Vianočná ruža – pestovanie, starostlivosť a faktory, ktoré treba zvážiť pri jej kúpe

Georgina Babinová Téma 16. marca 2021 0

Vianočná ruža, alebo Poinsettia (latinský názov Euphorbia pulcherrima) a niekedy nazývaná aj vianočná hviezda, je zvláštna rastlina, odlišná od takmer čohokoľvek, čo úmyselne pestujeme. Jej krása je nezvyčajná, pričom pozornosť pútajú farebné listene, ktoré predvádzajú podivný rituál striedania odtieňov, svetlých a tmavých. Rastlina nie je mimoriadne užitočná, ale v určitom období roka prináša magické kúzlo do našich domovov a to z nej robí najpopulárnejší decembrový nákup v záhradných centrách. Novšie kultivary vianočnej ruže sú trvácne na rozdiel od kultivarov, ktoré boli k dispozícii pred niekoľkými rokmi, čarovnú atmosféru, ktorú tieto rastlinky vytvoria si môžete užívať celé mesiace.

Je to kvet, ktorý je zaujímavý svojou históriou a jeho pestovanie je možné aj v domácich podmienkach, ak vás teda zaujíma jedno alebo druhé, alebo sa o vianočnej ruži chcete dozvedieť úplne všetko, čítajte ďalej.

Kvetináč Strend Pro, na priesady, okrúhly 10,5×10,5×8,5 cm,
0,05 €
Prosperplast Rato Round 20 cm, umbra DRTUS200L
3,40 €
Plastia Samozavlažovací kvetináč Mareta zelená+ béžová, pr. 25 cm
3,99 €
Plastia Bergamot samozavlažovací kvetináč 25 x 25 cm sivý
5,49 €

Pozrieť ďalšie

Legenda o vianočnej ruži

Starovekí Aztékovia (mexickí Indiáni) považovali vianočnú hviezdu za symbol čistoty. Nazývali ju “Cuetlaxochitl.” Počas 14. až 16. storočia používali jej miazgu na zníženie horúčky a z listeňov (modifikované listy) získavali červenkasté farbivo. Montezuma, posledný z kráľov Aztékov dával dovážať vianočnú ružu z územia dnešného Mexico City, pretože ju nebolo možné vypestovať vo vyšších nadmorských výškach. O niekoľko storočí neskôr si mexickí skorí kresťania vianočnú ružu osvojili ako svoj vianočný kvet. Mexické vianočné ozdoby sú obyčajne jasne červené. Pre niektorých tieto kvety v tvare hviezdy symbolizovali Betlehemskú hviezdu.

Históriu vianočnej ruže vieme sledovať až po ríšu Aztékov

Históriu vianočnej ruže vieme vysledovať až po ríšu Aztékov

Existuje mexická legenda, ktorá objasňuje prečo sa Vianočná ruža spája s Vianocami. Hovorí sa, že bolo raz dieťa, ktoré si nemohlo dovoliť ponúknuť dar Kristovi na Štedrý večer, ale bolo mu povedané, že aj prostý dar, ktorý je darovaný s láskou je v Božích očiach prijateľný. Dieťa pozbieralo teda nejakú burinu popri ceste. Keď však vstúpilo do kostola burina rozkvitla do zelených a červených kvetov a kongregácia cítila, že bola svedkom vianočného zázraku. Poinsettia sa stala symbolom Vianoc. 

Popis vianočnej ruže sa objavil v 17. storočí v záznamoch botanika Juana Balma. Botanický názov, Euphorbia pulcherrima, bol pridelený poinsettiám nemeckým botanikom Wilenowom. Rastlina sa totiž predrala cez praskliny v jeho skleníku. Oslnený jej farbou jej dal latinský názov, Euphorbia pulcherrima čo znamená “veľmi krásna.” 

Prečo Poinsettia?

Joel Roberts Poinsett bol prvým veľvyslancom Spojených štátov v Mexiku, ktorého menoval prezident John Quincy Adams v dvadsiatych rokoch 20. storočia. V čase jeho menovania bolo Mexiko vtiahnuté do občianskej vojny. Americký brest sa dostal do Mexika práve vďaka Poinsettovi a jeho záujmu o botaniku. Počas svojho pôsobenia v Mexiku putoval po krajine a hľadal nové druhy rastlín. V roku 1828 našiel krásny ker s veľkými červenými kvetmi rastúci vedľa cesty. Vzal odrezky z rastliny a priviezol ich do svojho skleníka v Južnej Karolíne. Napriek tomu, že Poinsett mal vynikajúcu kariéru ako kongresman Spojených štátov a ako veľvyslanec, bude sa vždy spomínať, ako ten čo priviezol Vianočnú ružu do Spojených štátov. William Prescott, historik a záhradkár, bol požiadaný, aby dal Euphorbia pulcherrima nový názov, pretože sa stávala čoraz populárnejšou. V tom čase pán Prescott práve publikoval knihu s názvom “Dobytie Mexika”, v ktorej podrobne opísal príbeh Joel Poinsetta. Prescott pomenoval rastlinu poinsettia na počesť objavu Joela Poinsetta. 

Vianočná ruža ako ozdoba na stromček

Vianočná ruža sa stala symbolom Vianoc a jej umelá podoba sa s obľubou používa ako ozdoba na stromček

Charakteristika vianočnej ruže a požiadavky na pestovanie

Keď sa povie vianočná ruža, väčšina ľudí si vybaví červenú farbu. Ale pre tieto  “kvety” je typická aj biela, žltá a ružová farba alebo aj farebné kombinácie “Mramorovaný” typ je jedným z najzaujímavejších. Je dostupná v rôznych veľkostiach, priemerná veľkosť, resp. výška rastliny je  asi 60 cm. (nepočítajte črepník). Jej krása sa však nachádza skôr v listeňoch než v jej kvete.

🌿 Čo je listeň

Vianočná ruža

Áno, kvety sú tie púčiky v strede.

Je to štruktúra na rastline, ktorá vyzerá ako list, ale ním nie je. “Kvety” na bougainvilleu sú v skutočnosti listene. Ak sa pozriete do stredu listeňov, uvidíte skutočné malé kvety. Zoberte si slnečnice a sedmokrásky. Ak sa pozriete na hlavičku kvetov, okolo nich uvidíte zelené akoby listy, a to sú listene. Majú množstvo užitočných funkcií, ale zdá sa, že sú “navrhnuté” predovšetkým na to, aby prilákali opeľovače svojimi výraznými farbami. (zdroj) 

Pestovanie a rozmnožovanie

Ako pestovať vianočnú ružu? Pravdepodobne je najlepšie začať odrezkami z pôvodne kúpenej vianočnej ruže, ktorá by sa potom mala rozvíjať a dorásť do veľkosti, ktorú zvyčajne kupujete na Vianoce.

 • v júli alebo auguste odstrihnite z nového rastu 7 – 10 cm odrezky
 • vložte každý odrezok vianočnej ruže do malej nádoby obsahujúcej sterilizovanú zmes polopieskového a pol rašelinného machu
 • dôsledné polievanie odrezkov počas obdobia zakorenenia – cca po dobu troch týždňov – je veľmi dôležité
 • potom dajte rastliny Poinsettia do väčších kvetináčov do sterilizovanej zmesi rovnakých častí pôdy alebo piesku, rašeliny a perlitu
 • pôda, v ktorej rastú vianočné ruže by mala byť stále vlhká, ale nie príliš mokrá
 • neumiestňujte rastliny na miestach, kde dochádza k pohybu vzduchu z okien, dverí, ventilátorov alebo radiátorov. Ak sú umiestnené na takýchto miestach, spôsobí to predčasné kvitnutie a stratu listov a listeňov.
Vianočná ruža rôznych farieb

Vianočná ruža nie je typicky len červená

Čarovanie s farbami

A teraz to bude zaujímavé. Začiatkom októbra, musíte svoju rastlinku troška oklamať, aby začala produkovať tie nádherné, žiarivé listene. A spravíte to tak, že budete striedať svetlo a tmu. Takže o 17:00 hodine ju položte do absolútne tmavého šatníka a potom o 8:00 hodine ráno ju znova vyložíte na svetlo. Robte to každý deň a rastlina si čoskoro začne myslieť, že je to obdobie roka, kedy má “kvitnúť” a začne produkovať tie šmrncovné farebné listene. Každý záhradkár pocíti určite úžasný pocit úspechu pri vynútení vianočného kvitnutia a odporúčame to urobiť aspoň raz, je to zábavná skúsenosť.

Starostlivosť

Doba, počas ktorej vám vaša vianočná ruža bude prinášať radosť, závisí od zrelosti rastliny a od starostlivosti, ktorú jej venujete.

1. Umiestnite vašu vianočnú ružu v blízkosti slnečného okna

Slnečné svetlo by mala Poinsettia dostávať najmenej päť hodín denne, preto je ideálne ju umiestniť do okna. Okno, ktoré je obrátené na juh, na východ alebo na západ, je úplne najlepším miestom pre vašu rastlinku. Dbajte na to, aby sa žiadna jej časť nedotýkala studenej sklenenej tabule, ktorá by ju mohla poškodiť.

2. Nedovoľte pôde vyschnúť

Ak na dotyk pocítite, že je pôda suchá, polievajte, až kým voda voľne nevyteká z drenážneho otvoru črepníka. Črepník by mal byť schopný odčerpávať prebytočnú vodu, pretože hromadenie vody v kvetináči neprospieva Poinsettii. Premočená pôda neobsahuje dostatok vzduchu, čo môže spôsobiť poškodenie koreňov. Vianočné ruže vystavené silnému svetlu a nízkej vlhkosti vyžadujú častejšie zavlažovanie.

Vianočná ruža3. Udržiavajte stabilnú teplotu

V miestnosti udržiavajte teplotu 18 – 20 ° C počas dňa, aby ste podporili kvitnutie. Je zaužívanou praxou, že sa vianočná ruža na noc presúva na chladnejšie miesto, ale to nie je požadované kritérium. Choroba koreňovej hniloby obvykle vzniká pri teplotách nižších ako 15 stupňov C, preto nedávajte vianočnú ružu do chladnejších miestností. 

4. Kvitnutie dosiahnete “dávkami tmy”

 • vianočná ruža tvorí puky, keď sú dni kratšie ako 12 hodín
 • od 1. októbra chráňte rastliny pred svetlom tým, že ich umiestnite do úplne tmavej miestnosti medzi 17:00 h večer a 8:00 h ráno
 • vystavenie aj najmenšiemu množstvu umelého svetla počas tohto obdobia zabráni kvitnutiu
 • po 40 dňoch tejto “kúry” sa rastliny môžu uchovávať v normálne osvetlených miestnostiach
 • zavlažované, hnojené a pri nočných teplotách 15 – 21 stupňov C budú rastliny kvitnúť počas decembra

5. Starostlivosť po Vianociach

Potom, čo rastline začnú opadávať listy,redukujte zalievanie, aby ste podporili jej dormanciu (spánok) a uložte na chladnom mieste – cca 15 stupňov Celzia.

Choroby a škodcovia

Poinsettia môže trpieť šedými plesňami, keď je nadmerne zalievaná, a môže byť tiež napadnutá bežnými škodcami izbových rastlín ako sú roztočce, vošky a červci.

Pole vianočných ruží v Holandsku

V Európe sa nám takýto pohľad naskytne len v Holandsku

Rozhodli ste sa vianočnú ružu radšej kúpiť?

Ak sa rozhodnete pre “cestu menšieho odporu”  a vianočnú ružu kúpite v nejakom záhradnom centre (v predvianočnom období vám ju ponúka aj Tesco, Kaufland alebo Lidl a ich cena je naozaj dostupná), predsa len existuje zopár faktorov, ktoré je pri jej výbere potrebné zvážiť:

 • vyberte rastlinu s tmavozeleným lístím až po líniu pôdy
 • hľadajte listene (modifikované listy), ktoré sú úplne sfarbené
 • nekupujte vianočnú ružu so zeleným okrajom listeňov
 • nevyberte rastlinu s padnutými alebo zažltnutými listami
 • vianočná ruža by mala vyzerať bohato, vyvážene a atraktívne zo všetkých strán
 • rastlina by mala byť 2 1/2 krát vyššia ako priemer črepníka
 • vyberte rastlinu, ktoré nie je zvädnutá
 • nekupujte zariadenia, ktoré je zabalená v plastovom alebo papierovom obale. Rastliny v obaloch rýchlo schátrajú.
 • nekupujte rastliny, ktoré sú vystavené blízko seba. Zhlukovanie môže spôsobiť predčasnú stratu listeňov
 • skontrolujte pôdu. Ak je vlhká a rastlina je zvädnutá, môže to byť indikácia koreňovej hniloby.
 • skontrolujte či na spodnej strane listov nie sú vošky a molice
 • skontrolujte zrelosť vianočnej ruže. Skontrolujte kvety, ktoré sa nachádzajú v centre farebných listeňov. Ak sú kvety zelené alebo červene zakončené a vyzerajú čerstvo, kvitnutie bude trvať dlhšie, ako keby boli kvety pokryté žltým peľom.

Náš tip – Vianočná ruža z papiera

Vianočná ruža z papieraNemožno poprieť fakt, že vianočná ruža je kvintesenčnou sviatočnou kvetinou. Hoci nič nenahradí estetiku sviežej vianočnej ruže v nádhernom črepníku alebo košíku, existujú aj iné, menej konvenčné spôsoby, ako použiť na výzdobu tento sviatočný must – have.

Materiál, ktorý budete potrebovať:

 • šablóny okvetných lístkov – veľký 20 cm kvet a malý kvet
 • kartón vo farbe podľa vášho výberu
 • perly alebo zlaté korálky do stredu
 • tavnú pištoľ

Vytlačte šablóny vianočnej ruže na kartón a vystrihnite tvary. Použitím niečoho s ostrým hrotom, ktorý však neprereže papier spravte ryhu cez stred každého z okvetných lístkov, ktoré ste vystrihli. Prehnite okvetné lístky pozdĺžne na polovicu. To dodá vašim kvetinám určitú dimenziu. Teraz budeme dávať lístky k sebe. Najskôr ich naskladajte do setov zvlášť veľkých a zvlášť malých Použite tavnú pištoľ a v strede k sebe prilepte každý zo setov. Potom na seba navrstvite sety. Veľké na veľké, malé na malé. Nalepte skupinu malých okvetných lístkov na skupinu veľkých okvetných lístkov. Teraz budeme robiť stred! Tavnou pištoľou naneste lepidlo do stredu vašej vianočnej ruže.  Nasypte vaše korálky na bublinu lepidla zatlačte ich na vytvorte kopček. Odstráňte prebytočné korálky. A už nezostáva iné, len ozdobiť vaše darčeky papierovou vianočnou ružou.

A na záver dôležitá otázka – je vianočná ruža jedovatá?

Dlho sa verilo, že vianočná ruža je smrteľne jedovatá, ak dieťa alebo váš domáci miláčik zjedia jej listy (ak sa jedia v dostatočnom množstve, môžu naozaj zapríčiniť pocit nevoľnosti). Tento mýtus však popieral názor oponentov, že vianočná ruža nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Na vyriešenie dilemy stačia dve slová: alergia na latex. Faktom je, že vianočná ruža môže spôsobiť u niektorých ľudí nevoľnosť. Táto však nevzniká jedením listov, ale z toho, že sa dotýkajú rastliny alebo dokonca sú len jednoducho v blízkosti Euphorbia pulcherrima.

Mliečna šťava (ak chcete – latex), ktorá vyteká z vetvičiek môže u niektorých ľudí spôsobiť kontaktnú dermatitídu. Takže ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému svrbeniu, vyhnite sa miazge. Prinajmenšom sa nedotýkajte vašich očí ak ste prišli do kontaktu s miazgou. Choroby, ktorými trpia niektorí ľudia len preto, že sú v blízkosti vianočnej ruže (bez toho, aby sa ich dotýkali) sú ešte horšie (napríklad ťažkosti s dýchaním). V extrémnych prípadoch môže dôjsť k anafylaxii.

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.