4 možnosti ako riešiť skladový priestor v domácnosti. Ktorá bude tá pravá pre vás?

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 23. novembra 2021 0

Tak veľa vecí, a tak málo priestoru. Poznáte to. Úložného priestoru akosi nikdy nie je veľa. Preto by sme naň mali myslieť už pri stavbe domu. Efektívne môže poslúžiť technická miestnosť, garáž, záhradný domček či klasická pivnica. Všetky majú svoje pre a proti. Je preto dôležité vedieť si správne vybrať tak, aby skladový priestor presne naplnil vaše požiadavky. Poradíme, ako na to.

1. Technická miestnosť v dome

Technická miestnosť v dome predstavuje priestor, ktorý je určený na odkladanie sezónnych vecí, vytvorenie práčovne, skladovanie potravín či náradia. No do jednej technickej miestnosti len ťažko umiestnite potraviny aj náradie. Ak teda máte v dome len jednu technickú miestnosť, je dôležité vopred si dobre premyslieť jej využitie.

Technická miestnosť v domeAle technických miestností môže byť v dome aj viac. Za technickú miestnosť považujeme šatník určený na skladovanie oblečenia, komoru na skladovanie potravín, práčovňu aj miestnosť s kotlom a napríklad malou dielnou.

Aby technická miestnosť plnohodnotne slúžila svojmu účelu, je potrebné naň myslieť už pri tvorbe projektu domu. Ideálna technická miestnosť je plne prispôsobená svojmu účelu. Napríklad technická miestnosť, v ktorej plánujete práčovňu, je vybavená elektrickými zásuvkami aj vodovodnou a odtokovou prípojkou.

Viacero technických miestností s rôznym využitím je doménou najmä veľkých domov. Štandardný bungalov má zvyčajne jednu technickú miestnosť, ktorá je skôr určená na technickejšie použitie či pripravená na práčovňu.

 

2. Dom s pivnicou

Kým v minulosti boli pivničné priestory súčasťou takmer každého domu, dnes sa od nich čoraz viac upúšťa a domy s pivnicou sú skôr výnimkou. Vďaka podpivničenému domu získate množstvo priestorov navyše, ktoré môžete využiť ako sklad, práčovňu, dielňu či inú technickú miestnosť.

prázdna pivnica

Zjednodušene možno povedať, že vďaka pivničným priestorom získate hneď celé poschodie technických miestností. Pivničné priestory navyše poskytnú domu dobrú tepelnú izoláciu a zároveň vďaka chladnejšiemu prostrediu budú ideálne aj na skladovanie ovocia a zeleniny. Tie sa v dome dlhodobo skladujú naozaj ťažko. V lete sa tu môžete aj príjemne schladiť.

Samozrejme, stavba podpivničeného domu je finančne náročnejšia, a oproti stavbe domu bez pivnice môže navýšiť cenu aj o 50 %. Tieto skladové priestory vás preto vyjdú pomerne draho, no v prípade, že potrebujete veľa priestoru, či chladnejšie priestory, nie je nad čím rozmýšľať.

 

3. Dom s garážou

Hoci je garáž primárne určená na parkovanie auta, priestory v nej možno využiť aj na skladovanie rôznych vecí. Asi nikto nebude pri aute skladovať potraviny, no svoje miesto si tu nájdu napríklad bicykle či kosačka. Dom s garážou bude výbornou voľbou v prípade, ak potrebujete skladovať len zopár vecí a zároveň nepotrebujete sklad na potraviny.

garáž

Vybrať si môžete dom s garážou, ktorá bude pevnou súčasťou domu a prejdete z nej pohodlne rovno do domu, alebo garáž ako samostatnú stavbu. Obe možnosti majú svoje pre aj proti. Pri výbere berte do úvahy najmä veľkosť pozemku – samostatne stojaca garáž zaberie viac priestoru než garáž spojená s domom.

Domy s garážou patria dnes medzi najobľúbenejšie riešenia u ľudí, ktorí hľadajú dom so skladovým priestorom. Dôvodom je najmä nižšia cena v porovnaní s domami s pivnicou.

💡 TIP: Pozrite si pravidelne aktualizované testy náradia do dielne.

 

4. Záhradný domček

Záhradné domčeky predstavujú zaujímavú možnosť skladovania vecí, na ktoré v dome nie je miesto. Ich hlavnou nevýhodou však je potreba dostatočného priestoru na pozemku, nakoľko ide o samostatne stojacu stavbu. Áno, existujú aj malé záhradné domčeky, ktoré nie sú náročné na priestory, ale ich veľkosti zodpovedá aj veľkosť takto získaného skladového priestoru.

Záhradný domček

Do takéhoto domčeka naozaj nič, okrem záhradného náradia, čo je mimochodom hlavná úloha záhradného domčeka, neodložíte. Ak teda potrebujete väčšie skladové priestory, lepším riešením ako samostatný záhradný domček, bude dom s garážou.

Prípadne si môžete postaviť samostatnú väčšiu stavbu, niečo na spôsob záhradnej chatky. Nezabudnite však dať pozor na to, či daná stavba spĺňa podmienky na stavbu bez stavebného povolenia, alebo vás najskôr čakajú aj takéto vybavovačky.

💡 TIP: Testujeme všetko, čo patrí do záhrady.

 

Základom efektívneho využitia skladových priestorov v dome nie je len ich správny výber, ale aj premyslené zariadenie a vybavenie. Aj tie najväčšie skladové priestory vám budú malé, pokiaľ v nich budete skladovať množstvo vecí bez akéhokoľvek systému.

A naopak, aj malé skladové priestory vedia poskytnúť dobrý úžitok. Stačí ich premyslene vybaviť regálmi, krabicami, úložnými boxami, závesnými systémami, či ďalším vybavením. Taký bicykel zavesený na stene ušetrí množstvo miesta a zmestí sa vďaka tomu aj do malej garáže, kde má svoje hlavné miesto štvorkolesový miláčik.

Nájsť dom s vhodnými skladovými priestormi je možné pre každého. Dôležité je, aby ste mali premyslené svoje potreby už pred začatím stavby a prispôsobili im výber projektu, prípadne oslovili architekta, ktorý vám vypracuje projekt domu s ideálnymi skladovými priestormi presne pre vás.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.