Dezinfekčný gél na ruky – po ktorom siahnuť? (aktuálny prehľad produktov + eshopy)

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 3. apríla 2020 0

Dezinfekčný gél na ruky môže byť jedným z veľmi dôležitých opatrení ako zvýšiť svoju ochranu pred koronavírusom. Prečo len „môže“? Pretože na to, aby bol naozaj účinný, musí spĺňať určité parametre a požiadavky. Bežné dezinfekčné prostriedky z drogérie, či rôzne podomácky vyrobené substancie totiž väčšinou tieto ochranné vlastnosti nemajú.

Aký dezinfekčný gél na ruky je teda ten pravý? Prečítajte si tento článok a dozviete sa čo všetko by mal takýto gél nevyhnutne spĺňať, aby nás naozaj chránil, ako ho správne používať a kedy, a tiež vám na konci uvedieme niekoľko produktov – momentálne dostupných gélov na ruky, ktoré majú všetky potrebné vlastnosti a ich účinnosť je zaručená.

Dezinfekcia rúk by v tomto období (aj za normálnych okolností pravdaže) mala byť hlavným preventívnym opatrením, ktoré zabráni šíreniu nebezpečného koronavírusu. Ale aj ostatných mikroorganizmov, ktoré možno nie sú tak patogénne, ale uškodiť môžu takisto celkom „statočne“. A práve dezinfekčný gél na ruky môže byť tým pomyselným pierkom, ktoré prikloní misky váh buď na stranu zdravia alebo infekcie.

🔝 Rýchly TIP: TOP dezinfekčné gély na HEUREKE

Pozrieť ďalšie

 

Dezinfekčný gél na ruky – čo to vlastne je?

Dezinfekčný gél je viac menej tekutina špecifickej konzistencie (gél), ktorá slúži na zníženie prenosu infekčných patogénov z rúk do organizmu. Používa sa najmä v prípade, že nemáte na dosah možnosť umyť si ruky pod tečúcou vodou s mydlom.

Účinnosť gélu je zabezpečená u väčšiny produktov hlavne vysokou koncentráciou alkoholu – 60 až 90% (izopropylalkohol, etanol, alebo n-propanol). Nepriaznivý účinok alkoholu na pokožku (vysúšanie) je v týchto géloch kompenzovaný prítomnosťou glycerolu či iných zmäkčovadiel. Verzie bez alkoholu môžu obsahovať jódovaný povidón, triklosan, prípadne benzalkóniumchlorid… ich účinnosť je ale viacerými odborníkmi spochybňovaná*.

💡  Z hľadiska prevencie je najdôležitejšie mydlo a častejšie umývanie rúk. Gél používajte iba vtedy, keď nemáte túto možnosť! Ako si správne umývať ruky a dodržiavať potrebné hygienické opatrenia v súvislosti s COVID-19? Usmernenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky: celé znenie.

Alkohol vo vysokej koncentrácii zabíja množstvo rôznych druhov baktérií vrátane rezistentných na antibiotiká či baktérií spôsobujúcich tuberkulózu. Podobne aj vírusy vrátane vírusov chrípky, koronavírusov či HIV (z angličtiny Human Immunodeficiency Virus – čiže vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti).

*Dezinfekčné prostriedky na ruky, ktoré neobsahujú alkohol môžu byť na pokožke naozaj účinné – v podstate aj okamžite, samotný roztok sa však môže kontaminovať. Alkohol je totiž inak aj dobrý konzervačný prostriedok a roztok (gél), ktorý ho neobsahuje, je viac náchylný ku kontaminácii škodlivými patogénmi.

Čo všetko môže takýto gél ešte obsahovať

Okrem alkoholu to bývajú rôzne dezinfekčné látky a antiseptiká ako chlórhexidín, či niektoré amóniové deriváty, peroxid vodíka (má sporicídny účinok, to znamená, že odstraňuje aj spóry baktérií), ďalej rôzne zmäkčovadlá, zvláčňovadlá, ktoré bránia vysušeniu a podráždeniu pokožky, želírujúce látky, malé množstvá destilovanej vody, niekedy aj rôzne peniace činidlá, farbivá alebo aj vonné látky a prísady.

💡 Dobre vedieť…

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už dávnejšie zverejnila príručku na výrobu dezinfekčného prostriedku na ruky z chemikálií dostupných v rozvojových krajinách, kde komerčný dezinfekčný prostriedok nemusí byť práve k dispozícii. Zdroj: Usmernenia WHO o hygiene rúk v zdravotníctve: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK144054/.

Neviete ho zohnať? Skúste prekutrať staré zásoby

Situácia sa, čo sa týka dostupnosti ochranných a dezinfekčných prostriedkov, síce o niečo zlepšila, stále to však nie je ideálne a častokrát sa dajú zohnať iba zbytočne predražené produkty. Skúste prekutrať svoje zásoby a odkladacie miesta v byte, dome…

Ak natrafíte na vhodný prostriedok, ale je napríklad už po záruke, tak vedzte, že takýto dezinfekčný prostriedok môže svoje vlastnosti udržať takmer bezozmeny aj 3 roky po dátume spotreby. Hlavne ak je ešte neotvorený. No i ten používaný sa zíde, hoci jeho účinnosť bude samozrejme o niečo nižšia. I tak tam však zostane ešte stále dosť alkoholu na riadnu dezinfekciu najrôznejších povrchov, vrátane vašich dlaní…

 

Ako ho používať

Najprv si povedzme kedy. Malo by tak byť vždy po nejakom rizikovom kontakte – podali ste niekomu ruku, siahali ste po kľučkách na úradoch, potravinách, v dopravných prostriedkoch, atď. – ak teda nemáte k dispozícii mydlo a tečúcu horúcu vodu. Určite tak spravte ešte predtým ako sa budete chcieť najesť, predtým ako si pôjdete vysmrkať nos či pretrieť oči.

Ako na to? Pár jednoduchých pravidiel ako používať dezinfekčný gél na báze alkoholu:

  • gély vždy nanášajte na suché ruky (na dlaň jednej ruky)
  • nanášajte ho v dostatočnom množstve (ale zase to tiež nemusíte preháňať)
  • ruky by mali zostať vlhké aspoň 30 sekúnd než gél rozotriete dosucha (nevyhnutné pre optimálnu účinnosť a teda ochrannú schopnosť gélu)
  • gél nezabudnite dôkladne rozotrieť – všade, to znamená aj okolo nechtov, medzi prstami, aj okolo zápästia a na chrbte rúk

Ako dlho vás takáto dezinfekcia rúk chráni? V podstate do minúty po nanesení gél stratí účinnosť, čo je vlastne úplne v poriadku. Za ten čas totiž stihol zničiť viac než 99,9% všetkých mikroorganizmov. Ak sa zase chytíte niečoho čo malo pred vami v rukách viac ľudí, tak gél by ste mali použiť opäť.

Ako použiť dezinfekčný gél na ruky

Ako používať dezinfekčný gél na ruky: krok prvý – naneste na dlaň dostatočné množstvo gélu, krok druhý: dôkladne ho rozotrite, krok tretí: rozotierajte ho až do sucha…

 

Dezinfekčný gél na ruky a niekoľko ALE…

Dezinfekčný gél je určite praktická pomôcka a v dnešnej dobe a v tejto situácii ho používa stále viac ľudí. Existuje však aj niekoľko ale… Príliš časté používanie takýchto silných dezinfekčných prostriedkov z rúk dokážu vymiesť aj takzvané dobré baktérie, ktoré tvoria určitý druh ochrannej bariéry na povrchu pokožky (spolu s lipidmi). Nehovoriac o tom, že sa jedná o silnú horľavinu a jeho prípadné požitie môže spôsobiť trvalé zdravotné dôsledky.

➡️ Horľavina

Dezinfekčný gél na báze alkoholu je silná horľavina a ľahko sa pri neopatrnej manipulácii môže vznietiť. Skladovanie takýchto produktov je nutné zabezpečiť mimo zdrojov tepla či otvoreného ohňa.

➡️ Pokožka

Alkohol môže narušovať pokožku tým, že oslabuje jej vonkajšiu bariéru. Príliš časté používanie týchto gélov môže viesť k strate prirodzených hydratačných faktorov pokožky a povrchových lipidov. Pokožka vysychá a stáva sa citlivejšou, viac náchylnejšou ku kožným infekciám.

➡️ Požitie, zásah do očí

Požitie dezinfekčného gélu na ruky môže spôsobiť vážne zdravotné problémy – u malých detí napríklad aj otravu alkoholom. Je preto dôležité aby ste takýto gél skladovali mimo ich dosahu a vyhli sa tak jeho náhodnému požitiu. Spôsobuje tiež vážne podráždenie očí. V prípade, že musíte vyhľadať lekársku pomoc, nezabudnite mať pri sebe aj obal či etiketu inkriminovaného produktu, ktorý vám spôsobil ťažkosti.

 

Aký gél vybrať?

Ako vybrať ten správny (rozumej naozaj účinný) dezinfekčný gél na ruky? V prvom rade sa treba pozrieť na jeho zloženie. Účinok takéhoto gélu zaručuje prítomnosť minimálne 60% alkoholu. V popise by malo byť tiež uvedené, že sa jedná o prípravok, ktorý má baktericídny, fungicídny a virucídny účinok s účinnosťou 99,9%.

 

Pár tipov na dezinfekčné gély na ruky (objem, cena, kde kúpiť)

Redakcia DoDomácnosti.sk vám odporúča do pozornosti tieto dezinfekčné gély na ruky:

názovurčenie a výhodypredajcacena
250 ml
Clear Hand Antibakteriálny dezinfekčný gél na ruky bez vody
Clear Hand Antibakteriálny dezinfekčný gél na ruky bez vody 99,9% 250 ml
➡️ antibakteriálny, antivírusový gél na ruky
➡️ ničí baktérie a vírusy 99,9% bez použitia vody
✅ zloženie: aqua, ethanol, isopropanol, glycerol, propylene, glycol, carbomer, tetrahydroxypropyl, ethylenediamine, parfum
Heureka.sk - eshop

⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

3,00 €
Chcem vedieť viac
100 ml
Osmoza antibakteriálny gél na ruky
Osmoza antibakterialny gel na ruky 100 ml
➡️ antibakteriálny bezoplachový gél na ruky s alkoholom
➡️ zabíja baktérie na 99,9%
✅ zloženie: aqua, alcoholdenat, glycerín, propylene glycol
Heureka.sk - eshop

⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

1,00 €
Chcem vedieť viac
75 ml
Sanytol dezinfekčný gél na ruky
Sanytol dezinfekčný gél na ruky 75 ml
➡️ dezinfekčný gél na ruky - biocídny prípravok
➡️ baktericídny účinok podľa normy EN 12054, fungicídny podľa normy EN 1650 a virucídny podľa normy DVV/RKI proti skupine vírusov
✅ zloženie: Alcohol denat., Aqua, Glycerin, Panthenol, Acrylates/c10-30 alkyl acrylate crosspolymer, Parfum, Triethanolamine, Camelia sinesis extract, Propylene glycol, Linalool, Hexyl cinnamal, Butylphenyl methylpropional, Limonene, Citronellol
DrMax.sk - eshop

⭐️ nad 9,90 € doprava zdarma
⭐️ možný osobný odber na 248 miestach
⭐️ aktuálne prebiehajúce akcie → nájdete tu

3,99 €
Chcem vedieť viac
50 ml
Derma Intensive+ dezinfekčný antibakteriálny gél na ruky
Derma Intensive+ dezinfekčný antibakteriálny gél na ruky
➡️ antibakteriálny dezinfekčný gél na ruky
➡️ zabíja 99,9% baktérií a mikróbov
✅ etanol (denaturovaný) 80%, glycerín, butanol, CAPB
Heureka.sk - eshop

⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

175,00 €
Chcem vedieť viac
50 ml
Hand Sanitizer antibakteriálny gél
Hand Sanitizer antibakteriální gel 50 ml
➡️ antibakteriálny gél
➡️ zabíja 99,9% všetkých baktérií, vírusov a mikróbov
✅ zloženie: izopropylalkohol (700 g/kg) a denaturovaný etanol
Heureka.sk - eshop

⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

0,13 €
Chcem vedieť viac
100 ml
Topvet Antibakteriálny gél na ruky - Hodváb
Antibakteriálny gél na ruky – Hodváb
➡️ čistiaci gél na ruky s antibakteriálnym účinkom - aróma hodváb
➡️ obsahuje 62% liehu, čo garantuje vysokú dezinfekčnú účinnosť
✅ zloženie: Alcohol denat., Aqua, Squalane, Acrylates / C10-30 Alkyl acrylate Crosspolymer, Aminometyl Propanol, Parfum, Benzyl Salicylate, Butylphenyl Methylpropional, Hexyl Cinnamal, Linalool, Limonene
Heureka.sk - eshop

⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

1,56 €
Chcem vedieť viac

Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.