dokonca za zvýhodnenú cenu. Opäť ich označte nápisom – napríklad vianočné ozdoby, náradie či sadenice do záhrady. Dobre využiteľné na uskladnenie sú aj skladacie prepravky. Ich výhodou je ich ľahké a praktické skladovanie v prípade, že sú prázdne.

Ak potrebujete uložiť sezónne oblečenie, lepšie ako boxy sú vákuové obaly. Vložte do obalu odev, uzavrite ho a s pomocou bežného vysávača odsajte prebytočný vzduch. Oblečenie vám vďaka tomuto spôsobu zaberie v skrini oveľa menej miesta. Podobne ako boxy, aj vákuové obaly momentálne nájdete v Lidl.

 

Značíme a triedime

Správne označenie úložného priestoru je dôležitou súčasťou dobrého skladovania. Ak mávate každý rok vianočný stromček inej farby, odložiť ozdoby do škatule s názvom „Vianoce“ nestačí. V decembri budete stáť pred niekoľkými takýmito škatuľami a riešiť otázku – v ktorej z nich sú tie červené/strieborné/zlaté? Preto dokopy ukladajte veci, ktoré spolu súvisia. Ak mávate raz za čas stromček ladený do červena, ku ktorému kombinujete konkrétnu svetelnú reťaz, vložte všetko spolu a náležite to označte. Podobne je to s oblečením. Máte mladšie dieťa, pre ktoré odkladáte oblečenie po staršom? Napísať na škatuľu či vákuový obal slovo „Odev“ je v tomto prípade málo. Čo sa tam nachádza? Veci na zimu či na jar? Aká je to veľkosť? Sú tam aj topánky, lyžiarky či korčule? Toto sú informácie, ktoré si o pár rokov rozhodne pamätať nebudete a časom oceníte každý detail, ktorý vás bez zbytočného hľadania nasmeruje k tomu správnemu boxu.

V prípade, že obsah škatule zmeníte, nezabudnite zmeniť aj jej označenie! Inak vás to bude miasť.

 

Nezabudnite využiť každý kúsok v domácnosti

Ak ste vniesli poriadok do vašej pivnice a garáže, môžete sa presunúť do vnútra. Prezrite si kriticky vaše skrine a šatníky. Vládne v nich poriadok, alebo skôr nekonečný chaos? Opäť si môžete pomôcť úložnými boxmi a vákuovými obalmi. Poriadok na policiach a v zásuvkách vám pomôžu udržať aj deliace priečky a rozdeľovníky.  Na internete nájdete mnoho nápadov na ukladanie kuchynských a pomôcok, ako aj vecí do kúpeľne.

 

Detská izba – koniec nočnej mory

Jedna z miestností, ktorá večne vyzerá ako po výbuchu bomby je detská izba. A, navyše, upratovanie je u detí mimoriadne neobľúbená činnosť. Čo s tým?

V prvom rade vaším potomkom uľahčíte prácu a hračky im uložte do boxov či policových systémov. Jeden z takýchto systémov býva často dostupný aj v predajniach LIDL. Upratovanie je oveľa jednoduchšie, keď stačí hračky vložiť do škatúľ. Na rozhádzané lego je najlepším receptom box v tvare kocky lega. Ak máte doma staršieho lego maniaka, možno ocení organizér s rozdeľovníkmi, kde si bude môcť kocky uložiť podľa farby, tvaru či iného systému.

Pre udržanie poriadku na stole dávame ako tip závesný organizér na stenu pri stole. Do vreciek rôznych veľkostí zmestíte všetko – od papierov na kreslenie, cez farbičky, nožnice aj lepidlo. Zaujímavým riešením je aj taburetka s vnútorným úložným priestorom.

dvaja chlapci sa hrajú v detskej izbe

 

A na záver – „kumbál“ a špajza

Máte aj vy v byte či v dome malý odkladací priestor na všetko možné aj nemožné, čo z času na čas potrebujete, ale nikam to poriadne nepatrí? Niekto to volá kumbál na metly, iný kutica či kamrlík. Ak aj vy patríte k tým, ktorým pri otvorení dverí kumbálu z neho polovica vecí vypadne, je na čase ho zreorganizovať. Metly si môžete skvele uložiť pomocou závesného systému, ktorý upevníte buď na stenu, alebo priamo zvnútra na dvere. Minimálne jedna polica nad úrovňou hlavy postačí na odloženie niekoľkých vecí. Taktiež iste využijete háčiky na handry a v prípade, že sa vám sem zmestí na stenu hoci aj plytká policová zostava, neváhajte s jej montážou. Ak je tento priestor skutočne na akúkoľvek policu primalý, spomeňte si na text z úvodu tohto článku a siahnite po priehľadných boxoch. Dajú sa jednoducho vyskladať na seba a vy tak získate úložný priestor navyše.

V špajzi tiež zvyknú byť potraviny naukladané tak, ako práve prídu pod ruku. Ak sa v nej chcete rýchlo orientovať, odporúčame vám vytvoriť si systém. Určite si, ktoré poličky budú obsahovať aké potraviny. Keď budete mať všetku múku spolu na jednom mieste a konzervy zas inde, jednoduchšie nájdete, čo potrebujete. Veľkým pomocníkom sú otočné police namontované v rohu. Vďaka nim sa bez problémov dostanete aj k tým potravinám, ktoré sú na prvý pohľad v tom najvzdialenejšom kúte.

Ak ste po dočítaní tohto článku s povzdychom skonštatovali , že na takúto hĺbkovú reorganizáciu momentálne nemáte čas, skúste to s pomocou tipov v tomto článku. Dozviete sa, ako upratať rýchlo za 10 minút tak, aby vaša domácnosť vyzerala na prvý pohľad tip top. Pri nepozvanej návšteve sú tieto rady na nezaplatenie.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.