Ako odstrániť sekundové lepidlo? – z kože, látky, plastu aj z rúk a prstov

Georgina Babinová Téma 27. apríla 2021 0

Sekundové lepidlo je dômyselný vynález, ktorý sa stal komerčne dostupným okolo roku 1958. Je vyrobené z kyanoakrylátu, druhu akrylovej živice. Molekuly v nej okamžite reagujú s hydroxylovými iónmi, ktoré sú vo vode. Pretože stopy vody sú takmer vo všetkom, kyanoakrylát sa rýchlo a pevne spojí s väčšinou materiálov a vytvára takmer nerozbitnú väzbu. Sekundové lepidlo rieši veľa problémov … až kým sa nedostane tam, kam nechcete. Dobrou správou je, že väčšina nehôd s lepidlom sa dá vyriešiť bežnými výrobkami pre domácnosť a trochou trpezlivosti. My vám ich v dnešnom článku aj predstavíme a prezradíme ako odstrániť sekundové lepidlo. Vy sa už musíte vyzbrojiť len trpezlivosťou.

💡 TIP na produkt - Loctite Odstraňovač Lepidla 5g
Loctite Odstraňovač Lepidla 5g

Odstraňovač lepidla Loctite Super Attak remover umožňuje rozlepenie zle zlepených spojov, odstránenie sekundových, ale aj iných lepidiel, uvoľnenie zlepených prstov, odstránenie stôp po samolepkách, ale napríklad tiež škvŕn od permanentných fixiek.

💡 TIP č.1: aktuálne zľavy → nájdete tu💡 TIP č.2: aktuálny výpredaj → prebieha tu💡 TIP č.3: moznosti a ceny dopravy → nájdete tu💡 TIP č.4: platby: prevodom, online, platobnou kartou, na splátky

 

Sekundové lepidlo bolo vynájdené náhodou. Dvakrát!

Sekundové lepidlo, tiež známe ako kyanoakrylát, objavil pôvodne v roku 1942 Dr. Harry Coover, ktorý sa pokúšal vyrobiť číre plastové zameriavače, ktoré by sa dali nasadiť na zbrane používané spojeneckými vojakmi v 2.svetovej vojne. Jedna konkrétna formula s ktorou prišiel, nefungovala dobre pre zameriavače zbraní, ale fungovala fantasticky ako mimoriadne rýchle lepidlo. Napriek obchodnému potenciálu takéhoto produktu Coover prekvapivo od nej úplne upustil, pretože zjavne nebola vhodná pre jeho aktuálny projekt – bola príliš lepkavá.

O deväť rokov neskôr, v roku 1951, bol Dr. Coover školiteľom projektu zameraného na vývoj žiaruvzdorného akrylátového polyméru pre prúdové prístrešky v spoločnosti Eastman Kodak. Fred Joyner, ktorý tiež pracoval na tomto projekte a v jednom okamihu rozotrel etylkyanoakrylát medzi pár hranolov refraktometra. Na jeho prekvapenie sa hranoly veľmi pevne spojili. Coover tentokrát neopustil kyanoakrylát (sekundové lepidlo), ale si uvedomil veľký potenciál produktu, ktorý by sa rýchlo spojil s rôznymi materiálmi a na jeho aktiváciu stačilo len trocha vody, ktorá sa zvyčajne v materiáloch aj vyskytuje.

Sekundové lepidlo bolo konečne uvedené na trh v roku 1958 spoločnosťou Eastman Kodak, ktorý ho nazval trochu málo chytľavým názvom „Eastman # 910“, ktorý neskôr premenovali na „Super Glue“. Na Eastman # 910 čoskoro získala licenciu spoločnosť Loctite, ktorá ho potom znova premenovala na „Loctite Quick Set 404“. Neskôr vyvinuli svoju vlastnú verziu, ktorú nazvali „Super Bonder“. V 70. rokoch sa objavilo množstvo výrobcov kyanoakrylátových lepidiel, pričom Eastman Kodak, Loctite a Permabond predstavovali asi 3/4 celkového predaja.

 

Využitie a výhody sekundového lepidla

Sekundové lepidlo vnímame ako univerzálny produkt so širokým spektrom použitia. Používa sa na lepenie najrôznejších materiálov. Výrobcovia ponúkajú výrobok v pohodlných a ľahko použiteľných fľašiach odolných proti vyliatiu, samočinne sa prepichujúcich tubách, so zabudovaným aplikátorom štetca, alebo v tubách podobných perám s uzáverom zabraňujúcim netesnostiam.

Prečo je sekundové lepidlo tak obľúbené?

 • skvelé výkonové charakteristiky
 • ľahká aplikácia a bez potreby zvierania
 • kompaktná veľkosť
 • univerzálne použitie v každodennom živote aj v priemysle
 • vhodné na pevné zafixovanie rôznych materiálov
 • vysoká pevnosť
 • okamžitý efekt – doba vytvrdzovania je 5-60 sekúnd
 • schne priehľadne a nezanecháva žiadne viditeľné stopy
 • ľahko sa dá presne aplikovať
 • ekonomické – stačí pár kvapiek
 • môže byť aplikované na pevné aj pružné povrchy

Možno ste tomu nevenovali pozornosť, ale sekundové lepidlá sa líšia a môžu byť tekuté alebo gélové. Jednotlivé typy môžu byť rôzne odolné voči vlhkosti a vode, odolné voči chemikáliám a teplotám pod bodom mrazu, niektoré sú vhodné na pórovité materiály. V závislosti od konkrétneho projektu určite nájdete presne ten produkt, ktorý potrebujete. Sekundové lepidlo je vhodné na lepenie materiálov ako drevo, koža, sklo, kov, keramické prvky, porcelán, plast a polymér, papier atď. To znamená, že si môžete jednoducho opraviť svoj obľúbený hrnček na kávu, zlepiť kvetináč, opraviť kožený opasok, kabelku, slúchadlá, rukoväť noža, šperky, zafixovať fotorámik alebo plastovú hračku vášho dieťaťa.

Lepenie hračky

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z akéhokoľvek povrchu?

Všetci sme občas trochu nedbalí pri realizácii väčších aj menších projektov. Pri práci s lepidlami, epoxidmi a glejmi je možné rozliatie a pretečenie, čo vedie k nežiaducim zvyškom. Výkonné viacúčelové sekundové lepidlá, sa však dajú obvykle odstrániť pomocou materiálov, ktoré sa bežne nachádzajú vo vašej dielni alebo v domácnosti. Šetrite čas a svoje povrchy tým, že budete pripravení rýchlo reagovať so správnym know-how.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kovu?

Odstránenie nežiaduceho lepidla z ocele, hliníka alebo iných bežných kovov si vyžaduje starostlivú pozornosť, nemusí to však byť výzva. Tu je niekoľko jednoduchých tipov:

 • Vždy začnite očistením povrchu vodou a handričkou. Všetky techniky fungujú lepšie na čistých povrchoch.
 • Namočte handru, alebo vatu do čistého acetónu. Ak čistý acetón nie je vhodný, vyskúšajte odlakovač. Tlačte handru alebo vatu proti lepidlu, kým sa nerozpustí. Dôkladne utrite.
 • Skúste ho zoškrabať pomocou noža alebo žiletky. Pri tejto taktike buďte opatrní, aby ste zabránili poškriabaniu alebo odretiu kovu.
 • Skúste lepidlo najskôr zmäkčiť univerzálnym čistiacim prostriedkom pre domácnosť.
 • Ako drsnejšiu alternatívu k acetónu môžete vyskúšať experiment s denaturovaným alkoholom, benzínom do zapaľovača, alebo peroxidom vodíka. Naneste pomocou handry alebo vaty, pridržte, aby sa lepidlo rozpustilo a potom utrite.
 • Odstraňovanie lepidla z lakovaného kovu sa riadi podobným postupom, vyžaduje si však o niečo silnejšie riešenie. Opäť začnite s čistým povrchom. Potom príslušné miesto natrite lubrikantom v spreji. Nechajte ho vsiaknuť a zotrite všetok prebytok na povrchoch mimo lepidla. Trik môže tiež urobiť tekutina do butánového zapaľovača. Pomocou plastovej karty, tmelu alebo podobného tupého okraja lepidlo zoškrabte. Pevným tlakom a hladkými ťahmi postupujte až do úplného odstránenia lepidla. Pri niektorých povrchoch, napríklad exteriéroch automobilov, môžete povrch navoskovať.

 

💡 Čo ste o sekundovom lepidle zaručene nevedeli I.

LekárničkaAplikácia sekundového lepidla na bavlnu, alebo vlnu vedie k rýchlej chemickej reakcii, pri ktorej sa uvoľní dostatok tepla na spôsobenie ľahkých popálenín, čomu sa zvyčajne treba vyhnúť. Ak sa však do bavlny alebo vlny pridá dostatočné množstvo kyanoakrylátu, látka sa zapáli, takže je to skvelý trik, ktorý si treba pamätať pre situácie keď ide o život. Všeobecne sú bavlna a vlna ľahko dostupné a kyanoakrylát je vždy dobré mať po ruke v lekárničkách kvôli jeho schopnosti utesniť ranu. Takže ak sa niekedy ocitnete v lese stratený iba s lekárničkou a bez iných prostriedkov na založenie ohňa, tento malý trik vám môže pomôcť.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z plastov?

Staré sekundové lepidlo je samozrejme možné odstrániť aj z plastov. Potrebujete len trpezlivosť.

 • Dajte malé množstvo saponátu na riad do misky s teplou vodou a potom navlhčite mäkkú handričku. Položte handričku na lepidlo a nechajte ju tam minimálne tri hodiny, aby lepidlo zmäklo. Aby ste zaistili, že handrička zostane vlhká, prelepte ju fóliou.
 • Po zmäkčení lepidla ho vysajte čistou handričkou, až kým sa celkom neodstráni. Zmäknuté lepidlo nestierajte, lebo ho budete rozotierať.
 • Ak mydlová voda nie je dosť silná na to, aby odstránila zvyšky lepidla z plastu, skúste namiesto toho použiť lieh alebo acetón. Obe tieto kvapaliny sú však agresívnejšie ako mydlová voda a môžu poškodiť plast. Najprv teda otestujte lieh alebo acetón na malom, skrytom mieste. Ak plast nepoškodí, navlhčite vatový tampón liehom alebo acetónom a naneste na lepidlo, kým nezmäkne. Potom odstráňte mäkké lepidlo čistou handričkou.
 • Ak sa snažíte z plastu odstrániť prebytočné zvyšky lepidla, vezmite nôž alebo žiletku a zvyšky jemne zoškrabte. Dajte pozor, aby ste plast nepoškodili.
 • Ocot dokáže tiež z plastu odstrániť nežiaduce vytvrdené lepidlo. Používajte iba biely ocot, ktorým miesto premočíte. Potom lepidlo spracujte kreditnou kartou, špachtľou alebo s niečim s podobne tupým okrajom.
 • Ďalšou možnosťou zmäkčenia a odstránenia lepidla je odstraňovač lepidla. Je jemnejší ako acetón, ale silnejší ako mydlová voda. Pomocou neho odstránite lepidlo z plastu rovnakým spôsobom ako acetónom. Tento prostriedok môžete kúpiť hneď spolu s lepidlom.

 

💡 TIP na produkt - PATTEX odstraňovač sekundového lepidla 5 g
PATTEX odstraňovač sekundového lepidla 5 g

Zalepili ste si prsty alebo oblečenie sekundovým lepidlom? Lepidlo Pattex SOS ich rýchlo uvoľní. Pattex SOS Rozpúšťadlo na lepidlo je jednozložkové rozpúšťadlo na odstraňovanie nečistôt zo sekundových lepidiel (kyanoakrylát). Možné aplikácie: Odstránenie a čistenie zvyškov lepidla z mnohých povrchov, ako je bavlna, plast, drevo, džínsovina, kovy…

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo zo skla?

 • Na odstránenie lepidla zo sklenených povrchov vyskúšajte kombináciu manuálnych a chemických metód. Naneste na dané miesto vazelínu, odlakovač, ocot alebo olej (alternatívne také látky na báze oleja, ako je majonéza alebo margarín). Plne saturujte a lepidlo jemne odstráňte pomocou škrabky alebo drsnej hubky.
 • Ďalším spôsobom odstraňovania lepidla zo skla je zmena teploty. Miesto namočte teplou vodou a potom zoškrabte lepidlo. Namočenie pohára cez noc v horúcej mydlovej vode môže tiež pomôcť uvoľniť lepidlo. Ak to nefunguje, vyskúšajte acetón alebo alkohol.

 

💡 Čo ste o sekundovom lepidle zaručene nevedeli II.

Hojaca sa ranaAko už bolo spomenuté vyššie, výskum ukázal, že sekundové lepidlo je skutočne vynikajúcim prostriedkom na uzatváranie rán a dokonca pri mnohých menších typoch rán prekonáva tradičné šitie: znižovaním pravdepodobnosti infekcie, rýchlejšou aplikáciou a utesnením rany a redukovaním možných negatívnych kozmetických následkov.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože?

 • použite škrabku (nájdite niečo s tupým okrajom okrajom) a odstráňte čo najviac suchého lepidla, potom vezmite teplú mydlovú vodu a naneste ju na postihnuté miesto špongiou, vyutierajte dočista a podľa potreby opakujte.
 • a tu je ďalšia možnosť – naneste acetón na skryté miesto a skontrolujte, či nepoškodzuje kožu, použite vatový tampón na nasýtenie lepidla acetónom. Roztok jemne nanášajte na dané miesto, kým sa lepidlo neuvoľní. Očistite froté uterákom, ale nešúchajte.
  Miesto zmyte teplou mydlovou vodou a určte, či je potrebné vyššie uvedený postup zopakovať.

 

💡 Čo ak je tá koža semiš?

Čistenie semišovej obuviBudete potrebovať acetón, brúsny papier, telový púder a čistú vlhkú handričku. Odstráňte čo najviac zasušeného lepidla pomocou púdru, ktorý zapracujete do škvrny vlhkou handričkou. To by malo pomôcť lepidlu zhrudkovatieť. Na semiš naneste acetón čistou handričkou, aby sa lepidlo ešte viac uvoľnilo. Najskôr vyskúšajte na skrytú oblasť, aby ste sa uistili, že acetón nepoškodzuje kožu. Potom použite pilník na nechty alebo brúsny papier na jemné zabrúsenie lepidla. Podľa potreby opakujte kroky.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z odevov a čalúneného nábytku?

Odstraňovanie sekudnového lepidla z látok je mimoriadne delikátne a môže viesť k odfarbeniu alebo zmene farby materiálu. Je nerozumné používať na textílie odlakovače, pretože zvyčajne majú pridanú farbu. Namiesto toho odporúčame použiť 100 % čistý acetón, ktorý je číry. Ak je lepidlo na gaučovom vankúši, podľa možnosti ho iba prevráťte (po zaschnutí lepidla). Takto nebudete riskovať poškodenie látky  acetónom.

 • Vatový tampón navlhčite acetónom.
 • Jemne ho naneste na lepidlo bez toho, aby ste látku nadmerne nasýtili.
 • Lepidlo by sa malo začať oddeľovať.

Ak nemôžete alebo nechcete použiť acetón na určité materiály, skúste lepidlo zmäkčiť minerálnym olejom. Toto je obzvlášť užitočný tip, ak je to napríklad košeľa, kde môžete olej naniesť na oboch stranách materiálu. Olej sa absorbuje do vlákien a môže uvoľniť väzbu medzi lepidlom a košeľou. Potom už len lepidlo „odmasírujte“.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z dreva a iných tvrdých povrchov?

V závislosti od finišu povrchu, acetón môže odstrániť vrchnú vrstvu. Toto je obzvlášť dôležité vziať do úvahy pri odstraňovaní sekundového lepidla z dreva. Našťastie naša metóda odstránenia lepidla z dreveného nábytku alebo iných dosiek nepoškodí samotný povrch.

 • Vatový tampón navlhčite acetónom.
 • Tampón mierne potierajte 10-15 sekúnd vrch lepidla. Musíte byť presní, aby ste zabránili tomu, aby sa acetón dostal na povrch pod lepidlo.
 • Keď je lepidlo mäkké, zoškrabte ho plastovou škrabkou. Škrabkou prejdite opatrne medzi lepidlom a povrchom, bez toho aby ste poškodili materiál pod ňou.
 • Pomocou kefky s mäkkými štetinami jemne vydrhnite zvyšky lepidla z povrchu dreva. Miesto utrite vlhkou handričkou, aby ste odstránili všetok acetón, ktorý sa mohol dostať na drevo.

 

Ako odstrániť sekundové lepidlo z betónu?

Viacúčelové lepidlá, ako napríklad lepidlo Loctite Superbond, vytvárajú s betónom trvanlivé vodotesné spojenia. Ak nebudete dosť opatrní pre presnú aplikáciu, môže sa vám stať, že sa na betóne objaví nežiaduce lepidlo. Nebojte sa, odstránenie je jednoduché.

 • Začnite fyzickým odstránením vytvrdeného lepidla tupým nožom alebo podobne tupou hranou. Na práce na betónových podlahách môžete vyskúšať aj žiletkovú škrabku s dlhou rukoväťou.
 • Vriaca voda môže lepidlo zmäkčiť. Najskôr vyskúšajte iba horúcu vodu, zapracujte ju do lepidla a spláchnite. Pokiaľ ide o odolné lepidlo, skúste primiešať malé množstvo amoniaku s čistiacim prostriedkom na riad a vydrhnite.
 • Zahrejte ho! Pokiaľ ide o lepidlo prilepené na betónovej podlahe, skúste ho zahriať pomocou žehličky. Lepidlo zakryte papierovou utierkou a prejdite po povrchu žehličkou, potom uvoľnené lepidlo jednoducho odstráňte.

 

Dá sa odstrániť sekundové lepidlo z pokožky?

Aj pri najopatrnejšom použití rýchloschnúcich lepiacich produktov existuje šanca, že sa môžu dostať na pokožku vašich rúk. Spravidla je to dôsledok nadmerného vytláčania, ale dobrou správou je, že nejde o veľký problém. Prvým pravidlom je nerobiť náhle pohyby prstami, ak sú prilepené k sebe, aby nedošlo k poškodeniu pokožky. Ruky namočte na 5 až 10 minút do teplej mydlovej vody a jemne odlepte lepidlo od pokožky. Môžete tiež použiť odlakovač, pretože obsahuje acetón. Acetón rozpúšťa sekundové lepidlá. Ak máte radšej prírodné ingrediencie, môžete vyskúšať nasledujúce tipy:

 • kokosový olej a sóda bikarbóna – zmiešajte rovnaké diely kokosového oleja a sódy bikarbóny a naneste na pokožku. Nechajte pôsobiť 10-15 minút a potom si začnite jemne trieť ruky. Je to jeden zo spôsobov, ako bezbolestne odstrániť lepidlo z pokožky.
 • soľ a voda – ďalší spôsob, ako môžete zo svojich prstov dostať sekundové lepidlo. Ponorte svoje super zlepené prsty do vody a potom do kôpky soli. Pridajte ešte trochu vody a vtierajte soľ do lepidla, aby ste dostali lepidlo z rúk.
 • margarín alebo maslo – ak sa na zlepené miesto nanesie maslo, ktoré začne mäknúť a prsty sa začnú od seba oddeľovať. Pre zdravia uvedomelých je náhrada masla margarín rovnako životaschopnou možnosťou.
 • olivový olej – je vynikajúci dokonca aj na uvoľnenie vašich zlepených prstov. Môže to trvať trochu dlhšie, kým uvoľníte svoje spojené končatiny, ale ak nie je nič iné poruke, bude to fungovať rovnako ako iné riešenie.
 • citrónová šťava – kyselina v citrónovej šťave môže pomôcť odstrániť sekundové lepidlo. Nalejte citrónovú šťavu do misy a namočte prsty, alebo pomocou mäkkej zubnej kefky alebo vatového tampónu vtierajte citrónovú šťavu priamo do danej oblasti.Kožu prebehnite suchou žinkou, aby sa uvoľnilo lepidlo, potom si umyte ruky a zvlhčite.
 • pilník na nechty – pilník na nechty alebo šmirgeľ môžu pomôcť zbaviť sa lepidla zbrúsením zaschnutého lepidla z postihnutých častí.
 • pleťové mlieko – trocha pleťového mlieka vám môže pomôcť uvoľniť prsty od lepidla. Naneste pleťové mlieko a jemne krúžte prstami, aby sa uvoľnili.
 • peroxid vodíka – nalejte si trochu peroxidu vodíka na ruky a začnite trieť. Lepkavé látky čoskoro zmiznú.
 • skrutkovač – vloženie skrutkovača medzi prsty, ktoré sú spojené lepidlom, a jeho jemné otáčanie pomôže uvoľniť prsty.

Ako odstrániť sekundové lepidlo - lepidlo na prste

 

Zásady bezpečnosti pri práci so sekundovým lepidlom

Sekundové lepidlo je potenciálne nebezpečné, ak sa dostane do očí alebo na očné viečka. Môže tiež zalepiť ústa, ak sa dostane príliš blízko k perám alebo do úst. Ak náhodou požijete lepidlo, vypláchnite si ústa a vyhľadajte pohotovosť. Niektoré typy sekundových lepidiel sú horľavé, takže sa držte mimo sporákov, rúr, sušičov vlasov a horúcich povrchov. Nikdy nepoužívajte zapaľovač alebo zápalky, aby ste sa pokúsili spáliť lepidlo z pokožky. Pokus o stiahnutie lepidla z pokožky môže spôsobiť jej odlúpenie alebo natrhnutie. Ak sa pokožka naruší, už nepoužívajte chemikálie na odstránenie lepidla.

 

💡 TIP na produkt - PATTEX odstraňovač sekundového lepidla 5 g
PATTEX odstraňovač sekundového lepidla 5 g

Zalepili ste si prsty alebo oblečenie sekundovým lepidlom? Lepidlo Pattex SOS ich rýchlo uvoľní. Pattex SOS Rozpúšťadlo na lepidlo je jednozložkové rozpúšťadlo na odstraňovanie nečistôt zo sekundových lepidiel (kyanoakrylát). Možné aplikácie: Odstránenie a čistenie zvyškov lepidla z mnohých povrchov, ako je bavlna, plast, drevo, džínsovina, kovy…

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.