Vyberáme náradie: Sponkovačky a klincovačky – test 12 modelov, v roku 2021 odporúčame Güde, Makita a Stanley

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Güde 40220 (sponky, klince / pneumatická) Madal Bal 9176 (sponky, klince / manuálna) Makita AT1150A (sponky / pneumatická) Bosch PTK 3,6 LI (sponky / akumulátorová)
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Güde 40220
Madal Bal 9176
Makita AT1150A
Bosch PTK 3,6 LI
 1. výkon a spoľahlivosť
 2. dobrá cena
 3. jednoduchá obsluha
 4. jednoduché plnenie zásobníka
 5. nastaviteľný odvod vzduchu
 6. automatická bezpečnostná poistka
 7. ergonomicky tvarovaná pogumovaná rukoväť
 8. utiahne ju aj menší kompresor (24 l)
 1. celokovová konštrukcia
 2. na 3 typy spojovacieho materiálu
 3. cena
 1. výkon
 2. ergonómia
 3. odolnosť náradia
 4. nezasekáva sa
 1. ľahká a silná sponkovačka
 2. jednoduché používanie
 3. ergonomická rukoväť
 4. práca v exteriéri bez obmedzení
 5. indikátor stavu batérie
 6. indikátor stavu zásobníka
 1. ak by bola aj na klince s väčším priemerom nechýbalo by jej už takmer nič
 2. o niečo ťažšia ako podobné modely
 1. životnosť
 2. iba mäkšie materiály
 3. namáhavejšia práca
 4. menšia nastreľovacia sila
 1. vyššia cena
 1. pomalšie nabíjanie batérie
 2. a iba jedna v balení
 3. iba na 10 mm spony
Intenzívny výkon aj pre náročných domácich majstrov a remeselníkov. Pomer cena výkon robí z tejto sponkovačky a klincovačky jednoznačného víťaza v našom teste. Na kratšie spony a do mäkkého dreva túto ručnú nastreľovačku použijete asi najviac. Profi sponkovačka na montáže v teréne, do remeselnej dielne, ale aj k domácemu použitiu (aj tomu najnáročnejšiemu). Malá praktická sponkovačka s prekvapujúcim výkonom a akumulátorom pre použitie kdekoľvek vonku.
32,66 € 7,49 € 214,17 € 62,90 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Alza.sk
Sponkovačky, klincovačky, nastreľovačky… nástroje, ktorým sa súhrnne hovorí nastreľovacia pištoľ. Jedny nastreľujú sponky, druhé zase klince. Existujú univerzálne modely, ktoré si poradia s oboma typmi spojovacieho materiálu. V dielni a na stavbe môžu byť veľmi užitočnými pomocníkmi pri mnohých prácach. Sponkovačky, klincovačky môžu byť klasicky ručné, elektrické ale aj pneumatické, ktoré sú najvýkonnejšie, ale aj najnebezpečnejšie pri neodbornej manipulácii.

Kvalitná klincovačka nájde uplatnenie napríklad aj pri pokladaní strešných krytín či drevostavbách akéhokoľvek typu, výkonná sponkovačka je zas obľúbeným pracovným nástrojom pri čalúnení nábytku, s obľubou sa používa na prichytávanie rôznych káblov, fólií, textilu. Väčšina nastreľovacích pištolí funguje na princípe stlačenej pružiny, ktorá po uvoľnení narazí do úderníka, a ktorý následne odovzdá energiu oceľovej sponke či klincu. Tie následne veľkou rýchlosťou vniknú do materiálu.

V článku si môžete prečítať krátke recenzie najlepších nastreľovacích pištolí, podľa dostupných parametrov, testov a používateľských skúseností. Hľadáte správne náradie? Sponkovačky, klincovačky popíšeme dopodrobna a povieme si na čo sa zamerať pri ich výbere. Nezabudnite si na záver prečítať aj zásady bezpečnej práce s nastreľovačkou. Verte, zíde sa vám to.

Sponkovačky, klincovačky – ako vybrať

Pri výbere je potrebné zohľadniť najmä tieto parametre:

Určite však prihliadajte aj na bezpečnostné prvky, ktorými vybrané náradie disponuje, tiež si všímajte značku (vyberajte overených výrobcov) a typ činnosti, na ktorú chcete náradie použiť a ako často ho chcete využívať.

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Sponkovačky, klincovačky DO 33 €

Recenzie 12 najlepších sponkovačiek pre rok 2021

1. Güde 40220 (sponky, klince / pneumatická)

Prevádzkový tlak: 6 bar ● Dĺžka klinca/spony: 15-40 / 13-40 mm ● Hmotnosť: 2,9 kg

Güde 40220

Pneumatická kombinovaná nastreľovacia pištoľ Güde 40220 je ideálna pre domácich majstrov i skúsených remeselníkov pre svoje menšie projekty. Veľmi dobre sedí v ruke a jednoducho sa používa. Dodávaná je s olejničkou, 2 šesťhrannými kľúčmi, sponkami (19, 32, 38 mm) po 500 ks, klincami (25 a 40 mm) po 1000 ks a to všetko v praktickom kufríku.

Univerzálnu sponkovačku/klincovačku možno používať takmer v celej domácnosti, ak potrebujete čokoľvek pribiť alebo zasponkovať, napríklad aj čalúnenie nábytku… ale aj na menších stavbách.

Disponuje automatickou bezpečnostnou poistkou (ochrana pred náhodným spustením), izolovanou rukoväťou a nastaviteľným odvodom odpadového vzduchu (360 °). Zariadenie dosahuje dobrú penetráciu, ktorú je možné nastaviť pomerne presne, takže ani tvrdšie materiály nepredstavujú pre ňu žiaden problém.

Výhody

 • výkon a spoľahlivosť
 • dobrá cena
 • jednoduchá obsluha
 • jednoduché plnenie zásobníka
 • nastaviteľný odvod vzduchu
 • automatická bezpečnostná poistka
 • ergonomicky tvarovaná pogumovaná rukoväť
 • utiahne ju aj menší kompresor (24 l)

Nevýhody

 • ak by bola aj na klince s väčším priemerom nechýbalo by jej už takmer nič
 • o niečo ťažšia ako podobné modely

Verdikt: Intenzívny výkon aj pre náročných domácich majstrov a remeselníkov. Pomer cena výkon robí z tejto sponkovačky a klincovačky jednoznačného víťaza v našom teste.

Naše hodnotenie:

Cena: 32,66 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


2. Makita AF505 (klince / pneumatická)

Prevádzkový tlak: 4-8 bar ● Dĺžka klinca: 15-50 mm ● Hmotnosť: 1,4 kg ● Kapacita zásobníka: 100 ks

Makita AF505

Klincovačka Makita AF505 pohodlne nastrelí klince s dĺžkou 15-50 mm na spájanie rôznych materiálov. Hĺbku je možné nastaviť pomocou nastavovacieho kolieska tak, aby sa zásobník stlačeného vzduchu mohol optimálne prispôsobiť širokému spektru materiálov. Nie je vhodný iba pre hobby použitie, ale aj pre profesionálnu prácu.

Pri tejto klincovačke je bezpečnosť pri práci prvoradá. Spúšť sa odblokuje len pri priložení ústia na spájaný materiál. Protišmyková a ergonomická rukoväť zaručí pohodlné a jednoduché narábanie s nástrojom. Tiež sa cení možnosť rýchleho a beznástrojového otvorenia ústia pištole pre rýchlu výmenu poškodených klincov.

Disponuje tiež pogumovaným ústím (na ochranu opracovávaného materiálu pred poškodením), háčiokom pre zavesenie stroja (otočný o 180 °), dvoma okienkami v zásobníku, ktorý upozorňuje na aktuálnu zásobu klincov. Odvod vzduchu je nastaviteľný o 360 °. V balení je prepravný kufor a ochranné okuliare + olej na údržbu.

Výhody

 • ľahký a dobre vyvážený model
 • dobre sedí v ruke
 • jednoduché odstránenie zaseknutého klinca
 • transportný kufrík
 • cena
 • dizajn
 • utiahne ju aj menší kompresor (24 l)
 • životnosť

Nevýhody

 • horšie klincovanie do uhlu (väčšia hlava)

Verdikt: Cenovo veľmi dostupná klincovačka pre začiatočníkov i profesionálov.

Naše hodnotenie:

Cena: 80,54 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


3. Stanley TRE650 HD (klince / elektrická)

Dĺžka klinca: 15-32 mm ● Kapacita zásobníka: 100 ks

Stanley TRE650 HD

Elektrická klincovačka Stanley TRE650 HD je ľahká a praktická pištoľ s ergonomickou rukoväťou s gumenými plochami pre maximálne pohodlné a pevné držanie. K tomu prispieva aj dlhá prívodná šnúra, ktorá má 2,5 m.

Klincovačka je určená pre kolárske klinčeky typ J dĺžok (15, 19, 25, 30 a 32 mm). Medzi jej prednosti patrí ľahký prístup ku klincom v zásobníku (na 100 ks) a plynulá regulácia sily nastreľovania klincov do podkladu. Samozrejmosťou je bezpečnostný kontaktný spínač, ktorý bráni mimovoľnému vystreleniu klinca. Ústie pištole je opatrené ochranou proti poškodeniu povrchu spojovaného materiálu.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • dlhý prívodný kábel
 • ľahká manipulácia
 • bezpečnostná kontaktná spúšť
 • možnosť nastavenia sily nastrelenia klinčekov

Nevýhody

 • bez doplnkovej výbavy, kufríka
 • aby klince vnikli do dreva až po hlavičku je potrebné silnejšie pritlačiť ústie

Verdikt: Kto nechce výkonnejšiu pneumatickú či plynovú klincovačku (potreba kompresora alebo plynových kartuší), tak na občasné ľahšie práce v domácnosti je táto pištoľ ako stvorená.

Naše hodnotenie:

Cena: 73,30 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


4. Güde KN 14 (sponky / pneumatická)

Prevádzkový tlak: 6 bar ● Dĺžka spony: 6-14 mm ● Hmotnosť: 1,8 kg

Güde KN 14 (sponky / pneumatická)

Güde KN 14 je výkonná pneumatická sponkovačka v kvalitnom prevedení a s dobrou výbavou navyše (kufrík, ochranné okuliare, olejnička, spony 8/10/14 mm po 600 ks). Hodí sa pripevňovanie najrozmanitejších materiálov ako sú textílie, koberce, ale aj preglejky a rôzne izolácie. Využijete ju pri drevostavbách i pristreľovaní strešných šindľov.

Disponuje ergonomicky tvarovanou pogumovanou rukoväťou, vďaka čomu sa s ňou dobre pracuje aj dlhodobo. Zásobník so spojovacím materiálom sa dopĺňa veľmi ľahko, mechanická bezpečnostná poistka chráni pred úrazom.

Výhody

 • ľahký, malý, praktický model
 • jednoduchá manipulácia
 • doplnková výbava
 • malá spotreba vzduchu
 • cena
 • kufrík s výbavou

Nevýhody

 • nepohodlné okuliare

Verdikt: Šikovná sponkovačka, ktorú využijete pri mnohých materiáloch.

Naše hodnotenie:

Cena: 23,73 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


5. Makita AT1150A (sponky / pneumatická)

Prevádzkový tlak: 4,4-8,3 bar ● Dĺžka spony: 25-50 mm ● Hmotnosť: 2,3 kg ● Kapacita zásobníka: 140 ks

Makita AT1150A

Pneumatická sponkovačka Makita AT1150A je výkonné náradie, ktoré sa uplatní aj pri väčších projektoch (konštrukcie z masívu, spájanie OSB dosiek…). O tom nás presviedča nielen kvalitne prevedená konštrukcia modelu (liaty hliník), ale aj možnosť pracovať so sponkami kalibru GA16 s dĺžkou 50 mm.

Ide o úplne profesionálny model s možnosťou jemného vyladenia zarazenia spôn (presné nastavenie hĺbky). Rýchle čistenie umožňuje rýchloupínací mechanizmus, vzduchový filter bráni vniknutiu prachu do stroja.

Má aj praktický hák na opasok, gumennú krytku, ktorá chráni stroj aj obrobok + vedenie použitého vzduchu otočné o 360 stupňov.

Výhody

 • výkon
 • ergonómia
 • odolnosť náradia
 • nezasekáva sa

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Profi sponkovačka na montáže v teréne, do remeselnej dielne, ale aj k domácemu použitiu (aj tomu najnáročnejšiemu).

Naše hodnotenie:

Cena: 214,17 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Pre náročných


6. Bosch PTK 3,6 LI (sponky / akumulátorová)

Napätie akumulátora: 3,6 V ● Doba nabíjania: 5 hodín ● Dĺžka spony: 4-10 mm ● Hmotnosť: 0,8 kg

Bosch PTK 3,6 LI

Bosch PTK 3,6 LI je malá a kompaktná akumulátorová sponkovačka – vo svojej triede top produkt. Nehrozí žiadne samovybíjanie či pamäťový efekt (Li-ion batéria).

Bezpečnosť pri práci má na starosti jednoducho ovládateľný systém “Push + Release” pre maximálnu kontrolu aktivácie úderu – musíte pritlačiť sponkovaciu hlavu a stisnúť spúšť.

Keďže sa s ňou môžete pohybovať bez akýchkoľvek obmedzení, dokážete s ňou vonku urobiť kvantum práce – rýchle pripevňovanie izolačných materiálov, fólií, textilu, lepenky, kartónu…

 

Výhody

 • ľahká a silná sponkovačka
 • jednoduché používanie
 • ergonomická rukoväť
 • práca v exteriéri bez obmedzení
 • indikátor stavu batérie
 • indikátor stavu zásobníka

Nevýhody

 • pomalšie nabíjanie batérie
 • a iba jedna v balení
 • iba na 10 mm spony

Verdikt: Malá praktická sponkovačka s prekvapujúcim výkonom a akumulátorom pre použitie kdekoľvek vonku.

Naše hodnotenie:

Cena: 62,90 €

Zobraziť ponuku
Alza.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


7. Bosch PTK 14 EDT (sponky, klince / elektrická)

Dĺžka klinca/spony: 14 / 6-14 mm ● Hmotnosť: 1,1 kg

Bosch PTK 14 EDT

Bosch PTK 14 EDT je hlavne univerzálna nastreľovacia pištoľ na sponky aj klince na upevňovanie tenkých materiálov na drevo. Ľahko a komfortne sa ovláda.

Funkcia DuoTac – dajú sa spracovávať 2 sponky naraz kvôli vyššej pevnosti v spájaného materiálu v ťahu. Intenzita úderu sa dá elektronicky nastaviť podľa použitej sponky a druhu materiálu. “Boschky” sú známe svojou prepracovanou ergonómiou a spracovaním, takže aj tu môžete očakávať mäkkú tlmiacu rukoväť pre pohodlné a bezpečné ovládanie.

Výhody

 • jednoducho plniteľný zásobník s indikáciou stavu
 • DuoTac – 2 sponky naraz
 • cena primeraná kvalite

Nevýhody

 • na dlhodobejšiu a intenzívnu prácu skôr “pneumatiku”

Verdikt: Univerzálne náradie na spony aj klince pre domáce práce (rôzne čalúnnické práce) i do menšej dielne.

Naše hodnotenie:

Cena: 78,88 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


8. Ferm ETM1004 (sponky, klince / elektrická)

Dĺžka klinca/spony: 15-16 / 8-16 mm ● Hmotnosť: 1,2 kg

Ferm ETM1004

Elektrická nastreľovacia pištoľ ETM1004 je vhodná napríklad na čalúnenie nábytku, alebo prichytenie koberca (kartónu, kože, sieťky…) do mäkkého dreveného podkladu.

Ide o šikovný kompaktný model v elegantnom dizajne s dôrazom na ergonómiu, s ktorým dokážete pracovať aj v stiesnených podmienkach. Je použiteľná pre sponky (8-16 mm) a klince (15-16 mm). Spojovací materiál nastrelí do hĺbky podľa vopred nastavenej sily úderu. Vzhľadom k vysokej pracovnej rýchlosti (30 úderov za minútu) “robotu” dokončíte veľmi rýchlo.

Balenie obsahuje aj 400 sponiek a 100 klincov.

Výhody

 • dlhý prívodný kábel (3 m)
 • ergonomický tvar, dizajn
 • aj na dlhšiu prácu (nie je ťažká)

Nevýhody

 • s tvrdším drevom môže mať problém

Verdikt: Jednoduchá a rýchla sponkovačka – malá, kompaktná a hlavne spoľahlivá za dobrú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 27,10 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


9. Makita AF201Z (klince / pneumatická)

Prevádzkový tlak: 4,4-8,6 bar ● Dĺžka klinca/spony: 12-25 mm ● Hmotnosť: 0,9 kg ● Kapacita zásobníka: 100 ks

Makita AF201Z

Makita AF201Z je klincovačka s robustným telom z hliníkového odliatku no s nízkou hmotnosťou a dokonalým vyvážením (veď Makita). Rukoväť je protišmyková (pogumovaná), tlmí vibrácie. Vhodná pre klince 12-25 mm (pinky).

Máte možnosť nastavenia odvodu vzduchu o 360 °. Plnenie zásobníka je veľmi jednoduché (má aj okienko v zásobníku na kontrolu zvyšných klincov).

Dodávané príslušenstvo: ochranné okuliare, olej.

Výhody

 • kvalitné prevedenie
 • ergonómia
 • pomer cena/kvalita
 • výkon

Nevýhody

 • klince iba do 25 mm

Verdikt: Ideálny pomocník pre všetkých nábytkárov, podlahárov a tesárov (aj tých domácich).

Naše hodnotenie:

Cena: 101,92 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


10. Extol 420101 (sponky, klince / elektrická)

Príkon: 45 W ● Dĺžka klinca/spony: 6-14 / 6-14 mm (šírka: 11,3 mm, hrúbka: 0,7 mm) ● Hmotnosť: 0,5 kg ● Kapacita zásobníka: 110 ks spôn, 60 klincov

Extol 420101

Elektrická sponkovačka / klincovačka je určená najmä na pripevňovanie rôznych textílií, fólií, kože, lepenky, ale aj dekoračných a izolačných materiálov na drevený podklad (alebo drevu podobný materiál) s použitím klincov a spôn.

Nastreľovaciu pištoľ zdobí jej nízka hmotnosť, vďaka čomu sa s ňou dobre pracuje dlhší čas a pohodlne. Je kompaktná, komfortne sa s ňou pracuje aj v stiesnených priestoroch.

Výhody

 • hmotnosť
 • ľahký a kompaktný model
 • dizajn
 • cena
 • rýchlosť práce

Nevýhody

 • “len” na domáce využitie
 • jemnejšia poistka

Verdikt: Rýchla univerzálna nastreľovacia pištoľ, ktorá robí to čo má – kvalitne nastreľuje sponky aj klince.

Naše hodnotenie:

Cena: 20,99 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


11. Rapid R23 (sponky / manuálna)

Dĺžka spony: 4-8 mm (č.13) ● Hmotnosť: 0,56 kg

Rapid R23

Rapid R23 je ručná, mechanická sponkovačka žltého radu. Bezproblémovú a dlhodobú prevádzku zaisťuje odolné a robustné celokovové telo. Pri práci možno použiť veľkú silu prírazového úderu sponkovačkou, pričom pištoľ samotná nevyvinie žiadny spätný ráz.

Sponkovačku je možné použiť na pripevňovanie ľahkých tkanín, textilu, papiera, gumy, fólie, kože, kartónu na drevo. Sponky sa používajú 13-tky s veľkosťou 4-8 mm. Zásobník sponkovačky je na 84 sponiek.

 

Výhody

 • bezporuchová, spoľahlivá
 • bez spätného rázu
 • funkcia zámku
 • tlmič hluku
 • oceľový plášť a mechanika

Nevýhody

 • cena

Verdikt: Mechanická celokovová čalúnická profi zošívačka na tenké spony.

Naše hodnotenie:

Cena: 10,94 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


12. Madal Bal 9176 (sponky, klince / manuálna)

Dĺžka klinca/spony: 10-14 / 4-14 mm (šírka 1,2 mm) ● Hmotnosť: 0,65 kg

Madal Bal 9176

Madal Bal 9176 (Extol) je ručná sponkovačka/klincovačka, ktorá je v podstate trojfunkčná. Zvládne totiž obdĺžnikovú i oblú sponu aj klince. Jednoduchá manipulácia a nízka cena predurčujú túto nastreľovačku k drobným prácam či opravám v domácnosti.

Silu úderu si môžete nastaviť pomocou skrutky podľa veľkosti spojovacieho materiálu (spony, klinca) a tvrdosti podkladu. Pre decentné hobby použitie úplne postačuje. Na serióznu prácu sa popozerajte po pneumatických (respektíve aspoň elektrických) nastreľovačkách.

Výhody

 • celokovová konštrukcia
 • na 3 typy spojovacieho materiálu
 • cena

Nevýhody

 • životnosť
 • iba mäkšie materiály
 • namáhavejšia práca
 • menšia nastreľovacia sila

Verdikt: Na kratšie spony a do mäkkého dreva túto ručnú nastreľovačku použijete asi najviac.

Naše hodnotenie:

Cena: 7,49 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk

Ľudová voľba


Čo je sponkovačka

Sponkovačka je náradie, ktoré spája rôzne typy materiálov sponkou z drôtu v tvare písmena “U”. Sponka samotná môže mať rôznu dĺžku a samozrejme aj rôzny prierez drôtu. Existujú ručné, elektrické, vzduchové a plynové sponkovačky.

Často sa používa na “prišívanie” textilných poťahov na drevenú konštrukciu nábytku, ale aj pri výrobe rámov, spájaní kartónových krabíc, upevňovanie krycích plachiet. Tie najvýkonnejšie typy dobre upevnia sadrokartónovú dosku, pristrelia drevený obklad pri kladení drevenej podlahy.

Sponkovačky, klincovačky

 

Čo je klincovačka

Drevostavba sa jednoducho nezaobíde bez klincovačky (teda poväčšinou), pretože je potrebné zatĺcť rádovo stovky klincov. Ak by sa to malo robiť ručne, tak práca by sa predĺžila minimálne dvojnásobne.

Klincovačky môžu byť najskôr pneumatické, či plynové a najčastejšie ich používajú tesári a pokrývači, pretože slúži na rýchle spájanie drevených konštrukcií. Špeciálne typy pre klince so širokými hlavičkami potom slúžia na upevňovanie strešných krytín.

 

Ako to funguje?

Väčšina nastreľovacích pištolí funguje na princípe stlačenia pružiny, ktorá po uvoľnení narazí do úderníka a ten odovzdá energiu oceľovej sponke či klincu, ktorý veľkou rýchlosťou zájde do materiálu. Jednotlivé konštrukcie sa potom líšia napríklad v tom, ako k stlačeniu pružiny dochádza.

Sponka je zo sponkovačky vystrelená do vybraného materiálu, spätný náraz ju uzavrie tak, že sa vytvorí pevný spoj (prípadne zachádza hlboko do dreva a spojovaný materiál drží ako klinec).

Klincovačka má vnútri buď zásobník s voľne nasypanými klincami alebo klince zoradené v pásoch. Nastaviť sa dá ako frekvencia pribíjania, aj intenzita úderu, a to podľa tvrdosti materiálu a podľa dĺžky a hrúbky klincov. Pamätajte však, že klincovačky je všeobecne možné použiť iba pri mäkších materiáloch, ako je drevo či plast.

 

Ručné, mechanické sponkovačky

Najjednoduchšia sponkovačka je tá, ktorú poznáte z kancelárie. Na podobnom princípe potom fungujú aj výkonnejšie ručné nástroje. Sponky, ktoré sa pri práci využívajú, sú podobné tým kancelárskym len sú skôr širšie a kratšie aby sa vôbec dali ručne zaraziť. Fungujú na 2 princípoch – prvým je klasický “zošívačkový“, kedy sa sponka do materiálu zarazí kliknutím (sponkovacie kladivo). Tým druhým je pružinový mechanizmus, ktorý sa stláča ručne pákou. S takýmito sponkovačkami nastrelíte sponky do 14 mm dĺžky a z tenkého drôtu s najčastejším prierezom 0,5×1,25 mm.

Ručné sponkovačky sa využívajú pri menších čalúnnických prácach, pri prichytávaní izolačných fólií, kartónu, či kobercov do dreva. Hoci obsluha takejto sponkovačky je veľmi jednoduchá, je aj veľmi únavná. Preto pokiaľ sa predpokladá jej častejšie využitie, oplatí sa zaobstarať si radšej sponkovačku elektrickú či pneumatickú.

Rapid R23

Ručná sponkovačka Rapid R23

 

Elektrické sponkovačky, klincovačky

Najideálnejší typ sponkovačky, klincovačky do domácej dielne pre práce menšieho rozsahu. Tlak, ktorý dokážu vyvinúť úplne postačí pri spájaní tenších materiálov a mäkšieho dreva. Existujú aj akumulátorové verzie, ktoré sú v porovnaní s klasickými elektrickými aj o niečo výkonnejšie (niektoré aku nastreľovačky zvládnu aj veľké klince s priemerom 2,8 mm a dĺžkou 90 mm).

Inak, počet úderov (kadencia) je potom obmedzený elektromotorom, takže na súvislú prácu v profi dielni či na stavbe využijete skôr nastreľovacie náradie na stlačený plyn, ktoré je považované za akýsi štandard.

Stanley TRE650 HD

Elektrická klincovačka Stanley TRE650 HD

 

Pneumatické a plynové sponkovačky, klincovačky

Sponkovačky a hlavne klincovačky pre remeselníkov sú najčastejšie vzduchové a tak je k ich práci potrebný kompresor. To isté v podstate platí na stroje na plyn, kde nastrelenie sponky zabezpečuje plynová bombička (kartuša) upevnená ku konštrukcii náradia. Tu teda odpadá nutnosť zaobstarať si kompresor, no plynové bombičky sú zase nákladnejšie a práca s takýmto typom sa oplatí skôr pri občasnom využití v domácej dielni či v nie príliš vyťaženej profiprevádzke.

Plynové a vzduchové nastreľovacie pištole sú na trhu zastúpené asi najviac, veľmi ľahko si dokážete zaobstarať malé hobbymodely aj veľké profi náradie (klincovačka na klince s dĺžkou 16 cm). Podľa nastreľovaného materiálu sa odlišuje aj systém zásobovania – sponkovačky majú lištový zásobník, klincovačky môžu mať aj bubnový.

Makita AT1150A

Pneumatická sponkovačka Makita AT1150A

 

Použitie

Sponkovačky, klincovačky sú naozaj nevyhnutným náradím najmä pri nízkoprofilových stavebných konštrukciách, pri ktorých je nutné použiť oveľa viac klincov a skrutiek.

Pozitívom práce s takýmto náradím je nepochybne aj to, že nie sú vidieť stopy po zatĺkaní klincov kladivom. U obkladov je navyše možné zatĺkať spojovací materiál do drážok. A v neposlednom rade – s klincovačkou sa dostanete aj do priestorov, ktoré sú veľmi úzke a len veľmi ťažko by sa v nich s takou presnosťou dalo pracovať aj s kladivom.

Sponkovačky

Ručné sponkovačky sa hodia najskôr k zošitie papiera, kartónu, fólií v malom. Elektrické a pneumatické využijete na rôzne formy čalúnnických prác. Na stavbách sa potom používajú pneumatické sponkovačky, ktoré dokážu vyvinúť naozaj veľký tlak. Čo všetko sa dá sponkovať?

 • látky na odev, podšívky a vložkové materiály
 • dekoračné látky, poťahové látky, bytové a technické látky
 • izolačné materiály, rôzne fólie, parozábrany
 • kartóny, popruhy, dekorácie
 • polstrovanie, koberce, poťahovanie stien nábytku
 • kože, mäkké lino, mäkké gumové materiály
 • upevňovanie chovateľského pletiva do rámov
 • spájanie sadrokartónových dosiek, pristreľovanie drevených paluboviek
 • pokládka podlahových krytín

Ručná sponkovačka na čalúnenie

Prednosťou sponiek dozaista je, že na rozdiel od klincov prichytia k podkladu spoľahlivo aj tenký materiál ako fólia, plast, lepenku, koženku či sololit. Jediná sponka sponka udrží viac ako napríklad 4 klince.

Klincovačky

Prvé klincovačky sú známe už od 50-tych rokov minulého storočia, kedy v USA bola vyrobená prvá pneumatická nastreľovačka ako vítaná pomoc pri budovaní drevostavieb. Na čo všetko môžete klincovačku využiť?

 • pri budovaní striech a výrobe rámov
 • výroba ťažkých obalov, paliet
 • latkovanie, strešné debnenia
 • suchá vnútorná a vonkajšia výstavba
 • montované domčeky, rekonštrukcia chalupy, stavba kôlne
 • úpravy interiérov – upevňovanie drevených líšt, panelov, obkladov, dekorácií
 • upevňovanie izolačných materiálov, krytín
 • dokonca aj uchytenie do betónu
Práca s profi klincovačkou

Práca s profi klincovačkou…

Univerzálne náradie

Existuje aj univerzálna kombinácia náradia sponkovačka – klincovačka, ktoré vie vystreľovať ako spony tak klinčeky. Na hobby úrovni je to veľmi dobrá pomôcka a ocení ju naozaj každý kto sa doma rád venuje stolárstvu v akejkoľvek forme.

 

Ako vybrať tú správnu sponkovačku, klincovačku

Jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý by ste si mali pri výbere sponkovačky, klincovačky všímať, je samozrejme pohon prístroja. Potom jej hmotnosť a ergonómia – pretože je predpoklad, že s ňou budete narábať dlhšie. Odsledujte si tiež silu úderu a prípadne aj počet opakovaní… Pri výbere nastreľovacieho náradia tiež vždy berte ohľad na to, či sú k vami zvolenému modelu dostupné všetky potrebné doplnky. Ide najmä o klince a spony, pripadne plynové kartuše (bombičky) či kompresor.

 

Pneumatickú alebo elektrickú nastreľovaciu pištoľ?

Elektrické sponkovačky, klincovačky sú výhodnejšie vtedy ak montujete niekde vonku mimo domova (napríklad remeselník u zákazníka). Vtedy sa oplatia aj akumulátorové modely. Pneumatické sponkovačky sú výkonnejšie, no nevýhodou je vyššia obstarávacia cena najmä na jej sprevádzkovanie (plynové kartuše, kompresor). Na druhú stranu je jej životnosť nepomerne vyššia ako u elektrického náradia. Samozrejme to však závisí aj od kvality vybraného modelu (značka a výrobca), spôsobu zaobchádzania, vyťažením, atď.

 

Hmotnosť + ergonómia

Ak mienite sponkovačku či klincovačku používať denne, určite oceníte jej čo najmenšiu hmotnosť. Ale pozor, čím je kvalitná nastreľovačka ľahšia, tým jej cena stúpa. A kupovať zase veľmi lacnú sponkovačku/klincovačku hoci aj veľmi ľahkú, sa vám tiež nevyplatí – dlho totiž nevydrží (je to tak ako u každého náradia). Podstatné tiež je, aby vám náradie pekne sadlo do ruky a nemali po pár minútach kŕče – dlhotrvajúca práca je totiž veľmi únavná a preto je výber modelu práve z tohto hľadiska veľmi podstatný.

Hmotnosť a ergonómia - nastreľovacia pistoľ

Hmotnosť a ergonómia – 2 dôležité parametre pri výbere nastreľovacieho náradia…

 

Spony a klince

Podľa toho čo chcete s náradím robiť, si všímajte aké spony a klince dokáže vybraná nastreľovacia pištoľ zvládnuť:

 • na čalúnenie vhodné sponky do sponkovačky o dĺžkach 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 a 16 mm (čím mäkší materiál, tým by mala byť spona dlhšia a naopak, pri tvrdšom materiáli kratšia)

TIP: ak sú aj dlhšie sponky drahšie, tak aj tak sa vám ich oplatí používať – budete mať istotu pevnejšieho spoja!

 • vyberajte potom spojovací materiál v adekvátnej kvalite, darmo budete mať “značkovú” nastreľovačku s dostatkom energie na nastrelenie klincov (spôn), keď sa vám z titulu nekvality budú zohýbať a krčiť, ale pozor: tvrdený drôt je zase síce pevný, ale krehkejší v ohybe

Špeciálne sponky spájajú aj drevo! Na prvý pohľad vyzerajú ako vlnité pliešky s ostrou hranou, ktorých vlny sa zbiehajú k sebe. V skutočnosti však ide o sponky, ktoré sú navrhnuté tak, aby dokázali k sebe pritisnúť dva kusy masívneho dreva alebo lisovaného kompozitu. Uplatnenie nájdu všade tam, kde sa precízna stolárčina nerobí pre úsporu času. Používajú sa teda často pri najrôznejších montážnych prácach, na drevostavbách, výrobe truhiel, rámovaní obrazov…

 • klince sa podľa spôsobu použitia delia na pokrývačské, kotevné, stavebné, podlahárske či kolárske
 • vzájomne sú pospájané papierovou či plastovou páskou, drôtikom (v páskach, zvitkoch) alebo lepidlom, drieky potom môžu mať hladké alebo aj vrúbkované, líšia sa tiež tvarom hlavy

Nezabúdajte, že čím je spojovaný materiál mäkší, tým dlhšie musíte použiť spony alebo klince.

 

Sila úderu

Sponka či klinec nesmú po nastrelení pretrhnúť materiál ani pretŕčať nad povrch. Preto sa dá pri sponkovačkách a klincovačkách nastaviť hĺbka, do ktorej bude spojovací materiál vnikať. Pri pružinových modeloch sa mení úvrať mechanizmu, ktorý spúšťa úderník do pohybu, pri pneumatických sa znižuje tlak vzduchu, prípadne sa posúva spúšťací mechanizmus prestavením nastavovacej skrutky.

 

Opakovania/počet úderov za minútu

Ručná nastreľovačka a razenie každej jednej sponky či klinca zovretím dlane? Tak to môže byť pri dlhodobejšej práci dosť veľký problém. A ak k tomu pôjde o prácu v menej dostupných miestach, tak dvojnásobne. Jednoduché sponkovačky, klincovačky dokážu nastreľovať spojovací materiál aj bez toho, aby sa spúšť musela jednotlivo stláčať. Pri každom údere špičky o podklad pribijú novú sponu či klinec.

 

Doplnkové funkcie

Prečo nevyužiť niečo, čím si uľahčiť prácu s nastreľovacím náradím. Niektoré modely disponujú napríklad diódami, ktoré signalizujú stav zásobníka klincov či spôn, v prípade aku nástrojov aj stav batérie. Taktiež existujú nastavenia, ktoré vám umožnia namiesto jedného klinca/spony vystreliť viac. Väčšina kvalitných modelov je tiež už dnes vybavená funkciou, ktorá umožňuje uzamknúť prístroj, prípadne na zablokovanie funkcie pištole s prázdnym zásobníkom, čo predlžuje jej životnosť, úchytom na zavesenie k opasku či na stenu.

 

Cena

Cena sponkovačiek a klincovačiek samozrejme závisí od ich prevedenia. Je rozdiel či vám nastreľovačka vydrží 2-3 roky, alebo 7-8 rokov pri jej intenzívnejšom využívaní (samozrejme ani profi nástroj len tak ľahko nezvládne 8-10 hodín denne viac ako 2 roky). Za ručné modely zaplatíte naozaj iba niekoľko eur, tie však slúžia naozaj iba pre občasné použitie. Elektrické si zaobstaráte už okolo 25-30 € a viac, ceny plynových či pneumatických sponkovačiek a klincovačiek sa potom výrazne líšia podľa značky, výkonu a spôsobu použitia. Hobby pneumatické stoja tak od 40-50 €, ceny profesionálneho náradia sa potom pohybujú v stovkách eur.

 

Značka

Kvalitné modely hľadajte pri značkách a výrobcoch, ktoré majú dlhororočné skúsenosti s vývojom a predajom ručného náradia. Chybu nespravíte ak budete vyberať medzi klincovačkami a sponkovačkami Makita, Bosch, Güde, Bea ale aj DeWalt, Stanley či Extol, Hitachi, Josef Kihlberg, Paslode, Milwaukee.

Profi sponkovačka Josef Kihlberg JK35-590

Profi sponkovačka Josef Kihlberg JK35-590. Cena? okolo 1000 €…

Známe sú aj elektrické, aku alebo aj plynové sponkovačky značky Parkside Lidl (klincovačka Parkside). Najlacnejšie prístroje nájdete na internete (bazoš), alebo “dobre poslúži” aj taký kamenný bazár či záložňa. Nechceme vás odrádzať od takejto kúpy – ale musíte uznať, že o technickom stave takéhoto náradia neviete zhola nič a jednoducho sa vám to neoplatí a ešte pritom riskujete aj svoje zdravie.

 

Údržba

Ak sa o svoje nastreľovacie náradie budete starať, jeho životnosť sa predĺži. Sponkovačky, klinovačky zas veľmi opatrovať netreba, pretože nie sú náchylné na časté poškodenie. Ak sa tak stane ide väčšinou len o unavenú či zlomenú pružinu, ktorá sa v drahších modeloch dá bez problémov vymeniť.

Pri pneumatickom náradí sa najviac opotrebováva úderník, ktorý sa časom zvykne deformovať, prípadne tesniace krúžky piestu – ich výmenu zvládne aj domáci majster bez potreby špeciálneho náradia. Pár dobre mienených rád ako na údržbu sponkovačky, klincovačky:

Drsný okraj (otrepy, ostriny) úderníka

 • časom sa na úderníku vytvára drsný okraj, ktorý jednoducho jemným papierom vyhladíte
 • pokiaľ sa tak nestane, úderník môže brať viac spôn alebo klincov naraz a v horšom prípade sa zasekne a vy budete musieť rozobrať celú pištoľ
 • veľmi a často namáhaný úderník sa vie zlomiť – pri profi náradí sa oplatí vzhľadom k cene prístroja kúpiť nový, pri hobby náradí skôr ani nie

Mazanie sponkovačky alebo klincovačky

 • ručné sponkovačky, klincovačky je potrebné raz začas premazať pohyblivé časti (napríklad WD-40)
 • pri pneumatických stojoch je nutné, aby vzduch ktorý poháňa piestový úderník neobsahoval príliš veľké množstvo kondenzátu – ten v pneumatickom náradí spôsobuje hrdzaveniu, ktoré znižuje jeho životnosť (skúste pouvažovať nad odlučovačom vody (na výstupe z kompresora), ktorý zachytí väčšinu kondenzátu

Čistenie zásobníka

 • je potrebné aby ste si občas našli čas a prečistili zásobník spôn a klincov od zvyškov lepidla či živice, inak potom častejšie dochádza k zlému posunu spojovacieho materiálu a tým pádom aj k väčšiemu namáhaniu pružiny
 • tiež úderník nemusí mať klince či spony pripravené na správnej pozícii čo môže viesť k zaseknutiu pri výstrele

Plnenie zásobníka

 • zásobník vždy plňte tak aby vložené klince alebo spony boli na doraz smerom k úderníku – budete tak mať istotu, že hneď pri prvom vystrelení sa nepoškodí úderník, ktorý by inak možno narazil len do kraja spony/klinca.

Pracovný tlak

 • pri pneumatickom náradí je potrebné striktne dodržiavať maximálny povolený tlak, ktorý ho poháňa
 • pri mäkkom dreve je dôležité aby ste si odsledovali aby spojovací materiál nepreletel napríklad celou drevenou lištou, pri nastavenom plnom tlaku sa to veľmi rýchlo môže stať

Oleje pre pneumatické náradie

 • pri pneumatických nastreľovačkách je lepšie ak použijete kvalitné pneumatické oleje, nie univerzálne ako je WD-40, ktorý nedokáže nahradiť potrebné vlastnosti pneu oleja

Sponkovačky na viac druhov spôn

 • ak máte sponkovačku na rôzne typy spôn, dajte si pozor na to aby ste v prednej časti náradia mali správne nastavený podstavec (vymeniteľný, alebo otočný), ak sa tak nestane sponkovačka strieľa nekvalitne

Vystrelená spona alebo klinec vytŕča z dreva

 • aby ste sa tomu vyhli musíte vytvoriť správny prítlak náradia k drevu + náradie musí byť vo vodorovnej polohe voči spracovávanému materiálu
 • ak sa tak nestane, sponkovačka alebo klincovačka odskočí a spona (klinec) nezájde do dreva úplne a budete ju musieť doraziť ručne

 

Bezpečnosť

Klincovačka a sponkovačka sú veľmi silné nástroje a čím je vyššia sila úderu, tým viac je treba brať ohľad na bezpečnosť. Nesprávne použitie totiž môže spôsobiť tragédiu. Preto dôležitým kritériom pri nákupe by mal byť aj typ spúšťacieho mechanizmu. Najčastejšie ide o sekvenčné alebo kontaktné pištole.

Sekvenčná nastreľovacia pištoľ

Sú jednoznačne bezpečnejšie. Aby ste s nimi mohli pracovať, musíte vykonať sériu úkonov. Inak sa mechanizmus nespustí a klinec/spona nevystrelí. Čo to znamená? Najprv musíte prednú časť stroja priložiť k pracovnému povrchu a stisnúť spúšť, na čo vystrelí spojovací materiál. Ak chcete streliť ďalší klinec či sponu, musíte pištoľ odtiahnuť a znova priložiť, stlačiť spúšť… Je to pracnejšie, ale o to bezpečnejšie.

Kontaktná nastreľovacia pištoľ

Pri tomto type sa pri práci drží spúšť neustále a klinec (spona) vystrelí pri každom kontakte s pevnou plochou. Je to nebezpečnejšie už len z toho titulu, že mnoho ľudí na to zabúda a spúšť drží aj po skončení práce. Potom už len stačí zavadiť o nábytok či o časť svojho alebo kolegovho tela a nešťastie je na svete.

Klincovačka - bezpečnosť

Bezpečnosť pri práci s klincovačkou by mala byť vaša priorita…

 

Zásady bezpečnosti práce s nastreľovacou pištoľou

 • klincovačku používajte najlepšie vždy v sekvenčnom režime
 • používajte ochranné prostriedky – okuliare, štuple do uší
 • pištoľou nikdy nemierte na seba ani na kohokoľvek iného (ani keď nie je nabitá, ani keď je odpojená od prívodu vzduchu)
 • predtým ako stlačíte spúšť, uistite sa, že za materiálom, s ktorým pracujete nie sú žiadni ľudia
 • spúšť nestláčajte až dovtedy, pokým predná časť nastreľovacej pištole nie je pritlačená k spájanému materiálu
 • pneumatickú pištoľ vždy odpojte od vzduchu ak s ňou dlhšie nepracujete a má ostať bez dozoru, aj keď idete vyberať zaseknuté spony alebo klince, či vykonať jej údržbu
 • nepoužívajte k práci viditeľne poškodenú či chybnú pištoľ (voľné skrutky na náradí, nefunkčné príslušenstvo)
 • predtým ako začnete pracovať, dôkladne si v zásobníku skontrolujte spojovací materiál
 • pri bezpečnostnej kontrole náradia sa venujte ako pištoli samotnej, tak i jej pripojeniu k zdroju energie
 • zaseknuté klince, spony vyberajte vždy podľa pokynov z užívateľskej príručky
 • opravu náradia a jeho údržbu by mala vždy vykonávať iba oprávnená osoba
 • čítaj viac o bezpečnosti pri práci: Prevencia zranení nastreľovaciou pištoľou

Do testu sme vybrali Sponkovačky, klincovačky len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Sponkovačky, klincovačky v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.