Život bez sušičky prádla

Georgina Babinová Téma 26. augusta 2020 0

Život bez sušičky prádla je možný. Pre mnohých síce patrí sušička do domácnosti rovnako samozrejme ako práčka, mikrovlnka, alebo ktorýkoľvek iný spotrebič a keď si už na ňu raz zvykli, myšlienka žiť bez nej môže byť nepredstaviteľná. Ale ide to. A nevlastniť sušičku dokonca prináša aj určité benefity: úsporu energie, úsporu financií aj priestoru. Už ani nehovoriac o tom, že sušička zvyšuje vlhkosť vo vašej domácnosti. Keď je dom vlhký, je náchylný k rôznym druhom plesní. Ich neustále inhalovanie môže byť v konečnom dôsledku aj smrteľné. Či už patríte k spokojným majiteľom sušičky, alebo ste zástancami ekologického sušenia bielizne, náš článok vám priblíži, prečo môže byť život bez sušičky prádla nielen možný, ale aj lepší. Čítajte ďalej.

Prečo je život bez sušičky prádla lepší?

Samozrejme, že je jednoduchšie použiť sušičku ako vešať bielizeň na stojan alebo šnúru na balkóne. Ale používanie sušičky má svoje “temnejšie stránky”:

 • vyžaduje údržbu
 • stojí veľa peňazí
 • robí hluk
 • spotrebuje množstvo energie
 • oblečenie sušené v sušičke sa rýchlejšie opotrebováva a stráca farbu

Sušička prádla

Na druhej strane, ak sa rozhodnete pre život bez sušičky prádla, okrem nižších účtov za energiu získate benefity, ktoré by vám možno ani nenapadli.

 

1. Vešanie prádla znamená telesnú aktivitu

Nosenie vlhkej bielizne a jej vešanie znamená určitú formu cvičenia. Dostane vás von na slnko – zdroj vitamínu D a prinúti vás k pohybu. Vešanie bielizne dáva zabrať svalom na ramenách aj nohách a podporuje zvýšenie flexibility. Najbližšie, keď zdvihnete kôš s bielizňou otočte trupom zo strany na stranu v niekoľkých opakovaniach – a hneď máte za sebou malý, rýchly workout.

2. Eliminujete riziko požiaru

Vieme, že všetky vlákna a rôzne čiastočky z oblečenia sa nahromadia vo filtri a myslíme si, že vyčistením filtra medzi jednotlivými cyklusmi sme sa zbavili všetkých nečistôt. Ale to nemusí byť pravda. Sušička síce zachytáva väčšinu materiálu, ale kúsky vlákien môžu uniknúť cez vetracie otvory alebo môžu uviaznuť vo vnútri zariadenia. To vedie k dvom problémom: vlákna sa môžu dostať do vykurovacieho telesa a spôsobiť prehriatie sušičky, resp. požiar. Druhý problém spočíva v tom, že vo vnútri vonkajšej hadice sušičky môže dôjsť k hromadeniu vlákien a tým zabráneniu úniku horúceho vzduchu. Zabúdanie na vyprázdnenie filtra tiež zvyšuje riziko.

Takto vyzerá filter sušičky po dokončení cyklu

Takto vyzerá filter sušičky po dokončení cyklu

3. Chránite životné prostredie

Výhody nepoužívania sušičky sú obrovské pre životné prostredie. Sušička je po chladničke a práčke tretím spotrebičom s najvyššou spotrebou energie. Čím viac energie spotrebujeme, tým väčšiu uhlíkovú stopu zanechávame na planéte. Domácnosť, ktorá spustí sušičku 200-krát ročne by mohla ušetriť takmer pol tony CO2, ak by bielizeň sušila klasicky na vzduchu.

4. Používate menej chemikálií

Slnko je prirodzené bielidlo, takže keď zavesíte na šnúru mokré biele prádlo, škvrny prirodzene vyblednú. Chemické bielidlo nie je potrebné.
Sušičky spôsobujú statické priľnutie a zložky nachádzajúce sa v bielidlách sú kriminálnym zoskupením karcinogénov.

5. Terapeutické pôsobenie

Kým vešiate bielizeň máte niekoľko minút pokoja sami pre seba, len so svojimi myšlienkami. Zatiaľ čo je vaše telo zaneprázdnené tým, že robí niečo bežné a rutinné, vaša myseľ môže slobodne blúdiť.

 

Ak sa rozhodnete pre život bez sušičky prádla bez takejto výbavy sa nezaobídete:

 

Ako usušiť bielizeň bez použitia sušičky čo najrýchlejšie

V perfektnom svete by sme mali poruke vždy čisté ponožky, chystať sa večer von by prinášalo úžasný zážitok z prehliadania šatníka a last minute plánom s konkrétnymi požiadavkami na oblečenie by sme sa vysmiali do tváre. Žiaľ, realita bude pravdepodobne skôr zahŕňať panické prehrabávanie sa v hromadách deodorantom sfarbených tričiek, pochybné “čuchové testy” a opustenie domu vo vlhkých šatách, pretože sme neplánovali dopredu a naše zbesilo vypraté oblečenie sa neusušilo načas. 

Bielizeň na šnúre

Nevieme vám pomôcť naplánovať svoj život lepšie, ale môžeme vám pomôcť rýchlejšie usušiť vaše oblečenie bez toho, aby ste sa uchýlili k energeticky náročnej sušičke.

⭐ Použite vysoké otáčky odstreďovania

Na práčke používajte nastavenie vysokých otáčok odstreďovania, aby sa čo najviac vody odstránilo zo šiat predtým, než sú pripravené na sušenie. Zvýšená energia, ktorú na odstreďovanie použijete je v porovnaní s energiou potrebnou na prevádzku bubnovej sušičky zanedbateľná.

⭐ Trik s uterákom

Akonáhle je vaše oblečenie mimo práčky, skúste tento trik s uterákom na odstránenie ešte viac vlhkosti:

 • Na veľký, hrubý uterák položte vlhké oblečenie. Uterák zrolujte (oblečenie vo vnútri) a pevne ním krúťte. Začnite na jednom konci a prejdite až po druhý koniec. Toto vytlačí prebytočnú vodu z vašich odevov do uteráka. Majte po ruke žehličku, ak by po tomto procese zostalo vaše oblečenie veľmi pokrčené!

⭐ Dajte bielizni priestor

Sušenie na vzduchu je najlepšia stávka na sušenie oblečenia, ale to nie je vždy realizovateľné, preto sú sušiaky na bielizeň hneď druhou najlepšou voľbou. Ale mokré oblečenie v žiadnom prípade nestahujte na sušiaku – potrebuje vzduch a vetranie, aby poriadne vyschlo. Urobte si čas na zavesenie každého kúska jednotlivo a nechajte medzi nimi priestor. Ak používate sušiak, ktorý má tyče, resp. šnúry, zaveste vaše oblečenie cez dve tyče (šnúry) namiesto jednej, takže okolo bielizne môže cirkulovať viac vzduchu.

Ak prevesíte bielizeň cez dve tyče usuší sa rýchlejšie, pretože sa jej dostáva viac vzduchu

Ak prevesíte bielizeň cez dve tyče usuší sa rýchlejšie, pretože sa jej dostáva viac vzduchu

⭐ Na umiestnení záleží

Umiestnite sušiak do blízkosti zdroja tepla: napríklad radiátor alebo bojler. Prípadne ho umiestnite tam, kde sa vzduch hýbe, možno v blízkosti otvoreného okna alebo ventilátora, ak je teplý deň.

⭐ Otáčajte!

Pravidelne kontrolujte stav sušenia vašej bielizne a otáčajte ju, aby sa dostala rovnomerne do kontaktu so vzduchom. Dávajte pozor na vrecká, oblasti pod pazuchami a manžety – to sú notorické oblasti vlhkosti! Ak položíte odev na radiátor, zložte ho hneď, ako sa usuší, inak budete mrhať teplom, pretože ho jednoducho nasmerujete na už teplú bariéru.

⭐ V núdzovej situácii použite fén

Ak je čas naozaj podstatný, nechajte svoje oblečenie sušiť čo najdlhšie a potom mu doprajte rýchly nápor so sušičom vlasov. Nezabudnite oblečenie často otáčať, prefukovať vrecká, rukávy a goliere. Nemusíte používať obzvlášť vysoké nastavenie. Teplo je síce fajn, ale je to skôr o prúdení vzduchu ako o teple.

Sušenie ponožky fénom

Keď už naozaj “horí”, fén to istí

⭐ Sušte mrazom

Ďalším veľmi efektívnym sušiacim trikom je vlhký odev úhľadne zložiť do plastového vrecka a vložiť do mrazničky. Sušenie mrazom poznali už naše babičky. Oblečenie treba len prežehliť na odstránenie chladu a je hotovo. Takto môžete sušiť v zime alebo keď prší.

Existujú ešte dva veľmi dobré dôvody pre klasické sušenie na šnúre.  Prvým je vôňa slnkom vysušenej bielizne a druhým je najsilnejší praktický argument – antibakteriálny účinok slnečného žiarenia. UV svetlo zabíja baktérie, ktoré môžu prežiť pranie pri nízkej teplote, a to ako tie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie a rovnako aj tie, ktoré spôsobujú zápach na vypratej bielizni.

💡 TIP: Ak predsalen preferujete sušičku, odporúčam pozrieť náš veľký test sušičiek prádla 2021.

 

Zopár tipov na záver

 • pračka nesmie byť preplnená, pretože bielizeň zostane vlhkejšia a bude sa dlhšie sušiť
 • plánujte farby bielizne podľa slnka. Cieľom je, aby sa biela bielizeň sušila na poludnie alebo skoré poobede, kedy je slnko najsilnejšie.
 • oblečenie sa usuší aj keď je vonku chladnejšie alebo vlhko. Stačí ho dať pod strechu, napríklad na krytú terasu alebo balkón. A ak máte sušiaci stojan (nie permanentnú šnúru na prádlo), môžete na noc preniesť bielizeň dovnútra
 • do vešania bielizne zapojte aj deti, až to nakoniec bude pre nich prirodzené. Deti baví vešať oblečenie rôznymi „umeleckými spôsobmi”
  , rovnako ako podávať štipce.
 • sušenie na radiátore môže byť efektívne, avšak nemôžete nechať oblečenie na radiátore dlhšiu dobu, pretože v závislosti od typu tkaniny riskujete, že radiátor na nej nechá značku. Zvlášť sa neodporúča nechávať oblečenie na elektrických radiátoroch, pretože môže hroziť nebezpečenstvo požiaru. Nikdy nesušte oblečenie na konvekčnom ohrievači!
 • ak žijete vo vlhkom prostredí, odporúčame vešať bielizeň na mieste, kde dochádza k neustálemu prúdeniu vzduchu a je rozumné zaobstarať si aj odvlhčovač (pozrite si náš aktuálny test odvlhčovačov 2021).

Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.