Ako a čo dezinfikovať v domácnosti (funguje ocot?)

Vladimír Rejholec Téma 31. marca 2020 0

Dezinfekcia domácnosti sa v dobe, keď aktuálne dôkazy naznačujú, že nový koronavírus môže zostať životaschopný hodiny až dni na povrchoch vyrobených z rôznych materiálov, stáva naliehavou nevyhnutnosťou. Čistenie znečistených povrchov s následnou dezinfekciou je najlepším opatrením na prevenciu COVID-19 (a ďalších vírusových respiračných chorôb) v domácnosti aj komunitných prostrediach.

Ako dezinfikovať svoj domov

O víruse, ktorý spôsobuje ochorenie, ktoré nazvali COVID-19, sa toho treba veľa naučiť. Práve preto je niečo hlboko znepokojujúce na vystúpení z nudy, ale bezpečia, samoizolácie do okolitej napätej paniky, napríklad nakupovania potravín počas pandémie. Normálne sú teraz obe strany mince. Doma sú veci na pocit hyperreálne a vonku úplne surrealistické – ako scéna v postapokalyptickom filme. Každodenný život počas novej pandémie koronavírusu je o dezorientujúcich kontrastoch.

Čistenie a dezinfekcia povrchov vo vašej domácnosti vám môže pomôcť znížiť šance, že vy alebo vaši blízki „uzavriete zmluvu“ s Covid-19 a zníži pravdepodobnosť, že by ste ho mohli rozširovať. Udržiavanie hygieny vášho domova (a seba) pomáha všetkým. Koronavírus charakterizujú veľmi zlé vlastnosti, ale je tu jedna dobrá vec: nie je veľmi odolný. Väčšina dezinfekčných prostriedkov ho ľahko zničí.

Stop koronavírus

Pravidelné upratovanie bežnými čistiacimi prostriedkami robí skvelú prácu pri odstraňovaní všetkých druhov baktérií, nielen koronavírusu, z povrchov. Zamerajte sa na oblasti s vysokou frekvenciou dotykov – to sú kohútiky, kľučky dverí, schodiskové zábradlia a kuchynské pracovné dosky. – veci, na ktorých máte ruky stále.

Najlepšie je dezinfikovať tieto povrchy niekoľkokrát denne. Vytvorte si kontrolný zoznamu všetkých miest, ktoré chcete vyčistiť, takže na žiadne z nich nezabudnete. Komerčné dezinfekčné výrobky obsahujú „dosť seriózne chemikálie“, preto, ak je to možné, skúste ich používať, keď deti nie sú nablízku, pretože môžu vyvolať astmu. Dopyt po dezinfekčných prostriedkoch a utierkach práve teraz prevyšuje ponuku, ale existujú možnosti, ktoré môžete využiť. V skutočnosti niektoré z nich pravdepodobne máte aj doma.

Tu je to, čo potrebujete vedieť o tom, čo bude a nebude fungovať proti koronavírusu – podľa odborníkov.

 

➡️ Mydlo a voda

Naozaj to nie je nezmysel, mydlo a voda funguje. Mydlo odstraňuje vírusové častice, ktoré sa zachytili na povrchoch – či už sú to vaše ruky, tvár alebo povrchy – a suspenduje ich vo vode, aby sa dali zmyť. Možno ste to nevedeli, ale väčšina čistiacich prostriedkov, ktoré nazývame mydlom, sú v skutočnosti detergenty, ktoré nielen odstraňujú baktérie z povrchov, ale tiež ich ničia.

Vírus má vonkajší povlak a vo svojom vnútri – DNA alebo RNA – to, čo skutočne spôsobuje túto chorobu. Je to niečo ako puzdro na bombu alebo torpédo. V prípade vírusu je týmto povlakom bielkovina a mydlo alebo saponát tento povlak rozbije, takže vírus rozleje svoje vnútornosti a rozpadá sa.

 

➡️ Bieliaci roztok

Bielidlo je veľmi účinné pri zabíjaní koronavírusu, ako aj prakticky všetkých ostatných vírusov na planéte. Problém je, že je smradľavý, ťažko sa používa a môže poškodiť to, čo sa snažíte vyčistiť. Ak chcete chrániť pokožku, mali by ste pri používaní bielidla používať rukavice – a bielidlo miešať iba s vodou. Tu je vzorec na prípravu zriedeného roztoku bielidla: Použite 5 polievkových lyžíc (1/3 šálky) bielidla v 3,5 l vody alebo 4 čajové lyžičky bielidla v jednom litri vody.

Majte na pamäti, že bielidlo je drsným čistiacim prostriedkom. Takže ak pôjdete touto cestou, urobte malý test ešte predtým, ako vyčistíte celý povrch pomocou domáceho bieliaceho roztoku. Bielidlo môže poškodiť niektoré farby a postupom času môže kov korodovať. Takže buďte opatrní, ak ho používate.

Nalievanie bielidla do odmerky

 

➡️ Peroxid vodíka

Peroxid vodíka je stabilný a účinný dezinfekčný prostriedok proti širokému spektru mikroorganizmov vrátane baktérií a vírusov, ak sa používa na tvrdých neporéznych povrchoch. Obvykle sa predáva ako 3% roztok. Peroxid vodíka nie je taký silný ako bielidlo, takže je menej pravdepodobné, že spôsobí škodu, ale môže poškodiť niektoré textílie. Preto je najlepšie držať ho ďalej od textílií a na ochranu rúk používať rukavice. Nerieďte ho, používajte priamo. Peroxid vodíka sa rozkladá na vodu a kyslík.

Použitie: Nastriekajte ho alebo ho utrite na povrch, aby pred zotretím zostal vlhký najmenej jednu minútu.

 

➡️ Alkohol

Použitie alkoholových výrobkov, ktoré obsahujú najmenej 70 percent alkoholu, zabije koronavírus s menšou pravdepodobnosťou poškodenia ako bielenie. Ak používate alkohol, nerieďte ho. Použitie alkoholu je bezpečné pre všetky povrchy, ale niektoré plasty sa môžu sfarbiť.

Použitie: Utrite alebo nastriekajte povrch alkoholom a uistite sa, že zostáva vlhký najmenej 30 sekúnd.

 

💡 TIP

Viac informácií o tom, aké čistiace prostriedky sú vhodné na dezinfekciu domácnosti nájdete v našom článku.

 

Nepočítajte s octom ani s vodkou

Mnoho ľudí používa ocot na upratovanie v domácnosti. Je to lacné a bio. Rady týkajúce sa použitia octa sa dajú ľahko nájsť online, ale neexistujú dôkazy o tom, že by bol účinný proti koronavírusu. Čistiace prostriedky obsahujúce ocot môžu byť v niektorých prípadoch dobré, ale ocot nie je registrovaný ako dezinfekčný prostriedok a je neúčinný proti väčšine baktérií a vírusov – nezabíja vírus chrípky ani koronavírusy. Nezriedený biely ocot môže pôsobiť na niektoré obmedzené druhy baktérií, ale nie je to najlepší spôsob, ako dezinfikovať. (Okrem toho je koronavírus vírus, nie baktéria.)

A napriek tomu, čo ste mohli vidieť na sociálnych médiách, vodka nie je účinná pri dezinfekcii a ani iné druhy destilovaných liehovín. Koncentrácia alkoholu vo vodke nie je dosť vysoká na to, aby zabila vírusy. Sanitizéry musia obsahovať najmenej 60 percent alkoholu.

Ocot a vodka

Nepočítajte s octom, ani vodkou

 

Dezinfekcia domácnosti – správna technika

Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť, je to, že čistenie a dezinfekcia sú dve veľmi odlišné veci. Odporúča, aby sme robili trochu oboje, aj keď vo vašej domácnosti nie je nikto chorý.

 • čistenie je o odstránení nečistôt z povrchu.
 • dezinfekcia je o zabíjaní patogénov
 • robte oboje každý deň, ak niekto vstúpil do vašej domácnosti

Prenos z človeka na človeka je omnoho väčším rizikom ako prenos cez povrchy, ale je žiaduce, aby sme čistili a dezinfikovali povrchy s vysokou frekvcenciou dotyku v našich domovoch aspoň raz denne, aby sme boli v bezpečí, za predpokladu, že sme mali nejakým spôsobom kontakt s vonkajším svetom – buď osoba, ktorá opúšťa byt a vracia sa, alebo potraviny, resp. iný tovar, ktorý nakúpime.

Ak chcete povrch dekontaminovať, nestačí ním len prejsť utierkou, musíte ho vydrhnúť, skutočne vydrhnúť, až kým nebude celý povrch mokrý a potom ho nechať zaschnúť. Sila vašich lakťov, ktorú vložíte do procesu čistenia, môže skutočne priniesť „dividendy“. Antiseptické činidlo je dodatočnou mierou bezpečnosti, že akýkoľvek vírus, ktorý zostane, bude zabitý. Je veľmi dôležité použiť dostatok dezinfekčného prostriedku a poskytnúť mu čas pôsobiť. Ošetrený povrch by mal zostať viditeľne mokrý 4 minúty.

 

➡️ Determinujte povrchy s vysokou frekvenciou dotyku

Vedci zistili, že nový koronavírus je schopný žiť na povrchoch, ako je kartón, 24 hodín, ale až dva alebo tri dni na plastoch a nehrdzavejúcej oceli. Čistenie a dezinfekcia vysoko dotykových povrchov je preto krokom, ktorý by sme mali robiť všetci.

Dotykové povrchy na denné čistenie a dezinfekciu:

 • kľučky
 • povrchy stolov
 • jedálenské stoličky (sedadlo, operadlo, lakťové opierky)
 • kuchynské pulty
 • kúpeľňové pulty
 • vodovodné batérie
 • toalety
 • spínače svetiel
 • diaľkové ovládače televízora
 • ovládače hier

Každý domov je trocha iný, takže si premyslite, s ktorými povrchmi ste najčastejšie v interakcii. Môže to byť vyššie uvedené plus podložka pod myš, klávesnica počítača…

Najskôr vyčistite a potom dezinfikujte:

 • najskôr vyčistite povrchy, odstráňte všetky nečistoty, prach alebo zvyšky. Môžete to urobiť utretím mydlovou vodou (alebo čistiacim sprejom) a utierkou
 • potom naneste dezinfekčný prostriedok vhodný pre daný povrch. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob je použitie dezinfekčných utierok alebo dezinfekčného spreja.

To je všetko. Zavedenie týchto dvoch krokov do každodennej rutiny vám môže pomôcť znížiť riziko infekcie vás a kohokoľvek iného vo vašej domácnosti. Ak sa v súčasnosti nemôžete dostať k dezinfekčným prostriedkom, vykonajte dôkladnú prácu s mydlom alebo čistiacimi prostriedkami, ktoré máte.

Dezinfekcia domácnosti zahŕňa aj klučky

 

Keď už nemôžete dostať dezinfekčné prostriedky v obchode…

Je jednoduché ísť online a nájsť radu, ako si vyrobiť vlastný dezinfekčný prostriedok. Je to ale dobrý nápad? Názory sa líšia. Odborníci však tvrdia, že to nie je najlepší nápad. Nemusíte mať správne koncentrácie. Ak váš prostriedok nemá dostatočne vysokú koncentráciu alkoholu, je v podstate zbytočný. Je možné, že robiť niečo je v konečnom dôsledku lepšie ako nič, ale dezinfekčné prostriedky z rúk domácich majstrov môžu dať ľuďom falošný pocit bezpečia.

Väčšina nespočetných domácich receptov používa zmes 91% alebo 99% izopropylalkoholu a aloe vera gélu, ktorý je potrebný na pridanie vlhkosti, pretože alkohol vysuší pokožku. V týchto receptoch je typickým pomerom dve tretiny alkoholu a jedna tretina šálky gélu aloe vera. Aj keď budete postupovať podľa receptu, môžete ho aj tak „zbabrať“. Ak ho zmiešate doma, neviete skontrolovať, ako sa alkohol v konečnom produkte zriedi. Ak nepoužijete dostatok gélu z aloe, vyschne pokožka vašich rúk, čo môže spôsobiť jej popraskanie alebo krvácanie (to isté platí aj v prípade, že si na pokožku nalejete len alkohol). Ak však nepoužijete dostatok alkoholu, konečný produkt nebude pri ničení baktérií účinný. Šaržu môžete kontaminovať aj tak, že pri jej príprave nepoužívate sterilné nástroje. Posledným problémom je, že z dôvodu popularity týchto domácich dezinfekčných prostriedkov, je prísady zložité zohnať.

 

➡️ Čo by ste teda mali robiť?

Umývať si ruky. CDC aj WHO sa zhodujú v tom, že je to to najlepšie, čo môžete robiť, aby ste sa ochránili pred ochorením, či už pred koronavírusom, alebo čímkoľvek iným. Umývajte si ruky mydlom a vodou po dobu 20 sekúnd, veľakrát denne – po použití toalety, pred a po jedle, pred a po príprave jedla a v mnohých ďalších scenároch. Nedotýkajte sa tváre všeobecne, ale najmä špinavými rukami. Väčšina všetkého, čo sa dotknete počas dňa, je pokrytá mikróbmi a ak sa dotknete slizníc (pier, nosa, očí), môžete rozšíriť vírusy a baktérie do svojho tela.

Neodporúčame to, ale ak ste predsa len odhodlaní vyrobiť si vlastný dezinfekčný prostriedok (a viete si zadovážiť ingrediencie, ktoré to umožňujú), vyvarujte sa akýchkoľvek receptov, ktoré nepoužívajú najmenej 60% alkoholu. V opačnom prípade si radšej umyte ruky!

 

Stačí práčka na dezinfekciu oblečenia?

Áno, väčšinou. Všetko, čo musíte urobiť, je, vyprať odev pomocou pracieho prostriedku a pokiaľ máte sušičku – usušiť pri mierne vyššej teplote, ako bežne – máte vydezinfikované.

Uistite sa však, že dezinfikujete povrchy, s ktorými špinavá bielizeň prichádza do styku, vrátane koša na bielizeň a rúk – najmä ak máte v dome chorú osobu. Po manipulácii so špinavou bielizňou od chorých dôkladne vyčistite a dezinfikujte kôš a dôkladne si umyte ruky. Je praktické použiť vložku do koša na bielizeň. Nezabudnite na kabáty, tašky a kabelky. Vyutieranie tašiek pomocou dezinfekčnej utierky by malo stačiť, bundy a kabáty by sa v ideálnom prípade mali vyprať.

 

Mali by ste dezinfikovať balíky a poštu?

Áno, zľahka. Poštové zásielky a balíky sú relatívne nízko – rizikové, pokiaľ ide o prenos nového koronavírusu a balíky z Číny nepredstavujú žiadne osobitné riziko v porovnaní s balíkmi odkiaľkoľvek. Vedci zistili, že vírus prežije na kartóne približne 24 hodín, takže prebehnúť cez ne dezinfekčnou utierkou nie je zlý nápad.

 

Ako dezinfikovať vaše zariadenia?

Dezinfekcia domácnosti nezahŕňa len podlahy, kľučky a vypínače. Je tu niečo, čo je trocha zložitejšie na čistenie a dezinfekciu. Vaše zariadenia, či už je to telefón, počítač, play station, alebo televízor, sú teraz tým, čo vám izoláciu pomáha zvládať, ale ako všetci vieme, ide o magnety pre mikróby. Dezinfekčné obrúsky sú najlepším spôsobom čistenia vašich zariadení, niektoré však majú osobitné požiadavky.

Dezinfekcia telefónu

➡️ Ako dezinfikovať telefón alebo tablet?

Telefón dezinfikujte dezinfekčným tampónom alebo alkoholovým roztokom (najmenej 70 percent). Dbajte na to, aby ste venovali osobitnú pozornosť obrazovke, tlačidlám a všade tam, kde sa prach a chĺpky z vrecka zvyknú zachytiť. Nezabudnite tiež odstrániť puzdro, vyčistiť samotné zariadenie, nasadiť späť a očistiť a dezinfikovať vonkajšiu časť. Dezinfekcia raz za deň vašim zariadeniam neublíži.

 

➡️ Ako dezinfikovať počítač?

Displeje laptopov nie sú vyrobené zo skla (matné displeje sú plastové), preto sa vyhnite použitiu dezinfekčnej utierky na obrazovke. Displej by sa mal čistiť roztokom izopropylalkoholu (70%) a mäkkou utierkou. Nezabudnite utrieť klávesnicu, trackpad, exteriér a miesto, kde vaše zápästia ležia na počítači.

Samozrejme aj stolové počítače potrebujú dezinfikovať. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je s dezinfekčnou utierkou alebo roztokom izopropylalkoholu a mäkkou utierkou. Opäť sa vyhnite dezinfekčnými utierkami monitoru, ak len neobsahujú izopropylalkohol. Nevynechajte ani myš, klávesnicu, vonkajšiu stranu klávesnice a všetky podložky pod myš, ktoré máte.

 

➡️ Nezabudnite na príslušenstvo

V prípade akéhokoľvek iného elektronického zariadenia, ktorého exteriér je zväčša plastový (herné myši, gamepady, televízne diaľkové ovládače), je bezpečné utrieť ich jednorazovou dezinfekčnou utierkou alebo roztokom izopropylalkoholu.

 

Čo ešte by ste mali vedieť o dezinfekcii vašej domácnosti práve teraz

 • nikdy nekombinujte dezinfekčné alebo čistiace prostriedky a otvorte okno a vyvetrajte miestnosť, ak sa výpary stanú nepríjemnými
 • mäkké povrchy sú porézne a nikdy nedosiahnu takú úroveň, aby boli úplne dezinfikované. Niektoré antibakteriálne spreje dokážu dezinfikovať mäkké povrchy, ako sú vankúše a plyšové hračky.
 • pred použitím alkoholu, peroxidu vodíka alebo akéhokoľvek dezinfekčného prostriedku na povrchu, najmä jemnom povrchu, otestujte jeho bezpečnosť na skrytom mieste.
 • povrchy prichádzajúce do styku s potravinami po dezinfekcii opláchnite čistou vodou a osušte, pokiaľ na označení produktu nie je výslovne uvedené, že to nie je potrebné.[
 • hydratujte si ruky – so zvýšeným umývaním rúk a dezinfekciou môžu vaše ruky vyschnúť a začať praskať. Tieto trhliny ponúkajú bacilom skvelé miesto na úkryt. Aby ste tomu zabránili, je dôležité používať dobrý zvlhčovač. Vhodné sú výrobky, ktoré obsahujú ceramidy (oleje), dimetikón (druh silikónu) a bambucké maslo, ktoré pomáhajú zabezpečiť dobré utesnenie pokožky. Čím mastnejšie, tým lepšie. Mastné masti, napríklad vazelína, tvoria silnejšiu bariéru ako krémy a pleťové mlieka.

Dezinfekcia auta

 

Dezinfekcia domácnosti zahŕňa aj vaše vozidlo

Keď ste mimo vášho domova, ste vystavení choroboplodným zárodkom a vírusom, ktoré vás nasledujú aj do vášho auta. Denná dezinfekcia nasledujúcich častí je viac ako dobrý nápad: kľučky a ovládacie prvky dverí, kľúče alebo tlačidlo štartovania, volant, radenie, sedadlá, všetky tlačidlá a gombíky na prístrojovej doske, slnečná clona, akákoľvek dotyková obrazovka, konzola a držiak na poháre.

Na väčšinu povrchov môžete použiť dezinfekčné utierky, s výnimkou kože a dotykových obrazoviek. Existujú špeciálne utierky vyrobené na čistenie kože Ak má vaše auto dotykovú obrazovku, utrite ju handričkou z mikrovlákna (pokiaľ v príručke nie je uvedené inak). Pri látkových sedadlách sa dezinfekčné spreje, považujú za účinné, keď sa im poskytne čas na schnutie. Ak máte dieťa v autosedačke, je obzvlášť dôležité, aby ste ošetrili poťah a každý kúsok dezinfekčným sprejom alebo utierkou.

 

Zostaňte doma, zostaňte v bezpečí

Deje sa toho teraz veľa. Je to stresujúce. Je to strašidelné. Nevieme, čo by sme mali robiť, nevieme čo bude. Zostaňte v bezpečí a ak môžete, zostaňte doma.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Vladimír Rejholec

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.