Čističky vzduchu, zvlhčovače, odvlhčovače – čo je dobré a čo nie v boji proti vírusom

Georgina Babinová Téma 25. augusta 2020 0

Ako sa diagnostikuje čoraz viac infekcií koronavírusom, začína sa skloňovať aj téma „čističky vzduchu a vírusy”, ktorá síce nie je úplne nová, pretože sme sa s ňou už mohli stretnúť najmä v súvislosti s chrípkou, ale je v každom prípade aktuálna. S globálnym vypuknutím nového koronavírusu (COVID-19) sa mnohí pýtajú, či čističky vzduchu môžu pomôcť v boji proti vírusu. Uprostred zmätku a dezinformácií chceme „vyčistiť vzduch“ a poskytnúť niekoľko užitočných faktov a zopár tipov na zaistenie vašej bezpečnosti.

Fakty

„Naším najväčším nepriateľom teraz nie je samotný vírus. Je to strach a nepodložené správy. A naším najväčším prínosom sú fakty, dôvodenie a solidarita, “uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Môže čistička vzduchu zachytiť koronavírus? Do istej miery … Áno. Čistička vzduchu vybavená filtrom HEPA môže technicky zachytiť časť častíc vírusu šíreného vzduchom. Po chytení sa vírusy nemôžu množiť samy osebe alebo zostať dlho infekčné. Ale ŽIADNA čistička vzduchu vás nemôže úplne chrániť pred vírusom. Čistička vzduchu poskytuje ďalšiu podporu najdôležitejšiemu nástroju vášho tela na boj proti vírusom – zdravému imunitnému systému. Je to pasívny spôsob zlepšenia celkového zdravia dýchacieho priestoru, ktorý si nevyžaduje zásadné zmeny životného štýlu.

Čističky vzduchu a vírusy - čistička vzduchu

 

Čističky vzduchu a vírusy

Čističe vzduchu používajú ventilátory na nasávanie vzduchu a pred vytlačením vyčisteného vzduchu z druhej strany ho prefiltrujú. Sú obzvlášť účinné pri odstraňovaní pachov a veľkých častíc zo vzduchu. Napríklad, ak trpíte alergiami na domáce zvieratá, čistička vzduchu vám pomôže zachytiť srsť a zmierniť príznaky. Na druhej strane, čistička vzduchu má aj svoje limity.

Dokonca aj tie najsilnejšie čističky dokážu zachytiť iba častice menšie ako 0,1 mikrónu alebo väčšie a veľká väčšina čističiek vzduchu zachytí iba častice väčšie ako 0,3 mikrónu. Mikrón je merná jednotka rovná jednej milióntine metra, niekedy nazývaná mikrometer.

Primárni vinníci zlej kvality vzduchu v interiéri sú vyššie ako tento limit veľkosti; pleseň, peľ a srsť domácich zvierat sú všetky väčšie a vedia byť zachytené a eliminované štandardným HEPA filtrom. Vírusy sú zhruba 100-krát menšie ako baktérie a zvyčajne sa pohybujú od 0,004 do 0,1 mikrónu. To znamená, že aj tie najsilnejšie vzduchové filtre budú mať čo robiť, aby odstránili vírus zo vzduchu. COVID-19 patrí do skupiny vírusov známych ako koronavírusy. Epidémia SARS v roku 2013 bola tiež spôsobená koronavírusom, ktorý mal veľkosť 0,1 mikrónu. Veľkosť COVID-19 je približne 0,125 mikrónov.

Pokiaľ ide o COVID-19, časté umývanie rúk, spoločenské dištancovanie a sebaizolácia sú oveľa účinnejšou metódou prevencie koronavírusu. Hoci filtre HEPA odstraňujú veľa znečisťujúcich látok zo vzduchu, vedci sa domnievajú, že častice COVID-19 sú príliš malé na to, aby sa zachytili priemerným HEPA filtrom, a dokonca ani filter so zložkou UV svetla nemusí pomôcť.

 

➡️ Mali by ste si teda kúpiť čističku vzduchu?

Čističky vzduchu sú skvelé pre ľudí, ktorí majú alergie alebo žijú vo vysoko znečistenom prostredí, napríklad pri hlavnej ceste alebo vo veľkomeste. V týchto situáciách čističky pomáhajú zlepšiť kvalitu vzduchu v domácnosti. Čistička vzduchu však v súčasnosti nie je najlepšou metódou na zníženie vašej expozície koronavírusu.

Ak ste predsa len rozhodnutí čističku kúpiť, hľadajte…

  • filter HEPA na zachytenie spór dymu, peľu a plesní
  • uhlíkový filter neutralizuje dym, škodlivé plyny a prchavé organické zlúčeniny
  • UV svetlo, o ktorom sa predpokladá, že ničí baktérie, vírusy, huby a baktérie
  • záporné ióny, ktoré osviežujú a vyrovnávajú vzduch

Zvlhčovač vzduchu

 

Ako môže vlhkosť pomôcť v boji proti koronavírusu?

Prečo má nový koronavírus COVID-19 len minimálny vplyv v tropických krajinách, zatiaľ čo v krajinách mierneho pásma, ako je Čína, Kórea, Taliansko, Irán a Spojené štáty, došlo k masívnemu prepuknutiu choroby? Zdá sa, že vlhkosť vzduchu je kľúčom.

V roku 2019 výskumný tím na Yale University Medical School uverejnil priekopnícku štúdiu, ktorá ukázala, ako nízka vlhkosť okolitého prostredia poškodzuje schopnosť imunitného systému bojovať s respiračnou vírusovou infekciou u zvieracích hostiteľov. Imunologička Yale Akiko Iwasaki opakovane tweetovala, že zimné mesiace vyžadujú vykurovanie, čo vedie k nízkej vlhkosti vzduchu, čo vedie k zníženiu mukociliárneho klírensu a vrodenej antivírusovej imunity, čo má za následok viac respiračného vírusu v pľúcach a zvýšenú úmrtnosť.

Čo majú spoločné všetky miesta s vážnymi prepuknutiami choroby COVID-19? Skupina amerických a iránskych vedcov to uzavrela v novej štúdii uverejnenej 9. marca 2020: „K dnešnému dňu sa choroba COVID-19 spôsobená SARS-CoV-2 významne rozšírila mestách a regiónoch iba pozdĺž úzkeho východo-západného rozloženia zhruba pozdĺž 30-50” severnej zemepisnej šírky „koridoru s trvalo podobnými poveternostnými modelmi“. V každom z miest, ktoré vedci identifikovali ako významné spoločenstvo, sa vlhkosť pohybovala v intervaloch od 20% do 30% v týždňoch pred vypuknutím choroby, čo je pomerne nízka vlhkosť. Epidemiologické modelovanie epicentra z dôvodu geografickej blízkosti a významných cestovných spojení predpokladalo, že regióny v juhovýchodnej Ázii, konkrétne v Bangkoku, budú nasledovať Wu-chan a Čínu v epidémii. COVID-19 sa však výrazne nerozšíril do krajín, ktoré sa nachádzajú južne od Číny.

Rozšírenie Covid-19 na mape sveta

Zemepisná poloha, resp. úroveň vlhkosti vzduchu môže mať vplyv na šírenie vírusu

 

➡️ Zvlhčenie vzduchu v interiéri môže znížiť prenos koronavírusu a riziko infekcie

Koronavírus úzko súvisí s vírusom SARS. Laboratóriá na celom svete boli schopné tieto informácie použiť na vývoj testov na detekciu vírusu. Vírus sa údajne preniesol na ľudí na trhu s mäsom pod holým nebom vo Wu-chane, kde sa tiež predávajú živé voľne žijúce zvieratá, a teraz sa šíri z jedného človeka na druhého. U niektorých postihnutých ľudí spôsobuje príznaky podobné chrípke, ako je kašeľ a sťažené dýchanie. Röntgeny pľúc potvrdzujú ťažký zápal pľúc, ktorý môže viesť k smrti.

Študovali sa doby prežitia koronavírusov SARS na neživých povrchoch a ako infekčných kvapôčok vo vzduchu. Rovnaký vzorec sa objavil opakovane. Veľmi nízke teploty (testované pri 6 ° C) a veľmi nízka vlhkosť (30%) umožňujú vírusom dlhodobo prežiť na povrchoch aj vo vzduchu. Aj pri miernych teplotách 20 – 30 ° C bola doba prežitia dlhá, ale iba vtedy, keď bol vzduch suchý.

Kondenzácia na okne

Vyššia vlhkosť vzduchu je aktuálne našim priateľom

 

➡️ Koronavírusy nemajú radi kombináciu vysokých teplôt a vlhkosti

Pri veľmi vysokých teplotách (> 30 ° C) sú koronavírusy neaktívne. Preto sa na Arabskom polostrove opakovane vyskytovali epidémie MERS iba počas chladnejších zimných mesiacov. Predpokladá sa, že súčasný koronavírus bude tiež vykazovať podobné správanie vo vzťahu k vlhkosti a teplote. Rýchlosť prenosu z človeka na človeka je ovplyvnená vnútornými podmienkami.

To znamená, že podmienky v domácnostiach a vo verejnej doprave, kde je vzduch typicky ohrievaný na 20 až 24 stupňov kvôli pocitu komfortu, majú za následok nízku relatívnu vlhkosť od približne 20% do 40%. Toto sú ideálne podmienky prostredia pre koronavírusy SARS na prežitie na povrchoch a vo vzduchu po dlhú dobu a následne pre zvýšený prenos prostredníctvom kontaktu s kontaminovanými povrchmi a inhaláciou zo vzduchu.

Zvlhčovanie vzduchu pôsobí proaktívne v boji proti šíreniu vírusov infikovanými ľuďmi vrátane tzv. super-roznášačov, a to ešte predtým, ako sa objavia akékoľvek príznaky alebo sa stanoví diagnóza. Zvyšovanie vlhkosti vzduchu zvlhčovaním znižuje riziko šírenia vírusov v nemocniciach a iných budovách pri nízkych nákladoch a bez negatívnych účinkov.

Približne 58% prípadov SARS sa získalo z expozície v nemocnici, takže zvlhčovanie zdravotníckych zariadení by bolo obzvlášť účinným zásahom na zníženie pneumónie a úmrtnosti z tohto nového kmeňa koronavírusov. Zvlhčovanie vzduchu možno ľahko implementovať aj v domácnosti. Je to jednoduchý spôsob, ako aktívne bojovať proti tomuto hrôzostrašnému vírusu, proti ktorému v súčasnosti neexistujú žiadne vakcíny alebo účinná preventívna liečba liekmi. Okrem zníženia celkového šírenia tento zásah tiež umožňuje každému z nás proaktívne podniknúť kroky na ochranu zdravia nás samých a našich blízkych.

 

➡️ Zvlhčovače vzduchu, na scénu!

Nie je možné, aby ľudia kontrolovali vonkajšie klimatické podmienky, ktoré umožnili tomuto koronavírusu prekročiť hranice druhov. Sme však schopní riadiť vnútorné prostredie, aby sme podporili naše zdravie a znížili vírusové ochorenia reguláciou kritických faktorov vnútorného vzduchu, ako sú teplota, vlhkosť, rýchlosť výmeny vzduchu a obsah čerstvého vzduchu. Ak udržujeme komfort vnútorných teplôt pri 20 až 24 ° C, je nevyhnutné, aby sme znížili riziko infekcie udržiavaním zdravej úrovne vlhkosti vzduchu a vetrania.

Preto, pohľadajte odložené, nepoužívané zvlhčovače vzduchu a naštartujte ich!

 

Odvlhčovače majú stopku

Vo svetle vyššie spomenutého to je aj logické. Odvlhčovače odstraňujú zo vzduchu vlhkosť. Obmedzuje to rast plesní a roztočov, čo je síce užitočné v častiach domu, kde sa vlhkosť zhromažďuje – napríklad vo vlhkých suterénoch a tieto zariadenia majú svoje opodstatnenie aj v domácnostiach s anamnézou alergií alebo astmy, ale dnešný článok je o inom… Preto, odvlhčovače vzduchu tentokrát nie!

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.