Ako pestovať a sadiť tulipány aj po odkvitnutí aj v kvetináči

Georgina Babinová Téma 13. marca 2021 3

Tulipány patria k najobľúbenejším kvetom na svete. Každý milovník umenia, ktorý navštevuje svetové múzeá, môže vidieť, ako tulipány ovplyvňovali a inšpirovali umelcov po stáročia. Ich tvar je ľahko rozpoznateľný a množstvo farieb ponúka príležitosti pre akékoľvek plátno, obraz, alebo bytový dekor. Tulipány sa pestujú pomerne ľahko a sú prítomné v mnohých kultúrach, aj keď „najváženejšie“ sú v Holandsku kde, ako si pamätníci histórie určite spomenú, bola v roku 1634 jedna cibuľka tulipánu hodnotnejšia ako dom. Tieto kvety vyvolali šialenstvo v licitáciách, až sa trh v roku 1637 zrútil.

Našťastie, tulipány sú dnes cenovo omnoho dostupnejšie a nájdete ich v záhradách všetkých milovníkov kvetín. Ako však pestovať, sadiť a starať sa o tieto malé drahokamy? Náš sprievodca sa vám bude snažiť poskytnúť všetko, čo potrebujete vedieť o tulipánoch, ich histórii, ich individuálnom význame, o tom, ako ich kultivovať vo vašej záhrade a dokonca aj o tom, ako ich rezať a upravovať v kytici.

Niekoľko rýchlych praktických faktov o výsadbe tulipánov

 • kedy kvitnú – tulipány sa zvyčajne začínajú objavovať v marci. Ak mierne zimné počasie spôsobuje predčasný rast, nebezpečenstvo nie je také veľké, ako by sa mohlo zdať. Tulipány (aj narcisy) sa naučili čeliť týmto chladným teplotám. Ak sa zimné teploty vrátia, môže to spomaliť rast. Sneh je užitočný, odrádza od ďalšieho rastu a chráni lístie pred extrémnym chladom. Obdobie kvitnutia je máj až jún.
 • kedy zasadiť – zvyčajne na jeseň, ale môžu byť vysadené aj koncom leta
 • kde ich zasadiť – vyberte slnečné stanovište, ktoré má dobrú drenáž. Na jar tulipány uprednostňujú najmenej štyri hodiny slnka denne, ale najlepšie, keď nie sú vystavené slnku počas najteplejších častí dňa. V tieni nebudú rásť a vo vlhkej pôde budú hniť. Pri starostlivosti o tulipány je dôležitá aj príprava pôdy.

Sadenie tulipánových cibuliek

 

Výsadba

Tulipány budú prosperovať takmer v každom type pôdy, kde je primeraná drenáž. Počas vegetačného obdobia majú radi veľa vlhkosti, ale korene nesmú stáť vo vode. Dávajte pozor, aby ste ich počas vegetačného obdobia nehnojili, pretože tým vzniknú „dlhonohé“ rastliny. Vysádzajte od októbra do decembra. Vykopte oblasť a uvoľnite pôdu do hĺbky asi 30 cm. Do pôdy by ste mali pridať kompost alebo sušený hnoj. Zmiešajte existujúcu pôdu a doplnky rovnako ako cesto na tortu. Potom, čo ste správne pripravili miesto, môžete vykopať jednotlivé výsadbové jamky. Musíte vykopať každú jamku trikrát tak hlbokú, ako je tulipánová cibuľka vysoká. Na vrchu cibuľky by malo byť dvakrát toľko pôdy, ako je jej výška, takže ak vaša cibuľka meria 5 cm, vykopte jamu 20 cm hlbokú, takže budete mať 15 cm pôdy nad cibuľkou. Cibuľky by ste mali vysádzať v skupinách po desiatich, vo vzdialenosti asi 12 – 15 cm od seba.

Nastavte cibuľku tak, aby špicatý koniec smeroval nahor. Nerobte si starosti, ak máte nejaké hore nohami. Aj tak by mali kvitnúť, ale na jar to potrvá dlhšie a nemusia byť také vysoké, ako by mali. Po vysadení cibúľ je potrebné ich dôkladne zaliať a potom pokryť mulčovou kôrou alebo rozdrvenými listami, ktoré ich chránia.

Ak plánujete pestovať viacročné tulipány, keď ich na jeseň vysadíte, doprajte im vyvážené hnojivo. Cibuľky majú vlastný dokonalý systém skladovania pre všetky potrebné živiny na jeden rok. Používajte organický materiál, kompost alebo vyvážené hnojivo s postupným uvoľňovaním. Na odradenie myší a krtkov – ak to je problém – vložte do výsadbových otvorov akýkoľvek tŕnistý list. Niektorí záhradníci používajú mačaciu podstielku alebo drvený štrk. Ak sú problémy s hrabošmi a hlodavcami naozaj vážne, možno budete musieť prijať prísnejšie opatrenia, napríklad výsadbu cibúľ v podzemných klietkach.

 

 

➡️ Kedy sadiť tulipány?

Cibuľky vysaďte 6 až 8 týždňov pred príchodom tvrdých mrazov. Potrebujú čas, aby sa usadili. Príliš skorá výsadba vedie k problémom s chorobami. Pozrite si údaje o očakávaných miestnych mrazoch.

 • dobrým pravidlom je vysadiť cibuľky, keď sú priemerné nočné teploty vo vašej oblasti v rozmedzí 5 – 10 stupňov Celzia
 • v chladnejších severných oblastiach vysádzajte rastliny v septembri alebo októbri. V teplejších ich môžete vysádzať aj v decembri.
 • pred výsadbou bude potrebné cibuľky schladiť v chladničke asi 12 týždňov. (Dodávatelia často ponúkajú na predaj aj chladené cibuľky.)
 • ak zmeškáte výsadbu v optimálnom čase, nečakajte na jar alebo na budúcu jeseň. Cibule nie sú ako semená. Aj keď v januári alebo vo februári nájdete neplánované vrecko cibuliek tulipánov zasaďte ich a nechajte sa prekvapiť.
Prvé lístky tulipánov

Prvé lístky  sa začínajú objavovať v marci

 

Starostlivosť

Po výsadbe dôkladne polejte jemným postrekom. Ak neprší zalievajte pravidelne týždenne, až kým nezamrzne zem.
Daždivé letá, zavlažovacie systémy a vlhká pôda sú smrť pre tulipány. Vlhká pôda vedie k plesniam a chorobám a cibuľky môžu zhniť. Pridajte do pôdy rozdrvenú borovicovú kôru, piesok alebo akýkoľvek iný hrubý materiál, aby ste urýchlili drenáž. Aplikujte kompost, aby ste zaistili výživu potrebnú pre budúce kvitnutia. Dobre polejte. Čiže v skratke, starostlivosť, ktorú potrebujú, je: voliteľná aplikácia sušeného hnoja v čase výsadby, zalievanie v čase výsadby a zaistenie dostatočnej vlhkosti počas vegetačného obdobia pri absencii dažďa. Toľko.

 

➡️ Keď tulipány odkvitnú

Odkvitnuté tulipány odstráňte, ale listy ponechajte na rastlinách ešte asi 6 týždňov po odkvitnutí. Potrebujú svoje lístie, aby zhromaždili energiu pre kvety budúceho roka! Keď lístie zožltne a odumrie, môže sa orezať. Pri tulipánoch je dôležité, aby všetky odumreté listy a okvetné lístky boli likvidované a nie kompostované. Rastliny tulipánov totiž môžu šíriť chorobu – pleseň Botrytis. Veľké odrody môžu vyžadovať opätovnú výsadbu každých pár rokov; malé typy sa zvyčajne množia a šíria samostatne.

 

➡️ Starostlivosť na konci sezóny

Tulipány sa môžu rozdeliť každých 3 až 5 rokov, keď sa na jeseň uložia k spánku, pričom dávajte pozor, aby sa nepoškodili cibuľky. Keď tulipány prestanú produkovať kvety alebo listy, ktoré sa objavia sú menšie ako obvykle, cibuľky naznačujú, že potrebujú viac priestoru na rast. Jedným z riešení je oddeľovanie dcérskych cibuliek od materskej cibule. Týmto potrvá niekoľko rokov, kým dosiahnu zrelosť a potom produkujú presné kópie materskej rastliny. Ak je vaším cieľom pestovať tulipány zo semien, vysaďte samostatný záhon tulipánov len na zber semien. Zo semien môžete rozmnožiť oveľa viac rastlín ako z dcérskych cibuliek a väčšina tulipánov ľahko produkuje semeno. A semená produkujú prekvapenia.

Napdnutý kvet tulipánu škodcami

 

Škodcovia a choroby tulipánov

Medzi škodcov tulipánov patria vošky, roztoče, strapky a hlodavce.

 • vošky – umyte postrekom vody
 • cibuľkové roztoče – už pri kúpe skontrolujte cibuľky, či nevidíte známky kazu, cibuľky tepelne ošetrite vo vode s teplotou 50 stupňov Celzia počas 2 minút, aby ste zabili roztoče
 • strapky – nasaďte lienky a bzikavky dažďové (ľudovo ovad) na eradikáciu týchto vyciciavačov miazgy, umiestnite jasne žlto a modro namaľované drevené tyčinky potiahnuté vazelínou ako pasce na strapky
 • hlodavce – zakryte zónu cibuliek kuracím drôtom zapusteným pod povrchom; alebo oblasť nastriekajte s látkami s odstrašujúcimi účinkami, ako je kajenské korenie, ľudský moč, zvieracie chlpy; alebo osádzajte tulipány spoločne s cibuľkami, ktoré hlodavce nebudú jesť, ako je napríklad allium, krokus, fritillaria a hyacint

Tulipány sú náchylné k množstvu chorôb. Pozrime sa na niektoré z najbežnejších.

 • Bazálna hniloba, Fusarium oxysporum – tiež známa ako šedá hniloba, je huba, ktorá prechádza cez cibuľku až do kvetu a rozloží všetko, čo jej príde do cesty.
 • Pleseň Botrytis – Botrytis tulipae, je ďalším druhom huby. Zasahuje lístie, inhibuje rast a spôsobuje deformácie. Najvhodnejšou ochranou je morenie cibuliek prípravkom Fundazol 50 WP.
 • Vírus Arabis mosaic –   je jedným z mnohých mozaikových vírusov. Spôsobuje neprirodzené farebné škvrny na kvetoch aj listoch a oslabuje rastliny. Zasiahnuté rastliny musia byť zničené.

Nevysádzajte tulipány na kontaminovanom mieste najmenej tri roky. Dobrá cirkulácia vzduchu okolo rastlín znižuje riziko plesňových ochorení.

 

Pestovanie tulipánov v kvetináči

Pestovanie tulipánov v kvetináčoch je vizuálne príťažlivé, prenosné a chránené. Všetci záhradníci by mali vyskúšať túto jednoduchú techniku bez ohľadu na to, či úspešne pestujú tulipány v zemi. Najlepší čas na vysadenie tulipánov do kvetináčov je na začiatku jesene, rovnako ako keby ste ich vysádzali do zeme. Pripravte si niekoľko nádob s vonkajším priemerom najmenej 45 cm a vonkajšou výškou najmenej 38 cm. Používanie čohokoľvek menšieho znižuje výsledok výsadby a životaschopnosť cibúľ.

Ak chcete, aby sa objavila určitá zmes farieb, vyberte si z rovnakej triedy tulipánov. Skupiny, ako napríklad Single Early, Double Early a Triumph, sú jasným výberom pre kvetináče, pretože sa dobre kombinujú s jarnými letničkami a nebudú sa týčiť do výšky nad svojim kvetináčom. Pri experimentovaní s vyššími alebo exotickejšími typmi, ako sú Parrot a Viridiflora, však tiež nesiahnete vedľa.

Tulipány v kvetináči

Tulipány všetkých druhov a farieb môžu fungovať – nezabudnite zoskupiť odrody s podobným časom kvitnutia. Budete mať priestor iba pre 18 až 22 cibuliek, takže postupné kvitnutie (napríklad šesť tulipánov kvitnúcich jeden týždeň a ďalších šesť kvitnúcich kvetov o dva týždne neskôr) nebude vyzerať tak úžasne ako dizajn, ktorý kvitne naraz.

 

Nechajte sa inšpirovať:

 

➡️ Krok 1. – Umiestnite cibuľky tak, aby sa takmer dotýkali

Ak chcete, aby boli kvetináče menej ťažké a ľahšie sa presúvali, umiestnite na dno každého kontajnera plastový kvetináč hore nohami. Naplňte nádoby do dvoch tretín akýmkoľvek lacným a ľahkým substrátom. Neobťažujte sa hnojivom. Ignorujte tradičné pokyny pre rozmiestnenie a umiestnite cibuľky tulipánov do tesného kruhového vzoru. Cibuľky saďte v rovnakej hĺbke v akej by ste ich sadili do zeme a zakryte substrátom.

 

➡️ Krok 2 . – Poskytnite im chránené miesto na strávenie zimy

Umiestnite vysadené kvetináče do nevykurovanej garáže. Chráni ich pred cyklom zmrazenia a rozmrazenia, ktorý premieňa cibuľky na kašu. Zalejte ich, keď sú na mieste; až do jari ich nebudete musieť znova zalievať. Ak nemáte nevykurovanú garáž a žijete v oblasti s mrazivými teplotami, budete potrebovať inú stratégiu na udržanie chladných, suchých a izolovaných kvetináčov. Cieľom je udržať vysadené cibuľky tesne nad bodom mrazu.

Skontrolujte kvetináče skoro na jar. Ľahko ich zalejte vodou. Keď tulipány začnú vykukovať nad povrch, môžete ich umiestniť v záhrade, doma na balkóne, alebo kdekoľvek si prajete. Zalievajte ako ktorúkoľvek črepníkovú rastlinu. Tulipány budú kvitnúť v rovnakom čase ako tie vysadené v zemi. Akonáhle kvety odkvitnú, môžete cibuľky jemne transplantovať do slnečného záhonu, a začínajú platiť všetky upozornenia týkajúce sa výsadby v pôde. Najlepšou a najodvážnejšou možnosťou je jednoducho kompostovať použité cibuľky a začať plánovať inú farebnú schému na nasledujúci rok.

 

➡️ Krok 3. – A predstavenie môže pokračovať…

Ak viete, do ktorej skupiny tulipány patria, zvyčajne dokážete predpovedať, kedy budú kvitnúť. Dizajn viacerých kvetináčov, ktoré obsahujú tulipány s rôznou dobou kvitnutia, je jednoduchý spôsob, ako predĺžiť obdobie tulipánov čo najviac. Nie je to však dokonale exaktná veda, takže buďte pripravení privítať tulipány aj keď zakvitnú trochu skôr, či neskôr.

⭐ skoro kvitnúce odrody: Double Early, Fosteriana, Greigii, Kaufmanniana, Single Early

odrody kvitnúce v strede sezóny: Darwin Hybrid, Fringed, Lily Flowered, Triumph

⭐ neskoro kvitnúce odrody: Double Late, Parrot, Single Late, Viridiflora

Tulipány Parrot

Nádherné tulipány odrody Parrot

 

Hnojenie

Tulipány sú krásne, ale vrtkavé. Ich žiarivé kvety na vysokých stonkách vítajú jar, ale sú známe aj tým, že sa rok čo rok nevracajú. Správne hnojenie môže napomôcť tomu, aby tulipány rok čo rok zakvitli. Tulipány by ste mali hnojiť raz ročne. Najlepší čas je na jeseň. V tomto období cibule púšťajú korene, aby sa pripravili na zimu a sú v najlepšom možnom stave, aby absorbovali výživné látky z hnojiva. Na jar tulipány nehnojte. Korene cibuľky na jar zanikajú a nie sú schopné prijať optimálne množstvo živín.

Hoci si veľa ľudí myslí, že by mali aplikovať tulipánové hnojivo do jamky, keď sa sadí tulipánová cibuľka, to však nie je pravda. Môže to poškodiť novo vznikajúce korene cibuliek tulipánov a spôsobiť ich „popálenie“, keď prídu do styku s koncentrovaným hnojivom. Namiesto toho vždy hnojte z vrchnej časti pôdy. To umožní, aby sa tulipánové hnojivo stalo menej koncentrovaným, pretože sa filtruje až ku koreňom a nespáli korene. Najlepšie hnojivo tulipánovej cibule bude mať výživný pomer 9-9-6. Pri hnojení tulipánov by ste mali používať aj hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Tým sa zabezpečí, že živiny sa budú neustále uvoľňovať do koreňov cibule. Hnojivo s rýchlym uvoľňovaním môže mať za následok, že sa živiny odplavia skôr, ako budú mať tulipánové cibule šancu ich prevziať.

Vhodné môžu byť aj nasledujúce hnojivá:

 

Pestovanie tulipánov vo vode

Keďže sme „z človeka“, zvyčajne máme radi okamžité alebo takmer okamžité výsledky. Preto je nám dlho čakať, kým sa jarné teploty dostatočne zvýšia, aby sa naša záhrada zahalila do kvetov. Existuje jednoduchý spôsob, ako sa tešiť z prvých poslov jari, napríklad tulipánov, u vás doma ešte skôr, ako sa objavia vonku. Pestovanie tulipánov vo vode je jednoduché a sezóna sa rozbehne s kvetmi v interiéri, na ktoré nemusíte čakať. Môžu tulipány rásť vo vode? Pri pestovaní tulipánov bez pôdy musíte mať na pamäti jeden základný trik s chladením.

 

➡️ Ako vypestovať tulipány bez pôdy?

Pestovanie tulipánov bez pôdy je obľúbený DIY trik, aby títo holandskí krásavci čo najskôr zdobili váš domov. Tulipány majú požiadavku na chladenie 12 až 15 týždňov, čoho sa im vonku prirodzene dostane, pokiaľ si nekúpite predchladené cibuľky. Kedykoľvek to však môžete urobiť aj sami vo svojej chladničke. Predchladené tulipánové kvety pôsobia efektne, keď sa pestujú v sklenenej nádobe na kamienkoch alebo sklenených perličkách.

Pestovanie tulipánov bez pôdy vám umožní vidieť proces zakorenenia. Prvé, čo potrebujete, sú zdravé, veľké cibuľky. Potom musíte vybrať vhodnú nádobu. Sklenená váza je dobrá voľba, pretože jej výška dáva tulipánovým listom a stopkám oporu pri raste. Môžete sa tiež rozhodnúť kúpiť si vázu špeciálne určenú na tento účel, ktorá je v strede zúžená, aby mohla cibuľka sedieť tesne nad vodou, pričom vlhkosť dostanú iba korene. Tento dizajn minimalizuje hnilobu pri pestovaní tulipánov vo vode. Cibuľky predchladzujte v papierovom sáčku v chladničke počas 12 až 15 týždňov.

A teraz je čas ich zasadiť:

 • na zarovnanie dna vázy budete potrebovať štrk, kamene alebo sklenené korálky
 • naplňte vázu do výšky 5 cm kameňom alebo sklom a potom umiestnite cibuľku tulipánov na vrch so špičkou smerujúcou hore. účelom použitia korálkov alebo kameňov je udržať cibuľku mimo vody a zároveň umožniť koreňom prijímať vlhkosť
 • naplňte vázu vodou, až do výšky 3 cm od spodnej časti cibuľky
 • vázu umiestnite na chladnom tmavom mieste po dobu 4 až 6 týždňov
 • vymieňajte vodu každý týždeň a sledujte príznaky pučania

Za pár mesiacov môžete naklíčené cibuľky presunúť na osvetlené miesto a pestovať ďalej. Pre umiestnenie vázy vyberte jasné slnečné okno. Udržujte vlhkosť na rovnakej úrovni a pokračujte vo výmene vody. Slnečné svetlo povzbudí cibuľku, aby rástla viac a čoskoro uvidíte zakrivené zelené listy a tuhú stonku zrelého tulipánu. Sledujte, ako sa púčik tvorí a nakoniec sa otvorí. Vaše urýchlené tulipány by mali vydržať týždeň alebo viac. Po odkvitnutí nie je potrebné uchovávať cibuľky, pretože tieto rýchlené zriedka kvitnú znova.

Vaza na pestovanie kvetov bez pôdy

Takto vyzerá váza určená špeciálne na pestovanie kvetov bez pôdy (zdroj: pinterest.com)

 

Čo robiť keď listy tulipánu ožltnú?

Keď si všimnete, že listy tulipánu žltnú, neprepadajte panike. Žltnúce listy sú absolútne zdravou súčasťou životného cyklu tulipánov.

 

➡️ Čo nerobiť, keď sú listy žlté?

Takže vaše listy zožltli. Ak sú cibuľky tulipánov zdravé, lístie po kvitnutí končí. Toto je na 100 percent v poriadku. Dôležité však je, že musíte žiť so žltými tulipánovými listami, aj keď si myslíte, že sú škaredé. Je to preto, že listy absorbujú slnečné svetlo, ktoré zase dodáva energiu cibuľkám počas zimy.

Ak ste netrpezliví a listy odstránite, ďalší rok budú kvety menej pôsobivé a keď každý rok pripravíte cibuľky o slnko, kvety budú stále menšie. Stonky môžete bezpečne odstrániť po zvädnutí kvetov, ale listy nechajte, až kým úplne nezomrú a keď ich potiahnete, ľahko sa uvoľnia. Podobne sa nepokúšajte zakrývať lístie ohýbaním, pletením alebo zopnutím gumičkou, pretože tým obmedzíte jeho schopnosť absorbovať slnečné svetlo. Okolo tulipánového lôžka však môžete zasadiť atraktívne trvalky, aby ste skryli listy, ale iba v prípade, že ich nebudete nadmerne polievať.

 

➡️ Čo robiť, keď listy začínajú žltnúť príliš skoro?

Ak si všimnete, že listy zožltnú skôr, ako rastliny odkvitnú, môže to znamenať, že ich príliš polievate. Tulipánom sa najlepšie darí, keď sú zimy studené a letá relatívne suché. Po výsadbe cibuľky zalejte a potom až vtedy, keď si všimnete, že sa na jar objavia výhonky. V tomto okamihu postačujú asi 2 cm vody za týždeň bez zrážok. Podobne, cibuľky môžu byť príliš mokré, ak ich vysadíte v zle odvodnenej pôde. Tulipány vyžadujú vynikajúcu drenáž, aby sa zabránilo hnilobe. Zlá pôda sa dá vylepšiť pridaním veľkého množstva kompostu alebo mulču. Mráz môže tiež spôsobiť škvrnité, nejednotné listy.

Žlty tulipánový list

Ak listy ožltnú je to väčšinou absolútne v poriadku (zdroj: pinterest.com)

 

Čo sú pivonkové tulipány – ako ich pestovať?

Výsadba tulipánových cibúľ na jeseň je rýchly a ľahký spôsob, ako zabezpečiť krásne jarné kvetinové záhony. Vďaka širokej škále farieb, veľkostí a tvarov ponúkajú tulipány pestovateľom všetkých úrovní zručnosti svoje nádherné kvety. Väčšina z nich bežný druh tulipánov dobre pozná. Avšak ďalšie druhy, ako sú napríklad pivonkové tulipány, sú vítaným doplnkom, ktorý pridáva extra čas kvitnutia a úžasnú vizuálnu príťažlivosť jarným kvetinovým záhonom.

Pivonkové tulipány sú typom dvojitého neskorého tulipánu. Ako už názov napovedá, veľké dvojité kvety pripomínajú kvety pivoniek. Je známe, že tieto kvety s dvoma okvetnými lístkami vydržia na záhrade oveľa dlhšie ako ich jednoduché kvetinové náprotivky. Ich veľkosť v kombinácii s vôňou robí pivonkové tulipány perfektnými pre použitie v terénnych úpravách aj pri ikebanách z rezaných kvetov a do kytíc. Okrem toho, pivonkové tulipány pestované v kvetináčoch vyzerajú veľkolepo, hlavne keď ich umiestnite na terasy alebo okná.

 

➡️ Pestovanie

Mali by sa vysádzať na jeseň. Aj keď sú rastliny technicky trvalky, väčšina pestovateľov považuje tieto kvety za jednoročné, keďže niekedy je ťažké dosiahnuť opakované kvitnutie. Cibuľky vyžadujú konzistentné chladenie, alebo je ich možné kúpiť predchladené.

Na jeseň pripravte dobre odvodnený záhon a zasaďte cibuľky podľa pokynov na obale. Všeobecne platí, že cibuľka by mala byť vysadené dvakrát tak hlboko, ako je vysoká. Cibuľky zakryte pôdou a ľahkou vrstvou mulču. Zostanú spať po celú jeseň a zimu. Rast by sa mal začať objavovať koncom zimy alebo skoro na jar. Rovnako ako u väčšiny tulipánových odrôd je pestovanie pivonkových tulipánov relatívne bezproblémové. Hoci tulipány zriedka trpia chorobou, často ich konzumujú bežné záhradné škodce, ako sú hlodavce. Najlepšie výsledky dosiahnete zasadením cibuliek do kvetináčov alebo chránených oblastí.

Najznámejšie odrody dvojitých neskorých tulipánov sú „Angelique“, „Aveyron“, „Carneval de Nice“, „Creme Upstar“, „Double Focus“, „Finola“, „La Belle Epoch“, „Orange Princess“, alebo „Pink Star“.

Pivonkové tulipány

Pivonkové tulipány

 

História a význam tulipánov a ich farieb

Ako už bolo spomenuté, tulipány prvýkrát vyvolali šialenstvo v Holandsku počas tulipánovej mánie, špekulatívnej bubliny, počas ktorej cena tulipánov stúpala do závratných výšok. V tom čase bol najdrahším tulipánom Semper Augustus . “Farba je biela, s karmínom na modrom podklade a s nepretržitým plameňom až k vrcholu” – napísal Nicolas van Wassenaer v roku 1624 po tom, čo videl tulipán v záhrade dr. Adriaena Pauwa, riaditeľa spoločnosti East India Company. Vzhľadom na to, že v tom čase existoval len obmedzený počet exemplárov a najviac ich vlastnil Pauw, jeho odmietnutie predať akékoľvek kvety, napriek divoko rastúcim ponukám, vyvolalo tulipánovú horúčku.

Historicky sa pestovanie začalo v Osmanskej ríši, kde sa pestovalo množstvo druhov tulipánov. V rokoch 1500 boli kvety hojne pestované v Turecku a kvôli ich podobnosti s „tulipanom“ – turbanom noseným tureckými mužmi – dostali meno tulipán. V tureckej kultúre sa tulipán stal symbolom raja na Zemi a mal takmer božský štatút.Tulipány symbolizujú dokonalú lásku, ako aj vyznanie lásky. V jazyku kvetín rôzne farby sprostredkujú rôzne správy.

červené tulipány – vášeň, túžba a záujem

ružové tulipány – starostlivosť a pripútanie niekoho dobrého. Často sa používajú ako výraz priateľstva a ocenenia priateľa alebo člena rodiny.

biele tulipány – rovnako ako u väčšiny bielych kvetov, aj tieto predstavujú čistotu, nevinnosť, odpustenie a rešpekt. Niekedy sa tiež používa na vyjadrenie ospravedlnenia.

purpurové tulipány – farba kráľov, vyvoláva pocit, že ste ako kráľovná alebo kráľ. Nevesty často používajú do svadobnej kytice svetlo purpurovú farbu.

žlté tulipány – pôvodne znamenali beznádejnú lásku, ale sa to vyvinulo v pozitívnejší význam. Vďaka svojej jasnej farbe pripomínajúcej slnko znamenajú vítané objatie jari a veselosti.

oranžové tulipány – ocenia niečiu veselosť a priateľstvo

Tulipán Semper Augustus

Najdrahší tulipán v histórii, Semper Augustus, stál toľko ako dom (zdroj:pinterest.com)

 

Užitočné tipy na rezanie tulipánov do kytice

Nemiešajte tulipány a narcisy v jednej kytici. Alebo, ak ich predsa chcete zmiešať, narcisy vložte najskôr do samostatnej nádoby s vodou na 12 hodín. Narcisy vylučujú latex zo stoniek, čo skracuje životnosť tulipánov. Ak stonky narcisu znova nezrežete, po 12 hodinách sa bezpečne zmiešajú s tulipánmi. Kytica tulipánov vyzerá najlepšie vo váze, ktorá je dostatočne vysoká a až škrupulózne čistá. Bielidlá, centy, limetkovo-citrónová šťava – žiadny z týchto domácich prostriedkov nepredĺži životnosť rezaných kvetov. Fungujú komerčné prísady z kvetinárstiev.

Mali by ste vedieť, že tulipány rastú, aj keď sú vo váze. To je jeden z dôvodov, prečo majú tendenciu sa ohýbať. Sú tiež fototropné a ohýbajú sa smerom k svetlu. Rezané tulipány preto udržiavajte mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Spotrebujú aj veľa vody. Vodu pridávajte každý druhý až tretí deň.

 

➡️ Ako rezať tulipány?

 • stonky odrežte, keď sú kvety v štádiu pučania, keď len začínajú ukazovať, akú farbu majú
 • rez urobte pod uhlom 45 °, aby ste vytvorili čo najväčšiu plochu povrchu, aby mohla stonka absorbovať vlhkosť. Ak ich pestujete ako trvalky, berte len stonky, bez lístia.
 • ako sme už spomenuli stonky rastú aj vo váze, takže ich odrežte o niečo kratšie, ako potrebujete, aby nenarušili starostlivo naplánovaný dizajn kytice

 

A na záver tip, ktorý vás možno prekvapí – varte s tulipánmi

Rovnako ako mnoho iných kvetín, aj tulipány sú jedlé! V skutočnosti počas druhej svetovej vojny ľudia, ktorí si nemohli dovoliť iné jedlo často jedli tulipány a ich cibuľky. Môžu byť použité na nahradenie cibule v mnohých receptoch a dokonca sa používajú na výrobu vína.

 

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Dobry den, prosim co s cibulkami tulipanov po ich odkvitnuti v kvetinaci? Necham ich v pode alebo ich mam vybrat? Dakujem

Musíte vykopať každú jamku trikrát tak hlbokú, ako je tulipánová cibuľka vysoká. Na vrchu cibuľky by malo byť dvakrát toľko pôdy, ako je jej výška, takže ak vaša cibuľka meria 5 cm, vykopte jamu 20 cm hlbokú, takže budete mať 15 cm pôdy nad cibuľkou.

Divná matematika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.