Tipy, ako znížiť v kuchyni náklady za energie

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 26. februára 2020 0

Narastajúce ceny energií vám robia starosti a hľadáte cesty, ako znížiť zbytočné výdaje? Našťastie existuje mnoho jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu udržať peniaze v peňaženke. Tu sú tie najlepšie, ktoré sme pre vás vybrali.

Na čo si dať pozor u chladničky a mrazničky

Jedným z najväčším žrútom energie je v domácnosti chladnička s mrazničkou, pretože beží neustále po celý rok. Aby ste jej spotrebu čo najviac znížili, je vhodné urobiť nasledujúce: 

 • Oddiaľte vašu chladničku od zdrojov tepla (nikdy ju nestavajte blízko kúrenia). Ideálne ju umiestnite do miestnosti, v ktorej je chladnejšie. Každý stupeň v miestnosti nad 20 °C môže zvýšiť spotrebu elektriny až o 6 %.
 • Nedávajte do chladničky ani teplé potraviny. So zvýšením teploty vovnútri sa zvýši aj výdaj energie, aby bolo dosiahnuté opätovné zníženie teploty.
 • Udržujte chladničku zaplnenú aspoň zo 70 %. Chladnička, ktorá je prázdna, má oveľa väčšiu spotrebu elektriny.
 • Nájdite dostačujúci stupeň chladenia. Nie je potrebné, aby vaša chladnička a mraznička chladili na najvyšší stupeň. Zvýšenie teploty o 2 °C môže znamenať zníženie spotreby aj o 15 %
 • Nedávajte do mrazničky nezakryté tekutiny. Vzniká tak jednoduchšie námraza, ktorá funguje ako izolácia. Pre chladničku je potom náročnejšie vnútorný priestor schladiť.
 • Chladničku aj mrazničku vždy pravidelne odmrazujte. Námraza, ktorá je silnejšia viac ako 3 mm, zvýši spotrebu energie o via ako 30 %. Ak sa vám do odmrazovania nechce, obstarajte si chladničku s technológiou No frost, ktorá sa o to postará za vás.
Gorenje chladničky

(zdroj: gorenje.sk)

 • Zbavte sa starej chladničky. Aj keď znie nákup nových spotrebičov v okamžiku, keď chcete ušetriť paradoxne, dáva rozhodne zmysel. Moderné spotrebiče sú šetrnejšie a ich energetická náročnosť sa rok od roku stále znižuje. Predovšetkým v prípade, že napr. vašu starú chladničku nahradíte novou s triedou A+++.

 

Ako šetriť energie pri varení

 • Pri varení v hrnci používajte pokrievku. To vám umožní ušetriť čas aj veľké množstvo energie. Ďaľšiu úsporu potom predstavuje použitie tlakového hrnca, kde je priľnutie pokrievky ešte dôkladnejšie.
 • Zbavte sa hrncov a panvíc, ktoré majú prehnuté dno. Pre prenos tepla z elektrického sporáku či varnej dosky je zásadné dokonalé priľnutie dna hrnca k povrchu spotrebiča.
 • Používajte mikrovlnnú trúbu na ohrev i varenie. Varenie v mikrovlnke je veľmi rýchle a vďaka tomu i spotrebuje menej energie.
 • Nerozmrazujte potraviny v mikrovlnke ani horúcou vodou. Najefektívnejším spôsobom je ponechať mrazené mäso či zeleninu cez noc v chladničke či v dreze.
 • Nepredohrievajte trúbu a zbytočne ju neotvárajte. Pokiaľ nie je v recepte uvedené, že je predohriatie nutné, vyhnite sa mu. Taktiež v priebehu pečenia neotvárajte zbytočne dvierka trúby. Každé otvorenie môže znížiť teplotu vovnútri až o 30 °C. Pokiaľ do trúby nevidíte, je treba dôkladne vyčistiť dvierka.
 • Vodu ohrievajte v rýchlovarnej konvici. Ušetríte tým čas i energie. Rýchlovarnú konvicu zbavujte pravidelne vodného kameňa.
 • Platničky vypínajte ešte pred koncom varenia. Zostanú teplé, aby ste jedlo dovarili a vy ušetríte peniaze.

šetrenie energie pri varení

 

Čo sa vyplatí u umývania riadu

 • Nainštalujte si úsporné batérie na vodovodný kohútik. So znížením prúdu vody ušetríte.
 • Obstarajte si umývačku riadu. V porovnaní s tým, keď umývate riad ručne, ušetríte až 60 % vody. Vyplatí sa tiež vymeniť starú umývačku za novú. Dnešné najúspornejšie umývačky v energetickej triede A+++ dokážu ušetriť v porovnaní so starými umývačkami až 30 % energie.

💡 TIP: Prehliadnite si vstavané i voľne stojace umývačky riadu od výrobcu Mora.

Mora - umývačka riadu

(Zdroj: mora.sk)

 • Naučte sa umývačku správne plniť. Len plná umývačka dáva z hľadiska úspor zmysel. Pokiaľ ju zapínate niekoľkokrát za deň kvôli pár kúskom riadu, úspora sa vytratí.
 • Udržujte filtre v umývačke čisté. Pre jej správnu funkčnosť je treba, aby filtre pracovali správne.

💡 TIP: Zaujíma vás, ako ušetriť za energie aj v ostatných oblastiach domácnosti? Prečítajte si článok: Tipy a rady, ako šetřiť energiami.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.