Zdravá fľaša pre deti na vodu – prečo ju používať a ktorú si vybrať?

Georgina Babinová Téma 17. apríla 2020 0

Jednorazová fľaša na vodu je pohodlná, bežne dostupná a nemusíte sa starať o jej čistenie po použití – nie je to však „zdravá fľaša“. Je to totiž úplné plytvanie zdrojmi – ktoré zahŕňajú vaše peniaze, aj materiály použité na ich výrobu. Nie je žiadnym tajomstvom ani to, že plast na jedno použitie neškodí len životnému prostrediu, ale môže škodiť aj zdraviu nás a našich detí.  A pokiaľ ide o deti… Určite aj vy cítite, že potreba naučiť ich, ako byť zdravý a zodpovedný za svet, v ktorom žijeme je veľmi aktuálna.

Prečo je „zdravá fľaša“ pre deti dôležitá?

Aby boli hydratované – to je asi najdôležitejší dôvod na kúpu fľaše na vodu, ktorú môžu naši najmenší používať. Keď budú mať vodu vždy pri sebe, nezabudnú sa napiť. Zabráni to dehydratácii, najmä počas horúcich dní. Ak v taške nemajú vodu, majú tendenciu ignorovať dôležitosť hydratácie. Dobrá opakovane použiteľná fľaša na vodu vydrží každodennú cestu do školy aj stres, akým je napríklad vhadzovanie do tašky alebo náhodné buchnutie do zábradlia, celé roky.

Čím „coolovejšie“ fľaša vyzerá a čím viac užívateľsky priateľská je, tým viac vody budú deti piť. Fľaša by sa mala dať ľahko otvoriť a zavrieť a mala by mať veľkosť presne do detských rúk. Existujú aj izolované fľaše (termoska), ktoré udržujú nápoje dlhšie chladné a plastové fľaše, ktoré sú pre deti ľahšie a jednoduchšie sa s nimi manipuluje. Niektoré môžu byť spárované s rôznymi typmi viečok, v závislosti od toho, čo vaše dieťa preferuje. A samozrejme, každá zdravá fľaša, ktorú si vyberiete, musí byť čo najodolnejšia proti unikaniu, pretože nepotrebujete zažiť drámu nasiaknutého batohu.

 

Sklenená, kovová alebo plastová – ktorá je najzdravšia?

Väčšina fliaš je vyrobená z jedného z troch materiálov: plastu, kovu alebo skla. Ako determinovať najlepšiu voľbu pre zdravú fľašu? Pravda je taká, že každý z týchto materiálov má svoje výhody aj nevýhody.

Fľaša z nerezovej ocele

Čím „coolovejšie“ fľaša vyzerá, tým skôr ju vaše dieťa prijme ako súčasť rutiny

 

➡️ Sklo

Sklo by bolo najlepším riešením z hľadiska bezpečnosti, keby sa nerozbíjalo. Väčšina z nás vie, že takmer každý nápoj chutí lepšie zo sklenenej fľaše alebo šálky, ale sklo je krehké a je málo pravdepodobné, že vydrží dlho v porovnaní s plastmi alebo nehrdzavejúcou oceľou. Miera recyklácie je navyše nízka. Pretože sklo je vyrobené z prírodných materiálov, nehrozí pri zahrievaní alebo chladení fľaše žiadne nebezpečenstvo, že sa anorganické chemikálie vyluhujú do nápojov.

Sklo nepreberie ani pachy – niektorí ľudia si sťažujú, že voda v plastových alebo kovových fľašiach chutí ako chemikálie alebo cín. Sklo však býva ťažšie ako kov alebo plast. Ak sa obávate rozbitia, existujú možnosti, ktoré sú odolné voči teplu a rozbitiu. Sklo odolné voči rozbitiu a teplu sa zvyčajne recykluje oveľa ťažšie, pretože sa vytvára prostredníctvom iného výrobného procesu.

Výhody

 • všeobecne sa uznáva, že nepredstavuje žiadne zdravotné riziko
 • skvelá chuť
 • transparentnosť umožňuje ľahké manažovanie spotreby vody
 • sklenené súčasti sú vhodné do umývačky riadu

Nevýhody

 • najťažší materiál
 • krehký
 • nemožno ho používať pri extrémnych teplotách (žiadna vriaca voda,, nemôžeme používať na zmrazenie vody)

 

➡️ Kov

Fľaše z nehrdzavejúcej ocele majú množstvo výhod a nevýhod. Zvyčajne sú trvácnejšie ako sklo alebo plast. Sú odolné proti korózii a nevylúhujú chemikálie, keď sú vystavené slnku / teplu. Všeobecne sú drahšie ako plasty, pretože náklady na ich výrobu sú oveľa vyššie, kvôli energetickej náročnosti. Nerezová oceľ je však stopercentne recyklovateľná. Najlepšia voľba pre výber fliaš na vodu z nehrdzavejúcej ocele je potravinárska trieda č. 304 alebo 18/8, čo znamená, že obsahuje 18 percent chrómu a 8 percent niklu.

Výhody

 • najodolnejší materiál a preto najspoľahlivejší
 • nepredstavuje žiadne zdravotné riziko
 • ľahší ako sklo
 • kovové komponenty sú vhodné do umývačky riadu (s výnimkou vákuovo izolovaných fliaš)

Nevýhody

 • mierne ťažší ako plast
 • prepožičiava kovovú chuť
 • náchylný k „priehlbinám“

 

➡️ Plast

Väčšina opätovne použiteľných plastových fliaš na vodu sa vyrába z plastových polymérov, ako je polypropylén a kopolyester, čo ich robí ľahkými a trvácnymi. Mnohé opakovane použiteľné plastové fľaše sa uvádzajú ako výrobky neobsahujúce bisfenol A (BPA), ktorý sa bežne používa v plastoch, ale problém je, že ho nahradili inými vecami, o ktorých veľa nevieme. Aj keď účinky bisfenolu S, zlúčeniny často používanej namiesto BPA, sa u ľudí skutočne neskúmali, niektoré štúdie na zvieratách naznačujú, že by to mohlo byť škodlivé. Použitie plastu ponúka výrobcom dávku všestrannosti. Plastové fľaše môžu byť priehľadné alebo farebné. Môžu byť formované do veľkého množstva tvarov. Jednou z najväčších výhod je fakt, že plast je lacný.

BPA a estrogénová aktivita

BPA (bisfenol A) je chemikália vytvrdzujúca plast, ktorá bola vytlačená z výroby fliaš na vodu ako reakcia na vedecký výskum, ktorý naznačil jej zdravotné riziká. V priebehu času bežné „stresy“, ako sú horúce kvapaliny a vystavenie sa UV žiareniu, spôsobujú rozpad fľaše, čo má zas za následok, že chemikálie použité v plastoch sa vylúhujú do obsahu (zvyčajne vody) fľaše priamym kontaktom. Hlavným problémom BPA je to, že sa pri testoch na zvieratách ukázalo, že táto chemikália je endokrinným disruptorom. To znamená, že akonáhle je vo vnútri tela, môže napodobňovať ženský pohlavný hormón naviazaním na estrogén rozpoznávajúce receptory, stimulujúce tzv. estrogénnu aktivitu (EA). To vytvorí falošnú prítomnosť estrogénu v tele. Existujú obavy, že u ľudí to môže viesť k množstvu potenciálne negatívnych dôsledkov na vývoj plodu a dieťaťa, ako aj na reprodukčný systém.

⭐ Ako je to s ostatnými chemikáliami?

Presné chemické zloženie takmer akejkoľvek komerčne dostupnej plastovej časti je patentované a nie je známe. Napríklad detské fľaše majú 3–10 rôznych plastových častí v rôznych kombináciách. Pričom každá časť má obvykle rozdielne a skôr jedinečné kombinácie 5–30 chemikálií a plastový predmet obsahujúci veľa častí môže pozostávať z ≥ 100 chemikálií, z ktorých takmer všetky sa môžu z produktu vylúhovať, najmä ak sú namáhané. Pokiaľ nebude výber chemikálií starostlivo kontrolovaný, niektoré z týchto chemikálií budú mať zaručene EA (estrogénovú aktivitu) a dokonca aj pri použití všetkých materiálov, ktoré spočiatku testujú, že neobsahujú EA, môže stres pri výrobe zmeniť chemické štruktúry alebo vytvoriť chemické reakcie na konverziu chemikálie bez EA do jednej s EA. Celý článok venovaný tejto téme si v angličtine môžete prečítať tu.

Výhody

 • ľahký
 • odolnejší ako sklo
 • často lacnejší
 • obrovská rozmanitosť dizajnov
 • priehľadný pre lepšie hospodárenie s vodou
 • voda v ňom môže zamrznúť  

Nevýhody

 • potenciálne zdravotné riziká
 • menej odolný ako kov
 • na výrobu sa využívajú neobnoviteľné zdroje

 

Zdravá fľaša môže byť aj plastová - dieťa pijúce vodu z plastovej fľaše

Odborníci tvrdia, že z hľadiska trvalej udržateľnosti nie je žiaden materiál výhodnejší než iný. V skutočnosti je to opakované použitie kontra jednorazové. Pre ktorýkoľvek materiál pre opätovne použiteľné fľaše na vodu sa rozhodnete, bude to pre vás aj pre životné prostredie prínosom. Opätovné použitie fľaše na vodu pomôže udržať plasty mimo skládok, znížiť vašu potrebu nakupovať nápoje v plastových fľašiach a dlhodobo ušetriť peniaze. Veľkú obľubu si v poslednom čase získala zdravá fľaša Equa od rovnomenného výrobcu, ktorý ju ponúka vo všetkých verziách – sklo, plast aj nerez a produkt českého výrobcu nazvaný doslova Zdravá fľaša, ktorá okrem bežných, známych vlastností má aj niečo navyše – je antibakteriálna.

 

Výber najlepšej fľaše pre vaše dieťa

Výber materiálu je prvým rozhodnutím, ale sú tu aj ďalšie úvahy:

 • hmotnosť – ľahký materiál je vždy najlepší, preto skúsenosti hovoria, že mnohí rodičia dávajú prednosť plastu bez obsahu BPA. Ak je fľaša príliš ťažká, najmä keď je naplnená vodou, deti budú lenivé na to, aby ju vzali so sebou.
 • cena – fľaše z nehrdzavejúcej ocele a sklenené fľaše sú vo všeobecnosti drahšie. Plastové sú zvyčajne najlacnejšie.
 • trvanlivosť – plastové fľaše nie sú vyrábané naveky – preto je cena tak nízka. Spravidla nevydržia tak dlho ako nehrdzavejúca oceľ alebo sklo (pokiaľ sa nerozbije)
 • dizajn – ak chcete fľašu, ktorá osloví vaše dieťa jeho obľúbenými kreslenými postavičkami, musíte si uvedomiť, že sa tým skráti jej životnosť. Deti zvyčajne, ako rastú, nechcú používať nič príliš detské. Žiarivé farby a zábavné vzory však budú milované najmenšími.
 • kapacita – ak je vaše dieťa často vonku, je dobré mať fľašu, ktorá pojme väčšie množstvo tekutiny
 • izolácia – niekedy je dôležité udržiavať nápoj teplý alebo studený. Väčšina z najlepších možností, ktoré môžete nájsť na trhu, má dvojitú stenu, ktorá umožňuje udržať správnu teplotu.
 • odolnosť proti rozliatiu – mali by ste hľadať fľašu, ktorá ponúka konštrukciu odolnou proti rozliatiu. Bez ohľadu na pohyb detí by voda nemala vytekať z veka.
 • možnosti nosenia – bude tiež dobré, ak bude mať fľaša slučku, ktorá uľahčuje prenášanie alebo ponúka možnosť pripojiť karabínku
 • čistenie a údržba – vyberte produkt, ktorý si nevyžaduje príliš veľké úsilie na údržbu. Možnosti vhodné do umývačky riadu sú dobré.

 

Zopár tipov pre inšpiráciu vám ponúka aj Heureka:

 

➡️ Jednoduchosť používania

Najzákladnejším účelom fľaše na vodu je „transport“ tekutín. Všetky fľaše to robia, ale z niektorých sa pije jednoduchšie ako z iných. „Jednoduché použitie“ je kľúčovým faktorom, pretože zahŕňa nielen pitie z fľaše, ale aj jej prenášanie a používanie veka. Väčšina z týchto faktorov závisí od typu veka.  Štandardný skrutkovací uzáver pre deti nie je najvhodnejší. Nové typy uzáverov poskytujú niekoľko možností. Keď dieťa pije priamo z tela fľaše, ľahšie sa používa úzke hrdlo. Vďaka pohodlnejšej možnosti ako skrutkovacie viečko, rýchly prístup vedie k spotrebe viac vody počas celého dňa. Pri použití push-pull (alebo športového) viečka vypije dieťa dva- až trikrát viac vody, ako pri skrutkovacom náprotivku.

Mäkká slamka, alebo náustok je najlepším riešením pre batoľatá, ani náhodou neublíži vyvíjajúcim sa zubom. Dobrá fľaša na vodu je tá, ktorá je dodávaná s push mechanizmom na odhalenie slamky. Slamka by mala byť navrhnutá tak, aby z vnútrajšku bolo ľahké vyprázdniť tekutinu. Mäkké hrdlo je ideálne pre mladšie deti, ktoré radi chodia počas pitia. Ak zakopnú a spadnú, mäkké hrdlo nepoškodí ďasná, pery alebo zuby. Pri pití priamo z fľaše sa ľahšie pije z fľaše s úzkym hrdlom. Je menej pravdepodobné, že sa vaše dieťa obleje a zvyčajne môže pokračovať v pohybe aj počas pitia. Fľaše so širokým hrdlom sa ľahšie čistia a plnia.

Zdravá fľaša

 

Čo by ste do fľaše rozhodne nemali dávať?

Výrobky zo skla a nehrdzavejúcej ocele sú veľmi konkurencieschopnými adeptmi na titul „zdravá fľaša na vodu“ a pri mnohých aktivitách vášho dieťaťa nie sú zvýšené náklady, hmotnosť a riziko rozbitia (v prípade skla) až takým veľkým problémom. Potenciálne prínosy pre zdravie sú pre mnohých prijateľným odôvodnením o niečo väčšej hmotnosti a nákladov.

Tí, ktorí sa radšej rozhodnú pre nízku hmotnosť, trvanlivosť a ďalšie známe výhody moderných plastových fliaš na vodu, napriek všetkému, čo bolo spomenuté, môžu byť pokojní – zatiaľ neexistuje žiadna vedecká štúdia, ktorá by definitívne preukázala vážne zdravotné riziko. Preto ak vášmu drobcovi vyberiete ľahkú plastovú fľašu s jeho obľúbenými postavičkami, alebo dokonca s menom vášho dieťaťa, môžeme ju nazvať „zdravá fľaša“. Minimálne rovnako dobrou, ak nie lepšou, alternatívou je fľaša z nerezovej ocele.

 

➡️ Odporúčania pre používanie plastových fliaš

Vyhnite sa typom plastov 1, 3, 6 a niekedy 7. Čítanie štítkov je dôležité pokiaľ ide o vaše dieťa, pretože niektoré plasty sú oveľa bezpečnejšie ako iné.

Pokiaľ ide o fľašu z plastu, nezabudnite na nasledujúce:

 • nepoužívajte plastovú fľašu na uchovávanie horúcich tekutín
 • ručné umývanie – umývačka riadu vystavuje fľašu veľmi vysokým teplotám a drsným saponátom. V priebehu času môže dôjsť k opotrebovaniu plastu, čo vedie k vylúhovaniu chemikálií do nápojov. Všetok plast určený pre dieťa odporúčame umývať ručne v teplej saponátovej vode. Na náustku a slamke z fľaše sa nevyhnutne nahromadia usadeniny. Odporúčame ich dôkladne očistiť kefkou na úzke fľaše a trochou jedlej sódy alebo octu. Nevýhoda: trochu časovo náročné.
 • nezohrievajte fľašu v mikrovlnke – mikrovlny sa neodporúčajú, aj keď sú plasty označené ako bezpečné pre mikrovlnné žiarenie. Okrem toho, ak používate ohrievač fliaš, odporúčame nápoj zohriať v sklenenej nádobe namiesto plastu.
 • vyhoďte ju, keď je opotrebovaná alebo poškriabaná – ak sú na fľaši známky opotrebenia, vymeňte ju
 • vyvarujte sa vystaveniu UV žiareniu – napríklad nenechávajte fľašu ležať na slnku, alebo v rozhorúčenom aute

 

➡️ Odporúčania pre používanie nerezových fliaš

Ušľachtilá oceľ je tvorená z prírodných prvkov a keď príde čas, môže sa ľahko recyklovať do nových produktov. Aj keď aj plastové fľaše sú často vyrobené z recyklovaných materiálov a dajú sa recyklovať, výroba aj recyklácia plastov je menej priaznivá pre životné prostredie ako výroba a recyklácia nehrdzavejúcej ocele. Izolačné vlastnosti fliaš na vodu z nehrdzavejúcej ocele znamenajú, že studenú pitnú vodu uchovajú dlhší čas studenú a horúcou zostáva voda vo fľaši z nehrdzavejúcej ocele aj niekoľko hodín, a to ja v tom prípade ak to nie je termoska.

Oceľová fľaša na vodu má aj ďalšie výhody: dá sa ľahko vyčistiť. Už ste niekedy mali fľašu, ktorá udrží „vôňu“ predchádzajúceho obsahu aj po umytí? Je to preto, že je ťažké dokonale vyčistiť plastovú fľašu kvôli poréznej povahe plastu. Našťastie zápach z baktérií často zanechaných v plastovej fľaši sa z oceľovej fľaše dá ľahko vyčistiť. Udržiavajte hygienu pravidelným umývaním fľaše z ocele v umývačke riadu – pre nerezovú oceľ je úplne bezpečná, na rozdiel od plastových fliaš, ktoré by sa mohli roztaviť alebo stratiť svoj tvar. Pravidelné umývanie eliminuje baktérie, ktoré sa hromadia po použití.

Ekologická, odolná, bezpečná a ľahko udržiavateľná fľaša z nehrdzavejúcej ocele je naozaj zdravá fľaša a je vynikajúcou alternatívou k používaniu plastových fliaš. Oceľ nehrdzavie a je k dispozícii veľa atraktívnych možností, ako sú špeciálne viečka, pestré farby, remienky na nosenie, náustky, držadlá, spony a jedinečné tvary.

Aj v prípade oceľových fliaš však treba mať na mysli zopár odporúčaní:

 • nedávajte do nej limonádu – z dôvodu vysokej teploty topenia nehrdzavejúca oceľ neuvoľňuje nežiaduce látky v dôsledku tavenia pri vysokej teplote. Je však bezbranná voči silnej kyseline. Ak je na dlhý čas naplnená kyselinou, ako je kyselina citrónová, môže to spôsobiť poškodenie fľaše. Limonáda je kyslá tekutina, ktorá môže korodovať vnútornú stenu fľaše z nehrdzavejúcej ocele a ľahko poškodiť vnútornú stenu uzáveru.
 • nedávajte do nej horúce mlieko – mikroorganizmy sa v mlieku pri vhodnej teplote rýchlo množia, mlieko sa pokazí a spôsobí vášmu dieťaťu hnačky a bolesti brucha. Keď je mlieko v prostredí s vysokou teplotou, vitamíny a ďalšie živiny majú tendenciu sa ničiť a kyslé látky v mlieku chemicky reagujú s vnútornou stenou fľaše, čo negatívne ovplyvňuje zdravie. Odborníci na zdravie tvrdia, že či už je to horúce mlieko alebo džús, je najlepšie ich vypiť okamžite.

Dievčatko pijúce vodu z fľaše

 

Pije vaše dieťa dostatok vody?

Telo potrebuje vodu na uskutočnenie základných chemických reakcií. V horúcich letných mesiacoch je voda dôležitá aj pre chladiaci systém tela. Keď sa telo zahrieva – napríklad z horúceho dňa alebo z dôvodu fyzickej aktivity – mozog upozorňuje potné žľazy, aby vytvorili pot. Telo sa ochladzuje odparovaním potu z pokožky. Ak je telo dehydrované, nemôže sa dostatočne potiť, aby sa ochladilo. Voda je nevyhnutná na udržanie pravidelného pohybu čriev a pomáha predchádzať stavom, ako sú infekcie močových ciest a obličkové kamene.

Množstvo tekutín, ktoré dieťa potrebuje, závisí od mnohých faktorov vrátane veku, pohlavia, počasia a množstva fyzickej aktivity, ktorú robí, ale vo všeobecnosti sa odporúča 6 až 8 pohárov vody denne. Mladšie deti potrebujú relatívne menšie dávky (napr. 120–150 ml), staršie deti potrebujú väčšie nápoje (250–300 ml). Je to založené na odporúčaniach Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), v ktorých sa uvádza, koľko tekutín potrebujú deti rôzneho veku. Za predpokladu, že 70 – 80% tekutín v strave pochádza z nápojov (20 – 30% z potravín), odporúčania EFSA týkajúce sa nápojov sú ekvivalentné 1,1 – 1,3 litra denne pre deti vo veku 4-8 rokov, 1,3 – 1,5 litra denne pre dievčatá vo veku 9 – 13 rokov a 1,5 – 1,7 litra denne pre chlapcov vo veku 9 – 13 rokov.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.