Starostlivosť o tučnolist – ako často ho polievať, kedy rozmnožovať a 5 dôvodov prečo ho musíte mať doma

Jaroslava Putirková Téma 14. marca 2021 1

Tučnolist je jedna z obľúbených izbových rastlín, nenáročná na starostlivosť. Môžeme ju nájsť aj pod názvom Crassula. Má viac ako 200 druhov, ktoré sa od seba mierne odlišujú. Niektoré druhy sú obľúbenou voľbou do záhradných skaliek, iné si ľudia obľúbili ako dekoráciu do domácnosti. Chcete aj vy vedieť ako sa správne postarať o tučnolist a čo všetko vyžaduje? Alebo aké sú najobľúbenejšie druhy medzi pestovateľmi? Tieto zaujímavosti a veľa ďalšieho sme pre vás spísali do jedného článku. 

💡 Tučnolist môžete pestovať aj v takýchto kvetináčoch:

Airflor kvetináč
141,90 €
Winegrow kvetináč
74,91 €
Altiplano Cubic vyvýšený záhon
71,91 €
Solidflor kvetináč
79,91 €

Pozrieť ďalšie

Tučnolist a jeho druhy

Tučnolist patrí do skupiny sukulentných rastlín. Tieto rastliny vo svojich listoch zadržujú vodu a živiny, ktoré dokážu využívať v nepriaznivom období sucha. Je to z dôvodu, že pochádzajú prevažne z južnej Afriky, Strednej a Južnej Ameriky a Austrálie. Ich listy sú stále zelené a opadávajú iba zriedka. K fotosyntéze u nich dochádza v noci, keď sa ochladzuje teplota a zvyšuje vlhkosť. Dorastajú niekedy až do výšky jedného metra, väčšina druhov však nie je vyššia ako pár desiatok centimetrov. Podla životnosti sa delia na tri skupiny:

 • jednoročné
 • viacročné
 • dlhoročné

Ako dlho prežujú záleží na druhu. Väčšinou sú to však dlhoročné rastliny.

 

Druhy tučnolistov

Ako sme už spomínali, tučnolist má na svojom konte viac ako 200 druhov. Niektoré druhy sú si tak podobné, že medzi nimi ani nevidíte rozdiel. Stretnete sa však väčšinou iba s pár druhmi, ktoré sú u nás obľúbené.

 • oválny
 • stromový
 • plavúňovitý
 • skalný
 • srdcový
 • fúzatý 

Každý z týchto druhov má svoj poddruh, ktorý sa odlišuje napríklad vo sfarbení listov alebo veľkosti.

Druhy tučnolistu

Vľavo hore crassula capitella, vľavo dole crassula ovata a vpravo crassula humbertii.

 

Pestovanie a starostlivosť o tučnolist

Tučnolist nie je náročný na starostlivosť. Vyžaduje si svetelné miesto, nie však za prítomnosti priameho slnka. Svetlo sa postará o krásnu farbu listov. Svetlo je pre nich dôležité hlavne v zimných mesiacoch, kedy klesá teplota. Teplota by sa mala pohybovať do 21°C. Rastlinke vraj prospeje, keď ju budete od jari otužovať a pestovať vonku. Nie je však problém mať tučnolist na jednom mieste celý rok. Veľmi záleží od druhu. Niektoré sú priamo určené na pobyt vonku. Doprajte mu piesočnatú pôdu alebo zmiešaný piesok s hlinou. Potrebuje priepustný substát, cez ktorý môže ľahko nasať vodu do listov.

 

Polievanie

S polievaním si nemusíte robiť starosti. Stačí polievať raz za dva týždne, v zimný mesiacoch obmedzte na raz za tri týždne. Ako sme už v článku spomínali, rastlinka si v listoch hromadí vodu, takže si ju z posledného polievania odloží a postupne ju využíva. Keď budete tučnolist polievať, skontrolujte či vpil všetku vodu, ktorú ste mu dopriali. Ak nejaká ostala plávať na povrchu vylejte ju. Nezabudnite však, že musíte dať rastlinke čas kým ju stihne vpiť, približne 30 minút. Ak tučnolist prelejete začnú mu hniť korienky a neskôr aj listy.

💡 Tip: Polievajte tučnolist až vtedy, keď začnete pozorovať, že listy sa zúžili. Tučnolist si z nich vyčerpal zásoby a môžete doplniť ďalšie.

Polievanie tučnolistu

Tučnolist môžete naozaj zabudnúť polievať.

 

Rozmnožovanie

Chcete doma viac tučnolistov alebo len experimentovať? Rozmnožovanie tučnolistov nie je náročné. Musíte len dodržať určité kroky, ktoré vedú k úspešnosti.odrezky tučnolistu

 • odstrihnite najvrchnejší list
 • nechajte rez preschnúť (aj niekoľko dní)
 • list vložte do zmesi piesku a zeminy
 • mierne zalejte
 • uložte na slnečné miesto
 • prvý týždeň už nezalievajte 

Ak budete chcieť tučnolist rozmnožiť urobte tak na jar, aby sa mohol do leta zakoreniť a využiť tak správne podnebie a teplotu. Staršie tučnolisty môžete na jar prestrihávať a tvarovať ich. Presádzanie tiež odložte až na jar a len vtedy, ak sa korene nezmestia do črepníka. Je to približne raz za 2-3 roky.

💡 Kvitnutie tučnolista

Kvety tučnolistu

Vedeli ste, že tučnolist môže aj vykvitnúť? Spravidla kvitne po 4 až 6 rokoch, avšak záleží od toho v akých podmienkach rastlinka žije. Na kvitnutie potrebuje správnu teplotu, minimálnu vlahu a je dôležité aby ste ho umiestnili mimo dosah priamych slnečných lúčov. Ak chcete aby vám tučnolist kvitol, môžete vyskúšať aj hnojivo. Použite hnojivo na sukulenty, ale len na jar. Možno už tento rok bude kvitnúť aj váš tučnolist.

 

Choroby

Tučnolista môžu postihnúť aj choroby. Väčšinou je to však len nesprávne zaobchádzanie alebo zle vytvorené podmienky.

 • bakteriálna hniloba – vytvárajú sa zhnité (mäkké) miesta na listoch alebo stonkách, odstráňte tieto časti a tučnolist presaďte
 • pleseň sivá – na rastline sa začne tvoriť zelený povlak a listy začnú hniť, poškodené časti odstrihnite a postriekajte tučnolist špeciálnym postrekom

Listy môžu začať hniť a opadávať aj pri nadmernom polievaní. Doprajte tučnolistu naozaj len toľko vody, koľko potrebuje.

Choré listy tučnolista

Aj takto môžu vyzerať listy tučnolista, keď niečo nie je v poriadku.

 

Čo hovorí Feng Shui? 5 dôvodov prečo mať tučnolist doma

Túto rastlinku by ste mali pestovať vtedy, ak sa vám „smola lepí na päty“. Feng Shui hovorí, že ak umiestnite tučnolist do juhovýchodného rohu vašeho príbytku, každý nový list bude znamenať zvýšenie vašeho bohatstva. Ak vám začne kvitnúť, prežívate s niekym vo svojom okolí hlboké priateľstvo. Ružová a biela farba kvetov odráža vaša jemnosť a pozornosť. Sladká vôňa vám napovedá trvácne priateľstvo.

tučnolist a peniaze

Čo nám teda prinesie tučnolist?

 • peniaze
 • pokoj
 • šťastie
 • dobrých priateľov
 • úspech v podnikaní 

Tučnolist zo seba vyžaruje dobrú energiu a priaznivé vplyvy pre podnikanie. Určite by ste si mali aj vy domov dopriať tento vždyzelený kúsok, ktorý vám môže priniesť vaše vysnívané auto či dom. 😉

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre

Ďakujem, za podnetné ,pre mňa aj rozširujúce poznatky o prirode. Hoci je veľa stránok s takouto tématikou, vždy si ich rada prečítam aj niekoľkokrát. Stále sa dozviem aj niečo iné, ako vplyv na ľudí, okolie, alebo len pre potešenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.