7 tipov, ako si doma vyrobiť rúško – kedy ho nosiť, ako často ho prať a ako dezinfikovať

Petra Lyžičiarová Téma 3. júla 2020 1

Rúška, ktorých je v dnešnej krízovej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu nedostatok, si môžete s trochou šikovnosti jednoducho a celkom rýchlo a lacno vyrobiť aj doma. Ak chcete vedieť, ako si ušiť rúško alebo ako si vyrobiť jednoduché jednorazové rúško z vlhčených obrúskov či z papierových utierok, z vrecka do vysávača alebo z podprsenky, v našom článku vám prinášame hneď niekoľko praktických návodov.

Okrem návodov na domácu výrobu rúšok sa tiež dozviete, prečo je nosenie rúšok dôležité, kedy je potrebné ho nosiť a ako často by ste látkové rúško mali prať a dezinfikovať.

Nosenie rúšok – najčastejšie otázky

Ochranné rúška sú v dnešnej situácii už našou každodennou súčasťou. Spočiatku ich nosilo len niekoľko ľudí, no keď sa šírenie ochorenia spôsobeného koronavírusom stalo vážnejšie, čoraz viac ľudí začalo po týchto ochranných prostriedkoch siahať. Keďže jednorazové i látkové rúška sa v lekárňach a v e-shopoch celkom rýchlo vypredali, stali sa nedostatkovým tovarom.

Dnes sa situácia s rúškami postupne zlepšuje a mnoho šikovných žien ich začalo šiť doma a predávať napríklad aj cez sociálne siete. Rúško si však jednoducho môžete vyrobiť aj sami doma. Skôr, ako sa dostaneme k tomu, ako na to, sa poďme pozrieť na tie najčastejšie otázky v súvislosti s nosením rúšok.

Bavlnené rúško

Bavlnené rúško

 

Prečo nosiť rúško?

Táto otázka zaujíma množstvo ľudí. Spočiatku sa pri vypuknutí pandémie totiž objavovali informácie o tom, že nosiť rúška je zbytočné a nezmyselné. Dnes je nosenie rúšok odporúčané. Ako to teda je?

Rúško v prvom rade nosíme preto, aby sme ochránili svoje okolie pred kvapôčkami, ktoré môžu byť v prípade, že sme infikovaný, pre okolie zdrojom nákazy. Rúško teda chráni ostatných ľudí a zabraňuje šíreniu vírusov. Ochrana, ktorú rúško poskytuje vám pred nákazou je minimálna, no platí, že aj minimálna ochrana je lepšia ako žiadna. Ak totiž “schytáte” vďaka rúšku menšiu dávku vírusov, váš organizmus sa s infekciou ľahšie vysporiada. Nosenie rúšok je však dôležité pre spomalenie šírenia nákazy.

 

Rúško vs. respirátor

Keď sme vraveli, že rúška sa stali nedostatkovým tovarom, po respirátoroch sa akoby zľahla zem a zohnať ich je takmer nemožné. A ak náhodou na internete na nejaké respirátory natrafíte, zvyčajne je ich cena niekoľkonásobne vyššia ako v bežnej situácii.

Rúška vás pre ich jednoduchý dizajn, ktorý vám neumožňuje nastaviť ich tak, aby tesne priliehali k vašej tvári, chránia len minimálne. Respirátor sa dá k tvári lepšie utesniť, a tak ste pri jeho nosení vystavený menšiemu riziku preniknutia nebezpečných čiastočiek do vašich dýchacích ciest.

Chirurgické rúško

Jednorazové chirurgické rúško

Respirátory sú zvyčajne vybavené filtrami, ktoré zbavujú vzduch nežiaducich látok, pričom jeho ochranné schopnosti sú definované ochrannou škálou FFP. Ochranné stupne sú tri – ten najslabší je označený ako FFP1 a zachytáva zhruba 80 až 90 % prachových častí, aerosólov na báze vody či oleja. Tento typ respirátorov sa preto najčastejšie využíva pri stavebných prácach, leštení alebo pílení.

Respirátor s filtrom FFP2 zachytáva aj niektoré toxické látky a jeho účinnosť je do 95 %. Respirátor s najlepšou ochranou je označovaný ako FFP3 a využívajú ho aj zdravotnícki pracovníci, keďže dokáže spoľahlivo ochrániť aj pred vírusmi.

Respirátor FFP3

Respirátor FFP3

Porovnaniu účinnosti respirátorov a rúšok sa venoval ešte v roku 2006 výskum, ktorý priniesol zaujímavé výsledky. Vedci skúmali ochranné schopnosti dvoch typov chirurgických rúšok a dvoch typov respirátorov proti prenosu vírusov na nositeľa rúška či respirátora. Výsledky ukázali, že účinnosť respirátorov je na úrovni až 95%, zatiaľ čo rúška prepustili od 20,5 až do 84,5% vírusu. To svedčí o tom, že ochranná bariéra, ktorú poskytujú rúška je v porovnaní s respirátormi veľmi slabá. Hovoríme však o tom, ako chránia rúška a respirátory ich nositeľov, nie okolie.

Respirátor

Respirátor

 

Kedy nosiť ochranné rúško?

V súčasnosti sa odporúča nosiť ochranné rúška hneď po tom, ako opustíte svoje bydlisko. V praxi to znamená, že by ste mali mať na sebe rúško aj pri prechádzke v dedine či pri výlete do prírody.

V prípade, že sa chcete spoľahlivo ochrániť pred možnou nákazou, odporúča sa nosiť respirátor FFP3. Ako ho však nebudete nosiť správne a nebude sa riadiť hygienickými zásadami (nechytať si tvár, umývať si ruky pred založením respirátora i po jeho zložení, jednorazové používanie respirátora…), ani nosenie toho najúčinnejšieho respirátora vás pred nákazou neochráni.

 

Ako správne nosiť rúško a respirátor

Rúško a respirátor vám ochranu poskytujú len vtedy, ak pri ich nosení dodržiavate hygienické zásady a nosíte ich správne:

 • myslite na to, že chirurgické rúška (ak nie sú bavlnené) a respirátory sú jednorazové ochranné pomôcky, preto ho po použití treba zahodiť
 • jednorazové chirurgické rúško stráca svoju ochrannú schopnosť už zhruba po dvoch hodinách nosenia
 • respirátor svoju funkciu plní približne 8 hodín
 • predtým, ako si na tvár nasadíte rúško alebo respirátor, dôkladne si umyte ruky alebo použite antibakteriálny gél
 • nedotýkajte sa počas nosenia rúška ani respirátora
 • nedotýkajte sa tváre, nechytajte si oči, rúško si nenaprávajte
 • jednorazové rúška a respirátory po použití zahoďte a umyte si ruky

 

Bavlnené rúška a ako sa o ne starať

Výhodou bavlnených rúšok v porovnaní s tými jednorazovými je, že ich môžete používať opakovane. Samozrejme, je potrebné ich dezinfikovať, prať a žehliť. Nevýhodou je ich vyššia cena, no dnes už viete zohnať ručne šité rúška na tvár za cenu približne 3 eurá. Pozrime sa, ko by mala vyzerať starostlivosť o bavlnené rúško.

Vhodné je, aby ste rúško menili po každom návrate domov. Spôsobov, akými rúška čistiť a sterilizovať je viacero. Ak používate rúško každý deň, mali by ste vlastniť aspoň tri rúška a striedať ich tak, že po každom použití necháte použité rúško tri dni v karanténe. To znamená, že by malo byť rúško na čistom, suchom a teplom mieste, kam ho dáme po tom, čo ho sterilizujeme a operieme.

Odporúča sa, aby ste si rúško dali dole hneď po tom, čo sa vrátite domov. Praktické je mať hneď pri vchode hrniec s pokrievkou, do ktorého dáte rúško po zložení. Potom ho zalejete vodou a dáte sterilizovať. Môžete ho vyvariť v horúcej až vriacej vode, pričom teplota by mala byť minimálne 80 stupňov. Vyváranie by malo trvať najmenej 5 až 10 minút. Po uplynutí tohto času rúško z vody vyberieme a necháme ho dobre vyschnúť. Prípadne môžete rúško po príchode domov hneď vložiť do práčky a oprať ho tam pri teplote minimálne 60 stupňov.

Bavlnené rúška

Bavlnené rúška

Sterilizovať rúško môžete aj v mikrovlnke, prípadne následným žehlením po vyvarení alebo opratí. Čo sa týka sterilizácie mikrovlnkou, takto je možné sterilizovať rúška bez obsahu kovových častí. V mikrovlnke sterilizujte rúško pri najvyššom stupni počas dvoch minút.

Ak chcete dezinfikovať rúško žehlením, robte tak pri najvyššom stupni – uistite sa však, že je rúško z materiálu, ktorý by sa pri takejto teplote nepoškodil. Rúško prežehlite z oboch strán, pričom z každej strany by malo žehlenie trvať aspoň minútu.

Rúško je možné sterilizovať aj použitím alkoholu, ktorý nastriekate na rúško z oboch strán. Alkohol by mal byť najmenej 60-percentný, poslúži napríklad lieh dostupný v lekárňach. Na dezinfekciu môžete použiť aj Alpu Francovku, ktorá obsahuje 60% alkoholu. Rúško treba vystaviť pôsobeniu alkoholu po dobu najmenej 30 sekúnd. Dezinfikovať rúško je možné aj pomocou dezinfekčných prostriedkov na báze chlóru, napríklad SAVO.

Rúško je možné čistiť aj praním, avšak tým, že rúško operiete, nedôjde k jeho sterilizácii. Prať rúško môžete vtedy, keď je napríklad od mejkapu, mastnoty z tváre alebo od iných nečistôt. Perte ho však zvlášť, nie s ostatným oblečením. Po opratí je však potrebné rúško vami zvoleným spôsobom sterilizovať.

 

7 tipov, ako si doma vyrobiť rúško

Návodov na to, ako si doma vyrobiť rúško, nájdete viacero. Ak patríte k tým šikovnejším, prípadne máte doma šijací stroj, môžete ušiť rúško, ktoré vám poslúži aj viac ako len jeden raz. Ochranné rúško si však môžete vyrobiť aj z kuchynských utierok, vrecka do vysávača, vysušeného vlhčeného obrúska či z papiera na pečenie alebo dokonca z podprsenky.

 

1. Návod, ako si ručne ušiť rúško

Látkové ochranné rúško na tvár si môžete doma ušiť aj v prípade, že nevlastníte šijací stroj. Potrebovať na to budete bavlnenú látku, prípadne utierku, gumičky prípadne staré silonky, nožnice, ihlu a niť.

 

Ako na to?

 • látku si najskôr prežehlite a potom zložte
 • odstrihnite z nej obdĺžniky s rozmermi 23 a 17 cm a vznikne vám hneď niekoľko kúskov na budúce rúška
 • obdĺžniky zložte na polovicu a opäť prežehlite
 • poskladajte ich ako vejár s tým, že po každom zahnutí záhyb prežehlíte, aby lepšie držal tvar
 • zo silonky odstrihnite dva prúžky so šírkou asi 1,5 cm a prišite ich na oba konce rúška – poslúžia ako gumičky, ktoré si dáte za uši a budú rúško držať
Ako si ušiť rúško ručne bez šijacieho stroja

 

2. Ako si ušiť rúško pomocou šijaceho stroja

Ak vlastníte šijací stroj, výroba rúška bude pre vás rýchlou a jednoduchou záležitosťou. Opäť budete potrebovať bavlnenú látku, gumičky, nožnice a samotný šijací stroj. V prípade, že gumičky nemáte, zaobídete sa aj bez nich a môžete si ušiť šnúrky, ktorými si rúško zaviažete. Celý návod na šitie rúška nájdete vo videu. Podrobný návod s fotopostupom nájdete tiež tu.

Výroba domáceho bavlneného rúška (návod)

 

💡 TIP: Ak si chcete kúpiť šijací stroj, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete, ako si ho vybrať.

 

3. Rúško z vrecka do vysávača

Ochrannú rúšku na tvár je možné vyrobiť aj z HEPA filtra, teda z vrecka do vysávača. Okrem samotného vrecka budete potrebovať aj kancelársku zošívačku a dve gumičky. Samozrejme, v prípade, že nemáte doma vrecko do vysávača s HEPA filtráciou, poslúžiť vám môže aj obyčajné vrecko. Výhodou HEPA filtra však je, že dokáže zachytiť aj roztoče, plesne či prach a alergény.

 

Ako na to?

 • orezávatkom orežte okrajové časti vrecka do vysávača so šírkou 10 cm, čím vznikne základ pre výrobu dvoch rúšok
 • na oboch stranách odrezaného kúsku zahnite rôžky a upevnite ich zošívačkou
 • do vnútra trojuholníkových rohov upevnite zošívačkou gumičky
Jak si vyrobit funkční roušku ze sáčku do vysavače

 

4. Rúško z kuchynských utierok

Rúško z kuchynských utierok by malo byť skutočne len núdzové riešenie, pretože vám nevydrží veľmi dlho a rýchlo navlhne. Samozrejme, v krajnom prípade je možné použiť aj takéto rúško. Na jeho výrobu vám postačia pevné kuchynské utierky, dve gumičky a zošívačka.

 

Ako na to?

 • z rolky kuchynských utierok odtrhnite jeden kúsok, mal byť mať dĺžku 22 cm
 • vytvorte na nej sklady so šírkou dva centimetre, prekladajte ich tak, ako by ste vyrábali vejárik
 • oba konce zloženej utierky zahnite a do záhybov umiestnite gumičky, ktoré tam upevníte pomocou zošívačky
 • následne vytvarujte priestor na nos a ústa a je to hotovo
Jak si za pár minut vyrobit jednoduchou ROUŠKU/How to make a Veil/LifeHack

 

5. Rúško z vlhčených obrúskov

Na výrobu tejto jednoduchej ochrannej pomôcky, ktorá vám môže dobre padnúť v krajnom prípade, budete potrebovať vysušenú vlhčenú utierku a nožnice. Utierku stačí prehnúť na polovicu a nožnicami vystrihnúť otvory na uši. Pre lepšiu ochranu použite dva vlhčené obrúsky a vyrobte si dvojvrstvové rúško.

How to make Corona Mask / face mask with a Baby Wipes

 

6. Rúško zo šatky alebo trička bez šitia

Bavlnené rúško si jednoducho vyrobíte aj bez šitia. Stačiť vám na to bude kus látky, šatka alebo staré tričko a gumičky do vlasov prípadne staré ponožky. Presný postup na to, ako si vyrobiť takéto látkové rúška bez šitia nájdete vo videu.

Ako si doma vyrobiť rúško bez šitia | 2 typy

 

7. Rúško na tvár z podprsenky

Jednoducho a rýchlo si môžete vyrobiť rúško na tvár aj zo staršej vystuženej podprsenky. Okrem samotnej podprsenky budete potrebovať aj nožnice, ihlu a niť. Z jednej podprsenky si vyrobíte dve rúška, avšak zvoľte takú veľkosť košíkov, ktorá vám bude dobre sedieť na tvári.

 

Ako na to?

 • z podprsenky odstrihnite košíky
 • z košíkov vyberte kostice
 • ramienka podprsenky poslúžia ako gumičky, ktoré budú rúško držať – prišite ich na okraje košíka a je to

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

mám ušité bavlnené rúška a keď potrebujem po príchode z vonku ho dezinfikovať tak ho len naparím naparovačom orava steamsy – ten je určený na odstránenie baktérií, vírov a všakovakých roztočov a tak ho netreba stále prať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.